تمهیدات ایران در مقابله با تحریم تازه آمریکا + صحبت‌های زنگنه در مجلس
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تمهیدات ایران در مقابله با تحریم تازه آمریکا + صحبت‌های زنگنه در مجلس

چین: برای تمدید نشدن معافیت خرید نفت از ایران، به آمریکا اعتراض کردیم

انتخابخبرگزاری انتخاب
چین: برای تمدید نشدن معافیت خرید نفت از ایران، به آمریکا اعتراض کردیم
وزارت امور خارجه چین روز سه‌شنبه (امروز) اعلام کرد که اعتراض رسمی خود را به آمریکا به دلیل توقف اعطای معافیت از تحریم‌های نفتی ایران ارائه داده است. مسئله دیگری که به روابط پیچیده فعلی میان پکن و واشنگتن افزوده شده است.چین بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران است و حدود ۵۸۵ هزار و ۴۰۰ بشکه از ایران خریداری می‌کند که در مجموع شش درصد از نیازهای چین به نفت را تأمین می‌کند.
چین: برای تمدید نشدن معافیت خرید نفت از ایران، به آمریکا اعتراض کردیم - 0

وزارت امورخارجه چین اعلام کرد که به‌طور رسمی به آمریکا به دلیل تصمیم اخیرش مبنی بر عدم تمدید معافیت‌ خرید نفت از ایران اعتراض کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه چین روز سه‌شنبه (امروز) اعلام کرد که اعتراض رسمی خود را به آمریکا به دلیل توقف اعطای معافیت از تحریم‌های نفتی ایران ارائه داده است. مسئله دیگری که به روابط پیچیده فعلی میان پکن و واشنگتن افزوده شده است.

چین بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران است و حدود ۵۸۵ هزار و ۴۰۰ بشکه از ایران خریداری می‌کند که در مجموع شش درصد از نیازهای چین به نفت را تأمین می‌کند.

چین یکی از هشت کشوری است که آمریکا پس از بازگرداند تحریم‌ها علیه ایران به عنوان بخشی از تصمیمش در خروج از توافق هسته‌ای، آنها را از این تحریم‌ها مستثنی کرد و به آنها اجازه داد به صورت محدودتر به واردات نفت ایران ادامه دهند.

سخنگوی وزارت امورخارجه چین پس از انتشار این خبر گفت: پکن به‌طور جدی با تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا مخالف است. این تصمیم واشنگتن بی‌ثباتی در خاورمیانه و بازار جهانی نفت را تشدید خواهد کرد.

وی ادامه داد: ما از آمریکا می‌خواهیم تا رویکردی مسئولانه اتخاذ و نقشی سازنده ایفا کند، نه اینکه عکس آن را انجام دهد.

سخنگوی وزارت امورخارجه چین با تاکید بر اینکه روابط تجاری تهران و پکن در چارچوب قوانین بین‌المللی و مشروع است از آمریکا خواست تا به منافع و نگرانی‌های چین احترام بگذارد و تصمیمی نگیرد که منافع پکن را به خطر می‌اندازد.

خواندن خبر در سایت منبع

نمایندگان از پاسخ‌های وزیر نفت قانع شدند

فارسخبرگزاری فارس
نمایندگان از پاسخ‌های وزیر نفت قانع شدند
نمایندگان مجلس از پاسخ های وزیر نفت به سوال نماینده ایذه در مورد خدمات گازرسانی به روستاها و بخش های مختلف کشور قانع شدند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، بیژن زنگنه وزیر نفت در جلسه علنی امروز (سه شنبه) پارلمان برای پاسخ به سوال نماینده مردم ایذه مبنی بر این که چرا سیاست‌های گازی کشور در بخش خدمات گازرسانی به روستاها و بخش‌های مختلف کشور و گرفتن سهم بازار گاز دنیا غیرعادلانه و ضد منافع ملی بوده است در مجلس شورای اسلامی حضور یافت.

خادمی پس از توضیحات زنگنه از پاسخ‌های وی قانع نشد و تصمیم گیری در این زمینه به رای نمایندگان گذاشته شد.

بر این اساس نمایندگان مجلس با ۱۱۲ رای موافق، ۵۴ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از ۱۹۵ نماینده حاضر پاسخ‌های وزیر نفت را قانع کننده دانستند.

خواندن خبر در سایت منبع

نفت ایران از بازار‌های جهانی حذف شدنی نیست

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
نفت ایران از بازار‌های جهانی حذف شدنی نیست
حذف نفت ایران از بازار جهانی توطئه نخ نمایی بر علیه اقتصاد ایران است که تحلیل‌های متعددی کارشناسان خبر از آثار سو متعددی این اقدام بر برنامه ریزان تحریم و اقتصاد جهانی دارد.

شوکی که پیش از اعلام و در زمانی که تنها زمزمه‌های آن مطرح بود سیر صعودی به قیمت انواع نفت در بازار جهانی داد که این نشان از تاثیرگذاری بالای ایران در بازار نفت دارد و بررسی دقیق‌تر بازار از شیب تند افزایش قیمت با نزدیک شدن به پایان مدت زمان معافیت دارد، موضوعی که می‌توان از آن به عنوان آماده نبودن بازار جهانی نفت برای همراهی با این تصمیم یاد کرد.

