یک روز مانده به پایان جشنواره جهانی فیلم فجر
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

یک روز مانده به پایان جشنواره جهانی فیلم فجر

حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳

باشگاه خبرنگارانخبرگزاری باشگاه خبرنگاران
حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳

جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور سینماگران و هنرمندان در پردیس سینمایی چارسو از ۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ در تهران در حال برگزاری است.

حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 1حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 2حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 3حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 4حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 5حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 6حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 7حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 8حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 9حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 10حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 11حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 12حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 13حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 14حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 15حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 16حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 17حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 18حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 19حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 20حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 21حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 22حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 23حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 24حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 25حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 26حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 27حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 28حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 29حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 30حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 31حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 32حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 33حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 34حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 35حال و هوای جشنواره جهانی فیلم فجر -۳ - 36

خواندن خبر در سایت منبع

روایت داوران از رقابت فیلم‌ها در جشنواره جهانی فجر

ایرناخبرگزاری ایرنا
روایت داوران از رقابت فیلم‌ها در جشنواره جهانی فجر
تهران- ایرنا- داوران بخش های فیلم‌های اول، جایزه نت پک و حلقه منتقدان بین المللی از روند داوری بین فیلم ها و رقابت فشرده بین آثار در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم‌ فجر گفتند.

به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، در حالی که ساعاتی تا برگزاری اختتامیه سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر (۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت) باقی مانده، داوران بخش‌های مختلف در برابر خبرنگاران به سوالات آنان پاسخ و در مورد رقابت بین آثار این بخش‌ها توضیح دادند.

اعجاز گل از پاکستان، غلامرضا موسوی از ایران و لاتیکا پادگائونکار از هند داوران بخش جایزه نت پک همچنین عمار هادی العرادی از عراق، غسان سلهب متولد سنگال و ساکن لبنان و بهروز شعیبی از ایران داوران بخش فیلم‌های اول بعد از داوران بخش سینمای سعادت روبروی خبرنگاران قرار گرفتند.

اعجاز گل در این نشست به تجربه آشنایی خود با سینمای ایران در ۳ دهه قبل اشاره کرد و گفت: ابتدا تصور می‌کردم این فیلم‌ها تبلیغات دولتی هستند ولی فیلمی؛ مانند خانه دوست کجاست از عباس کیارستمی را دیدم که اصلا ربطی به دولت یا فضای سیاسی نداشت؛ اواخر دهه ۸۰ میلادی توانستم فیلم هایی؛ مانند رنگ خدا، بچه‌های آسمان و باران از مجید مجیدی را ببینیم که به شدت تحت تاثیر قرار گرفتم.

*سینمای ایران در سطحی بین المللی ایستاده است

وی با اشاره به موفقیت‌های اصغر فرهادی و فیلم جدایی نادر از سیمین ادامه داد: در جشنواره ۱۱ فیلم دیدم و متوجه شدم ایران توانسته به موفقیت‌های زیادی دست یابد؛ در حوزه فناوری و صدای دیجیتال، بازیگری و تدوین و دیگر بخش‌های سینما و در نهایت سینمای ایران در سطحی بین المللی ایستاده است.

موسوی نیز گفت: داوری این جشنواره باعث شد بعد از مدت‌ها دوباره فیلم مستند ببینم و لذت ببرم؛ ۵ فیلم مستند در این بخش بود که از این تعداد ۴ فیلم فیلم‌های خوبی بودند. در جمع کیفیت فیلم هایی که دیدیم خوب بود.

لاتیکا پادگائونکار نیز در مورد جایزه نت پک یا شبکه ارتقای سینمای آسیا توضیح داد: شماری از فیلمسازان هندی پی بردیم سینمای خوبی که می‌خواهیم در آسیا نمی‌بینیم فقط فیلم‌های هالیوود و بالیوود می‌بینیم، تصمیم گرفتیم مجله سینمایی را برای پرداختن به سینمای مد نظرمان راه اندازیم و بعد از مدتی جشنواره فیلمی با محوریت فیلم‌های آسیایی شروع کردیم؛ بعد از ۳ سال فیلمسازان را دعوت و با سازمان ملل رایزنی کردیم. در نهایت اکنون نت پک در جشنواره‌های زیادی جوایز می‌دهد کتاب‌های زیادی منتشر کرده و در این جشنواره هم جایزه می‌دهد.

وی با اشاره به فیلم‌های این بخش گفت: از ۱۱ فیلم داوری شده در این بخش، ۹ فیلم در مورد مرگ یا زندان خودکشی صدایی از جهان مردگان بود همچنین زندان زنان و فشارهای ناشی از آن در فیلم‌ها وجود داشت می‌تواند کاملا اتفاقی باشد.

غسان سلهب نیز با اشاره به اینکه برای اولین بار به ایران آمده گفت: سینمای ایران انواع و کیفیت‌های مختلفی دارد، تنها یک نوع سینما نیست و فیلم‌های ایرانی مشهور هستند. در کشورهای مختلف و جشنواره‌های گوناگون در دهه‌های گذشته نمایش داده شده‌اند.

وی ادامه داد: امیدوارم بار دیگر با فیلمی که می‌سازم در این جشنواره شرکت کنم.

**یک انتخاب از میان ۱۲ فیلم

شعیبی نیز با اشاره به تجربه خوب داوری در بخش فیلم‌های اول گفت: با مجموعه‌ای از فیلم‌های اول خوب شامل ۱۲ فیلم طرف بودیم، تعداد زیادی از آنها قابل بحث بود.

