اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه 2 اردیبهشت‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه 2 اردیبهشت‌ماه

۴۳۰ میلیارد تومان آورده مالکان مسکن مهر پردیس عودت می‌شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
۴۳۰ میلیارد تومان آورده مالکان مسکن مهر پردیس عودت می‌شود
تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت عمران پردیس گفت: 430 میلیارد تومان از آورده متقاضیان مسکن مهر که به منظور تامین زیرساخت ها و ساخت تونل کسر شده بود برای تکمیل واحدهای مالکان مانند پکیج و ... هزینه می شود.

سید مهدی هدایت روز دوشنبه در نشست خبری شرکت عمران اظهارداشت: تمامی قراردادهای پنج‌برگی مالکان فاز ۱۱مسکن مهر پردیس به زودی امضا و سایر قراردادهای نیز تا پایان خردادماه به اتمام می‌رسد.

وی افزود: در شهر جدید پردیس امسال ۴۰ هزار واحد مسکن مهر واگذار خواهد شد، نهادهای اجرایی نصبیات و انشعابات را در اولویت قرار دهند تا در آینده‌ای نزدیک با کمک شهرداری و شورا، حمل‌ و نقل عمومی را در فازهای مختلف راه‌اندازی کنیم.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس گفت: به منظور حمایت از شعار سال «رونق تولید» درب، شیشه، درب‌های ضد سرقت، پنجره و سایر کالاهای مصرفی برای ساخت واحد‌های مسکن مهر از تولید کنندگان داخلی خریداری می‌شود.

هدایت با اشاره به تعداد زیاد دلالان سرپایی در پردیس گفت: در حدود ۲ هزار دلال سرپایی مسکن مهر در این شهر داریم و این افراد به دنبال افزایش قیمت مسکن مهر هستند، به ساکنان پردیس توصیه می‌کنیم که به هیچ عنوان واحد‌های خود را نفروشند.

وی افزود: ما مدافع منافع متقاضیان هستیم و با خرید و فروش مسکن مهر باقیمت‌های نجومی و یا زیر قیمت را موافق نیستیم، در پردیس واحدهایی با قیمت مناطق بالای شهر تهران به فروش می‌رسد، شهروندان منتظر بمانند با احداث مترو قیمت‌ها واقعی می‌شود.

مدیرعامل شرکت عمران پردیس با اشاره به بارگذاری ۸۲ هزار واحد مسکن مهر پردیس خاطرنشان کرد: تا به امروز ۳۰ هزار واحد مسکن مهر پردیس واگذار شده و امسال نیز ۴۰ هزار واحد دیگر به متقاضیان تحویل خواهد شد.

هدایت افزود: در حدود ۱۰ هزار واحد معارض دار در فاز ۸ مسکن مهر پردیس در سال ۹۹ تحویل داده خواهد شد.

شهرستان پردیس با ۲۵۰ هزار نفر جمعیت در شرق پایتخت قرار دارد.

تهرام/۹۴۴۱//۱۳۴۸

خواندن خبر در سایت منبع

گرانی روزانه مسکن اصلی‌ترین شاخص تعیین قیمت اجاره‌بها

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین
گرانی روزانه مسکن اصلی‌ترین شاخص تعیین قیمت اجاره‌بها
به گفته کارشناسان حوزه مسکن، ۴ برابر شدن نرخ دلار و طلا، مسکن را نیز تابع چنین رشد قیمتی کرده است در تورم کنونی طبیعی است حوزه مسکن نیز خواهان چنین سهمی باشد، بی تدبیری مسوولین در عرصه های مالی و بانکی و کاهش ارزش پایه پولی منجر به سوق دادن سرمایه های مردم به سمت بازارهای سود آوری که حافظ دارایی های مردم باشد شده است، از این رو قیمت مسکن نیز تابع چنین شرایطی است.

سرنوشت «قیمت مسکن» این روزها به یکی از مسائل مهم و پر چالش اقتصادی کشور تبدیل شده است، در این زمینه هوشنگ حاجتی کارشناس مسکن در گفتگو با قدس آنلاین گفت: تعیین قیمت مسکن در ایران بسته به متغیرهای اقتصادی اعم از دلار یا طلا است؛ افزایش نرخ ارز و طلا منجر به افزایش قیمت مسکن به عنوان یکی از پشتوانه‌های مالی در عرصه ناامنی اقتصاد ایران شده است؛ در واقع ۴ برابر شدن نرخ دلار و طلا، مسکن را نیز تابع چنین رشد قیمتی کرده است در تورم کنونی طبیعی است حوزه مسکن نیز خواهان چنین سهمی باشد، بی‌تدبیری مسوولین در عرصه‌های مالی و بانکی و کاهش ارزش پایه پولی منجر به سوق دادن سرمایه‌های مردم به سمت بازارهای سود آوری که حافظ دارایی‌های مردم باشد شده است، از این رو قیمت مسکن نیز تابع چنین شرایطی است.

