اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه 4 اردیبهشت‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه 4 اردیبهشت‌ماه

قیمت اوراق وام مسکن امروز ۹۸/۲/۴

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
قیمت اوراق وام مسکن امروز ۹۸/۲/۴
اقتصادنیوز؛ قیمت اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به روز رسانی شد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ قیمت هر برگ اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن امروز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ به شرح جدول زیر بروزرسانی شده است.

(قیمت‌ها به ریال)

قیمت اوراق وام مسکن امروز ۹۸/۲/۴ - 3

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان در منطقه حکیمیه + جدول

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
قیمت آپارتمان در منطقه حکیمیه + جدول
اقتصاد نیوز: نرخ خرید یک دستگاه آپارتمان ۱۳۰ متری واقع در حکیمیه خیابان بهشت، خیابان بوستان با مبلغ یک میلیارد و ۸۸۵ میلیون تومان برآورد شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، لیست آپارتمان‌های موجود جهت خرید در منطقه حکیمیه تهران به شرح زیر است. توجه کنید که قیمت‌ها بر حسب مترمربع به تومان بوده و تقریبی است، چراکه قیمت مسکن در تهران با توجه به نوع ساختمان، امکانات، خیابان و یا عجله فروشنده تغییر می‌کند.

قیمت آپارتمان در منطقه حکیمیه + جدول - 2

خواندن خبر در سایت منبع

دولت اقدامی برای بازپرداخت بخشی از تسهیلات مسکن انجام نداده است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
دولت اقدامی برای بازپرداخت بخشی از تسهیلات مسکن انجام نداده است
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان اینکه تخفیف و تقسیط هزینه انشعابات، تخفیف هزینه بیمه کارگران ساختمان و بازپرداخت بخشی از تسهیلات ساخت مسکن به تصویب هیأت دولت رسیده اما تاکنون هیچ اقدام خاصی از سوی دولت در این زمینه صورت نگرفته است.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ بررسی برنامه‌های سال ۹۸ سازمان نوسازی با حضور اعضای شورای اسلامی شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت.

کاوه حاجی‌علی‌اکبری؛ مدیر‌عامل سازمان نوسازی شهر تهران در این جلسه ضمن تقدیر از حمایت‌ها و یاری اعضای محترم شورای اسلامی شهر تهران در پیشبرد اهداف و مأموریت‌های نوسازی با بیان اینکه نوسازی بافت‌های فرسوده یک امر بین بخشی و بین دستگاهی است که مدیریت شهری به تنهایی قادر به انجام آن نیست، از استفاده از ظرفیت ستاد بازآفرینی پایدار به منظور جلب مساعدت سایر دستگاه‌های ذی نقش به ویژه دولت در این حوزه خبر داد و گفت: در سالی که گذشت موفق شدیم از وزارت کشور برای امر تسهیل‌گری و راه‌اندازی دفاتر توسعه محلی در سکونت‌گاه‌های غیررسمی کمک بگیریم و در همین راستا نیز تفاهم نامه‌ای با سازمان امور اجتماعی کشور و استانداری تهران منعقد شده تا بر مبنای آن ۱٫۵ میلیارد تومان منابع مالی به حوزه نوسازی تزریق شود.

وی همچنین از اخذ حدود ۱۶۵۰ تن قیر از اداره کل راه و شهرسازی استان تهران به منظور ترمیم و بهبود آسفالت در محله‌های دارای بافت فرسوده خبر داد و خاطر‌نشان کرد: این سهمیه به‌صورت سالانه به شهرستان‌های استان تهران اختصاص داده می‌شد اما استان تهران تاکنون موفق به اخذ آن نشده بود و سال گذشته برای نخستین بار این امر محقق شد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان اینکه ۱۵۰۰ میلیارد تومان به منظور تأمین خدمات در بافت‌های فرسوده کشور در تبصره ۱۸ قانون بودجه کل کشور پیش‌بینی شده است، تصریح کرد: ۲۰ درصد از این مبلغ سهم شهر تهران است که در بهمن ماه سال گذشته ۵۰ میلیارد تومان تخصیص داده شد و بابت آن نیز حدود ۱۸ پروژه پیشنهاد و در سامانه ثبت شد که جلسات برای تبیین ساز و کار اجرایی آنها در حال برگزاری است.

