اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه 4 اردیبهشت‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه 4 اردیبهشت‌ماه

کاهش ۲۰۰ میلیارد تومانی فروش ایران‎خودرو در فروردین ۹۸

دنیای خودروخبرگزاری دنیای خودرو
کاهش ۲۰۰ میلیارد تومانی فروش ایران‎خودرو در فروردین ۹۸
کاهش تولید خودروهای فرانسوی و چینی به دلایل تحریم و کمبود قطعه باعث اقبال برای برخی خودروهای تولید داخل شده است

گزارش فعالیت یک‎ماهه منتهی به ۳۱فروردین‎ماه سال جاری گروه صنعتی ایران‎خودرو در حالی در سایت کدال منتشر شد که بررسی و مقایسه آن با مدت مشابه سال گذشته نشان از کاهش تولید در این شرکت دارد، کاهش تولیدی که به دلایل مختلفی برای صنعت خودرو اتفاق افتاد. فشار تحریم‎ها، عدم تصمیم‌گیری بالادستی به‌موقع درخصوص قیمت‌‎گذاری خودروها و مشکلات مربوط به تامین ارز و منابع مالی که در نهایت به کمبود نقدینگی انجامید، همگی سبب شد تا تولید خودرو روند نزولی داشته باشد.

به گزارش «اخبار خودرو»، روند کاهشی تولید خودرو در خودروسازی‌های کشورمان از خردادماه سال گذشته آغاز شد و شرکت‌ها هر ماه نسبت به ماه قبل رشد منفی بیشتری را تجربه کردند، به‎گونه‎ای که کل تولید خودرو تا پایان سال گذشته بیش‌از ۳۰درصد افت کرد. با وجود کاهش کلی تولید خودرو در سال گذشته، تزریق منابع مالی از سوی وزارت صمت به خودروسازان باعث شد تا در ماه‌های پایانی سال، خودروسازان تولید خود را بالا ببرند، موضوعی که اگر در سال جاری نیز ادامه پیدا کند، می‌توان به افزایش تولید و دستیابی به هدف یک‎میلیون و ۲۰۰هزار دستگاه خودرویی امیدوار بود.

فروش برمبنای قیمت حاشیه بازار؛ ریسمان نجات خودروسازان

در گزارش عملکرد ایران‎خودرو طی فروردین‎ماه سال جاری، در مجموع ۱۵هزار و ۶۶۳ دستگاه خودرو تولید شده است. این مقدار تولید تقریبا نصف تولید ایران‎خودرو برای فروردین‎ماه ۱۳۹۶ بوده است.

سال گذشته درمجموع ۳۰هزار و ۱۹۰ دستگاه خودرو در ایران‎خودرو تولید شده است. این نشان می‎دهد تولید ایران‎خودرو در مقایسه با ماه اول سال ۹۷ چیزی حدود ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

طی فروردین سال جاری، ایران‎خودرو در مجموع ۹هزار و ۸۳۸ دستگاه انواع خودرو پژو (به استثنای خودرو پژو۲۰۰۸) تولید کرده که از این مقدار ۷هزار و ۷۳۸ دستگاه خودرو به فروش رسانده، فروشی

که برای ایران خودرو ۲۷۴میلیارد تومان درآمد داشته است. این درحالی است که ایران‎خودرو سال گذشته بیش از ۱۸هزار دستگاه انواع خودرو پژو تولید کرد و ۱۱هزار دستگاه از این خودروها را به فروش رساند.

آبی‎پوشان جاده مخصوص سال گذشته با فروش این تعداد از محصولات پژو، بیش از ۳۶۶میلیارد تومان درآمد کسب کردند. این روند نشان می‌دهد فروش خودرو بر مبنای قیمت حاشیه بازار می‌تواند برای خودروسازان مناسب باشد و درآمد این شرکت‌ها را افزایش بدهد.

اقبال برخی خودروهای تولید داخل

ایران‎خودرویی‌ها در تولید محصولات دیگر نیز روند کاهشی را دنبال کرده‌اند، به‎گونه‌ای که در سال جاری این شرکت تنها یک‎هزار دستگاه از انواع مدل‌های خودرو سمند به فروش رسانده است. این در

حالی است که سال گذشته بیش از ۲هزار دستگاه خودرو سمند فروخته بود.

تولید و فروش محصولات سوزوکی نیز که هم‎زمان با تحریم‌ها دچار مشکلات بسیاری شده بود، طی سال جاری تنها به ۴۲‌دستگاه خودرو رسیده است، در حالی که سال گذشته ایران‎خودرویی‌ها ۲۴۵‌دستگاه از این خودرو به فروش رسانده بودند.