وی در این باره افزود: با توجه به اینکه همواره اجاره بها تابعی از قیمت مسکن است و تقریبا یک پنجم قیمت مسکن تعیین کننده میزان اجاره بهاست، این مبلغ به صورت پیش پرداخت یا رهن و اجاره درخواست می‌شود، افزایش نرخ مسکن در شرایطی که درآمد قشر شاغل که عمدتا کارگر و کارمند هستند منجر به ایجاد فشار بسیاری بر طبقه مستاجران شده است، انتظار می‌رود در سال ۹۸ با افزایش ۱۲۰ درصدی اجاره بها مواجه شویم، عدم همخوانی افزایش قیمت اجاره بها با درآمدهای کارگران و کارمندان به معنای کوچ و حاشیه نشینی است، تا زمانی که زیرساخت‌های تولید مسکن در کشور فراهم نشود مشکلات طبقه کارگران و کارمندان در بخش مسکن افزایش می‌یابد.

این کارشناس مسکن اظهار داشت: قطعا عدم توانایی دولت در کنترل نرخ ارز در مساله مسکن نیز دیده می‌شود، با توجه به اینکه افزایش نرخ مسکن تابعی از افزایش نرخ ارز و طلا است، کاهش ارزش پول ملی منجر به تامین جبران خسارت‌های احتمالی از طریق افزایش نرخ مسکن شده است، رشد قیمت مسکن، خودرو و دلار وابسته به کاهش ارزش پول ملی است، هر چند این مساله ناشی از دلال بازی و سفته بازی در بازارهای یاد شده است اما تا زمانی که سرمایه‌های مردمی به سمت تولید هدایت نشود، مردم به سمت کالاهایی با ارزش افزوده بیشتر می‌روند، متاسفانه حوزه مسکن همانند سایر حوزه‌های پول ساز دچار دلالی همه گیر شده است، نگرانی از کاهش ارزش پول مردم را اعم از دلال یا غیر دلال به سمت تبدیل پول به مسکن کشانده است، بدیهی است بحث عرضه و تقاضای مسکن شبیه کالای حفظ ارزش پول وکسب درآمد است، موضوعی درایران که متفاوت از موضوعات مالی وپولی در سایر کشورهاست.

حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه املاک هم در این رابطه به قدس آنلاین گفت: موضوع مهمی که مشکلات حوزه مسکن را اعم از مسکن استیجاری و مالکیتی افزایش داده موضوع سوء مدیریت حاکم براین حوزه است. سوء مدیریت در حوزه مسکن خاص دولت دهم و یازدهم نیست بلکه این موضوع به عنوان دغدغه اصلی شهروندان در دولتهای مختلف بدون پاسخ و کار کارشناسی مانده، بنابراین نمی‌توان گفت نقد مشکلات حوزه مسکن خاص این دولت است بلکه این نقد بر دولتهای قبلی نیز وارد است که در حال حاضر به بن بست مسکن و افزایش سرسام آور اجاره بها و نرخ مسکن منتهی شده است. اصلی‌ترین شاخص تعیین قیمت اجاره بها قیمت مسکن است. افزایش نرخ ارز در ایران یکی از اصلی‌ترین عوامل افزایش قیمت مسکن در ایران به شمار می‌رود، به‌نحوی که از سال گذشته تا کنون بیش از ۱۰۰برابر افزایش قیمت مسکن داشته‌ایم.

وی افزود: افزایش اجاره بها در ایران وابسته به افزایش نرخ مسکن است، یکی از اصلی‌ترین شاخص‌های تعیین اجاره بها، گرانی روزانه مسکن است که به هیچ وجه با درآمدهای قشر ضعیف جامعه اعم از کارگر یا کارمند همخوانی ندارد. افزایش قیمت مسکن که به تبع آن منجر به افزایش اجاره بها شده دهک‌های ضعیف و متوسط جامعه که توده مستاجرین را تشکیل می‌دهند در شرایط بسیار نامطلوبی قرار داده است.