تصمیم جدید کاخ سفید نشینان در شرایطی مطرح شد که فعالان و کارشناسان بازار جهانی نفت به دلیل موضوعاتی شامل تصمیم اوپک برای کاهش ۲/ ۱ میلیون بشکه‌ای در روز، در راستای تنظیم قیمت و همچنین کاهش عرضه نفت کشور ونزوئلا نگرانی‌هایی در خصوص افزایش قیمت جهانی و تاثیر آن در حوزه‌های مرتبط و تولید دارد که مجموع آن می‌تواند اقتصاد جهانی را متاثر سازد.

از سوی دیگر، عواملی شامل نوسان در میزان تولید نفت در کشور لیبی به دلیل شرایط داخلی، احتمال توافق تجاری میان دو کشور چین و آمریکا تاثیر شگرفی در افزایش تقاضای نفت در بازار را به دنبال خواهد داشت که این زنجیره به افزایش قیمت نفت و در ادامه افزایش هزینه‌های اجتماعی برای خریداران می‌شود.

بازار جهانی پیش از این و در نوامر ۲۰۱۸ تجربه شرایط مشابه را داشت که به دلیل وابستگی بالای پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های کشور‌های متقاضی نفت ایران و اختلال در صنایع وابسته، خریداران عمده نفتی بر ادامه روند معاملاتی خود تاکید داشتند.

این در شرایطی است که تجربه‌های پیشین نشان داده امکان افزایش ظرفیت تولید برای بلند مدت از سوی کشور‌های تولید کننده نفت وجود ندارد و منابع ذخیره سازی شده نیز به صورت مقطعی می‌تواند پاسخ گو باشد.

یک کشور تعیین کننده عرضه و تقاضای بازار نیست

در همین راستا، محمدعلی صادقی کارشناس حوزه نفت و انرژی در گفتگو با خبرگزاری میزان، گفت: در بحث کلان نفت به عنوان کالای استراتژیک تولید کننده و مصرف کننده تعیین کننده شرایط هستند و این که یک کشور به تنهایی تعیین کننده کلی نیست.

وی با اشاره به اینکه در طول سنوات گذشته نشان داده شده تصمیم گیری‌هایی از این دست پایداری نیست، افزود: شاید در کوتاه مدت به دلیل عدم شناخت مکانیزم مقابله با این کار تردید‌هایی وجود داشته باشد، اما در عمل با مقاومت‌ها و تغییر ساختار‌ها مواجه می‌شوند که در نتیجه کسی نمی‌تواند این تغییرات را دنبال کند.

این کارشناس حوزه نفت اظهار کرد: از جنبه روند تاریخی نیز تحریم‌هایی از سوی آمریکا و کشور‌های اروپایی بر علیه کشور عراق در سال‌های گذشته صورت گرفته بود که این موضوع نیز نتوانست ادامه دار باشد و عراق با تمام شرایط توانست صادرات خود را ادامه دهد.

صادقی تصریح کرد: کشور‌ها باید بدانند دوستی و مودت بین آن‌ها با ایران انتخابی بلند مدت است و امروز اگر بخواهند بر علیه ایران مقابله بکنند تبعاتش را در آینده خواهند دید.

وی عنوان کرد: بستر‌هایی که در طول کشور‌ها ایجاد شده، بستر‌هایی نیست که بتواند از این اهرم فشار برای علیه ایران استفاده کنند بلکه در آینده متضرر خواهند شد به ویژه کشور‌های حاشیه خلیج فارس و کشور‌هایی که همکاری نزدیکی با امریکا خواهند داشت.

این کارشناس حوزه نفت در ادامه به شرایط بازار جهانی در روز‌های آینده اشاره و بیان کرد: در شرایط پیشین و به صورت نرمال تا نیمه دوم سال ۲۰۱۹ امکان رسیدن قیمت‌ها به ۸۰ دلار در ازای هر بشکه وجود داشت که با تغییرات اعمال شده در عرضه نفت برخی کشور‌ها در کوتاه مدت تغییر خواهد کرد.

امکان افزایش ظرفیت تولید وجود ندارد

صادقی در خصوص امکان افزایش ظرفیت تولید از سوی برخی کشور‌ها گفت: در میان اعضای سازمان اوپک این امکان وجود ندارد که هر کشوری بتواند بر اساس اختیارات خود، میزان تولیدش را انتخاب کند، شاید در کوتاه مدت تخلفاتی داشته باشند، اما در بلند مدت ادامه دهنده نخواهد بود.

وی اظهار کرد: افزایش قیمت نفت افزایش هزینه‌ها را به دنبال دارد که این موضوع برای کشور آمریکا که کشوری بدهکار است و به دنبال مواد اولیه ارزان بوده در تضاد است، که اقتصاد این کشور و بازار جهانی را دچار اختلال می‌کند.

این کارشناس حوزه نفت و انرژی عنوان کرد: افزایش هزینه‌ها، کاهش درآمد و رکورد نمونه‌هایی از تاثیر افزایش قیمت نفت بر اقتصاد جهانی خواهد بود.

این تحلیل تنها به کارشناسان داخلی معطوف نمی‌شود و در کنار آنها تحلیگران خارجی نیز اعتقاد دارند تاثیر تحریم نفت ایران بر کشور‌های آمریکایی و اروپایی بیشتر از کشور ایران خواهد بود.

به عنوان مثال جان کمپ از تحلیلگران خبرگزاری رویترز اعلام کرده، برآورد می‎شود با هر یک دلار افزایش قیمت نفت، ۵ میلیارد دلار هزینه‌های تامین سوخت در آمریکا افزایش می‌یابد، این در شرایطی است که قیمت نفت در آمریکا در حال حاضر بیش از ۶۴ دلار بر بشکه است که حدود ۲۱ دلار نسبت به ابتدای سال بیشتر است، قیمت نفت برنت نیز حدود ۲۰ دلار از ابتدای سال رشد کرده؛ بنابراین می‌توان گفت: هزینه‌های تامین سوخت حمل و نقل در این کشور بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش یافته است.

