هواشناسی - چهارشنبه 4 اردیبهشت‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

هواشناسی - چهارشنبه 4 اردیبهشت‌ماه

هواشناسی: هوای سرد تا جمعه باقی می‌ماند

فراروخبرگزاری فرارو
هواشناسی: هوای سرد تا جمعه باقی می‌ماند
«نیر» در اردبیل با دمای منفی 8، سراب و خلخال منفی 7، آوج ، شهرکرد و دیلمان منفی 6 و قصر قند و زابل در سیستان و بلوچستان با 40 درجه بالای صفر به ترتیب سردترین و گرمترین نقاط کشور در 24 ساعت گذشته بودند.
هواشناسی: هوای سرد تا جمعه باقی می‌ماند - 0

کارشناس سازمان هواشناسی اعلام کرد: هوای سرد تا جمعه (هفتم اردیبهشت ماه) در کشور ماندگار است و امروز شمال شرق کشور با ۴ تا ۸ درجه کاهش دما همراه است.

«فریبا گودرزی» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه به کشاورزان توصیه می‌شود در این شرایط مراقب محصولات خود باشند، اظهار داشت: با این کاهش دما استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی بسیار سرد می‌شوند اما از فردا شاهد روند تدریجی افزایش دما از سمت شمال غرب خواهیم بود که زیاد محسوس نیست و از جمعه این روند شدت می‌یابد.

وی ادامه داد: امروز برای شمال شرق و شرق سواحل خزر، شرق مازندران، گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران و در مناطق سردسیر و کوهستانی این استان‌ها بارش برف خواهیم داشت.

کارشناس سازمان هواشناسی تصریح کرد: فردا عبور موج‌های تراز میانی جو را شاهد هستیم که در شرق آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، شمال شرق و ارتفاعات البرز شرقی بارش پراکنده باران و برف رخ خواهد داد.

به گفته گودرزی برای روز جمعه در مناطقی از غرب، شمال غرب و ارتفاعات البرز مرکزی بارش پراکنده باران و در مناطق کوهستانی و سردسیر بارش پراکنده برف پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه آب‌های جنوب کشور شامل خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان امروز و فردا مواج است، افزود: سایر مناطق تا روز جمعه پدیده خاصی ندارند.

تهران نیمه ابری

کارشناس سازمان هواشناسی اظهار داشت: تهران امروز کمی ابری در بعدازظهر نیمه ابری گاهی همراه با وزش باد خواهد بود، کمینه دمای امروز صبح مهرآباد ۲ درجه بالای صفر بود و بیشینه دمای امروز مهرآباد به ۱۴ درجه بالای صفر می‌رسد.

گودرزی گفت: «نیر» در اردبیل با دمای منفی ۸، سراب و خلخال منفی ۷، آوج، شهرکرد و دیلمان منفی ۶ و قصر قند و زابل در سیستان و بلوچستان با ۴۰ درجه بالای صفر به ترتیب سردترین و گرمترین نقاط کشور در ۲۴ ساعت گذشته بودند.

خواندن خبر در سایت منبع

هواشناسی: جبران کم‌بارشی ۲ سال گذشته با بارندگی‌ ۷ ماه اخیر

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
هواشناسی: جبران کم‌بارشی ۲ سال گذشته با بارندگی‌ ۷ ماه اخیر
هواشناسی: جبران کم‌بارشی ۲ سال گذشته با بارندگی‌ ۷ ماه اخیر - 0

همه استان‌های کشور اولین ماه سال نو را با بارش باران گذراندند. رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه بارش‌های فروردین ۹۸، ۳۶ درصد بارش یک سال زراعی را تامین کرد، گفت: بارش‌های هفت ماه گذشته کم‌بارشی دو سال قبل را جبران کرد.

صادق ضیائیان با اشاره به اینکه متوسط بارش کشور در فروردین ۹۸، ۸۴ میلیمتر بود، در گفت‌وگو با ایسنا، اعلام کرد: با توجه به اینکه در ایران بارش فروردین سال قبل ۲۱٫۶ میلیمتر و بارش بلندمدت همین ماه، ۳۱ میلیمتر است، فروردین امسال نسبت به سال قبل ۲۸۸ درصد و نسبت به بلندمدت ۱۶۹ درصد افزایش بارش داشت.