وی ادامه داد: دو داور دیگر این بخش یعنی غسان سلهب و العرادی ضمن اینکه فیلمساز هستند، نگاه تحقیقی در مورد سینما دارند و سینمای ایران را می‌شناختند.

کارگردان فیلم سیانور ادامه داد: جلسات ما در مورد فیلم‌ها بیشتر شبیه جلسه درس آموزی بود، در بخش فیلم‌های اول یک انتخاب داشتیم و باید به بهترین امتیاز می‌رسیدیم.

در ادامه باربارا لوری، جونیت جبنویان و روبرت صافاریان داوران بخش حلقه منتقدان بین المللی در برابر خبرنگاران نشستند.

باربارا لوری منتقد فیلم فرانسوی گفت: ما از میان ۱۵ فیلم بخش جلوه گاه شرق داوری کردیم.

وی افزود: این تجربه خیلی خوبی بود؛ ما گروه کوچکی بودیم و پیدا کردن برنده دشوار نبود.

لوری تصریح کرد: جشنواره فقط برای فیلم دیدن نیست ملاقات با افراد همکاران، سینماگران و تبادل اطلاعات و گپ و گفت از جمله اهداف همه جشنواره هاست.

جبنویان‌ نیز با اشاره به اینکه برای اولین بار به ایران آمده گفت: هر کس به ایران می‌آید با خاطرات خوب برمی گردد و من هم به جمع آنها افزوده شده‌ام.

وی افزود: به طور کلی از این انتخاب خوشحالم.

صافاریان نیز گفت: انتخاب ما از بین فیلم‌های جلوه گاه شرق بود و یک منتخب از میان آنان انتخاب کردیم، از نظر نگاه به فیلم‌ها هم سلیقه بودیم. شاید به این دلیل که با فرانسه رابطه‌ای دیرین داریم و ترکیه هم که از کشورهای منطفه است و احساس بیگانگی یا آشنایی تازه نداشتیم.

فراهنگ ** ۹۱۵۷ ** ۹۲۴۶ **

خواندن خبر در سایت منبع

تمجید داوران خارجی جشنواره جهانی فجر از ایران و سینمایش

ایسناخبرگزاری ایسنا
تمجید داوران خارجی جشنواره جهانی فجر از ایران و سینمایش
داوران خارجی بخش‌های مختلف جشنواره جهانی فیلم فجر از سینمای ایران و فرهنگ و سنت ایرانی به عنوان کشوری با قدمت تاریخی تمجید کردند.

به گزارش ایسنا، در نهمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر داوران بخش‌های مختلف این رویداد در نشست خبری در پردیس چارسو حاضر شده و ضمن پاسخ به سوالات از جشنواره و فیلم‌های ایرانی و کشور ایران هم صحبت کردند.

در بخش «جلوه گاه شرق» «روسودان گلورژیدزه» و خسرو معصومی و از جمع داوران «بین الادیان» هم اینیس گیل و داگلاس فالسون در این نشست بودند.

خسرو معصومی در اظهاراتی با اشاره به اولین تجربه داوری اش در این جشنواره از پذیرفته نشدن فیلم‌های ایرانی در در جشنواره کن گفت و افزود: جای تعجب است که امسال در جشنواره فیلم کن هیچ فیلم ایرانی به عنوان نماینده نداشتیم.

امیر اسفندیاری معاون بین‌الملل جشنواره که ریاست نشست‌ها را برعهده داشت، درباره بخش «بین الادیان» توضیح داد که در دیگر جشنواره‌ها داوران «بین الادیان» جایزه کلیسای کاتولیک را به فیلم‌ها می‌دهند ولی برای جشنواره فجر تقاضا شده این جایزه بین الادیان باشد و داوران این بخش را سازمان سیگنس معرفی کرده‌اند.

در این بخش، فالسون حضورش در این جشنواره را تجربه‌ای شگفت انگیز دانست و گفت: قبل از حضور در این جشنواره، پیش بینی خاصی از آن نداشتم اما امروز می‌توانم بگویم که فراتر از توقع من عمل کرد. سینمای ایران سینمایی شگفت‌انگیز است و امیدوارم فیلم‌های بیشتری از این کشور در دنیا نمایش داده شود.

در ادامه وانگ ژیائوشوای، پیتر فلایشمان، مایک فان دائم، مظفر اوزدمیر، نرگس آبیار و نوید محمدزاده داوران بخش مسابقه بین الملل «سینمای سعادت» در نشست حاضر شدند.

به گفته اسفندیاری ۱۵ فیلم در این بخش شرکت داشت که ۳ فیلم از ایران و ۱۲ فیلم از کشورهای دیگر بودند اما در کل جشنواره، ۶۴ کشور شرکت کردند.

میتوسکا به عنوان یکی از اعضای هیأت داوران بخش «سینمای سعادت» در سخنانی بیان کرد: علاوه بر ۱۵ فیلم بخش مسابقه بین‌الملل، ۱۵ فیلم کوتاه دیدم و تعدادی فیلم خارج از این بخش را نیز در روزهای برگزاری جشنواره تماشا کردم. در اروپا این شانس را نداریم که فیلم‌هایی از کشورهای مختلف ببینیم. انتخاب هوشمندانه فیلم‌ها و داوری‌ها لذت بخش بود.

فان دائم نیز درباره نحوه شکل گیری تعامل با سایر داوران عنوان کرد: در این بخش ۷ داور با ۴ زبان مختلف که با سه مترجم همکاری می‌کردند حضور داشتند که کار سختی بود ولی از نتیجه کار راضی هستیم و تلفاتی هم نداشتیم!

