چهارمین روز از جشنواره جهانی فیلم فجر + تصاویری از کاخ جشنواره
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

چهارمین روز از جشنواره جهانی فیلم فجر + تصاویری از کاخ جشنواره

جایگاه فیلم کوتاه در جشنواره جهانی فیلم فجر

تسنیمخبرگزاری تسنیم
جایگاه فیلم کوتاه در جشنواره جهانی فیلم فجر
دیگر نمی‌توان جایگاه فیلم کوتاه را در سطح جشنواره‌های فجر نادیده گرفت، اما این نگاه بیشتر بین اهالی سینما فراگیر شده و هنوز جایگاهی که باید در بین عموم پیدا نکرده است.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، فیلم کوتاه به عنوان یک گروه از آثار سینمایی شاید در ابتدا پتانسیل تبدیل شدن به یک گروه پرمخاطب را داشته باشد. اما هنوز این اتفاق نیفتاده و این موضوع هم مختص به سینمای ایران یا آسیا نیست و در جهان به عنوان یک گروه پرمخاطب شناسایی نشده‌است.

اما باید به آینده فیلم کوتاه امیدوارتر بود چراکه سبک زندگی بشر سرعت یافته و سواد تکاملی وقت کمتری برای روزمرگی‌ها باقی گذاشته. مخاطب امروز زمان کمتری را برای دریافت محتوا طلب می‌کند و فیلم کوتاه این امکان را برای او فراهم می‌سازد.اما باید به آینده فیلم کوتاه امیدوارتر بود چراکه سبک زندگی بشر سرعت یافته و سواد تکاملی وقت کمتری برای روزمرگی‌ها باقی گذاشته

جشنواره‌های مطرح فیلم می‌تواند به ذائقه‌سازی در این راستا کمک کند و با تمرکز بر این گروه سینمایی فیلم کوتاه را به عنوان یک گروه سینمایی که توان اکران عمومی را هم داراست به سینما معرفی کند. جشنواره جهانی فجر ۱۲ سانس از زمان اکرانها را به باکس فیلم کوتاه اختصاص داده‌است که به نسبت جشنواره ملی زمان زیادی است. اما باید دید خود فیلمسازان نسبت به این اتفاق چه واکنشی دارند.

جایگاه فیلم کوتاه در جشنواره جهانی فیلم فجر - 5

محمد کارت: تعاملات بین‌المللی جشنواره جهانی فیلم فجر باید در طول سال ادامه داشته باشد

محمد کارت که سال گذشته در جشنواره جهانی فیلم فجر جایزه بهترین کارگردانی را برای فیلم «بچه خور» در بخش «جوایز آسیایی» از آن خود کرد درباره حضور آثار کوتاه در جشنواره جهانی فیلم فجر به خبرنگار تسنیم گفت: به طور کلی تمرکز جشنواره جهانی بیشتر روی فیلم‌های بلند است تا فیلم کوتاه و در دوره‌های قبل مخاطبانی که برای تماشای فیلم به جشنواره می‌آمدند بیشتر تمایل به دیدن فیلم‌های بلند داشتند.

وی افزود: نکته حائز اهمیت در جشنواره جهانی فیام فجر، نحوه انتخاب آثار است که مشاوران مختلف فیلم‌ها را می‌بینند، انتخاب و به دبیر جشنواره معرفی می‌کنند تا دبیر آثار مناسب برای حضور در جشنواره را برگزیند.

کارگردان و تهیه کننده مستند «آوانتاژ» با اشاره به اینکه جشنواره جهانی فیلم فجر تلاش می‌کند تا در جهت استاندارد برگزار کردن یک جشنواره بین المللی قدم بردارد، عنوان کرد: در آینده می‌توانیم شاهد آن باشیم که این جشنواره در حوزه بین الملل سینمای ایران به فستیوالی با اهمیت تبدیل شده است. البته جشنواره جهانی فیلم فجر مشکلاتی هم دارد که قابل بحث است و می‌توان آنها را برطرف کرد.

کارت اظهار کرد: بعضی مواقع برخی جشنواره‌ها حتی اگر قدمت بالایی داشته باشند، از نظر نوع برگزاری و همچنین چیدمان و انتخاب فیلم‌ها نمی‌توانند جریان ساز باشند و صرفا برگزار می‌شوند، اما جشنواره جهانی فیلم فجر طی این چند سال از نظر سطح برگزاری امیدوارکننده بوده و می‌تواند در آینده به یک فستیوال مهم در منطقه و آسیا تبدیل شود.

وی جشنواره جهانی فیلم فجر را معبر مناسبی برای ارائه فیلم‌های ایرانی در جامعه بین الملل دانست و گفت: برای دستیابی به این هدف باید مهمان هایی که به جشنواره دعوت می‌شوند ملزم شوند که فیلم‌های منتخب مهم در حیطه فیلم‌های بلند، مستند و کوتاه را به بازارهای جهانی پیشنهاد دهند یا مارکتینگ جشنواره با پخش کننده‌ها ارتباط بیشتری بگیرد.