فروردین ۳۶ درصد بارش یک سال را تامین کرد

وی با بیان اینکه در فروردین ماه امسال، ۳۶ درصد مجموع بارش یک سال زراعی تامین شده است، گفت: حتی برخی استان‌ها مثل همدان و مرکزی ۶۰ درصد بارش یک سال زراعی خود را در فروردین دریافت کردند که عدد قابل توجهی است، این درحالیست که به‌طور نرمال فروردین‌ماه، ۱۵ درصد بارش یک سال زراعی را تامین می‌کند.

لرستان رکورد استان‌ها را در پربارشی زد

رئیس مرکز ملی خشکسالی استان‌های پربارش کشور را طی ماه گذشته برشمرد و اظهارکرد: در فروردین ماه ۹۸، استان لرستان به‌طور متوسط با ۳۰۱٫۳ میلی‌متر بارش، به عنوان پرباران‌ترین استان ثبت شد. همچنین استان‌های چهارمحال و بختیاری و همدان به ترتیب با ۲۴۳ و ۲۱۲ میلیمتر بارش، در رتبه‌های دوم و سوم به لحاظ پربارشی قرار گرفتند.

وضع بارش استان‌های سیل‌زده

ضیائیان در ادامه با اشاره به میزان بارش در استان‌های سیل‌زده گلستان و خوزستان گفت: در فروردین ۹۸، استان گلستان ۷۳ میلیمتر بارش دریافت کرد که نسبت به بارش سال قبل (۴۶ میلیمتر)، ۶۰ درصد و نسبت به بلندمدت (۴۸ میلیمتر)، ۵۴ درصد افزایش داشت. همچنین استان خوزستان در ماه گذشته، به‌طور میانگین، ۸۶ میلیمتر بارندگی داشت که نسبت به سال گذشته (۳۲٫۵ میلیمتر) ۱۶۶ درصد و نسبت به بلندمدت (۳۶ میلیمتر) ۱۴۲ درصد افزایش بارش ثبت شده است.

این کارشناس سازمان هواشناسی همچنین با اشاره به کم‌بارش‌ترین استان‌ها طی ماه گذشته، اظهارکرد: استان سیستان و بلوچستان با ۳۵ میلیمتر و استان کرمان با ۴۳ میلیمتر بارندگی، به عنوان کم‌بارش‌ترین استان‌ها نسبت به سایر استان‌ها در فروردین ۹۸ ثبت شدند البته بارش سال قبل سیستان و بلوچستان سه میلیمتر و بارش بلندمدت آن ۱۰ میلیمتر بوده است بنابراین ۲۴۰ درصد نسبت به بلند مدت افزایش بارش داشت. بارش کرمان هم در سال گذشته ۱۸ میلیمتر و در بلندمدت ۱۷ میلیمتر بود بنابراین در کرمان هم نسبت به سال قبل ۲۳۶ درصد و نسبت به بلندمدت ۱۵۳ درصد افزایش بارش ثبت شده است.

وی همچنین به تشریح وضعیت بارش‌های استان تهران پرداخت و گفت: در فروردین امسال، تهران ۹۸ میلیمتر بارش دریافت کرده است و با توجه به اینکه بارش این استان در فروردین سال گذشته ۳۴ میلیمتر و در بازه بلندمدت ۳۹ میلیمتر ثبت شده است، ۱۸۶ درصد نسبت به سال قبل و ۱۴۸ درصد نسبت به بلندمدت بارش بیشتری دریافت کرد.

بارش‌های هفت ماه گذشته کم‌بارشی دو سال قبل را جبران کرد

رئیس مرکز ملی خشکسالی در بخش دیگر گفت وگو مجموع بارش‌های ایران را از ابتدای سال آبی تا پایان فروردین بررسی و اظهارکرد: از اول سال زراعی جاری (اول مهر ۹۷) تا پایان فروردین ماه ۹۸، بارش متوسط کل کشور ۲۸۹ میلیمتر بود و با توجه به بارش ۱۱۳ میلیمتری ایران در مدت مشابه سال گذشته و بارش ۱۹۷ میلیمتری در دوره بلندمدت، نسبت به سال گذشته ۴۶ درصد و نسبت به بلندمدت ۱۵۶ درصد افزایش داشته است.

ضیائیان با بیان اینکه بارش متوسط ایران در یک سال زراعی ۲۳۲ میلیمتر است، گفت: از ابتدای مهر ۹۷ تا پایان فروردین ۹۸، بارش ایران ۲۴ درصد بیشتر از حد نرمال یک سال کامل زراعی بوده است و اگر مجموع بارش هفت ماه اخیر و بارش سال زراعی گذشته را لحاظ کنیم، متوجه می‌شویم که تاکنون بارش‌ها شش درصد بیشتر از حد نرمال بوده است بنابراین کم بارشی دو سال قبل ایران با بارش‌های اخیر تامین شده است البته ترسالی امسال نمی‌تواند خشکسالی متمادی یک دهه گذشته را جبران کند و لازم است که برنامه‌ریزی‌های دقیق به منظور مدیریت درست منابع آب انجام و اعمال شود.

