خطوط هوایی؛ از کارشکنی علیه هواپیمای ایرانی تا نخستین هواپیمای الکتریکی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

خطوط هوایی؛ از کارشکنی علیه هواپیمای ایرانی تا نخستین هواپیمای الکتریکی

سوریه اجازه عبور هواپیماهای قطری از آسمان خود را صادر کرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
سوریه اجازه عبور هواپیماهای قطری از آسمان خود را صادر کرد
تهران - ایرنا - وزارت حمل و نقل سوریه با صدور بیانیه ای اطلاع داد که با درخواست خطوط هوایی قطر مبنی بر صدور اجازه پرواز هواپیماهای آن بر فراز سوریه موافقت کرده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، این اجازه پس از آن صادر شد که آسمان سوریه به مراتب امن‌تر از سال‌های گذشته شده است و ناوگان هوایی قطر اوضاع را برای پرواز هوایپماهای خود در آسمان سوریه مناسب دانسته است.

در بیانیه وزارت حمل و نقل سوریه آمده است در برهه‌ای که سوریه مشغول مبارزه با تروریسم بود، هواپیماهای این کشور بدون هیچ مشکلی از آسمان قطر عبور می‌کردند، امروز نیز دلیلی ندارد که هواپیماهای قطر نتوانند از آسمان ما عبور کنند.

به نوشته سانا، این امر برای سوریه بسیار با اهمیت می‌باشد چراکه عبور هواپیماهای قطری همراه با پرداخت عوارض به دولت سوریه، منجر به درآمد زایی برای کشور در این بخش می‌شود.

پس از آغاز بحران میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس، قطر از سوی ۴ کشور عربستان، امارات، بحرین و مصر، تحریم شد، این ۴ کشور حریم هوایی خود را بر روی هواپیماهای ناوگان هوایی قطر بستند.

هواپیماهای قطری عملا نمی‌توانستند از جنوب این کشور یعنی کشور عربستان عبور کنند و مجبور به دور زدن حریم هوایی عربستان از آسمان ایران شدند.

ایران هم اعلام کرد که هواپیماهای متعلق به خطوط هوایی قطر می‌توانند به راحتی و بدون هیچ مانعی از آسمان ایران عبور کنند.

خاورم**۹۲۰۸**۱۵۰۸

خواندن خبر در سایت منبع

کارشکنی علیه هواپیماهای ایرانی؛ از اروپا تا خلیج فارس

ایسناخبرگزاری ایسنا
کارشکنی علیه هواپیماهای ایرانی؛ از اروپا تا خلیج فارس
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی آخرین وضعیت سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی را تشریح و اعلام کرد که شرکت‌های سوخت‌رسان هواپیما در اکثر کشورهای اروپایی و حاشیه خلیج فارس به هواپیماهای ایرانی سوخت‌رسانی نمی‌کنند.

مقصود اسعدی سامانی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تشریح آخرین وضعیت سوخت رسانی به شرکت‌های هواپیمایی ایران در دنیا، اظهار کرد: متأسفانه بعد از خروج آمریکا از برجام با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌های سوخت‌رسان هواپیما چند ملیتی هستند و سهام‌دار آنها آمریکایی است و یا با آمریکایی‌ها مراوده دارند، اعلام کردند که به شرکت‌های هواپیمایی ایرانی سوخت رسانی نخواهند کرد، هرچند که علی رغم این مسئله تاکنون هیچیک از پروازهای هواپیماهای ایرانی به دلیل عدم تأمین سوخت لغو نشده است.

وی ادامه داد: مسئله‌ای که در حال حاضر برای برخی هواپیماهای ایرانی پیش می‌آید این است که باید یک نشست و برخاست اضافه داشته باشند تا بتوانند در فرودگاه‌های کشورهای دیگر سوخت خود را تأمین کنند؛ به طور مثال اگر قرار باشد پروازی از ایران به فرانکفورت برود در مسیر بازگشت از آلمان و پس از سوار کردن مسافران به یکی از فرودگاه‌های یک کشور دیگر برود و پس از سوخت‌گیری به ایران بازگردد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه نگرانی شرکت‌های سوخت‌رسان هواپیما نسبت به فشارهای آمریکا موجب شده تا از همکاری با هواپیماهای ایرانی پرهیز کنند، گفت: اگر کانال ارتباطی ایران و اروپا تحت عنوان اینستکس راه‌اندازی شود، شرکت‌های کوچک اروپایی می‌توانند به هواپیماهای ایرانی سوخت‌رسانی کنند.

