سیل نرفته گرد و غبار آمد؛ وضعیت فعلی خوزستان
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

سیل نرفته گرد و غبار آمد؛ وضعیت فعلی خوزستان

مدارس ۴ شهر خوزستان تعطیل اعلام شد

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
مدارس ۴ شهر خوزستان تعطیل اعلام شد
مدارس ۴ شهر خوزستان تعطیل اعلام شد - 1

به دلیل وقوع پدیده گرد و غبار مدارس چهار شهر خوزستان تعطیل اعلام شد.

به گزارش ایسنا، براساس اعلام استانداری خوزستان، باتوجه به پیش بینی هواشناسی مبنی بر ورود توده گرد و غبار با منشأ خارجی، امروز (دوشنبه) مدارس نوبت صبح کلیه مقاطع تحصیلی در شهرهای آبادان، خرمشهر، شادگان و اروندکنار تعطیل می‌باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

وظیفه ما در برابر تالاب‌های تازه نفس خوزستان چیست

ایرناخبرگزاری ایرنا
وظیفه ما در برابر تالاب‌های تازه نفس خوزستان چیست
اهواز - ایرنا- پایگاه خبری خورنا مطلبی با عنوان 'وظیفه ما در برابر تالاب های تازه نفس خوزستان چیست' منتشر کرده است.

سیلاب مناطق و مردم زیادی از استان خوزستان را گرفتار کرده، فارغ از علل وقوع آن که تا حدودی مدیریت منابع آب زیر سوال است، اما قطعا حجم بارش‌های بی سابقه حکمت الهی است که باید آن را قدر دانست و در نهایت از آن نهایت استفاده و بهره را برد.

بعد از یک دهه سخت برای اکوسیستم‌های تالابی استان خوزستان در نهایت با عنایت الهی با افزایش نزولات جوی تمامی تالاب‌ها پر آب و زنده شده‌اند، گرچه این پرآبی به معنای احیای تالاب‌ها نیست و برای احیای تالاب‌ها نیاز به برنامه ریزی و ممارست دقیق علمی دارد تا مجدد بسیاری از چرخه‌ها که آسیب دیده‌اند به چرخه حیات وارد شوند.

در این میان سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی حفاظت و بهسازی تالاب‌ها نقش اساسی و محوری دارد که باید نقشه راه و برنامه جامعی را در این زمینه تدوین و ارائه دهد تا توسط کارشناسان مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد.

محورهای مورد بررسی جهت تهیه نقشه راه باید موضوعاتی مانند، آموزش افراد بومی، نحوه مشارکت شهروندان در این عرصه، روش‌های کسب درآمد افراد بومی با اقتصادمحوری سالم، افزایش آگاهی افراد بومی و منطقه‌ای نسبت به نقش تالاب‌ها، موضوع الودگی‌های زیست محیطی خصوصا تاسیسات نفت و پتروشیمی در این برنامه جامع باشد.

نقش سازمان‌های مردم نهاد دوست دار طبیعت و محیط زیست، اصحاب رسانه و دیگر نهاهای مرتبط بسیار مهم و خطیر است. باید این مطالبه بزرگ و حیاتی نهادینه شده و در سطح منطقه‌ای و ملی مطرح تا مسئولان از کنار این مسئله ضروری به راحتی عبور نکنند این مبحث از پروسه اعلام تا حصول نتیجه باید مرتب پیگیری شود.

همچنین پیشنهاد می‌شود بحث علمی انجام مطالعات دقیق امکان سنجی ایجاد تالاب و زیست بوم‌های آبی و گیاهی در کانون‌های ریز گرد در دستور کار قرار گیرد، این مبحث در کشورهای مختلفی با اقلیم مشابه انجام و نتیجه مثبت داشته است، به طور مثال در سال اخیر اگر این امکان میسر بود و زیرساخت‌های آن مهیا بود می‌شد حجم وسیعی از سیلاب‌های کرخه و کارون را به آن‌ها هدایت و تا سالها بعد از آن‌ها بهره برد.

در صورت توجه دقیق و علمی به اقتصاد تالاب‌ها با توجه به تنوع بالای زیست بوم آن‌ها امکان استحصال میلیون دلار از آن‌ها فراهم است که در جنب موضوع بوم گردی تالابی می‌تواند رونق منطقه را به دنبال و مشکل بیکاری و فقر را حل نماید.

