روستاهای اطراف هیرمند در سیستان و بلوچستان ناچار به تخلیه شدند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

روستاهای اطراف هیرمند در سیستان و بلوچستان ناچار به تخلیه شدند

استاندار: ۲۵۰ خانوار سیل زده هیرمند اسکان داده شدند

ایرناخبرگزاری ایرنا
استاندار: ۲۵۰ خانوار سیل زده هیرمند اسکان داده شدند
زاهدان- ایرنا- استاندار سیستان و بلوچستان گفت: 250 خانوار سیل زده روستاهای شهرستان هیرمند در چهار مکان اضطراری جمعیت هلال احمر اسکان داده شدند.

احمدعلی موهبتی روز دوشنبه در حاشیه بازدید از وضعیت سیلاب سیستان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: جاری شدن رحمت الهی در افغانستان سبب ورود سیلاب غیر قابل کنترل این کشور به منطقه سیستان شده است.

وی با بیان اینکه حیات سیستان وابسته به رودخانه هیرمند است افزود: سیلاب‌های غیر قابل کنترل افغانستان از طریق رودخانه هیرمند با بیش از سه هزار متر مکعب بر ثانیه درحال وارد شدن به منطقه است.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به ویژگی‌های رودخانه هیرمند گفت: این رودخانه یکی از۱۲ رودخانه مهم آسیا محسوب می‌شود که در بالا دست آن افغانستان اقدام به ساخت سازه‌های مختلف از جمله سد کجکی با گنجایش بیش از یک میلیارد مکعب و هفت سازه دیگر کرده است.

وی ادامه داد: بارندگی‌های اخیر سبب آبگیری تمام سازه‌های افغانستان بر روی رودخانه هیرمند شد و مازاد آن به سمت سیستان درحال سرازیر شدن است.

موهبتی افزود: سیستان که در پایین دست رودخانه هیرمند قرار دارد در زمان خشکسالی از نبود آب رنج می‌برد و در زمان ترسالی از آبهای جاری شده آسیب می‌بیند و شرایط آن قابل پیش بینی نیست.

وی تصریح کرد: بر اساس اقداماتی که روزهای گذشته در سیستان انجام شده است مشکل خاصی از لحاظ سیلاب در منطقه وجود ندارد.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: در مسیر شهر دوست محمد مرکز شهرستان هیرمند دایک کانال نیاتک به دلیل اینکه بیش از ۲۰ سال از عمر کانال می‌گذرد و در این مدت آبی از آن عبور نکرده و حیوانات موذی نیز در آن لانه کرده بودند سبب آسیب رسیدن به دیواره آن شده است.

وی افزود: هر قسمت از دایک کانال نیاتک که دچار آسیب شد با حضور سریع نیروهای امدادی ترمیم شد.

موهبتی تصریح کرد: تنها یک نقطه دایک کانال نیاتک که محل عبور کابل فیبر نوری بوده بستر عبور آب را فراهم و باعث شکسته شدن این دایک می‌شود.

وی ادامه داد: شکسته شدن دایک کانال نیاتک برای روستاهای اطراف مشکلاتی را ایجاد کرده است.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: در نشست امروز ستاد بحران با مدنظر قرار دادن تمامی تمهیدات لازم پیش بینی شد و چنانچه تا ظهر امروز شکستگی دایک برطرف نشود قسمتی از جاده اصلی شکافته خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد که اقدامات پیش بینی شده بتواند از خسارت‌های سیلاب در منطقه جلوگیری کند.

موهبتی تاکید کرد: بر اثر شکستگی دایک کانال نیاتک سیل وارد ۲ روستای هیرمند شده و پنج روستای دیگر نیز در محاصره آب قرار دارند.

وی ادامه داد: با اقدامات انجام شده این روستاها تخلیه و مردم به مکان‌های امن منتقل شدند.

