اشتباه محاسباتی در شمارش قربانیان حملات سریلانکا؛ تعداد تلفات کاهش یافت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اشتباه محاسباتی در شمارش قربانیان حملات سریلانکا؛ تعداد تلفات کاهش یافت

اشتباه محاسباتی در شمارش قربانیان حملات سریلانکا!

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
اشتباه محاسباتی در شمارش قربانیان حملات سریلانکا!
مدیر بیمارستان ملی سریلانکا اعلام کرد که به دلیل تعداد زیاد قطعات اجساد، در شمارش دقیق قربانیان حملات تروریستی اشتباهاتی رخ داد و شمار رسمی قربانیان از 359 نفر به 253 نفر کاهش یافت.

به گزارش مشرق، مقامات سریلانکایی آمار تعداد جان‌باختگان بمب‌گذاری‌های روز «عید پاک» این کشور را تصحیح کردند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «روان ویجه‌واردن» معاون وزیر دفاع سریلانکا با سرزنش آمار ارائه‌شده توسط سردخانه‌ها اعلام کرد شمار رسمی قربانیان بمب‌گذاری‌های روز یک‌شنبه از ۳۵۹ به ۲۵۳ کاهش یافت.

«آنیل جاسینگ» مدیر بیمارستان ملی سریلانکا به رویترز گفت: «این تعداد می‌تواند ۲۵۰ یا ۲۶۰ نفر باشد. نمی‌توانم دقیق بگویم. تعداد قطعات بدن بسیار زیاد است و ارائه آمار دقیق دشوار است».

از میان افرادی که در این بمب‌گذاری‌ها جان باختند، تعدادی نیز خارجی بودند. ملیت این افراد بریتانیایی، آمریکایی، استرالیایی، ترکیه‌ای، هندی، چینی، دانمارکی، آلمانی و پرتغالی بود.

داعش با پذیرفتن مسئولیت این حملات تروریستی، هویت عوامل خود را اعلام کرد و گفت این حملات با کمربند انفجاری انجام شده است.

تا کنون ۷۶ نفر در این زمینه بازداشت شده‌اند. «مایتریپالا سیریسنا» رئیس‌جمهور سریلانکا روز جمعه اعلام کرد پلیس در حال تجسس برای دستگیری ۱۴۰ فرد دیگر است که با گروه داعش در ارتباط هستند. منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش ۲ مقام رسمی سریلانکا به آمار حملات مرگبار این کشور

تسنیمخبرگزاری تسنیم
واکنش ۲ مقام رسمی سریلانکا به آمار حملات مرگبار این کشور
۲ مقام ارشد دولت سریلانکا آمارهای اعلام شده درباره تلفات حملات مرگبار اخیر این کشور را تکذیب کرده اند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، ۲ مقام دولت سریلانکا روز پنجشنبه گفتند: تعداد تلفات حملات خونین و تروریستی اخیر به کلیساها و هتل‌های سریلانکا حدود ۱۰۰ نفر کمتر از رقم ۳۵۹ نفر اعلام شده است.

مدیر کل خدمات بهداشت و درمان سریلانکا در این باره گفت: تعداد تلفات حدود ۲۵۰ یا ۲۶۰ نفر است. نمی‌توانم به طور دقیق تعداد تلفات را اعلام کنم. تعداد زیادی از اجزای اجساد وجود دارد و خیلی سخت بتوان آمار دقیق را اعلام کرد.

این در شرایطی است که سخنگوی پلیس سریلانکا پیش از این از کشته شدن بیش از ۳۵۹ نفر در بمبگذاری‌های یکشنبه این کشور خبر داده است.

معاون وزیر دفاع سریلانکا نیز در اظهاراتی گفت: تعداد تلفات حملات مرگبار اخیر به ۲۵۳ نفر رسیده است. متاسفانه وزارت بهداشت پیش از این آمارهای نادرستی را درباره تلفات بمبگذاری‌ها در اختیار ما قرار داده بود.

دولت سریلانکا اعلام کرده است که گروه توحید جماعت عامل اصلی این حملات و بمبگذاری‌ها بوده است.

بمبگذاری‌های روز یکشنبه در سریلانکا در ۳ کلیسا و ۴ هتل به وقوع پیوسته است.