وضعیت برای محصولی مانند رانا اما بهتر شده است. این خودرو در فروردین‎ماه سال گذشته ۲۵ دستگاه و در فروردین‎ماه امسال ۶۷ دستگاه فروش داشته است. این افزایش‌نشان می‌دهد کاهش تولید خودروهای فرانسوی و چینی به دلایل تحریم و کمبود قطعه، باعث اقبال برای برخی خودروهای تولید داخل شده است.

طی یک ماه از سال جاری همچنین یک‎هزار و ۹۴۴ دستگاه از خودرو دنا تولید شده و از این میزان یک‎هزار و ۶۷ دستگاه خودرو به فروش‌رسیده است، فروشی که ۴۵میلیارد درآمد برای ایران‌خودرویی‌ها

به ارمغان آورده است.

افت تولید و فروش خودروهای فرانسوی و چینی

در این گزارش همچنین مقابل اسم تندر۹۰، تعداد فروش ۱۴۵‌دستگاهی درج شده است. این درحالی است که به دلیل تحریم‌ها و خروج رنو از ایران عملا تولید این خودروها متوقف شده است. سال گذشته ایران‎خودرو یک‎هزارو ۲۰۰‌دستگاه از این خودرو را طی ماه فروردین به فروش رسانده بود.

در سال جاری همچنین ۲۹۴‌دستگاه هایما، محصول چینی ایران‌خودرو به فروش رسیده است. این درحالی است که سال گذشته ۶۸۵‌دستگاه از این خودرو به فروش رسیده بود، خودرویی که مورد اقبال بسیاری از مشتریان واقع شده و اگر تولید آن افزایش پیدا کند، قطعا مشتریان بسیاری برایش وجود دارد.

دانگ‎فنگ اچ‎سی‌کراس خودرو چینی دیگری از ایران‎خودرو است که سال جاری با افت فروش مواجه شده است. سال گذشته ۸۹۶ دستگاه از این خودرو به فروش رسیده بود، درحالی‎که در سال جاری تنها ۳۶۷ دستگاه اچ‎سی‎کراس به فروش رسیده است. البته باید به این نکته اشاره کرد که معمولا ماه‌های ابتدایی سال به‏خصوص فروردین‎ماه همواره افت فروش وجود دارد و آمارهای این ماه خیلی نمی‌تواند ملاک برای ارزیابی قرار بگیرد.

سرایت افت فروش به بخش وانت

در بخش وانت و سایر محصولات ایران خودرو نیز شاهد کاهش فروش بوده‌ایم، به‎طوری‎که سال گذشته ۲۰۰دستگاه از این خودروها تولید شده و ۶۵ دستگاه به فروش رسیده است، اما در سال جاری با وجود افزایش تولید این خودروها به ۳۲۴ دستگاه، تنها ۳۹‌خودرو به فروش رفته است.

همچنین پژو۲۰۰۸ محصول دیگری است که با خروج پژو از ایران و تحریم‌ها، بحث کاهش و توقف تولید آن مطرح شد. اما در گزارش فعالیت یک‎ماهه سال جاری ایران‎خودرو تولید ۳۷۴ و فروش ۴۶۱ دستگاه از این خودرو ذکر شده است.

درمجموع ایران‎خودرو ۴۵۵۷میلیارد ریال در فروردین‎ماه سال جاری فروش داشته است. این درحالی است که این شرکت در فروردین سال گذشته بیش از ۶۷۰۰میلیارد ریال فروش داشته است. البته مبالغ ریالی فروش مربوط به فروش محصولات نهایی بوده و فروش قطعات به سایت‌ها در گزارش ذکر نشده است.

همچنین در این گزارش آمده است که مبالغ فروش عایدی خالص ایران‎خودرو است و مالیات ارزش افزوده، مالیات، هزینه شماره‌گذاری، بیمه شخص ثالث و کارت طلایی در ارقام فروش نیامده است.

خواندن خبر در سایت منبع

چرا خرید خودروهای چینی در ایران جذاب شده است؟

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب
چرا خرید خودروهای چینی در ایران جذاب شده است؟
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ایران می‌گوید: به دلیل عدم عرضه خودروهای خارجی تقاضا برای خرید خودروهای چینی در بازار افزایش یافته و ...
چرا خرید خودروهای چینی در ایران جذاب شده است؟ - 0

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ایران می‌گوید: به دلیل عدم عرضه خودروهای خارجی تقاضا برای خرید خودروهای چینی در بازار افزایش یافته و پیش‌بینی می‌شود تا پایان تابستان قیمت خودروهای چینی تا ۳۰ درصد گران شود.