خواندن خبر در سایت منبع

آخرین وضعیت هواشناسی و بارش‌ها در کشور + جدول

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
آخرین وضعیت هواشناسی و بارش‌ها در کشور + جدول
اقتصاد نیوز: امروز در شمال شرق کشور و سواحل دریای خزر بارش باران و در مناطق سردسیر بارش برف پیش بینی می‌شود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، براساس آخرین نقشه‌های هواشناسی، امروز در شمال شرق کشور و سواحل دریای خزر بارش باران و در مناطق سردسیر بارش برف پیش بینی می‌شود. روز پنجشنبه در شمال شرق، ارتفاعات البرز شرقی وشمال آذربایجان شرقی و غربی بارش پراکنده باران و برف پیش بینی می‌شود.

روز جمعه در مناطقی از غرب، شمال غرب و ارتفاعات البرز مرکزی بارش پراکنده باران و در مناطق کوهستانی و سردسیر بارش پراکنده برف پیش بینی می‌شود.

بیشتر بخوانید: بارش باران همراه با رعد و برق در شمال غرب و غرب کشور/آسمان تهران بارانی است

طی روز‌های چهارشنبه و پنج شنبه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج است.

از روز پنج شنبه دمای هوا در شمال غرب بین ۲ تا ۴ درجه افزایش و در شمال شرق بین ۴ تا ۸ درجه کاهش می‌یابد و هوای سرد تا روز جمعه در این مناطق ماندگار خواهد بود.

آخرین وضعیت هواشناسی و بارش‌ها در کشور + جدول - 7آخرین وضعیت هواشناسی و بارش‌ها در کشور + جدول - 8

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم | کارشناس هواشناسی: امکانات نداشتیم سیل را پیش‌بینی کنیم

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
اصغری، کارشناس هواشناسی که مهمان برنامه اختیاریه بود، در پاسخ به انتقاد رئیس جمهور درباره پیش بینی نشدن سیل گفت: هرچه پول بدی آش می خوری. ما نیاز به اعتبار داریم چون امکاناتمان کافی نیست. الان پهناورترین استان های کشور حتی یک رادار ندارند.

دریافت ۷ MB

محمد اصغری همچنین گفت که بارورکردن ابرها درحد پژوهش است و این که سیل بدلیل بارورکردن ابرها رخ داده صرفا شایعه‌ای در فضای مجازی است. صحبت‌های او را بشنوید.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، قاسم حبیب زاده در شبکه رادیویی گفتگو گفت: یکی از ترفند‌های دشمن در حوزه جنگ روانی، تحریف و دروغ نشان دادن واقعیت هاست. وی افزود: امپراتوری رسانه‌ای شیطانی دشمن در تلاش است تا افکار و اذهان نسل جوان و نسل سوم و چهارم انقلاب را نسبت به سابقه و تاریخ انقلاب منحرف کند. معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین مطرح کرد: یکی از مهم‌ترین راهکار‌ها برای انتقال کار‌ها و و برکت‌های بسیج در این خصوص به نسل جوان و نسل آتی، تبیین سابقه عملکردی و نقش‌های دوران انقلاب اسلامی است. این مقام مسئول گفت: دشمن در حوزه سیاسی درصدد است تا نظام سیاسی ایران را ناکارآمد و سابقه و آینده انقلاب اسلامی را تاریک جلوه دهد لذا تبیین واقعیت‌ها برای نسل‌های آتی بسیار مهم است. آقای حبیب زاده با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر «جهاد تبیین» و با اشاره به یک جمله راهبردی از امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه «دبستان را دریابید که دانشگاه دیر است»، گفت: نسل جدید تاثیرپذیر و تربیت پذیر است، دستگاه‌های متولی تعلیم و تربیت و سایر ارگان‌های ذیربط باید این شرایط حساس را به خوبی دریابند و اقدام کنند. معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین همچنین «طرح شهید بهنام محمدی» در مدارس را گامی در جهت اتصال بین سه ضلع مدرسه، خانواده و مسجد برشمرد و افزود: هدف ما از اجرای این طرح تربیت جوان مومن انقلابی و با سواد و با بصیرت است. حبیب زاده با یادآوری اجرای «طرح ولایت دانشجویی» در بسیج دانشجویی عنوان کرد: جوانان از طریق این طرح با مبانی دین اسلام و انقلاب آشنا می‌شوند.
فردا نیوزفردا نیوز12 ساعت قبل
فیش یک نقاش ساختمان و پدر ۶ فرزند علاوه بر قتل و اذیت و آزار کودکان، آدمخوار نیز بود. آلبرت فیش در واشینگتن به دنیا آمد و پدرش، یک ناخدا در زمان تولد وی ۷۵ سال سن داشت. پدر فیش هنگامی که وی ۵ ساله بود درگذشت و وی را به یتیم خانه فرستادند و وی بار‌ها از یتیم خانه گریخت. فیش در سال ۱۹۲۸ علاقه‌اش به خوردن گوشت انسان را نمایان کرد و در آن سال دختری ۱۲ ساله به نام گریس باد را قربانی این عادت عجیبش کرد. آخرین جمله که او به زبان راند این بود: من سال‌ها پیش در خشکسالی که در چین روی داد، به خوردن گوشت انسان علاقه‌مند شدم.

