نظرات مختلف درباره آمریکا پس از آخرین حرکت ترامپ در راستای تحریم ایران
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

نظرات مختلف درباره آمریکا پس از آخرین حرکت ترامپ در راستای تحریم ایران

موسوی: هیچ درخواستی برای مذاکره با آمریکا در کار نیست

ایسناخبرگزاری ایسنا
موسوی: هیچ درخواستی برای مذاکره با آمریکا در کار نیست
سخنگوی وزارت خارجه گفت:هیچ درخواستی برای مذاکره با آمریکا در کار نیست .

به گزارش ایسنا، سید عباس موسوی با تاکید بر این که هیچ درخواستی برای مذاکره با آمریکا در کار نیست، گفت: با عربستان جز در مساله حج هیچ‌گونه مذاکره دیگری نداریم

این خبر تکمیل می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

فرمانده سپاه البرز: آمریکایی‌ها توان مقابله با سپاه را ندارند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
فرمانده سپاه البرز: آمریکایی‌ها توان مقابله با سپاه را ندارند
فرمانده سپاه امام حسن مجتبی(ع) استان البرز گفت: آمریکایی‌ها سپاه را تروریست می‌دانند زیرا به واسطه استقامت مردم ایران، توان مقابله با سپاه را ندارند.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، سردار سید یوسف مولایی در مراسم گرامیداشت هفته عقیدتی سیاسی در سپاه که پیش از ظهر امروز با حضور پاسداران، روحانیون و مسؤولین استانی در کانون جوانان بسیج ناحیه کرج برگزار شد، با اشاره به ویژگی سپاه مبنی بر انسان محوری اظهار داشت: اگر بهترین سلاح را داشته باشیم باز هم اراده انسان لازم است.

فرمانده سپاه استان البرز افزود: خاصیت سپاه پاسداران‌ انقلاب اسلامی دشمن آزاری است و با وجود این که ارتش‌های ابرقدرت دنیا تجهیزات بهتری نسبت به ما دارند اما باز هم تحقیر می‌شوند و سپاه را تروریست می‌دانند زیرا به واسطه استقامت مردم ایران، توان مقابله با سپاه را ندارند.

وی ادامه داد: اسرای آمریکایی به محض اسارت می‌دانند که آتش زدن در انتظار آن‌ها نیست و کشته نمی‌شوند اما حالشان خوب نیست ولی شهید حججی به محض اسارت‌ می‌دانست که حداقل قطعی دست و پا در انتظار او است اما با صلابت و استوار گام برمی‌داشت.

مولایی عنوان کرد: اگر می‌خواهیم با دقت به این مسئله نگاه کنیم باید اهمیت دروس عقیدتی و سیاسی و نظامی را بدانیم که‌ ماهیت سپاه به این دروس بستگی دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر ارتباطات: تروریسم اقتصادی آمریکا در حال تسری به فضای مجازی است

ایرناخبرگزاری ایرنا
وزیر ارتباطات: تروریسم اقتصادی آمریکا در حال تسری به فضای مجازی است
تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از حذف برنامه‌های ایرانی در سیستم عامل اندروید خبر داد و گفت: تروریسم اقتصادی آمریکا در حال تسری به اقتصاد فضای مجازی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدجواد آذری جهرمی روز شنبه در توئیتر خود نوشت: «گزارش سازمان فناوری اطلاعات حاکی از آن است که حذف برنامه‌های ایرانی در سیستم عامل اندروید صرفا محدود به پوسته‌های یک پیام‌رسان نبوده است بلکه برخی برنامه‌های کسب و کارهای ایرانی را نیز در برگرفته است

تروریسم اقتصادی آمریکا در حال تسری به اقتصاد فضای مجازی است».

علمی**۹۲۰۷** ۱۰۵۵

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش جهاد اسلامی فلسطین به تحریم‌های آمریکا علیه ایران

فارسخبرگزاری فارس
واکنش جهاد اسلامی فلسطین به تحریم‌های آمریکا علیه ایران
یکی از اعضای دفتر سیاسی جهاد اسلامی فلسطین اعلام کرد دور جدید تحریم‌ها علیه ایران که در ادامه گستاخی‌های آمریکا صورت می‌گیرد، جدید نیست و این تحریم‌ها از آغاز انقلاب اسلامی وجود داشته است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ‌ «ولید القططی» از اعضای دفتر سیاسی جهاد اسلامی فلسطین به دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران واکنش نشان داد.