علی‌اکبری راه‌اندازی سامانه پیشخوان توسعه محلات را به عنوان مهمترین اقدام سازمان نوسازی شهر تهران در حوزه نرم‌افزاری در سال ۹۷ عنوان کرد و گفت: پیشخوان توسعه محلات توسط دفاتر توسعه محلی و با همکاری سازمان نوسازی، معاونت برنامه‌ریزی و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران را‌ه‌اندازی شد تا اولویت‌ها و ضرورت‌های اقدام در هر محله مشخص شود.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به اینکه ۱۰ خرداد ماه سال گذشته تخفیف و تقسیط هزینه انشعابات، تخفیف هزینه بیمه کارگران ساختمان و بازپرداخت بخشی از تسهیلات ساخت مسکن به تصویب هیأت دولت رسیده است، اظهار داشت: علیرغم اینکه حدود یک سال از تصویب این آئین‌نامه می‌گذرد اما تاکنون هیچ اقدام خاصی از سوی دولت در این زمینه صورت نگرفته است.

وی از برنامه‌ریزی سازمان نوسازی جهت ورود به عرصه‌های ناکارآمد غیرسکونت گاهی همانند محدوده‌های صنعتی و نظامی که کارکرد خود را از دست داده و تبدیل به نواحی متروکه و غیرفعال شده‌اند، خبر داد و گفت: این عرصه‌ها می‌توانند به عنوان ظرفیت‌های توسعه شهری مورد توجه قرار گیرند، همانگونه که ورود سازمان نوسازی به برنامه‌ریزی و طراحی فضای فوقانی تونل خط راه آهن تهران تبریز بر اساس همین منطق صورت گرفت.

محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با بیان این که هدف از برگزاری این جلسه، همکاری مشترک برای پیشبرد برنامه هایی است که توسط سازمان نوسازی ذیل احکام و سرفصل‌های برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران به درستی جمع آوری و تدوین شده است، خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌ها و اولویت‌های جدی نهاد شورا، پیشبرد برنامه‌های نوسازی بافت فرسوده است که ریاست جمهور و دولت نیز به آن ورود پیدا کرده‌اند و به دغدغه ملی تبدیل شده است و این مهم به طور یقین مطالبات جدی را در سال جاری از این حوزه در پی خواهد داشت.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران متذکر شد: تصمیم داریم امسال بیشتر از سال گذشته به موضوعات حوزه نوسازی ورود پیدا کنیم تا در تبیین رویکردها و اتخاذ رویه‌ها، موازی کاری صورت نگیرد و اقدامات بر اساس اولویت بندی انجام شود.

سالاری تصریح کرد: موضوع بازآفرینی شهری، موضوعی بین بخشی است که می‌بایست با مشارکت جامعه شهری و توسعه گران صورت گیرد و قطعا کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران نیز در تعاملات بین بخشی در کنار سازمان نوسازی حضور یافته و ورود جدی خواهد داشت.

این عضو شورای شهر تهران افزود: در سال ۹۸ باید بتوانیم مجموعه سرفصل‌های برنامه ۵ ساله سوم و رویکردهای تبیینی ذیل آن را به یک الگوی قابل دفاع تبدیل کنیم به نحوی که شاهد بروز و ظهور واقعی آثار مثبت آن در محلات هدف باشیم تا مجموعه این اقدامات منجر به ارتقاء واقعی کیفیت و بهسازی محیطی و نهایتا ارتقاء کیفیت زندگی شود. این موضوع موجب می‌شود، جامعه شهری و سایر سازمانها و نهادها بیشتر به مدیریت شهری اعتماد کنند و نهایتا نهضت بازآفرینی شهری بصورت کامل و جامع به یک وظیفه همگانی و فراگیر در بین جامعه شهری و مسئولین تبدیل شود.

علی اعطا، عضو هیئت رئیسه و سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران نیز در این جلسه اظهار داشت: اقداماتی که سازمان نوسازی در حال انجام است و در سال گذشته انجام داده، نشان دهنده رشد نسبی و تحرکی است که در این مجموعه نسبت به سال‌های پیشین اتفاق افتاده و طبیعتا ما نیز می‌بایست حمایت کنیم تا کارها با سرعت بیشتری پیش رود.