بنا بر تحلیل جان کمپ تحلیلگر خبرگزاری رویترز، تاثیر افزایش هزینه‌های تامین سوخت بر خانوار‌ها و کسب و کار در آمریکا مانند تاثیر افزایش ۱۱۰ میلیارد دلاری مالیات است، در صورتی که قیمت نفت به ۸۰ دلار برسد، هزینه تامین سوخت در بخش حمل ونقل ۱۵۰ میلیارد دلار نسبت به ابتدای سال افزایش خواهد یافت.

حال در این شرایط بازار نفت در انتظار چالش‌ها و تلاطم‌های متعددی است که متضررین اصلی ان، برنامه ریزان این طرح خواهند بود.

خواندن خبر در سایت منبع

زنگنه: صفر کردن صادرات نفت ایران، رویای بی تعبیر است

ایرناخبرگزاری ایرنا
زنگنه: صفر کردن صادرات نفت ایران، رویای بی تعبیر است
تهران- ایرنا- وزیر نفت گفت: امروز صنعت نفت در نوک پیکان جنگ تجاوزگرایانه اقتصادی آمریکا قرار دارد اما رویای به صفر رساندن صادرات نفت ایران هرگز محق نمی شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بیژن زنگنه که امروز (سه شنبه) برای پاسخ به سوال نماینده ایذه و باغملک به مجلس شورای اسلامی رفته بود، ادامه داد: وضعیت عرضه و تقاضای نفت در شرایط فعلی شکننده است و بیانیه‌های آمریکا و هم پیمانان آن، نگرانی آنها نسبت به واکنش بازار را نشان می‌دهد.

وی بازار نفت را غیر قابل پیش بینی دانست و افزود: نمی‌توان اطمینان داشت که به اندازه نیاز نفت تولید می‌شود؛ زیرا برخی کشورهای منطقه ظرفیت تولید خود را بیشتر از میزان واقعی اعلام می‌کنند.

زنگنه گفت: آمریکا و هم پیمانان منطقه‌ای آن، از نفت به عنوان سلاح سیاسی استفاده می‌کنند اما منتظر باشند که دود این تصمیم به چشم خودشان برود.

وی ادامه داد: همه با همراهی و همدلی باید وقت بیشتری برای عبور از این شرایط و همفکری برای گذار داشته باشیم تا جریان امور به سوی بهبود حرکت کند.

پس از توضیحات وزیر نفت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام کردند که از پاسخ وی قانع شدند.

این خبر در حال تکمیل است.

اقتصام*۴۰۱۸*۱۹۶۱*

خواندن خبر در سایت منبع

صادرات به عراق ۳۶ درصد رشد کرد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
صادرات به عراق ۳۶ درصد رشد کرد
بررسی آمار تجارت خارجی سال ۹۷ نشان می دهد که کشورهای چین، عراق، امارات، افغانستان و کره مقصد اصلی صادرات غیرنفتی ایران بوده اند و صادرات به عراق با رشد ۳۶ درصدی مواجه شده است.

تازه‌ترین آمار تجارت خارجی کشور از میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی در سال ۹۷ نشان می‌دهد به ترتیب کشورهای چین، عراق، امارات متحده عربی، افغانستان و جمهوری کره مقصد اصلی صادرات غیرنفتی ایران بوده‌اند.

صادرات ۹٫۲ میلیارد دلاری به چین

در سال ۹۷ کشور چین میزبان ۹ میلیارد و ۲۱۸ میلیون تن انواع کالا از ایران بوده است که ۲۰٫۸۰ درصد از حجم کل صادرات کشور را شامل می‌شود از این رو چین در رده اول کشورهای دریافت کننده کالا از ایران قرار دارد.

با توجه به اینکه میزان صادرات ایران به چین در سال ۹۶، ۹ میلیارد و ۱۲ میلیون دلار بود، بنابراین حجم صادرات به این کشور طی سال ۹۷ با رشد ۲٫۲۸ درصدی نسبت به سال ۹۶ همراه بوده است.

صادرات به عراق ۳۶ درصد رشد کرد

دومین کشور دریافت کننده کالا از ایران کشور عراق است که در مدت ۱۲ ماه سال ۹۷ میزبان بالغ بر ۸ میلیارد و ۹۶۱ میلیون دلار کالا از ایران بوده است که این عدد ۲۰٫۲۲ درصد از ارزش کل صادرات کشور در سال گذشته را شامل می‌شود. این در حالی است که میزان صادرات به عراق در سال ۹۶ حدود ۶ میلیارد و ۵۵۵ میلیون دلار بود.

به این ترتیب آمار نشان می‌دهد میزان صادرات به عراق در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ از رشدی ۳۶٫۷۱ درصدی برخوردار بوده است.

کاهش ۱۲ درصدی صادرات به امارات

در سال ۹۷ به کشور امارات متحده عربی ۵ میلیارد و ۹۵۵ میلیون دلار کالا صادر شده است که ۱۳٫۴۴ درصد از ارزش کل صادرات ایران را شامل می‌شود و امارات را در رده سوم بیشترین دریافت کننده کالا از ایران قرار داده است.