وی در گفت‌وگو با «دنیا الوطن» اعلام کرد: ما این تحریم‌ها را مردود می‌دانیم و محکوم می‌کنیم؛ (تحریم‌های مذکور) در چارچوب گستاخی‌های آمریکا در منطقه و تحمیل خواست دولت آمریکا بر منطقه عربی و اسلامی صورت می‌گیرد، اینها برای ایران «جدید» نیست بلکه از زمان انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ تا کنون وجود داشته است.

القططی ادامه داد: اما در خصوص جهاد اسلامی فلسطین؛ «سلاح و قدرت» این جنبش از قدرت ملت فلسطین است؛ درست است ما منکر این نیستیم که ایران از تمام قوای مقاومتی در لبنان و فلسطین از جمله جهاد اسلامی حمایت می‌کند اما در نهایت امر، جهاد اسلامی «جنبش مقاومتی فلسطینی» است که ریشه‌های خود را در میان ملت فلسطین دارد و قدرت خود را از ملت فلسطین می‌گیرد؛ تحریم‌ها علیه ایران نیز جدید نیست تا بر جهاد اسلامی تأثیر بگذارد.

وی تأکید کرد، ایران از آغاز انقلاب اسلامی از جهاد اسلامی حمایت کرده و در تمام این مدت (از انقلاب تا کنون) مورد تحریم قرار گرفته اما تحریم‌ها بر حمایت ایران از جهاد اسلامی و مقاومت تأثیر نگذاشته است.

وزیر خارجه آمریکا دوشنبه هفته گذشته در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد، کاخ سفید در ادامه تحریم خرید نفت ایران، مهلت معافیت‌ برخی کشورها برای خرید نفت از ایران را که در اردیبهشت‌ماه به اتمام می‌رسد، تمدید نخواهد کرد.

معامله قرن

القططی درباره طرح آمریکا موسوم به «معامله قرن» هم گفت؛ معامله قرن در اصل، یک معامله میان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با هدف نابود کردن مسأله فلسطین و «گنجاندن اسرائیل در منطقه برای مشروع کردن موجودیت اسرائیل» است.

وی افزود، معامله قرن دو هدف دارد؛ اول: تسویه مسأله فلسطین از طریق نابود کردن مسأله قدس، راهکار دو دولتی و حق بازگشت و دوم: گنجاندن اسرائیل در منطقه از طریق عادی‌سازی روابط و ایجاد ائتلاف میان کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی.

القططی ادامه داد، تشکیلات خودگردان و گروه‌های فلسطینی معامله قرن را مردود می‌دانند اما اقدامات عملی در واقعیت با شناسایی قدس به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی، قصد آمریکا و رژیم صهیونیستی بر لغو حق بازگشت و انضمام شهرک‌های صهیونیستی (به اراضی فلسطینی) آغاز شده است.

وی تصریح کرد، حتما بخشی از معامله قرن، جدا کردن غزه از کرانه باختری و تبدیل کردن قضیه فلسطین از مسأله‌ای ملی به مسأله‌ای انسانی است.

«جرد کوشنر» فرستاده ویژه ترامپ اعلام کرده طرح معامله قرن را پس از ماه رمضان رو نمایی خواهند کرد.

وی به پیشنهاد حماس برای تشکیل یک هیات عالی متشکل از گروه‌های فلسطینی، عربی و اسلامی به منظور مقابله با معامله قرن نیز واکنش نشان داد و گفت، هر هیأت ملی برای مقابله با معامله قرن در مسیر درست ملی قرار دارد. هیأت مذکور در حال تشکیل است و تا کنون هیچ هیأتی به نام هیأت ملی نهایی نشده است.

القططی درباره برخورد محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان با معامله قرن اعلام کرد، محمود عباس در مقابل این طرح ایستاده اما رفتار سیاسی وی تا کنون نشان می‌دهد هنوز به صورت عملی در مقابل معامله قرن نایستاده است؛ هماهنگی امنیتی هنوز ادامه دارد، سرکوب مقاومت هم همینطور؛ علاوه اینکه تحریم‌های کنونی علیه غزه منجر به انفصال آن (از کرانه باختری) خواهد شد. عباس همچنان به شیوه مذاکره‌ای که شکست خورده، اعتقاد دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

جوسازی آمریکایی موجب کنترل بازار نفت می‌شود؟

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
جوسازی آمریکایی موجب کنترل بازار نفت می‌شود؟
پس از آنکه آمریکا اعلام کرد از دوم ماه می ۲۰۱۹ معافیت نفتی ۸ کشور خریدار نفت ایران را تمدید نمی‌کند، عربستان مدعی شد که می‌تواند خلأ نفت ایران را پر کند.

