1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - شنبه 7 اردیبهشت‌ماه

نرخ اوراق وام مسکن امروز ۹۸/۲/۷ + جدول

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز
نرخ اوراق وام مسکن امروز ۹۸/۲/۷ + جدول
اقتصادنیوز؛ بورس تهران امروز شنبه ۷ اردیبهشت قیمت اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن (تسه) را به شرح جدول زیر به روز رسانی کرد.

تصور رشد نرخ اجاره بها به میزان رشد قیمت مسکن تصور غلط است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
تصور رشد نرخ اجاره بها به میزان رشد قیمت مسکن تصور غلط است
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: اینکه برخی تصور می‌کنند میزان اجاره بهای مسکن در سال 98، به میزان افزایش قیمت مسکن خواهد بود، اشتباه است و این یک امر دور از ذهن است.

حسام عقبایی در پاسخ به این سوال که در بازار مسکن اینگونه تصور می‌شود چون قیمت مسکن در یک سال گذشته افزایش ۱۰۰درصدی داشته است، پس باید اجاره‌ بها نیز در این حدود افزایش یابد؛ آیا این قابل قبول است یا خیر، ‌گفت: قیمت اجاره تابع قیمت مسکن است چرا که این موضوع در تمام دنیا حاکم بوده و اصلی‌ترین شاخص اجاره بها قیمت مسکن است اما اینکه همواره رشد اجاره بها به میزان رشد قیمت مسکن باشد، اینگونه نیست و اتفاقا در برخی مواقع این موضوع برعکس عمل کرده است.

عقبایی ادامه داد: وضعیت تعیین نرخ اجاره بها به قدرت پرداخت اقساط توسط مستأجران نیز برمی‌گردد پس قدرت بازپرداخت مستأجران در تعیین نرخ اجاره بها اثرگذار است.

وی با طرح این مثال که برخی از مؤجران اعلام می‌کنند حال که قیمت مسکن آنها اگر در سال گذشته ۵۰۰میلیون تومان بوده و حال به یک میلیارد تومان رسیده است پس باید نرخ اجاره بها نیز دو برابر شود، اشتباه است، گفت: این توقع با این وضعیت اقتصادی قابل سنجش نیست لذا اینکه میزان اجاره بها در سال ۹۸ به میزان افزایش قیمت مسکن خواهد بود یک امر دور از ذهن است و در توان مستأجران نیست.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک خاطرنشان کرد: لذا خواسته من از مؤجران این است که نرخ اجاره بها را بیش از ۱۰ درصد افزایش ندهند البته این خواسته من است اما پیش‌بینی می‌کنم که نرخ اجاره بها در شهرهای بزرگ و تهران در سال جاری نسبت به سال گذشته حداکثر ۲۵ درصد تا ۳۰ درصد افزایش یابد.

عقبایی با اشاره به اینکه اگر چه فصل نقل و انتقالات از خرداد ماه شروع می‌شود و هرگونه تغییر و تحول قیمتی در این ماه بیشتر خود را نشان خواهد داد، ‌گفت: سقف رشد اجاره بها در شهرهای بزرگ بیشتر از ۳۰ درصد نخواهد بود چرا که مستأجران توانایی پرداخت اجاره ماهانه را بیش از این عدد نخواهند داشت به همین دلیل اگر چنین پیشنهادی از سوی مؤجران به مستأجران داده شود قطعا واحد مسکونی آنها خالی خواهد ماند.

وی با تأکید بر اینکه در شهرهای کوچک نرخ اجاره بها کمتر از ۲۰ درصد افزایش خواهد داشت، گفت: به هر حال باید ساماندهی در بازار اجاره بها از سوی دولت جدی گرفته شود.

مسکن استیجاری کمک حال مستاجران

عقبایی در پاسخ به این سوال که آیا مسکن استیجاری می‌تواند کمک حال این روزهای بازار اجاره بها باشد یا خیر، گفت: در بلندمدت برای ساماندهی بازار اجاره بها می‌توانیم به تولید مسکن استیجاری روی بیاوریم چرا که استارت این اقدام اگر همین امروز نیز زده شود از لحاظ روانی در کنترل قیمت اجاره بها بسیار مؤثر خواهد بود.

وی ادامه داد: دومین راهکار می‌تواند در اختیار قرار دادن زمین از سوی دولت و دادن تسهیلات به سازندگان برای ساخت مسکن باشد.

