برگزاری مراسم سعدی‌شناسی به مناسب هفته گرامی‌داشت این شاعر بزرگ
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

برگزاری مراسم سعدی‌شناسی به مناسب هفته گرامی‌داشت این شاعر بزرگ

یک هفته گرامیداشت سعدی در جشنواره ادبی هنری روزگار ارادت

ایرناخبرگزاری ایرنا
یک هفته گرامیداشت سعدی در جشنواره ادبی هنری روزگار ارادت
شیراز- ایرنا- رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز اعلام کرد: جشنواره 'روزگار ارادت' به مثابه ادای احترام و دینی به شیخ اجل، سعدی شیرازی است و به مدت یک هفته برنامه ریزی شده است.

ابراهیم گشتاسبی راد دوشنبه دوم اردیبهشت در گفت و گو با ایرنا عنوان کرد: این جشنواره با جشن یادروز شیخ اجل با عنوان «آموزگار گلستان» در دبستان سعدی محله سعدی از امروز آغاز می‌شود.

وی افزود: اول اردیبهشت ماه در تقویم کشورمان، یادروز سعدی شاعر بلندآوازه و چهره جهانی زبان و ادب فارسی نامگذاری شده است که زنده نگه داشتن و ترویج آموزه‌های ادبی و خردورزی‌های او بر همه واجب است.

گشتاسبی راد بیان کرد: سعدی در دو شاهکار تعلیمی خود یعنی گلستان و بوستان اندیشه‌های بلند الهی و انسانی را با بهترین زبان برای همگان از هفت قرن پیش تاکنون به یادگار گذاشته و غزلیاتش در قله سلسله جبال شعر فارسی جلوه‌گری می‌کند.

** هنرمندان خوشنویس با خط نگارین به شیخ اجل ادای احترام می‌کنند

رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز ادامه داد: بعد از ظهر دوشنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۹ در برنامه‌ای با نام 'خط نگارین' که با همراهی انجمن خوشنویسان شیراز و اداره کل میراث فرهنگی فارس به اجرا در می‌آید، هنرمندان با بداهه نویسی آثار سعدی به شیخ اجل ادای احترام می‌کنند.

نقالی حکایات سعدی در برنامه 'ورقی از گلستان'، کارگاه‌های گلستان خوانی در خانه‌های شهروند کوچولو مراکز فرهنگی با نام 'شیرین سخنان'، جشن یادروز سعدی در فرهنگسراها با عنوان 'نسیم بوستان' از دیگر برنامه هایی است که رییس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز به آنها اشاره کرد.

همچنین معاون فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شیراز در تشریح برنامه‌های جشنواره روزگار ارادت با بیان اینکه عناوین برنامه‌های جشنواره گرامیداشت سعدی از غزلیات و آثار سعدی گرفته شده است، گفت: عنوان کلی جشنواره یعنی روزگار ارادت از بیت «کهن شود همه را به روزگار، ارادت/ به جز مرا که همان عشق اولست و زیادت»، برنامه خط نگارین از مصرع «دل می‌برد این خط نگارین»، جشن آموزگار گلستان از بیت «چه خوش گفت با کودک آموزگار/ که کاری نکردیم کاری و شد روزگار»، برنامه ورقی از گلستان از مصرع «از گلستان من ببر ورقی»، برنامه نسیم بوستان از مصرع «هر صبحدم نسیم گل از بوستان توست» و نمایشگاه آرزوی دیدار نیز از مصرع «هنوز دیده به دیدارت آرزومند است» برگرفته شده است.

جمشید رضایی افزود: در برنامه ورقی از گلستان در مجموعه زندیه، نقالی و پرده خوانی حکایات سعدی توسط نقالان کودک تا کهنسال انجام می‌شود.

وی آرزوی دیدار را از برنامه‌های شاخص هفته گرامیداشت سعدی دانست و گفت: در این برنامه عکاسان به‌صورت کارگاهی با حضور و هدایت یکی از عکاسان شناخته شده ایران در مجموعه سعدی حضور می‌یابند و به عکاسی از این مجموعه باشکوه می‌پردازند که در ادامه عکس‌های منتخب در نمایشگاهی با عنوان آرزوی دیدار و همچنین متروگالری‌ها به نمایش در می‌آید.

معاون فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز گفت: در برنامه‌ای با عنوان نسیم بوستان نیز در ۵ فرهنگسرای منتخب با حداقل ۳ هزار مخاطب جشن یادروز سعدی و آشنایی با آموزه‌ها و شخصیت این شاعر بزرگ و جهانی برگزار خواهد شد.

اول اردیبهشت ماه هر سال به یاد سالروز نگارش گلستان سعدی با نام روز سعدی در تقویم رسمی کشور به ثبت رسیده است.

۷۳۷۵ /۱۸۷۶

خواندن خبر در سایت منبع

نشست‌های علمی یادروز سعدی در شیراز برگزار می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
نشست‌های علمی یادروز سعدی در شیراز برگزار می‌شود
به مناسبت بزرگداشت روز سعدی نشست‌های علمی با حضور اندیشمندان و استادان زبان و ادبیات فارسی در مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس برگزار می‌شود.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، به مناسبت بزرگداشت روز سعدی نشست‌های علمی با حضور اندیشمندان و استادان زبان و ادبیات فارسی از صبح تا عصر امروز در مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس برگزار می‌شود.

در نشست نخست کوروش کمالی سروستانی مقاله «سعدی و نظریه اخلاق سیاست» را ارائه می‌دهد پس از آن جعفر موید شیرازی «شیراز سعدی» و محمدابراهیم انصاری لاری «نگاه سعدی به انسان» و در ادامه نصرالله پورجوادی «سماع عارفانه در شعر سعدی» را بیان می‌کنند.