او در پاسخ به این که آیا در این بخش تمایل داوران به انتخاب ژانرهایی خاص یا فیلم‌هایی کمتر تجاری بوده است، توضیح داد: طبیعتا اختلاف نظرهایی بین ما وجود داشت. گاهی می‌خواهیم فیلم‌های رایج «مین استریم» (عامه پسند) را ببینیم گاهی فیلم‌های هنری اما اکثر فیلم‌های حاضر در جشنواره جهانی فیلم فجر خوب بود و در فرآیند داوری به مشکلی برنخوردیم. همچنین اگر در یک فستیوال فیلم‌های بد و خوب در کنار هم نباشند، داوری معنایی ندارد.

نرگس آبیار نیز در این باره توضیح داد: در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر فیلم‌ها ویترین متنوعی از موضوعات مختلف نظیر محیط زیست، وحدت بین ادیان، تم نوستالژی، کودکانه، داستان‌هایی درباره جنگ جهانی دوم را به تصویر کشیدند که مجموعه این ژانرها انتخاب را برای داوران سخت کرد. در این شرایط اولویت موضوعی برای دنیای کنونی را مدنظر قرار دادیم. همچنین فیلم‌های خوبی در مجموع در جشنواره شرکت داشت و من به شخصه فیلم‌های کوتاه را بیشتر دوست داشتم.

او در پاسخ به اینکه آیا کشور سازنده فیلم در داوری اش تأثیر داشته است؟ گفت: ملاک اصلی ما فیلم خوب بود اما یادم …

در ادامه، یکی از داوران خارجی از فیلم مصائب شیرین انتقاد کرد و نمایش آن را در جشنواره تعجب برانگیز دانست که به نظر می‌رسد بیشتر بخاطر ارتباط برقرار نکردن با آن و ندیدن مصائب شیرین یک باشد. ‌

سپس «لابینا میتوسکا» دیگر داور مسابقه بین‌الملل عنوان کرد: قبل از اینکه به ایران بیایم تصمیم داشتم با خانواده‌ام بیایم ولی اطرافیانم ترسیده بودند و می‌گفتند واقعا چنین تصمیمی دارم؟ اما الان باید بگویم شما سینما و کشور محشری دارید. شما تاریخ، سنت، فرهنگ و سینمای بی نظیری دارید و دیروز که از شیراز برمی‌گشتیم دختر ۶ ساله من می‌گفت که‌ای کاش برای همیشه اینجا بمانیم. ‌

«فلایشمان» دیگر داور بخش «سینمای سعادت» نیز درباره علاقه مندان به سینما در ایران گفت: تحت تأثیر شور و اشتیاق مخاطبان سینما در ایران هستم. مخاطبان سینما در ایران آنقدر پخته، هوشمند و آگاه هستند که هر فیلمی را از هر جای جهان ببینند و درک کنند.

«وانگ ژیائوشوای» نیز که با توجه به تفاوت فرهنگ‌ها به شوخی اشاره کرد در این چند روز یک پاکسازی بدنی داشته است، در پاسخ به این که از نگاهش مشخصه‌های فنی و هنری جشنواره جهانی فیلم فجر نسبت به دیگر کشورها چه بود، گفت: همیشه دوست دارم فیلم‌های تکنیکی ببینم و در این دوره از جشنواره جهانی فیلم فجر شاهد نمایش چنین فیلم‌هایی بودم. پیش از این همیشه فیلم‌های ایرانی را در سایر جشنواره می‌دیدم و این اولین بار بود که فیلم‌های ایرانی را در ایران و همراه با مخاطبان این کشور دیدم و دقت کردم که حاضران در سالن گام به گام در سالن با فیلم ارتباط برقرار می‌کنند. در چین هم این طور است و اکثر چینی‌ها دوست دارند بیشتر فیلم‌های چینی را ببینند تا فیلم‌های آمریکایی.

«فان دائم» داور مسابقه بین‌الملل در پاسخ به پرسشی درباره ویژگی فیلم‌های ایرانی و قابلیت‌های آن برای عرضه بین المللی عنوان کرد: داستانی که جهانی باشد همیشه مخاطب خواهد داشت و فیلم‌های ایرانی ویژگی‌های جهانی دارند. اگر این فیلم‌ها یک مشکل خود را حل کنند از نظر موفقیت‌های بین‌المللی پیشرفت بیشتری خواهند داشت و آن نحوه ترجمه و زیرنویس است که با غرب تفاوت دارد. اگر فیلم‌های ایرانی به روش غربی زیرنویس شوند تا ۳۰ درصد موفقیت بیشتری کسب خواهند کرد. زیرنویس آثار ایرانی بسیار پر واژه‌اند و بسیار سریع می‌گذرند. حتی برای یک انگلیسی زبان نیز دنبال کردن این زیرنویس‌ها دشوار است. صنعت سینمای ایران باید متخصصانی در این حوزه را به خدمت بگیرد تا افراد بیشتری از آن بهره ببرند.

«مظفر اوزدمیر» دیگر داور بخش مسابقه بین‌الملل با اشاره به بهترین فیلمی که در جشنواره دیده است، اظهار کرد: بهترین فیلمی که در جشنواره جهانی فیلم فجر دیدم، «دونده» بود که من را به خود جذب کرد. دنیا گویی در این فیلم میان یک آتش سوزی است و امیروی دونده به سمت خنکایی می‌رود. ضربه‌ای را که او به یخ‌ها می‌زد بسیار دوست داشتم و فیلمبرداری آن صحنه شبیه یک سحر و جادو بود.