عقبایی همچنین پیشنهاد کرد: دولت می‌تواند با ارائه تسهیلات به مستأجران با کارمزد پایین قدرت اجاره کردن یک واحد مسکونی برای مستأجران را بالا ببرد.

وی در پاسخ به این سوال که دولت چگونه می‌تواند مستأجران را شناسایی و به آنها تسهیلات با کارمزد پایین بدهد در حالی که برخی از مستأجران تاجران بزرگی هستند، گفت: ‌ همانطور که دولت در مسکن مهر افرادی که واحد مسکونی نداشتند را شناسایی کرد می‌تواند مستأجران واقعی را شناسایی و به آنها بسته‌های تسهیلاتی با کارمزد پایین پرداخت کند.

به گفته وی، ۹۵ درصد مستأجران در حقیقت مستأجران واقعی هستند و ۵ درصد سرمایه خود را در سایر مشاغل به کار می‌برند.

وی تصریح کرد: قطعا راهکارهای پلیسی نمی‌تواند موجب ساماندهی بازار اجاره بها شود پس باید از هم اکنون به سمت افزایش تولید و تسهیلات و تولید مسکن استیجاری حرکت کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

وضعیت قیمتی در کانون عرضه ریزمتراژ

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
وضعیت قیمتی در کانون عرضه ریزمتراژ
شرایط قیمتی در بازار مسکن دو منطقه کانون عرضه آپارتمان‌های ریزمتراژ و ‌کوچک متراژ شهر تهران که طی ماه‌های اخیر به محل مهاجرت بخشی از تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای از مناطق پرتقاضای واقع در نیمه شمالی پایتخت تبدیل شده است.

دو منطقه ۹ و ۱۰ شهر تهران به‌عنوان نزدیک‌ترین مناطق جنوبی پایتخت به خط مرزی دو نیمه شمالی و جنوبی شهر تهران در حالی طی ماه‌های اخیر به دلیل سطح مناسب قیمت در مقایسه با مناطق مصرفی و پرتقاضا واقع در نیمه شمالی تهران مورد استقبال گروهی از متقاضیان مصرفی و سرمایه‌ای بازار ملک قرار گرفته که تحقیقات میدانی «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد طی روزهای اخیر در این مناطق نیز شکاف بین قدرت خرید متقاضیان و سطح قیمت‌های پیشنهادی افزایش یافته است.

اگر چه تورم ماهانه مسکن در این دو منطقه در اسفند ماه کمتر از میانگین تورم ماهانه مسکن در کل مناطق شهر تهران بود اما بنا بر اظهارنظر فعالان بازار مسکن در این مناطق طی یک ماه گذشته، برخی از مالکان سطح قیمت‌های پیشنهادی خود برای فروش آپارتمان را افزایش داده‌اند. این در حالی است که بنا بر اذعان این واسطه‌ها هم‌اکنون بسیاری از متقاضیان که در ماه‌های گذشته به راحتی قادر به خرید آپارتمان در محلات یکی از این دو منطقه بودند به اجبار از بازار عقب‌نشینی کرده‌اند؛ پیش‌بینی واسطه‌ها برای بازار مسکن این دو منطقه این است که به دلیل افزایش شکاف بین قیمت‌های پیشنهادی و قدرت خرید متقاضیان، اگر چه میزان تقاضا برای خرید مسکن در این مناطق در ماه‌های پایانی سال ۹۷ به میزان چشمگیری افزایش یافته بود اما در ماه‌های پیش‌رو این روند کاهشی خواهد بود.

وضعیت قیمتی در کانون عرضه ریزمتراژ - 4

خواندن خبر در سایت منبع

سازمان تعزیرات نقش موثری در کنترل بازار مسکن ایفا کند

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
سازمان تعزیرات نقش موثری در کنترل بازار مسکن ایفا کند
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: وزارت راه و شهرسازی باید نسبت به ساماندهی بازار مسکن اقدام کند، زیرا حوزه اجاره مسکن به صورت مستقیم با معیشت اقشار ضعیف و متوسط جامعه مرتبط است و باید این حوزه سریعا ساماندهی شود.

مجید کیانپور عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از افزایش چشمگیر نرخ بازار مسکن به ویژه در بخش اجاره مسکن، گفت: در سال جاری و با آغاز انعقاد قراردادهای میان مالکان و مستأجران، شاهد تعیین قیمت‌های جدید اجاره هستیم، به طوری که مستأجران با شرایط کنونی و قیمت‌های جدید، قادر به اجاره مسکن نخواهند بود.

