دو خبر متفاوت درباره گل‌ها و گیاهان
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

دو خبر متفاوت درباره گل‌ها و گیاهان

شرایط تولید گل و گیاه در مشهد بهبود یافت

ایرناخبرگزاری ایرنا
شرایط تولید گل و گیاه در مشهد بهبود یافت
مشهد- ایرنا- رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان گل و گیاه مشهد گفت: بارشهای اخیر باران بهترین شرایط را برای تولید گل در این شهر فراهم کرد و تولید و فروش انواع گل رونق گرفت.

مهرشاد مدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پیشتر به دلیل خشکسالی، منابع آبی برای آبیاری گلها کافی نبود و تولیدکنندگان مجبور بودند هزینه زیادی برای تامین آب صرف کنند.

وی اضافه کرد: بارندگیهای اخیر مشکلات زیادی از تولیدکنندگان گل و گیاه را رفع کرد زیرا هم آنان را در تامین آب یاری کرد و هم شرایط آب و هوایی بهتری را برای رشد گل و گیاه به وجود آورد.

رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان گل و گیاه مشهد گفت: با این حال جاری شدن سیلابها به بخش محدودی از گلخانه‌ها که در بستر رودخانه‌ها یا در مسیر آب بوده‌اند نیز خسارت وارد کرد اما خسارتها محدود بود.

مدی افزود: هم اینک ۲۵۰ واحد تولیدی گل و گیاه و نهال در مشهد، طرقبه و شاندیز فعالیت دارند که انواع نهالهای پیوندی مثمر و غیرمثمر، انواع گلهای زینتی، آپارتمانی و بیرونی، گل و گیاه فصلی و پوششی را تولید می‌کنند.

وی اضافه کرد: در حوزه فروش گل، مانند سالهای گذشته همزمان با فصل بهار عمده تولیدکنندگان گل در مشهد با شهرداری این شهر قرارداد منعقد کردند که البته امسال با ورود سازمان همیاریهای شهرداری در این خصوص، شرایط فروش بهتر از سالهای گذشته بود.

رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان گل و گیاه مشهد گفت: تولیدکنندگان گل و گیاه در مشهد به بیش از ۸۰ درصد از تعهدات خود در قرارداد با سازمان همیاری شهرداریها عمل کردند و دستمزد خود را طبق قرارداد در خرداد یا تیرماه امسال دریافت می‌کنند.

رئیس اتحادیه صنف گل فروشان و فروشندگان سموم دفع آفات نباتی مشهد نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: بارشهای اخیر تولید گل را افزایش و در نهایت قیمت این محصول را کاهش می‌دهد اما این کاهش قیمت سه یا چهار ماه بعد خود را نشان می‌دهد.

محمود علیان افزود: هزینه تمام شده تولید گل و گیاه در سال گذشته به دلایل مختلف افزایش یافت و این مساله بر قیمت فروش گل نیز اثر گذاشت با این حال فروشندگان به دلیل کسادی بازار قیمتها را چندان افزایش ندادند.

وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد در شرایط کنونی و با توجه به این که آسمان روی خوش خود را به کشور نشان داده است قیمت تمام شده تولید گل و گیاه کاهش یابد و اگر هم قیمت کاهش نیابد حداقل قیمت گل و گیاه از سال گذشته فراتر نخواهد رفت.

۴۲۲ واحد صنفی دارای جواز کسب زیر پوشش اتحادیه صنف گل فروشان مشهد هستند.

از مجموع گلخانه‌های خراسان رضوی ۱۷٫۲ هکتار به گلهای شاخه بریده، ۵٫۷ هکتار به گیاهان آپارتمانی و ۲۰ هکتار به گلهای فصلی و نشایی اختصاص دارد.

سالانه به طور متوسط در خراسان رضوی ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار شاخه گل بریده در گلخانه‌ها و ۷۶ هزار و ۵۰۰ شاخه گل بریده در فضای باز تولید می‌شود.

