شمار جان‌باختگان حادثه تروریستی سریلانکا افزایش یافت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

شمار جان‌باختگان حادثه تروریستی سریلانکا افزایش یافت

سفیر آمریکا در سریلانکا خبر وال استریت ژورنال را رد کرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
سفیر آمریکا در سریلانکا خبر وال استریت ژورنال را رد کرد
تهران - ایرنا - انفجارهای متعدد در سریلانکا به چالشی برای آمریکا تبدیل شده و درحالیکه روزنامه 'وال استریت ژورنال' در گزارشی به ضعف اطلاعاتی واشنگتن نسبت به این اقدام اذعان کرده، مقامات دولتی آمریکا تلاش دارند این موضوع را رد کنند.

به گزارش ایرنا، وقوع هشت انفجار در روز یکشنبه اول اردیبهشت ماه همزمان با روز عید پاک مسیحیان در کلمبو پایتخت و چند شهر دیگر سریلانکا، ۳۲۱ کشته و ۵۰۰ زخمی بر جای گذاشت.

دولت سریلانکا در ابتدا گروه جماعت ملی توحید را عامل این حملات دانست اما این گروه دست داشتن در این حملات را رد کرد و سرانجام روز گذشته (سه شنبه) گروه تروریستی داعش مسئولیت این انفجارها را برعهده گرفت.

متعاقب این اقدام تروریستی، روزنامه 'وال استریت ژورنال' روز گذشته در تارنمای خبری خود نوشت: آمریکا و هند از هفته‌ها قبل از حملات تروریستی عید پاک، به سریلانکا هشدار داده بودند.

اتهام وال استریت ژورنال واکنش سفیر آمریکا در سریلانکا را برانگخیت و وی امروز (چهارشنبه) در گفت وگو با خبرنگاران خارجی در کلمبو اظهار داشت، آمریکا از قبل اطلاعاتی از تهدید تروریستی نداشته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، 'آلینا تپلیتز' (Alaina Teplitz) افزود: تیمی از ماموران پلیس فدرال آمریکا (اف. بی. آی) و مقامات نظامی آمریکایی به تحقیقات صورت گرفته در سریلانکا یاری می‌رسانند.

سفیر آمریکا در سریلانکا همچنین گفت: کاملا واضح است که برخی نقصان در سیستم (اطلاعاتی) پیش از بمب گذاری‌های عید پاک در سریلانکا رخ داده است.

آسوشیتدپرس ادامه داد: دولت سریلانکا تصدیق کرده که هشدارهایی از گروه‌های محلی افراطی در مورد تهدید کلیساها دریافت کرده و نخست وزیر سریلانکا گفته است که برخی افرادی بر سر قصور اطلاعاتی در این کشور مشاغل خود را از دست خواهند داد.

در همین پیوند، 'رانیل ویکر مسینگه' نخست وزیر سریلانکا در رابطه با انفجارهای روز یکشنبه در کلمبو گفت: هند اطلاعاتی در اختیار ما گذاشته بود اما، اشتباه ما این بود که این اطلاعات را به موقع و زود ابلاغ نکردیم.

سریلانکا در جنوب آسیا است و بیش از ۲۱ میلیون نفر جمعیت دارد. بیش از ۷۰ درصد از جمعیت کشور سینهالی‌تبار و عمدتا بودائی و بقیه از اقوام تامیل، هندو و مسلمان هستند.

اروپام ** ۱۳۰۲ ** ۱۰۷۱

خواندن خبر در سایت منبع

دولت سریلانکا در صدد بازسازی آثار تخریب شده

ایسناخبرگزاری ایسنا
دولت سریلانکا در صدد بازسازی آثار تخریب شده
کمپین‌های مردمی برای حمایت از قربانیان و بازسازی مکان‌های تاریخی سریلانکا پس از حملات مرگبار این کشور، به دولت سریلانکا پیوستند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آرتنیوزپیپر، وزیر فرهنگ سریلانکا قول داده کلیسای کاتولیک «سنت آنتونی‌» را که در جریان بمب‌گذاری‌های عید پاک یکشنبه به شدت آسیب دیده را تعمیر کند.

دولت سریلانکا برنامه بازسازی کلیسای «سنت آنتونی» را زیر نظر کاردینال «رانجیس»، اسقف اعظم «کلمبو» آغاز خواهد کرد. «شوالیه‌های کلمبوس» که یک سازمان ائتلافی کالتولیک است اعلام کرد، ۱۰۰ هزار دلار برای بازسازی و تعمیر آسیب‌های وارده به جوامع مسیحی پس از حملات تروریستی در این کشور، اهدا خواهد کرد. کلیساهای «سنت سباستین» در «نگومبو» و کلیسای «صهیون» در «باتیکالوا» در جریان بمب‌گذاری‌های روز یکشنبه صدمه دیدند.