سازمان تعزیرات نقش موثری در کنترل بازار مسکن ایفا کند - 2

وزارت راه و شهرسازی نظارت کافی بر عملکرد بنگاه‌های مسکن ندارد

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متأسفانه در شرایط کنونی وزارت راه و شهرسازی، نظارت کافی بر عملکرد بنگاه‌های مسکن و کارشناسان این بخش ندارد و مشاوران املاک بدون هیچ نظارت قانونی تنها به دنبال کسب سود بیشتر هستند.

مالکان مساکن بر اساس سلایق شخصی و سود خود، نرخ اجاره را تعیین می‌کنند

وی تصریح کرد: از سوی دیگر اغلب مالکان مساکن نیز بدون هیچ قاعده و قانونی و بر اساس سلایق شخصی، قیمت فروش یا اجاره مسکن را تعیین می‌کنند و این مسئله موجب شده که برای اجاره یک خانه با متراژ معمولی و در مناطق مرکزی پایتخت باید نسبت به قبل، میلیون‌ها تومان اجاره بهای بیشتر پرداخت کرد.

سازمان تعزیرات حکومتی باید نقش موثری در کنترل بازار مسکن و مدیریت بازار اجاره داشته باشد

کیانپور ادامه داد: سازمان تعزیرات حکومتی نیز باید نقش موثری در کنترل بازار مسکن و مدیریت بازار اجاره داشته باشد، اما متأسفانه در شرایط کنونی این سازمان موثر واقع نشده است، البته در این حوزه سازمان تعزیرات باید همکاری جدی‌تری با وزارت راه و شهرسازی داشته باشد.

کمر خانواده‌های مستأجر زیر بار قیمت‌های اجاره خم شده است

در شرایط کنونی کمر خانواده‌های مستأجر عملا زیر بار قیمت‌های اجاره خم شده و در این میان مالکان و افراد سودجو به منافع کثیر خود می‌رسند

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: در شرایط کنونی کمر خانواده‌های مستأجر عملا زیر بار قیمت‌های اجاره خم شده و در این میان برخی مالکان و افراد سودجو به منافع کثیر خود می‌رسند.

اجاره مسکن به صورت مستقیم با معیشت اقشار ضعیف مرتبط است/ وزارت راه فکری به حال بازار مسکن کند

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: وزارت راه و شهرسازی بر اساس قانون باید نسبت به ساماندهی بازار مسکن به ویژه بخش اجاره اقدام کرده و برای این موضوع فکری کند، زیرا حوزه اجاره مسکن به صورت مستقیم با معیشت اقشار ضعیف و متوسط جامعه مرتبط است و باید این حوزه سریعا ساماندهی شود. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش معاملات مسکن در فروردین ۹۸

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
کاهش معاملات مسکن در فروردین ۹۸
خسروی گفت: میزان معاملات مسکن کشور در فروردین امسال نسبت به سال گذشته ۵ درصد کاهش یافته است.

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه املاک استان تهران با بیان اینکه بازار مسکن با ایجاد جو روانی افزایش قیمت دچار نوسان می‌شود، گفت: بازار اجاره در صورتی که نرخ‌های ارز و سکه به ثبات برسد دچار جهش قیمتی نمی‌شود و باید منتظر باشیم تا شرایط اقتصادی کشور به آرامش برسد.

وی درباره آخرین نرخ معاملات مسکن کشور در فروردین امسال گفت: از تاریخ یکم تا ۳۱ فروردین ۹۸، ۵۱ هزار و ۶۹۰ قرارداد خرید و فروش و رهن و اجاره در کشور منعقد شده است.

قلی خسروی تعداد مبایعه نامه‌های منعقد شده کشور طی فروردین امسال را ۳۲ هزار و ۲۱ قرارداد و تعداد اجاره واحد‌های مسکونی را ۱۹ هزار و ۸۳ قرارداد اعلام کرد.

رئیس اتحادیه املاک استان تهران با اشاره به اینکه در فروردین سال گذشته کل قرارداد‌های کشور ۵۴ هزار و ۳۶۴ مورد بوده است، بیان کرد: آمار‌ها نشان می‌دهد که میزان قرارداد‌ها طی یک سال گذشته نه تنها رشد نکرده بلکه ۵ درصد هم کاهش یافته است.