این حملات مهمترین رویداد خشونت آمیز در سریلانکا پس از پایان جنگ‌های داخلی خونین در ده سال گذشته بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

رئیس جمهور سریلانکا: ۱۴۰ مظنون در ارتباط با حملات عید پاک تحت تعقیبند

ایسناخبرگزاری ایسنا
رئیس جمهور سریلانکا: ۱۴۰ مظنون در ارتباط با حملات عید پاک تحت تعقیبند
رئیس جمهور سریلانکا امروز (جمعه) اعلام کرد، پلیس به دنبال ۱۴۰ فردی است که معتقد است در خصوص حملات روز عید پاک با داعش ارتباط داشته‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، مایتریپالا سیریسنا، رئیس جمهور سریلانکا به خبرنگاران گفت: برخی جوانان سریلانکایی از سال ۲۰۱۳ میلادی با گروه تروریستی داعش همکاری داشته‌اند و روسای ارشد پلیس و ارتش هیچ اطلاعی درباره این حملات به من نداده بودند.

وی همچنین دولت رانیل ویکرمسینگه، نخست وزیر سریلانکا را مقصر تضعیف سیستم اطلاعاتی به سبب تمرکز دادن آنها بر تحت پیگرد قرار دادن افسران نظامی به اتهام جنایات جنگی در جریان جنگ یک دهه‌ای با جدایی‌طلبان تامیل دانست.

مایتریپالا سیریسنا همچنین تایید کرد که یک عنصر افراطگرا نقش کلیدی در بمب‌گذاری‌های مرگبار روز عید پاک در سریلانکا ایفا کرده و رهبری حمله به هتل کلمبو را بعهده داشته است.

وی گفت: آنچه آژانس‌های اطلاعاتی به من گفته‌اند این است که زهران هاشم، رهبر یک گروه افراگرای محلی در جریان حمله به هتل شانگری‌لا کشته شده است.

رئیس جمهور سریلانکا افزود: هاشم رهبری حمله به هتل کلمبو را بر عهده داشت و یک بمب‌گذار دیگر به نام الهام نیز او را همراهی می‌کرد.

وی تاکید کرد: این اطلاعات از جانب اداره اطلاعات ارتش به دست ما رسیده و از تصاویر دوربین‌های مدار بسته موجود در صحنه وقوع حمله بدست آمده است.

خواندن خبر در سایت منبع

لغو نماز جمعه این هفته سریلانکا به دلایل امنیتی

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
لغو نماز جمعه این هفته سریلانکا به دلایل امنیتی
لغو نماز جمعه این هفته سریلانکا به دلایل امنیتی - 0

دولت سریلانکا به دلیل نگرانهیای امنیتی ناشی حاز احتمال حملات تروریستی مجدد برگزاری نماز جمعه این هفته رد لغو کرد.

به گزارش فارس، دولت سریلانکا گفت پلیس به‌دنبال دستگیری عوامل مرتبط با بمب‌گذاری‌های روز یک‌شنبه است. از مسلمانان این کشور خواسته‌شد به‌دلیل احتمال وقوع حملات بیش‌تر، از برگزاری نماز جمعه خودداری کنند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «مایتریپالا سیریسنا» رئیس‌جمهور سریلانکا روز جمعه اعلام کرد پلیس در حال تجسس برای دستگیری ۱۴۰ فرد است که با گروه داعش در ارتباط هستند. این گروه مسئولیت بمب‌گذاری‌های روز یک‌شنبه در کلیساها و هتل‌های این کشور را برعهده گرفت.

او در جمع خبرنگاران گفت برخی جوانان سریلانکایی از سال ۲۰۱۳ در داعش عضو شده بودند. همچنین اعلام کرد پلیس و مقامات ارشد امنیتی تا کنون اطلاعاتی در مورد حمله‌ای جدید ارائه نکرده‌اند.

او «رانیل ویکرم‌سینگ» نخست‌وزیر سریلانکا را به‌خاطر تضعیف سیستم اطلاعاتی و محاکمه مقامات ارتشی درگیر در جنگ داخلی یک دهه پیش این کشور، مورد سرزنش قرار داد. وی «ویکرم‌سینگ» را اکتبر سال گذشته به‌دلیل اختلافات سیاسی اخراج کرد.

پس از آن‌که سرویس‌های اطلاعاتی سریلانکا هشدار دادند احتمال وقوع حملات احتمالی خودروهای بمب‌گذاری‌شده وجود دارد، «جمعیت العلمای سیلان» اصلی‌ترین نهاد اسلامی سریلانکا از مسلمانان این خواسته شده که روز جمعه را در خانه‌های خود نماز بخوانند و از «خانواده‌ها و اموالشان مراقبت کنند».