تمرکز جشنواره به مهمانداری چند روزه محدود نشود

کارگردان فیلم کوتاه «بچه خور» تاکید کرد: تعاملات بین المللی جشنواره جهانی فیلم فجر نباید محدود به برگزاری در یک مدت مشخص و مهمانداری از فیلمسازان خارجی شود، بلکه باید محلی برای ایجاد فرآیندهای بین المللی سینمایی در طول سال باشد. باید تعاملی صورت گیرد و شرایطی فراهم شود که افراد و آثار منتخب جشنواره جهانی فیلم فجر در طول سال هم در حوزه بین الملل دیده شوند. در این شرایط دیگر هزینه هایی که صرف برگزاری این جشنواره و حضور مهمانان خارجی می‌شود فقط برای حضور چند روزه در جشنواره نیست و جشنواره جهانی این هزینه‌ها را متقبل می‌شود تا سینمای ایران در طول سال در جامعه بین الملل در جریان باشد.تعاملات بین المللی جشنواره جهانی فیلم فجر نباید محدود به برگزاری در یک مدت مشخص و مهمانداری از فیلمسازان خارجی شود

کارت در پایان ضمن خرسندی از حضور در دوره گذشته جشنواره جهانی فیلم فجر اظهار کرد: حضور در این جشنواره تجربه جذابی برای من بود و خوشبختانه اتفاقات خوبی هم برای فیلم کوتاه «بچه خور» افتاد و برایم خوشحال کننده بود که اولین اکران این فیلم در جشنواره جهانی فیلم فجر اتفاق افتاد و اولین جایزه‌اش را هم از این جشنواره دریافت کرد.

البته در کنار موارد مطرح شده جوایزی هم که فیلمهای کوتاه از جشنواره‌ها دریافت می‌کنند می‌تواند بر جایگاه فیلم و روند فیلمسازی آنها موثر باشد. هرچقدر که جشنواره عرضه کننده فیلم کوتاه موثرتر باشد جایزه‌ای که به فیلم کوتاه می‌دهند آینده آن فیلم را بیشتر تحت تأثیر قرار می‌دهد.

درواقع حضور فیلمهای کوتاه در بخش جوایز اصلی یک جشنواره می‌تواند فیلمسازان فیلم کوتاه را بر تداوم کار خود مصمم‌تر کند. اما نباید این نگاه حاصر شود که بعد از موفقیت یک فیلمساز کوتاه مرحله بعد برای پیشرفت او ساخت فیلم بلند است و باید به فیلم کوتاه به مثابه یک گونه مستقل از سینما نگاه کرد.درواقع حضور فیلمهای کوتاه در بخش جوایز اصلی یک جشنواره می‌تواند فیلمسازان فیلم کوتاه را بر تداوم کار خود مصمم‌تر کند

جایگاه فیلم کوتاه در جشنواره جهانی فیلم فجر - 18

آرین وزیردفتری: جایزه جشنواره جهانی راه را برای فیلمسازان هموارتر می‌کند

آرین وزیردفتری که با فیلم کوتاه «هنوز نه» در دوره سی و پنجم جشنواره جهانی فیلم فجر برگزیده شده است درباره تاثیر جوایز جشنواره جهانی فیلم فجر در کارنامه کاری فیلمسازانبه خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفت: در آن سالی که فیلم بنده با نام «هنوز نه» توانست جایزه بهترین فیلم کوتاه را از جشنواره جهانی فیلم فجر کسب کند توفیقاتی در سایر جشنواره‌های داخلی دیگر هم داشت، اما مهم‌ترین جایزه‌ داخلی آن متعلق به جشنواره جهانی فیلم فجر بود.

به گفته وی، این جشنواره به مرور توانسته خودش را به فیلمسازان و منتقدان داخلی و خارجی اثبات کند.

کارگردان فیلم کوتاه «مثل بچه آدم» افزود: به نظرم اهمیت این جایزه به گونه‌ای است که مسیر ساخت آثار بعدی برگزیدگان جشنواره جهانی فیلم فجر هموارتر می‌شود زیرا تهیه‌کنندگان و سرمایه‌گذاران به اعتبار این جشنواره راحت‌تر به فیلمسازان برگزیده اعتماد می‌کنند.

وزیردفتری در آخرین بخش صحبت‌هایش بیان کرد: بخش کوتاه جشنواره جهانی فیلم فجر به همراه جشنواره فیلم کوتاه تهران دو فستیوالی هستند که در حوزه فیلم کوتاه حتی در میان سینماگران خارجی هم شناخته شده هستند و به نظرم این جشنواره تا این مرحله به خوبی پیش آمده ولی وقت آن رسیده که جشنواره جهانی فیلم فجر مانند سایر جشنواره‌های مطرح جهان صاحب نگاه مخصوص به خود شود؛ منظورم از نگاه، همان سلیقه هنری مخصوص یک جشنواره است.