میزان تولید گلهای آپارتمانی و گلدانی در خراسان رضوی سالانه دو میلیون و ۳۰۰ هزار گلدان و میزان تولید گلهای فصلی و نشایی ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار بوته است.

۱۹۲۲/۷۴۸۹

خواندن خبر در سایت منبع

نمایشگاه گل و گیاه محلات امسال برگزار نمی‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا
نمایشگاه گل و گیاه محلات امسال برگزار نمی‌شود
مدیرعامل اتحادیه گل و گیاه محلات گفت: بنابر تصمیم هیئت مدیره این اتحادیه، نمایشگاه گل و گیاه محلات امسال برگزار نخواهد شد و هزینه نمایشگاه صرف تکمیل نمایشگاه دائمی می‌شود.

ابراهیم علیپور در گفت‌و‌گو با ایسنا، در خصوص عدم برگزاری نمایشگاه گل و گیاه محلات در اردیبهشت ماه سال جاری، اظهار کرد: با توجه به اینکه اردیبهشت ماه امسال با ماه مبارک رمضان مصادف شده در نتیجه نمی‌توان نمایشگاه گل و گیاه را در این ماه برگزار کرد.

وی با اشاره به اینکه تاریخ بعدی نمایبشگاه در شهریور ماه بوده، افزود: عمده بازدیدکنندگان نمایشگاه‌های قبلی از تکراری بودن این نمایشگاه در سال‌ها گذشته گلایه داشتند این در حالی است که نمایشگاه هر ساله با تنوع ویژگی‌ها و برنامه‌های اجرایی جدید برگزار شده، اما بازدیدکنندگان بیشتر به آیتم‌های دیگری از جمله ظاهر فضای نمایشگاه اهمیت می‌دادند.

مدیرعامل اتحادیه گل و گیاه محلات تصریح کرد: در وضعیت اقتصادی حال حاضر برای برگزاری نمایشگاه باید هزینه‌ای دو برابر سال‌های گذشته صرف شود که عمده این مبلغ بر دوش تعاونی گل و گیاه محلات بوده است در نتیجه صلاح را بر این دانستیم که هزینه را برای راه اندازی هرچه زودتر نمایشگاه دائمی صرف کنیم که محیط نمایشگاهی بهتری ایجاد شود.

علیپور بیان کرد: بخشی از نمایشگاه دائمی ساخته شده و از اوایل اردیبهشت ماه فاز دوم نمایشگاه نیز آغاز خواهد شد، اما اتمام آن در شهریور ماه دور از انتظار است چراکه در حال حاضر نمایشگاه به صورت یک اسکلت بتنی است.

وی ادامه داد: اگر شرایط اقتصادی قدری تثبیت شود پیش بینی می‌شود نمایشگاه دائمی سال آینده بعد از ماه مبارک رمضان به اتمام خواهد رسید.

مدیرعامل اتحادیه گل و گیاه محلات با اشاره به اینکه ۲۵ خردادماه روز ملی گل و گیاه نامگذاری شده گفت: سال گذشته در همین روز کارناوال گل در شهرستان راه اندازی شد و امسال نیز تصمیم بر این است که در همان تاریخ کارناوال بزرگ‌تر و بهتری در شهر برگزار شود، همچنین قرار است که به مناسبت‌های مختلف در شهر فرش‌های گل یا تزئینات گل شکل گیرد که رونق نمایشگاه نیز از بین نرود.