کلیساها نیز هم‌چنان تعطیل هستند. کاردینال «مالکوم رانجیت» از کشیشان خواست تا اطلاع ثانوی تجمعی در کلیساها شکل نگیرد. او گفت: «امنیت مهم است».

ارتش سریلانکا نیز روز جمعه اعلام کرد نزدیک به ۱۰ هزار سرباز در این کشور برای جستجوی عاملان و تأمین امنیت مراکز مذهبی به‌کار گرفته‌شده‌اند.

ساعاتی پس از آن‌که سیریسنا در جمع خبرنگاران گفت، «رئیس پلیس گفته می‌خواهد استعفا دهد»، «پوتیج جایاسوندارا» رئیس پلیس سریلانکا استعفای خود را اعلام کرد.

روز گذشته نیز «هماسیری فرناندو» وزیر دفاع سریلانکا استعفا کرده بود.

بمب‌گذاری در سه کلیساها و چهار هتل‌ سریلانکا به جان باختن بیش از ۳۵۰ نفر و زخمی شدن حدود ۵۰۰ تن دیگر منجر شد. ۳۸ نفر از کشته‌شدگان دارای ملیت‌ خارجی بودند.

تا کنون هزاران مسلمان به‌دلیل هراس از انتقام‌جویی از حملات داعش، بازداشت‌شدن و پاک‌سازی‌های امنیتی، سریلانکا را ترک کرده‌اند.

پلیس در رابطه با این حملات ۷۶ نفر را دستگیر کرد که شامل ملیت‌های خارجی مانند مصری و سوری نیز هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

مغز متفکر حملات سریلانکا کشته شد

رکناخبرگزاری رکنا
مغز متفکر حملات سریلانکا کشته شد
رکنا: مایتریپالا سیریسنا گفت: زهران هاشم مغز متفکر حملات تروریستی به کلیساها و هتل های این کشور در یکی از این حملات کشته شد.

مغز متفکر حملات سریلانکا کشته شد - 1

رئیس جمهور سریلانکا روز جمعه اعلام کرد زهران هاشم مغز متفکر حملات تروریستی به کلیساها و هتل‌های این کشور در یکی از این حملات کشته شد.

در چندین مورد حملات تروریستی به کلیساها و هتل‌های مجلل در سریلانکا همزمان با عید پاک در روز یکشنبه گذشته سیصد و پنجاه و نه نفر کشته و بیش از پانصد و بیست نفر زخمی شدند.

مایتریپالا سیریسنا رئیس جمهور سریلانکا اعلام کرد: پیگرد مقامات اطلاعاتی نظامی در پی پایان یافتن جنگ داخلی, امنیت ملی کشور را تضعیف کرد.

رئیس جمهور سریلانکا گفت: گزارش اطلاعاتی «کشورهای دوست» را مقامات اطلاعاتی با وی در میان نگذاشته بودند.

وی اعلام کرد: رئیس پلیس به وی اطلاع داده است که کناره گیری خواهد کرد.

رئیس جمهور سریلانکا افزود: دولت این کشور در پی تضعیف دستگاه اطلاعاتی باید مسئولیت حملات روز یکشنبه را بر عهده بگیرد.

سیریسنا گفت: رابطه نزدیک بین قاچاق مواد مخدر و افراط گرایی و تلاش‌ها برای ریشه کن کردن فروش مواد مخدر ممکن است یک علت حملات اخیر باشد. پلیس به دنبال بازداشت حدود ۱۴۰ فرد مرتبط با داعش است. با وزیر دفاع و رئیس پلیس در اواسط آوریل دیدار کرده بود اما آنها وی را از گزارش اطلاعاتی آگاه نکردند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم‌ | لحظه دستگیری رسول دانیال زاده ابربدهکار فراری

همشهریهمشهری1 روز قبل

ونیز زیر آب رفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
شرایط نامساعد جوی و ادامه بارندگی در شهر ونیز ایتالیا، موجب بالا آمدن آب و اعلام وضعیت هشدار در این شهر شده استبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم؛ هم اکنون بیش از ۶۰ درصد شهر ونیز زیر آب رفته است. مردم در شهر ونیز در حالی که تا نیمه در اب فرو رفته‌اند مشغول تردد در این شهر هستند. بسیاری از رهگذاران و به ویژه گردشگران خارجی از پیاده رو‌های موقت چوبی که برای بالا امدن اب تعبیه شده است، استفاده می‌کنند. تعدادی از گردشگران خارجی نیز در میدان معروف «سان مارکو» که بزرگترین میدان اصلی و عمومی ونیز است با شنا کردن جا به جا می‌شوند. ۲ شهروند ایتالیایی نیز در جزیره پالسترینا در نزدیک ونیز بر اثر برخورد صاعقه و شرایط نامساعد جوی، جان خود را از دست دادند.