در نهایت تاکید می‌گردد این فرصت و امکان و هدیه بزرگ الهی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد و این وظیفه دوست داران خوزستان است که به این موضوع مهم فارغ از دولت‌ها و شرایط سیاسی رسیدگی نمایند و در صدر مطالبات استانی از این پس مطرح باشد.

۹۸۸۷/۶۰۰۲

خواندن خبر در سایت منبع

اعطای معافیت‌های مالیاتی به بنگاه‌های اقتصادی سیل زده خوزستان

مهرخبرگزاری مهر
اعطای معافیت‌های مالیاتی به بنگاه‌های اقتصادی سیل زده خوزستان
اهواز - مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خوزستان گفت: در بخش مالیاتی معافیت هایی به واحدها و بنگاه های اقتصادی و تولیدی سیل زده داده می شود که این واحدها در حال شناسایی هستند.

محسن کاویانی در گفتگو باخبرنگار مهر اظهار کرد: خوزستان از نظر وجود ظرفیت‌های پنهان و پیدا جایگاه مهمی در کشور دارد؛ با توجه به منابع عظیم نفت و گاز و پتروشیمی اهمیت خوزستان برای کشور دو چندان است.

وی افزود: خوشبختانه در بخش درآمدهای استان، سال گذشته موفق شدیم درآمدهای استانی را با ۹ درصد افزایش به عدد چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برسانیم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خوزستان تصریح کرد: علاوه بر این ۴۷۰ میلیارد تومان مازاد درآمد داشتیم که بخش عمده آن پس از انجام سازوکارهای قانونی به استان بر می‌گردد و صرف پرداخت حقوق کارمندان دولت و طرح‌های عمرانی در استان می‌شود.

کاویانی ادامه داد: درآمدهای استان پنج هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است که نسبت به سال گذشته افزایش ۲۰ درصدی دارد.

وی یادآور شد: همین عدد را وقتی با بودجه اختصاصی سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای خوزستان مقایسه کنیم بیانگر اهمیت زیاد خوزستان برای کشور است که ما رتبه نخست درآمدی کشور هستیم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خوزستان گفت: از نظر درآمدهای گمرک سال گذشته خوزستان هفت میلیارد دلار واردات و هشت میلیارد دلار صادرات داشت که در مقیاس کشوری ۴۳ میلیارد دلار واردات و ۴۵ میلیارد دلار صادرات داشتیم.

کاویانی اضافه کرد: درآمدهای استان از محل گمرک خرمشهر سال گذشته دو هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بود و گمرک بندر خرمشهر به تنهایی ۳۳۰ میلیارد تومان وصولی داشت که رقم بسیار خوبی است.

وی یادآور شد: بخشی از درآمدهای گمرک بندر خرمشهر را در قالب قانون مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری‌های استان اختصاص می‌دهیم و اگر رونقی را در این شهر می‌بینید بابت سهم عوارضی است که از طرف گمرک خرمشهر پرداخت شد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خوزستان با اشاره به شعار سال ۹۸ گفت: برنامه‌هایی در مجموعه وزارت اقتصاد و اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان برای رونق تولید در راستای شعار سال تدارک دیده شده است.

کاویانی افزود: تلاش می‌کنیم با هماهنگی استاندار، بسته جامعی برای رونق اقتصاد استان با استفاده از نقش آفرینی همه زیرمجموعه‌های وزارت اقتصاد در استان داشته باشیم.

وی بیان کرد: در بخش مالیاتی معافیت‌هایی به واحدها و بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی سیل زده داده می‌شود که در قانون مالیات‌های مستقیم چنین چیزی هم پیش بینی و این واحدها در حال شناسایی هستند.

کاویانی در پایان گفت: در بخش گمرک، تسهیلاتی برای تسریع در ترخیص کالا داده می‌شود و برنامه ریزیهایی برای چابک سازی در نظر داریم.

خواندن خبر در سایت منبع

سیل کم بود؛ غبار هم برخی مدارس خوزستان را به تعطیلی کشید

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
سیل کم بود؛ غبار هم برخی مدارس خوزستان را به تعطیلی کشید
مهر نوشت: مدارس شهرهای شادگان، آبادان و خرمشهر فردا دوشنبه در نوبت صبح تعطیل اعلام شد.
سیل کم بود؛ غبار هم برخی مدارس خوزستان را به تعطیلی کشید - 0

استانداری خوزستان اعلام کرد: به علت وقوع گردوخاک مدارس شهرستان‌های شادگان، آبادان و خرمشهر فردا صبح تعطیل است.