به گزارش مشرق، «بیژن زنگنه» وزیر نفت کشورمان روز گذشته در واکنش به ادعای عربستان و امارات مبنی بر جبران خلأ نفتی ایران در بازار جهانی نفت گفت: «عربستان و امارات درباره ظرفیت‌های نفتی خود بزرگ‌نمایی می‌کنند».

برای درک بهتر این جمله وزیر نفت، ادعاهای قبلی عربستان و شرایط تحریم‌های نفتی سال گذشته میلادی را مرور می‌کنیم.

تیرماه سال گذشته (جولای ۲۰۱۸) روزنامه وال‌استریت‌ژورنال (از ابزارهای رسانه‌ای آمریکا) اعلام کرد «منابع نزدیک به وزارت نفت عربستان بامداد جمعه گفته‌اند این کشور قصد دارد تا ماه آینده (آگوست ۲۰۱۸) تولید نفت خود را به رقم بی‌سابقه تقریبا ۱۱ میلیون بشکه در روز برساند. نفت عربستان قرار است جایگزین نفت ایران شود که پس از اجرایی شدن تحریم‌های نفتی در تاریخ ۴ نوامبر (۱۳ آبان) از بازار خارج خواهد شد».

همچنین در تیرماه (جولای ۲۰۱۸) خبرگزاری فرانسه به‌نقل از مسئولان عربستانی اعلام کرد که «عربستان سعودی امروز سه‌شنبه از آمادگی خود برای استفاده از ظرفیت اضافی تولید نفتش که تخمین زده می‌شود حدود ۲ میلیون بشکه در روز است برای ایجاد توازن در بازار جهانی نفت خبر داد». در آن زمان تولید نفت عربستان ۱۰ میلیون بشکه در روز بود.

اعلام رسمی عربستان در تاریخ ۳۱ آگوست که در گزارش‌های رویترز، پلتز و دیگر رسانه‌های غربی منتشر شده، نشان می‌دهد تولید نفت عربستان در ماه آگوست به ۱۰٫۴ میلیون بشکه رسید که نسبت به تولید ۱۰٫۲ میلیون بشکه‌ای این کشور در ماه قبل از آن (جولای) فقط ۲۰۰ هزار بشکه افزایش داشت.

گزارش‌های رسانه‌های غربی از تولید عربستان در ماه سپتامبر نیز از افزایش ۱۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت این کشور حکایت داشت. گزارش اویل پرایس از میزان تولید نفت عربستان در ماه نوامبر ۲۰۱۸ حاکی از رسیدن تولید نفت این کشور به ۱۱٫۱ تا ۱۱٫۳ میلیون بشکه در روز بود. این میزان تولید که برای عربستان یک تولید بالا با حداکثر ظرفیت محسوب می‌شد، علاوه بر عدم‌توجه به تولید صیانتی از مخازن نفتی این کشور به‌خاطر اهداف سیاسی، طبق گزارش‌های غیررسمی از این کشور، با باز شدن در برخی مخازن ذخیره نفت خام همراه بوده و عربستان، عرضه چند صد هزار بشکه‌ای از محل ذخایر خود را نیز به‌عنوان تولید بیشتر نفت قالب کرده تا ادعاهایش در مورد داشتن ظرفیت ۲ میلیون بشکه‌ای افزایش تولید نفت، به واقعیت نزدیک‌تر شود.

در واقع با مروری بر آنچه در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۸ رخ داده، مشخص می‌شود که عربستان برای متقاعدکردن مشتریان سنتی نفت کشورمان به وجود ظرفیت‌های آماده تولید برای جایگزینی نفت ایران، از تولید صیانتی و همچنین بخشی از ذخایر نفتی خود گذشت و بیشترین توان خود را در تولید ۱۱٫۱ تا ۱۱٫۳ میلیون بشکه نفت در ماه نوامبر به‌نمایش گذاشت. منابع غیررسمی نشان می‌دهد این کشور تولید نفت خود را در ژانویه ۲۰۱۹ نسبت به نوامبر ۲۰۱۸ حدود یک تا ۱٫۲ میلیون بشکه کاهش داد.