در ادامه داوران بخش «نتپک» حاضر شدند که اعجاز گل داور این بخش گفت: تجربه آشنایی من با سینمای ایران به ۳۰ سال گذشته برمی‌گردد. فکر می‌کردم آن زمان قرار است فیلمی پروپاگاندا ببینم اما فیلم‌های آن سال‌ها نظیر «خانه دوست کجاست» این مضمون را نداشت. همچنین فیلم‌های باران، رنگ خدا و بچه‌های آسمان ساخته مجید مجیدی را بعدها از سینمای ایران دیدم. در ادامه سینمای ایران با فیلم‌هایی نظیر «جدایی نادر از سیمین» موفق‌تر شد. این سینما در حال حاضر در سطح بین‌المللی ایستاده است و از نظر بازیگری، ویژگی‌های فنی، کارگردانی و… در شرایط خوبی قرار دارد.

غلامرضا موسوی داور ایرانی بخش «نت پک» نیز عنوان کرد: فرصت خوبی برای همراهی با این تیم داوری در «نت پک» فراهم شده بود؛ افرادی حرفه‌ای که باعث شدند بعد از مدت‌ها فیلم مستند تماشا کنم و از دیدن آنها لذت ببرم. کیفیت آثاری که دیدیم بسیار بالا بود.

بهروز شعیبی دیگر داور این بخش نیز با اشاره به دو نکته درباره بخش «فیلم‌های اول» و تجربه داوری آثار آن عنوان کرد: در این بخش با مجموعه‌ای از فیلم‌های اول خوب رو به رو بودیم. ۱۲ فیلم خوب دیدیم که قابل بحث بودند. حضور دو داور غیر ایرانی اهمیت زیادی داشت. غسان سلهب و العرادی علاوه بر فیلمسازی، سینمای ایران را می‌شناختند و در این باره با یکدیگر گفتگو می‌کردیم.

وی افزود: جلساتی که درباره جمع بندی فیلم‌ها برگزار شد برای من جنبه آموزش داشت و امیدوارم نتیجه درستی صورت گرفته باشد. در بخش فیلم‌های اول تنها یک انتخاب داشتیم و این اتفاق ما را محدود می‌کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

پخش زنده مراسم اختتامیه جشنواره جهانی فیلم فجر از ۲ شبکه تلویزیون

مهرخبرگزاری مهر
پخش زنده مراسم اختتامیه جشنواره جهانی فیلم فجر از ۲ شبکه تلویزیون
مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، به صورت زنده از ۲ شبکه نمایش و آی فیلم پخش می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر امروز پنجشنبه ۵ اردیبهشت ماه ساعت ۱۸ با حضور مهمانان خارجی و داخلی، داوران بخش‌های مختلف و اهالی رسانه در تالار وحدت برگزار می‌شود.

این مراسم از شبکه نمایش و آی فیلم به عنوان شبکه‌های تخصصی فیلم و سریال، به صورت زنده پخش خواهد شد. شبکه آی فیلم به چهار زبان انگلیسی، فارسی، عربی و دری در سراسر دنیا قابل دسترسی است و علاقه مندان کشورهای مختلف می‌توانند عصر امروز ساعت ۱۸ پخش زنده مراسم اختتامیه این جشنواره را از این شبکه‌ها شاهد باشند.

کارگردانی مراسم اختتامیه را کیوان کثیریان و مجید توکلی بر عهده دارند.

همچنین مردمی که در «گذر سینما» واقع در خیابان برادران مظفر جنب سینما فلسطین حضور دارند می‌توانند پخش زنده را از آنجا نیز دنبال کنند.

آدرس سایت رسمی جشنواره Fajriff. com و پست الکترونیکی جشنواره Info@Fajriff. com است.

سی و هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از ۱۸ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) به دبیری رضا میرکریمی در تهران در حال برگزاری است.

خواندن خبر در سایت منبع

فرمانده سپاه تهران: جشنواره جهانی فجر ذهنیت هنرمندان خارجی را نسبت به ایران اصلاح می‌کند

فارسخبرگزاری فارس
فرمانده سپاه تهران: جشنواره جهانی فجر ذهنیت هنرمندان خارجی را نسبت به ایران اصلاح می‌کند
فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) ضمن بازدید از محل برگزاری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: حضور هنرمندان در مرکز پایتخت ایران که پرتردد است و با نیروهای نظامی از امنیت آن محافظت نمی‌شود، نشان‌دهنده برقراری امنیت در ایران است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، سردار محمدرضا یزدی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله (ص) تهران بزرگ ضمن حضور در این جشنواره گفت: جشنواره جهانی فیلم فجر در منطقه جزء برترین جشنواره‌هاست و می‌توان از طریق این جشنواره سینمای ایران را به دنیا معرفی کرد.

به گفته وی، سینمای هر کشوری برخاسته از فرهنگ آن جامعه است و اینکه سینمای ما توانسته خود را به عنوان یک سینمای مبتنی بر احترام بر انسانیت در دنیا بشناساند، امر مهمی است.

وی ادامه داد: هزینه‌های زیادی در دنیا صرف می‌شود تا فرهنگ ملت‌هایی چون ایران را مخدوش جلوه دهند اما تاکنون با حضور فیلم‌های زیادی از کشورمان در جشنواره‌های جهانی، نقشه‌های آنها نقش بر آب شده است.