استاندار سیستان و بلوچستان از صبوری و همراهی مردم تقدیر کرد و گفت: در نشست امروز ستاد بحران برای رفع مشکل به وجود آمده در دایک نیاتک علاوه بر نقطه نظرات کارشناسی به نظرات مردمی نیز توجه شد.

به گزارش ایرنا سیلاب‌های غیر قابل کنترل افغانستان از اواخر اسفند سال گذشته در منطقه سیستان جاری شده است.

این سیلاب‌ها پس از بارندگی‌های هفته گذشته در حوضه آبریز رودخانه هیرمند و ذوب شدن برف‌های کوههای هندوکش در بالا دست این رودخانه از شب گذشته (جمعه شب) سیلاب شدت بیشتری گرفته است.

منطقه سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده و با ولایت نیمروز افغانستان هم مرز است.

رودخانه هیرمند از کوههای بابایغما از رشته کوههای هندوکش سرچشمه گرفته و پس از طی بیش از هزار کیلومتر وارد مرز ایران در سیستان می‌شود.

آب این رودخانه از ۲۰ سال پیش تاکنون به سبب قهر طبیعت و برخی عوامل دیگر قطع شده بود و تنها در زمستان برخی سالها سیلاب‌های جزئی ناشی از بارندگی‌ها به صورت دشتمال از داخل افغانستان وارد سیستان می‌شد که مدت زمان جریان آب بسیار کوتاه بود و به تالاب بین المللی هامون نمی‌رسید.

سیلاب رودخانه هیرمند خارج از کنترل کشور همسایه است و به عنوان حق آبه سیستان محسوب نمی‌شود.

۷۳۱۶**۳۲۱۳ **۶۰۸۱

خواندن خبر در سایت منبع

تخلیه ۳ روستای هیرمند؛ محور بنجار -بی بی دوست - هیرمند همچنان مسدود است

ایسناخبرگزاری ایسنا
تخلیه ۳ روستای هیرمند؛ محور بنجار -بی بی دوست - هیرمند همچنان مسدود است
در پی وقوع سیلاب طی چند روز گذشته در استان سیستان و بلوچستان استاندار از مدیریت سیلاب ورودی به منطقه سیستان با وجود افزایش حجم آن خبر داد. آبگرفتگی در چند روستای هیرمند باعث شد تمام ساکنان آن‌ها تخلیه شوند ضمن اینکه احتمال تخلیه برخی روستاهای اطراف نیاتک در روزهای آینده وجود دارد.

به گزارش ایسنا، احمد علی موهبتی افزود: با آمادگی‌های ایجاد شده به جز سه روستای شهرستان هیرمند که امروز با شدت یافتن سیلاب در معرض خطر قرار گرفتند و همه ساکنان آنها تخلیه شدند، این سیلاب در حال حاضر مشکل جدی ایجاد نکرده است.

وی گفت: از یکماه گذشته اقدامات ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان آغاز شده بطوریکه در این مدت ۳۱ نقطه آسیب‌پذیر منطقه سیستان شناسایی شده و نسبت به ترمیم و اصلاح آنها اقدام شده است.

استاندار سیستان و بلوچستان باتاکید برآمادگی همه اعضای ستاد مدیریت بحران استان، ازمردم خواست باهمکاری خود با این ستاد ادامه دهند و به هشدار‌ها توجه کنند.

تعطیلی مدارس ۲ روستا در هیرمند

مدارس دو روستا در شهرستان هیرمند در شمال سیستان و بلوچستان امروز دوشنبه تعطیل شد.

شهنوازی مدیرکل مدیریت بحران سیستان و بلوچستان با اعلام این خبر گفت: مدارس روستای علی رمرودی و داشک به علت نفوذ آب در این دو روستا و تخلیه اهالی روستا، امروز تعطیل است.

وی بیان کرد: افزایش حجم ورودی سیلاب افغانستان به سمت منطقه سیستان موجب نفوذ آب به برخی از روستاها در هیرمند و مسدود شدن سه محور در این منطقه شد.