علیپور در خصوص کمک به سیل زدگان کشور نیز اظهار کرد: گلکاران محلات بالغ بر ۲۳ میلیون تومان به صورت نقدی و غیرنقدی به سیل زدگان کمک کردند. همچنین تصمیم گرفته شده است که بخشی از هزینه نمایشگاه نیز به ایجاد فضای سبز در برخی از مناطق سیل زده اختصاص پیدا کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خطر زخم زرد پایتخت را تهدید می‌کند/ خانه‌های بدون حمام، زخم زرد را به تهران بازمی‌گردانند؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
در قلب پایتخت محله‌ای هست که بسیاری از خانه‌هایش حمام ندارند و یکبار از همین محله زخم زرد شیوع پیدا کرد. حالا هوا رو به گرمی می‌رود و خبری از حمام عمومی قدیمی محله هم نیست.
همشهریهمشهری22 ساعت قبل
به گزارش اس‌بی‌سی، در سال‌هایی که فیلیپس در زندان به‌سر می‌برد، این مرد شروع به نقاشی کرد. اکنون تابلوهای او بیش از هزار دلار ارزش دارد. این مرد بی‌گناه می‌گوید که برایش مهم نیست مقاماتی که وی را اشتباهی راهی زندان کردند، خسارت پرداخت می‌کنند یا نه.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی حسن خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران در بازدید از فروشگاه‌های شهروند در سطح شهر ری پیگیر حواشی اخیر مربوط به «توزیع برنج» شد. خلیل آبادی در این زمینه گفت: سلامت شهروندان و اعتماد آنان برای ما نمایندگان دارای بیشترین درجه اهمیت است و چنین موضوعاتی را با حساسیت فراوانی پیگیری می‌کنیم. وی ادامه داد: بر اساس توضیحات مدیر عامل شرکت شهروند، کوتاهی از شرکت تولید کننده بوده که البته این شرکت برندی معروف بوده و تعجب همگان را نیز در بر داشته است، اما با این وجود شرکت شهروند بر اساس دستور تعزیرات به سرعت این برنج‌ها را جمع آوری کرده و با قیمتی که تعزیرات عنوان داشته به فروش می‌رساند. خلیل آبادی افزود: گرچه چنین مسائلی نباید به وجود بیاید، اما شرایط اقتصادی سبب شده برخی از شرکت‌ها رو به سود جویی و سوءاستفاده بیاورند و لذا باید نظارت در این امر بیشتر شود. اما آنچه که مهم است میزان اعتماد شهروندان به نشان شهروند است که به نظر من این اعتماد از قبل هم بیشتر شده است. وی افزود: شهروند همواره در بحران‌ها یار شهروندان بوده همچنان که در توزیع گوشت مورد اعتماد دولت و مردم بود. این نشان تجاری با امکانات قوی در توزیع و پخش مواد غذایی در شرایط بحرانی همواره مدد رسان شهروندان بوده است. عضو شورای شهر تهران گفت: فروشگاه‌های شهروند علاوه بر توزیع و پخش مواد غذایی در ارائه کیفیت مواد غذایی نیز بسیار خوب عمل کرده‌اند و همانگونه که مشاهده شد در کمترین زمان ممکن با نشان تجاری متخلف برخورد کرده‌اند. وی در ادامه اظهار داشت: این روز‌ها می‌توان رضایت شهروندان را در میزان استقبال از فروشگاه‌های شبانه روزی شهروند دید بعلاوه پراکندگی فروشگاه‌های شهروند در سطح مناطق نیز سبب شده است شهروندان در مناطق خود دسترسی به این مجموعه داشته باشند.
همشهریهمشهری23 ساعت قبل
به گزارش ایندیپندنت، این زوج که نخستین‌بار بود صاحب فرزندی می‌شدند، توسط راننده تاکسی از جا ماندن بچه آگاه شدند. راننده در راه فرودگاهی که مقصد دومش بود، ناگهان صدای گریه نوزادی را که روی صندلی عقب بود، شنید و به سرعت با والدین او تماس گرفت.
صدا و سیماصدا و سیما20 دقیقه قبل