یزدی با اشاره به اینکه مهمانان جشنواره جهانی فیلم فجر از طریق این رویداد با فرهنگ ما آشنا می‌شوند، گفت: سینماگران خارجی که مهمان جشنواره جهانی فیلم فجر می‌شوند با هنرمندان و سینماگران ما ارتباط برقرار می‌کنند و این ارتباط و تعاملی که بین هنرمندان ایران و مهمانان خارجی برقرار می‌شود برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی افزود: ارزش این ارتباط هم درونی و هم بیرونی است، از لحاظ درونی اینکه می‌دانیم نگرانی‌های دنیا چیست و دنیا درباره ما چگونه فکر می‌کند و از لحاظ بیرونی هم می‌توانیم از طریق این جشنواره خودمان را به شکل صحیح معرفی کنیم و کشورمان را خارج از قاب‌هایی که از ما برای دنیا به تصویر کشیده‌اند، نشان دهیم.

فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ بیان کرد: هنرمندان در تمام دنیا به نکاتی دقت می‌کنند که شاید کمتر کسی به این نکات توجه داشته باشد. هنرمندان بزرگ دنیا که تا کنون در جشنواره جهانی فیلم فجر حضور داشته‌اند، با یک پیش‌زمینه منفی وارد ایران شده‌اند. آنها دنبال شاخصه‌ها و نشانه‌هایی هستند که تاکنون برایشان به تصویر کشیده شده است، اما وقتی این نکات منفی را در ایران نمی‌بینند، به سرعت ذهنشان درگیر دروغی می‌شود که به آنها گفته شده است و از این دروغ‌ها عصبانی می‌شوند.

وی ادامه داد: این هنرمندان وقتی با واقعیت درونی ایران آشنا می‌شوند، متوجه می‌شوند از طرف دولت و رسانه‌هایشان به آنها دروغ گفته شده است. نکته مهم این است که آنها این دروغ و سانسور را ابراز می‌کنند و نگاه جدیدشان درباره ایران را به زبان می‌آورند.

یزدی تصریح کرد: نه تنها هنرمندان بلکه دیپلمات‌های زیادی هم بوده‌اند که با کوتاه‌ترین مدت حضور در ایران متوجه شده‌اند که تمامی اطلاعات و اخباری که درمورد ایران شنیده بودند، کذب بوده است. این دروغ‌ها که بیشتر توسط آمریکا و رسانه‌های خبری آنها در دنیا منتشر می‌شود، بعد از حضور هنرمندان در ایران فاش می‌شود.

فرمانده سپاه محمد رسول‌الله (ص) تهران بزرگخاطرنشان کرد: حضور هنرمندان در مرکز پایتخت که پرتردد هم است، نشان‌دهنده برقراری امنیت در ایران است. محل برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر یک مکان ایزوله نیست و با نیروهای نظامی از امنیت آن محافظت نمی‌شود و خیلی از این هنرمندان و مهمانان جشنواره مسیر بین هتل و پردیس سینمایی چارسو را پیاده طی می‌کنند.

سردار یزدی در پایان تاکید کرد: هنرمندان خارجی اماکن زیادی را برای بازدید انتخاب می‌کنند و به آنجا می‌روند و متوجه می‌شوند آنچه به آنها گفته شده است با واقعیت تفاوت دارد. آنها می‌‌فهمند امنیتی که امروز در کشور ما برقرار است با هیچ کجای دنیا قابل مقایسه نیست. هر روز از هر گوشه دنیا حتی شهرهایی در دل اروپا صدای انفجار و یا حمله تروریستی شنیده می‌شود. این اتفاقات برای ما و مردم دنیا غم‌انگیز و برای سیستم امینتی آنها مایه ننگ است.

سی‌و‌هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر فردا (جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) به کار خود خاتمه می‌‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

جشنواره جهانی فیلم فجر بخشی از زنجیره صنعت سینما است

مهرخبرگزاری مهر
جشنواره جهانی فیلم فجر بخشی از زنجیره صنعت سینما است
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی معتقد است جشنواره جهانی فیلم فجر بخشی از زنجیره صنعت سینما است و گام‌های خوبی برای گسترش بازار سینما در این رویداد اتفاق می‌افتد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با حضور در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در سخنانی گفت: به عنوان یک مدیر سینمایی معتقدم که توجه به زنجیره ارزش در صنعت سینما بسیار مهم است. نمی‌توان جشنواره موفقی داشت اما در پیش تولید، تولید، فیلمنامه، بازاریابی و حضور در بازارهای جهانی دچار ضعف بود. سینما یک زنجیره متصل به هم است که حلقه‌های مختلف از این زنجیره بر حلقه‌های دیگر تاثیر می‌گذارند.

وی یک جشنواره موفق را محصول حرکت کلی سینمای ایران در زنجیره ارزش صنعت سینما دانست و بیان کرد: نمی‌شود نهادهای سینمایی جزیره‌های مختلفی در سینما باشند و بدون همگرایی و بی خبر از یکدیگر به ارتقای سینما در تولید، اکران و جشنواره‌ها بیندیشند. جشنواره‌ها در ایران نیازمند بازاندیشی هستند چراکه در دوره بلوغ خود به سر می‌برند و این بازاندیشی و روزآمدسازی یک ضرورت است.

تابش ادامه داد: «بازیگران اصلی» جشنواره‌ها در کشور ما بخش خصوصی سینما، رسانه‌ها و بخش فرهنگی حاکمیت و سینما، فعالان فضای بین الملل، جامعه هنری، گروه‌های خلاق، فیلمنامه نویسان، کارگردانان و جامعه مدنی هستند که نهاد برگزارکننده فیلم فجر باید با این اضلاع در ارتباط باشد.