سیل‌زدگان هیرمند به چهار مکان اضطراری انتقال یافتند

مدیر عامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: چهار مکان با ظرفیت ۵۰۰ خانوار در شهرستان هیرمند برای اسکان اضطراری سیل‌زدگان پیش بینی شده است که افراد به این مکان‌ها انتقال یافتند.

رسول راشکی افزود: سه مدرسه و شهرک صنعتی هیرمند برای اسکان سیل زدگان روستای این شهرستان تدارک دیده شده است.

وی ادامه داد: همزمان با شدت یافتن سیلاب ورودی به منطقه سیستان تمامی نیروهای هلال احمر در منطقه در آماده‌باش کامل قرار دارند تا خدمات را در کمترین زمان ممکن به هموطنان ارائه دهند.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان تاکید کرد: نیروهای این جمعیت در آماده‌باش هستند تا در صورت نیاز مکان‌های اضطراری اسکان را در شهرستان‌های سیستان راه‌اندازی کنند.

محور بنجار -بی بی دوست - هیرمند مسدود است

رئیس اداره راه و شهرسازی زابل گفت: محور بنجار- بی بی دوست -هیرمند همچنان مسدود است و تردد در این محور امکان پذیر نیست.

سید مهدی میری افزود: بر اثر ورود سیلاب کشور افغانستان به منطقه سیستان هم اکنون مسیر بنجار -بی بی دوست- هیرمند مسدود شده و تدابیر لازم برای بازگشایی محور در حال انجام است.

وی بیان کرد: همچنین دایک هیرمند- نیمروز نیز دچار مشکل شده که در حال ترمیم است.

رئیس اداره راه و شهرسازی زابل ادامه داد: دایک زابل نیز تا کنون مشکل خاصی نداشته و اقدامات لازم برای کنترل سیلاب و پیشگیری از خسارت احتمالی در حال انجام است.

میری گفت: هم اکنون نیز شرایط به طور کامل در منطقه تحت کنترل است و نیروهای مربوطه در حال خدمات‌دهی هستند.

اعزام ۵۰ خودروی سنگین و سبک سپاه به سیستان

فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در جنوب شرق کشور از اعلام آمادگی ۱۴۰ خودروی سنگین و سبک سپاه پاسداران برای اعزام به مناطق گرفتار سیلاب در سیستان خبر داد.

سردار محمد مارانی افزود: تاکنون ۵۰ خودروی سنگین و سبک برای یاری دستگاه‌ها و نهادهای دولتی در مدیریت سیلاب سیستان به شمال استان اعزام شدند.

وی همچنین گفت: در روزهای اخیر، با بهره‌گیری از بالگرد سپاه، بازدید هوایی نیز به همراه اعضاء ستاد مدیریت بحران استان از نقاط ورود سیلاب و چگونگی اقدامات در حال انجام برای مدیریت آن انجام شده است.

وی با اشاره به حضور ماشین آلات سپاه در منطقه، گفت: تمام اقدامات با همکاری ستاد بحران استان در حال انجام است، هم اکنون ٣٠خودروی سنگین و ٢٠خودروی سبک کمک دار سپاه در منطقه سیستان حاضر و در حال فعالیت برای مدیریت سیلاب ورودی هستند.

وی با بیان اینکه تاکنون در هشت نقطه سیستان ارتفاع کانال‌های انتقال دهنده آب را ارتقا داده‌ایم، افزود: افزیش ارتفاع و استحکام بخشی اطراف روستای تپه دز و کانال سرحدی در اطراف شهر بنجار، بازگشایی مسیری برای انتقال آب به سمت تالاب هامون در انتهای روستای سیستان و محدوده لورگ باغ، باز کردن آبراه‌های پشت روستای قرقری با توجه به اینکه آب به سمت برجک‌های مرزی و کشور افغانستان در جریان بود و هدایت سیلاب به سمت اسکله تخت عدالت از جمله فعالیت‌های سپاه در روزهای اخیر برای جلوگیری از بروز هرگونه حادثه و خروج و هدر رفت آب سیلاب در سیستان بوده است.

