هواشناسی - چهارشنبه 4 اردیبهشت‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

هواشناسی - چهارشنبه 4 اردیبهشت‌ماه

هواشناسی: هوای سرد تا جمعه باقی می‌ماند

فراروخبرگزاری فرارو
هواشناسی: هوای سرد تا جمعه باقی می‌ماند
«نیر» در اردبیل با دمای منفی 8، سراب و خلخال منفی 7، آوج ، شهرکرد و دیلمان منفی 6 و قصر قند و زابل در سیستان و بلوچستان با 40 درجه بالای صفر به ترتیب سردترین و گرمترین نقاط کشور در 24 ساعت گذشته بودند.
هواشناسی: هوای سرد تا جمعه باقی می‌ماند - 0

کارشناس سازمان هواشناسی اعلام کرد: هوای سرد تا جمعه (هفتم اردیبهشت ماه) در کشور ماندگار است و امروز شمال شرق کشور با ۴ تا ۸ درجه کاهش دما همراه است.

«فریبا گودرزی» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه به کشاورزان توصیه می‌شود در این شرایط مراقب محصولات خود باشند، اظهار داشت: با این کاهش دما استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی بسیار سرد می‌شوند اما از فردا شاهد روند تدریجی افزایش دما از سمت شمال غرب خواهیم بود که زیاد محسوس نیست و از جمعه این روند شدت می‌یابد.

وی ادامه داد: امروز برای شمال شرق و شرق سواحل خزر، شرق مازندران، گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران و در مناطق سردسیر و کوهستانی این استان‌ها بارش برف خواهیم داشت.

کارشناس سازمان هواشناسی تصریح کرد: فردا عبور موج‌های تراز میانی جو را شاهد هستیم که در شرق آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، شمال شرق و ارتفاعات البرز شرقی بارش پراکنده باران و برف رخ خواهد داد.

به گفته گودرزی برای روز جمعه در مناطقی از غرب، شمال غرب و ارتفاعات البرز مرکزی بارش پراکنده باران و در مناطق کوهستانی و سردسیر بارش پراکنده برف پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه آب‌های جنوب کشور شامل خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان امروز و فردا مواج است، افزود: سایر مناطق تا روز جمعه پدیده خاصی ندارند.

تهران نیمه ابری

کارشناس سازمان هواشناسی اظهار داشت: تهران امروز کمی ابری در بعدازظهر نیمه ابری گاهی همراه با وزش باد خواهد بود، کمینه دمای امروز صبح مهرآباد ۲ درجه بالای صفر بود و بیشینه دمای امروز مهرآباد به ۱۴ درجه بالای صفر می‌رسد.

گودرزی گفت: «نیر» در اردبیل با دمای منفی ۸، سراب و خلخال منفی ۷، آوج، شهرکرد و دیلمان منفی ۶ و قصر قند و زابل در سیستان و بلوچستان با ۴۰ درجه بالای صفر به ترتیب سردترین و گرمترین نقاط کشور در ۲۴ ساعت گذشته بودند.

خواندن خبر در سایت منبع

هواشناسی: جبران کم‌بارشی ۲ سال گذشته با بارندگی‌ ۷ ماه اخیر

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
هواشناسی: جبران کم‌بارشی ۲ سال گذشته با بارندگی‌ ۷ ماه اخیر
هواشناسی: جبران کم‌بارشی ۲ سال گذشته با بارندگی‌ ۷ ماه اخیر - 0

همه استان‌های کشور اولین ماه سال نو را با بارش باران گذراندند. رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه بارش‌های فروردین ۹۸، ۳۶ درصد بارش یک سال زراعی را تامین کرد، گفت: بارش‌های هفت ماه گذشته کم‌بارشی دو سال قبل را جبران کرد.