به گفته مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، جشنواره فیلم فجر زمانی به موفقیت کامل می‌رسد که غیر از جنبه‌های هنری و فرهنگی، فرصت‌های بیشتری را برای جذب و حضور سرمایه‌های پاک و شفاف در راستای ارتقای سینمای کشور ایجاد کند به این معنی که جشنواره جهانی فیلم فجر محلی باشد که صرفا در آن شاهد بازار فیلم و نمایش آثار نباشیم و مولفه‌های موثرتری از توسعه بازار و صنعت سینما در این رویداد جمع شوند.

وی با تاکید بر اینکه جشنواره فرصتی برای بازنمایی جامعه ایرانی در منظر هنرمندان و مردم است، بیان کرد: به دلیل این بازنمایی است که دقت نظر در انتخاب‌ها و چیدمان فیلم‌ها با اهمیت است. ترویج اولویت‌های فرهنگی یکی از اهداف جشنواره فیلم فجر است، همان طور که طی این سال‌ها پس از جداسازی جشنواره ملی و جشنواره جهانی، فرصت بیشتری برای ترویج این اولویت‌ها فراهم شده است.

تابش افزود: سینمای کشورهای همسو با ایران می‌توانند به خوبی در این جشنواره معرفی شوند و این جشنواره می‌تواند سکویی برای معرفی آثار فیلمسازان همسو با اولویت‌های فرهنگی ایران باشد.

وی جشنواره جهانی فیلم فجر را رویدادی دانست که بر افکار عمومی تاثیر می‌گذارد و توجه مردم را به موجودیت خود در سپهر فرهنگی ایران جلب می‌کند و گفت: این جشنواره می‌تواند دیدگاه‌های حاکمیت را در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی سنجیده و محلی برای تلاقی گفتگوی دست اندرکاران امور فرهنگی، هنرمندان و سیاستمدارانی که به دنبال امور فرهنگی هستند، باشد.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی ادامه داد: این جشنواره بخشی از زنجیره صنعت سینما است و گام‌های خوبی برای گسترش بازار سینما در این رویداد اتفاق می‌افتد اما تنها همین چند روز برگزاری جشنواره مطرح نیست و باید در درازمدت از گفتگوهای خوب میان هنرمندان و پخش کنندگان بین المللی استفاده ببریم و سهم سینمای ایران را از بازار داخلی و جهانی گسترش دهیم.

وی با بیان اینکه در حوزه بازارسنجی باید نقش بخش خصوصی جدی‌تر شود، تصریح کرد: دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر هم همین رویکرد را داشت و همکارانش را از بدنه سینمای ایران انتخاب کرد. این جشنواره توسط اهالی سینما اداره می‌شود اما جا دارد امکان تعامل و همکاری بخش خصوصی با جشنواره بیش از این فراهم شود.

تابش با تاکید بر اینکه جشنواره جهانی فیلم فجر محلی برای بروز فناوری‌های نوین و نوآوری‌های هنری است، گفت: اگر بخواهیم صنعت خلاقانه‌ای در سینما داشته باشیم یکی از فضاهایی که می‌تواند به این عرصه کمک کند جشنواره جهانی فیلم فجر است. بسیار خرسندم که امسال نمایشگاه تجهیزات و فناوری‌های سینمایی همزمان با جشنواره جهانی فجر برپا شد و در این نمایشگاه هنرمندان با دست اندرکاران فنی سینما تعامل و رایزنی می‌کنند.

وی در پایان یادآور شد: باید در جشنواره فضای خوبی برای ارائه تجربه‌های نو در اختیار هنرمندان قرار گیرد و جشنواره محلی برای عرضه آثار این افراد خلاق باشد. جشنواره فیلم فجر مهمترین سکوی ورود نسل جدید سینما به صنعت سینما است.

آدرس سایت رسمی جشنواره Fajriff. com و پست الکترونیکی جشنواره Info@Fajriff. com است.