در سال ۹۶ میزان صادرات به امارات ۶ میلیارد و ۷۷۱ میلیون دلار بود که نشان می‌دهد طی سال ۹۷ صادرات به این کشور با افت ۱۲٫۰۶ درصدی همراه است.

۲٫۹ میلیارد دلار کالا به افغانستان صادر شد

افغانستان چهارمین کشوری است که بیشترین کالا را از ایران طی سال ۹۷ دریافت کرده است؛ حجم صادرات به این کشور در سال گذشته ۲ میلیارد و ۹۲۷ میلیون دلار بود، از این رو ۶٫۶۱ درصد از ارزش کل صادرات کشور به افغانستان اختصاص داشته است.

در سال ۹۶ افغانستان میزبان ۲ میلیارد و ۷۸۵ میلیون دلار کالا از ایران بود؛ به این ترتیب میزان صادرات به این کشور در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ رشد ۵٫۱۱ درصدی داشته است.

افت ۴۱ درصدی صادرات به کره جنوبی

در سال گذشته ۲ میلیارد و ۵۶۸ میلیون دلار کالا به کره جنوبی صادر شده است که ۵٫۸۰ درصد از ارزش کل صادرات ایران را به خود اختصاص داده است و در رده پنجم دریافت کننده کالا از کشور قرار گرفته است.

سال ۹۶، حجم صادرات به کره جنوبی ۴ میلیارد و ۳۸۶ میلیون دلار بود؛ از این رو صادرات به این کشور در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ با افت ۴۱٫۴۶ درصدی مواجه شده است.

حجم کل صادرات؛ ۴۴ میلیارد دلار

صادرات به سایر کشورها نیز در مجموع ۱۴ میلیارد و ۶۸۱ میلیون دلار بوده است که نسبت به سال ۹۶ که ۱۷ میلیارد و ۴۷۳ میلیون دلار بود کاهش ۱۵٫۹۷ درصدی یافته است.

همچنین جمع کل صادرات ایران به کشورهای دیگر در سال ۹۷، به میزان ۴۴ میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار بود که نسبت به عدد ۴۶ میلیارد و ۹۸۲ میلیون دلار سال ۹۶، با کاهش ۵٫۶۹ درصدی مواجه شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش‌ها به اقدام تازه آمریکا علیه ایران؛ پیشنهاد ممانعت از فروش نفت عربستان

فراروخبرگزاری فرارو
واکنش‌ها به اقدام تازه آمریکا علیه ایران؛ پیشنهاد ممانعت از فروش نفت عربستان
روزنامه جوان، وابسته به سپاه پاسداران نیز پیشنهاد دیگری ارائه کرده و گفته است: "آمریکا کارت آخر خود را در تحریم ایران رو کرد تا جنگ اقتصادی علیه ایران را به اوج خود رسانده باشد. حالا دیگر راه خروج از برجام برای ایران باز شده است، به‌خصوص که دغل‌کاری اروپایی‌ها در راه‌اندازی مکانیسم جایگزین مالی عیان است. ".

فرارو-روز گذشته ایالات متحده آمریکا در ادامه فشار‌های سنگین اقتصادی به ایران لغو معافیت نفتی برای چند کشور وارد کننده نفت ایران را لغو کرد. مایک پمپوئو وزیر خارجه آمریکا در این باره گفت: «تحریم‌های نفتی آمریکا بیش از ده میلیارد دلار از درآمد نفتی ایران کم کرده است.» آمریکا در صدد است فروش نفت ایران را به صفر برساند و وزیر خارجه آمریکا در اظهارات خود مجددا روی این موضوع تاکید کرد.

واکنش‌ها به اقدام تازه آمریکا علیه ایران؛ پیشنهاد ممانعت از فروش نفت عربستان - 2

آمریکا با لغو معافیت نفتی یک کارت دیگر خود علیه ایران را استفاده کردبه گزارش فرارو، اقدام تازه آمریکا با واکنش‌هایی در سطح داخلی و بین المللی همراه بوده است. در داخل ایران عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفت: «با توجه به غیرقانونی بودن اصل تحریم‌های مورد نظر، جمهوری اسلامی ایران اصولا ارزش و اعتباری برای معافیت‌های اعطایی بر تحریم‌ها قائل نبوده و نیست.»

او افزود: «وزارت امور خارجه امروز به صورت مستمر با تمامی نهاد‌های ذیربط داخلی در تماس بوده و نیز رایزنی‌های فشرده‌ای با بسیاری از شرکای خارجی اعم از اروپایی، بین المللی و همسایگان صورت داده است. نتیجه این تماس‌ها و رایزنی‌های داخلی و خارجی به مراجع عالی تصمیم گیری منعکس شده و به زودی تصمیم مقتضی در این خصوص اتخاذ و اعلام خواهد شد.»

به این ترتیب باید منتظر واکنش جدی ایران در این رابطه باشیم. در همین حال پس از اعلام لغو معافیت خرید نفت ایران، چند برنامه حسن روحانی رییس جمهور لغو شد. او قرار بود امروز در افتتاحیه نمایشگاه کتاب حاضر شود که اعلام شد «به دلیل برنامه پیش بینی نشده در این مراسم حضور نخواهد داشت.»

روحانی قرار بود روز چهارشنبه به استان کردستان و روز پنج شنبه به استان کرمانشاه سفر کند که هر دو این سفر‌ها نیز لغو شدند. ناظران احتمال را می‌دهند که لغو سفر‌های رییس جمهور با اقدام تازه آمریکا بی ارتباط نباشد، با این حال توضیح رسمی در این باره ارائه نشده است.