مرکز ملی پایش و هشدار سریع گرد و خاک هواشناسی خوزستان با صدور اخطاریه‌ای اعلام کرد: بررسی تصاویر ماهواره گرد و خاک نشان دهنده حرکت توده گرد و خاک از جنوب کشور عراق و همچنین بخش‌هایی از شمال کشور عربستان به سمت استان خوزستان است که نتیجه آن کاهش دید افقی و افزایش آلاینده گردو خاک از صبح روز دوشنبه ابتدا در مناطق غربی و جنوب غربی و سپس مناطق مرکزی و نیمه جنوبی استان خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

دومین مناره خشتی جهان در خطر سیل

مهرمهر8 ساعت قبل
منار جام، دومین مناره بلند خشتی جهان که درمنطقه تاریخی فیروزکوه از توابع استان غور در مرکز افغانستان قرار دارد، براثر جاری شدن سیل، هرلحظه ممکن است تخریب شود.

خطر زخم زرد پایتخت را تهدید می‌کند/ خانه‌های بدون حمام، زخم زرد را به تهران بازمی‌گردانند؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
در قلب پایتخت محله‌ای هست که بسیاری از خانه‌هایش حمام ندارند و یکبار از همین محله زخم زرد شیوع پیدا کرد. حالا هوا رو به گرمی می‌رود و خبری از حمام عمومی قدیمی محله هم نیست.
همشهریهمشهری22 ساعت قبل
به گزارش اس‌بی‌سی، در سال‌هایی که فیلیپس در زندان به‌سر می‌برد، این مرد شروع به نقاشی کرد. اکنون تابلوهای او بیش از هزار دلار ارزش دارد. این مرد بی‌گناه می‌گوید که برایش مهم نیست مقاماتی که وی را اشتباهی راهی زندان کردند، خسارت پرداخت می‌کنند یا نه.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی حسن خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران در بازدید از فروشگاه‌های شهروند در سطح شهر ری پیگیر حواشی اخیر مربوط به «توزیع برنج» شد. خلیل آبادی در این زمینه گفت: سلامت شهروندان و اعتماد آنان برای ما نمایندگان دارای بیشترین درجه اهمیت است و چنین موضوعاتی را با حساسیت فراوانی پیگیری می‌کنیم. وی ادامه داد: بر اساس توضیحات مدیر عامل شرکت شهروند، کوتاهی از شرکت تولید کننده بوده که البته این شرکت برندی معروف بوده و تعجب همگان را نیز در بر داشته است، اما با این وجود شرکت شهروند بر اساس دستور تعزیرات به سرعت این برنج‌ها را جمع آوری کرده و با قیمتی که تعزیرات عنوان داشته به فروش می‌رساند. خلیل آبادی افزود: گرچه چنین مسائلی نباید به وجود بیاید، اما شرایط اقتصادی سبب شده برخی از شرکت‌ها رو به سود جویی و سوءاستفاده بیاورند و لذا باید نظارت در این امر بیشتر شود. اما آنچه که مهم است میزان اعتماد شهروندان به نشان شهروند است که به نظر من این اعتماد از قبل هم بیشتر شده است. وی افزود: شهروند همواره در بحران‌ها یار شهروندان بوده همچنان که در توزیع گوشت مورد اعتماد دولت و مردم بود. این نشان تجاری با امکانات قوی در توزیع و پخش مواد غذایی در شرایط بحرانی همواره مدد رسان شهروندان بوده است. عضو شورای شهر تهران گفت: فروشگاه‌های شهروند علاوه بر توزیع و پخش مواد غذایی در ارائه کیفیت مواد غذایی نیز بسیار خوب عمل کرده‌اند و همانگونه که مشاهده شد در کمترین زمان ممکن با نشان تجاری متخلف برخورد کرده‌اند. وی در ادامه اظهار داشت: این روز‌ها می‌توان رضایت شهروندان را در میزان استقبال از فروشگاه‌های شبانه روزی شهروند دید بعلاوه پراکندگی فروشگاه‌های شهروند در سطح مناطق نیز سبب شده است شهروندان در مناطق خود دسترسی به این مجموعه داشته باشند.
صدا و سیماصدا و سیما25 دقیقه قبل