کمک‌های جمع‌آوری شده از سوی کمپین‌های حمایتی مردمی تاکنون به رقم ناچیزی رسیده است.

یکی از حامیان این کمپین مردمی بیان کرد: «سعی داریم کمک‌های خود را به ۶۰۰ هزار پوند برسانیم تا بتوانیم به قربانیان حملات تروریستی و بازسازی کلیساهای آسیب دیده کمک کنیم. کلیسای نوتردام برای بازسازی در طول ۲۴ ساعت ۶۰۰ میلیون پوند جمع‌آوری کرد.»

پس از آن که، هفته پیش کلیسای قرون وسطی پاریس دچار آتش سوزی شد، تاجران و میلیاردهای مختلف برای کمک به بازسازی کلیسای نوتردام صف کشیدند. با این حال، پس از آنکه کارشناسان از هزینه سنگین دو تا سه میلیارد دلاری برای برای احیای این بنای تاریخی در جریان آتش‌سوزی بزرگ خبر دادند، مدیر برنامه‌های احیا و مرمت میراث تاریخی در سراسر فرانسه اعلام کرده کمک‌های مردمی جمع‌آوری شده برای مرمت و بازسازی کلیسای نوتردام کافی نیست و تخمین‌زده می‌شود هزینه‌های آن به ۱٫۱۳ تا ۲٫۳ میلیارد دلار برسد.

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم عاملان انتحاری حملات سریلانکا و بیعت‌شان با ابوبکر البغدادی

ایسناخبرگزاری ایسنا
داعش فیلمی را منتشر کرد که در آن عاملان انتحاری سریلانکایی بیعت خود را با رهبری این گروه تروریستی پیش از قتل عام عید پاک در روز یکشنبه اعلام می‌کنند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه دیلی میل، در این فیلم، هشت نیروی تروریستی در حالیکه به صورت دایره‌وار گردهم جمع شده‌اند و دستانشان را به هم داده‌اند، وفاداری خود را با ابوبکر البغدادی، رهبر داعش اعلام می‌کنند؛ وی پنج سال است که در انظار عمومی ظاهر نشده است.

این عاملان انتحاری درحالی که پرچم سیاهرنگ داعش در پشتشان قرار دارد، پیش از بالا بردن دستان خود و اشاره کردن به آسمان، شعاری در همسبتگی سردادند.

داعش اخیرا مسئولیت این حملات تروریستی در سریلانکا را برعهده گرفت که بیش از ۳۵۰ کشته برجای گذاشته است.

سه تن از این نیروهای انتحاری به نام‌های «ابو عبیده»، «ابو بارع» و «ابو مختار» در سه حمله به هتل‌های شانگری لا، سینامون گرند و کینگزبری دست داشتند.

سه تن دیگر «ابو حمزه»، «ابو خالد» و «ابو محمد» نیز به سه کلیسا در کلمبو، پایتخت، نگومبو و باتیکالوآ حمله کردند.

نفر هفتم به نام «ابو عبدالله» سه افسر پلیس را در حومه کلمبو کشت.

خبرگزاری اعماق داعش نیز تصویری از هشت مرد منتشر کرد که در این حملات دست داشتند که هفت تن از آنها صورت‌هایشان را پوشانده و سه تن دیگر چاقو به دست داشتند و یکی از آنها یک سلاح تهاجمی در دست داشت.

فیلم عاملان انتحاری حملات سریلانکا و بیعت‌شان با ابوبکر البغدادی - 10

دلیل عدم توافق درباره تعداد این عاملان انتحاری – نام هفت نفر برده شده اما عکس هشت نفر منتشر شده – هنوز مشخص نیست.

همچنین گفته شده که دو برادر مسلمان که پسران یک تاجر ثروتمند ادویه هستند، در میان عاملان این حملات هستند. آنها خود را در صفوف صبحانه هتل‌های سینامون گراند و شانگری لا منفجر کردند.

این دو از اعضای جماعت ملی توحید بودند که دولت سریلانکا پیشتر آن را مقصر این حمله اعلام کرده بود.

فیلم عاملان انتحاری حملات سریلانکا و بیعت‌شان با ابوبکر البغدادی - 14

یکی از این برادرها حین ورود به هتل هویت جعلی ارائه کرده اما دیگری آدرس حقیقی خود را داده بود که براین اساس، پلیس موفق شد خانواده آنها را در مرکز تجاری کلمبو بیابد.

