اظهارات محمدجواد ظریف درباره برنامه‌هایش در آمریکا
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اظهارات محمدجواد ظریف درباره برنامه‌هایش در آمریکا

ظریف: به زودی به روسیه و کره‌شمالی می‌روم

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
ظریف: به زودی به روسیه و کره‌شمالی می‌روم
اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه کشورمان گفت: جمهوری اسلامی با اتکا به مردم خود توانسته است از فشارها عبور کند و این بار هم مردم ایران برخلاف همه فشارهای آمریکا از همیشه منسجم‌تر و متحدتر حضور دارند و وظیفه ما به عنوان دولت این است که این فشارها را به حداقل برسانیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، وزیر امور خارجه کشورمان در پایان سفر به نیویورک گفت: براساس شنیده‌ها برخلاف اینکه ترامپ شرط استخدام بولتون را شروع نکردن جنگ دیگری خواند، اما بولتون سیاست دیگری را دنبال می‌کند.

ظریف تصریح کرد: در سخنرانی بولتون در جلسه منافقین که ۵۰ هزار دلار رسما برای آن پول گرفته و در برگه‌های مالیاتی وی موجود است، می‌گوید سال آینده در ایران خواهیم بود. هفته گذشته هم پمپئو در اجلاس ایرانی‌ها، حتی اقدامات غیرقانونی برای سرنگونی جمهوری اسلامی ایران را رد نکرد.

تصمیم برای سفر به کره شمالی

ظریف در این گفت‌وگو به تصمیمش برای سفر به کره شمالی اشاره کرد.

توضیح درباره علت گفت‌وگو با فاکس‌نیوز

بر اساس گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ظریف گفت‌وگو بافاکس نیوز را به خاطر ارتباط با لایه‌ای از مردم آمریکا که طرفدار دولت ترامپ هستند دانست و گفت: این تذکر داده می‌شد که منافع آمریکا در حال قربانی شدن برای منافع اسرائیل و یک گروه جنگ طلب است. این واقعیت؛ موضوع جدیدی نیست اما فضا را به قدری با تبلیغات و هوچی‌گری سنگین کرده‌اند که بسیاری از کسانی که به این واقعیت باور دارند، جرات این را ندارند که این واقعیت را به راحتی به زبان بیاورند. برای همین است که به زبان آوردن این واقعیات در این محیط هم لازم است و هم می‌تواند در شکستن این فضای اختناق خبری برخلاف ادعای آزادی، موثر باشد.

وزیر خارجه کشورمان گفت: ما ۴۰ سال براساس نیاز با تحریم‌ها مقابله کردیم و دکترای مقابله با تحریم داریم. جمهوری اسلامی با اتکا به مردم توانسته است از فشارها عبور کند، این بار هم مردم ایران برخلاف همه فشارهای آمریکا از همیشه منسجم‌تر و متحدتر حضور دارند و وظیفه ما به عنوان دولت این است که این فشارها را به حداقل برسانیم.

با مردم ایران برخورد دستوری جواب نخواهد داد

ظریف درباره پیشنهاد تبادل زندانی‌ها بین ایران و آمریکا گفت: پاسخی که وزارت خارجه آمریکا داد، نشان دهنده ذهنیت این دولت آمریکا است که در همه زمینه‌ها ادعا دارد و آن را فقط برای تبلیغات استفاده می‌کند، بدانند اگر با کشورهایی که دنباله روی آنها هستند و با دستور با آنها صحبت می‌کنند، با مردم ایران چنین برخوردی جواب نخواهد داد.

جرمی هانت بی‌جهت خود را وارد موضوعی کرد که ربطی به او نداشت

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به اظهارات جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس پس از پیشنهاد مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا گفت: او بی جهت خود را وارد موضوعی کرد که ربطی به او نداشت. ایران در طول ۴۰ سال گذشته هیچ گاه از تحریم استقبال نکرده و برای مقابله با آن اقدام کرده است، برجام نشان دهنده آن بود که می‌توان تحریم‌ها را از طریق مذاکره برطرف کرد و اگر چنین چیزی باشد جمهوری اسلامی طرفی نیست که تعهدات خود را زیر پا می‌گذارد و نشان داده شد که این طرف مقابل مخصوصا آمریکایی‌ها هستند که برای تعهدات خودشان پشیزی ارزش قایل نیستند.