سی و هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از ۱۸ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) به دبیری رضا میرکریمی در تهران در حال برگزاری است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا23 ساعت قبل
مدیرعامل آستان مقدس امامزادگان عینعلی و زینعلی برنامه‌های شب‌های قدر در این امامزادگان را تشریح کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی، مهدی مزینانی در جلسه ستاد برگزاری مراسم شب‌های قدر گفت: در ایام ماه مبارک رمضان برنامه‌های متنوع فرهنگی و مذهبی در این آستان برگزار می‌شود که برگزاری جزءخوانی قرآن کریم، بیان احکام و قرائت ادعیه، سوگواره حضرت خدیجه (س)، جشن ولادت امام حسن مجتبی (ع) و اطعام فقرا و مستمندان از جمله برنامه‌های برگزار شده است که با استقبال پرشور زائران و مجاوران این آستان مواجه شده است. وی با تأکید بر فضیلت احیا شب‌های قدر خاطرنشان کرد: مهمترین برنامه آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی در ماه مبارک رمضان، برنامه احیا شب‌های قدر است که هر ساله با حضور بیش از ۱۰ هزار نفر از مردم غرب تهران برگزار می‌شود و اماکن مذهبی در این ایام، گسترده‌ترین اجتماع مردمی را شاهد هستند چراکه بنا بر روایات امامان معصوم (ع)، فضیلت این شب از هزار ماه بیشتر است و مقدرات انسان در یک سال آینده رقم خواهد خورد. وی در تشریح برنامه‌های شب‌های قدر آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی گفت: مراسم احیا ء شب‌های نوزدهم، بیست‌ویکم و بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان از ساعت ۲۲:۳۰ با قرائت دعای جوشن کبیر آغاز می‌شود و پس از آن برنامه مداحی، اجرای تواشیح، سخنرانی علمای اعلام و برگزاری مراسم احیا و قرآن به‌سر برگزار خواهد شد. مزینانی با دعوت از عموم مردم برای حضور در این مراسم معنوی گفت: آستان مقدس امامزادگان عینعلی و زینعلی در محیطی معنوی، آرام و دل‌انگیز در شب‌های قدر پذیرای عموم مردم است و علاقه‌مندان می‌توانند از طریق بزرگراه اشرفی اصفهانی، بعد از تقاطع پونک، بلوار پونکی، کوچه امامزاده به این آستان مراجعه کنند.
پارس نیوزپارس نیوز10 ساعت قبل
بعد از گذشت ۱۰ سال، امین تارخ با حضور در نمایش «مارلون براندو» که قرار است در تماشاخانه سپند اجرا شود، به صحنه تئاتر بازمی‌گردد. دکتر کوثر را بیشتر در تئاتر مولوی می‌دید که به نظرش می‌رسد بخش عمده یادگیری‌اش از آن دوران آغاز شد. به نظرش، واقعا کار درستی بود و به قطع یقین اگر کارگردانی دکتر محمد کوثر نبود، کار این‌چنین نمی‌شد. به نظر فریدون جیرانی، کارگردان سینما که بازی تارخ را در نمایش اتللو دیده است، بهترین بازی نمایش اتللو، «یاگو» یی است که تارخ اجرا کرده. امین تارخ نقش اصلی سریال بوعلی سینا را بازی می‌کند و زنده‌یاد فیروز بهجت‌محمدی، زنده‌یاد جمشید لایق، اسماعیل محرابی، چنگیز وثوقی، سرور نجات‌‌الهی و … دیگر بازیگران این مجموعه هستند.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 ساعت قبل
اگر تصویری شفاف از آینده برای مسافر یا مسافران جاده کوشش و تلاش ایجاد نشود انگیزه قوی برای قدم برداشتن در مسیر یا مقابله با مشکلات و موانع به وجود نمی‌آید. اگر جمال یار مقصد واضح و روشن شود خارهای مغیلان را نیز می‌توان به خوشی تحمل کرد، اما اگر رسیدن به مقصود چندان قطعی نباشد یا چشم اندازی روشن از آن ترسیم نشود آن وقت کوچک‌ترین بهانه‌ها نیز می‌توانند حرکت را متوقف سازند. موفقیت امام این بود که اولا هدف را بسیار واضح و شفاف معین کرد و از قدس به عنوان نقطه کانونی مبارزات سخن گفت و ثانیا اجماع گسترده و توافق عمومی بر سر آن ایجاد کرد. در این باور «قدس» نه تنها قبله اول مسلمین بلکه مقصد پایانی همه آزادگان جهان است که زباله دان بارزترین جلوه مجسم شیطان یعنی صهیونیسم خواهد بود. این گونه بود که امام خمینی با هدف گذاری قدس به عنوان مقصد این حرکت جهانی مسیری شفاف برای مبارزه امروز و چشم اندازی روشن برای پیروزی فردا ترسیم کردند.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از هفته نامه صدا وسیما و روابط عمومی شبکه جهانی الکوثر، در حاشیه شورای مدیران این شبکه، در مراسمی از خانم «فاطمه ابراهیم» بابت کسب عنوان «بهترین مجری زن» از نگاه مخاطبان، برای اجرای اخبار این شبکه، تقدیر و تشکر شد. فاطمه ابراهیم، مجری جوان و لبنانی شبکه جهانی الکوثر، کارشناس ارشد روزنامه نگاری و فارغ التحصیل دانشگاه علامه طباطبائی است و از سال ۱۳۹۲ با عنوان دبیرخبر، خبرنگار و مجری با این شبکه همکاری داشته است. همچنین در این جلسه، از آقای «لیث جعفر حسین» بابت کسب عنوان «بهترین مجری مرد از نگاه مخاطبان» برای اجرای قابل تحسین در برنامه زنده «مع المشاهدین» تشکر و تقدیر شد. لیث جعفرحسین، فارغ التحصیل مدرسه عالی آموزش فیلم سازی و لیسانس علوم قرآنی است و از سال ۱۳۷۵ تاکنون، تحت عنوان مجری، تهیه کننده، دوبلور، مترجم و فیلم نامه نویس در سیمای عربی و شبکه الکوثر مشغول به فعالیت است. برنامه مع المشاهدین که از سال ۱۳۸۵ روی آنتن شبکه الکوثر رفته است با دعوت از چهره‌های شاخص سینما و تلویزیون ایران، به معرفی آثار فاخر و پرمخاطب ایرانی به جهان عرب می‌پردازد و از جایگاه ویژه‌ای درمیان مخاطبان شبکه جهانی الکوثر در سراسر دنیا برخوردار است.