اشتباه محاسباتی در شمارش قربانیان حملات سریلانکا؛ تعداد تلفات کاهش یافت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اشتباه محاسباتی در شمارش قربانیان حملات سریلانکا؛ تعداد تلفات کاهش یافت

اشتباه محاسباتی در شمارش قربانیان حملات سریلانکا!

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
اشتباه محاسباتی در شمارش قربانیان حملات سریلانکا!
مدیر بیمارستان ملی سریلانکا اعلام کرد که به دلیل تعداد زیاد قطعات اجساد، در شمارش دقیق قربانیان حملات تروریستی اشتباهاتی رخ داد و شمار رسمی قربانیان از 359 نفر به 253 نفر کاهش یافت.

به گزارش مشرق، مقامات سریلانکایی آمار تعداد جان‌باختگان بمب‌گذاری‌های روز «عید پاک» این کشور را تصحیح کردند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «روان ویجه‌واردن» معاون وزیر دفاع سریلانکا با سرزنش آمار ارائه‌شده توسط سردخانه‌ها اعلام کرد شمار رسمی قربانیان بمب‌گذاری‌های روز یک‌شنبه از ۳۵۹ به ۲۵۳ کاهش یافت.

«آنیل جاسینگ» مدیر بیمارستان ملی سریلانکا به رویترز گفت: «این تعداد می‌تواند ۲۵۰ یا ۲۶۰ نفر باشد. نمی‌توانم دقیق بگویم. تعداد قطعات بدن بسیار زیاد است و ارائه آمار دقیق دشوار است».

از میان افرادی که در این بمب‌گذاری‌ها جان باختند، تعدادی نیز خارجی بودند. ملیت این افراد بریتانیایی، آمریکایی، استرالیایی، ترکیه‌ای، هندی، چینی، دانمارکی، آلمانی و پرتغالی بود.

داعش با پذیرفتن مسئولیت این حملات تروریستی، هویت عوامل خود را اعلام کرد و گفت این حملات با کمربند انفجاری انجام شده است.

تا کنون ۷۶ نفر در این زمینه بازداشت شده‌اند. «مایتریپالا سیریسنا» رئیس‌جمهور سریلانکا روز جمعه اعلام کرد پلیس در حال تجسس برای دستگیری ۱۴۰ فرد دیگر است که با گروه داعش در ارتباط هستند. منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش ۲ مقام رسمی سریلانکا به آمار حملات مرگبار این کشور

تسنیمخبرگزاری تسنیم
واکنش ۲ مقام رسمی سریلانکا به آمار حملات مرگبار این کشور
۲ مقام ارشد دولت سریلانکا آمارهای اعلام شده درباره تلفات حملات مرگبار اخیر این کشور را تکذیب کرده اند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، ۲ مقام دولت سریلانکا روز پنجشنبه گفتند: تعداد تلفات حملات خونین و تروریستی اخیر به کلیساها و هتل‌های سریلانکا حدود ۱۰۰ نفر کمتر از رقم ۳۵۹ نفر اعلام شده است.

مدیر کل خدمات بهداشت و درمان سریلانکا در این باره گفت: تعداد تلفات حدود ۲۵۰ یا ۲۶۰ نفر است. نمی‌توانم به طور دقیق تعداد تلفات را اعلام کنم. تعداد زیادی از اجزای اجساد وجود دارد و خیلی سخت بتوان آمار دقیق را اعلام کرد.

این در شرایطی است که سخنگوی پلیس سریلانکا پیش از این از کشته شدن بیش از ۳۵۹ نفر در بمبگذاری‌های یکشنبه این کشور خبر داده است.

معاون وزیر دفاع سریلانکا نیز در اظهاراتی گفت: تعداد تلفات حملات مرگبار اخیر به ۲۵۳ نفر رسیده است. متاسفانه وزارت بهداشت پیش از این آمارهای نادرستی را درباره تلفات بمبگذاری‌ها در اختیار ما قرار داده بود.

دولت سریلانکا اعلام کرده است که گروه توحید جماعت عامل اصلی این حملات و بمبگذاری‌ها بوده است.

بمبگذاری‌های روز یکشنبه در سریلانکا در ۳ کلیسا و ۴ هتل به وقوع پیوسته است.

این حملات مهمترین رویداد خشونت آمیز در سریلانکا پس از پایان جنگ‌های داخلی خونین در ده سال گذشته بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

رئیس جمهور سریلانکا: ۱۴۰ مظنون در ارتباط با حملات عید پاک تحت تعقیبند

ایسناخبرگزاری ایسنا
رئیس جمهور سریلانکا: ۱۴۰ مظنون در ارتباط با حملات عید پاک تحت تعقیبند
رئیس جمهور سریلانکا امروز (جمعه) اعلام کرد، پلیس به دنبال ۱۴۰ فردی است که معتقد است در خصوص حملات روز عید پاک با داعش ارتباط داشته‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، مایتریپالا سیریسنا، رئیس جمهور سریلانکا به خبرنگاران گفت: برخی جوانان سریلانکایی از سال ۲۰۱۳ میلادی با گروه تروریستی داعش همکاری داشته‌اند و روسای ارشد پلیس و ارتش هیچ اطلاعی درباره این حملات به من نداده بودند.