در نهایت می‌توان گفت بخش زیادی از معرفی سینمای ایران مدیون فیلمسازان کوتاهی است که در برهوت بی محتوایی و فقدان ایده در سینما بلند هنوز حرفهای زیادی برای گفتن در عرصه‌های بین‌المللی دارند و در سراسر جشنواره‌های جهانی شاهد موفقیت‌های این گروه سینمایی هستیم.

خواندن خبر در سایت منبع

اختتامیه جشنواره جهانی فجر را با هزینه اندک برگزار کنید

ایرناخبرگزاری ایرنا
اختتامیه جشنواره جهانی فجر را با هزینه اندک برگزار کنید
تهران- ایرنا - کارگردان فیلم سینمایی «هندی و هرمز»، با تاکید بر لزوم صرفه جویی در برگزاری اختتامیه‌ها، گفت: وقتی ما بخش های مختلف این جشنواره را از جشنواره های معتبر دنیا الگو گرفته‌ایم، می‌توانیم در برگزاری اختتامیه هم از آنها الگو برداری کنیم.

عباس امینی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی ایرنا، اظهار داشت: جشنواره جهانی فیلم فجر استاندارهای لازم را دارد که آرزو می‌کنیم دیگر جشنواره‌هایمان هم با همین نظم برگزار شود.

وی که سال گذشته با فیلم «هندی و هرمز» در جشنواره حضور داشت، با اشاره به اینکه در جشنواره سی و پنجم به عنوان مخاطب حضور دارم، افزود: «هندی و هرمز» فرصت اکران کمی داشت و جشنواره جهانی فیلم فجر فرصت خوبی بود که اهالی سینما بتوانند این فیلم را ببینند. طبیعتا وقتی اهالی سینما فیلم را دیدند و دوست داشتند، توصیه آنها به دیگران برای دیدن فیلم تبلیغ خوبی برای «هندی و هرمز» بود.

امینی تصریح کرد: فرصتی که در جشنواره ملی فیلم در اختیار فیلمسازها و فیلم‌های مستقل نیست در جشنواره جهانی فیلم فجر وجود دارد. در جشنواره جهانی فیلم فجر بخش هایی طراحی شده که بسیاری از این گونه فیلم‌ها می‌توانند به نمایش درآیند و این فرصت مغتنمی است برای فیلم‌های مستقل.

کارگردان فیلم «هندی و هرمز» درباره نحوه برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: از آنجا که جشنواره جهانی فیلم فجر دبیر ثابتی دارد، سلیقه‌اش را در تمامی بخش‌های اجرایی می‌بینیم و شاهد مدیریتی واحد در این جشنواره هستیم. این جشنواره در مقایسه با جشنواره‌های کشورهای دیگر می‌تواند ضعف هایی داشته باشد اما در اجرا و در قیاس با دیگر جشنواره‌هایی که در ایران برگزار می‌شود از سطح مطلوبی برخوردار است.

برنده جایزه نتپک از سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر افزود: همین که دبیر جشنواره در دسترس است و فیلمسازان می‌توانند او را در تمام بخش‌ها ببینند و با او به گفت‌وگو بنشینند، فضای جشنواره را صمیمی‌تر می‌کند. همچنین از آنجا که دبیر این جشنواره فیلمساز است طبیعتا دغدغه فیلمسازها را می‌داند و نوع مدیریتی که می‌کند در شان فیلمسازهاست.

امینی پیشنهادهای خود را برای بهتر برگزار شدن جشنواره اینگونه بیان کرد: شاید بتوان نقدی به شکل اختتامیه وارد دانست زیرا لزومی برای صرف این مقدار هزینه به منظور برگزاری اختتامیه‌ها نمی‌بینم. وقتی ما بخش‌های مختلف این جشنواره را از جشنواره‌های معتبر دنیا الگو گرفته‌ایم، می‌توانیم در برگزاری اختتامیه هم از آنها الگو بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: اینها مواردی است که برای ما تبدیل به عادت شده و تنها موجب طولانی شدن مدت زمان برگزاری اختتامیه‌ها می‌شود در حالی که طی ۳۰ تا۴۰ دقیقه می‌توان تمامی جوایز را اهدا کرد و اختتامیه را در مدت کوتاهی به شکل محترمانه و بدون صرف هزینه‌های اضافی به پایان رساند.

به گزارش ایرنا، سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت در پردیس سینمایی چارسو برپاست. جشنواره امسال شامل بخش‌های متنوعی؛ از جمله بخش‌های اصلی سینمای سعادت، جلوه گاه شرق و جام جهان نما، بخش‌های جنبی نمایش فیلم‌های کلاسیک مرمت شده، مستند زیر ذره‌بین، شاخه‌های زیتون (پنجره‌ای به دنیای اسلام)، مروری بر آثار سینمای چین، مروری بر آثار سینمای آلمان، نمایش فیلم‌های کمدی معاصر، نمایش‌های ویژه بهترین کشورها و بازار فیلم است.