عضو هیئت رئیسه و سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران ضمن تأکید بر ضرورت برنامه محوری در سازمان نوسازی و تمامی واحدها و سازمان‌های شهرداری به ویژه در تعریف پروژه‌های جدید، یادآور شد: یکی از نقدهایی که به دوره پیشین مدیریت شهری وارد می‌شود این بود که بعضا مجموعه‌ای از اقدامات خلق الساعه اتفاق می‌افتاد و یا بسیاری از بخش‌ها و واحدها دچار نوعی روزمرگی بودند.

افزایش تعاملات سازمان با شورای اسلامی شهر تهران به ویژه در بحث برگزاری مسابقات؛ توسعه میدان گاه‌های پیاده و فضاهای شهری و همچنین توجه به اهمیت اطلاع رسانی از جمله سایر موضوعاتی بود که مورد تأکید قرار گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

بازار اجاره بها در فصل نقل و انتقالات مسکن به کدام سو می‌رود؟

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
بازار اجاره بها در فصل نقل و انتقالات مسکن به کدام سو می‌رود؟
ساعت24 -دو عامل نرخ تورم و ارزش ملک نقش اصلی درتعیین اجاره بها را دارند که با توجه به ادامه افزایش قیمت مسکن و رشد نرخ تورم، پیش بینی کارشناسان این است که نرخ اجاره بین ۲۰ تا ۳۰ درصد در تهران افزایش یابد.

پس از دوره رکود ۴ ساله در بازار مسکن، رونق نسبی در این بخش از اقتصاد از مهرماه سال ۹۶ آغاز شد و همراه با آغاز تحرکات و افزایش معاملات، قیمت‌ها هم با شیب ملایم افزایش یافت. این شرایط مطلوب در بازار که نتیجه سیاست‌های به اجرا رسیده در بخش مسکن در دولت یازدهم بود، ادامه داشت تا اینکه افزایش نرخ ارز متاثر از تحولات روابط بین الملل و رهاسازی فنر تورم باعث هجوم تقاضا به سمت بازار مسکن شد.

در شرایطی که ریال در برابر دلار دچار افت ارزش ناگهانی شد، مردم برای حفظ ارزش دارایی‌ها خود وارد بازارهایی چون مسکن، طلا، ارز و خودرو داشتند که گفته می‌شود در این بین مسکن بیشترین افزایش قیمت را پیدا کرد و رکورد رشد قیمت را زد؛ به طوری که قیمت یک واحد مسکونی در برخی از مناطق تهران در کمتر از سه ماه بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافت.

در شرایطی که قیمت مسکن سر به فلک کشید در شهرهایی مانند تهران، بازار با کمبود عرضه هم مواجه شد که این خود عاملی برای گرانی مسکن و اجاره بها بود. از آنجایی که بیشترین افزایش قیمت مسکن در تهران رخ داده بیشترین آسیب از این افزایش قیمت جهشی متوجه مستاجران می‌شود چرا که ارزش ملک از عوامل مهم در تعیین اجاره محسوب می‌شود، حال اینکه طبق گزارش‌های وزارت راه وشهرسازی یک چهارم جمعیت استان تهران اجاره نشین هستند که این جمعیت در شهر تهران بیشتر است.

حال با توجه اینکه در آستانه آغاز نقل و انتقالات مسکن و افزایش معاملات اجاره هستیم، برخی از کارشناسان پیش بینی می‌کنند با ادامه افزایش قیمت مسکن و رشد قابل ملاحظه نرخ تورم، نرخ اجاره تا ۳۰ درصد افزایش یابد.

عوامل تاثیرگذار در تعیین نرخ اجاره

«مصطفی قلی خسروی» رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران درباره وضعیت بازار اجاره بها در تهران اظهار داشت: نرخ تورم، ارزش ملک، نرخ ارز، نرخ حامل‌های انرژی و نرخ طلا بیشترین اثرگذاری را در تعیین اجاره بها دارند اما تنها موضوعی که می‌تواند تاثیر گذاری این عوامل را کاهش دهد، تعادل در بخش عرضه و تقاضا است.

وی ادامه داد: با در نظر گرفتن اثرگذاری تمام این عوامل، پیش بینی می‌شود در تهران نرخ اجاره بها در مناطق شمال شهر حدود ۲۰ درصد و در مناطق جنوب هشت درصد افزایش پیدا کند.