وی همچنین دولت رانیل ویکرمسینگه، نخست وزیر سریلانکا را مقصر تضعیف سیستم اطلاعاتی به سبب تمرکز دادن آنها بر تحت پیگرد قرار دادن افسران نظامی به اتهام جنایات جنگی در جریان جنگ یک دهه‌ای با جدایی‌طلبان تامیل دانست.

مایتریپالا سیریسنا همچنین تایید کرد که یک عنصر افراطگرا نقش کلیدی در بمب‌گذاری‌های مرگبار روز عید پاک در سریلانکا ایفا کرده و رهبری حمله به هتل کلمبو را بعهده داشته است.

وی گفت: آنچه آژانس‌های اطلاعاتی به من گفته‌اند این است که زهران هاشم، رهبر یک گروه افراگرای محلی در جریان حمله به هتل شانگری‌لا کشته شده است.

رئیس جمهور سریلانکا افزود: هاشم رهبری حمله به هتل کلمبو را بر عهده داشت و یک بمب‌گذار دیگر به نام الهام نیز او را همراهی می‌کرد.

وی تاکید کرد: این اطلاعات از جانب اداره اطلاعات ارتش به دست ما رسیده و از تصاویر دوربین‌های مدار بسته موجود در صحنه وقوع حمله بدست آمده است.

خواندن خبر در سایت منبع

لغو نماز جمعه این هفته سریلانکا به دلایل امنیتی

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
لغو نماز جمعه این هفته سریلانکا به دلایل امنیتی
لغو نماز جمعه این هفته سریلانکا به دلایل امنیتی - 0

دولت سریلانکا به دلیل نگرانهیای امنیتی ناشی حاز احتمال حملات تروریستی مجدد برگزاری نماز جمعه این هفته رد لغو کرد.

به گزارش فارس، دولت سریلانکا گفت پلیس به‌دنبال دستگیری عوامل مرتبط با بمب‌گذاری‌های روز یک‌شنبه است. از مسلمانان این کشور خواسته‌شد به‌دلیل احتمال وقوع حملات بیش‌تر، از برگزاری نماز جمعه خودداری کنند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «مایتریپالا سیریسنا» رئیس‌جمهور سریلانکا روز جمعه اعلام کرد پلیس در حال تجسس برای دستگیری ۱۴۰ فرد است که با گروه داعش در ارتباط هستند. این گروه مسئولیت بمب‌گذاری‌های روز یک‌شنبه در کلیساها و هتل‌های این کشور را برعهده گرفت.

او در جمع خبرنگاران گفت برخی جوانان سریلانکایی از سال ۲۰۱۳ در داعش عضو شده بودند. همچنین اعلام کرد پلیس و مقامات ارشد امنیتی تا کنون اطلاعاتی در مورد حمله‌ای جدید ارائه نکرده‌اند.

او «رانیل ویکرم‌سینگ» نخست‌وزیر سریلانکا را به‌خاطر تضعیف سیستم اطلاعاتی و محاکمه مقامات ارتشی درگیر در جنگ داخلی یک دهه پیش این کشور، مورد سرزنش قرار داد. وی «ویکرم‌سینگ» را اکتبر سال گذشته به‌دلیل اختلافات سیاسی اخراج کرد.

پس از آن‌که سرویس‌های اطلاعاتی سریلانکا هشدار دادند احتمال وقوع حملات احتمالی خودروهای بمب‌گذاری‌شده وجود دارد، «جمعیت العلمای سیلان» اصلی‌ترین نهاد اسلامی سریلانکا از مسلمانان این خواسته شده که روز جمعه را در خانه‌های خود نماز بخوانند و از «خانواده‌ها و اموالشان مراقبت کنند».

کلیساها نیز هم‌چنان تعطیل هستند. کاردینال «مالکوم رانجیت» از کشیشان خواست تا اطلاع ثانوی تجمعی در کلیساها شکل نگیرد. او گفت: «امنیت مهم است».

ارتش سریلانکا نیز روز جمعه اعلام کرد نزدیک به ۱۰ هزار سرباز در این کشور برای جستجوی عاملان و تأمین امنیت مراکز مذهبی به‌کار گرفته‌شده‌اند.

ساعاتی پس از آن‌که سیریسنا در جمع خبرنگاران گفت، «رئیس پلیس گفته می‌خواهد استعفا دهد»، «پوتیج جایاسوندارا» رئیس پلیس سریلانکا استعفای خود را اعلام کرد.