به گزارش ایران جیب از تجارت‌نیوز، با آنکه انتظار می‌رفت هزینه واردات خودروهای چینی در سال ۹۸ افزایش یابد و بالعکس آن تقاضا کاهش یابد اما بررسی بازار خودروهای چینی نشان می‌دهد تقاضا در بازار خودروهای چینی به شدت اوج گرفته است.

در مقابل نیز قیمت خودروهای چینی به دلیل بالا رفتن میزان تقاضا به شدت گران شده است. در روزی که بازار کالاها روند هیجانی ندارند، معلوم نیست در بازار خودرو چینی چه اتفاقی افتاده است، امروز قیمت خودروهایی همچون ام وی ام۳۱۵، لیفان ۸۲۰، تیگو۵، دانگ فنگH۳۰کراس و جک S۵ اتوماتیک به ترتیب ۴٫۹، ۶٫۵، ۴٫۹، ۲٫۶ و ۲٫۵ گران شده است. حال این سوال مطرح است که آینده خودروهای چینی در بازار ایران چه خواهد شد؟ آیا در ماه‌های آینده قیمت خودروهای چینی گران‌تر می‌شود؟

چرا خرید خودروهای چینی جذاب شده است

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ایران در پاسخ به این پرسش که چرا قیمت خودروهای چینی گران شده است؟ به تجارت‌نیوز گفت: وقتی در حوزه خودرو استراتژی تعریف نشود، صاحبان سرمایه در این بازار خود استراتژی تعریف می‌کنند. در حقیقت چنانچه به تقاضای بازار خودرو پاسخی داده نشود و کمبود عرضه حاصل شود قطعا هر اتفاقی در بازار خودرو رخ خواهد داد.

مهدی دادفر افزود: تقاضا برای خرید خودروهای چینی به دلیل شکل و شمایل ظاهری و واردات آسان قطعات این نوع خودروها افزایش یافته و فعالان این حوزه به هر طریقی تولید این نوع خودروها را در کشور زنده نگه داشته‌اند و حالا برای خودروهای مونتاژی خود به دلیل استقبال زیاد مردم قیمت تعیین می‌کنند.

او اظهار کرد: در این شرایط که واردات خودروهای خارجی متوقف شده تقاضا برای خرید خودروهای چینی از سوی مردم به شدت وجود دارد. بنابراین کسانی که تقاضا را پاسخگو باشند با هر قیمتی می‌توانند خودروها را به بازار عرضه کنند.

دادفر در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش مجدد خودروهای چینی در بازار وجود دارد یا خیر؟ گفت: چنانچه همین رویه وجود داشته باشد و به تقاضاهای موجود در بازار پاسخی داده نشود، قیمت خودروهای چینی تا پایان تابستان ۳۰ درصد گران‌تر خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

بازار خودرو؛ اسیر عواقب قیمت‌گذاری دستوری گذشته

دنیای خودروخبرگزاری دنیای خودرو
بازار خودرو؛ اسیر عواقب قیمت‌گذاری دستوری گذشته
اگر خودروسازان بتوانند طی تفاهمی طولانی‌مدت با قطعه‌سازان کار کنند و ارتباطات و ساختارها در صنعت خودرو اصلاح شود، این امر می‌تواند به پیشرفت صنعت بینجامد

به گزارش «اخبار خودرو»، غفلت در زمینه تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه و به‌جا در شرایط مقتضی، به ویژه در سال گذشته، هزینه قابل‌توجهی را به صنعت خودرو کشور تحمیل کرد. تصمیم‌گیری‌های نامناسب و گاه دیرهنگام در خصوص قیمت خودرو، تزریق نقدینگی، تامین ارز، قوانین گمرکی و … از جمله همین غفلت‌ها به شمار می‌رود که اصلی‌ترین صنعت کشور را تحت تاثیر منفی قرار داده است.