۴ روستای هیرمند دچار آبگرفتگی شدند

معاون جمعیت هلال احمر استان نیز گفت: در پی ورود سیلاب به سیستان صبح امروز از از قسمت سیل بند نیاتک به علت فرسوده بودن آن آب از چندین قسمت وارد روستاهای حاشیه رود خانه شد.

مصفا افزود: روستاهای داشک، لورگ خاری، اسماعیل علی و علی نمرودی دچار آب گرفتگی شدید شده و قبل از ورود آب توسط نیروهای امدادی تخلیه شد.

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود اگر آب به همین صورت ادامه داشته باشد چهار روستای آبیل، یوسف زهی، عنایت و دهمرده در خطر آبگرفتگی هستند.

احتمال تخلیه برخی روستاهای اطراف نیاتک در روزهای آینده

معاون عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: احتمال افزایش حجم ورودی سیلاب به منطقه سیستان در این دو روز وجود دارد.

باقر کرد افزود: افزایش ارتفاع آب دیروز به چهار متر رسید و طبق پیش‌بینی‌ها، احتمال افزایش ارتفاع آب برای امروز و فردا نیز وجود دارد.

کرد با بیان اینکه مسیرهای در طول نیاتک دچار آبگرفتگی شده است، گفت: براثر این آبگرفتگی احتمال تخلیه برخی روستاهای اطراف نیاتک نیز وجود دارد.

وی افزود: تمامی نیروهای مردمی، سپاه، دستگاه‌های امدادی و اجرایی استان در منطقه حضور دارند و شرایط مهار سیلاب تحت کنترل است.

سردار طاهری جانشین فرمانده انتظامی استان هم از حضور فعال نیروهای انتظامی در روان‌سازی ترافیک در مناطق و محورهای درگیر سیلاب خبر داد.

حضور تیم ارزیاب دانشگاه علوم‌پزشکی زاهدان در منطقه سیستان

مدیر گروه سلامت محیط و کار حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز گفت: با توجه به هشدارهای مدیریت بحران استان در خصوص احتمال وقوع سیل در منطقه سیستان، مکان‌های مناسب جهت اسقرار تیم‌های عملیاتی و بیمارستان صحرایی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مورد بازدید و ارزیابی قرار گرفت.

مهندس عبدالرزاق پاکزاد، ادامه داد: تیم‌های عملیاتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان آماده‌اند تا در صورت اعلام همکارانمان در دانشگاه علوم پزشکی زابل به منطقه اعزام شوند.

وی بیان کرد: این تیم‌ها شامل کارکنان اورژانس پیش بیمارستانی، پزشکان، پرستاران و سایر کادر درمان، داروسازان، کارکنان حوزه دارو، حراست و کارکنان حوزه بهداشت خواهند بود.

خواندن خبر در سایت منبع

۴ روستای هیرمند دچار آبگرفتگی شدند

الفخبرگزاری الف
۴ روستای هیرمند دچار آبگرفتگی شدند
فرماندار هیرمند (استان سیستان و بلوچستان) گفت: در پی ورود سیلاب به منطقه سیستان، چهار روستای شهرستان هیرمند که در حاشیه رودخانه قرار دارند دچار آبگرفتگی شدند.

محمدعلی پیری در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار داشت: صبح امروز در پی ورود سیلاب به منطقه سیستان، چهار روستای شهرستان هیرمند که در حاشیه رودخانه قرار دارند دچار آبگرفتگی شدند.