در کنار واکنش وزارت خارجه شب گذشته حشمت الله فلاحت پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس در توئیتی نوشت: «کف فروش نفت ایران را مناسبات دوجانبه تعیین می‌کند نه بلوف‌های سیاسی ترامپ و پمپئو. هیچگاه فروش نفت ما به کمتر از یک میلیون بشکه در روز نخواهد رسید.»

واکنش‌هایی بین الملل

اما در حالیکه دولت ایران و مقام‌های مسئول در حال بررسی شرایط و اتخاذ تصمیم مناسب درباره اقدام آمریکا هستند، لغو معافیت نفتی ایران واکنش‌ها در فضای بین المللی داشته است، با این حال به نظر می‌رسد اکثر کشور‌های مرتبط با این موضوع در حال ارزیابی وضعیت اند.

خریداران عمده نفت ایران می‌گویند در حال بررسی مسئله هستند.

ایندین‌اکسپرس، از منابع رسانه‌ای هند، به نقل از مقام‌های دهلی نو می‌گوید آن‌ها از روند جریان باخبر و در حال تجزیه و تحلیل پیامد‌های تصمیم [آمریکا] هستند.

یک مقام دولتی هند گفته است: «ما در زمان مناسب بیانیه‌ای صادر خواهیم کرد.» هند از مهم‌ترین خریداران نفت ایران است.

خبرگزاری دولتی چین، کشوری که خریدار اصلی نفت کشورمان است، بیانیه مایک پومپئو را بازنشر داده‌است، اما پکن هنوز مستقلا بیانیه‌ای صادر نکرده‌است. شب گذشته، سخنگوی وزرارت خارجه چین، اعلام کرده بود: «همکاری‌ها با ایران باید محترم شمرده شود.»

گنگ شوانگ گفت: «چین مخالف تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و گستره بزگی‌ست که این تحریم‌ها در بر می‌گیرد. همکاری چین با ایران همچنان باز، شفاف، قانونی و منطقی است.».

اما ناظران معتقدند واکنش چین به پایان معافیت‌های ایران، ممکن است به نتیجه مذاکرات اقتصادی واشینگتن و پکن پیوند بخورد. آمریکا و چین ماه‌هاست در حال انجام مذاکراتی بر سر تعرفه‌ها، اصلاحات داد و ستد و کسب و کار هستند. دونالد ترامپ منتقد سرسخت تراز بازرگانی دو کشور است و گزارش‌ها حاکی‌ست دو کشور به پایان مذاکرات نزدیک می‌شوند.

چین، روسیه، عربستان سعودی و آنگولا، سه کشور اصلی فروشنده نفت به چین هستند، ولی ایران نیز همچنان در میان صادرکنندگان مهم قرار دارد.

کره جنوبی و ژاپن نیز که از خریداران نفت ایران هستند واکنش خاصی نشان نداده‌اند.

خبرگزاری دولتی کره جنوبی، یون‌هاپ، به نقل از یک مقام دولتی آمریکا می‌گوید واشنگتن به سئول کمک خواهد کرد جایگزینی برای نفت ایران پیدا کند.

فرانسیس فانون، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور انرژی، به یون‌هاپ گفته‌است دو کشور یک سال است در حال انجام مذاکرات در مورد واردات نفت ایران هستند و این مذاکرات ادامه خواهد داشت.

یون‌هاپ یادآوری کرده‌است که نفت ایران برای تولیدات پتروشیمی کره جنوبی اهمیت دارد. محصولات پتروشیمی از محصولات اصلی صادراتی کره جنوبی هستند. این کشور به منابع انرژی فسیلی دسترسی مستقیم ندارد. این خبرگزاری در عین حال به نقل از شرکت‌های پتروشیمی کره جنوبی می‌گوید آن‌ها برای مقابله با پیامد‌های توقف نفت ایران آمادگی دارند.

کره جنوبی از متحدان اصلی آمریکا در شرق آسیا است و به نظر می‌رسد با خواست آمریکا کاملا همراهی خواهد کرد.

ژاپن نیز به دنبال جایگزین نفت ایران است. یک سخنگوی بانک نفتی هیوندای گفته است نفت قطر، آمریکا، روسیه، استرالیا و کشور‌های دیگر جایگزین نفت ایران می‌شود.

مقام‌های ژاپن گفته‌اند تصمیم آمریکا برای پایان معافیت‌های نفتی پیامد‌های محدودی بر اقتصاد آن کشور دارد. ژاپن زمانی از خریداران اصلی نفت ایران بود و مقام‌های آن بر اهمیت اقتصادی آن تاکید کرده بودند. این کشور چهارمین مصرف‌کننده نفت در جهان است و خود از این منبع انرژی بی‌بهره است.

تایوان نیز می‌گوید صادرات نفت ایران به تنها دو درصد محدود شده بود. گروه پتروشیمی فورموسا، در تایوان، اعلام کرده از نوامبر ۲۰۱۸ به این سو به واردات نفت ایران پایان داده‌است.

اما ترکیه کشور همسایه ایران به شدت از تصمیم آمریکا انتقاد کرده است. چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفته است: «تحریم‌های یک جانبه امریکا را نمی‌پذیریم و اجازه نمی‌دهیم دیگران درباره نوع رابطه ما با همسایگانمان اعمال نظر کنند.»