سامانی با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورهای اروپایی نظیر آلمان، فرانسه، انگلیس، ترکیه و… امکان سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: علاوه بر این، در کشورهایی نظیر لبنان، کویت و امارات و برخی دیگر از کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز به هواپیماهای ایرانی سوخت رسانی نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، با تشدید تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا همانطور که شرکت‌های هواپیمایی مختلف از فروش هواپیما به ایران خودداری می‌کنند، بسیاری از شرکت‌های سوخت‌رسان هواپیما نیز از تأمین سوخت هواپیماهای ایرانی سرباز می‌زنند و در این رابطه مشکلاتی برای شرکت‌های هواپیمایی ایران به وجود آمده و هرچند هیچ پروازی تا کنون به دلیل عدم تأمین سوخت لغو نشده است اما برخی شرکت‌های هواپیمایی مجبور هستند نشست و برخاست اضافه‌ای را انجام دهند تا بتوانند سوخت خود را جهت بازگشت به کشور تأمین کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

اولین ناو هواپیمابر ساخت چین رونمایی شد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
اولین ناو هواپیمابر ساخت چین رونمایی شد
چین از اولین ناو هواپیمابری که همه‌چیزش Made in Chinaاست، رونمایی کرد.

به گزارش خبرآنلاین، این هواپیمای ۷۷ هزار تنی به‌زودی وارد فاز عملیاتی در ارتش می‌شود. {لینک}

این ناو پس از پنجمین تست خود در بندر شمال شرقی دالیان رونمایی شد اما در شوی دریایی با حضور ۱۴ کشور خارجی نخواهد بود.

نام فنی این ناو Type ۰۰۱A است که نسخه آپدیت شده ناو Liaoning است. سرعت این ناو ۳۱ گره دریایی معادل ۵۷ کیلومتر بر ساعت است و قابلیت حمل ۳۲ جنگنده J-۱۵ را دارد.

بر اساس ویدئوی منتشر شده از این ناو {لینک} می‌توان سیستم راداری پیشرفته متصل به توپخانه و پرتاب موشک را در کنار تکنسین‌های چینی دید. عرشه بزرگ با سیستم پرواز جنگنده به خوبی دیده می‌شود که جنگنده‌های J-۱۵ نشست و برخاست می‌کنند.

ناو Liaoning در کلاس ناوهای کوشنتسف اتحاد جماهیر شوروی تعریف‌شده و چین سال‌ها قبل آن را از اوکراین خرید و از روی آن Typ ۰۰۱A را به‌صورت بومی ساخته است.

مدل بعدی Type ۰۰۲A به ۳ سکوی پرتاب مجهز خواهد شد و به‌عنوان یکی از ۶ ناودسته‌ای در سال ۲۰۲۳ وارد آب‌های چین خواهد شد.

اولین ناو هواپیمابر ساخت چین رونمایی شد - 8

خواندن خبر در سایت منبع

پرواز نخستین هواپیمای الکتریکی جهان+عکس

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز
پرواز نخستین هواپیمای الکتریکی جهان+عکس
اقتصاد نیوز:پیش نمونه هواپیمای الکتریکی دوزیست "P۲ Xcursion" شرکت "Equator" اولین پرواز خود را در آسمان پارک فناوری "Eggemoen" در نروژ، انجام داد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از ایسنا، «اسکیل آمدال» (Eskil Amdal) خلبان نخستین پرواز این هواگرد دو نفره بود. البته قابل ذکر است که این هواگرد پیشتر نیز پرواز در ارتفاع کم و اثر زمین را در ماه ژوئن ۲۰۱۸ انجام داده بود. اثر زمین (Ground effect) در هواگرد ثابت‌بال به حالتی گفته می‌شود که هواگرد در نزدیکی یک سطح ثابت (مانند زمین) در حال حرکت باشد، در این حالت نیروی برآر افزایش و نیروی پسار کاهش می‌یابد.

پرواز ۱۰ دقیقه‌ای گذشته تنها با استفاده از نیروی برق انجام شد و طی آن مانور سازندگان آن توانستند تست کنترل و همچنین ثبات استاتیک و دینامیکی هواگرد را انجام دهند.

در این پرواز ۳۵ دقیقه‌ای، هواگرد مذکور تنها از موتور ۹۷ کیلووات M۹۷ با باتری لیتیوم یونی با وزن ۱۰۰ کیلوگرم (۲۲۰ پوند) استفاده کرد.

با این حال، شرکت سازنده می‌گوید که نسخه‌های بعدی این هواگرد قادر خواهند بود تا به مدت ۱۰۵ دقیقه در ارتفاع باقی بمانند و هنگامی که از مولد الکتریکی خود و موتور دیزل «وانکل» برای تأمین انرژی برق گرفت، قادر خواهد بود تا حداکثر شش ساعت پرواز کنند.

P۲ Xcursion با ساختار کامپوزیتی آن تنها ۷۵۰ کیلوگرم (۱۶۵۳ پوند) وزن دارد، اما می‌تواند تا ۲۴۰ کیلوگرم (۵۲۹ پوند) بار را حمل کند. حداکثر سرعت پرواز آن ۱۳۰ گره (۱۵۰ مایل در ساعت، ۲۴۱ کیلومتر در ساعت) و حداکثر برد آن ۸۴۵ نانومتر (۹۷۲ مایل، ۱۵۶۵ کیلومتر) است.