صادق ضیائیان با اشاره به اینکه متوسط بارش کشور در فروردین ۹۸، ۸۴ میلیمتر بود، در گفت‌وگو با ایسنا، اعلام کرد: با توجه به اینکه در ایران بارش فروردین سال قبل ۲۱٫۶ میلیمتر و بارش بلندمدت همین ماه، ۳۱ میلیمتر است، فروردین امسال نسبت به سال قبل ۲۸۸ درصد و نسبت به بلندمدت ۱۶۹ درصد افزایش بارش داشت.

فروردین ۳۶ درصد بارش یک سال را تامین کرد

وی با بیان اینکه در فروردین ماه امسال، ۳۶ درصد مجموع بارش یک سال زراعی تامین شده است، گفت: حتی برخی استان‌ها مثل همدان و مرکزی ۶۰ درصد بارش یک سال زراعی خود را در فروردین دریافت کردند که عدد قابل توجهی است، این درحالیست که به‌طور نرمال فروردین‌ماه، ۱۵ درصد بارش یک سال زراعی را تامین می‌کند.

لرستان رکورد استان‌ها را در پربارشی زد

رئیس مرکز ملی خشکسالی استان‌های پربارش کشور را طی ماه گذشته برشمرد و اظهارکرد: در فروردین ماه ۹۸، استان لرستان به‌طور متوسط با ۳۰۱٫۳ میلی‌متر بارش، به عنوان پرباران‌ترین استان ثبت شد. همچنین استان‌های چهارمحال و بختیاری و همدان به ترتیب با ۲۴۳ و ۲۱۲ میلیمتر بارش، در رتبه‌های دوم و سوم به لحاظ پربارشی قرار گرفتند.

وضع بارش استان‌های سیل‌زده

ضیائیان در ادامه با اشاره به میزان بارش در استان‌های سیل‌زده گلستان و خوزستان گفت: در فروردین ۹۸، استان گلستان ۷۳ میلیمتر بارش دریافت کرد که نسبت به بارش سال قبل (۴۶ میلیمتر)، ۶۰ درصد و نسبت به بلندمدت (۴۸ میلیمتر)، ۵۴ درصد افزایش داشت. همچنین استان خوزستان در ماه گذشته، به‌طور میانگین، ۸۶ میلیمتر بارندگی داشت که نسبت به سال گذشته (۳۲٫۵ میلیمتر) ۱۶۶ درصد و نسبت به بلندمدت (۳۶ میلیمتر) ۱۴۲ درصد افزایش بارش ثبت شده است.

این کارشناس سازمان هواشناسی همچنین با اشاره به کم‌بارش‌ترین استان‌ها طی ماه گذشته، اظهارکرد: استان سیستان و بلوچستان با ۳۵ میلیمتر و استان کرمان با ۴۳ میلیمتر بارندگی، به عنوان کم‌بارش‌ترین استان‌ها نسبت به سایر استان‌ها در فروردین ۹۸ ثبت شدند البته بارش سال قبل سیستان و بلوچستان سه میلیمتر و بارش بلندمدت آن ۱۰ میلیمتر بوده است بنابراین ۲۴۰ درصد نسبت به بلند مدت افزایش بارش داشت. بارش کرمان هم در سال گذشته ۱۸ میلیمتر و در بلندمدت ۱۷ میلیمتر بود بنابراین در کرمان هم نسبت به سال قبل ۲۳۶ درصد و نسبت به بلندمدت ۱۵۳ درصد افزایش بارش ثبت شده است.

وی همچنین به تشریح وضعیت بارش‌های استان تهران پرداخت و گفت: در فروردین امسال، تهران ۹۸ میلیمتر بارش دریافت کرده است و با توجه به اینکه بارش این استان در فروردین سال گذشته ۳۴ میلیمتر و در بازه بلندمدت ۳۹ میلیمتر ثبت شده است، ۱۸۶ درصد نسبت به سال قبل و ۱۴۸ درصد نسبت به بلندمدت بارش بیشتری دریافت کرد.