آزمایش گفت‌وگو با آمریکایی‌ها انجام شد

ظریف با تاکید بر اینکه آزمایش گفت‌وگو با آمریکایی‌ها انجام شد، گفت: این مذاکرات در ابتدا به نتیجه رسید اما در نهایت آمریکایی‌ها نشان دادند طرف مذاکره قابل اعتمادی نیستند. در چنین شرایطی تنها راه باقی مانده برای جمهوری اسلامی، مقابله با تحریم‌ها است. کاری که می‌تواند توسط مردم و دولت و با اقدامات مختلف انجام شود و نتیجه آن کاهش وابستگی به نفت، افزایش میزان درآمد غیر نفتی، تولید داخلی و صادرات غیر نفتی است.

ظریف درباره احتمال خروج ایران از NPT گفت: انتخاب‌های جمهوری اسلامی متعدد است، مقامات کشور در حال بررسی آن هستند، حسب اینکه چگونه اقدام شود انتخاب‌های متعددی است و آنچه مطرح کردید، یعنی خروج از «ان پی تی» یکی از آنها است.

در روزهای آینده به روسیه می‌روم

وزیر خارجه کشورمان با اعلام این خبر که در روزهای آینده به روسیه برای مذاکرات دوجانبه سفر می‌کند به اینستکس و مطالبات ایران از طرف اروپایی اشاره کرد و گفت: اروپایی‌ها یکسال فرصت داشتند و متاسفانه اقدام عملی نکردند؛ انتظار ما این است که نشان دهند این طور نیست و فکر نمی‌کنم فرصت زیادی برای آنها مانده باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف: با هر کسی که به ایران احترام بگذارد و با این مسئله کنار بیاید مذاکره می‌کنیم

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
ظریف: با هر کسی که به ایران احترام بگذارد و با این مسئله کنار بیاید مذاکره می‌کنیم
وزیر خارجه کشورمان در مصاحبه با یک شبکه آمریکایی اعلام کرد که آمریکا باید جدیت خود را ثابت کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،، شبکه سی‌بی‌اس ویدئ بخش کوتاهی از گفت‌وگوی خبرنگار این شبکه با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان که نسخه کامل آن یک‌شنبه پخش خواهد شد، را منتشر کرد که در آن ظریف در پاسخ به خبرنگار این شبکه که پرسیده بود چرا برای نشان دادن جدیت حداقل پنج تن از افرادی را که در این زندانی هستند آزاد نمی‌کنید، گفت: این ما نیستیم که باید از خود جدیت نشان دهیم؛ ما این کار را با پایبندی به توافق هسته‌ای انجام داده‌ایم. این آمریکا است که باید از خود جدیت نشان دهد.

ظریف همچنین در ادامه برای تشریح اختیارات خود درباره آزادی یک زندانی ایرانی-آمریکایی به نام باقر نمازی که از آن نام برده شد و ادعا شد که به امکانات درمانی دسترسی ندارد گفت: من مسئول سیاست خارجی هستم و نمی‌توانم در تصمیمات دادگاهی دخالت کنم و تنها در صورتی امکان مداخله برایم وجود دارد که پیشنهاد مبادله (مبادله زندانیان) در کار باشد. من به عنوان وزیر امور خارجه نمی‌توانم در دادگاه ایران مداخله کنم و تنها به صورت یک شخص بر اساس امور بشردوستانه می‌توانم مشارکت داشته باشم و این کار را هم می‌کنم. اما به عنوان یک وزیر جایگاهی در یک دادگاه ایرانی ندارم مگر اینکه در حال تبادل ایرانیانی باشم که از نظر ما به اشتباه در آمریکا یا جاهای دیگر زندانی هستند.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که با چه کسی درباره این چیزها می‌خواهید مذاکره کنید گفت: ما با هر کسی که به ایران احترام بگذارد و با این مسئله کنار بیاید مذاکره می‌کنیم. ما مشکلی با ابرین (مسئول امور گروگان‌های آمریکا) نداریم اما تا زمانی که از ما نخواهند کسی را به عنوان مذاکره‌کننده گروگان‌های خودمان معرفی کنیم تا درباره گروگان‌های ایرانی در زندان‌های آمریکا مذاکره کنند، کاری با مذاکره کننده آمریکایی نداریم.