روز گذشته نیز «هماسیری فرناندو» وزیر دفاع سریلانکا استعفا کرده بود.

بمب‌گذاری در سه کلیساها و چهار هتل‌ سریلانکا به جان باختن بیش از ۳۵۰ نفر و زخمی شدن حدود ۵۰۰ تن دیگر منجر شد. ۳۸ نفر از کشته‌شدگان دارای ملیت‌ خارجی بودند.

تا کنون هزاران مسلمان به‌دلیل هراس از انتقام‌جویی از حملات داعش، بازداشت‌شدن و پاک‌سازی‌های امنیتی، سریلانکا را ترک کرده‌اند.

پلیس در رابطه با این حملات ۷۶ نفر را دستگیر کرد که شامل ملیت‌های خارجی مانند مصری و سوری نیز هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

مغز متفکر حملات سریلانکا کشته شد

رکناخبرگزاری رکنا
مغز متفکر حملات سریلانکا کشته شد
رکنا: مایتریپالا سیریسنا گفت: زهران هاشم مغز متفکر حملات تروریستی به کلیساها و هتل های این کشور در یکی از این حملات کشته شد.

مغز متفکر حملات سریلانکا کشته شد - 1

رئیس جمهور سریلانکا روز جمعه اعلام کرد زهران هاشم مغز متفکر حملات تروریستی به کلیساها و هتل‌های این کشور در یکی از این حملات کشته شد.

در چندین مورد حملات تروریستی به کلیساها و هتل‌های مجلل در سریلانکا همزمان با عید پاک در روز یکشنبه گذشته سیصد و پنجاه و نه نفر کشته و بیش از پانصد و بیست نفر زخمی شدند.

مایتریپالا سیریسنا رئیس جمهور سریلانکا اعلام کرد: پیگرد مقامات اطلاعاتی نظامی در پی پایان یافتن جنگ داخلی, امنیت ملی کشور را تضعیف کرد.

رئیس جمهور سریلانکا گفت: گزارش اطلاعاتی «کشورهای دوست» را مقامات اطلاعاتی با وی در میان نگذاشته بودند.

وی اعلام کرد: رئیس پلیس به وی اطلاع داده است که کناره گیری خواهد کرد.

رئیس جمهور سریلانکا افزود: دولت این کشور در پی تضعیف دستگاه اطلاعاتی باید مسئولیت حملات روز یکشنبه را بر عهده بگیرد.

سیریسنا گفت: رابطه نزدیک بین قاچاق مواد مخدر و افراط گرایی و تلاش‌ها برای ریشه کن کردن فروش مواد مخدر ممکن است یک علت حملات اخیر باشد. پلیس به دنبال بازداشت حدود ۱۴۰ فرد مرتبط با داعش است. با وزیر دفاع و رئیس پلیس در اواسط آوریل دیدار کرده بود اما آنها وی را از گزارش اطلاعاتی آگاه نکردند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
موضع و رویکرد آیت‌الله خامنه‌ای نسبت به پروسه «مذاکرات هسته‌ای با آمریکا» و متن توافق نهایی، مهم‌ترین جزء فرامتن برجام است. لذا پرسش مهمی که پیش کشیده می‌شود آن است که چرا آیت‌الله خامنه‌ای با این مذاکرات موافقت کرده‌اند؟ کلید پاسخ به این پرسش، توجه به مبنای «مردم‌سالاری دینی» است و تا زمانی که یک درک صحیح از این مفهوم در میان نباشد، از رویکرد و مدیریت آیت‌الله خامنه‌ای در موضوع برجام هم رمزگشایی نخواهد شد. بر همین اساس آیت‌الله خامنه‌ای «جهت‌گیری» حکومت به سمت عدالت و سعادت مردم را نیز یک پایه مشروعیت می‌دانند. آیت‌الله خامنه‌ای چرایی صدور این مجوز را شخصا توضیح داده‌اند. آیت‌الله خامنه‌ای در این دو دیدار تاکید می‌کنند صدور این مجوز در پی «اصرار دولت‌ها» و برای کسب «تجربه ملت» صورت گرفته است.

