سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران بی حضور رییس‌جمهور افتتاح شد + عکس
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران بی حضور رییس‌جمهور افتتاح شد + عکس

افتتاحیه سی و دومین نمایشگاه کتاب (عکس)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
افتتاحیه سی و دومین نمایشگاه کتاب (عکس)

مراسم افتتاحیه سی و دومین نمایشگاه کتاب روز سه‌شنبه سوم اردیبهشت‌ماه با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس نمایشگاه کتاب و دیگر مدیران و دست‌اندرکاران معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و نمایشگاه کتاب در محل مصلای تهران برگزار شد.

افتتاحیه سی و دومین نمایشگاه کتاب (عکس) - 1افتتاحیه سی و دومین نمایشگاه کتاب (عکس) - 3افتتاحیه سی و دومین نمایشگاه کتاب (عکس) - 4افتتاحیه سی و دومین نمایشگاه کتاب (عکس) - 5افتتاحیه سی و دومین نمایشگاه کتاب (عکس) - 6افتتاحیه سی و دومین نمایشگاه کتاب (عکس) - 8افتتاحیه سی و دومین نمایشگاه کتاب (عکس) - 9افتتاحیه سی و دومین نمایشگاه کتاب (عکس) - 10افتتاحیه سی و دومین نمایشگاه کتاب (عکس) - 11افتتاحیه سی و دومین نمایشگاه کتاب (عکس) - 12افتتاحیه سی و دومین نمایشگاه کتاب (عکس) - 13

خواندن خبر در سایت منبع

نمایشگاه کتاب بدون رئیس‌جمهور افتتاح شد

ایمناخبرگزاری ایمنا
نمایشگاه کتاب بدون رئیس‌جمهور افتتاح شد
مراسم افتتاحیه سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران آغاز شد.مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب قرار بود با حضور حسن روحانی - رئیس‌جمهور - برگزار شود اما شب گذشته (دوشنبه، دوم اردیبهشت) اعلام شد رئیس‌جمهور به‌دلیل برنامه پیش‌بینی‌نشده در این مراسم حضور نخواهد داشت.

به گزارش ایمنا، سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران صبح امروز در مصلی تهران با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، نیکنام حسینی پور مدیر عامل موسسه خانه کتاب، قادر آشنا قائم مقام سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران افتتاح شد.

در این مراسم محسن جوادی رئیس سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به شعار امسال نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: شعار این دوره نمایشگاه کتاب «خواندن توانستن است». با این شعار نه تنها به استقبال رویداد فرهنگی بزرگ کشورمان بلکه یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی در حوزه کتاب در جهان می‌رویم علاوه بر ۲۴۰۰ ناشر داخلی، ۸۰۰ ناشر خارجی مستقیم یا غیرمستقیم آثار ارزشمندشان را ارائه و در اختیار علاقه‌مندان کتاب قرار می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر ۱۴۰۰ عنوان کتابی که سال گذشته منتشر و در نمایشگاه عرضه شد، برنامه‌های فرهنگی و گفتگوهایی درباره کتاب در نمایشگاه شکل می‌گیرد، اظهار کرد: تاریخ ایران به نام کتاب‌های بزرگ دانشمندان و حکیمان بزرگ شناخته می‌شود. خوشحالیم می‌توانیم به وسیله کتاب، دوستی و پایداری را میان ملت‌ها و دولت‌ها ایجاد کنیم.

جوادی سپس با اشاره به حضور چین به عنوان میهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران بیان کرد: به وسیله کتاب دوستی‌های پایدار میان دولت ایران و چین برقرار می‌شود. به قول سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حضور چین به عنوان احیای جاده ابریشم از طریق کتاب است.

او خاطرنشان کرد: چیزی که در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد نتیجه تلاش نویسندگان، ناشران و مساعدت نهادهای مختلف است.

سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شعار خواندن توانستن است از تاریخ چهار تا ۱۴ اردیبهشت ماه در مصلی امام خمینی (ره) برپاست.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

نمایشگاه کتاب تهران|کتاب و تمدن ایرانی دیوار بی‌اعتمادی، ‌ تکفیر و تحریم را فرو می‌ریزد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
نمایشگاه کتاب تهران|کتاب و تمدن ایرانی دیوار بی‌اعتمادی، ‌ تکفیر و تحریم را فرو می‌ریزد
سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در افتتاحیه نمایشگاه کتاب تاکید کرد که کتاب عیار هویت و تمدن ملت‌هاست.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، آیین افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران با عدم حضور رئیس جمهور برگزار شد.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آئین افتتاحیه سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران گفت: کتاب پدیده بشری و خارق‌العاده‌ای شبیه خود انسان است. همانطور که انسان پدیده‌ای است با لایه‌های بسیار متنوع و کارکردهای بسیار گوناگون، کتاب هم مخلوق این انسان است چون انسان با کارکردهای بسیار متنوع فعال است و شاید هیچ پدیده بشری مثل کتاب نباشد که آئینه خود انسان است.

به گفته وزیر ارشاد کارکردهایی از قبیل تولید علم، از جمله این مسائل است چرا که دانش بشری بر مرکب کتاب حرکت کرده و به انسان رسیده اما از دیگر کارکردهای آن می‌توان به پالایش زبان اشاره کرد زیرا زبان ملل بر اساس کتاب پرورش و پالایش یافته است. اگر تاریخ بیهقی، ‌گلستان، بوستان و مثنوی نبود زبان فارسی به این نقطه نمی‌رسید. در هر ملتی هم این چنین است زیرا کتاب مسیری است که پرورش زبان را فراهم می‌کند.

وی به عدم حضور رئیس‌جمهور در مراسم افتتاحیه اشاره کرد و گفت: قرار بر این بود که رئیس‌جمهور در جمع ما امروز حضور داشته باشند اما بخاطر برنامه‌ای پیش‌بینی نشده عذر خود را به جمع حاضر منتقل کردند. بنده نیز قرار بود در حضور ایشان به جایگاه نشر در مقطع کنونی اشاره کنم.

وی افزود: باید به نقش کتاب در حوزه اقتصاد و صنعت توجه کرد. رهبر انقلاب امسال را سال رونق تولید نام نهادند. در این عنوان مهم صنعت نشر را نباید نادیده گرفت زیرا این صنعت در اقتصاد ملی کشورها جایگاه مهمی داشته و دارد چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم، به شکل مستقیم درآمدی در اقتصاد ملی ایجاد می‌کند سازمان وایپو آماری ارائه می‌کند که در آن از ۱۱ کشوری که صنعت نشر در این کشورها درآمد ایجاد کرده گزارش می‌دهد. در این گزارش آمده ۴۶ میلیارد دلار درآمد حاصل از این صنعت است. همچنین سهم قابل توجهی صنعت نشر در حوزه حلقه اشتغال دارد.

وزیر ارشاد ضمن اشاره به آمار وایپو از سال ۲۰۱۶ گفت: کشور چین مهمان این دوره از نمایشگاه کتاب ماست. در آمار وایپو آمده در این کشور ۴۶ میلیون نفر به عنوان کسانی که در صنعت نشر چین حضور دارند در حال فعالیت هستند. یعنی رقم قابل توجهی را صنعت نشر با حلقه‌های متنوعی که دارد می‌تواند در اشتغال مستقیم سهیم باشد اما تاثیرات اشتغال غیرمستقیم هم دارد که بسیار اساسی است.

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود به آتش‌سوزی در کلیسای نوتردام در فرانسه اشاره کرد و گفت: این کلیسا در ۱۸۳۱ ساخته شد اما کمتر مورد توجه بود ولی وقتی ویکتورهوگو کتاب گوژپشت نوتردام را نوشت این رمان باعث شد کلیسا مجددا مورد توجه قرار گیرد و در سال ۱۸۴۴ بازسازی شود. هر چند این بازسازی ۲۵ سال به طول انجامید. اما سرانجام این بنا به کلیسای مؤثر در صنعت گردشگری فرانسه مبدل شد و این نشان می‌دهد یک کتاب چگونه فرصت اقتصادی برای یک کشور ایجاد می‌کند.