وی درباره وضعیت مبایعه نامه‌ها و اجاره نامه‌ها هم گفت: میزان مبایعه نامه‌های منعقد شده کشور امسال نسبت به فروردین سال گذشته کاهش ۱۷ درصدی را نشان می‌دهد.

قراردادهای اجاره تهران ۲۶ درصد کاهش یافت

رئیس اتحادیه املاک استان تهران درباره میزان معاملات مسکن در استان تهران گفت: در فروردین امسال کل قرارداد‌ها ۹ هزار و ۷۷ عدد و میزان مبایعه نامه‌ها ۳ هزار و ۹۳۸ مورد بوده است.

وی افزود: کل قرارداد‌های اجاره منعقد شده در تهران طی فروردین ۹۸، ۵ هزار و ۷۳ مورد بوده است.

رئیس اتحادیه املاک استان تهران گفت: کل قرارداد‌های منعقد شده تهران در مقایسه با سال گذشته ۳۳ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: در بخش مبایعه نامه استان تهران هم شاهد کاهش ۴۰ درصدی بوده‌ایم به طوریکه در فروردین سال گذشته تنها ۶ هزار و ۵۳۵ قرارداد منعقد شده بود.

قلی‌خسروی گفت: سال گذشته در استان تهران ۶ هزار و ۸۳۹ مورد قرارداد اجاره به ثبت رسیده بود اما از ابتدای امسال تاکنون شاهد کاهش ۲۶ درصدی میزان قرارداد‌های منعقد شده در بخش اجاره بوده‌ایم.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان در منطقه گیشا + جدول

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز
قیمت آپارتمان در منطقه گیشا + جدول
اقتصاد نیوز: برای خرید یک واحد مسکونی در منطقه گیشا، خیابان ۳۴ با متراژ ۵۷ متر و با عمر بنای قدیمی باید در حدود ۷۳۰ میلیون تومان هزینه کنید.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از میزان، بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد برای خرید یک واحد مسکونی در منطقه گیشا، خیابان ۳۴ با متراژ ۵۷ متر و با عمر بنای قدیمی باید در حدود ۷۳۰ میلیون تومان هزینه کنید.

قیمت سایر واحدهای آپارتمانی در این منطقه به شرح زیر است:

قیمت آپارتمان در منطقه گیشا + جدول - 3

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

کاهش سرمایه گذاری‌ها در صنعت برق

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
پیام باقری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه تناسبی بین قیمت تمام شده و قیمت دریافتی برق از مردم وجود ندارد، افزود: این موضوع سبب بروز مشکل در ترازمنفی مالی صنعت برق شده که این رویه علت اصلی بدهی‌های سنگین وزارت نیرو به بخش خصوصی است. وی بابیان اینکه پول دریافتی از مردم به درستی به صنعت برق بازگشت داده نمی‌شود، گفت: بخشی از این پول به بصورت یارانه به مردم پرداخت می‌شود که البته به دلیل نظام نامناسب تعرفه‌ها هرمشترکی که مصرف بیشتری دارد یارانه بیشتر و هر مشترکی مصرف کمتری داشته باشد یارانه کمتری دریافت می‌کند. نائب رئیس هیئت مدیره سندیکای برق با اشاره به اینکه طبق برنامه ریزی انجام شده باید تا پایان برنامه ششم توسعه ظرفیت نصب شده در نیروگاه‌های کشور به ۱۰۰ هزار مگاوات برسد، ادامه داد: برای دستیابی به این ظرفیت باید سالانه ۵ هزارمگاوات نیروگاه با سرمایه ۵ میلیارد دلاری نصب شود که این موضوع ممکن نیست، و این رویه خاموشی‌ها را در پی دارد. باقری افزود: برق نیز مانند هر کالایی دارای قیمت تمام شده دارد که پیشنهاد ما به دولت پرداخت نرخ واقعی برق از طرف مشترکین پر مصرف است.