افزون بر این برنامه‌های مختلفی، چون دارالفنون (اردوی استعدادیابی با حضور فیلم­سازان جوان ایران، منطقه و جهان)، نشست‌­های دانشگاهی، کارگاه­‌ها و سمینارهای آموزشی و بزرگداشت­‌ بزرگان سینمای ایران نیز همزمان با ۹ روز جشنواره برگزار می‌شود.

فراهنگ**۹۲۴۶** ۹۰۵۳

خواندن خبر در سایت منبع

روز چهارم از سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر

الفخبرگزاری الف
روز چهارم از سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر
چهارمین روز از سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر روز یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ با حضور سینماگران و هنرمندان در پردیس سینمایی چارسو برگزار شد.عکس از مهر

خالق راننده تاکسی امروز به جشنواره فیلم فجر می‌آید

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
خالق راننده تاکسی امروز به جشنواره فیلم فجر می‌آید
خبرگزاری میزان- روز دوشنبه دوم اردیبهشت ماه پنجمبن روز از جشنواره جهانی فیلم فجر بدون شک برای اهالی رسانه یکی از جذاب‌ترین روزهای این رویداد مهم فرهنگی هنری است.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، روز دوشنبه دوم اردیبهشت ماه پنجمبن روز از جشنواره جهانی فیلم فجر بدون شک برای اهالی رسانه یکی از جذاب‌ترین روزهای این رویداد مهم فرهنگی هنری است.

پردیس سینمایی چارسو به عنوان کاخ جشنواره در پنجمین روز از سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر میزبان «پل شریدر» فیلمنامه نویس مطرح سینما و برنده جایزه اسکار است.

بر همین اساس کارگاه فیلمنامه نویسی پل ژوزف شریدر ساعت ۱۴ تا ۱۶ در سالن شماره ۲ چارسو ویژه هنرجویان «دارالفنون» برگزار می‌شود. شریدر برنده جایزه اسکار و نگارنده آثار درخشانی همچون راننده تاکسی و گاو خشمگین است.

خالق راننده تاکسی امروز به جشنواره فیلم فجر می‌آید - 4

علاوه بر حضور فیلمنامه نویس برجسته جهان سه سینمای جشنواره جهانی فیلم فجر یعنی پردیس چارسو، سینما فلسطین و سینما فارابی شاهد اکران آثار متنوعی از سینمای ایران و جهان است. فیلم سینمایی «سمفونی نهم» ساخته «محمدرضا هنرمند» افتتاح کننده روز پنجم در چرخه اکران است.

این فیلم در جشنواره ملی فیلم فجر در دوره سی و هفتم اکران شد و نتوانست موفقیت چندانی را به دست آورد. جمشیدیه، روزهای نارنجی، ۲۳ نفر، شبی که ماه کامل شد؛ سونامی و مردی بدون سایه از دیگر آثاری هستند که در جشنواره ملی فیلم فجر اکران شده و حالا بار دیگر راهی بخش جهانی فجر شده‌اند.

یکی دیگر از آثار سینمای ایران در روز پنجم جشنواره جهانی فیلم فجر فیلم طلسم ساخته داریوش فرهنگ است. جمشید مشایخی، پرویز پورحسینی، آتیلا پسیانی، سوگند رحمانی، عطاءاله زاهد، حامد تحصنی، سامی تحصنی، آتش تقی پور، حکیمه ایمانقزی، مریم شفایی، حسن مظفری، شیده رحمانی، محمود جعفری از جمله بازیگران این فیلم هستند.

خالق راننده تاکسی امروز به جشنواره فیلم فجر می‌آید - 8

در خلاصه داستان این فیلم که محصول سال ۱۳۶۵ است آمده: پس از مراسم عروسی، عروس و داماد همراه خویشاوندان داماد راهی روستای محل سکونت خود می‌شوند. طوفان سختی در می‌گیرد عروس و داماد راه را گم می‌کنند و به قصری پناه می‌برند، شازده و مباشرش، اجازه می‌دهند که آن دو شب را در قصر سر کنند. همسر شازده، پنج سال پیش، در شب عروسی وقتی که به تالار آیینه قدم گذارده بوده گم می‌شود. در زیر زمینی متروک عروس با همسر شازده رو به رو می‌شود، که می‌گوید از شب عروسی با حیله‌ی مباشر در سیاه چال حبس شده است. شازده و داماد به مباشر شک می‌برند و زمانی که از تالار آیینه به سیاه چال می‌رود او را تعقیب می‌کنند. در کش مکش بین آن‌ها مباشر به دست همسر شازده کشته می‌شود. عروس و داماد قصر را ترک می‌کنند و شازده و همسرش پس از سال‌ها با هم به گفت و گو می‌نشینند. دست عروس به شمعدان می‌خورد قصر طعمه آتش می‌شود.