خسروی با تاکید بر اینکه مالکان و موجران امکان افزایش نرخ اجاره بها بیشتر از نرخ متعارف را ندارند، گفت: اگر نرخ اجاره بالاتر از نرخ‌های متعارف تعیین شود به طور قطع مالک مشتری خود را از دست می‌دهد به همین دلیل با توجه به قدرت خرید مردم پیش بینی می‌شود که امسال نرخ اجاره بها با شتاب کمتری نسبت به نرخ تورم افزایش یابد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک، افزود: آنچه که می‌تواند جلوی رشد قیمت در بازار مسکن را بگیرد مهار انتظارات تورمی است که رسانه‌ها نقش موثر مهار و ایجاد انتظار تورمی در بخش‌های مختلف از جمله مسکن دارند. این روزها برخی از رسانه‌ها از رشد جهشی قیمت اجاره در بازار مسکن صحبت می‌کنند که معتقدم که این اخبار صحت ندارد و منجر به نابه سامانی بازار مسکن می‌شود.

وی با اشاره به اقدامات دولت در راستای تنظیم بازار اجاره بها گفت: یکی از اقدامات دولت و وزارت راه و شهرسازی با مدیریت جدید، ساخت ۴۰۰ هزار مسکن متناسب با درآمد اقشار متوسط است که با تزریق این واحدها تا سه سال آینده نسبت بهتری بین عرضه و تقاضا در بازار مسکن ایجاد خواهد شد.

احتمال افزایش جمعیت حاشیه نشین‌های تهران با افزایش نرخ اجاره

هر چند که به ظاهر رییس اتحادیه مشاوران املاک سعی در برقراری آرامش در بازار مسکن را دارد اما آنچه که کارشناسان از آن صحبت می‌کنند تصویر واقعی‌تری را از بازار مسکن نشان می‌دهد.

«مهدی سلطان محمدی» کارشناس اقتصاد مسکن در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه قیمت اجاره مسکن براساس عرضه و تقاضا تعیین و تنظیم می‌شود، گفت: نقطه تعادلی قیمت‌ها در بازار مسکن جایی است که میزان عرضه و تقاضا به برابری برسند و دولت هم در ایجاد این تعادل نقشی نمی‌تواند داشته باشد چراکه هم در بخش تقاضا هم در بخش عرضه مسکن بخش خصوصی نقش اصلی و محوری را دارد.

وی ادامه داد: از نگاه مالک، اجاره بازدهی سرمایه گذاری در بخش مسکن است و معمولا بازدهی این سرمایه گذاری در سال چیزی بین ۵ تا ۶ درصد باید باشد. حال اینکه نرخ تورم وقیمت مسکن نقش اساسی را در تعیین اجاره بها را دارد.

اینکارشناس اقتصاد مسکن گفت: مالکان در بازار اجاره مالکان خرد هستند که به اجاره بها نگاه تامین درآمدی دارند و بخشی از امرار معاش آنها وابسته به اجاره است. بنابراین با افزیش نرخ تورم نرخ اجاره را هم افزایش می‌دهند. در حال حاضر هم نرخ تورم نقطه به نقطه ۵۱ درصد و نرخ تورم سالانه ۳۰ درصد است و به طور قطع این میزان افزایش نرخ تورم به افزایش قیمت اجاره منجر می‌شود.

سلطان محمدی ادامه داد: از سوی دیگر در یک سال گذشته شاهد افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت مسکن در تهران بودیم که البته این افزایش قیمت در برخی از مناطق تهران حتی بیش از ۱۰۰ درصد بوده است. بنابراین دو عامل تاثیر گذار در نرخ اجاره در یک سال گذشته به شدت با رشد مواجه بودند.

این کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به پیش بینی‌ها از میزان افزایش قیمت اجاره در تهران در فصل نقل و انتقالات مسکن اظهار داشت: با در نظر گرفتن عوامل دخیل در رشد بهای مسکن، پیش بینی می‌شود اجاره بها در تهران امسال تا ۳۰ درصد افزایش یابد.

وی با بیان اینکه علی رغم رشد نرخ تورم و قیمت مسکن، درآمد خانوار ثابت بوده است، گفت: قدرت خرید مردم در طول یک سال گذشته نتوانست هم پای نرخ تورم و رشد قیمت مسکن افزایش یابد بنابراین احتمال افزایش مهاجرت از مرکز به حاشیه شهر وجود دارد که در نهایت منجر به افت کیفیت زندگی شهری می‌شود.