پیامی دارم

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
چه آنهایی که در دفاع مقدس به شهادت رسیدند، چه آنهایی که در دفاع از مرز به شهادت رسیدند، چه آنهایی که در دفاع از امنیت به شهادت رسیدند، چه آنهایی که در دفاع از حرم و از حریم اهل‌بیت به شهادت رسیدند. پیام شهیدان، پیام نفی ترس و اندوه است. امروز هم پیام شهیدان اگر به گوش ما برسد، از ما خوف را و حزن را برطرف خواهد کرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدارهای مختلف بارها با اشاره به این آیه‌ی شریفه‌ی «پیام شهدا برای امروز ملت ایران» را «نترسیدن و امید داشتن» دانسته‌اند. از این رو پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR همزمان با سوم خردادماه سالروز حماسه فتح خرمشهر، نماهنگ «پیامی دارم» را درباره پیام شهدا به ملت ایران منتشر کرد.
الفالف10 ساعت قبل
نماینده سابق مردم تهران در مجلس با بیان اینکه یکی از کار ویژه‌های آقای رئیسی این بود که برخی افراد قوه قضائیه که دچار فساد بودند را برکنار کرد، گفت: معتقدم این برکناری کفایت نمی‌کند و اگر کسی در دوره مسئولیت دچار فساد شده باید محاکمه‌اش کنند. گروه سیاسی الف، ۴ خرداد ۱۳۹۸، ۱۰:۳۷ ۳۹۸۰۳۰۴۰۳۸علیرضا زاکانی نماینده سابق مردم تهران در مجلس در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در قوه قضائیه در دوران تصدی‌گری رئیس جدید این قوه اظهار داشت: قوه قضائیه اکنون اقدامات خوبی انجام می‌دهد که منشا امید است و حرف‌هایی که آقای رئیسی می‌زند و جهت‌گیری‌هایی که دنبال می‌کند بسیار مناسب است. وی با بیان اینکه یکی از کارویژه‌های ایشان این بود که برخی افراد که در قوه قضائیه دچار فساد بودند را برکنار کرد، گفت: معتقدم این برکناری کفایت نمی‌کند و اگر کسی در دوره مسئولیت دچار فساد شده باید محاکمه‌اش کنند و اتفاقا محاکمه کردن فردی که فساد آشکاری دارد و توسط آقای رئیسی کنار گذاشته شده کمک می‌کند که جهت آینده در قوه قضائیه تثبیت شود. البته همه کسانی که کنار گذاشته شده‌اند مقصودم نیست بلکه فرد یا عنصر خاصی است که کنار گذاشته شده است. زاکانی ضمن تاکید بر اینکه کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل بوده و مایه بدنامی قوه قضائیه و زد و بند شده را باید کنار گذاشت، تصریح کرد: این اقدام مناسب است ولی اینکه رها کنند و محاکمه نکنند خیلی غلط است و محاکمه چنین عنصری که همه از او و اشکالاتش اطلاع دارند برای سلامت قوه قضائیه بسیار مفید وحیاتی است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صدا و سیما، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با ارسال پیامی در صفحه توئیتر خود به نقل از لیندسی گراهام، سناتور آمریکایی نوشت: اگر آنها (دموکرات‌ها) برای استیضاح، که هیچ کاری نکرده است، تلاش کنند، در نهایت باعث خواهند شد که او دوباره به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شود. ترامپ افزود: استیضاح برای جرایم سنگین و بزهکاری است. هیچ گونه جرم یا بزهکاری رخ نداده، مگر مواردی که طرف مقابل (دموکرات‌ها) مرتکب آنها شده است! انتقاد ترامپ از پافشاری دموکرات‌ها بر شهادت دادن مولردونالد ترامپ در یکی دیگر از توئیت‌های امروز خود نوشت: نمی‌دانم چرا دموکرات‌های رادیکال چپ خواستار ادای شهادت باب مولر هستند، در حالیکه او به تازگی گزارشی ۴۰ میلیون دلاری منتشر کرد که با صدای بلند و آشکار به همه اعلام می‌کند هیچ گونه تبانی و جلوگیری از اجرای عدالت رخ نداده است (زمانی که جرم رخ نداده است، چگونه می‌توان از اجرای عدالت جلوگیری کرد؟). دموکرات‌ها فقط دنبال دردسر و تکرار دوباره این روند هستند!

از سوئیس تا عراق٬ چه کشورهایی دنبال میانجیگری بین ایران و آمریکا هستند؟

5+
خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
وانانیوزوانانیوز17 ساعت قبل
روش‌های حل اختلافات سیاسیبرای حل اختلافات سیاسی، نمی‌توان از روش‌های حقوقی استفاده کرد. همچنین می‌توان به مساعی جمیله دبیر کل سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۵ درباره حل اختلاف دو جامعه یونانی و ترک قبرس اشاره کرد. در میانجیگری، میانجی با دادن پیشنهادات لازم در ماهیت دعوا وارد می‌شود، ولی در مساعی جمیله شخص ثالث در ماهیت دعوا دخالتی ندارد. برای واشنگتن نقش سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران و ونزوئلا حائز اهمیت و الویت است. امیدوار بودن ژاپن به ایفای نقش میانجی در تنش‌های ایران و آمریکادولت ژاپن هم امیدوار است که بتواند در راستای حفظ توافق هسته‌ای ایران میان آمریکا و ایران میانجی‌گری کند.

اخبار بیشتر