همچنین علاوه بر کارگاه پل شریدر کارگاه‌های دیگری در روز پنجم برگزار خواهند شد. ساعت ۹:۳۰ تا ۱۱ با کارگاه تدوین هانس یورگ وایسبریخ در سالن شماره ۴ چارسو آغاز می‌شود که مخاطبان این کارگاه هنرجویان بخش «دارالفنون» هستند.

«تهیه و تولید فیلم» عنوان نشستی است که با حضور منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۳ در سالن شماره ۴ چارسو برگزار می‌شود.

ساعت ۱۱ تا ۱۳ دانشکده سینماتئاتر میزبان آندرئا پاللائورو ایتالیایی است که کارگاه فیلمنامه نویسی را برای علاقمندان برگزار می‌کند. آندرئا پاللائورو ساعت ۱۶:۳۰ تا ۱۸:۳۰ هم در سالن دو سینما فلسطین کارگاه فیلمنامه نویسی خواهد داشت.

خالق راننده تاکسی امروز به جشنواره فیلم فجر می‌آید - 14

پنل تهیه کنندگی رزا بوش نیز ساعت ۱۵ تا ۱۷ در گذر اجتماعات واقع در طبقه هفتم پردیس چارسو پذیرای علاقه‌مندان است و پس از آن از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۱۹:۳۰ نشست مطبوعاتی وی در این مکان برگزار می‌شود.

گذر اجتماعات در چارسو ساعت ۲۰ تا ۲۱ با حضور رضا اویلوم میزبان نشست حمایت‌های دولتی در سینمای ترکیه خواهد بود.

همچنین ساعت ۱۷:۳۰ در سالن شماره یک چارسو مراسم بزرگداشت علی اکبر صادقی با حضور جمعی از هنرمندان و علاقمندان برگزار خواهد شد.

«اقتباس ادبی در سینما: کپی برابر اصل؟» عنوان نشست دیگری است که با حضور محسن آزرم در سالن شماره ۳ فلسطین از ساعت ۱۷ تا ۱۹ روز دوشنبه برگزار می‌شود.

«سیاست گذاری سینمایی در عصر جهانی شدن» با حضور پروفسور ماریکه دووالک و پروفسور جان هیل ساعت ۱۳:۳۰ تا ۱۵:۳۰ در دانشگاه صدا و سیما برگزار می‌شود و پروفسور تیاگو دولوکا ساعت ۱۴ تا ۱۸ در دانشگاه تهران کارگاه «سینمای آهسته (کیارستمی)» را برگزار خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر (عکس)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر (عکس)

سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت در پردیس سینمایی چارسو برپاست. جشنواره امسال بخش‌های متنوعی از جمله بخش اصلی سینمای سعادت، جلوه گاه شرق و جام جهان نما و نیز بخش‌های جنبی دیگری را شامل می‌شود.

چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر (عکس) - 1چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر (عکس) - 3چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر (عکس) - 4چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر (عکس) - 5چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر (عکس) - 6چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر (عکس) - 7چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر (عکس) - 8چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر (عکس) - 9چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر (عکس) - 10چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر (عکس) - 11چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر (عکس) - 13چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر (عکس) - 14چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر (عکس) - 15چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر (عکس) - 16چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر (عکس) - 17چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر (عکس) - 18چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر (عکس) - 19چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر (عکس) - 20چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر (عکس) - 21چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر (عکس) - 22

خواندن خبر در سایت منبع

برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر امسال حرفه‌اى است

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر امسال حرفه‌اى است
خبرگزاری میزان- تهیه کننده فیلم "شبی که ماه کامل شد" گفت: طبق قرار قبلی ما زمان اکران عید فطر را برای اثر در نظر گرفته بودیم و به امید خدا فیلم در همین زمان اکران می شود.

محمدحسین قاسمی تهیه کننده سینما در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، درخصوص حضور فیلم «شبی که ماه کامل شد» در بخش بازار جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: به مانند تمام آثاری که پخش خود را پس از تولید آغاز می‌کنند، پخش کننده این فیلم هم فعالیت خود را برای حضور در عرصه بین الملل شروع کرده است.

وی در همین راستا اضافه کرد: بازار جشنواره جهانی فیلم فجر فرصت خوبی است تا ما بتوانیم فیلم شبی که ماه کامل شد را برای مهمانان خارجی جشنواره نشان دهیم.

برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر امسال حرفه‌اى است - 3

تهیه کننده فیلم "نفس«درباره احتمال موفقیت‌های جهانی برای فیلم»شبی که ماه کامل شد" اظهار کرد: واقعیت امر موفقیت اثر در اکران و پخش خارجی به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست. نه در جشنواره جهانی بلکه در جشنواره ملی فیلم فجر هم چیزی را نمی‌توان از قبل پیش بینی کرد.

وی در ادامه درباره حضور فیلم خود در اکران بین الملل افزود: با وجود عدم پیش بینی نسبت به موفقیت شبی که ماه کامل شد در جشنواره‌های خارجی همچون فیلم نفس، ما تمام تلاشمان را انجام دادیم که فیلم خوبی را به نمایش بگذاریم. حال اینکه چه اتفاقی برای فیلم در اکران بین الملل بیفتد قابل پیش بینی نیست.

تهیه کننده فیلم "شیار 143" در مورد احتمال تغییر در نسخه اکران عمومی فیلم «شبی که ماه کامل شد» نسبت به نسخه جشنواره فیلم فجر اضافه کرد: این فیلم با همان نسخه اصلی جشنواره فیلم فجر اکران خواهد شد و تغییری در نسخه اکران عموم نخواهیم داشت.

برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر امسال حرفه‌اى است - 8

وی درباره زمان اکران این فیلم اذعان کرد: طبق قرار قبلی ما زمان اکران عید فطر را برای اثر در نظر گرفته بودیم و به امید خدا فیلم در همین زمان اکران می‌شود.