راهکار کشورهای خارجی برای مهار افزایش اجاره بها

وضعیت بازار مسکن بسیاری از کشورها هم در گذشته شبیه به بازار مسکن کشورمان بوده است و تجربه‌های متعددی برای مهار این نابه سامانی‌ها در کشورهای مختلف وجود دارد که هر یک می‌توانند الگویی مناسب برای بهبود بازار مسکن کشورمان به ویژه بازار مسکن در پایتخت باشند.

موثرترین تجربه‌ای که برای ساماندهی بازار اجاره در دنیا وجود دارد، ساخت و عرضه بلوک هایی تنها مختص اجاره به اقشار مختلف است. در بسیاری از کشورها هلدینگ هایی وارد بازار اجاره شده‌اند و ساخت و سازهای انبوه تنها با هدف اجاره در شهرهای پرجمعیت انجام داده‌اند. بنابراین از این طریق اجاره داری از مالکان خرد به غول‌های ساختمانی واگذار می‌شود که از مشوق‌های دولتی هم برخوردار هستند و با افزایش عرضه قیمت را در بازار تنظیم می‌کنند و مانع از این می‌شوند که افراد حقیقی و مالکان خرد در بازار قیمت گذاری کنند.

هر چند که برنامه وزارت راه و شهرسازی هم اکنون تقویت طرف عرضه است و برنامه ساخت فوری ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را به اجرا درآورده است اما باید دید این برنامه در ساماندهی بازار اجاره در شهرهای بزرگ تا چه حد موثر خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان‌های ۱۰۰ تا ۲۰۰ متری در تهران

الفخبرگزاری الف
قیمت آپارتمان‌های ۱۰۰ تا ۲۰۰ متری در تهران
دنیای اقتصاد نوشت : تحقیقات میدانی از وضعیت بازار معاملات مسکن در مناطق مختلف شهر تهران از بروز نوعی سردرگمی قیمتی در تعیین قیمت‌های پیشنهادی و قیمت‌های فروش واحدهای مسکونی خبر می‌دهد.

قیمت آپارتمان در بریانک+ جدول قیمت

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
قیمت آپارتمان در بریانک+ جدول قیمت
خبرگزاری میزان- برای خرید واحد ۶۲ متری با عمر بنا ۸ سال در بریانک خیابان امیرقلی به سرمایه ۵۵۰ میلیون تومانی نیاز است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، برای خرید آپارتمان در بریانک با توجه به عمر بنا و موقعیت دسترسی باید هزینه‌های متفاوتی پرداخت کرد که در جدول زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

قیمت آپارتمان در بریانک+ جدول قیمت - 2

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
مروری بر تجربه هند در زمینه سهمیه بندی و تعیین قیمت بنزین؛ مهمترین تدبیر دولت هند برای افزایش قیمت بنزین افزایش قیمت در برخی ایالات است. با تصمیم چند روز گذشته سران قوا، قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و نرخ بنزین آزاد هم به ۳۰۰۰ تومان رسید. برخی از نمایندگان معتقدند در شرایط فعلی افزایش قیمت بنزین منطقی نبود. مهمترین تدبیر دولت برای افزایش قیمت بنزین و کسب درآمد از آن (جهت تامین بودجه لازم برای واردات نفت) افزایش قیمت بنزین در برخی ایالات است. روش دینامیک قیمت سوختسیاست دیگری که دولت هند در مورد بنزین پیش گرفته سیاست «روش دینامیک قیمت سوخت» است.