وی افزود: آمریکا نمی‌تواند خود را در موقعیت اخلاقی متفاوتی قرار دهد. این کشور ایرانیانی را (در زندان) در آلمان و در استرالیا دارد که بیمار بوده و هیچ جرمی مرتکب نشده‌اند.

ظریف سپس در پاسخ به اظهارات خبرنگار این شبکه که با نام بردن از برخی افراد با ملیت آمریکایی که در ایران زندانی هستند گفت که وکلا بر این عقیده‌اند که آن‌ها جرمی مرتکب نشده‌اند تشریح کرد: اینها مواردی هستند که ما باور داریم زندانیان ما به دلایل ساختگی در زندان هستند و آمریکا نیز بر این عقیده است که زندانیان این کشور در ایران به دلایل ساختگی در زندان هستند؛ پس بیایید درباره این بحث نکنیم چراکه من به اندازه کافی برای جلوگیری از جنگ، غلبه بر تلاش آمریکا برای جلوگیری از مشارکت ما در آن‌چه به طور قانونی از آن ایران است یعنی روابط اقتصادی متعارف، بار مسئولت بر دوش دارم. بنابراین تبادل افراد بی‌گناهی (که در زندان هستند) را به عنوان بخشی از وظایف وزیر امور خارجه و برای بازگشت افراد به خانه انجام می‌دهم.

خواندن خبر در سایت منبع

پیام ظریف به مردم آمریکا

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
پیام ظریف به مردم آمریکا
وزیر امور خارجه ایران در خصوص چراییِ طرح 'تیم ب' در رسانه مورد علاقه ترامپ توضیحاتی ارائه کرد و از سفر قریب الوقوع به کره شمالی خبر داد.

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، محمد جواد ظریف عصر شنبه در پاسخ به این سوال خبرنگار ایرنا که "در مصاحبه‌های متعدد تاکید بر 'تیم ب' شامل بولتون، بنیامین نتانیاهو، بن سلمان و بن زاید شده است و حتی در شبکه فاکس نیوز هم به آن پرداخته‌اید، آیا پیام خاصی مد نظر بوده است؟ " اظهار کرد: می خواستیم مردم آمریکا واقعیتی را بدانند که بسیاری مبتنی بر داده های عینی و نه اتهام یا تهدید است. گروهی هستند که به طور رسمی تا کنون مسئولیت بسیاری از سیاست های خطرناک آقای ترامپ را به عهده دارند.

وی اظهار کرد: ۱۷ سال پیش نتانیاهو در کنگره آمریکا پیشنهاد حمله به ایران داد، نتانیاهو اخیرا قبل از انتخاباتش درباره اعلام بی پایه علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به عبری توئیت کرد که این کار ترامپ بر اساس پیشنهاد او انجام شده است.

ظریف ادامه داد: بر اساس شنیده‌ها برخلاف اینکه ترامپ شرط استخدام بولتون را شروع نکردن جنگ دیگری دانسته بوده است اما آقای بولتون سیاست دیگری را دنبال می‌کند. در سخنرانی اجیر شده ایشان در جلسه منافقین که ۵۰ هزار دلار رسما برای آن پول گرفته و در برگه‌های مالیاتی وی موجود است، می‌گوید سال آینده در ایران خواهیم بود.