عقبایی اظهار داشت: افزایش بیست درصدی حقوق کارگران و کارمندان تناسبی با افزایش اجاره بها ندارد، لذا در شرایط کنونی شاهد نقل و انتقالات از شمال به مرکز و از مرکز شهر به جنوب و از جنوب به حاشیه‌های شهرهستیم، در چنین شرایطی با حاشیه نشینی گسترده‌ای رو به رو می‌شویم، موضوعی که می‌تواند آسیب‌های اجتماعی را به شدت افزایش دهد. قطعا گرانی مسکن وابسته به عرضه کم است، تقاضای زیاد و کاهش عرضه و عدم اهتمام مسوولین برای ساخت مسکن استیجاری یا مسکن اجتماعی به معضلات مستاجران دامن زده است.

عقبایی گفت: عدم همخوانی نیاز مستاجران با کمبود واحدهای استیجاری نیز در شهرهای بزرگ منجر به افزایش درخواست، افزایش قیمت و تعیین اجاره بهای بالایی از سوی مالکین شده است. در چنین شرایطی عدم اهتمام دولت به ایجاد راهکارهای مناسب منجر به جلوگیری از ایجاد بازار رقابتی کمک کننده به مستاجران باشد شده است.

حسام عقبایی خاطر نشان کرد: افزایش نرخ ارز و محاسبه قیمت مسکن با سودهای بانکی از جمله موضوعاتی است که منجر به افزایش نرخ اجاره بها شده است، جالب است بدانیم مالک با توجه به ارزش آپارتمان و محاسبه نرخ آن با سود بانکی نسبت به تعیین اجاره تصمیم می‌گیرد، هر چند پرداخت چنین سودی ازسوی مستاجران ممکن نیست اما صاحب مسکن با چنین اندیشه‌ای مبلغی را به عنوان اجاره بها از مستاجر طلب می‌کند که با میزان درآمد کارگران و کارمندان همخوانی ندارد.

وی افزود: با وجود آنکه دولت آقای روحانی در سالهای گذشته اشاره هایی به ساخت و تولید مسکن استیجاری داشته اما هیچ گاه دولت عزم راسخی در عملیاتی کردن چنین موضوع مهمی از خود به نمایش نگذاشته است. تولید مسکن استیجاری می‌توانست منجر به ایجاد تناسب بین عرضه و تقاضا شود، ایجاد تناسب بین عرضه و تقاضا به معنای شکستن قیمت‌های حبابی بازار اجاره است.

عقبایی تصریح نمود: آنچه بیش از پیش مشکلات مستاجران را افزایش داده عدم وجود نهاد یا مرجع ناظری بر تعیین اجاره بهاست، سامانه‌ای که بتواند مالکین را ملزم به تعیین قانون پرداخت اجاره متناسب با شرایط ملک، تورم و نیاز جامعه کند، هر چند ثابت شده است در حوزه مسکن نمی‌توان با حرکت‌های تعزیراتی و بگیر و ببند به تعدیل و کاهش قیمت اجاره بها یا نرخ مسکن رسید، آنچه در این مهم موثر است افزایش تولید و برقراری توازن بین عرضه و تقاضاست؛ کاهش تولید مسکن در برابر افزایش تشکیل خانواده‌ها دلیل دیگری بر افزایش نرخ اجاره بها است، در حالی که در کشور سالانه یک میلیون نیاز جدید در حوزه مسکن ثبت می‌شود، در چنین شرایطی بازار دلال‌ها منجر به افزایش نرخ مسکن می‌شود، در شرایطی که در کشور نزدیک به ۳۰۰ هزار واحد مسکونی تولید می‌شود، باقیمانده نیاز به مسکن عرصه را برای حضور دلالان باز کرده و منجر به قیمت گذاری و افزایش اختیار قیمت گذاران این حوزه اعم از دلال یا مالک می‌شود.

نایب رئیس اتحادیه املاک در پایان عنوان کرد: زمانی دست دلال از بازار مسکن کوتاه می‌شود که تولید متناسب با نیاز روز باشد، در این هنگام است که مستاجر تعیین کننده خواهد بود. تا زمانی که چنین موضوعی به منصه ظهور نرسد امید به ایجاد تعادل در بازار مسکن امیدی واهی است. از سوی دیگر اتخاذ قوانین مالیاتی، تعزیراتی و قضایی برای مبارزه با اقدامات مفسدانه سوداگران حائز اهمیت است؛ اولین راهکار جهت جلوگیری از افزایش نرخ اجاره بها اهتمام دولتها به ساخت مسکن و ایجاد توازن و کاهش واسطه‌گری و دلالی در این حوزه است.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش وام هم قفل بسته بازار مسکن را باز نکرد

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز
افزایش وام هم قفل بسته بازار مسکن را باز نکرد
عضو کمیسیون عمران مجلس در مورد شرایط فعلی بازار مسکن توضیحاتی ارائه کرد.

