عربستان در صدر اخبار؛ از اعدام دسته‌جمعی تا افزایش تولید نفت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

عربستان در صدر اخبار؛ از اعدام دسته‌جمعی تا افزایش تولید نفت

معامله هسته‌ای آمریکا و عربستان امنیت خاورمیانه را تهدید می‌کند

ایرناخبرگزاری ایرنا
معامله هسته‌ای آمریکا و عربستان امنیت خاورمیانه را تهدید می‌کند
نیویورک - ایرنا - دبیر شبکه جهانی مبارزه با جنگ افزار و توان هسته ای در فضا با اشاره به سیاست های خطرناک تسلیحاتی آمریکا در خاورمیانه از جمله معامله پنهانی هسته ای میان واشنگتن و ریاض اظهار کرد: این رویکرد دولت ترامپ، خلاف ادعای واشنگتن درباره برچیدن جنگ افزارهای تسلیحاتی از منطقه را ثابت کرده و تحولی خطرناک برای امنیت منطقه خاورمیانه است.

'بروس گاگنن' روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا، رییس جمهوری آمریکا را به زیرپا گذاشتن معاهدات جهانی همچون کنترل تسلیحات متهم کرد و گفت: ادعای آمریکا برای برچیدن جنگ افزارهای هسته‌ای و متعارف در جهان فریبکارانه است.

وی افزود: سیاست‌های دونالد ترامپ بر ضد پیمان‌ها و معاهدات چندجانبه بین المللی، از جمله توافق برجام، نشان می‌دهد که آمریکا به عاملی اخلالگر در تلاش‌های جهانی برای مهار مسابقه تسلیحات اتمی و غیراتمی تبدیل شده است.

دونالد ترامپ روز گذشته (جمعه) در جمع انجمن ملی سلاح آمریکا اعلام کرد، امضای این کشور را از معاهده کنترل تسلیحات که در سال ۱۳۹۲ و در دوره 'باراک اوباما' منعقد شده اما کنگره آن را تصویب نکرده، پس می‌گیرد و از سنا می‌خواهد هرگز آن را تصویب نکند.

یکی از اهداف این پیمان آن بوده که فروش تسلیحات به افراد یا دولت‌ها ناقض حقوق بشر ممنوع شود.

** آمریکا عامل گسترش جنگ افزارهای کشتار جمعی

این کارشناس امور هسته‌ای از رویکرد دولت ترامپ به خلع سلاح در سطح جهان انتقاد کرد و گفت که اساسا نفس سیاست‌های آمریکا، عامل گسترش جنگ افزارهای کشتار جمعی و مسابقه تسلیحاتی در جهان است.

گاگنن تصریح کرد: از یک طرف از برچیدن جنگ افزارهای کشتار جمعی سخن می‌گویند، از طرف دیگر با سلاح‌های اتمی به محاصره روسیه، ایران و چین رفته‌اند و روز به روز به این روند دامن می‌زنند. ناتو هم در اروپای شرقی رو به گسترش است و هم در آسیای شرقی از طریق یارگیری و قرارداد با کشورهای این منطقه در صدد محاصره چین برآمده است.

وی ادامه داد: باید دید در عمل ایالات متحده و پنتاگون چه می‌کنند، در غیر این صورت حرف‌های آنها قابل اعتنا نیست. گسترش مداوم پایگاه‌های نظامی در سطح جهان و سامانه‌های دفاع موشکی که جزء اساسی حمله پیشگیرانه آمریکا علیه رقیبانش هستند، نشان می‌دهد که سخنان مقام‌های آمریکایی درباره خلع سلاح هسته‌ای تو خالی است.

دبیر شبکه جهانی مبارزه با جنگ افزارهای هسته‌ای تاکید کرد: شخصا هیچ جدیتی در سخنان آنها نمی‌بینم. به یاد دارم که مقام‌های وزارت دفاع دوره 'جرج بوش' رییس جمهوری پیشین آمریکا می‌گفتند که ما دیگر نباید هیچ توافق و پیمانی را امضا کنیم. زیرا به توان ما برای سیطره بر جهان ضربه خواهد زد. ما تحقق عینی این استدلال را در دوره ترامپ شاهد هستیم.