قاسمی درباره تاثیر جشنواره فیلم فجر بر سینما و همچنین نحوه برگزاری این جشنواره خاطرنشان کرد: جشنواره فیلم فجر در بخش بین الملل در سالهای اخیر با نظم و نظام خوبی برگزار شده است. از نظر من جشنواره جهانی فیلم فجر بسیار حرفه‌ای برگزار شده و طی این سالها تمرکز کاملی پیدا کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا23 ساعت قبل
مدیرعامل آستان مقدس امامزادگان عینعلی و زینعلی برنامه‌های شب‌های قدر در این امامزادگان را تشریح کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی، مهدی مزینانی در جلسه ستاد برگزاری مراسم شب‌های قدر گفت: در ایام ماه مبارک رمضان برنامه‌های متنوع فرهنگی و مذهبی در این آستان برگزار می‌شود که برگزاری جزءخوانی قرآن کریم، بیان احکام و قرائت ادعیه، سوگواره حضرت خدیجه (س)، جشن ولادت امام حسن مجتبی (ع) و اطعام فقرا و مستمندان از جمله برنامه‌های برگزار شده است که با استقبال پرشور زائران و مجاوران این آستان مواجه شده است. وی با تأکید بر فضیلت احیا شب‌های قدر خاطرنشان کرد: مهمترین برنامه آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی در ماه مبارک رمضان، برنامه احیا شب‌های قدر است که هر ساله با حضور بیش از ۱۰ هزار نفر از مردم غرب تهران برگزار می‌شود و اماکن مذهبی در این ایام، گسترده‌ترین اجتماع مردمی را شاهد هستند چراکه بنا بر روایات امامان معصوم (ع)، فضیلت این شب از هزار ماه بیشتر است و مقدرات انسان در یک سال آینده رقم خواهد خورد. وی در تشریح برنامه‌های شب‌های قدر آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی گفت: مراسم احیا ء شب‌های نوزدهم، بیست‌ویکم و بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان از ساعت ۲۲:۳۰ با قرائت دعای جوشن کبیر آغاز می‌شود و پس از آن برنامه مداحی، اجرای تواشیح، سخنرانی علمای اعلام و برگزاری مراسم احیا و قرآن به‌سر برگزار خواهد شد. مزینانی با دعوت از عموم مردم برای حضور در این مراسم معنوی گفت: آستان مقدس امامزادگان عینعلی و زینعلی در محیطی معنوی، آرام و دل‌انگیز در شب‌های قدر پذیرای عموم مردم است و علاقه‌مندان می‌توانند از طریق بزرگراه اشرفی اصفهانی، بعد از تقاطع پونک، بلوار پونکی، کوچه امامزاده به این آستان مراجعه کنند.
پارس نیوزپارس نیوز10 ساعت قبل
بعد از گذشت ۱۰ سال، امین تارخ با حضور در نمایش «مارلون براندو» که قرار است در تماشاخانه سپند اجرا شود، به صحنه تئاتر بازمی‌گردد. دکتر کوثر را بیشتر در تئاتر مولوی می‌دید که به نظرش می‌رسد بخش عمده یادگیری‌اش از آن دوران آغاز شد. به نظرش، واقعا کار درستی بود و به قطع یقین اگر کارگردانی دکتر محمد کوثر نبود، کار این‌چنین نمی‌شد. به نظر فریدون جیرانی، کارگردان سینما که بازی تارخ را در نمایش اتللو دیده است، بهترین بازی نمایش اتللو، «یاگو» یی است که تارخ اجرا کرده. امین تارخ نقش اصلی سریال بوعلی سینا را بازی می‌کند و زنده‌یاد فیروز بهجت‌محمدی، زنده‌یاد جمشید لایق، اسماعیل محرابی، چنگیز وثوقی، سرور نجات‌‌الهی و … دیگر بازیگران این مجموعه هستند.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 ساعت قبل
اگر تصویری شفاف از آینده برای مسافر یا مسافران جاده کوشش و تلاش ایجاد نشود انگیزه قوی برای قدم برداشتن در مسیر یا مقابله با مشکلات و موانع به وجود نمی‌آید. اگر جمال یار مقصد واضح و روشن شود خارهای مغیلان را نیز می‌توان به خوشی تحمل کرد، اما اگر رسیدن به مقصود چندان قطعی نباشد یا چشم اندازی روشن از آن ترسیم نشود آن وقت کوچک‌ترین بهانه‌ها نیز می‌توانند حرکت را متوقف سازند. موفقیت امام این بود که اولا هدف را بسیار واضح و شفاف معین کرد و از قدس به عنوان نقطه کانونی مبارزات سخن گفت و ثانیا اجماع گسترده و توافق عمومی بر سر آن ایجاد کرد. در این باور «قدس» نه تنها قبله اول مسلمین بلکه مقصد پایانی همه آزادگان جهان است که زباله دان بارزترین جلوه مجسم شیطان یعنی صهیونیسم خواهد بود. این گونه بود که امام خمینی با هدف گذاری قدس به عنوان مقصد این حرکت جهانی مسیری شفاف برای مبارزه امروز و چشم اندازی روشن برای پیروزی فردا ترسیم کردند.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از هفته نامه صدا وسیما و روابط عمومی شبکه جهانی الکوثر، در حاشیه شورای مدیران این شبکه، در مراسمی از خانم «فاطمه ابراهیم» بابت کسب عنوان «بهترین مجری زن» از نگاه مخاطبان، برای اجرای اخبار این شبکه، تقدیر و تشکر شد. فاطمه ابراهیم، مجری جوان و لبنانی شبکه جهانی الکوثر، کارشناس ارشد روزنامه نگاری و فارغ التحصیل دانشگاه علامه طباطبائی است و از سال ۱۳۹۲ با عنوان دبیرخبر، خبرنگار و مجری با این شبکه همکاری داشته است. همچنین در این جلسه، از آقای «لیث جعفر حسین» بابت کسب عنوان «بهترین مجری مرد از نگاه مخاطبان» برای اجرای قابل تحسین در برنامه زنده «مع المشاهدین» تشکر و تقدیر شد. لیث جعفرحسین، فارغ التحصیل مدرسه عالی آموزش فیلم سازی و لیسانس علوم قرآنی است و از سال ۱۳۷۵ تاکنون، تحت عنوان مجری، تهیه کننده، دوبلور، مترجم و فیلم نامه نویس در سیمای عربی و شبکه الکوثر مشغول به فعالیت است. برنامه مع المشاهدین که از سال ۱۳۸۵ روی آنتن شبکه الکوثر رفته است با دعوت از چهره‌های شاخص سینما و تلویزیون ایران، به معرفی آثار فاخر و پرمخاطب ایرانی به جهان عرب می‌پردازد و از جایگاه ویژه‌ای درمیان مخاطبان شبکه جهانی الکوثر در سراسر دنیا برخوردار است.