خبرگزاری تسنیم: عضو کمیسیون عمران مجلس در مورد شرایط فعلی بازار مسکن توضیحاتی ارائه کرد.

حمید بنایی اظهار داشت: در اواخر سال گذشته، میزان تسهیلات مسکن افزایش محدودی داشت، اما با توجه به شرایط بازار مسکن، افزایش وام تأثیری در این حوزه نخواهد داشت.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از مهمترین مطالبات و آرزو‌های جوانان در شرایط فعلی به ویژه در کلانشهر‌ها این است که بتوانند برای خرید مسکن اقدام کنند، اما با رویه فعلی بنظر نمی‌رسد این مهم محقق شود.

بنایی گفت: دولت در زمینه رونق بازار مسکن کارنامه موفقی نداشته و در سال‌های اخیر نیز این رونق به بهانه تکمیل مسکن مهر به تاخیر افتاده و با این شرایط، وضعیت بازار مسکن به ویژه در ماه‌های آینده قابل پیش‌بینی نیست.

نماینده مردم گناباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در این شرایط بازار مسکن به شدت از عواملی مثل بازار ارز متاثر شده است تاکید کرد: دولت در این شرایط از برنامه‌های خود در حوزه مسکن عقب افتاده و بنظر نمی‌رسد وعده‌هایی مانند ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا پایان دولت دوازدهم که از سوی وزیر راه و شهرسازی مطرح شده عملیاتی شود.

بنایی عنوان کرد: براساس برآورد‌ها سالانه نیازمند ۸۰۰ هزار واحد مسکونی جدید هستیم تا از برنامه‌های حوزه مسکن عقب نیفتیم، اما در شرایط فعلی بسیاری از برنامه‌های مطرح شده در برنامه ششم توسعه در حوزه مسکن اجرایی نشده و دولت از آن‌ها عقب است.

خواندن خبر در سایت منبع

گرانترین آپارتمان‌های فروخته شده در فروردین ۹۸ +جدول

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
گرانترین آپارتمان‌های فروخته شده در فروردین ۹۸ +جدول
اقتصاد آنلاین- مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می‌آید جدول معاملات انجام شده آپارتمان‌های گران قیمت فروخته شده در شهر تهران که در فروردین ماه سال ۹۸ معامله شده است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران می باشد:

کاهش ۱۷ درصدی ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن

ایبناخبرگزاری ایبنا
کاهش ۱۷ درصدی ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن
ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن در نخستین ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۷درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، نگاهی به کارنامه فرابورس ایران در نخستین ماه بهار امسال نشان می‌دهد طی ۱۶روز معاملاتی تعداد ۱۸میلیارد و ۳۵۹میلیون ورقه بهادار در ۲میلیون و ۷۱۹هزار نوبت به ارزش ۷۶هزار و ۷۰۷میلیارد ریال در بازارهای فرابورس خرید و فروش شده است که به ترتیب از رشد ۶۰۳درصدی حجم، افزایش ۴۸۶درصدی نوبت‌های معاملات و رشد ۱۷۸درصدی ارزش معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد.

این در حالی است که میانگین حجم روزانه معاملات فرابورس در ماه گذشته ۱۱۴۷میلیون ورقه و میانگین ارزش معاملات نیز ۴۷۹۴میلیارد ریال بوده است. همچنین بازار اول فرابورس در ماهی که گذشت تغییر مالکیت ۱۴۷۷میلیون ورقه بهادار به ارزش ۴هزار و ۷۱۷میلیارد ریال و بازار دوم مبادله ۷۵۴۱میلیون ورقه بهادار به ارزش ۲۴هزار و ۴۹۷میلیارد ریال را به خود دیدند که این ارقام به ترتیب بیانگر رشد ۵۲۷ درصدی حجم و ۹۲۴درصدی ارزش معاملات در بازار اول و افزایش ۵۷۲درصدی حجم و ۸۰۵درصدی ارزش معاملات بازار دوم در مقایسه با فروردین ماه سال ۹۷ است.

این گزارش می‌افزاید: در بازار ابزارهای مالی نیز تعداد ۲۲میلیون اوراق بدهی به ارزش ۱۹هزار و ۳۵۳میلیارد ریال معامله شده است که از افت ۸درصدی حجم وکاهش ۹ درصدی ارزش معاملات این بازار در فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت می‌کند.