جلال ملکی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما اظهار داشت: در پی طوفان بهاری که عصر امروز در پایتخت وزید، حدود ۴۰ مورد حوادث مرتبط با درخت را شاهد بودیم که البته همه آنها مربوط به سقوط درختان نبود بلکه تعدادی از آنها مربوط به شکستن شاخه‌های بزرگ درختان و تعدادی دیگر نیز با احتمال سقوط درختان مرتبط بود. وی گفت: بیش از ۱۵ مورد نیز گزارشاتی در خصوص سقوط اشیاء به دست ما رسید مثل سقوط ورق‌های بزرگ شیروانی، افتادن سنگ نماهای ساختمان، احتمال پارگی کابل‌های برق و سقوط اجسام سنگین از ارتفاع، که در همه این موارد همکاران ما در سازمان آتش نشانی بر سر صحنه حاضر شدند و برای رفع این موارد اقدام کردند همچنین دوستان ما در سامانه ۱۳۷ و خدمات شهری شهرداری تهران نیز مشغول ایمن سازی و رفع مخاطرات احتمالی بودند. وی افزود: از شهروندان تقاضا داریم با توجه به شرایط جوی فصل بهار که به یکباره شرایط آب و هوایی دگرگون می‌شود از ترددهای غیر ضروری در سطح شهر خودداری کنند به انضمام اینکه اگر اجسام سخت و سنگین در لبه بالکن یا پنجره خانه خود دارند آنها را بردارند و اگر اجسام دیگری مثل ورق شیروانی دارند که امکان باد افتادن زیر این اجسام وجود دارد آن را مهار کنند که در صورت وزش باد و طوفان شاهد حوادث کمتری باشیم. سخنگوی سازمان آتش نشانی گفت: خوشبختانه در حوادثی که به سامانه ۱۲۵ اطلاع داده شد هیچگونه مصدومیت یا تلفات جانی گزارش نشده حتی گزارشی درخصوص خسارت وارد شدن به اتومبیل‌ها یا منازل اعلام نشده است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی کانون سردفتران، ذبیح اله خدائیان معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در دیدار با اعضای شورای عالی سردفتری ضمن بیان این مطلب گفت: سند رسمی در جهت ایجاد آرامش و امنیت و اعتبار بخشی به عقود و قرارداد‌ها در جامعه ایجاد شده است و بنابر تأکیدات ریاست قوه قضائیه باید هرچه بیشتر در جهت ترویج و تحکیم آن اقدام نمود. وی با اشاره به اهمیت کار دفاتر اسناد رسمی در تعامل با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: سلامت و موفقیت این دو مجموعه به هم گره خورده است و سازمان ثبت وظیفه دارد این شبکه بزرگ حقوقی را حمایت، هدایت و نظارت نماید. معاون رئیس قوه قضائیه، فرهنگ سازی و پژوهش‌های حقوقی و فقهی در باب اهمیت و اعتبار اسناد رسمی و همچنین ترویج آن در جامعه با همکاری حوزه، دانشگاه و رسانه را از وظایف مهم شورای عالی سردفتری و کانون‌های سردفتران و دفتریاران استانی برشمرد و اظهار داشت: شکی نیست که زمان زیادی از تصویب قوانین ثبتی و سردفتری و همچنین دستورالعمل‌ها و آئین نامه‌های این بخش گذشته و باید این موارد با کار کارشناسی و پژوهش، مطابق با شرایط روز مورد تجدید نظر و به روز رسانی قرار گیرند. وی الکترونیک شدن فرآیند‌های ثبتی را اقدامی متناسب با نیاز‌های امروز و آتی جامعه عنوان کرد و افزود: سازمان ثبت آمادگی دارد با تعامل و همفکری شورای عالی سردفتری کاستی‌های موجود در سامانه ثبت آنی و سایر سامانه‌های الکترونیکی ثبتی را شناسایی و در جهت ارتقا و بهبود آن تلاش نماید. در ابتدای این دیدار اعضای شورای عالی سردفتری ضمن تقدیر از نگاه جامع خدائیان به عنوان رئیس جدید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، به بیان برخی مشکلات موجود و انتظارات جامعه سردفتری کشور پرداختند.

اخبار بیشتر