وی اضافه کرد: هفته گذشته پمپئو در اجلاس ایرانی‌ها، حتی اقدامات غیرقانونی برای سرنگونی جمهوری اسلامی ایران را رد نکرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: برخی کشورهای کوچک منطقه دراعلامیه آقای ترامپ نام برده شدند به عنوان کشورهایی که به آمریکا تضمین دادند و برای این کار تشویق کرده‌اند.

ظریف با بیان اینکه این اقدامات با اهداف اعلامی ترامپ در کارزار انتخاباتی او حتما مغایرت دارد، گفت: ترامپ بر اساس وعده‌های انتخاباتی انتخاب شد و خیلی هم به این وعده‌ها متعهد مانده است، برخی از این وعده‌ها همچون خروج از برجام و شناسایی قدس شریف به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، وعده‌های غلط بوده است و وعده‌های درستش هم این بوده که آمریکا را درگیر یک ماجراجویی بی جا نکند.

وی افزود: لذا باید این تذکر داده می‌شد که منافع آمریکا در حال قربانی شدن برای منافع اسرائیل و یک گروه جنگ طلب است. این واقعیت باید برای مردم آمریکا گفته شود. این واقعیت؛ موضوع جدیدی نیست اما فضا را به قدری با تبلیغات و هوچی‌گری سنگین کرده‌اند که بسیاری از کسانی که به این واقعیت باور دارند، جرات این را ندارند که این واقعیت را به راحتی به زبان بیاورند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی تاکید کرد: برای همین است که به زبان آوردن این واقعیات در این محیط هم لازم است و هم می‌تواند در شکستن این فضای اختناق خبری بر خلاف ادعای آزادی، موثر باشد.

ظریف در پاسخ به این سوال که آیا انتخاب فاکس نیوز برای ارسال پیام خاصی بود، گفت: برای پیام ویژه‌ای نبود، مدت‌ها پیش، از طرف فاکس درخواست مصاحبه با رئیس جمهوری و یکبار هم برای مصاحبه با من در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد داده شده بود که به دلیل هماهنگ نشدن از قبل، انجام نشده بود.

وی افزود: فاکس نیوز رسانه‌ای است که بخشی از مردم آمریکا به خصوص مردم سنتی، ایالت‌های میانی و کسانی که با این دولت ارتباط نزدیکی دارند، با آن مانوس هستند و از این رسانه استفاده می‌کنند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ادامه داد: نیاز بود در شرایط کنونی و به خصوص گروهی که کشور آمریکا را در جهت منافع اسرائیل جهت می‌دهند، جهتی که با منافع آمریکا هم احتمالا تناقض جدی دارد و خود ترامپ هم در مبارزات انتخاباتی به صراحت آن را گفته بود. سوق دهند.

ظریف اضافه کرد: جمهوری اسلامی با اتکا به مردم توانسته از فشارها عبور کند، این بار هم مردم ایران برخلاف همه فشارهای آمریکا از همیشه منسجم‌تر و متحدتر حضور دارند و وظیفه ما به عنوان دولت این است که این فشارها را به حداقل برسانیم.

وی خاطرنشان کرد: از این رو، لازم است که پیام به صورت واضح به گروه‌های مختلف فکری وسیاسی آمریکا منتقل شود که انتخابی که انجام می‌دهند یا طراحی هایی که توسط اسرائیل صورت می‌گیرد، چه نتیجه‌ای خواهد داشت.

ظریف به کره شمالی سفر می‌کند

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از برنامه خود برای سفر به کره شمالی خبر داد و گفت به زودی زمان آن تعیین خواهد شد.

محمد جواد ظریف عصر شنبه در پاسخ به این سوال خبرنگار ایرنا که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی تا کنون با شی جین پینگ رئیس جمهوری چین و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار کرده است، آیا برنامه‌ای برای دیدار با دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران هم دارد؟ این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: در جریان برنامه رئیس جمهوری نیستیم اما در برنامه‌های کاری من این سفر وجود دارد و به زودی تاریخ آن را تعیین می‌کنیم.