افزون بر این، بالغ بر ۴۰۰میلیون واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به ارزش ۶میلیارد و ۷۳۱میلیون ریال و ۷۲۰ هزار ورقه گواهی تسهیلات مسکن (تسه) به ارزش ۳۶۵میلیارد ریال در این مدت در این بازار مورد معامله قرار گرفته است که نشان از افزایش ۴۷۷درصدی حجم و رشد ۵۲۴درصدی ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و همچنین رشد ۲درصدی حجم و کاهش ۱۷درصدی ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن در مقایسه با فروردین ماه پارسال دارد.

این گزارش می‌افزاید: شاخص کل فرابورس نیز که معاملات فروردین ماه امسال را از ارتفاع ۲۲۵۸واحد آغاز کرده بود با ثبت رشد ۱۰ درصدی در پایان این ماه به ارتفاع ۲۴۷۸واحد رسید. ارزش کل بازار فرابورس نیز که در ابتدای ماه گذشته ۲۵۷۲ هزار و ۳۴۹ میلیارد ریال بود در پایان این ماه با ثبت رشد ۸ درصدی به عدد ۲۷۶۸ هزار و ۲۷۶ میلیارد ریال رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

جدول/ قیمت آپارتمان در منطقه «شهرآرا»

جهان نیوزخبرگزاری جهان نیوز
جدول/ قیمت آپارتمان در منطقه «شهرآرا»
برای خرید یک واحد آپارتمان ۹۵ متری با سال ساخت ۱۳۸۱ در محله شهرآرا، محدوده ستارخان باید درحدود ۹۲۰ میلیون تومان هزینه کنید.

نظرها

در ادامه بخوانید

بازار خرید و فروش مسکن

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل

تبدیل شدن پله برقی به چرخ گوشت و پدید آمدن فاجعه انسانی +فیلم

افتصادنیوزافتصادنیوز14 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران، افزایش تراکم جمعیت مسافران در مترو مکزیکوسیتی باعث شد پله برقی مثل چرخ گوشت عمل کند و جان چند تن از شهروندان این کشور را بگیرد. حجم فیلم: ۴ مگابایت

صف کشتی‌های خارجی در بندر امام برای تخلیه کالای اساسی +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
به گزارش مشرق، واردات کالای اساسی از جمله شکر، روغن خام، کنجاله سویا، دانه‌های روغنی و … به کشور در مقایسه با سال گذشته از طریق بندر امام حدود ۸۵ درصد افزایش یافته است. مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در این‌باره گفت: در دو ماه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته تعداد کشتی‌های تخلیه شده در کالای اساسی ۸۵ درصد و در تناژ کالای بیش از ۹۰ درصد رشد داشته است. همچنین موجودی کالای در محوطه و انبار حدود ۶۰ درصد داشته است و در حوزه کالای اساسی ۲٫۸ میلیون تن است که سال گذشته ۱٫۸ میلیون تن بود. عادل دریس با بیان این‌که تعداد کشتی کالای اساسی امسال ۶۳ فروند بوده که در دو ماه مشابه سال گذشته تعداد کشتی‌ها ۳۴ فروند بود، افزود: بیش از ۳ میلیون تن موجودی انبار کالای اساسی بندر امام است که در ماه‌های فروردین و اردیبهشت ماه سال ۹۷ این رقم ۱٫۶ میلیون تن بود. در فیلم زیر صف کشتی‌های خارجی برای تخلیه کالای اساسی در بندر امام خمینی (ره) را ببینید.