تصمیم‌گیران و مسئولان هوشمند عمل نکردند

در این رابطه یک فعال قطعه‌سازی در گفت‌وگو با «دنیای خودرو» با بیان اینکه سال‌ها است مشکلات ناشی از قیمت‌گذاری‌ها و فروش خودرو در وهله اول به فشار به قطعه‌سازان منجر می‌شود، گفت: «همین مساله باعث شد همزمان با آغاز دور تازه تحریم‌های اقتصادی علیه کشور که صنعت خودرو نیز در صدر آن قرار گرفت، چالش‌های قطعه‌سازان بیشتر شود و به دنبال آن موانع تولید نیز افزایش یافت تا جایی که این وضعیت، به کاهش قابل‌توجه تولید خودرو در سال گذشته منتهی شد. اگرچه از اسفندماه با تزریق بخشی از بدهی قطعه‌سازان و تزریق نقدینگی از طریق ارائه تسهیلات، شرایط تولید تا حدی بهتر شده است.»

رضا رضایی همچنین با اشاره به اینکه تصمیم‌گیران، مسئولان، مدیران خودروساز و بعضی از قطعه‌سازان با این شرایط هوشمندانه برخورد نکردند، اظهار کرد: ‌ «این مساله قابل‌انکار نیست که متاسفانه در کشور ما تصمیم‌هایی که درمورد صنعت و بازار خودرو گرفته می‌شود، با دیدگاه‌ها و رویکردهای سیاسی گره خورده است و این امر تاثیر بازدارنده و بسیار نامناسبی بر صنعت خودرو می‌گذارد. در حالی که با توجه به جایگاه استراتژیک این صنعت در کشور، خودروسازی نیاز به تصمیماتی دارد که به توسعه و پیشرفت منتهی شود.»

پیش‌فروش‌ها باید با در نظر گرفتن شرایط انجام می‌شد

وی درخصوص توان خودروسازان در تحویل تعهدات و خودروهای پیش‌فروش شده از سال گذشته، تاکید کرد: «خودروسازان با هدف تنظیم بازار و تامین نقدینگی مورد نیاز خود، از سال گذشته تا امروز چندین طرح پیش‌فروش را اجرا کرده‌اند. اما تاکید من این است که آنها از سال گذشته و حتی امروز، باید با در نظر گرفتن شرایط محصولات خود را پیش‌فروش کنند و همان زمان با اقدام به این کار، شایسته بود که شرایط امروز را پیش‌بینی می‌کردند.»

رضایی با اشاره به شرایط فعلی ایجادشده در بازار و قیمت‌های خودرو، تصریح کرد: «باید توجه داشته باشیم که اصلی‌ترین علت به وجود آمدن وضعیت امروز در بازار این است که در سال‌های گذشته به واسطه قیمت‌گذاری دستوری و ممانعت شورای رقابت، فرصت رقابت در بازار خودرو از بین رفت. بنابراین با ایجاد مشکل در زمینه صنعت و تولید خودرو، دلالان از فرصت استفاده کرده و سود تفاوت قیمت کارخانه و بازار خودرو را به جیب زدند.»

به گفته این فعال قطعه‌سازی، در ادامه این وضعیت و با افزایش قیمت خودرو، کنترل بازار دشوار شد و این مجموعه عوامل سبب شد بازار خودرو به حال آشفته امروز مبتلا شود.

ضرورت اصلاح ارتباط خودروساز و قطعه‌ساز

وی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به رابطه خریداری و فروشندگی میان خودروسازان و قطعه‌سازان، خاطرنشان کرد: «این دو بخش به منظور خرید و فروش قطعات مورد نیاز تولید خودرو با یکدیگر قرارداد می‌بندند. درحالی که اگر خودروسازان بتوانند طی تفاهمی طولانی‌مدت با قطعه‌سازان کار کنند و ارتباطات و ساختارها در صنعت خودرو اصلاح شود، این امر می‌تواند به پیشرفت صنعت بینجامد.

به عبارت بهتر، اگر هماهنگی لازم میان این بخش‌ها وجود داشته باشد، شاهد حرکت صنعت خودرو در مسیر تحقیق و توسعه و پیشرفت تکنولوژی و فن‌آوری تولید خواهیم بود. در نتیجه امکان تولید محصولاتی با استاندارد و کیفیت روز به وجود می‌آید.»

رضایی در ادامه با بیان این‎که خودروسازان برای به‌روزآوری قیمت قرارداد با قطعه‌سازان برنامه‌ریزی کرده‌اند، گفت: «این موضوع تا حدی نیز محقق شده است. بی‌شک اگر خودروسازان به‌روزرسانی قیمت خرید از قطعه‌سازان را تسریع نکنند، هر دو بخش صنعت نابود خواهد شد.»