واکنش به اظهارات آمریکا درباره تبادل زندانیان

ظریف درباره پیشنهاد تبادل زندانی‌ها بین ایران و آمریکا و اینکه آیا پاسخی از آمریکایی‌ها دریافت کرده است یا خیر، گفت: پاسخی که وزارت خارجه آمریکا داد، نشان دهنده ذهنیت این دولت آمریکا است که در همه زمینه‌ها ادعا دارد و فقط برای تبلیغات استفاده می‌کند. آمریکایی‌ها باید جدی باشند و بدانند اگر با کشورهایی که دنباله روی آنها هستند و با دستور با آنها صحبت می‌کنند، با مردم بزرگ ایران باید به گونه‌ای دیگر صحبت کنند.

پاسخ به اظهارات هانت

وی درباره واکنش جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس به این پیشنهاد هم اظهار کرد: او بی جهت خود را وارد موضوعی کرد که ربطی به او نداشت.

پاسخی به شائبه‌ها درباره دکترای دور زدن تحریم

ظریف در پاسخ به اینکه چرا اظهار شد ایران در دور زدن تحریم‌ها دکترا دارد، گفت: ایالات متحده ۴۰ سال است که ایران را با تحریم‌های متفاوتی روبرو کرده است، در روزهای اخیر شنیدیم که پوششی که مقامات آمریکایی بر روی سیاست ضد مردمی ایران می‌گذاشتند را هم کنار گذاشته‌اند.

وی افزود: آنها به صراحت اعلام می‌کنند که هدف این تحریم‌ها، مردم ایران هستند و می‌خواهند به مردم ایران فشار آورند تا علیه دولت اقدام کنند، بیانیه‌ها و صحبت‌های آنها کاملا مشخص است که مردم ایران هدف این تحریم‌ها است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد: ایران در طول ۴۰ سال گذشته هیچ گاه از تحریم استقبال نکرده و برای مقابله با آن اقدام کرده است، برجام نشان دهنده آن بود که می‌توان تحریم‌ها را از طریق مذاکره برطرف کرد و اگر چنین چیزی باشد جمهوری اسلامی طرفی نیست که تعهدات خود را زیر پا می‌گذارد و نشان داده شد که این طرف مقابل مخصوص آمریکایی‌ها هستند که برای تعهدات خودشان پشیزی ارزش قایل نیستند.

مقابله با تحریم، تنها راه حل باقی مانده

ظریف با تاکید بر اینکه آزمایش گفت گو با آمریکایی‌ها انجام شد، گفت: این مذاکرات در ابتدا به نتیجه رسید اما در نهایت آمریکایی‌ها نشان دادند طرف مذاکره قابل اعتمادی نیستند.

وی خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی تنها راه باقی مانده برای جمهوری اسلامی، مقابله با تحریم‌ها است. کاری که می‌تواند توسط مردم و دولت و با اقدامات مختلف انجام شود و نتیجه آن کاهش وابستگی به نفت، افزایش میزان درآمد غیر نفتی، تولید داخلی و صادرات غیر نفتی است.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه اینها اقداماتی است که در حال حاضر و آینده با برنامه ریزی هایی که دولت، بخش خصوص و وزارت امور خارجه دارند، انجام خواهد شد.

ظریف یادآور شد: عبور از تحریم‌ها، دشواری هایی دارد. در این مسیر هیچ کشوری به اندازه ایران به دلیل نیاز، دارای تجربه نیست و با استفاده از این تجربه و با اتکای به مردم، میزان فشار این تحریم‌ها به مردم به حداقل خواهد رسید.

سفر به دو کشور همسایه و روسیه

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این سوال که شنیده شده است در آینده سفری به روسیه خواهید داشت هم گفت: در ۱۰ روز آینده در قالب همکاری‌های دو جانبه به روسیه خواهم رفت و قبل از آن به دوکشور همسایه سفر می‌کنم. هممانگونه که گفتیم همسایگان ما همواره اولویت‌های ما هستند.