اظهارات مدیر عامل شهروند غیر کارشناسی است

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
سید یاسر رایگانی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: مجموعه شهروند ۲۳۰ تن برنج تقلبی موجود داشت که پیش از ورود تعزیرات ۲۰ تن از آن را با همان قیمت بالا عرضه کرده بود و وقتی تعزیرات ورود کرد با همراهی اتحادیه و بازرسان صنعت، معدن و تجارت ۸۰ تن از این برنج با قیمت مصوب (هر کیلوگرم ۱۰ هزار تومان) به فروش رسید. وی گفت: ۱۳۰ تن از این برنج توقیف شده است و قطعا پرونده مجموعه شهروند در تعزیرات در حال رسیدگی است و حکم آن صادر خواهد شد. رایگانی در پاسخ به سوالی درباره اظهار نظر اخیر مدیر عامل مجموعه شهروند که گفته بود ما خودمان پیش از تعزیرات به این تخلف رسیده بودیم، افزود: این اظهار نظر کارشناسی و پذیرفته شدنی نیست و طبق قانون صنفی هر شرکتی که کالایی ارائه می‌کند مسئول تضمین کیفیتی است که ادعا کرده است و فروشگاه شهروند مسئول عرضه کالا است و اینکه قبل از ورود تعزیرات ۲۰ تن از این برنج را با آن قیمت بالا به فروش رسانده است نشان می‌دهد که به صحت برنج اعتقاد داشته است. سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی همچنین به پرونده‌ای دیگر در خصوص کشف ۴ محموله قاچاق لوازم یدکی خودرو به ارزش ۶۰ میلیارد ریال اشاره کرد و گفت: این پرونده در اداره کل تعزیرات حکومتی استان لرستان در حال رسیدگی است. رایگانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اظهار نظر مردم مبنی بر اینکه سازمان تعزیرات منبع درآمدی برای دولت شده و احکامش دردی را از مردم دوا نمی‌کند چه پاسخی دارید؟ گفت: سازمان تعزیرات، حکم محور است و بر اساس قانون حکم صادر می‌کند و ما در برخورد با گران فروشان و در صورت مشاهده تخلف در نوبت اول، دوم یا سوم حکم متفاوت صادر می‌کنیم و اگر روند صدور حکم، رسیدگی و استعلام در یک سال اتفاق بیفتد منجر به پلمپ و اتفاقات بعدی می‌شود، اما زمان وقوع تخلف و رسیدگی و رسیدگی مجدد در شعب تجدید نظر روند کار را کند می‌کند. وی گفت: ما هم قبول داریم که قوانین صنفی بازدارنده نیست و متخلف باید پس از اینکه در تعزیرات و مراجع قضایی و شبه قضایی محکوم شد دیگر مرتکب تخلف نشود، اما قوانین موجود کشور این نتیجه را برای ما ندارد.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
حسن نیا افزود: شرکت‌های حمل و نقل توانمند بدان گونه که در قانون آمده با برخورداری از تعداد قابل توجهی کامیون و بهره گیری از ظرفیت منطقه‌ای می‌توانند در مواقع ضروری و تنگنا‌ها مشکلات بخش حمل و نقل جاده‌ای رابرطرف کنند. معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: بیش از ۳۴۰ هزار کامیون در بخش حمل و نقل جاده‌ای فعال هستندکه بدلیل عمربالا چالش‌های جدی را در حوزه جابجایی بار و بهره وری حمل ونقل ایجاد کرده که چنانچه در قالب شرکت‌های توانمند ساماندهی شوند بخش قابل توجهی از مشکلات موجود برطرف خواهد شد. حسن نیا با توجه به درخواست مسئولان تشکل‌های صنفی برای اولویت و بکارگیری ناوگان ملکی شرکت‌های حمل ونقل برای حمل بار باتوجه به مسئولیت آن‌ها درمقابل صاحبان کالا افزود: این امرنیازمندبررسی بیشتراست، اما درشرایط کنونی که در بسیاری از استان‌ها از جمله خوزستان و فارس برداشت محصولات کشاورزی خصوصا گندم شروع شده می‌توان ازظرفیت کامیون‌های ملکی شرکت‌ها کمک گرفت. رئیس سازمان راهداری وحمل ونقل جاده‌ای در بخش دیگری ازصحبت‌های خودبه لزوم تعادل بین خواسته‌های استانی و ملی دربخش حمل ونقل تاکیدکرد و گفت: برای رسیدن به تعادل بین خواسته رانندگان، شرکت‌های حمل ونقل، تشکل‌های صنفی وکانون‌های مراکز بار نیازمندتعامل بیشتر منطقه‌ای هستیم ازاین انتظارمی رودمسئولان مربوطه تعامل بیشتری با یکدیگر برقرار کنند. وی همچنین درپاسخ به درخواست مسئولان تشکل‌های صنفی بخش مسافراستان با موضوع مشکل ایجادشده با راه اندازی طرح خط سیربرای شرکت‌های بومی تصریح کرد: یکی ازدغدغه‌های ما درسازمان راهداری به حداقل رساندن چالش‌های بخش حمل و نقل مسافر با آغاز بکار خط سیر یا شرکت‌های حمل ونقل توانمند مسافراست که امیدواریم در این زمینه نیز بادقت لازم اشکالات طرح را شناسایی و برطرف کنیم.

اخبار بیشتر