چرا مداحان، بازیگران و ورزشکاران فکر می‌کنند تافته جدا بافته هستند؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
حرف زدن در مورد اقتصاد، سیاست، فرهنگ و مسائل اجتماعی را به اهالی فن بسپاریم تا حداقل مردمانی که پای تلویزیون نشسته‌اند، حرف‌های خوب و درست بشنوند. درد دل از کسانی که به نام دین و امام حسین، به آلاف و الوف خود می‌رسند. کسانی که آنقدر جدی گرفته شده‌اند که فکر می‌کنند علامه دهر هستند. ما با بازیگران، خوانندگان و ورزشکاران هم همین رفتار را داشتیم. از بازیگر در مورد نقشی که بازی کرده است و از ورزشکار در مورد جامی که گرفته است.

محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته است

الفالف22 ساعت قبل
محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته استگروه سیاسی الف، ۲۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۲:۲۴ ۳۹۸۰۸۲۳۰۳۹۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، اقای موسوی در خصوص اظهارات یک مسئول اماراتی مبنی بر تمایل نداشتن این کشور بر تشدید بحران و حل مشکلات بر اساس گفتگو و اجتناب از وقوع جنگ در منطقه اظهارداشت: ایران بر اهمیت گفتگو و مذاکره سیاسی به عنوان تنها راه حل مشکلات و مسائل منطقه تاکید دارد و از همه توان خود برای ایجاد فضای گفت: وگو بین کشور‌های منطقه استفاده و در این عرصه پیش قدم بوده است. وی افزود: پیشنهاد «تشکیل مجمع گفتگو‌های منطقه‌ای» و «پیمان عدم تجاوز» و همچنین نهایتا رونمایی از «پویش صلح هرمز» در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل از سوی رئیس جمهور اسلامی ایران در این چارچوب است. سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به ارائه «پویش صلح هرمز» به سران کشور‌های حاشیه جنوبی خلیج فارس و عراق افزود: این طرح بر امنیت مشترک ما و کشور‌های همسایه مبتنی بر پایبندی به اصول مشترک از جمله خودداری از تهدید به استفاده از زور، حل بحران‌ها به شکل مسالمت آمیز، احترام به حاکمیت کشور‌ها و خودداری از دخالت در امور داخلی کشور‌ها و حق تعیین سرنوشت ملت‌ها تاکید دارد. اقای موسوی با تصریح این نکته که جمهوری اسلامی ایران معتقد است با آغاز این فرایند ضمن احترام به اختلاف نظرها، منافع مشترک همۀ کشور‌های منطقه تأمین می‌شود افزود: جمهوری اسلامی ایران امیدوار است کشور‌های منطقه با پذیرش پویش صلح هرمز و شروع گفتگو‌های جامع و فراگیر منطقه‌ای، ریشه اختلافات در این منطقه را بخشکانند و در راستای حل بحران‌های منطقه گام‌های عملی، جدی و موثر بردارند.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
وی افزود: کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی نقش مهمی در از بین بردن تفرقه بین مسلمانان دارد، زیرا وحدت یکی از ارکان جهان اسلام است. سالم عماد گفت: اگر اقداماتی برای احیای وحدت امت اسلامی به عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل اسلام انجام نشود و کنفرانس‌هایی در این زمینه برگزار نشود، موضوع وحدت اسلامی در حاشیه قرار می‌گیرد. وی افزود: گسترش فرهنگ اسلامی، مطالعه همه مذاهب اسلامی و تعامل با دیگر مذاهب، تنها راه حل از بین بردن تفرقه است. این کارشناس علوم اسلامی یمن گفت: آمریکا و اسرائیل دیگر فرصت به فراموشی سپردن آرمان فلسطین را از دست داده‌اند. وی با تاکید بر اینکه جهان اسلام بیدار شده است، افزود: فراموش کردن آرمان فلسطین دیگر امکان پذیر نیست.

اخبار بیشتر