ان پی تی

ظریف در پاسخ به این سوال که پیش از این مساله خروج از ان پی تی (پیمان منع گسترش سلاح اتمی) به عنوان یکی از گزینه‌ها مطرح می‌شود اما در این سفر به آن نپرداختید هم گفت: انتخاب‌های جمهوری اسلامی متعددد است، مقامات کشور در حال بررسی آن هستند، حسب اینکه چگونه اقدام شود انتخاب‌های متعددی است که آنچه مطرح کردید، یکی از آنها است.

موضع ایران در قبال اصلاح ان پی تی

خبرنگار ایرنا پرسید: نشست سوم اصلاحات ان پی تی از دوشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد آغاز می‌شود، موضع ایران در قبال اصلاحات این معاهده چیست؟

رئیس دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران پاسخ داد: همواره تاکید کرده‌ایم که ان پی تی سه پایه دارد که باید همزمان حرکت کند، همکاری صلح آمیز در حوزه هسته‌ای، عدم اشاعه و تضمیمن‌های امنیتی برای کشورهای غیر هسته‌ای که نباید مورد تهدید قرار گیرند.

ظریف خاطرنشان کرد: ضروری است همه این‌ها به خصوص پایه سوم همزمان پیش برود. مهم‌ترین تضمین، خلع سلاح هسته‌ای است، کاری که کشورهای هسته‌ای به هیچ وجه انجام نداده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه این سیاست اصلی ما است، ادامه داد: بحث خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای و خطر جهانشمول نبودن ان پی تی دیگر مساله مد نظر ایران است. اینکه رژیم صهیونیستی در داخل ان پی تی نیست و سلاح‌های این رژیم به عنوان بزرگترین خطر بری امنیت جهان ومنطقه مطرح است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: این موضوعات حتما توسط ما در اجلاس مطرح خواهد شد. ضرورت احترام به حق داشتن کشورها برای داشتن انرژی هسته‌ای صلح آمیز نکته دیگری است که مطرح خواهیم کرد.

فرصت اندک اروپایی‌ها

ظریف در واکنش به تاخیر اجرایی شدن تعهدات اروپایی‌ها در قبال برجام و عملیاتی کردن سازوکار حمایت مالی (اینستکس) گفت: اروپایی‌ها یکسال فرصت داشتند و متاسفانه اقدام عملی نکردند؛ انتظار ما این است که نشان دهند این طور نیست و فکر نمی‌کنم فرصت زیادی برای آنها نمانده باشد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از روز سه شنبه برای شرکت در نشست بزرگداشت روز بین المللی چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح که در سازمان ملل متحد برگزار شد، به نیویورک سفر کرده است.

ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم/ علت مصاحبه ظریف با فاکس نیوز

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
ظریف وزیر امورخارجه در جریان سفر به نیویورک با شبکه خبری فاکس نیوز، شبکه محبوب ترامپ مصاحبه ای را انجام داد.

ظریف: پیشنهاد مذاکره از طرف آمریکا بود نه ایران

مهرخبرگزاری مهر
ظریف: پیشنهاد مذاکره از طرف آمریکا بود نه ایران
وزیر خارجه ایران می‏‌گوید این کشور به پیشنهاد آمریکا مبنی بر تعامل پاسخ داده و اکنون منتظر واکنش طرف آمریکایی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، در مصاحبه با خبرگزاری «سی‎بی‏‌اس» در پاسخ به سوالی مبنی بر طرح ایده تبادل زندانی میان ایران-آمریکا گفت: خوب، ما قبلا این کار را کرده‎ایم و این امکان مهیا شد که برخی ایرانیانی که در زندان‌های آمریکا یا تحت آزادی مشروط در این کشور بودند را آزاد کنیم. ما آنها را از این شرایط رها کردیم و بعد برخی ایرانی-آمریکایی‌هایی که در ایران زندانی بودند؛ آزاد شدند. فکر می‌کنم که می‏‌شود باز هم این کار را انجام داد. دولت قبلی آمریکا سعی به مشارکت در این طرح داشت حال آنکه دولت فعلی هم در اوایل چنین تمایلی از خود نشان می‌داد. ایران در ماه میلادی سپتامبر از اعلام آمادگی خود در این باره خبر داد و ما (اکنون هم) آماده‎ایم.