گاگنن یادآور شد: ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران و از پیمان محدود کردن موشک‌های میان برد با روسیه خارج شد. ایالات متحده با بحث در سازمان ملل درباره محدود کردن رقابت تسلیحاتی در فضا مقابله می‌کند. همچنین آینده پیمان استارت با روسیه در خطر است. معتقدم این روندی است که در عمل نشان می‌دهد آمریکا بر خلاف روند خلع سلاح هسته‌ای گام بر می‌دارد.

** همکاری با رژیم سعودی و اسراییل شرم آور است

این کارشناس آمریکایی با اشاره به معامله پنهانی هسته‌ای میان دولت ترامپ و سعودی‌ها گفت: انتقال فناوری هسته‌ای به عربستان نشان می‌دهد که راهبرد واقعی آمریکا در جهان دامن زدن به رقابت تسلیحاتی و اتمی است.

گاگنن تصریح کرد: همکاری هسته‌ای با عربستان به منظور تحکیم ائتلاف ضد ایرانی در منطقه انجام می‌شود. این کار تهدیدی بزرگ برای امنیت و ثبات منطقه است.

وی با بیان اینکه دولت ترامپ به شکل پنهان در حال همکاری هسته‌ای با رژیم سعودی است، گفت: این کار بسیار تحریک آمیز است و عامل بزرگ بی ثباتی در منطقه خواهد شد. متاسفانه آمریکا امروز تبدیل به متحد طلایی یکی از بدترین رژیم‌های پادشاهی در جهان شده است. این شرم آور است که ما حامی نظامی سعودی و اسراییل باشیم.

** آمریکا و رقابت اتمی در شبه جزیره کرده

دبیر شبکه جهانی مبارزه با جنگ افزار و توان هسته‌ای در فضا گفت: اگر واقعا آمریکا می‌خواست جنگ افزارهای هسته‌ای کره شمالی کاهش یافته و برچیده شود، نخست باید پایگاه‌های نظامی خود در شبه جزیره کره را کم می‌کرد و از حجم برنامه‌های نظامی خود در منطقه می‌کاست. اصلا قابل تصور نیست که پیونگ یانگ در این شرایط، برنامه نظامی هسته‌ای خود را کنار بگذارد.

گاگنن تصریح کرد: به سمت مسابقه تسلیحات هسته‌ای در سطح جهان در حرکت هستیم. ما از دوران جهان تک قطبی خارج شده‌ایم اما ایالات متحده فکر می‌کند که با افزایش توان تسلیحاتی خود می‌تواند مانع از تحقق جهان چند قطبی شده و برتری نظامی خود را تا آخرین لحظه حفظ کند.

ایرنا پرسید که با توجه به درخواست کره شمالی برای کنار گذاشتن 'مایک پمپیو' وزیر امور خارجه آمریکا از مذاکرات، آیا شکافی در داخل کاخ سفید میان ترامپ و ورزیر خارجه‌اش بر سر ادامه مذاکره با پیونگ یانگ به وجود آمده است؟

گاگنن پاسخ داد: نمی‌دانیم که آیا دو دستگی در داخل دولت ترامپ ایجاد شده یا نه. اما به نظر من درخواست کره شمالی به جا و درست است. پمپئو فردی مغرور است که از دهانش سخنانی احمقانه بیان می‌شود.

اروپام ** م. ع ** ۱۴۲۹ ** ۱۰۷۱

خواندن خبر در سایت منبع

القاعده، عربستان را تهدید کرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
القاعده، عربستان را تهدید کرد
خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد، القاعده در شبه جزیره عرب در بیانه‌ای عربستان را تهدید به انتقام کرده است.

به گزارش ایسنا، این خبرگزاری افزود، این گروه تندرو که در جنوب یمن فعالیت می‌کند و شاخه‌ای از القاعده است در بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد، عربستان برای رضایت خاطر آمریکا «افرادی شایسته» را گردن زد.