جلال ملکی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما اظهار داشت: در پی طوفان بهاری که عصر امروز در پایتخت وزید، حدود ۴۰ مورد حوادث مرتبط با درخت را شاهد بودیم که البته همه آنها مربوط به سقوط درختان نبود بلکه تعدادی از آنها مربوط به شکستن شاخه‌های بزرگ درختان و تعدادی دیگر نیز با احتمال سقوط درختان مرتبط بود. وی گفت: بیش از ۱۵ مورد نیز گزارشاتی در خصوص سقوط اشیاء به دست ما رسید مثل سقوط ورق‌های بزرگ شیروانی، افتادن سنگ نماهای ساختمان، احتمال پارگی کابل‌های برق و سقوط اجسام سنگین از ارتفاع، که در همه این موارد همکاران ما در سازمان آتش نشانی بر سر صحنه حاضر شدند و برای رفع این موارد اقدام کردند همچنین دوستان ما در سامانه ۱۳۷ و خدمات شهری شهرداری تهران نیز مشغول ایمن سازی و رفع مخاطرات احتمالی بودند. وی افزود: از شهروندان تقاضا داریم با توجه به شرایط جوی فصل بهار که به یکباره شرایط آب و هوایی دگرگون می‌شود از ترددهای غیر ضروری در سطح شهر خودداری کنند به انضمام اینکه اگر اجسام سخت و سنگین در لبه بالکن یا پنجره خانه خود دارند آنها را بردارند و اگر اجسام دیگری مثل ورق شیروانی دارند که امکان باد افتادن زیر این اجسام وجود دارد آن را مهار کنند که در صورت وزش باد و طوفان شاهد حوادث کمتری باشیم. سخنگوی سازمان آتش نشانی گفت: خوشبختانه در حوادثی که به سامانه ۱۲۵ اطلاع داده شد هیچگونه مصدومیت یا تلفات جانی گزارش نشده حتی گزارشی درخصوص خسارت وارد شدن به اتومبیل‌ها یا منازل اعلام نشده است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی کانون سردفتران، ذبیح اله خدائیان معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در دیدار با اعضای شورای عالی سردفتری ضمن بیان این مطلب گفت: سند رسمی در جهت ایجاد آرامش و امنیت و اعتبار بخشی به عقود و قرارداد‌ها در جامعه ایجاد شده است و بنابر تأکیدات ریاست قوه قضائیه باید هرچه بیشتر در جهت ترویج و تحکیم آن اقدام نمود. وی با اشاره به اهمیت کار دفاتر اسناد رسمی در تعامل با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: سلامت و موفقیت این دو مجموعه به هم گره خورده است و سازمان ثبت وظیفه دارد این شبکه بزرگ حقوقی را حمایت، هدایت و نظارت نماید. معاون رئیس قوه قضائیه، فرهنگ سازی و پژوهش‌های حقوقی و فقهی در باب اهمیت و اعتبار اسناد رسمی و همچنین ترویج آن در جامعه با همکاری حوزه، دانشگاه و رسانه را از وظایف مهم شورای عالی سردفتری و کانون‌های سردفتران و دفتریاران استانی برشمرد و اظهار داشت: شکی نیست که زمان زیادی از تصویب قوانین ثبتی و سردفتری و همچنین دستورالعمل‌ها و آئین نامه‌های این بخش گذشته و باید این موارد با کار کارشناسی و پژوهش، مطابق با شرایط روز مورد تجدید نظر و به روز رسانی قرار گیرند. وی الکترونیک شدن فرآیند‌های ثبتی را اقدامی متناسب با نیاز‌های امروز و آتی جامعه عنوان کرد و افزود: سازمان ثبت آمادگی دارد با تعامل و همفکری شورای عالی سردفتری کاستی‌های موجود در سامانه ثبت آنی و سایر سامانه‌های الکترونیکی ثبتی را شناسایی و در جهت ارتقا و بهبود آن تلاش نماید. در ابتدای این دیدار اعضای شورای عالی سردفتری ضمن تقدیر از نگاه جامع خدائیان به عنوان رئیس جدید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، به بیان برخی مشکلات موجود و انتظارات جامعه سردفتری کشور پرداختند.

اخبار بیشتر