خالد الفلاح وزیر نفت عربستان در ابتدای سال ۲۰۱۹ بدون اشاره به میزان کاهش تولید نفت عربستان اعلام کرد که این کشور بیش از تعهد خود تولید کرده و صادرات نفت خود را کاهش داده است، در واقع این مقام عربستانی در تلاش بود تا کاهش تولید و صادرات نفت این کشور را به آخرین نشست اوپک و تعهد اعضای این سازمان و کشورهای غیرعضو اوپک به کاهش ۱٫۲ میلیون بشکه‌ای تولید نفت ارتباط دهد. ۱۴ کشور عضو اوپک در نشست ماه دسامبر ۲۰۱۸ (یکصدوهفتادوپنجمین نشست) این سازمان در وین تصمیم گرفتند تولید نفت خود را ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند. متعهدان غیراوپکی نیز با کاهش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای موافقت کردند (اجرای این تصمیم از اول سال ۲۰۱۹ آغاز شد) ‌، در حالی که پس از استفاده حداکثری از ظرفیت‌های تولید خود و همچنین استفاده از بخشی از ظرفیت ذخایر نفت خام، این کشور بیش از این امکان استخراج با بالاترین ظرفیت را از مخازن خود نداشت.

پیش از این کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند که عربستان نمی‌تواند به‌مدت طولانی با حداکثر ظرفیت تولید کند و مجبور است تا استخراج صیانتی را دوباره در دستور کار خود قرار دهد.

اکنون نیز پس از آنکه آمریکا اعلام کرد از دوم ماه می‌۲۰۱۹ معافیت نفتی ۸ کشور خریدار نفت ایران را تمدید نمی‌کند، عربستان باز هم این ادعا را مطرح کرد که می‌تواند خلأ نفت ایران را در بازار جهانی نفت جبران کند. پس از این ادعا و طرح ادعای مشابهی که از سوی امارات مطرح شد، کاخ سفید اعلام کرد «عربستان و امارات موافقت کرده‌اند نبود نفت ایران را جبران کنند.»، در واقع کاخ سفید تلاش می‌کند با همراهی همدستان خود، جلوی رشد قیمت نفت ناشی از کاهش عرضه نفت ایران به بازار نفت را گرفته و به مردم آمریکا و احزاب مختلف در این کشور اطمینان دهد که این تصمیم، به افزایش نرخ جهانی نفت و به‌تبع آن افزایش نرخ بنزین در آمریکا نمی‌انجامد.

درواقع اکنون دولت‌های امارات و عربستان و برخی شرکت‌های نفتی خصوصی کنار آمریکا قرار گرفته‌اند تا با فرستادن پالس مثبت به بازار نفت ناشی از ایجاد اطمینان برای جلوگیری از کمبود عرضه نفت به‌خصوص در نیمه دوم سال ۲۰۱۹، جلوی افزایش قیمت بیشتر نفت ناشی از جو روانی توقف معافیت‌های نفتی ۸ کشور خریدار نفت ایران را بگیرند؛ اما آنچه در میان‌مدت اثرگذار است، عرضه واقعی نفت و کمبود واقعی آن در برابر تقاضا است که به‌خلاف ادعاهای همپیمانان واشنگتن، در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ بروز خواهد کرد و ممکن است با وجود مشکلاتی که برای تولیدکنندگانی مثل لیبی، الجزایر و ونزوئلا وجود دارد، بازار نفت شاهد افزایش بیش از پیش قیمت نفت و رو شدن دوباره دست بلوف‌زنندگان نفتی همچون عربستان باشد.

همچنین نرسی قربان، کارشناس بازار نفت و انرژی در پاسخ به اینکه «عربستان امروز مدعی شده که می‌تواند حذف نفت ایران از بازار جهانی نفت را جبران کند، این ادعا تا چه‌اندازه درست است؟»، گفت: «عربستان و امارات در حداکثر مقدار می‌توانند به‌اندازه کمتر از ۵۰۰ هزار بشکه عرضه بیش از میزان فعلی داشته باشند و این دو کشور به‌خلاف ادعاهایشان بیش از این میزان نمی‌توانند حذف نفت ایران از بازار جهانی نفت را جبران کنند».منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | تخریب مجسمه ۲۰۰ ساله برای جمع کردن لایک در اینستاگرام