این فعال قطعه‌سازی در خصوص تاثیر اجرای مصوبه هیات دولت درمورد پرداخت تسهیلات ۴هزار میلیارد تومانی به عنوان بخشی از مطالبات قطعه‌سازان، تاکید کرد: «این اقدام اگر مدت‌ها قبل صورت می‌گرفت، تاثیر بیشتری داشت. باید بپذیریم این بی‌تدبیری‌ها و علاج وقایع بعد از وقوع، آسیب‌های عمیقی به صنعت خودرو وارد کرده است.»

خواندن خبر در سایت منبع

معرفی بهترین خودرو سال ۲۰۱۹ +مشخصات و تصاویر

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
معرفی بهترین خودرو سال ۲۰۱۹ +مشخصات و تصاویر
اقتصاد نیوز: بهترین خودرو سال اخیر میلادی در نمایشگاه خودرو نیو یورک معرفی شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از گجت نیوز، جگوار آی پیس (Jaguar I-Pace) در نمایشگاه خودرو نیویورک ۲۰۱۹ به عنوان بهترین خودروی سال ۲۰۱۹ معرفی شد. این خودرو علاوه بر پیروزی در رقابت اصلی، در بخش‌های بهترین طراحی سال و بهترین خودرو سبز سال ۲۰۱۹ نیز پیروز شد.

خودرو جگوار I-Pace توانست پس از رقابتی سخت به لقب خودروی سال ۲۰۱۹ برسد و در نمایشگاه خودرو نیویورک ۲۰۱۹ جایزه خود را دریافت کند. گفتنی است رقابت انتخاب خودرو سال ۲۰۱۹ در بخش‌های مختلف انجام می‌شود که خودرو جگوار آی پیس علاوه بر برنده شدن در رقابت اصلی و دریافت جایزه بهترین خودرو سال ۲۰۱۹، در دو قسمت دیگر یعنی خودرو سبز سال و طراحی سال نیز به برتری رسیده است و توانست در رقابت امسال ۳ جایزه ارزشمند به دست آورد. البته این برای نخستین بار است که یک خودرو هم در بخش اصلی و هم در دو بخش فرعی جایزه دریافت می‌کند.

جگوار آی پیس بهتر از رقبای نامدار

معرفی بهترین خودرو سال ۲۰۱۹ +مشخصات و تصاویر - 5

جگوار آی پیس برای کسب جایزه بهترین خودروی سال ۲۰۱۹ از رقبای نامداری چون آئودی E-Tron و ولوو S۶۰ عبور کرد و به صدر این لیست رسید. در بخش طراحی نیز این خودرو رقبایی چون سوزوکی جیمنی و ولوو XC۴۰ را پشت سر گذاشت و به بهترین تبدیل شد. در بخش خودرو سبز سال نیز از آئودی E-Tron و هیوندای نکسو عبور کرد. در همین رابطه Ralf Speth، مدیرعامل جگوار-لندروور عنوان کرد کسب چنین جایزه‌هایی آن هم از دیدگاه هیئت‌داوران معتبر جهان افتخار بزرگی است. هدف ما رسیدن به آلایندگی صفر، ترافیک صفر و تصادف صفر است و جگوار آی پیس نخستین گام ما در این راه به شمار می‌رود.نگاهی به بهترین خودروهای سال ۲۰۱۹خودروی عملکردی سال: مک لارن ۷۲۰S

معرفی بهترین خودرو سال ۲۰۱۹ +مشخصات و تصاویر - 9

خودروهایی می‌توانند در رقابت خودرو عملکردی سال ۲۰۱۹ قرار بگیرند که حدود ۲ هزار دستگاه از محصولات تولیدی آن‌ها در فاصله ۱ ژانویه ۲۰۱۸ تا ۳۱ می‌۲۰۱۹ حداقل در دو قاره جهان به فروش رسیده باشند. خودرو مک لارن ۷۲۰S نیز از این قانون تبعیت کرده و با کسب امتیازهای لازم از سوی هیئت‌داوران، به عنوان خودرو عملکردی سال ۲۰۱۹ دست پیدا کرده است.خودروی لوکس سال: آئودی A۷

معرفی بهترین خودرو سال ۲۰۱۹ +مشخصات و تصاویر - 12

خودرو کوپه ۴ در آئودی A۷ توانست با پشت سر گذاشتن خودروهای لوکسی چون بی ام سری ۸ و آئودی Q۷ به بهترین خودروی لوکس سال ۲۰۱۹ برسد. شرکت آئودی در بخش‌های مختلف توانست ۱۰ جایزه دریافت کند.خودروی شهری سال: سوزوکی جیمنی