کیفیت خدمات شبکه ملی اطلاعات

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ اقای رضا رحمانی در دومین همایش اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تاکید بر شدت گرفتن نظارت‌ها در بازار افزود: واحد‌های صنفی و مابقی واحد‌های عرضه کننده کالا باید خودکنترلی را در خود اجرا کنند و پس از آن سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و بقیه سازمان‌های ناظر بر وضعیت عرضه کالا نظارت دقیق داشته باشند. وی با بیان اینکه تخلف در این روز‌ها خارج از نوبت رسیدگی خواهد شد گفت: ما در مقابل حقوق مردم مسئولیم و اجازه ضایع شدن این حقوق را نخواهیم داد. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به در اختیار گرفتن همه امکانات موجود در سازمان‌های مختلف نظارت و بازرسی ادامه داد: ۲۰ هزار بازرس در کشور بر نظام توزیع نظارت می‌کنند که در کنار آن‌ها سامانه ۱۲۴ از ساعت ۷ صبح تا ۱۰ شب و همچنین تعزیرات و دادستان‌ها نیز با ما همراه هستند. آقای رحمانی با بیان اینکه ما از همه صنوف و فروشگاه‌های زنجیره‌ای انتظار کمک داریم گفت: ​ اعمال تحقیق‌های ویژه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بهترین تصمیم در این روزهاست. وی با اشاره به اینکه ما باید به خاطر یکدیگر از سود خود کم کنیم افزود: این موضوع باید بین همه افراد در بخش‌های مختلف کالا و خدمات نهادینه شود که از بخش کوچکی از منافع خود بگذریم. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به همکاری موثر فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اصناف در روز‌های گذشته ادامه داد: در حال حاضر کالا به میزان مورد نیاز ذخیره سازی شده است و افزایش قیمت در دستگاه‌های دولتی تا عید انجام نخواهد شد. آقای رحمانی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت بنزین نباید تاثیر قیمتی بر کالا‌ها داشته باشد گفت: در دوره‌های گذشته ایجاد موج گرانی با افزایش بنزین در ذهن مردم نقش بسته است که البته مردم باید بدانند بنزین شاخص افزایش قیمت در کالا‌ها نیست بنابراین ما باید اثر روانی افزایش نرخ بنزین را بر روی قیمت کالا‌ها در جامعه کاهش دهیم. وی با اشاره به بهره گیری از شیوه‌های نوین در نظام تولید و توزیع افزود: نظام سامانه جامع تجارت در کشور راه اندازی شده است که در این نظام بخش‌های مختلف وجود دارد که بر اساس آن‌ها ما می‌توانیم کالا را از مبدا تا مقصد کنترل کنیم که البته این موضوع در حال حاضر فقط برای برخی کالا‌ها مانند لاستیک کامیون عملیاتی شده است و البته باید همه کالا‌ها در این سامانه قرار بگیرند. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ما تاثیر قیمت بنزین را در سطوح مختلف بررسی کرده‌ایم گفت: به طور مثال تاثیر بنزین در نرخ کرایه تاکسی ۹ درصد است. آقای رحمانی با اشاره به اصلاح ذهنیت مردم در خصوص موارد مختلف از جمله بنزین ادامه داد: به طور مثال در خصوص صادرات مردم این تفکر را دارند که با انجام صادرات تامین کالای مورد نیاز در بازار با مشکل مواجه می‌شود در حالی که صادرات، رونق اشتغال، ​تولید و افزایش قدرت خرید برای مردم را به همراه دارد، اما انجام نادرست صادرات در برخی موارد سبب ایجاد ذهنیت منفی برای مردم شده است که این رویه باید اصلاح شود. وی با بیان اینکه امسال شرایط تحریم در کشور کمتر از سال گذشته نشده است، گفت: این در حالی است که در هشت ماهه گذشته تولید در کالا‌های پرمصرف افزایش داشته است به طور مثال سبد مواد غذایی ۱۵ درصد و دارو‌های انسانی ۲۰ درصد افزایش تولید را تجربه کرده‌اند. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایجاد تضاد منافع بین توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اصناف سنتی از دغدغه‌های ما بوده است، افزود: این موضوع بخصوص در شهر‌های کوچک بیشتر مورد نظر است که اجرای مدل فرانچایز اگر خوب ارائه شود و همکاری مناسب شکل بگیرد بزرگترین مانع توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای از بین خواهد رفت.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
سازمان هواشناسی کشوربا اشاره به بارش باران در مناطقی از شمال، شمال‌شرق و شرق کشور به کشاورزان این مناطق توصیه کرده است، اقدامات پیشگرانه را در مدت فعالیت سامانه بارشی به کار بندند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سازمان هواشناسی کشور با صدور اطلاعیه‌ای با اشاره به بارش باران در مناطقی از شمال، شمال‌شرق و شرق کشور به کشاورزان این مناطق توصیه کرده است، اقدامات پیشگرانه را در مدت فعالیت سامانه بارشی به کار بندند. در اطلاعیه شماره ۱۲۲ این سازمان، ضمن اشاره به تداوم فعالیت سامانه بارشی تا روز شنبه، دوم آذرماه از بارش برف و باران، وزش باد شدید و کاهش محسوس دما در این مدت در تعدادی از استان‌های کشور خبر داد. در این اطلاعیه، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال آب‌گرفتگی معابر عمومی، لغزندگی و مه‌آلود شدن و اختلال تردد در جاده‌های کوهستانی، کاهش دید و احتمال کولاک برف و وزش تندباد‌های لحظه‌ای از مخاطرات فعالیت این سامانه در روز‌های آینده عنوان و به کشاورزان مناطق متاثر از فعالیت سامانه بارشی توصیه شده است، ضمن انجام اقدامات پیشگیرانه و به‌کارگیری تمهیدات لازم، نسبت به محافظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار و تخلیه سمپاش‌ها اقدام کنند.