پرواز نخستین هواپیمای الکتریکی جهان+عکس - 5پرواز نخستین هواپیمای الکتریکی جهان+عکس - 6

خواندن خبر در سایت منبع

مذاکره با سوخو برای خرید هواپیما

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر
مذاکره با سوخو برای خرید هواپیما

جام جم/ دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان این‌که ایرلاین‌ها آمادگی استفاده از هواپیمای سوخو را دارند، گفت: اگر به نرخ تکلیفی بازگردیم، شرکت‌ها با توجه به هزینه‌های ارزی بالای ۶۰ درصد، طبعا ناگزیر خواهند بود که بر اساس قیمت تمام شده خود بلیت را عرضه کنند.

مقصود اسعدی سامانی با بیان این‌که قیمت بلیت هواپیما تابعی از عرضه و تقاضا و قیمت تمام شده شرکت‌های هواپیمایی است، اظهار کرد: سال گذشته شاهد افزایش قابل توجه قیمت ارز بودیم و با توجه به اینکه ۶۰ درصد هزینه‌های صنعت هوایی، ارزی است، افزایش قابل توجهی در هزینه شرکت‌های هواپیمایی اتفاق افتاد. با این حال ایرلاین‌ها برای فروش بلیت کف و سقف نرخ تعیین کردند.

وی با بیان این‌که در ایام تعطیلات نوروز که پیک سفرها بود کف و سقف بلیت پروازهای داخلی توسط ایرلاین‌ها اعمال شد، افزود: قیمت‌گذاری تکلیفی برای بلیت هواپیما نه از سوی دستگاه‌های مسئول مانند وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشوری که از سوی برخی دیگر از دستگاه‌های حاکمیتی رخ داد. طبق قانون برنامه پنجم توسعه، نرخ بلیت پروازهای داخلی آزاد شد. شورای عالی هواپیمایی به عنوان مرجع تصمیم گیری در مورد قیمت حمل و نقل هوایی نیز، قانونی را مصوب و به سازمان هواپیمایی کشوری ابلاغ کرد.

وی با یادآوری این‌که اواخر سال گذشته شاهد اقداماتی از سوی برخی از دستگاه‌های نظارتی بودیم که تلاش داشتند بازار را به سمت نرخ‌های تکلیفی سوق دهند. این موضوع اگر اتفاق بیافتد، مشکلات متعددی را برای صنعت حمل و نقل هوایی کشور ایجاد می‌کند، تصریح کرد: قیمت بلیت پروازهای هواپیما در دنیا از سال ۷۸ میلادی آزاد شده و شرکت‌های کشورهای مختلف نیز به تدریج این آزادسازی نرخ را اجرایی کردند. برگشت به گذشته و رجعت به قوانین قبلی باعث لطمات سنگینی به صنعت حمل و نقل هوایی خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که اگر به نرخ تکلیفی بازگردیم، شرکت‌ها با توجه به هزینه‌های ارزی بالای ۶۰ درصد، طبعا ناگزیر خواهند بود که بر اساس قیمت تمام شده خود بلیت را عرضه کنند، تصریح کرد: اکنون طبق محاسبات انجام شده، هر ساعت صندلی بین ۴۵ تا ۵۰ دلار برای شرکت‌های هواپیمایی هزینه دارد. طبعا در صورت نرخ گذاری تکلیفی این هزینه به مسافر منتقل می‌شود. اگر بخواهیم به سمت تکلیفی شدن نرخ‌ها برویم، هم مسافران و هم صنعت حمل و نقل هوایی متضرر خواهد شد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با اشاره به این که سوخو یکی از هواپیماهایی بود که بعد از اجرایی شدن برجام تلاش کرد در بازار ایران حضور پیدا کند، اظهار کرد: صنعت هواپیمایی ایران یک سابقه ذهنی منفی نسبت به هواپیمای توپولف دارد. از آنجا که روس‌ها سازنده توپولف و سوخو هستند، دغدغه و نگرانی نسبت به استفاده از هواپیمای سوخو وجود داشت.

اسعدی‌ سامانی ادامه داد: اما با رایزنی‌هایی که صورت گرفت و مطالعاتی که انجام شد، هواپیمای سوخو سوپرجت نیز به عنوان یکی از گزینه‌های مطرح برای حضور در بازار ایران مورد بررسی قرار گرفت. در این راستا مذاکراتی با سوخو انجام شد در دو مرحله هواپیمای سوپرجت به ایران آمد و به فعالان صنعت هوایی معرفی شد.