معرفی بهترین خودرو سال ۲۰۱۹ +مشخصات و تصاویر - 15

سوزوکی جیمنی با عبور از رقبایی چون کیا سول و هیوندای سانترو به بهترین خودروی شهری سال ۲۰۱۹ تبدیل شد. سوزوکی جیمنی در نسل جدید نسبت به نسل‌های قبلی خود از لحاظ طراحی و فنی ارتقا پیدا کرده و از امکانات جدیدی بهره می‌برد.لیست برندگان رقابت خودروی سال ۲۰۱۹ در قسمت‌های مختلف

خودروی سال دنیا: جگوار آی پیس

خودروی سبز سال دنیا: جگوار آی پیس

طراحی سال دنیا: جگوار آی پیس

خودروی عملکردی سال دنیا: مک لارن ۷۲۰S

خودروی لوکس سال دنیا: آئودی A۷

خودروی شهری سال دنیا: سوزوکی جیمنی

خواندن خبر در سایت منبع

ماجرای تجمع خریداران خودرو مقابل وزارت صنعت چه بود؟

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب
ماجرای تجمع خریداران خودرو مقابل وزارت صنعت چه بود؟
یک معترض افزایش قیمت خودرو گفت: جمعی از خریداران محصولات ایران خودرو و سایپا روز دوشنبه در اعتراض به افزایش قیمت خودروهای ...
ماجرای تجمع خریداران خودرو مقابل وزارت صنعت چه بود؟ - 0

یک معترض افزایش قیمت خودرو گفت: جمعی از خریداران محصولات ایران خودرو و سایپا روز دوشنبه در اعتراض به افزایش قیمت خودروهای پیش فروش شده مقابل وزارت صنعت تجمع کردند که ۸ نفر از آنها بازداشت و همان روز آزاد شدند.

یکی از معترضان افزایش قیمت خودروهای پیش فروش شده ایران خودرو و سایپا در خصوص تجمع‌ روز گذشته مقابل وزارت صنعت به فارس گفت: جمعی از متقاضیان خرید خودرو از خودروسازان داخلی، مرداد و شهریور سال گذشته برای خرید خودرو از ایران خودرو و سایپا ثبت‌نام کردند. پس از آن، در حالی برای تحویل خودرو انتظار می‌کشدیم که شاهد افزایش قیمت‌ها در بازار بودیم.

وی افزود: در آن زمان، ‌ شریعمتداری وزیر سابق صنعت از مردم خواسته بود تا به منظور حمایت از تولید ملی و برای جلوگیری از حضور دلالان در بازار، تولیدات داخلی را از خودروسازان خریداری کنند. ما هم برای ثبت‌نام خودرو اقدام کردیم و ۵۰ درصد قیمت مصوب آن زمان را پرداخت کردیم. قرار بود با پرداخت بقیه قیمت خودرو، در زمان مقرر آن را تحویل بگیریم اما بعد از گذشت مدتی، ایران خودرو و سایپا برای افزایش قیمت محصولات خود اقدام کردند.

وی تصریح کرد: طبق مصوبه شورای رقابت، هر سال یک بار در تیرماه افزایش قیمت خودرو اتفاق می‌افتاد و به ما هم گفته بودند که نگران افزایش قیمت‌ها نباشید، اما ایران خودرو از ابتدای بهمن ۹۷ قیمت همه محصولاتش را ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش داد که ما نسبت به این قضیه معترض شدیم و پرسیدیم که طبق چه مجوزی ا ین کار صورت گرفته است.

این خریدار معترض افزود: ما نسبت به ماده ۴ قانون حمایت از مصرف‌کنندگان و عدم رعایت آن از سوی خودروسازان معترض بودیم چرا که طبق این قانون، قیمت نهایی خودرو باید قیمت زمان تحویل مندرج در قرارداد باشد یعنی اگر زمان تحویل خودرو، بهمن یا اسفند مقرر شده باید قیمت همان زمان مدنظر قرار می‌گرفت.

ماجرای تجمع خریداران خودرو مقابل وزارت صنعت چه بود؟ - 7

وی با بیان اینکه اواخر فروردین ماه امسال سایپا دعوتنامه تحویل خودروهای موعد بهمن را برای مشتریان ارسال کرد، گفت: طبق این دعوتنامه قیمت خودرو بر مبنای قیمت حاشیه بازار تعیین شده بود. بر این اساس، قیمت پراید ۳۷ میلیون تومان تعیین شد که هرچند برای این دسته از مشتریان تخفیف ۲۰ درصدی لحاظ شد ولی در نهایت، افزایش قیمت ۱۰ تا ۳۰ درصدی برای محصولات اتفاق افتاد.