فرماندار هیرمند گفت: این سیلاب از قسمت سیل بند نیاتک به علت فرسوده بودن آن وارد روستاهای داشک، لورگ خاری، اسماعیل علی و علی نمرودی شده که خوشبختانه روستاها قبل از ورود آب توسط نیروهای امدادی تخلیه شده‌اند.

وی با اشاره به احتمال آبگرفتگی هشت روستا از جمله آبیل، یوسف‌زهی، عنایت و دهمرده، بیان کرد: با توجه به جلسات مدیریت بحرانی که در روزهای اخیر در سیستان برگزار شده، آمادگی کامل جهت مواجهه با خطرات احتمالی وجود دارد و از این بابت جای نگرانی نیست.

پیری تاکید کرد: با توجه به حجم بالای آب ورودی به منطقه، توصیه اکید داریم مردم از تردد در اطراف رودخانه‌ها و محل عبور آب خودداری کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل

اگر باور دارید رفاه در ایران بهتر از اروپاست این گزارش را نبینید/ گرسنگی در ایران واقعی‌ است (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
طی ماه‌های اخیر با قیمت مهار نشدنی گوشت و مواد غذایی دیگر مواجه بودیم. با این‌کار معده پر می‌شود و گرسنگی برای مدتی از بین می‌رود اما در صورت نرسیدن مواد غذایی لازم برای بدن، گرسنگی حقیقی که همان فقر غذایی است رخ می‌دهد و امکان مرگ فرد هم وجود دارد. در چنین شرایطی او قادر به تامین خوراک نیست و بیشتر درآمد خود را صرف تهیه مواد غذایی ارزان قیمت می‌کند. انجمن مقابله با گرسنگی طی دو دهه گذشته تلاش کرده تا بر اساس این تعریف، گام بزرگی در جهت رفع گرسنگی در مناطق ناامن غذایی بردارد. این اطلاعات اکنون در این گزارش منتشر شده که همه آن‌ها بر اساس مشاهدات، مطالعات و پیگیری‌های اعضای انجمن مقابله با گرسنگی به دست آمده‌است.

بی توجهی راننده فاجعه آفرید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین12 ساعت قبل
به گزارش گروه گروه چند رسانه‌ای خبرگزاری میزان، راننده خودرویی که منتظر عبور قطار بود با بی توجهی به لاین مقابل اقدام به حرکت کرد که ناگهان حادثه دردناکی را رقم زد. گفتنی است حال راننده مساعد و یکی از سرنشینان به اورژانس منتقل شده است.
تسنیمتسنیم8 ساعت قبل
تعامل و همکاری با دستگاه‌های مختلف یکی دیگر از سیاست‌های این معاونت محسوب می‌شود تا ما بتوانیم علاوه بر افزایش درآمدها، درآمدهای جدیدی را نیز برای شهرداری تهران داشته باشیم. وی به پرداخت برخی از بدهی‌های شهرداری تهران به پیمانکاران اشاره کرد و گفت: سال گذشته مبلغ قابل توجهی بدون تنش و استرس فراهم کردیم و در پایان اسفند سال گذشته بخشی از بدهی‌های شهرداری تهران به پیمانکاران پرداخت شد. برهمین اساس عملکرد سال گذشته شهرداری تهران در بخش بودجه نقد ۱۰۶ درصد و در بخش بودجه غیرنقد ۵۴ درصد محقق شده است و در سال جاری با توجه به افزایش ۷ درصدی بودجه شهرداری تهران قطعا عملکرد بهتری را نسبت به سال گذشته خواهیم داشت. وی افزود: بر اساس آخرین آمار حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان شهرداری تهران از دولت و شرکت‌های وابسته به دولت طلب دارد. وی از بازپس‌گیری ساختمان روزنامه اطلاعات خبر داد و گفت: این ساختمان چندی پیش در اختیار شهرداری قرار گرفته شد و به زودی برخی از واحدهای شهرداری تهران در این ساختمان مستقر خواهند شد.

اخبار بیشتر