صالحی تصریح کرد: کتاب به عنوان یک سفیر و سفارتخانه باید مورد توجه باشد. امروز از دیپلماسی عمومی زیاد سخن گفته می‌شود زیرا پایدار و مستمر است. دیپلماسی فراگیر است و در میان دیپلماسی عمومی دیپلماسی فرهنگی و کتاب و نشر سهم اصلی را در دیپلماسی عمومی دارد و تصویری که از ما در جهان وجود دارد این است که ایران را به شاهنامه، مثنوی، ‌گلستان و بوستان و … می‌شناسند. همانطور که ما ملل دیگر را به کتاب‌هایشان می‌شناسیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با بیان اینکه اگر بدخواهان می‌خواهند دیوار ما را با جهان بلند و بلندتر کنند دیپلماسی کتاب است که آجرها را برمی‌دارد و دیوارها را فرو می‌پاشد، گفت: اگر کسانی می‌خواهند ملت با تمدنی چون ایران را منزوی کنند این کتاب و ارتباط با کتاب است که این توهم را از بین می‌برد. بنابراین دیوار بی‌اعتمادی، ‌تکفیر، تحریم با کتاب فرو می‌ریزد و نابود می‌شود. سابقه تاریخی بشر چنین بوده و امروز هم ما می‌توانیم در این دوره سخت که بدخواهان ایران تلاش می‌کنند کمربند تحریم را دور ما محکم‌تر کنند این کمربندها با تفکر و کتاب باز و بازتر می‌شود و این چیزی است که به نظر می‌آید در سال ۹۸ ایران باید بیشتر مورد توجه قرار دهد و آن دیپلماسی فعال فرهنگی به ویژه کتاب است. ما با کاغذ جاده‌ها را ساخته و ابریشمی کرده‌ایم. امیدواریم مسیر پیش رو را هم اینگونه پیش ببریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب گفت: دیوار تحریم با کتاب فرو می‌ریزد و نابود می‌شود.

در ادامه نماینده کشور چین در این مراسم نیز در سخنانی در حالی که به زبان فارسی به حاضران سلام داد، در سخنانی عنوان کرد: در سال ۲۰۱۶ و به دنبال دیدار روئسای جمهور چین و ایران موضوع توسعه دو کشور به منظور تبادل و گسترش امور فرهنگی در دستور کار قرار گرفت و در سال ۲۰۱۷ نیز تفاهمنامه حضور در نمایشگاه‌های کتاب به صورت مشترک میان دو کشور امضا شد.

وی افزود: ما با پیام دوستی مردم چین را به ایران آمده‌ایم. چین و ایران کشورهایی با تمدن دیرین هستند که از دو هزار سال قبل با جاده ابریشم به هم پیوند خورده‌اند. ۴۸ سال پس از برقراری رسمی روابط دیپلماتیک میان دو کشور روابط فرهنگی میان دو ملت دستاوردهای فراوانی داشته است. بسیاری از آثار کلاسیک ایرانی به چینی ترجمه شده و بسیاری از آثار چینی نیز به فارسی ترجمه شده‌اند. این مسیر ارتبط میان دو ملت را مستحکم‌تر خواهد کرد.

نماینده کشور افزود: مردم ایران در تلاش برای خلق یک کشور باشکوه هستند و در این مسیر باید مبادلات دو کشور ایران و چین بیش از پیش پررنگ شود و در این میان صنعت چاپ و نشر می‌تواند مسئولیت تبادل اندیشه و فرهنگ میان دو ملت را بر عهده بگیرد. ما امیدواریم با تلاش هم و با تاکید بر روحیه صلح آمیز دو کشور به تجارتی پرسود برای هر دو کشور دست پیدا کنیم.