ریاض اخیرا ۳۷ شهروند را به اتهام «تروریسم» اعدام کرد.

این گروه اعلام کرده این مساله را فراموش نکرده و انتقام خواهد گرفت.

این نشان می‌دهد برخی از کسانی که اعدام شده‌اند از اعضای این گروه تندرو بوده‌اند حال آنکه به همراه آنها برخی شیعیان بی‌گناه این کشور نیز گردن زده شده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ: با عربستان درباره افزایش تولید نفت صحبت کردم

تسنیمخبرگزاری تسنیم
ترامپ: با عربستان درباره افزایش تولید نفت صحبت کردم
رئیس جمهور آمریکا در پیامی در توئیتر نوشت که با سعودی‌ها درباره افزایش تولید نفت صحبت کرده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در پیامی در توئیتر نوشت: «با عربستان سعودی و دیگران درباره افزایش تولید نفت صحبت کردم. همه موافق [افزایش تولید] هستند.»

روز گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان موضع حکومت‌های عربستان و بحرین را در حمایت از تحریم صادرات نفت جمهوری اسلامی ایران محکوم کرد و آن را نشانه تبعیت کورکورانه از آمریکا و نادانی آنان نسبت به عواقب این اقدام دانست.

موسوی هشدار داد عربستان سعودی در راستای سیاست فتنه‌انگیزی در منطقه و در سایه حمایت‌های دولت آمریکا دست به این اقدامات می‌زند و لازم است کشورهای منطقه نسبت به تبعات خطرناک این فتنه‌انگیزی‌ها هوشیار باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

CNN: دادرسی اعدام ۳۷ نفر در عربستان ناعادلانه و زیر شکنجه صورت گرفت

ایرناخبرگزاری ایرنا
CNN: دادرسی اعدام ۳۷ نفر در عربستان ناعادلانه و زیر شکنجه صورت گرفت
تهران- ایرنا- شبکه آمریکایی سی ان ان در گزارشی درباره گردن زدن 37 نفر در عربستان گفت که روند دادرسی اعدام شدگان بسیار ناعادلانه بوده است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری سی ان ان جمعه شب نوشت: اقرارنامه‌های اعدام شدگان ساختگی بوده و زیر شکنجه‌های شدید ثبت شده است.

ریاض مدعی است که اعدام شدگان به جرم خود اعتراف کرده‌اند اما اسناد دادگاهی اعدامی‌ها در شهر «الشرقیه»، «القصیم»، «ریاض»، «عسیر»، «مدینه» و «مکه» نشان می‌دهد که قربانیان به احکام قضایی خود معترض بوده و بارها به دادگاه اعلام کرده‌اند که بخشی از اعتراف‌ها تحت فشار و شکنجه بوده است.

یکی از آنان به قاضی پرونده‌اش گفته است که اعترافات او توسط شخص بازجو نوشته شده و سخنان او نیست.

سی ان ان با اشاره به سن کم برخی اعدام شدگان در هنگام دستگیری، اعدام‌ها را بسیار ناعادلانه و نامتعارف خوانده است.

وزارت کشور عربستان روز سه شنبه (۲ اردیبهشت ۹۸) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد پس از تایید محکومیت ۳۷ نفر به اتهام اقدامات تروریستی، حکم اعدام آن‌ها اجرا شده است.

این وزارتخانه مدعی شده است که افراد اعدام شده افکار تروریستی داشته و باندهای تروریستی را با هدف ایجاد فساد، ناامنی و هرج و مرج ایجاد کردند تا آنچه را که فتنه آفرینی و ضربه زدن به امنیت اجتماعی خوانده شده، گسترش دهند.

اعدام‌های اخیر در شهرهای مکه، مدینه و ریاض و همچنین در استان عمدتا سنی قصیم و در استان شرقیه محل سکونت اقلیت شیعه این کشور، انجام‌شده است.