این در حالی است که رژیم اسرائیل از اقدام ترامپ استقبال کرده است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، مدعی شده تصمیم آمریکا برای فشار بر ایران بسیار مهم است. نخست‌وزیر اسرائیل گفته از این طریق «جلوی خشونت‌های ایران گرفته می‌شود.»

در سوی دیگر عربستان سعودی دیگر متحد آمریکا نیز وعده تامین نفت بازار را داده است. خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی روز دوشنبه گفت: «عربستان پس از اعلامیه اخیر دولت آمریکا مبنی بر تحریم صادرات نفت ایران، به دقت تحولات بازار نفت را زیر نظر گرفته است. عربستان با همکاری سایر تولیدکنندگان از وجود نفت کافی در بازار برای مصرف‌کنندگان اطمینان اطمینان حاصل می‌کند و تضمین می‌کند که بازار نفت از تعادل خارج نمی‌شود.»

روسیه تاکنون درباره اقدام آمریکا واکنشی نشان نداده است. تحریم نفتی ایران به لحاظ اقتصادی می‌تواند به سود روسیه تمام شود. با این حال انتظار این است که روسیه به حمایت از ایران بپردازد. اروپا هم تاکنون موضع خود را اعلام نکرده است.

در حالی که معافیت نفتی ایران لغو شده است به نظر می‌رسد آمریکا خود را آماده گام بعدی تحریم یعنی تحریم پتروشیمی ایران می‌کند. با تحریم پتروشیمی ایران ممکن اوضاع دشوار‌تر هم شود چرا که بخش بزرگی از صادارات غیر نفتی ایران به پتروشیمی اختصاص دارد و این صنعت ارزآوری زیادی برای ایران دارد. با این حال ایران می‌گوید پتروشیمی تحریم شدنی نیست و آمریکا نمی‌تواند به این هدف خود برسد.

واکنش‌ها به اقدام تازه آمریکا علیه ایران؛ پیشنهاد ممانعت از فروش نفت عربستان - 31

افزایش شاخص سهام بازارهای آسیایی و قیمت نفت

حال تصمیم ترامپ باعث شد که شاخص سهام در بازارهای آسیا روز سه‌شنبه، اولین روز پس از پایان تعطیلات عید پاک، در پی افزایش بهای نفت به بالاترین میزان در سال ۲۰۱۹ میلادی برسد.

در وال استریت نیز بهای نفت در پایان روز دوشنبه در مقایسه با یک روز قبل از آن، بیش از ۲ درصد افزایش یافت و به بالاترین میزان در شش ماه گذشته رسید.

با این وجود تحلیلگران غربی انتظار دارند که تاثیرات منفی این تصمیم بر بازارهای مالی، محدود به کوتاه مدت باشد. بانک بارکلیز بریتانیا روز دوشنبه در واکنش به تحولات بازار اعلام کرد که فشارهای آمریکا برای رساندن صادرات نفت ایران به صفر، تنها در کوتاه مدت بر بازار نفت خام تاثیر خواهد گذاشت و بعید است که تاثیر زیادی بر قیمت‌ها برای یک دورۀ طولانی داشته باشد.

این بانک با انتشار یادداشتی اعلام کرد که تلاش کشورهایی همچون عربستان و امارات برای پر کردن خلاء نفتی ایران، از هیجانات ایجاد شده در بازارها خواهد کاست؛ با این وجود بارکلیز پیش‌بینی می‌کند که افزایش تولید ریاض روندی آهسته داشته باشد.

بارکلیز همچنین معتقد است که این تصمیم دونالد ترامپ خطر تشدید درگیری‌ها در خاورمیانه از جمله احتمال بسته شدن تنگۀ استراتژیک هرمز را افزایش می‌دهد.

بارکلیز تاکید دارد که واکنش بزرگترین مشتریان نفتی ایران یعنی چین و هند نیز در چگونگی رقم خوردن تحولات آینده مهم است بویژه آنکه برای هر دو کشور بسیار سخت خواهد بود که بتوانند برای تامین نفت خود به منابعی خارج از خاورمیانه اتکا کنند.

واکنش‌ها به اقدام تازه آمریکا علیه ایران؛ پیشنهاد ممانعت از فروش نفت عربستان - 39

روزنامه کیهان می‌گویدایران باید مانع از صادرات نفت عربستان به اروپا شود

واکنش‌ها در ایران

اما در داخل ایران واکنش‌ها یک دست است. فعالان سیاسی اقدام آمریکا را به شدت محکوم و آن را مغایر اصول انسانی و در راستای تحت فشار قرار دادن مردم ایران ارزیابی می‌کنند.

آذر منصوری از فعالان اصلاح طلب در این باره توئیت کرده است: «کدام منطق حقوق بشری اجازه می‌دهد که دولتی از طریق فشار بر مردم کشور دیگری بخواهد نظام مستقر را تابع خود کند؟ خواست مردم ایران که درانتخابات اردیبهشت۹۶تداوم برجام بود. آیا اقدام ترامپ با خروج ازبرجام، اعمال تحریم وممانعت از صدورنفت ایران و فشار بر مردم ایران، نقض حقوقبشر نیست؟»

این موضع مختص سیاستمداران داخلی نیست حتی در میان اندیشمندان و فعالان سیاسی خارج از کشور نیز مشابه این دیدگاه وجود دارد. محسن میلانی در این باره توئیت کرده است: «در زمانیکه مردم هنوز از عواقب سیل رنج میبرند، ترامپ معافیت‌های کشور‌هایی که از ایران نفت میخرندرا تمدید نمیکند تا صادرات ایران به صفر برسد. این جنگ تمام عیار اقتصادی صدمات جدی به وضع مردم خواهد زد و نقض حقوق ۸۰ میلیون نفر نیز است. سکوت مدافعین حقوق بشر در این مورد غیر قابل قبول است.»