زمانیکه افسران پلیس به خانه آنها رفتند تا بازجویی‌های لازم را انجام دهند، همسر یکی از برادرها خود را منفجر کرد که این امر باعث کشته شدن خودش و دو فرزندش شد.

سه افسر پلیس نیز کشته شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

نیوزیلند: مدرکی درباره ارتباط حملات سریلانکا و «کرایست چرچ» نداریم

فارسخبرگزاری فارس
نیوزیلند: مدرکی درباره ارتباط حملات سریلانکا و «کرایست چرچ» نداریم
نخست‌وزیر نیوزیلند گفت که بررسی‌های انجام شده حاکی از این است که ارتباطی بین حملات نیوزیلند و سریلانکا مشاهده نشده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جاسیندا آردرن» نخست‌وزیر نیوزیلند اعلام کرد که هیچ ارتباط اطلاعاتی میان حملات تروریستی سریلانکا و «کرایست‌چرچ» وجود ندارد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، آردرن امروز چهارشنبه گفت که دولت وی از ارتباط اطلاعاتی میان حملات در سریلانکا و کشورش اطلاع ندارد. وی در جریان کنفرانس خبری در شهر «اکلند» گفت: «ما هیچ نشانه‌ رسمی و یا اطلاعاتی دریافت نکرده‌ایم که آنچه در سریلانکا اعلام شده را تائید می‌کند.»

وی افزود: «سریلانکا در مراحل آغازین تحقیقات قرار دارد و ما دخالتی نمی‌کنیم و اجازه می‌دهیم که آن‌ها تحقیقات خود را انجام دهند، اما تا الان چیزی که آنچه را که گفته شده تایید کند، در اختیار نداریم.»

«روان ویجه واردنا» وزیر دفاع سریلانکا دیروز در پارلمان اعلام کرد که تحقیقات نشان داده است که حملات تروریستی مرگبار در سریلانکا به منظور تلافی حملات نیوزیلند انجام گرفته‌اند. با این حال کارشناسان امنیتی و تحلیلگران چنین دیدگاهی را از این جهت که بمب‌گذاری‌ها چطور می‌تواند در این مدت زمان کوتاه هماهنگ شده باشد را زیر سوال برده‌اند.

روز یکشنبه در پی حمله انفجار پیاپی هشت بمب در چند کلیسا و هتل واقع در سریلانکا، حدود چهارصد نفر کشته و بیش از پانصد تن مجروح شدند. کلیسای «سنت آنتونی» در منطقه کوچچیکاده، کلیسای «کاتوواپیتیا» در منطقه کاتانا، هتل‌های «شانگری-لا» و «کینگبری» در کلمبو از جمله اهداف این انفجارهای تروریستی بودند.

گروه تروریستی داعش روز گذشته مسئولیت این انفجارها را برعهده گرفت. پیشتر دولت سریلانکا گروه محلی «جماعت توحید» را مسئول این انفجارها معرفی کرده و گفته بود این گروه، این حملات تروریستی را با کمک یک شبکه بین‌المللی سازماندهی کرده است.

انتهای‌پیام/ق

خواندن خبر در سایت منبع

مرگ عجیب رییس بمبگذارها در انفجارهای سریلانکا + جزییات

رکناخبرگزاری رکنا
مرگ عجیب رییس بمبگذارها در انفجارهای سریلانکا + جزییات
رکنا: مسئولان عالی رتبه سریلانکا از خودکشی سرکرده گروه محلی مسئول انفجارهای اخیر این کشور خبر دادند.

مرگ عجیب رییس بمبگذارها در انفجارهای سریلانکا + جزییات - 1

معاون وزیر دفاع سریلانکا امروز چهارشنبه اعلام کرد: سرکرده یک گروه محلی که انفجارهای اخیر سریلانکا را انجام داد، در هتل «شانجری لا» خودکشی کرده است.

مسئولان سریلانکا پیشتر گروه «جماعت توحید» را عامل حملات معرفی کردند.

این درحالی است که گروه تروریستی داعش نیز در سایت خود موسوم به «اعماق» مسؤولیت این حملات را برعهده گرفته است.

همزمان یک وزیر سریلانکایی نیز گفت که یکی از مجریان انفجارهای اخیر سریلانکا در انگلیس و استرالیا درس خوانده بود.

وی افزود: بیش از یکصد نفر در ارتباط با این انفجارها بازداشت شده‌اند.