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، علی رضا رشیدیان در نخستین جلسه کمیته مشاعر حج تمتع ۹۸ در خصوص اهمیت ایام تشریق گفت: نقطه اوج عملیات حج؛ ایام «تشریق» است ودر این ایام همه حجاج از هر کشور، ملیت و نژادی در یک زمان کوتاه و در یک مکان مشخص اجتماع می‌کنند تا مناسک حج خود را بجا آوردند. وی افزود: در این میان عمده زائران تنها یکبار این فرصت را تجربه می‌کنند و باید فضا و شرایط برای آنان به گونه‌ای مهیا شود که به بهترین و کاملترین شکل این مناسک انجام شود. رئیس سازمان حج و زیارت گفت:: اگر سهل انگاری یا تسامحی در ارائه خدمات به زائران در این ایام ایجاد شود، فرصت جبرانی برای آن وجود نخواهد داشت و از این رو باید مدیران اجرایی نهایت دقت و توجه را برای برنامه ریزی در ارائه خدمات به حجاج و هماهنگی بخش‌های مختلف، چون مطوفین، مدیران کاروان‌ها، تغذیه، حمل و نقل (نقل ترددی)، خدمات بهداشتی و درمانی حجاج داشته باشند. رشیدیان با بیان اینکه عمده جمعیت حجاج امسال را بانوان زائر تشکیل می‌دهند، گفت:: باید برنامه ریزی مناسب برای وقوف اضطراری این گروه از زائران و استقرار آنان در مشاعر مقدس به طور جدی مورد توجه قرار گیرد. وی در ادامه این جلسه با اشاره به نقش روابط عمومی سازمان حج و زیارت در اطلاع رسانی مناسب و آگاهی بخشی به حجاج گفت:: اکثریت قریب به اتفاق حاجیان برای نخستین بار به این سفر اعزام می‌شوند و شناخت و ذهنیت چندانی نسبت به این مناسک و اعمال آن ندارند از این رو باید روابط عمومی در خصوص برنامه‌های ایام تشریق و نیز خدماتی که به زائران ارائه می‌شود و محدودیت‌های این ایام، اطلاع رسانی سریع، مناسب و صحیحی به زائران داشته باشند و بدین منظور از هم اکنون برنامه ریزی و اقدامات لازم را پیش بینی کنند. رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه استفاده از محتوای جذاب و کارآمد و توجه به ویژگی‌ها و شرایط مختلف زائران برای تاثیرگذاری بیشتر در فرآیند اطلاع رسانی ضروری است گفت: برنامه ریزی برای موضوع قربانی، انجام حلق (تراشیدن موی سر) بر مبنای شئونات زائران و رعایت نظافت محیطی، مسائل بهداشتی و درمانی حجاج در این ایام خاص، تقسیم کار مناسب میان واحد‌های ستادی برای مدیریت عملیات در ایام تشریق نیز جزء مواردی است که بر اجرای منظم آن‌ها باید نظارت شود. رشیدیان در ادامه با اشاره به حوزه پشتیبانی و تذکر نکات و توصیه‌هایی برای تهیه اقلام تدارکاتی مورد نیاز حجاج گفت:: توجه به رفع آسیب‌های حج گذشته از جمله مباحث مهم برای ارائه بهتر خدمات است. *برنامه ریزی حج امسال بر مبنای آسیب شناسی حج گذشتهاکبر رضایی، معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت هم در این جلسه با اشاره به تشکیل کمیته‌های ۲۲ گانه برای آسیب شناسی حج ۹۷ گفت: در جلسات کمیته‌ها مقرر شد که برنامه ریزی‌های حج امسال بر مبنای رفع آسیب‌های حج قبل انجام شود و آموزش و اطلاع رسانی در زمینه مواردی که بدلیل شرایط حاکم در عربستان قابل رفع نیست، صورت گیرد. در نخستین جلسه کمیته مشاعر موضوع پشتیبانی ایام تشریق شامل وسایل همراه زائران، برچسب‌های لوازم زائران، تهیه لباس‌های متحدالشکل نیرو‌های ستادی و کارگزاران، زیرانداز زائران برای استفاده در مشعرالحرام، مچ بند کاغذی مخصوص ایام تشریق، تجهیزات مورد نیاز کاروان‌ها و مجموعه‌ها در حج و … بررسی شد. بررسی موضوع اطلاع رسانی پیش از موسم حج و حین موسم و در ایام تشریق، پیام رسان مورد استفاده برای اطلاع رسانی به حجاج و محتوای اطلاع رسانی متناسب با شاخص‌های جمعیت شناختی زائران و همچنین بنر‌ها و استند‌های اطلاع رسانی مورد استفاده در هتل‌های مکه و مدینه برخی دیگر از مباحث این جلسه بود. ایام «تشریق» روز‌های ۹ تا ۱۲ ذی الحجه است که طی آن حج گزاران بخش مهمی از مناسک حج مثل وقوف در عرفات و مشعر الحرام و منا، رمی جمرات، قربانی، حلق و تقصیر را به انجام می‌رسانند از این رو این ایام جایگاه ویژه‌ای در اعمال حج دارد.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی گروه «آران»، عکس‌های سه اپرای گروه تئاتر عروسکی «آران» به کارگردانی و نویسندگی بهروز غریب پور سرپرست و بنیانگذار این گروه، برای انتشار در کتاب نودمین سال تأسیس اتحادیه بین المللی نمایشگران عروسکی جهان (یونیما) انتخاب شدند. این کتاب حاوی بهترین اجراهای نمایش‌های عروسکی در نود سال اخیر است. اپراهای «رستم و سهراب»، «عاشورا» و «لیلی و مجنون» اپراهای برگزیده‌ای هستند که برای این رخداد بزرگ انتخاب شده‌اند. از میان این سه اثر اپراهای «عاشورا» و «رستم و سهراب» بیشترین شمار اجرا در خارج از کشور را به خود اختصاص داده‌اند. اپرای «عاشورا» در رم، شارل له ویل مزیه فرانسه و کراکوی لهستان و اپرای «رستم و سهراب» در دبی، رم و تفلیس گرجستان به اجرا در آمده‌اند.

اخبار بیشتر