در ادامه مهدی اسماعیلی‌راد، معاون اجرایی نمایشگاه کتاب نیز با ارائه گزارشی از وضعیت تخصیص غرفه به ناشران در محل نمایشگاه تاکید کرد: امسال ۱۱۰ هزار متر مربع فضای نمایشگاهی و ۵۵ هزار و ۵۰۰ متر غرفه‌بندی برای برگزاری این دوره از نمایشگاه کتاب تهران مهیا شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

حضور یکپارچه دستگاه قضا در نمایشگاه کتاب امسال

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
حضور یکپارچه دستگاه قضا در نمایشگاه کتاب امسال
خبرگزاری میزان- مدیرکل فرهنگ حقوقی، قضایی و جامعه معاونت فرهنگی قوه قضاییه از حضور یکپارچه دستگاه قضا و ارائه بیش از ۶۰۰ عنوان کتاب در غرغه قوه قضاییه در نمایشگاه کتاب امسال خبر داد.
حضور یکپارچه دستگاه قضا در نمایشگاه کتاب امسال - 0

سیدمحمدرضا خوشرو مدیرکل فرهنگ حقوقی قضایی جامعه معاونت فرهنگی قوه قضاییه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان با اشاره به حضور یکپارچه دستگاه قضا در نمایشگاه کتاب امسال، بیان کرد: امسال بخش‌های مختلف قوه قضاییه که پیش از این به صورت پراکنده در نمایشگاه کتاب حضور پیدا می‌کردند به صورت متمرکز و یک جا در نمایشگاه شرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: این مسئولیت به معاونت فرهنگی قوه قضاییه واگذار و مقرر شد دیگر بخش‌های قوه قضاییه در یک نمایشگاه متمرکز شود و بر این اساس جلسات هماهنگی با چند معاونت از جمله معاونت حقوقی قوه قضاییه، معاونت پیشگیری از وقوع جرم، روزنامه رسمی، دانشگاه علوم قضایی، پژوهشگاه و مرکز انتشارات برگزارشد.

مدیرکل فرهنگ حقوقی قضایی جامعه معاونت فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به تشکیل شورای هماهنگی با حضور نمایندگان نهاد‌های مذکور گفت: مقرر شد در نمایشگاه کتاب امسال غرفه‌ای در ابعاد ۱۴۰ متر مربع در محل شبستان نمایشگاه واقع در مصلی تهران تهیه شود که در حال راه اندازی است.

خوشرو ادامه داد: با تغییرات و ایجاد اتحاد و یکپارچگی در حوزه‌‍‌های مختلف اعم از حوزه فرهنگی قوه قضاییه، ارائه خدمات به عموم مردم و بخش ویژه‌ای در نمایشگاه خواهیم داشت.

وی بیان کرد: محصولات متنوع و بیش از ۶۰۰ عنوان کتاب آماده شده که در نمایشگاه کتاب عرضه خواهد شد و همچنین تابلو‌هایی از طرح‌های گرافیکی، کاریکاتورها، اینفوگرافی و آموزش همگانی از دیگر موارد است.

مدیرکل فرهنگ حقوقی قضایی جامعه معاونت فرهنگی قوه قضاییه گفت: محصولات رسانه‌ای، چند رسانه‌ای و موشن گرافیک‌های مختلف که توسط بخش‌های مختلف از جمله مرکز رسانه قوه قصاییه، معاونت پیشگیری و فرهنگی آماده شده است پخش و در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

خوشرو با اشاره به ارائه خدمات قابل توجه به عموم مردم در نمایشگاه کتاب بیان داشت: این خدمات عبارتند از: ارائه مشاوره‌های رایگان حقوقی در شیفت صبح و عصر ودر هر شیفت ۲ نفر از قضات مجرب خدمات مشاوره رایگان است.

وی ضمن اشاره به شروع کار نمایشگاه کتاب از ۴ تا ۱۴ اردیبهشت امسال، گفت: در بخش حوزه‌های تخصصی دانشجویان رشته حقوق، اساتید و صاحبنظران می‌توانند کتب تخصصی رشته خود را از یک مکان مشخص خریداری کنند.

