رانش خطرناک زمین در چندین نقطه از کشور
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. حوادث
پوشش خبری

رانش خطرناک زمین در چندین نقطه از کشور

۲۷ روستای شهرستان دلفان دچار رانش زمین شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
۲۷ روستای شهرستان دلفان دچار رانش زمین شد
خرم آباد - ایرنا - فرماندار دلفان گفت: درجریان سیل اخیر27 روستای این شهرستان دچار رانش زمین شده است.

حشمت بهمنی روزسه شنبه درگفت و گو با خبرنگارایرنا افزود: رانش زمین در روستاهای چشمه مورینه، دم باغ، مله خان، کن خان و نظرآباد بیش از دیگرمناطق بود و ساکنان درمعرض خطراین روستاها در پایگاه‌های اضطراری ایجاد شده اسکان داده شدند.

وی با بیان اینکه بیش ازچهل نقطه ازجاده‌های روستایی این شهرستان دچار رانش زمین شد، اظهار داشت: رانش زمین درجاده نورآباد به امامزاده ابراهیم بسیار گسترده است و شکاف‌های عمیق درمحدوده گردنه اشکنی دراین مسیر ارتباطی ایجاد شد.

فرمانداردلفان بیان کرد: رانش زمین در جاده ارتباطی نورآباد به امامزاده پیرمحمد خسارت وارد کرد.

بهمنی اضافه کرد: سیل ویرانگر حدود۲ کیلومترجاده آسفالته را درمحدوده رضا ویس درمسیر نورآباد به تنگه گاوشمار تخریب کرده است.

وی ادامه داد: مسیر ارتباطی ۴۰۰ روستای این شهرستان درجریان سیل دچار خسارت شده بود که با تلاش نیروهای راهداری و امدادی بازگشایی شدند.

فرماندار دلفان یادآور شد: ۱۰ روستا نیزبه دلیل رانش زمین مشکل ارتباطی دارند که از طریق راه‌های فرعی و موقت امداد رسانی آنها در حال انجام است.

به گزارش ایرنا، سیل ۱۱ فروردین ماه سال جاری هشت هزار میلیارد ریال به تاسیسات و زیرساخت‌های شهرستان دلفان خسارت وارد کرد.

۷۲۷۰/۷۲۷۳

خواندن خبر در سایت منبع

منطقه تاریخی و گردشگری زیارت گرگان در معرض خطر سیل و رانش زمین قرار دارد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
منطقه تاریخی و گردشگری زیارت گرگان در معرض خطر سیل و رانش زمین قرار دارد
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان با بیان اینکه منطقه تاریخی و گردشگری زیارت گرگان در معرض خطر سیل و رانش زمین قرار دارد، گفت: تغییر کاربری مراتع به ویژه امسال خطر بیابان‌زایی در استان گلستان را تشدید می‌کند.

ابوطالب قزلسفلو صبح امروز در جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال استان اظهار داشت: تغییر کاربری مراتع به ویژه امسال خطر بیابان‌زایی در استان را تشدید می‌کند.

وی با اشاره به صدور اسناد برای املاک علوی به نام مردم گفت: متاسفانه بخشی از این اراضی پس از صدور سند و واگذاری به مردم تغییر کاربری پیدا کرده است. بخشی از اراضی که سابقه زراعت نداشتند و مرتعی بودند با صدور این اسناد تبدیل به زمین‌های کشاورزی شده‌اند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان گفت: اراضی که به هیچ وجه استعداد کشاورزی ندارد را باید در قالب یک سازو کار به دامدارانی که پروانه چرا ندارند واگذار شود.

طرح مقابله با بیابان‌زایی در ۱۵ هزار هکتار اراضی گلستان اجرا شد لاشه گاوهای بیمار در تعلل مسئولان استان مرکزی در بیابان رها می‌شود ۲۴ میلیارد ریال برای بیابان‌زدایی در استان گلستان اختصاص یافت

وی با بیان اینکه کارکرد اصلی منابع طبیعی مباحث زیست محیطی است، افزود: بخشی از مراتع در دوزاولوم که شرایط خوبی داشت و بذرگیری از آن انجام می‌شد با واگذاری به مردم سیر قهقرایی دچار شده است که احیای آن نیازمند سرمایه‌گذاری است.

وی درباره سیل اخیر و علل و عوامل وقوع آن گفت: سیل همواره در استان رخ خواهد داد و نمی‌توان جلوی وقوع آن را گرفت. بارش اخیر نسبت به ۳۰ سال گذشته حدود ۱۰۰ درصد افزایش یافته بود. بارشی که در یک میلیون هکتار از حوضه آبریز استان رخ داد باید از آق‌قلا و گمیشان وارد دریا می‌شد.