ظریف در پاسخ به این سوال که آیا ایران در ماه سپتامبر گذشته برای آغاز مذاکره (در این باب) به دولت ترامپ پیشنهاد داده است، تاکید کرد: ما پاسخ دادیم (و نه پیشنهاد) - ما به پیشنهادی که پیشتر طرف آمریکایی برای تعامل ارائه داده بود پاسخ دادیم و اکنون نیز منتظر یک پاسخ (واکنش) هستیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به این سوال که ایران خواستار آزادی چه افرادی است، گفت: شماری از ایرانیان به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا در زندان‌های این کشور به سر می‌برند. شماری از ایرانی هستند که در دیگر نقاط جهان زندانی هستند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران در این باره فهرستی به آمریکا ارائه داده است، نیز گفت: آنها می‏‌دانند. این موضوع جدیدی نیست و تداوم مبادله قبلی است.

ظریف در پاسخ به این سوال که چرا ایران برای نشان دادن عزم خود در این موضوع، ۵ آمریکایی که در حال حاضر در این کشور زندانی هستند را آزاد نمی‌کند نیز پاسخ داد: این ما نیستیم که باید جدیت خود را نشان دهیم چراکه قبلا با اجرای توافق هسته‎ای این کار را انجام داده‏ایم. اکنون نوبت آمریکا است که جدیت خود را نشان دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

واکنش به تهدید ترور سردار قاآنی

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

تسلط کامل دختر سردار سلیمانی به زبان عربی با لهجه لبنانی

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

فیلم | تشویق ممتد سردار شهید قاسم سلیمانی در ونزوئلا

همشهریهمشهری2 روز قبل
مراسم بزرگداشت شهید قاسم سلیمانی در ونزوئلا برگزار شد. در این مراسم مهمانان حاضر به احترام شهید قاسم سلیمانی قیام کردند و او را مورد تشویق ممتد قرار دادند. دریافت ۴ MB کد خبر ۴۸۰۱۷۱

ذره‌بین ۸ | دست قدرت خدا

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
۲۷ دی ماه ۹۸؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از ۸ سال برای خطبه‌های نماز جمعه راهی مصلای تهران می‌شوند. اوضاع پیچیده منطقه و جهان در این دو هفته پر افت و خیز باعث شد تا رسانه‌های جهان به گمانه زنی درباره سخنان رهبر معظم انقلاب بپردازند. چندین شبکه تلویزیونی داخلی و خارجی نیز به صورت زنده این رویداد را پوشش دادند. اما آنچه خطبه‌های ۲۷ دی ماه را از دیگر رویدادها متفاوت می‌کرد چه بود؟ پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR در هشتمین شماره از گزارش‌های خبری-تحلیلی ذره‌بین به این موضوع می‌پردازد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

فیلم | برخورد جالب پوتین با سرباز فلسطینی گارد تشریفات که کلاهش افتاد

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، امروز نوشت: مردم فلسطین برخورد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در برخورد با افسر گارد احترام فلسطین که کلاه او را برداشته و سرش گذاشت، را تحسین کردند. رئیس جمهوری روسیه در تاریخ ۲۳ ژانویه (سوم بهمن ماه) برای مذاکره با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین وارد بیت لحم شد. پوتین در محل اقامت محمود عباس منتظر استقبال رسمی با حضور نیروهای نظامی فلسطینی بود. این خبرنگار یادآور شد که رئیس جمهوری روسیه با این حرکت، احترام خود برای گارد نظامی فلسطین را نشان داده است. در زیر این ویدئو جملاتی مانند: «با احترام و قدردانی از برخورد شما، خوش آمدید، مهمان عزیز رئیس جمهوری پوتین، احترام به شما» و مطالبی از این قبیل نوشته است.

فیلم | بن سلمان باعث گران‌ترین طلاق تاریخ شد

همشهریهمشهری1 روز قبل

اخبار بیشتر