دو خبر متفاوت درباره گل‌ها و گیاهان
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

دو خبر متفاوت درباره گل‌ها و گیاهان

شرایط تولید گل و گیاه در مشهد بهبود یافت

ایرناخبرگزاری ایرنا
شرایط تولید گل و گیاه در مشهد بهبود یافت
مشهد- ایرنا- رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان گل و گیاه مشهد گفت: بارشهای اخیر باران بهترین شرایط را برای تولید گل در این شهر فراهم کرد و تولید و فروش انواع گل رونق گرفت.

مهرشاد مدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پیشتر به دلیل خشکسالی، منابع آبی برای آبیاری گلها کافی نبود و تولیدکنندگان مجبور بودند هزینه زیادی برای تامین آب صرف کنند.

وی اضافه کرد: بارندگیهای اخیر مشکلات زیادی از تولیدکنندگان گل و گیاه را رفع کرد زیرا هم آنان را در تامین آب یاری کرد و هم شرایط آب و هوایی بهتری را برای رشد گل و گیاه به وجود آورد.

رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان گل و گیاه مشهد گفت: با این حال جاری شدن سیلابها به بخش محدودی از گلخانه‌ها که در بستر رودخانه‌ها یا در مسیر آب بوده‌اند نیز خسارت وارد کرد اما خسارتها محدود بود.

مدی افزود: هم اینک ۲۵۰ واحد تولیدی گل و گیاه و نهال در مشهد، طرقبه و شاندیز فعالیت دارند که انواع نهالهای پیوندی مثمر و غیرمثمر، انواع گلهای زینتی، آپارتمانی و بیرونی، گل و گیاه فصلی و پوششی را تولید می‌کنند.

وی اضافه کرد: در حوزه فروش گل، مانند سالهای گذشته همزمان با فصل بهار عمده تولیدکنندگان گل در مشهد با شهرداری این شهر قرارداد منعقد کردند که البته امسال با ورود سازمان همیاریهای شهرداری در این خصوص، شرایط فروش بهتر از سالهای گذشته بود.

رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان گل و گیاه مشهد گفت: تولیدکنندگان گل و گیاه در مشهد به بیش از ۸۰ درصد از تعهدات خود در قرارداد با سازمان همیاری شهرداریها عمل کردند و دستمزد خود را طبق قرارداد در خرداد یا تیرماه امسال دریافت می‌کنند.

رئیس اتحادیه صنف گل فروشان و فروشندگان سموم دفع آفات نباتی مشهد نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: بارشهای اخیر تولید گل را افزایش و در نهایت قیمت این محصول را کاهش می‌دهد اما این کاهش قیمت سه یا چهار ماه بعد خود را نشان می‌دهد.

محمود علیان افزود: هزینه تمام شده تولید گل و گیاه در سال گذشته به دلایل مختلف افزایش یافت و این مساله بر قیمت فروش گل نیز اثر گذاشت با این حال فروشندگان به دلیل کسادی بازار قیمتها را چندان افزایش ندادند.

وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد در شرایط کنونی و با توجه به این که آسمان روی خوش خود را به کشور نشان داده است قیمت تمام شده تولید گل و گیاه کاهش یابد و اگر هم قیمت کاهش نیابد حداقل قیمت گل و گیاه از سال گذشته فراتر نخواهد رفت.

۴۲۲ واحد صنفی دارای جواز کسب زیر پوشش اتحادیه صنف گل فروشان مشهد هستند.

از مجموع گلخانه‌های خراسان رضوی ۱۷٫۲ هکتار به گلهای شاخه بریده، ۵٫۷ هکتار به گیاهان آپارتمانی و ۲۰ هکتار به گلهای فصلی و نشایی اختصاص دارد.

سالانه به طور متوسط در خراسان رضوی ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار شاخه گل بریده در گلخانه‌ها و ۷۶ هزار و ۵۰۰ شاخه گل بریده در فضای باز تولید می‌شود.

میزان تولید گلهای آپارتمانی و گلدانی در خراسان رضوی سالانه دو میلیون و ۳۰۰ هزار گلدان و میزان تولید گلهای فصلی و نشایی ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار بوته است.

۱۹۲۲/۷۴۸۹

خواندن خبر در سایت منبع

نمایشگاه گل و گیاه محلات امسال برگزار نمی‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا
نمایشگاه گل و گیاه محلات امسال برگزار نمی‌شود
مدیرعامل اتحادیه گل و گیاه محلات گفت: بنابر تصمیم هیئت مدیره این اتحادیه، نمایشگاه گل و گیاه محلات امسال برگزار نخواهد شد و هزینه نمایشگاه صرف تکمیل نمایشگاه دائمی می‌شود.