طبق گزارش سازمان عفو بین‌الملل، در سال ۲۰۱۸ در عربستان سعودی ۱۴۹ نفر اعدام شدند. عربستان سعودی تنها کشور در جهان است که احکام مرگ را با گردن زدن اجرا می‌کند.

در کنار اعتراض فعالان رسانه‌ای و گروه‌های طرفدار حقوق بشر به این اعدام‌ها واکنش نشان داد.

محمد جواد ظریف عصر همان روز در یادداشت توئیتری خود نوشت: پس از چشم پوشی از قطعه قطعه کردن یک روزنامه نگار، وقتی که عربستان سعودی ۳۷ مرد را در یک روز گردن می‌زند هیچ نجوایی از دولت ترامپ شنیده نمی‌شود حتی وقتی که یکی را ۲ روز پس از عید پاک مصلوب می‌کند.

وی تصریح کرد: عضویت در 'تیم ب' شامل بولتون، بن سلمان، بن زاید و بی بی- به هر جنایتی مصونیت می‌دهد.

مردم عربستان طی سال‌های اخیر بارها در اعتراض به اقدامات سرکوبگرانه رژیم سعودی و کشتار ده‌ها معترض در شهرهای مختلف تظاهرات کرده‌اند، اما هر بار با سرکوب شدیدتر نظامیان آل‌سعود مواجه شدند.

دولت سعودی هر ساله شمار زیادی از مخالفان آل‌سعود را با هدف مقابله با آزادی بیان و به بهانه مبارزه با تروریسم به مجازات‌های سنگین و اعدام محکوم می‌کند.

شیخ نمر باقر النمر روحانی عالیقدر شیعیان عربستان یکی از برجسته‌ترین زندانیان سیاسی این کشور محسوب می‌شد که در سال ۱۳۹۳ به اتهام انتقاد از آل‌سعود و اقدام علیه امنیت ملی این کشور اعدام شد.

شبس**۹۴۶۰** ۱۹۱۷

خواندن خبر در سایت منبع

یکی از بزرگ‌ترین اعدام‌های دسته‌جمعی در تاریخ عربستان

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
یکی از بزرگ‌ترین اعدام‌های دسته‌جمعی در تاریخ عربستان
دنیای اقتصاد : عربستان روز سه‌شنبه سوم اردیبهشت از اعدام دسته‌جمعی ۳۷ نفر در ارتباط با فعالیت‌های تروریستی در شش منطقه مختلف (ریاض، مکه مکرمه، مدینه منوره، القصیم، عسیر و منطقه الشرقیه) خبر داد. براساس گزارش سازمان دیده‌بان حقوق‌بشر، ۳۳ نفر از مجموع ۳۷ نفری که روز سه‌شنبه در شش منطقه عربستان اعدام شدند، متعلق به اقلیت شیعه مذهب در آن کشور بودند. افزون بر آن، سه نفر از کسانی که اعدام شدند، در زمان صدور حکم محکومیت‌شان زیر سن قانونی قرار داشتند. وزارت کشور عربستان سعودی با صدور بیانیه‌ای ادعا کرد: حکم اعدام ۳۷ فرد «متهم به تلاش برای انجام اقدامات تروریستی» اجرایی شد. در این بیانیه ادعا شده است: «۳۷ شهروند سعودی به اتهام تشکیل هسته‌های تروریستی، اخلال در امنیت عمومی و ایجاد فتنه‌های طایفه‌ای و ناامنی در کشور و آسیب‌زدن به صلح و امنیت اجتماعی اعدام شدند.» اقلیت شیعه مذهب عربستان در مناطق شرقی این کشور زندگی می‌کنند.