قزلسفلو عنوان داشت: رودخانه گرگانرود مسیر پرپیچ و خمی دارد و می‌توان با جابه جایی اراضی اطراف بخشی از این مسیر را اصلاح کنیم تا میزان رسوب‌گذاری کاهش پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: اقدامات آبخیزداری و مدیریت سیلاب سبب شد تا خسارت‌ها در حوزه بالادست کمتر از مناطق دیگر باشد.

مدیرکل منابع طبیعی استان گلستان درباره وضعیت روستای زیارت گفت: این منطقه به شدت در معرض خطر سیل و رانش زمین قرار دارد و باید پیش از وقوع حادثه‌ای بحران زا برای حل آن فکری کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری21 ساعت قبل
اینها را مجید طبایی، امدادگر اورژانس شهرستان عقدای استان یزد می‌گوید؛ مردی که با کمک همکارش و با فداکاری توانست پسربچه‌ای ۸ساله را از مرگ حتمی در سیل نجات دهد. هر لحظه زیر پای یکی از ما خالی می‌شد اما دیگری اجازه نمی‌داد که داخل آب بیفتد. با نجات پسربچه ۸ساله معلوم شد که پدرش سبزی‌فروش است و از کوهپایه اصفهان سبزی بار زده تا در یزد بفروشد که قبل از رسیدن به یزد دچار این حادثه شده است. مرگ خواهر و برادرهر چند نجات ابوالفضل ۸ساله در سیل یزد اشک‌شوق بر گونه‌ها جاری کرد اما در میبد و در حادثه‌ای دردناک، خواهر و برادری قربانی سیل شدند. به گفته مدیرکل مدیریت بحران استان یزد، بامداد چهارشنبه و به‌دنبال جاری شدن سیل در استان یزد، خانواده‌ای ۴ نفره که در مسیر درین به میبد بودند، با دیدن سیل، گوشه‌ای توقف کرده و برای تماشای آن از ماشین خارج می‌شوند.

دومین مناره خشتی جهان در خطر سیل

مهرمهر8 ساعت قبل
منار جام، دومین مناره بلند خشتی جهان که درمنطقه تاریخی فیروزکوه از توابع استان غور در مرکز افغانستان قرار دارد، براثر جاری شدن سیل، هرلحظه ممکن است تخریب شود.

معرفی شخصیت لوبو، آخرین پسر زارنیا

5+
زوم‌جیزوم‌جی22 ساعت قبل

نقد سریال Game of Thrones؛ قسمت نهایی فصل هشتم

10+
زوم‌جیزوم‌جی21 ساعت قبل
فراروفرارو7 ساعت قبل
دست او را گرفته بود و به پشت‌بام ساختمان می‌رفت. به محض این‌که همسرش از خانه خارج شد، دست پسر ٦ ساله خود را گرفت و به طبقه ششم ساختمان برد و به زندگی خود و پسرش برای همیشه پایان داد. مادر، اما بدون توجه به فریاد‌ها و وحشت پسرش او را به پشت‌بام ساختمان برد. دست پسرش را لحظه‌ای رها نمی‌کرد. آن‌ها از طبقه ششم ساختمان به پایین سقوط کرده و جان خود را از دست داده بودند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین6 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- سردیس مرحوم جمشید مشایخی پس از شبیه سازی و رفع ایرادات قبلی، امروز در ابتدای خیابانی که به تازگی به نام این هنرمند پیشکسوت نام گذاری شده است، نصب شد. به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، فرآیند شبیه‌سازی سردیس استاد مشایخی با چهره وی در کارگاه هنری استاد حسن‌زاده روز گذشته به اتمام رسید و سردیس جدید امروز در ابتدای خیابان استاد مشایخی (ج سابق) جانمایی شد. تصویر سردیس قبلی که از سوی خانواده انتخاب شده بود به دلیل نداشتن شباهت چندان با مرحوم مشایخی، گلایه‌مندی مردم و اعضای شورای شهر را به همراه داشت. این بار، اما تصویر تندیس از سوی استاد مجسمه ساز انتخاب شد و خانواده مرحوم مشایخی همچون مرتبه گذشته در جریان تمامی مراحل ساخت قرار داشته و از محصول نهایی رضایت کامل داشتند. انتهای پیام/

اخبار بیشتر