پایش کرایه حمل ونقل برای جلوگیری از افزایش قیمت کالا و خدمات

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، نائب رئیس سندیکای صنعت برق ایران در ارتباط با رسانه ملی افزود: ​ بطورکلی از این میزان صادرات یک هزار و ۱۰۰ تا یک هزار و ۲۰۰ مگاوات مربوط به کشور عراق است. پیام باقری اضافه کرد: این آمار و اطلاعات نشان می‌دهد ایران در شرایط حاضر به سایر کشور‌ها صادرات برق قابل توجهی ندارد. وی گفت: صادرات برق ایران به پاکستان و افغانستان به ترتیب برای هر کشور ۱۰۰ مگاوات است که به نسبت ظرفیت منصوبه در داخل عدد قابل توجهی نیست. وی افزود: کشور‌های همسایه به لحاظ شبکه برق نسبت به تقاضای موجود در این کشور‌ها به شدت دچار کمبود هستند. باقری گفت: میزان تولید برق در کشور‌های افغانستان، پاکستان، عراق و … متناسب با میزان تقاضا نیست بنابراین در این کشور‌ها خاموشی‌های روزانه وجود دارد یعنی در تمامی مقاطع شبانه روز ساکنان این ممالک از نعمت برق برخوردار نیستند. وی ادامه داد: کشور‌های همسایه نیاز مبرم به برق جمهوری اسلامی ایران دارند و باید از این فرصت به بهترین وجه ممکن استفاده کرد. نائب رئیس سندیکای صنعت برق گفت: اکنون شبکه برق ایران به کشور‌های همسایه دارای مرز خاکی متصل است. وی افزود: جمهوری اسلامی در حال حاضر به افغانستان، پاکستان و سایر کشور‌های اطراف صادرات برق دارد. باقری تصریح کرد: مطابق برنامه‌های بالادستی از جمله برنامه پنج ساله ششم توسعه قرار بر این است که کشور به هاب برق منطقه یا شاهراه برق منطقه تبدیل شود. وی اضافه کرد: اینکه شبکه برق ایران به شبکه برق کشور‌های همسایه متصل بوده یک تعبیری از صادرات برق است، اما اگر کشور بخواهد به هاب برق منطقه تبدیل شود بی تردید باید ظرفیت صادرات برق به کشور‌های همسایه افزایش یابد و در عین حال شبکه‌های برق ممالک همسایه با شبکه برق جمهوری اسلامی سنکرون شود. باقری گفت: صنعت برق ایران این قابلیت را دارد که بتواند به عنوان مرکز تبادل برق منطقه مطرح باشد. وی افزود: همسایگانی که در بخش شرقی، غربی و شمالی ایران قرار دارند می‌توانند از این طریق به شبکه برق کشور متصل و همانطوری که در برنامه‌های کلان مملکت تعریف شده ایران به قطب برق منطقه تبدیل شود.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بهترین لپ تاپ‌های ۲۰۱۹ ایسوس؛ کدام لپ تاپ‌های ایسوس کارایی بهتری دارند؟

تکراتوچند ثانیه قبل

آیین غبارروبی مزار شهدای مدفون در حرم مطهر رضوی برگزار شد

تسنیم5 دقیقه قبل

سهمیه بنزین تاکسی‌ها افزایش یافت

زومیت10 دقیقه قبل

یمن| فوت سالانه ۱۰۰ هزار کودک بر اثر محاصره ائتلاف سعودی

فارس15 دقیقه قبل

برابر قطر غافلگیر شدیم/ از عملکرد بازیکنان تیم امید راضی هستم

مهر15 دقیقه قبل