این نماینده معترض تصریح کرد: ایران خودرو نیز قیمت محصولاتش را اعلام کرد و بر این اساس، قیمت حاشیه بازار را لحاظ کرد.

وی تصریح کرد: هایما S۷ که قیمت مصوب آن در تیر پارسال ۱۰۴ میلیون تومان بود برای اول بهمن ماه ۱۵۶ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد ولی برای خودروهای با موعد تحویل بهمن ماه ۱۸۰ میلیون تومان و موعد تحویل اسفند ماه ۲۰۱ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد. به این ترتیب در حالی که مشتریان می‌توانستند در زمان ثبت‌نام همین خودرو را با قیمت ۱۵۰ میلیون تومان از بازار خریداری کنند حالا باید حدود ۲۰۰ میلیون تومان بابت تحویل با تاخیر آن پرداخت کنند.

وی ادامه داد: برای اعتراض به این مساله روز گذشته مقابل وزارت صنعت تجمع کردیم.

وی افزود: همچنین قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ در بهمن ماه سه مرتبه از سوی ایران خودرو اعلام شد که نرخ‌های ۶۰، ۵۷ و ۵۴ میلیون تومان برای این محصول اعلام شده بود و میانگین آنها کمتر از ۶۰ میلیون تومان می‌شود ولی در حال حاضر ایران خودرو میانگین قیمت بهمن ماه را بر روی سایتش ۶۷ میلیون تومان اعلام کرده و نرخ‌های قبلی را حذف کرده است.

وی افزود: پس از تجمع روز گذشته مقابل وزارت صنعت ۸ نفر از تجمع‌کنندگان را برای مذاکره به داخل ساختمان وزارتخانه بردند که نیروهای حراست وزارت صنعت با آنها صحبت کرد و درنهایت گفتند که تجمع صورت گرفته غیرقانونی بوده است.

این معترض به افزایش قیمت خودرو افزود: از یکی از کلانتری‌ها نیز چند نفر به وزارت صنعت مراجعه کردند و ۸ نفر نماینده تجمع کنندگان را با خود به کلانتری بردند.

وی ادامه داد: یکی از سربازان ابتدا به یکی از معترضان دستبند زد اما با دستور سرهنگ مسئول پرونده، دستبند را بلافاصله از دست آن فرد باز کردند.

به گفته وی، در کلانتری به نماینده تجمع‌کنندگان اعلام شد که برای پیگیری اعتراض خود باید از طریق مجاری قانونی از جمله قوه قضاییه اقدام کنید و وزارت صنعت مسئولیتی در این زمینه ندارد.