فیلم | اغتشاشگران ۲۰ هزار میلیارد تومان خسارت زدند

همشهریهمشهری1 روز قبل
آشوبگران با حمله به اماکن عمومی و دولتی از جمله کتابخانه‌ها، ادارات خدماتی، پمپ‌بنزین‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای، خسارت زیادی را به بخش‌های دولتی و خصوصی وارد کردند. در این میان خسارات پنهان آشوبگری همچنان ادامه دارد. دریافت ۳ MB کد خبر ۴۶۴۴۸۰

جشنواره گل‌های داوودی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۸۰۰ نوع گل داوودی در کشور وجود دارد که ۶۰۰ نوع از این گل‌ها در تنوع بیش از ۱۰۰ رنگ در باغ گیاه شناسی ملی چشم نوازی می‌کنند.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
روز گذشته اینستاگرام و فیس بوم در اروپا قطع شد. روز گذشته اینستاگرام و فیس بوم در اروپا قطع شد. این موضوع به همراه کاهش مراجعه مردم برای اهدای خون در روزهای اخیر، سوژه طنز شهرونگ شد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، اصغر عطایی با بیان اینکه بارش باران در تهران از شب گذشته آغاز شده است، اظهار کرد: خوشبختانه از شب گذشته شاهد بارش باران خوبی در پایتخت بودیم که در برخی از ساعات هم شدت گرفت. وی با بیان اینکه وضعیت انهار و کانال‌ها به صورت مداوم رصد می‌شود، عنوان کرد: با اقداماتی که از پیش جهت پاکسازی انهار و کانال‌ها انجام شده بود ما در هیچ یک از نقاط شهر شاهد آبگرفتگی نبودیم. مدیر کل امور خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به اینکه در بارش‌های گذشته تمام ایردات مربوط به آب گرفتگی احصا و برطرف شد، گفت: نیروهای عملیاتی از ابتدای شب گذشته تمامی انهار سطح شهر را رصد و عوامل احتمالی که باعث بروز مشکل می‌شد را برطرف کردند. وی با اشاره به همکاری شهرداری تهران و پلیس راهور در این زمینه تصریح کرد: همچنین تمام سطح شهر به وسیله دوربین‌ها تحت کنترل است تا در صورت بروز مشکل سریعا نسبت به رفع آن اقدام شود. بر اساس گزارش سایت شهرنوشت، عطایی با بیان اینکه بنا به اعلام سازمان هواشناسی بارش‌ها تا روز پنجشنبه ادامه دار است، گفت: در حال حاضر بارش باران به صورت خفیف در برخی از نقاط ادامه دار است و تمامی ١۴ هزار نیروی خدمات شهری وضعیت انهار و کانال‌های شهر تهران را رصد می‌کنند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بهترین لپ تاپ‌های ۲۰۱۹ ایسوس؛ کدام لپ تاپ‌های ایسوس کارایی بهتری دارند؟

تکراتوچند ثانیه قبل

کلاهبرداری با شگرد ثبت‌نام طرح‌های حمایتی دولت

اقتصاد آنلاین7 دقیقه قبل

جزئیات پیشنهاد میلان به زلاتان

نود7 دقیقه قبل

بازیکنان پرسپولیس شارژ مالی شدند/قول انصاری‌فرد به سرخ‌پوشان

نود7 دقیقه قبل

چالش پیرترین سرمربی ملی جهان؛ تمدید سرمربی ۷۴ ساله با آلبانی

نود7 دقیقه قبل