پلیس سریلانکا نیز امروز اعلام کرد: تحقیقات از وجود ۹ بمبگذار انتحاری (دیگر) حکایت داشت که هویت هشت نفر از آنها شناسایی شده است.

براساس آخرین آمار، در انفجارهای اخیر سریلانکا ۳۵۹ نفر کشته شدند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

سریلانکا شبکه‌های اجتماعی را مسدود کرد

مهرخبرگزاری مهر
سریلانکا شبکه‌های اجتماعی را مسدود کرد
در‍ پی بمبگذاری در سریلانکا دولت این کشور تمام شبکه های اجتماعی از جمله فیس بوک، واتس اپ و اینستاگرام را مسدود کرده است. هدف از این اقدام جلوگیری از انتشار اخبار جعلی اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، مدت زمان کوتاهی پس از بمب گذاری در سریلانکا، اخبار جعلی به طور فراگیر در شبکه‌های اجتماعی این کشور منتشر شد. در همین راستا دولت در اقدامی تمام شبکه‌های اجتماعی را مسدود کرده است.

به طور دقیق دولت سریلانکا برای جلوگیری از انتشار اخبار جعلی فیس‌بوک، واتساپ، اینستاگرام، یوتیوب، اسنپچت و وایبر را ممنوع کرده است. هنوز مشخص نیست این ممنوعیت چه زمان رفع می‌شود.

از سوی دیگر این اقدام در زمانی انجام می‌شود که شبکه‌های اجتماعی برای کنترل گسترش اخبار جعلی در تقلا هستند.

روز یکشنبه بیش از ۳۰۰ نفر در عملیات بمب گذاری در کلیسا و هتل‌ها جان باختند. «رانیل ویکرماسینگه‌» نخست وزیر سریلانکا از مردم درخواست کرد تا از انتشار اخبار تأیید نشده خودداری کنند.

پس از این درخواست ممنوعیت بر شبکه‌های اجتماعی این کشور اعمال شد. دولت نیز اعلام کرده ممنوعیت مذکور موقت است اما تا زمان تکمیل تحقیقات ادامه می‌یابد. از سوی دیگر چنین اقدامی در سریلانکا بی سابقه نیست. سال گذشته پس از آنکه پست‌هایی در فیس‌بوک منجر به خشونت‌هایی ضد مسلمانان شد، این شبکه اجتماعی در کشور ممنوع شد.

البته به نظر نمی‌رسد ممنوعیت شبکه‌های اجتماعی سریلانکا توئیتر را تحت تأثیر قرار داده باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صدا و سیما، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با ارسال پیامی در صفحه توئیتر خود به نقل از لیندسی گراهام، سناتور آمریکایی نوشت: اگر آنها (دموکرات‌ها) برای استیضاح، که هیچ کاری نکرده است، تلاش کنند، در نهایت باعث خواهند شد که او دوباره به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شود. ترامپ افزود: استیضاح برای جرایم سنگین و بزهکاری است. هیچ گونه جرم یا بزهکاری رخ نداده، مگر مواردی که طرف مقابل (دموکرات‌ها) مرتکب آنها شده است! انتقاد ترامپ از پافشاری دموکرات‌ها بر شهادت دادن مولردونالد ترامپ در یکی دیگر از توئیت‌های امروز خود نوشت: نمی‌دانم چرا دموکرات‌های رادیکال چپ خواستار ادای شهادت باب مولر هستند، در حالیکه او به تازگی گزارشی ۴۰ میلیون دلاری منتشر کرد که با صدای بلند و آشکار به همه اعلام می‌کند هیچ گونه تبانی و جلوگیری از اجرای عدالت رخ نداده است (زمانی که جرم رخ نداده است، چگونه می‌توان از اجرای عدالت جلوگیری کرد؟). دموکرات‌ها فقط دنبال دردسر و تکرار دوباره این روند هستند!