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، علی رضا رشیدیان در نخستین جلسه کمیته مشاعر حج تمتع ۹۸ در خصوص اهمیت ایام تشریق گفت: نقطه اوج عملیات حج؛ ایام «تشریق» است ودر این ایام همه حجاج از هر کشور، ملیت و نژادی در یک زمان کوتاه و در یک مکان مشخص اجتماع می‌کنند تا مناسک حج خود را بجا آوردند. وی افزود: در این میان عمده زائران تنها یکبار این فرصت را تجربه می‌کنند و باید فضا و شرایط برای آنان به گونه‌ای مهیا شود که به بهترین و کاملترین شکل این مناسک انجام شود. رئیس سازمان حج و زیارت گفت:: اگر سهل انگاری یا تسامحی در ارائه خدمات به زائران در این ایام ایجاد شود، فرصت جبرانی برای آن وجود نخواهد داشت و از این رو باید مدیران اجرایی نهایت دقت و توجه را برای برنامه ریزی در ارائه خدمات به حجاج و هماهنگی بخش‌های مختلف، چون مطوفین، مدیران کاروان‌ها، تغذیه، حمل و نقل (نقل ترددی)، خدمات بهداشتی و درمانی حجاج داشته باشند. رشیدیان با بیان اینکه عمده جمعیت حجاج امسال را بانوان زائر تشکیل می‌دهند، گفت:: باید برنامه ریزی مناسب برای وقوف اضطراری این گروه از زائران و استقرار آنان در مشاعر مقدس به طور جدی مورد توجه قرار گیرد. وی در ادامه این جلسه با اشاره به نقش روابط عمومی سازمان حج و زیارت در اطلاع رسانی مناسب و آگاهی بخشی به حجاج گفت:: اکثریت قریب به اتفاق حاجیان برای نخستین بار به این سفر اعزام می‌شوند و شناخت و ذهنیت چندانی نسبت به این مناسک و اعمال آن ندارند از این رو باید روابط عمومی در خصوص برنامه‌های ایام تشریق و نیز خدماتی که به زائران ارائه می‌شود و محدودیت‌های این ایام، اطلاع رسانی سریع، مناسب و صحیحی به زائران داشته باشند و بدین منظور از هم اکنون برنامه ریزی و اقدامات لازم را پیش بینی کنند. رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه استفاده از محتوای جذاب و کارآمد و توجه به ویژگی‌ها و شرایط مختلف زائران برای تاثیرگذاری بیشتر در فرآیند اطلاع رسانی ضروری است گفت: برنامه ریزی برای موضوع قربانی، انجام حلق (تراشیدن موی سر) بر مبنای شئونات زائران و رعایت نظافت محیطی، مسائل بهداشتی و درمانی حجاج در این ایام خاص، تقسیم کار مناسب میان واحد‌های ستادی برای مدیریت عملیات در ایام تشریق نیز جزء مواردی است که بر اجرای منظم آن‌ها باید نظارت شود. رشیدیان در ادامه با اشاره به حوزه پشتیبانی و تذکر نکات و توصیه‌هایی برای تهیه اقلام تدارکاتی مورد نیاز حجاج گفت:: توجه به رفع آسیب‌های حج گذشته از جمله مباحث مهم برای ارائه بهتر خدمات است. *برنامه ریزی حج امسال بر مبنای آسیب شناسی حج گذشتهاکبر رضایی، معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت هم در این جلسه با اشاره به تشکیل کمیته‌های ۲۲ گانه برای آسیب شناسی حج ۹۷ گفت: در جلسات کمیته‌ها مقرر شد که برنامه ریزی‌های حج امسال بر مبنای رفع آسیب‌های حج قبل انجام شود و آموزش و اطلاع رسانی در زمینه مواردی که بدلیل شرایط حاکم در عربستان قابل رفع نیست، صورت گیرد. در نخستین جلسه کمیته مشاعر موضوع پشتیبانی ایام تشریق شامل وسایل همراه زائران، برچسب‌های لوازم زائران، تهیه لباس‌های متحدالشکل نیرو‌های ستادی و کارگزاران، زیرانداز زائران برای استفاده در مشعرالحرام، مچ بند کاغذی مخصوص ایام تشریق، تجهیزات مورد نیاز کاروان‌ها و مجموعه‌ها در حج و … بررسی شد. بررسی موضوع اطلاع رسانی پیش از موسم حج و حین موسم و در ایام تشریق، پیام رسان مورد استفاده برای اطلاع رسانی به حجاج و محتوای اطلاع رسانی متناسب با شاخص‌های جمعیت شناختی زائران و همچنین بنر‌ها و استند‌های اطلاع رسانی مورد استفاده در هتل‌های مکه و مدینه برخی دیگر از مباحث این جلسه بود. ایام «تشریق» روز‌های ۹ تا ۱۲ ذی الحجه است که طی آن حج گزاران بخش مهمی از مناسک حج مثل وقوف در عرفات و مشعر الحرام و منا، رمی جمرات، قربانی، حلق و تقصیر را به انجام می‌رسانند از این رو این ایام جایگاه ویژه‌ای در اعمال حج دارد.
مهرمهر7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی گروه «آران»، عکس‌های سه اپرای گروه تئاتر عروسکی «آران» به کارگردانی و نویسندگی بهروز غریب پور سرپرست و بنیانگذار این گروه، برای انتشار در کتاب نودمین سال تأسیس اتحادیه بین المللی نمایشگران عروسکی جهان (یونیما) انتخاب شدند. این کتاب حاوی بهترین اجراهای نمایش‌های عروسکی در نود سال اخیر است. اپراهای «رستم و سهراب»، «عاشورا» و «لیلی و مجنون» اپراهای برگزیده‌ای هستند که برای این رخداد بزرگ انتخاب شده‌اند. از میان این سه اثر اپراهای «عاشورا» و «رستم و سهراب» بیشترین شمار اجرا در خارج از کشور را به خود اختصاص داده‌اند. اپرای «عاشورا» در رم، شارل له ویل مزیه فرانسه و کراکوی لهستان و اپرای «رستم و سهراب» در دبی، رم و تفلیس گرجستان به اجرا در آمده‌اند.

اخبار بیشتر