وی با یادآوری این‌که این‌که حتی قراردادهایی هم به صورت اجاره یا خرید با برخی از شرکت‌ها امضا شد، افزود: اما با توجه به این‌که بیش از ۱۰ درصد از قطعات سوخو سوپرجت را آمریکایی‌ها تولید می‌کنند، فروش این هواپیما نیز منوط به اخذ مجوز اوفک است و روسیه موفق به دریافت مجوز اوفک نشد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی بیان کرد: روس‌ها در تلاشند تغییراتی در برخی از قطعاتی که نیاز به مجوز اوفک دارد، انجام دهند که نیازی به اخذ این مجوز نباشد و این برنامه زمانبری است.

اسعدی‌ سامانی گفت این آمادگی در شرکت‌های هواپیمایی ایران برای استفاده از هواپیمای سوخو با توجه به بررسی‌ها وجود دارد. مذاکرات با تامین کننده روس در جریان است. امیدواریم روس‌ها زودتر بتوانند مجوز اوفک اخذ کنند یا تغییراتی در هواپیما ایجاد کنند که بتوانند بدون محدودیت اوفک، هواپیما را به ایران بفروشند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، یکی از رهبران ائتلاف فتح عراق به اخبار مربوط به قرارداد کلان تسلیحاتی میان بغداد و واشنگتن در ازای اجازه دادن آمریکا به بغداد برای وارد کردن گاز و فرآورده‌های نفتی از ایران و دور نگه داشتن آن از تبعات تنش احتمالی میان آمریکا و ایران، واکنش نشان داد. معین الکاظمی گفت: چنین پیشنهاد یا باج خواهی از سوی واشنگتن در قبال عراق در کار نیست به ویژه که عراق پولی ندارد و نمی‌تواند قرارداد کلان تسلیحاتی امضا کند. وی افزود: عراق در حال حاضر به سلاح آمریکایی نیازی ندارد و سلاح کافی در اختیار دارد. الکاظمی تاکید کرد: موضع عراق قوی است و می‌تواند به دیگران نه بگوید به ویژه که اگر آمریکا بخواهد قراردادی را تحت فشار بر عراق دیکته کند. این در حالی است که قبلا «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از فروش ۸٫۱ میلیارد دلار تسلیحات نظامی به کشورهای عربستان، امارات و اردن خبر داده بود.

پیامی دارم

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
چه آنهایی که در دفاع مقدس به شهادت رسیدند، چه آنهایی که در دفاع از مرز به شهادت رسیدند، چه آنهایی که در دفاع از امنیت به شهادت رسیدند، چه آنهایی که در دفاع از حرم و از حریم اهل‌بیت به شهادت رسیدند. پیام شهیدان، پیام نفی ترس و اندوه است. امروز هم پیام شهیدان اگر به گوش ما برسد، از ما خوف را و حزن را برطرف خواهد کرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدارهای مختلف بارها با اشاره به این آیه‌ی شریفه‌ی «پیام شهدا برای امروز ملت ایران» را «نترسیدن و امید داشتن» دانسته‌اند. از این رو پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR همزمان با سوم خردادماه سالروز حماسه فتح خرمشهر، نماهنگ «پیامی دارم» را درباره پیام شهدا به ملت ایران منتشر کرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صدا و سیما، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با ارسال پیامی در صفحه توئیتر خود به نقل از لیندسی گراهام، سناتور آمریکایی نوشت: اگر آنها (دموکرات‌ها) برای استیضاح، که هیچ کاری نکرده است، تلاش کنند، در نهایت باعث خواهند شد که او دوباره به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شود. ترامپ افزود: استیضاح برای جرایم سنگین و بزهکاری است. هیچ گونه جرم یا بزهکاری رخ نداده، مگر مواردی که طرف مقابل (دموکرات‌ها) مرتکب آنها شده است! انتقاد ترامپ از پافشاری دموکرات‌ها بر شهادت دادن مولردونالد ترامپ در یکی دیگر از توئیت‌های امروز خود نوشت: نمی‌دانم چرا دموکرات‌های رادیکال چپ خواستار ادای شهادت باب مولر هستند، در حالیکه او به تازگی گزارشی ۴۰ میلیون دلاری منتشر کرد که با صدای بلند و آشکار به همه اعلام می‌کند هیچ گونه تبانی و جلوگیری از اجرای عدالت رخ نداده است (زمانی که جرم رخ نداده است، چگونه می‌توان از اجرای عدالت جلوگیری کرد؟). دموکرات‌ها فقط دنبال دردسر و تکرار دوباره این روند هستند!

فیلم | اقدام خطرناک یک جوان به دلیل کمبود امکانات در لرستان

خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل

بازار خرید و فروش مسکن

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل

از سوئیس تا عراق٬ چه کشورهایی دنبال میانجیگری بین ایران و آمریکا هستند؟

5+
خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل

اخبار بیشتر