شیعیان عربستان بارها خواستار رفع تبعیض از سوی دولتمردان سنی‌مذهب عربستان شده‌اند. در ژانویه سال ۲۰۱۶ نیز، عربستان سعودی اقدام به اعدام ۴۷ نفر و از جمله روحانی شیعه شیخ نمر کرده بود. «آدم کوگل»، پژوهشگر در سازمان دیده‌بان حقوق‌بشر اعلام کرد: «از مجموع ۳۷ تنی که همزمان اعدام شدند، ۳۳ تن شیعه بودند.» «تماره قبلاوی» و «قاضی بالکیز» در گزارش ۲۶ آوریل برای سی‌ان‌ان نوشتند که مدت‌ها پیش از اعلام دولت عربستان برای اعدام این افراد، برخی از آنها گفته بودند که اقرارهایشان به زور گرفته شده است. به گزارش سی‌ان‌ان، این اعدام یکی از بزرگ‌ترین اعدام‌های دسته جمعی در تاریخ عربستان بوده است. به نوشته این گزارشگران، اعدامیان در نهایت ناامیدی درخواستی به دادگاه داده بودند تا زندگی خود را نجات دهند. بسیاری می‌گویند این اعدام شدگان بی‌گناه بودند و اقرارهای آنها هم از سوی کسانی که آنها را شکنجه کرده بودند، نوشته شده بود. یکی هم با ملک سلمان و فرزند ولیعهدش بیعت کرده بود به این امید که در حکم او تخفیف داده شود یا از قید اعدام بگریزد. یکی از این ۳۷ اعدامی هم برای عبرت سایرین به صلیب کشیده شد. «قبلاوی- بالکیز» می‌نویسند جوان‌ترین فرد در میان این اعدامی‌ها «عبدالکریم الهوایی» بود که به مشارکت در تظاهرات خشونت‌آمیز در سن ۱۶ سالگی متهم شده بود. اعدام او موجب خشم سازمان ملل شد و پیش از اعدام از این پادشاهی خواستار تعلیق اعدام وی شده بود. جوان دیگر «مجتبی السویکت» نام داشت که ۱۷ ساله بود. السویکت زمانی که در فرودگاه بین‌المللی ملک فهد در سال ۲۰۱۲ بازداشت شد، ۱۷ سال سن داشت و در اوایل تحصیل در دانشگاه غرب میشیگان به سر می‌برد. مسوولان سعودی مدعی بودند که السویکت در راهپیمایی حمایت از دموکراسی در بهار عربی حضور یافته بود که این امر به بازداشت وی منجر شد و سپس اتهام «نافرمانی مسلحانه علیه پادشاه» در حق وی مطرح شد. این جوان سعودی پس از آنکه مورد ضرب و جرح شدید در هنگام دوره بازداشتش قرار گرفت، به این اتهام محکوم شد. سازمان بین‌المللی حقوق‌بشر در توییتر اعلام کرد که عربستان درصدد اعدام ۳۰۰ تن در سال‌جاری است. این گزارشگران می‌نویسند: سی‌ان‌ان به صدها صفحه سند از سه محاکمه در سال ۲۰۱۶ دست یافته از جمله اعدام ۲۵ نفری که هفته گذشته اعدام شدند. ۱۱ نفر به جاسوسی برای ایران متهم شده بودند. ۱۴ نفر هم به تشکیل «هسته‌های ترور» طی تظاهرات ضد دولتی در شهر عوامیه در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ متهم شده بودند. بیشتر آنها هم از اقلیت شیعه بودند. برای مقام‌ها، تظاهرات عوامیه یک مورد خاص بود. یک مقام سعودی به سی‌ان‌ان می‌گوید: «عدالت در حق‌شان جاری شد.» در سال ۲۰۱۷ سازمان ملل نسبت به شکنجه برای کسب اقرار اظهار نگرانی کرد؛ اما دولت سعودی با نگارش نامه‌ای ضمن رد این نگرانی‌ها اعلام کرد که متهمان با پذیرش جرم در برابر دادگاه حاضر شده‌اند. اسناد سی‌ان‌ان نشان می‌دهد که برخی متهمان تظاهرات عوامیه بارها در دادگاه گفته بودند که جرائم نسبت داده‌شده را نمی‌پذیرند و هر آنچه را که گفته‌اند زیر فشار شکنجه بر زبان آورده‌اند. در مواردی این متهمان گفته بودند که هیچ چیز بر زبان نیاورده‌اند مگر اثر انگشتی که به زور از سوی شکنجه‌گرانشان از آنها گرفته شده است. «منیر الآدم»، یکی از این متهمان اعدام شده، می‌گفت: «اینها کلمات و سخنان من نیست. من نامه‌ای ننوشتم. اینها تحریف است. بازجو نامه‌ای سفید به زور امضا و اثر انگشت از ما گرفته و آنچه خود می‌خواست را از زبان ما در آن نوشته است.» در میان اعدامی‌ها مردی «کور و کر» هم بود که ۲۷ سال داشت. دولت سعودی هیچ درخواستی برای سوال را پاسخ نداده است. با این حال، در بیانیه‌ای به سی‌ان‌ان گفت: «این پادشاهی مدت‌هاست سیاست مدارای صفر را در برابر تروریست‌هایی اتخاذ کرده که خون بی‌گناهان را می‌ریزند، امنیت ملی این پادشاهی را تهدید می‌کنند و باورها و عقاید را سست می‌سازند. این متهمان اعدام شده به جرائم جدی و سنگینی متهم شده بودند.» «قبلاوی- بالکیز» می‌افزایند بیشتر این اعدامی‌ها از اقلیت شیعه عربستان بودند که مدت‌ها به خاطر انزوای سیاسی، اقتصادی و مذهبی شغلی شان دست به تظاهرات زده بودند. برخی از این اعدامی‌ها اتهامات‌شان مشارکت در تظاهرات عوامیه و بهار عربی است. عوامیه همان شهر زادگاه شیخ نمر است که در سال ۲۰۱۶ از سوی دولت عربستان اعدام شد.