ابراهیم علیپور در گفت‌و‌گو با ایسنا، در خصوص عدم برگزاری نمایشگاه گل و گیاه محلات در اردیبهشت ماه سال جاری، اظهار کرد: با توجه به اینکه اردیبهشت ماه امسال با ماه مبارک رمضان مصادف شده در نتیجه نمی‌توان نمایشگاه گل و گیاه را در این ماه برگزار کرد.

وی با اشاره به اینکه تاریخ بعدی نمایبشگاه در شهریور ماه بوده، افزود: عمده بازدیدکنندگان نمایشگاه‌های قبلی از تکراری بودن این نمایشگاه در سال‌ها گذشته گلایه داشتند این در حالی است که نمایشگاه هر ساله با تنوع ویژگی‌ها و برنامه‌های اجرایی جدید برگزار شده، اما بازدیدکنندگان بیشتر به آیتم‌های دیگری از جمله ظاهر فضای نمایشگاه اهمیت می‌دادند.

مدیرعامل اتحادیه گل و گیاه محلات تصریح کرد: در وضعیت اقتصادی حال حاضر برای برگزاری نمایشگاه باید هزینه‌ای دو برابر سال‌های گذشته صرف شود که عمده این مبلغ بر دوش تعاونی گل و گیاه محلات بوده است در نتیجه صلاح را بر این دانستیم که هزینه را برای راه اندازی هرچه زودتر نمایشگاه دائمی صرف کنیم که محیط نمایشگاهی بهتری ایجاد شود.

علیپور بیان کرد: بخشی از نمایشگاه دائمی ساخته شده و از اوایل اردیبهشت ماه فاز دوم نمایشگاه نیز آغاز خواهد شد، اما اتمام آن در شهریور ماه دور از انتظار است چراکه در حال حاضر نمایشگاه به صورت یک اسکلت بتنی است.

وی ادامه داد: اگر شرایط اقتصادی قدری تثبیت شود پیش بینی می‌شود نمایشگاه دائمی سال آینده بعد از ماه مبارک رمضان به اتمام خواهد رسید.

مدیرعامل اتحادیه گل و گیاه محلات با اشاره به اینکه ۲۵ خردادماه روز ملی گل و گیاه نامگذاری شده گفت: سال گذشته در همین روز کارناوال گل در شهرستان راه اندازی شد و امسال نیز تصمیم بر این است که در همان تاریخ کارناوال بزرگ‌تر و بهتری در شهر برگزار شود، همچنین قرار است که به مناسبت‌های مختلف در شهر فرش‌های گل یا تزئینات گل شکل گیرد که رونق نمایشگاه نیز از بین نرود.

علیپور در خصوص کمک به سیل زدگان کشور نیز اظهار کرد: گلکاران محلات بالغ بر ۲۳ میلیون تومان به صورت نقدی و غیرنقدی به سیل زدگان کمک کردند. همچنین تصمیم گرفته شده است که بخشی از هزینه نمایشگاه نیز به ایجاد فضای سبز در برخی از مناطق سیل زده اختصاص پیدا کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

بارش دومین برف پاییزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیبارش دومین برف پاییزیامروز آسمان شمال پایتخت و شهرستان‌های ملارد، دماوند، پردیس و بومهن برفی بود و شهروندان در این هوای پاک نفسی تازه کردند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

اینترنت دفاتر پیشخوان دولت و پلیس+ ۱۰

صدا و سیماصدا و سیما30 دقیقه قبل
دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت چند روز اخیر بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی بودند به راحتی فعالیت می‌کردند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ امروز برای اینکه ببینیم اختلال‌های اینترنت چند روز اخیر چه تاثیری بر عملکرد دفاتر پیشخوان دولت و پلیس +۱۰ داشته به برخی از این مراکز سرزدیم؛ دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی قرار داشتند به راحتی فعالیت می‌کردند.

سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

8+
الفالف10 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای دکتر جلال پور احمد متخصص سم شناسی در حاشیه همایش پانزدهم سم شناسی و مسمومیت‌های غذایی که از امروز تا یکم آذر در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال برگزاری است گفت: آلودگی هوا باعث مسمومیت‌هایی می‌شود که جان هزاران نفر را در کلانشهر‌های صنعتی تهدید می‌کند و باعث کاهش عمر می‌شود. وی درباره مسمومیت با قرص برنج نیز گفت: متأسفانه برای ورود غیر قانونی و غیر استاندارد این فراورده تصمیم جدی گرفته نشده و هنوز هم یک معضل است، حتی در در این فصل رطوبت هوا و واکنش قرص برنج باعث آزاد شدن یک گاز خطرناک می‌شود که باعث مسمومیت جدی است. وی درباره برگزاری این همایش گفت: ۲۵ سخنرانی کلیدی از استادان برجسته، ۴۰ سخنران کوتاه از متخصصان سم شناسی و نشست‌های تخصصی با موضوعات سلامت غذا، سم شناسی سلولی مولکولی، سم شناسی عصبی، سموم جانوری و گیاهی، سم شناسی بالینی و سم شناسی نانوذرات از برنامه‌های این همایش ۳ روزه است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، مهدی جمالی نژاد در نشست مشترک ستاد پایش حمل و نقل شهری وزارت کشور و ستاد‌های پایش استان‌ها با بیان اینکه از زمان اجرای طرح سهمیه بندی سوخت بنزین، ستاد پایش حمل و نقل شهری در وزارت کشور و متناظر آن ستاد‌هایی در استان‌ها تشکیل شده است، گفت: وظیفه اصلی ستاد پایش حمل ونقل شهری در وزارت کشور، پایش مستمر سامانه‌های حمل و نقل عمومی شهری و در صورت لزوم پیشنهاد بسته‌های حمایتی است. وی همچنین از برنامه ریزی در وزارت کشور برای تعریف بسته حمایتی از رانندگان حمل و نقل عمومی شهری و توسعه حمل و نقل عمومی شهری خبر داد. جمالی نژاد با اشاره به تشکیل مستمر ستاد پایش سامانه‌های حمل ونقل شهری استان‌ها به ریاست معاونان هماهنگی امور عمرانی استانداری‌ها و با عضویت تمامی نهاد‌های عمومی و دولتی ذیربط از جمله شهرداری‌ها و پلیس راهور ناجا، از اعضای این ستاد‌ها خواست تا ضمن بررسی وضع استانها، نظارت‌های لازم را بر وضع حمل و نقل شهری استان‌ها به عمل آورند و مسایل و مشکلات را به ستاد وزارت کشور منعکس کنند. وی افزود: بر اساس گزارش‌های دریافتی از استان‌ها که به تایید ستاد پایش سامانه‌های حمل و نقل شهری رسیده باشد و با توجه به نیاز‌های استان‌ها، تصمیم‌های لازم گرفته و ابلاغ خواهد شد. معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور ادامه داد: بر اساس مصوبه ستاد پایش حمل و نقل شهری در وزارت کشور، نرخ کرایه ناوگان بار و مسافر شهری اعم از وانت بار، اتوبوس، مینی بوس، تاکسی و تاکسی‌های اینترنتی هیچ تغییری نخواهد داشت و شهرداری‌ها، فرمانداری‌ها و استانداری‌ها وظیفه نظارت بر این امر را بر عهده دارند. وی همچنین با اشاره به افزایش تقاضا برای مصرف سوخت CNG از ستاد‌های پایش استان‌ها خواست برنامه ریزی‌های لازم را به منظور بهره گیری حداکثری از این سوخت با هماهنگی مسئولان استانی ذیربط انجام دهند. جمالی نژاد گفت: کمیته‌ای ویژه متشکل از سازمان‌های حمل و نقل شهرداری‌ها و پلیس راهور در مراکز کنترل ترافیک مستقر شده و قرار است در صورت هرگونه تجمع مسافر در ایستگاه‌ها و مبادی ورودی و خروجی شهرها، ناوگان عمومی متناسب با مسافران به این نقاط اعزام شود و گشت‌های بازرسی تاکسیرانی و اتوبوس رانی مستمرا در شهر‌ها حضور و فعالیت داشته باشند. وی ضمن اشاره به در نظر گرفتن سهمیه‌های جدید در آینده، از معاونان عمرانی استانداری‌ها به عنوان روسای ستاد‌های پایش حمل و نقل استان‌ها خواست تا اطلاع رسانی لازم را درخصوص تصمیم‌های ابلاغی مرتبط با طرح سهمیه بندی سوخت بنزین به طور دقیق و در اسرع وقت به زیرمجموعه استانی اعم از شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها و … از طریق بهره گیری از رسانه‌های محلی و استانی انجام دهند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

برزیل ۳-۰ کره جنوبی؛ ادامه روز تلخ آسیایی‌ها با شکست کره در ابوظبی

نود10 دقیقه قبل

واکنش وزارت دفاع روسیه نسبت به تهدیدات ترکیه

ایسنا15 دقیقه قبل

:: معصومی نژاد - نشست مطبوعاتی سفیر ایران در رم

صدا و سیما16 دقیقه قبل

رژیم صهیونیستی، ایران را مسئول حمله به جولان اشغالی دانست

قدس آنلاین16 دقیقه قبل

سرطان پستان در مردان بیماری نادر اما کشنده

خبر فوری18 دقیقه قبل

دستان بخشنده

صدا و سیما18 دقیقه قبل