عده‌ای معتقدند این تیر آخر آمریکاست. حرکت بعدی این کشور یعنی جنگ. فرید مدرسی روزنامه نگار معتقد است: «وارد جنگ سرد با آمریکا شده‌ایم، اما هنوز باور نکرده‌ایم. دقیقا هدف مردم هستند و فشار بیشتر بر آنان. جامعه باید آماده شود.»

برخی از ناظران و تحلیلگران نیز می‌گویند که اقدام آمریکا با وجود اثرات منفی آن نابودگر نیست. امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل آمریکا در توئیتی در این باره نوشته است: در این دنیا فروش حتی ممنوع‌ترین کالا‌ها هم به صفر نمی‌رسد؛ چه برسد به کالای پر طرفداری همچون نفت ایران؛ کشور عمده در بازار جهانی. ممنوعیت فروش کالا در نهایت بازار قاچاق را رونق می‌بخشد. به صفر رساندن صادرات نفت ایران از جانب آمریکا تحقق نخواهد یافت.»

صادق الحسینی تحلیلگر مسائل اقتصادی هم می‌گوید: «در سال‌های اخیر نقش نفت در بودجه بشدت کم شده و منع فروش نفت کشنده نیست.»

در کنار این واکنش‌ها روزنامه‌های داخلی نیز به این موضوع پرداخته‌اند. روزنامه‌های اصولگرا سعی کرده‌اند برای مسئله راهکار ارائه دهند. آن‌ها معتقدند صفر کردن فروش نفت ایران غیر ممکن است و ایران راه چاره را می‌داند. در همین راستا رستم قاسمی، وزیر نفت ایران در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد گفته است «ادعای آمریکا با واقعیت بازار انرژی انتطباق ندارد.»فرهیختگان با اشاره به بحران سیاسی در دو کشور نفتی لیبی و ونزوئلا گفته است هر گونه محدودیت تازه در عرضه نفت، این بازار را بحرانی‌تر می‌کند.

واکنش‌ها به اقدام تازه آمریکا علیه ایران؛ پیشنهاد ممانعت از فروش نفت عربستان - 49

فرهیختگان همچنین در تیتری بزرگ نوشته است که «فعلا نیازی به بستن تنگه هرمز نیست»، در روز‌های اخیر برخی رسانه‌های پر نفوذ اصولگرا همچون کیهان بار‌ها اعلام کرده‌اند که پس از تحریم سپاه ایران باید تنگه هرمز را ببندد. حالا با اتفاق جدید احتمال اقدام ایران در تنگه هرمز افزایش یافته و نگرانی‌هایی در افکار عمومی ایجاد کرده است.

اما برخلاف فرهیختگان روزنامه کیهان همچنان بر مواضع خود اصرار دارد. این روزنامه در گزارش خود ضمن انتقاد از انفعال دولت نوشته است: «سیاست ما باید مبنی بر صفر کردن صادرات نفت عربستان باشد و می‌دانیم که لااقل ۷۵‌درصد نفت سعودی از دریای سرخ می‌گذرد و طرف‌های اصلی این نفت صادراتی هم اروپایی‌ها یعنی مهم‌ترین شرکای آمریکا در اعمال تحریم‌های ضدایرانی هستند این در حالی است که تنگه هرمز، محل صدور نفت به شرکای آسیایی ما که مخالف اقدامات ضدایرانی آمریکا هستند، می‌باشد و البته توقف صدور نفت از این تنگه، آسیبی هم به دولت‌های عربستان و امارات می‌زند که به نظر می‌آید آنان خود را برای چنین روزی آماده کرده‌اند.»

به عقیده کیهان «این نکته را هم در نظر داشته باشیم که به احتمال خیلی زیاد به محض آنکه بخش اول صادرات نفت سعودی متوقف شود، اروپایی‌ها و سعودی‌ها، رایزنی با محافل مؤثر آمریکایی نظیر کنگره آمریکا برای متوقف کردن اقدامات ضدایرانی را شروع می‌کنند و لابی‌ها در داخل آمریکا نیز به راه می‌افتند.»

به این ترتیب کیهان پیشنهاد مقابله با عربستان در دریای سرخ را می‌دهد، که پیشنهاد تندروانه تلقی می‌گردد.

روزنامه جوان، وابسته به سپاه پاسداران نیز پیشنهاد دیگری ارائه کرده و گفته است: «آمریکا کارت آخر خود را در تحریم ایران رو کرد تا جنگ اقتصادی علیه ایران را به اوج خود رسانده باشد. حالا دیگر راه خروج از برجام برای ایران باز شده است، به‌خصوص که دغل‌کاری اروپایی‌ها در راه‌اندازی مکانیسم جایگزین مالی عیان است.».

اما روزنامه‌های اصلاح طلب پیشنهاد ویژه‌ای نداده‌اند و بیشتر سعی کرده‌اند اثرات مسئله را بررسی کنند. روزنامه شرق پیش بینی کرده که شوک نفتی ایجاد خواهد شد. روزنامه اعتماد هم به واکنش مجلس برای مقابله به مثل آمریکا اشاره کرده است.