در نشست دوم که ظهر امروز برگزار می‌شود، حسن ذوالفقاری به «جریان هفتصد ساله سعدی‌خوانی در مکتب‌ها و مدارس ایران و کشورهای فارسی زبان» می‌پردازد.

در ادامه این نشست نیز محمدحسین کرمی به ارائه مقاله «پیری و جوانی از نگاه سعدی» می‌پردازد و زیبا اشراقی «این صورت انگشت‌نما» را ارائه می‌دهد.

در نشست سوم محمدرضا خالصی به بیان «تاثیر تفکر عاشقانه ابوالحسن دیلمی بر سعدی شیرازی» و منصور پایمرد به بیان «از سجاده طامات سعدی تا دلق بسطامی حافظ» می‌پردازند.

همچنین امین رضا نوشین نیز «زیبایی شناسی سعدی یا طور دیگر زیبایی شناسی در فرهنگ ایرانی - اسلامی» را ارائه می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

محله سعدیه در روز سعدی (عکس)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
محله سعدیه در روز سعدی (عکس)
یکم اردیبهشت در تقویم ایران روز سعدی نامگذاری شده است. شاعر و نویسنده پر آوازه قرن هفتم ایران که به حق او را استاد سخن می‌دانند. با این حال سعدی شیرازی به اندازه آوازه‌اش، در شهر زادگاهش شیراز مورد لطف قرار نگرفته است. در شیراز آنقدر که بستنی سعدی و شهرک سعدی و مشکلات ساکنان این شهرک، در نگاه و کلام مردمان جا خوش کرده، جایگاه سعدی و مکتب انسان ساز او، نهادینه نشده است.

بزرگداشت سعدی در شیراز‎

باشگاه خبرنگارانخبرگزاری باشگاه خبرنگاران
بزرگداشت سعدی در شیراز‎

مراسم بزرگداشت سالروز سعدی یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ با حضور دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مسئولین ارشد استان فارس، سعدی شناسان و علاقمندان به شعر و ادب فارسی در جوار مرقد این شاعر شیرین سخن در شیراز برگزار شد. نخستین روز اردیبهشت ماه به مناسبت نگارش گلستان، روز سعدی نام گذاری شده است.

بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 1بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 3بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 4بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 5بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 6بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 7بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 8بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 9بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 10بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 11بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 12بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 13بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 14بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 15بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 17بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 18بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 19بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 20بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 21بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 22بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 23بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 24بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 25بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 26بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 27بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 28بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 29بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 30بزرگداشت سعدی در شیراز‎ - 31

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | بیرانوند به این دلیل تا اطلاع ثانوی محروم شد!

خبرآنلاینخبرآنلاین3 ساعت قبل

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل

اگر باور دارید رفاه در ایران بهتر از اروپاست این گزارش را نبینید/ گرسنگی در ایران واقعی‌ است (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
طی ماه‌های اخیر با قیمت مهار نشدنی گوشت و مواد غذایی دیگر مواجه بودیم. با این‌کار معده پر می‌شود و گرسنگی برای مدتی از بین می‌رود اما در صورت نرسیدن مواد غذایی لازم برای بدن، گرسنگی حقیقی که همان فقر غذایی است رخ می‌دهد و امکان مرگ فرد هم وجود دارد. در چنین شرایطی او قادر به تامین خوراک نیست و بیشتر درآمد خود را صرف تهیه مواد غذایی ارزان قیمت می‌کند. انجمن مقابله با گرسنگی طی دو دهه گذشته تلاش کرده تا بر اساس این تعریف، گام بزرگی در جهت رفع گرسنگی در مناطق ناامن غذایی بردارد. این اطلاعات اکنون در این گزارش منتشر شده که همه آن‌ها بر اساس مشاهدات، مطالعات و پیگیری‌های اعضای انجمن مقابله با گرسنگی به دست آمده‌است.
تسنیمتسنیم9 ساعت قبل
تعامل و همکاری با دستگاه‌های مختلف یکی دیگر از سیاست‌های این معاونت محسوب می‌شود تا ما بتوانیم علاوه بر افزایش درآمدها، درآمدهای جدیدی را نیز برای شهرداری تهران داشته باشیم. وی به پرداخت برخی از بدهی‌های شهرداری تهران به پیمانکاران اشاره کرد و گفت: سال گذشته مبلغ قابل توجهی بدون تنش و استرس فراهم کردیم و در پایان اسفند سال گذشته بخشی از بدهی‌های شهرداری تهران به پیمانکاران پرداخت شد. برهمین اساس عملکرد سال گذشته شهرداری تهران در بخش بودجه نقد ۱۰۶ درصد و در بخش بودجه غیرنقد ۵۴ درصد محقق شده است و در سال جاری با توجه به افزایش ۷ درصدی بودجه شهرداری تهران قطعا عملکرد بهتری را نسبت به سال گذشته خواهیم داشت. وی افزود: بر اساس آخرین آمار حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان شهرداری تهران از دولت و شرکت‌های وابسته به دولت طلب دارد. وی از بازپس‌گیری ساختمان روزنامه اطلاعات خبر داد و گفت: این ساختمان چندی پیش در اختیار شهرداری قرار گرفته شد و به زودی برخی از واحدهای شهرداری تهران در این ساختمان مستقر خواهند شد.

اخبار بیشتر