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.
فردا نیوزفردا نیوز22 ساعت قبل
سرویس اقتصادی فردا: امروز ۲۹ اردیبهشت ۹۸ در بازار آزاد قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۸۹۳ هزار تومان است. هم چنین مظنه تهران نیز با قیمت ۱ میلیون و ۹۲۵ هزار تومان معامله می‌شود. آخرین قیمت هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان، قیمت ربع‌سکه ۱ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان است. قیمت سکه طرح قدیم نیز ۴ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان است. قیمت سکه گرمی نیز ۹۹۵ هزار تومان است.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «جواد غفاری» با بیان این مطلب افزود: با تلاش اکیپ گشت و بازرسی و دریافت حکم قضایی، بیش از ۵۰ هزار مترمربع از اراضی بستر و حریم رودخانه جاجرود در منطقه آهار و باغگل رفع تصرف شد. وی با بیان اینکه این اقدام در جهت قانون توزیع عادلانه آب و برخورد با ساخت و ساز‌های غیرمجاز انجام شد، ادامه داد: در این عملیات سه باب پل ماشین‌رو و ۳۱ باب پل غیرمجاز نیز تخریب شد. غفاری با اشاره به اینکه در این عملیات در جهت آزادسازی قبل از پاسخ به استعلام‌ها، یک مورد اتاقک و ۱۵ متر مربع دیوار با هزینه مالک تخریب شد، تصریح کرد: بر این اساس بیش از ۱۲۰ متر مربع از اراضی بستر رودخانه جاجرود رفع تصرف شد. مدیر امور آب شمیرانات افزود: این امور از ابتدای سال ۹۸ تا به حال اقدام به ۵۷ مورد تخریب پل، دیواره و اعیانی غیرمجاز کرده که از این تعداد ۳۱ مورد پل تخریب و ۵۲ هزار متر مربع از اراضی بستر رودخانه آزادسازی شده است. غفاری در پایان خاطرنشان کرد: این امور به‌عنوان نماینده شرکت آب منطقه‌ای تهران همه ظرفیت خود را جهت ایمن سازی جریان آب رودخانه به‌کار گرفته است و در این راستا با هرگونه ساخت و ساز غیرمجاز برخورد قانونی می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با معاون وزیر صنعت جمهوری چک که به منظور حضور در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و چک به تهران آمده است، دیدار و گفتگو کرد و شرایط کنونی را فرصتی طلایی برای سرمایه گذاری در ایران دانست. محمدرضا مودودی در دیدار با ادوارد موریچکی با اشاره به مشکلات مالی و بانکی به وجود آمده به دلیل تحریم، گفت: با وجود خروج یک جانبه آمریکا از برجام، ایران از تعهدات خود در برجام عدول نکرد، اما بیشترین صدمه به شرکای تجاری ما وارد شد. وی با ابراز امیدواری از اثربخشی کانال مالی اروپا موسوم به اینستکس افزود: با توجه به وجود پروژه‌هایی با توجیه اقتصادی بالا در حوزه‌های مختلف مانند پروژه‌های کشاورزی، غذایی، نفت و پتروشیمی و دیگر زمینه‌ها، امروز فرصتی طلایی برای سرمایه گذاری در ایران است. مسئول اجرای پروژه اقتصاد مقاومتی در صادرات، با اشاره به اینکه برای ادامه تجارت در شرایط امروز نیازمند راهکار‌های جدید و متفاوتی هستیم، گفت: بخشی از واردات ایران، با توجه به مدیریت منابع ارزی کشور، از شرکت‌های کشور چک انجام می‌گرفت، اکنون با وجود مسایل پیش روی روابط بانکی، می‌توان در خصوص تهاتر با مشارکت اروپا به نتایج خوبی رسید تا روند مبادله کالا در جریان باشد. مودودی استفاده از ظرفیت بخش خصوصی دو کشور را به جهت آنکه محدودیت دولت‌ها را ندارند، مفید توصیف کرد و افزود: ما آماده همکاری در قالب گروه‌های کارشناسی یا در سطوح کلان‌تر برای بررسی زمینه‌های تهاتر و طراحی مکانیزم مناسب آن هستیم. در ادامه این نشست، موریچکی «معاون وزیر صنعت جمهوری چک» از سفر خود به کشورمان ابراز خرسندی کرد و گفت: با حضور در ایران مذاکرات خوبی انجام شد و با وجود رویکرد مثبت شما به یافتن راهکاری برای ادامه تجارت خوشبین هستم چرا که ایران دارای اقتصادی بزرگ و برخوردار از ظرفیت‌ها و امکانات متعددی است که با این وجود صادرات برخی از کالا‌های ایرانی به چک، از جمله در حوزه کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است.

اخبار بیشتر