انتقادهای شدید جهانی

گردن‌زدن دسته‌جمعی و خشن شماری از زندانیان به اتهام فعالیت‌های تروریستی در عربستان، موج گسترده‌ای از اعتراض و انتقاد را در پی داشته است. سازمان‌های مدافع حقوق‌بشر و همچنین میشل باشله، کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل، به همراه شماری از سیاستمداران نسبت به گردن‌زدن دسته‌جمعی ۳۷ نفر از زندانیان در عربستان سعودی واکنش نشان داده و این اقدام را به‌شدت محکوم کرده‌اند. میشل باشله، این اعدام‌های دسته‌جمعی را «شوکه‌کننده» خوانده و آن را به‌شدت محکوم کرده است. باشله از این اعدام‌ها به‌عنوان اقدامی «ننگین» یاد کرده است. باشله، نسبت به فقدان روند دادرسی عادلانه در عربستان و گزارش‌های مربوط به «اعتراف‌گیری‌های تحت شکنجه» از این افراد ابراز نگرانی کرد. او از مقام‌های سعودی خواست تا قوانین «ضدتروریستی» خود را بازنگری کنند. کمیسیونر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل همچنین از مقام‌های سعودی خواست تا احکام اعدامی را که صادر کرده‌اند، ازجمله برای سه مرد دیگر که درحال‌حاضر در آستانه اعدام قرار دارند، لغو کنند. روز سه‌شنبه سازمان عفو بین‌الملل نیز با محکوم کردن اعدام ۳۷ مرد، حکومت عربستان را متهم کرد که از اعدام به‌عنوان «ابزار سیاسی سرکوب» استفاده می‌کند. اتحادیه اروپا درباره عادلانه بودن محاکمه این افراد در عربستان سعودی ابراز تردید جدی کرده است. افزون بر آن، اتحادیه اروپا اعدام کسانی را که در زمان ارتکاب جرم به سن قانونی نرسیده‌اند، مغایر موازین حقوقی می‌داند. فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به این موضوع که اکثر اعدام‌شدگان، شیعه مذهب بودند، نسبت به تشدید خصومت و دشمنی بین شیعیان و پیروان اهل سنت در عربستان ابراز نگرانی کرده است. دولت انگلیس اعدام دسته‌جمعی اخیر در عربستان را «مشمئز‌کننده» و «گامی روبه عقب» خواند. آلن دانکن، معاون وزیر خارجه انگلیس در امور اروپا و آمریکا اعدام ۳۷ شهروند سعودی را اقدامی وحشیانه خواند. روزنامه ایندیپندنت اظهارات دانکن را شدیدترین انتقاد دولت انگلیس درباره موضوع حقوق‌بشر در عربستان خواند. ایندیپندنت به نقل از فابین همیلتون، وزیرخارجه دولت سایه نیز نوشت: «رژیم عربستان برای قوانین بین‌المللی اهمیتی قائل نیست و مجموعه اعدام‌ها اقدام وحشیانه‌ای است که به قرون وسطی برمی‌گردد و نقض آشکار حقوق‌بشر است.» در همین رابطه، میشل باشله از مقامات عربستان درخواست کرده ‌است تا قوانین مربوط به «مبارزه ضدتروریستی» در این کشور را تغییر دهند و از اعدام کسانی که به سن قانونی نرسیده‌اند، خودداری کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