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
به گزارش خبرآنلاین، جمعی از دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در شانزدهمین روز از ماه مبارک رمضان، با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. محمدامین مهدی پور نماینده جامعه اسلامی دانشجویان پشت تریبون می‌آید، آذری زبان است و صدای محکمی دارد. «نمایش تجملات آقازاده‌ها در فضای حقیقی و مجازی نمکی است بر روی زخم ملت قهرمان ما» دست‌هایش خوب کار می‌کند، برگه‌ها را این دست به آن دست می‌کند و با دست خالی اش حرف را منقح می‌کند. *از ظرفیت جوانان فعال در نشریات دانشجویی می‌گوید و به عنوان پیشنهاد می‌گوید: «ظرفیت‌های بزرگ رسانه‌ای بایستی حضوری فعال، پویا و جوانانه در راستای گام دوم انقلاب داشته باشند. *توصیه بعدی شأن اما همان توصیه هر ساله‌ای بود که دانشجویان درگیر در فضای مجازی پشت گوش می‌اندازند «کتابخوانی»!
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد در صورتیکه ترکیه قرارداد خرید سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ روسیه را نهایی کند با پیامدهای «مشهود» و زیان باری مواجه خواهد شد. اورتاگوس در این بیانیه تاکید کرد: «ما گفته‌ایم که سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ و دستیابی به آن عواقب جدی برای ترکیه و روابط نظامی‌اش با آمریکا و ناتو دارد. آمریکا حتی برای وادار کردن ترکیه به انصراف از خرید اس- ۴۰۰ تهدید کرده در صورتیکه این کشور به خرید اس-۴۰۰ روسیه ادامه دهد، تحویل جت‌های جنگنده اف-۳۵ خود به آنکارا را متوقف خواهد کرد. آمریکا ادعا می‌کند سیستم اس ۴۰۰ روسیه برای سیستم‌های ناتو خطرناک است، زیرا ترکیه عضو ناتوست، اما ترکیه این ادعا را رد می‌کند. اخیرا معاون دونالد ترامپ ترکیه را تهدید کرد آنکارا باید بین عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و سامانه روسی اس ۴۰۰ یکی را انتخاب کند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴19 ساعت قبل
طبق گزارشها اختلافات بین نمایندگان دموکرات کنگره بر سر این موضوع که در تنش اخیر طرف ایران را بگیرند یا از دولت ترامپ حمایت کنند، بسیار زیاد شده است. یک نماینده دموکرات کنگره موافق صلح با ایران است. از نظر نویسنده گزارش، به نظر می‌رسد تیم پومپئو (اگرچه مطمئن نیستند) اما ایران را مسئول حملات اخیر به نفت‌کشهای عربی خلیج فارس می‌دانند. انتقاد اصلی نمایندگان دموکرات رفتار ترامپ در مقابل بحران اخیر و نحوه اداره کردن آن است. از طرف دیگر، کشورهای منطقه خلیج فارس هم کم کم در مقابل آمریکا و دشمنی‌های ترامپ با ایران می‌ایستند.
افتصادنیوزافتصادنیوز21 ساعت قبل
وی افزود: با این حال ما از خودکفایی عراق در زمینه تولید گاز و برق حمایت می‌کنیم. وی همچنین از ادامه مذاکرات شرکت‌های آمریکایی با طرف عراقی در زمینه تولید برق خبر داد. 'مصعب المدرس' سخنگوی وزارت برق عراق تاکید کرد که با وجود تصمیم اخیر دونالد ترامپ مبنی بر تمدید نکردن معافیت برای خریداران نفت ایران، عراق واردات گاز از ایران را ادامه می‌دهد. المدرس با اعلام اینکه مبالغ قراردادها با ارز محلی پرداخت می‌شود گفت: هدف وزارت برق عراق ارائه ۱۸ هزار مگاوات برق می‌باشد تا میزان برق عراق در فصل تابستان به بیشترین حد خود در تاریخ عراق برسد. المدرس افزود: وزارت برق عراق برنامه هایی آماده کرده است که پیشرفت در این بخش در سال‌های آینده نزدیک را تضمین می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، قرار است روز شنبه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای پاسخگویی به سؤال چند تن از نمایندگان در کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری حضور یابد. همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با حضور در کمیسیون صنایع و معادن به سؤالات شش تن از نمایندگان در حوزه صنعت، معدن و تجارت پاسخ خواهد داد. در این حال سایر کمیسیون‌های تخصصی نیز با حضور برخی از رؤسای سازمانها و نهادها به بررسی طرح‌ها و لوایح در دستور خواهند پرداخت.

اخبار بیشتر