بارش‌های هفت ماه گذشته کم‌بارشی دو سال قبل را جبران کرد

رئیس مرکز ملی خشکسالی در بخش دیگر گفت وگو مجموع بارش‌های ایران را از ابتدای سال آبی تا پایان فروردین بررسی و اظهارکرد: از اول سال زراعی جاری (اول مهر ۹۷) تا پایان فروردین ماه ۹۸، بارش متوسط کل کشور ۲۸۹ میلیمتر بود و با توجه به بارش ۱۱۳ میلیمتری ایران در مدت مشابه سال گذشته و بارش ۱۹۷ میلیمتری در دوره بلندمدت، نسبت به سال گذشته ۴۶ درصد و نسبت به بلندمدت ۱۵۶ درصد افزایش داشته است.

ضیائیان با بیان اینکه بارش متوسط ایران در یک سال زراعی ۲۳۲ میلیمتر است، گفت: از ابتدای مهر ۹۷ تا پایان فروردین ۹۸، بارش ایران ۲۴ درصد بیشتر از حد نرمال یک سال کامل زراعی بوده است و اگر مجموع بارش هفت ماه اخیر و بارش سال زراعی گذشته را لحاظ کنیم، متوجه می‌شویم که تاکنون بارش‌ها شش درصد بیشتر از حد نرمال بوده است بنابراین کم بارشی دو سال قبل ایران با بارش‌های اخیر تامین شده است البته ترسالی امسال نمی‌تواند خشکسالی متمادی یک دهه گذشته را جبران کند و لازم است که برنامه‌ریزی‌های دقیق به منظور مدیریت درست منابع آب انجام و اعمال شود.

خواندن خبر در سایت منبع

آخرین وضعیت هواشناسی و بارش‌ها در کشور + جدول

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز
آخرین وضعیت هواشناسی و بارش‌ها در کشور + جدول
اقتصاد نیوز: امروز در شمال شرق کشور و سواحل دریای خزر بارش باران و در مناطق سردسیر بارش برف پیش بینی می‌شود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، براساس آخرین نقشه‌های هواشناسی، امروز در شمال شرق کشور و سواحل دریای خزر بارش باران و در مناطق سردسیر بارش برف پیش بینی می‌شود. روز پنجشنبه در شمال شرق، ارتفاعات البرز شرقی وشمال آذربایجان شرقی و غربی بارش پراکنده باران و برف پیش بینی می‌شود.

روز جمعه در مناطقی از غرب، شمال غرب و ارتفاعات البرز مرکزی بارش پراکنده باران و در مناطق کوهستانی و سردسیر بارش پراکنده برف پیش بینی می‌شود.

بیشتر بخوانید: بارش باران همراه با رعد و برق در شمال غرب و غرب کشور/آسمان تهران بارانی است

طی روز‌های چهارشنبه و پنج شنبه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج است.

از روز پنج شنبه دمای هوا در شمال غرب بین ۲ تا ۴ درجه افزایش و در شمال شرق بین ۴ تا ۸ درجه کاهش می‌یابد و هوای سرد تا روز جمعه در این مناطق ماندگار خواهد بود.

آخرین وضعیت هواشناسی و بارش‌ها در کشور + جدول - 7آخرین وضعیت هواشناسی و بارش‌ها در کشور + جدول - 8

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم | کارشناس هواشناسی: امکانات نداشتیم سیل را پیش‌بینی کنیم

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
اصغری، کارشناس هواشناسی که مهمان برنامه اختیاریه بود، در پاسخ به انتقاد رئیس جمهور درباره پیش بینی نشدن سیل گفت: هرچه پول بدی آش می خوری. ما نیاز به اعتبار داریم چون امکاناتمان کافی نیست. الان پهناورترین استان های کشور حتی یک رادار ندارند.