الفالف13 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۱ خرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۲۵ ۳۹۸۰۲۳۱۰۱۹عبداله سامری نماینده خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با اشاره به انتشاره عکسی از وی در فضای مجازی مبنی بر نشستن بر سره سفره افطار با غذاهای خاص گفت: در عکس مشخص است که افطار معمولی بود. وی گفت: عصر پنچ شنبه گذشته اینجانب برای بررسی مشکلات فاضلاب روستای سوره خرمشهر – شلمچه به این روستا رفتم. عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: بعد از بازدید میدانی و جلسه با اهالی محل، اینجانب را به افطار دعوت کردند و من هم در کنار آنها بر سر سفره نشستم. سامری گفت: برای اینجانب گوشت آوردند که بنا به توصیه پزشکان گوشت قرمز اصلا نمی‌خورم. نماینده خرمشهر در مجلس افزود: ضمن اینکه سفره افطار را مردم حوزه انتخابیه پهن کردند که در کنار سادگی برایم بسیار ارزشمند بود.
مهرمهر20 ساعت قبل
خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند اسرائیل دعوت نامه رسمی برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین را دریافت کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که کنفرانس اقتصادی بحرین مقدمه‌ای برای صلح است و صلح حقیقی با اشغالگری اسرائیل بر سرزمین‌های فلسطینیان و جولان و مزارع شبعا نشدنی است. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، فرماندهی کل تاکید کرد کنفرانس اقتصادی بحرین یکی از حلقه‌های توطئه علیه مساله فلسطین است. واشنگتن و متحدانش که تاکنون از راههای دیگر نتوانستند فلسطین و آرمان آنرا نابود کنند این بار از راه صلح اقتصادی وارد شده‌اند.
الفالف9 ساعت قبل
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم. وی افزود: در واقع قرآن «حبل‌المتین» و ریسمان محکم الهی است که تمسک به آن، هدایت انسان‌ها و دوری گزیدن آن‌ها از گمراهی و ضلالت را تضمین می‌کند. باقری تمسک به قرآن و عترت را ضامن سعادتمندی انسان قلمداد و خاطرنشان کرد: بر اساس روایات محکم موجود، «ثقل اکبر» یعنی همان قرآن کریم و «ثقل اصغر» یعنی عترت و اهل بیت پیامبر (علیهم‌السلام) از هم جداناپذیر هستند تا در حوض کوثر بر پیامبر عظیم‌الشأن اسلام وارد شوند. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: فهم این قرآن شریف که نور هدایت و صراط مستقیم الهی و جداکننده بین حق و باطل است، بدون اهل بیت (علیهم‌السلام) ممکن نمی‌شود و بر اساس آنچه از روایات و احادیث فهمیده می‌شود، قرآن در هنگام سختی‌ها یاری‌بخش انسان و راه خلاصی و نجات او از فتنه‌های زمانه است. وی تصریح کرد: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم.

اخبار بیشتر