روزنامه دنیای اقتصاد به شکل ویژه‌ای به مسئله پرداخته و سعی کرده ابعاد اقتصادی ماجرا را باز کند. این روزنامه راهکار‌های اقتصادی برای مقابله با کاهش فروش نفت ایران ارائه کرده است. دنیای اقتصاد، اصلاح نظام یارانه‌ها، مبارزه با فرار مالیاتی، گرفتن مالیات از خانه‌های خالی، خودداری از خرج‌های غیر ضروری ارزی، بالا بردن انگیزه صادرات و … را راه‌هایی برای جبران کاهش درآمد دولت دانسته است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم‌ | لحظه دستگیری رسول دانیال زاده ابربدهکار فراری

همشهریهمشهری1 روز قبل

ونیز زیر آب رفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
شرایط نامساعد جوی و ادامه بارندگی در شهر ونیز ایتالیا، موجب بالا آمدن آب و اعلام وضعیت هشدار در این شهر شده استبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم؛ هم اکنون بیش از ۶۰ درصد شهر ونیز زیر آب رفته است. مردم در شهر ونیز در حالی که تا نیمه در اب فرو رفته‌اند مشغول تردد در این شهر هستند. بسیاری از رهگذاران و به ویژه گردشگران خارجی از پیاده رو‌های موقت چوبی که برای بالا امدن اب تعبیه شده است، استفاده می‌کنند. تعدادی از گردشگران خارجی نیز در میدان معروف «سان مارکو» که بزرگترین میدان اصلی و عمومی ونیز است با شنا کردن جا به جا می‌شوند. ۲ شهروند ایتالیایی نیز در جزیره پالسترینا در نزدیک ونیز بر اثر برخورد صاعقه و شرایط نامساعد جوی، جان خود را از دست دادند.

چرا مداحان، بازیگران و ورزشکاران فکر می‌کنند تافته جدا بافته هستند؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
حرف زدن در مورد اقتصاد، سیاست، فرهنگ و مسائل اجتماعی را به اهالی فن بسپاریم تا حداقل مردمانی که پای تلویزیون نشسته‌اند، حرف‌های خوب و درست بشنوند. درد دل از کسانی که به نام دین و امام حسین، به آلاف و الوف خود می‌رسند. کسانی که آنقدر جدی گرفته شده‌اند که فکر می‌کنند علامه دهر هستند. ما با بازیگران، خوانندگان و ورزشکاران هم همین رفتار را داشتیم. از بازیگر در مورد نقشی که بازی کرده است و از ورزشکار در مورد جامی که گرفته است.

محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته است

الفالف23 ساعت قبل
محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته استگروه سیاسی الف، ۲۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۲:۲۴ ۳۹۸۰۸۲۳۰۳۹۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، اقای موسوی در خصوص اظهارات یک مسئول اماراتی مبنی بر تمایل نداشتن این کشور بر تشدید بحران و حل مشکلات بر اساس گفتگو و اجتناب از وقوع جنگ در منطقه اظهارداشت: ایران بر اهمیت گفتگو و مذاکره سیاسی به عنوان تنها راه حل مشکلات و مسائل منطقه تاکید دارد و از همه توان خود برای ایجاد فضای گفت: وگو بین کشور‌های منطقه استفاده و در این عرصه پیش قدم بوده است. وی افزود: پیشنهاد «تشکیل مجمع گفتگو‌های منطقه‌ای» و «پیمان عدم تجاوز» و همچنین نهایتا رونمایی از «پویش صلح هرمز» در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل از سوی رئیس جمهور اسلامی ایران در این چارچوب است. سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به ارائه «پویش صلح هرمز» به سران کشور‌های حاشیه جنوبی خلیج فارس و عراق افزود: این طرح بر امنیت مشترک ما و کشور‌های همسایه مبتنی بر پایبندی به اصول مشترک از جمله خودداری از تهدید به استفاده از زور، حل بحران‌ها به شکل مسالمت آمیز، احترام به حاکمیت کشور‌ها و خودداری از دخالت در امور داخلی کشور‌ها و حق تعیین سرنوشت ملت‌ها تاکید دارد. اقای موسوی با تصریح این نکته که جمهوری اسلامی ایران معتقد است با آغاز این فرایند ضمن احترام به اختلاف نظرها، منافع مشترک همۀ کشور‌های منطقه تأمین می‌شود افزود: جمهوری اسلامی ایران امیدوار است کشور‌های منطقه با پذیرش پویش صلح هرمز و شروع گفتگو‌های جامع و فراگیر منطقه‌ای، ریشه اختلافات در این منطقه را بخشکانند و در راستای حل بحران‌های منطقه گام‌های عملی، جدی و موثر بردارند.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
وی افزود: کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی نقش مهمی در از بین بردن تفرقه بین مسلمانان دارد، زیرا وحدت یکی از ارکان جهان اسلام است. سالم عماد گفت: اگر اقداماتی برای احیای وحدت امت اسلامی به عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل اسلام انجام نشود و کنفرانس‌هایی در این زمینه برگزار نشود، موضوع وحدت اسلامی در حاشیه قرار می‌گیرد. وی افزود: گسترش فرهنگ اسلامی، مطالعه همه مذاهب اسلامی و تعامل با دیگر مذاهب، تنها راه حل از بین بردن تفرقه است. این کارشناس علوم اسلامی یمن گفت: آمریکا و اسرائیل دیگر فرصت به فراموشی سپردن آرمان فلسطین را از دست داده‌اند. وی با تاکید بر اینکه جهان اسلام بیدار شده است، افزود: فراموش کردن آرمان فلسطین دیگر امکان پذیر نیست.

اخبار بیشتر