وی افزود: تجمع کنندگان بر اساس ماده ۲۹ قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، مقابل وزارت صنعت تجمع کرده بودند زیرا طبق این ماده قانونی، وزارت صنعت مسئول حل مشکل ایجاد شده بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است. در نهایت قرار شد موضوع از طریق قوه قضاییه پیگیری شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان دارالقرآن الکریم ضمن صدور بیانیه و محکوم کردن اقدامات ناشایست و ساختار شکنانه فتنه‌گران و اهانت به ساحت مقدس قرآن کریم در مصلای شهر قدس توسط عده‌ای آشوب‌گر یکصد جلد قرآن کریم به مصلای شهرستان قدس اهدا کرد. این اقدام در پی اقدامات هنجار شکنانه ایادی استکبار جهانی و فتنه‌گران در کشور و سوزاندن قرآن کریم و اهانت به ساحت مقدس کلام الهی و اماکن مذهبی و تخریب اموال عمومی و ایجاد نا امنی در برخی مناطق کشور صورت گرفت. بی‌شک آتش زدن اماکن عمومی و مراکز دولتی و خصوصی و اهانت به مساجد و علی الخصوص آتش زدن «قرآن کریم» کار مردم مسلمان این دیار نیست و چنین اقدامات شنیعی مخصوص فتنه طراحی شده از سوی مستکبرانی است که دست‌شان تا مرفق به خون این مردم مسلمان آغشته است. اما همان‌گونه که قرآن کریم وعده داده است: «إن ٱلذین قالوا۟ ربنا ٱلله ثم ٱستقٰموا۟ تتنزل علیهم ٱلملٰٓئکة ألا تخافوا۟ ولا تحزنوا۟ وأبشروا۟ بٱلجنة ٱلتی کنتم توعدون». سازمان دارالقرآن الکریم
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
سازمان هواشناسی کشوربا اشاره به بارش باران در مناطقی از شمال، شمال‌شرق و شرق کشور به کشاورزان این مناطق توصیه کرده است، اقدامات پیشگرانه را در مدت فعالیت سامانه بارشی به کار بندند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سازمان هواشناسی کشور با صدور اطلاعیه‌ای با اشاره به بارش باران در مناطقی از شمال، شمال‌شرق و شرق کشور به کشاورزان این مناطق توصیه کرده است، اقدامات پیشگرانه را در مدت فعالیت سامانه بارشی به کار بندند. در اطلاعیه شماره ۱۲۲ این سازمان، ضمن اشاره به تداوم فعالیت سامانه بارشی تا روز شنبه، دوم آذرماه از بارش برف و باران، وزش باد شدید و کاهش محسوس دما در این مدت در تعدادی از استان‌های کشور خبر داد. در این اطلاعیه، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال آب‌گرفتگی معابر عمومی، لغزندگی و مه‌آلود شدن و اختلال تردد در جاده‌های کوهستانی، کاهش دید و احتمال کولاک برف و وزش تندباد‌های لحظه‌ای از مخاطرات فعالیت این سامانه در روز‌های آینده عنوان و به کشاورزان مناطق متاثر از فعالیت سامانه بارشی توصیه شده است، ضمن انجام اقدامات پیشگیرانه و به‌کارگیری تمهیدات لازم، نسبت به محافظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار و تخلیه سمپاش‌ها اقدام کنند.

کیفیت خدمات شبکه ملی اطلاعات

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
ایلناایلنا1 روز قبل
معاون امور بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: نوسانات قیمت در اکثر قریب به اتفاق کالاها نداریم و تخلفات بازار در روزهای اخیر نیز تغییر محسوسی نداشته است. نوسانات قیمت در اکثر قریب به اتفاق کالاها نداریموی در این خصوص تصریح کرد: به غیر از چند قلم کالای فصلی که به دلیل مسایل آب و هوایی و حمل و نقل با افزایش قیمت مواجه بودند، تقریبا اکثر قریب به اتفاق کالاها شرایط نسبتا عادی را داشتند و نوسانات قیمت خاصی هم گزارش نشد. وی ادامه داد: این افزایش قیمت البته در خصوص اکثر قریب به اتفاق کالاها که از طریق شرکت‌های پخش توزیع می‌شود، صدق نمی‌کند و فقط در مورد برخی از کالاهای فصلی اتفاق می‌افتد. فروشگاه‌های زنجیره‌ای واقعا همکاری خوبی با ما دارندمعاون امور بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه فروش در فروشگاه‌های زنجیره‌ای سیستمی انجام می‌شود، بیان کرد: نظارت‌ها و بازرسی‌ها در این فروشگاه‌ها هم وجود دارد و البته فروشگاه‌های زنجیره‌ای واقعا از ابتدای شروع طرح افزایش قیمت بنزین همکاری خوبی داشتند. بالغ بر ۵۰ درصد از بازرسی‌های سطح بازار به صورت رندمی انجام می‌شودقبادی با اعلام اینکه بالغ بر ۵۰ درصد از بازرسی‌های سطح بازار به صورت رندمی (نه پس از دریافت گزارش و شکایت) انجام می‌شود، گفت: بخش شکایات مردمی هم به صورت ویژه مورد رسیدگی و پیگیری قرار می‌گیرد و بازرسین اتحادیه‌ها هم کار رسیدگی و کنترل بازار را انجام می‌دهند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بهترین لپ تاپ‌های ۲۰۱۹ ایسوس؛ کدام لپ تاپ‌های ایسوس کارایی بهتری دارند؟

تکراتوچند ثانیه قبل

کلاهبرداری با شگرد ثبت‌نام طرح‌های حمایتی دولت

اقتصاد آنلاین4 دقیقه قبل

جزئیات پیشنهاد میلان به زلاتان

نود4 دقیقه قبل

بازیکنان پرسپولیس شارژ مالی شدند/قول انصاری‌فرد به سرخ‌پوشان

نود4 دقیقه قبل

چالش پیرترین سرمربی ملی جهان؛ تمدید سرمربی ۷۴ ساله با آلبانی

نود4 دقیقه قبل