دریافت ۷ MB

محمد اصغری همچنین گفت که بارورکردن ابرها درحد پژوهش است و این که سیل بدلیل بارورکردن ابرها رخ داده صرفا شایعه‌ای در فضای مجازی است. صحبت‌های او را بشنوید.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل

اگر باور دارید رفاه در ایران بهتر از اروپاست این گزارش را نبینید/ گرسنگی در ایران واقعی‌ است (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
طی ماه‌های اخیر با قیمت مهار نشدنی گوشت و مواد غذایی دیگر مواجه بودیم. با این‌کار معده پر می‌شود و گرسنگی برای مدتی از بین می‌رود اما در صورت نرسیدن مواد غذایی لازم برای بدن، گرسنگی حقیقی که همان فقر غذایی است رخ می‌دهد و امکان مرگ فرد هم وجود دارد. در چنین شرایطی او قادر به تامین خوراک نیست و بیشتر درآمد خود را صرف تهیه مواد غذایی ارزان قیمت می‌کند. انجمن مقابله با گرسنگی طی دو دهه گذشته تلاش کرده تا بر اساس این تعریف، گام بزرگی در جهت رفع گرسنگی در مناطق ناامن غذایی بردارد. این اطلاعات اکنون در این گزارش منتشر شده که همه آن‌ها بر اساس مشاهدات، مطالعات و پیگیری‌های اعضای انجمن مقابله با گرسنگی به دست آمده‌است.
فارسفارس10 ساعت قبل
به گزارش گروه شهری خبرگزاری فارس، در سالروز شهادت سردار سرلشکر پاسدار محمد بروجردی در کردستان شهر حال و هوای رشادت و دلاوری این شهید بزرگوار را به خود گرفت. شهید بروجردی فرمانده محبوب و شجاع جنگ تحمیلی در کردستان بود. پس از انقلاب و در جنگ تحمیلی نیز با نبوغ خود به خصوص در منطقه کردستان نقش پر رنگی در پیشبرد اهداف انقلاب داشت و به همین مناسبت به او مسیح کردستان می‌گویند. سازمان زیباسازی با اکران طرح‌هایی از تصاویر محمد بروجردی در سطح شهر تلاش نموده‌است یاد و خاطره دلاوری‌ و رشادت این شهید جلیل القدر را در خاطره‌ها زنده نگه دارد. مقام معظم رهبری در مورد شهید بروجردی فرموده‌اند: شهید بروجردی هیچ‌گونه حرکتی که از آن حرکت آدم احساس کند که در آن کارشکنی یا مخالفتی است، انجام نمی‌داد و این علاقه من به این شهید عزیز را خیلی بیشتر کرد.
تسنیمتسنیم9 ساعت قبل
تعامل و همکاری با دستگاه‌های مختلف یکی دیگر از سیاست‌های این معاونت محسوب می‌شود تا ما بتوانیم علاوه بر افزایش درآمدها، درآمدهای جدیدی را نیز برای شهرداری تهران داشته باشیم. وی به پرداخت برخی از بدهی‌های شهرداری تهران به پیمانکاران اشاره کرد و گفت: سال گذشته مبلغ قابل توجهی بدون تنش و استرس فراهم کردیم و در پایان اسفند سال گذشته بخشی از بدهی‌های شهرداری تهران به پیمانکاران پرداخت شد. برهمین اساس عملکرد سال گذشته شهرداری تهران در بخش بودجه نقد ۱۰۶ درصد و در بخش بودجه غیرنقد ۵۴ درصد محقق شده است و در سال جاری با توجه به افزایش ۷ درصدی بودجه شهرداری تهران قطعا عملکرد بهتری را نسبت به سال گذشته خواهیم داشت. وی افزود: بر اساس آخرین آمار حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان شهرداری تهران از دولت و شرکت‌های وابسته به دولت طلب دارد. وی از بازپس‌گیری ساختمان روزنامه اطلاعات خبر داد و گفت: این ساختمان چندی پیش در اختیار شهرداری قرار گرفته شد و به زودی برخی از واحدهای شهرداری تهران در این ساختمان مستقر خواهند شد.

اخبار بیشتر