پیامی دارم

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
چه آنهایی که در دفاع مقدس به شهادت رسیدند، چه آنهایی که در دفاع از مرز به شهادت رسیدند، چه آنهایی که در دفاع از امنیت به شهادت رسیدند، چه آنهایی که در دفاع از حرم و از حریم اهل‌بیت به شهادت رسیدند. پیام شهیدان، پیام نفی ترس و اندوه است. امروز هم پیام شهیدان اگر به گوش ما برسد، از ما خوف را و حزن را برطرف خواهد کرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدارهای مختلف بارها با اشاره به این آیه‌ی شریفه‌ی «پیام شهدا برای امروز ملت ایران» را «نترسیدن و امید داشتن» دانسته‌اند. از این رو پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR همزمان با سوم خردادماه سالروز حماسه فتح خرمشهر، نماهنگ «پیامی دارم» را درباره پیام شهدا به ملت ایران منتشر کرد.
الفالف12 ساعت قبل
نماینده سابق مردم تهران در مجلس با بیان اینکه یکی از کار ویژه‌های آقای رئیسی این بود که برخی افراد قوه قضائیه که دچار فساد بودند را برکنار کرد، گفت: معتقدم این برکناری کفایت نمی‌کند و اگر کسی در دوره مسئولیت دچار فساد شده باید محاکمه‌اش کنند. گروه سیاسی الف، ۴ خرداد ۱۳۹۸، ۱۰:۳۷ ۳۹۸۰۳۰۴۰۳۸علیرضا زاکانی نماینده سابق مردم تهران در مجلس در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در قوه قضائیه در دوران تصدی‌گری رئیس جدید این قوه اظهار داشت: قوه قضائیه اکنون اقدامات خوبی انجام می‌دهد که منشا امید است و حرف‌هایی که آقای رئیسی می‌زند و جهت‌گیری‌هایی که دنبال می‌کند بسیار مناسب است. وی با بیان اینکه یکی از کارویژه‌های ایشان این بود که برخی افراد که در قوه قضائیه دچار فساد بودند را برکنار کرد، گفت: معتقدم این برکناری کفایت نمی‌کند و اگر کسی در دوره مسئولیت دچار فساد شده باید محاکمه‌اش کنند و اتفاقا محاکمه کردن فردی که فساد آشکاری دارد و توسط آقای رئیسی کنار گذاشته شده کمک می‌کند که جهت آینده در قوه قضائیه تثبیت شود. البته همه کسانی که کنار گذاشته شده‌اند مقصودم نیست بلکه فرد یا عنصر خاصی است که کنار گذاشته شده است. زاکانی ضمن تاکید بر اینکه کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل بوده و مایه بدنامی قوه قضائیه و زد و بند شده را باید کنار گذاشت، تصریح کرد: این اقدام مناسب است ولی اینکه رها کنند و محاکمه نکنند خیلی غلط است و محاکمه چنین عنصری که همه از او و اشکالاتش اطلاع دارند برای سلامت قوه قضائیه بسیار مفید وحیاتی است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل
موضع و رویکرد آیت‌الله خامنه‌ای نسبت به پروسه «مذاکرات هسته‌ای با آمریکا» و متن توافق نهایی، مهم‌ترین جزء فرامتن برجام است. لذا پرسش مهمی که پیش کشیده می‌شود آن است که چرا آیت‌الله خامنه‌ای با این مذاکرات موافقت کرده‌اند؟ کلید پاسخ به این پرسش، توجه به مبنای «مردم‌سالاری دینی» است و تا زمانی که یک درک صحیح از این مفهوم در میان نباشد، از رویکرد و مدیریت آیت‌الله خامنه‌ای در موضوع برجام هم رمزگشایی نخواهد شد. بر همین اساس آیت‌الله خامنه‌ای «جهت‌گیری» حکومت به سمت عدالت و سعادت مردم را نیز یک پایه مشروعیت می‌دانند. آیت‌الله خامنه‌ای چرایی صدور این مجوز را شخصا توضیح داده‌اند. آیت‌الله خامنه‌ای در این دو دیدار تاکید می‌کنند صدور این مجوز در پی «اصرار دولت‌ها» و برای کسب «تجربه ملت» صورت گرفته است.

از سوئیس تا عراق٬ چه کشورهایی دنبال میانجیگری بین ایران و آمریکا هستند؟

5+
خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
وانانیوزوانانیوز18 ساعت قبل
روش‌های حل اختلافات سیاسیبرای حل اختلافات سیاسی، نمی‌توان از روش‌های حقوقی استفاده کرد. همچنین می‌توان به مساعی جمیله دبیر کل سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۵ درباره حل اختلاف دو جامعه یونانی و ترک قبرس اشاره کرد. در میانجیگری، میانجی با دادن پیشنهادات لازم در ماهیت دعوا وارد می‌شود، ولی در مساعی جمیله شخص ثالث در ماهیت دعوا دخالتی ندارد. برای واشنگتن نقش سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران و ونزوئلا حائز اهمیت و الویت است. امیدوار بودن ژاپن به ایفای نقش میانجی در تنش‌های ایران و آمریکادولت ژاپن هم امیدوار است که بتواند در راستای حفظ توافق هسته‌ای ایران میان آمریکا و ایران میانجی‌گری کند.

اخبار بیشتر