مدیرکل فرهنگ حقوقی قضایی جامعه معاونت فرهنگی قوه قضاییه افزود: همچنین چند نشست رونمایی از کتب تعبیه شده است که در خلال آن‌ها مباحث علمی تخصصی در حوزه مباحث حقوقی و قضایی در سالن کنفرانس نمایشگاه شکل خواهد گرفت و تلاش کردیم حداقل ۳ نشست با حضور مولفین، نویسندگان کتب و صاحبنظران داشته باشیم.

وی گفت: این‌ها مجموعه اتفاقاتی است که برای اولین بار برگزار می‌شود و قوه قضاییه به صورت واحد و یکپارچه در این نمایشگاه حضور خواهند داشت و معاون اجرایی مرکز انتشارات و پژوهشگاه قوه قضاییه نیز به عنوان مسئول غرفه انتخاب شد که خدمات را در آنجا سازمان دهی و ارائه خواهد کرد.

خوشرو در پایان گفت: این اقدام یک کار تیمی و بین بخشی دستگاه قوه قضاییه و جزو معدود مواردی است که یکپارچه و همراه با هم برگزار می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | بیرانوند به این دلیل تا اطلاع ثانوی محروم شد!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 ساعت قبل

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل

اگر باور دارید رفاه در ایران بهتر از اروپاست این گزارش را نبینید/ گرسنگی در ایران واقعی‌ است (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
طی ماه‌های اخیر با قیمت مهار نشدنی گوشت و مواد غذایی دیگر مواجه بودیم. با این‌کار معده پر می‌شود و گرسنگی برای مدتی از بین می‌رود اما در صورت نرسیدن مواد غذایی لازم برای بدن، گرسنگی حقیقی که همان فقر غذایی است رخ می‌دهد و امکان مرگ فرد هم وجود دارد. در چنین شرایطی او قادر به تامین خوراک نیست و بیشتر درآمد خود را صرف تهیه مواد غذایی ارزان قیمت می‌کند. انجمن مقابله با گرسنگی طی دو دهه گذشته تلاش کرده تا بر اساس این تعریف، گام بزرگی در جهت رفع گرسنگی در مناطق ناامن غذایی بردارد. این اطلاعات اکنون در این گزارش منتشر شده که همه آن‌ها بر اساس مشاهدات، مطالعات و پیگیری‌های اعضای انجمن مقابله با گرسنگی به دست آمده‌است.

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل
تسنیمتسنیم6 ساعت قبل
تعامل و همکاری با دستگاه‌های مختلف یکی دیگر از سیاست‌های این معاونت محسوب می‌شود تا ما بتوانیم علاوه بر افزایش درآمدها، درآمدهای جدیدی را نیز برای شهرداری تهران داشته باشیم. وی به پرداخت برخی از بدهی‌های شهرداری تهران به پیمانکاران اشاره کرد و گفت: سال گذشته مبلغ قابل توجهی بدون تنش و استرس فراهم کردیم و در پایان اسفند سال گذشته بخشی از بدهی‌های شهرداری تهران به پیمانکاران پرداخت شد. برهمین اساس عملکرد سال گذشته شهرداری تهران در بخش بودجه نقد ۱۰۶ درصد و در بخش بودجه غیرنقد ۵۴ درصد محقق شده است و در سال جاری با توجه به افزایش ۷ درصدی بودجه شهرداری تهران قطعا عملکرد بهتری را نسبت به سال گذشته خواهیم داشت. وی افزود: بر اساس آخرین آمار حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان شهرداری تهران از دولت و شرکت‌های وابسته به دولت طلب دارد. وی از بازپس‌گیری ساختمان روزنامه اطلاعات خبر داد و گفت: این ساختمان چندی پیش در اختیار شهرداری قرار گرفته شد و به زودی برخی از واحدهای شهرداری تهران در این ساختمان مستقر خواهند شد.

اخبار بیشتر