اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه 8 اردیبهشت‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه 8 اردیبهشت‌ماه

آپارتمان‌های شمال تهران چند؟ +جدول

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
آپارتمان‌های شمال تهران چند؟ +جدول
اقتصاد آنلاین-مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می‌آید جدول معاملات انجام شده آپارتمان در شمال تهران طی اردیبهشت ماه ۹۸ می‌باشد. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران می‌باشد:

وضعیت بازار اجاره آپارتمان در تهران

روزنوخبرگزاری روزنو
وضعیت بازار اجاره آپارتمان در تهران
مشاوران املاک مناطق مختلف شهر تهران عنوان می‌کنند فایل «رهن کامل» در بازار اجاره کمیاب شده است.

به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد، به گفته آنها بخش زیادی از موجران به دلیل شرایط اقتصادی ترجیح می‌دهند برای اجاره ملک خود گزینه «رهن و اجاره» را به جای گزینه «رهن کامل» انتخاب کنند. از این رو تعداد فایل‌های رهن کامل به ویژه در میان آپارتمان‌های کمتر از ۱۰۰ مترمربع به شدت کاهش پیدا کرده است.

آنها عنوان می‌کنند فقط گروهی از موجران گزینه «رهن کامل» برای اجاره ملک خود به مستأجران پیشنهاد می‌دهند که به تازگی ملک خود را خریداری کرده و به دلیل تفاوت «قیمت فروش ملک» با «قدرت خرید آنها» به ناچار تصمیم به رهن ملک خود برای پوشش قیمت کامل خرید آپارتمان گرفته‌اند. بررسی‌های میدانی از بازار رهن و اجاره آپارتمان در پایتخت نشان می‌دهد در حال حاضر با توجه به میانگین قیمت ملک در محلات مختلف شهر تهران، تعداد متقاضیان مصرفی حاضر در بازار به شدت کاهش پیدا کرده است. در این میان گروهی از متقاضیان مصرفی نیز که با استفاده از اهرم تسهیلات بانکی توانسته‌اند در بازار حاضر شوند، بازهم به راحتی قادر به خرید ملک نیستند. از این رو مجبور می‌شوند برای تأمین بودجه کامل خرید ملک موردنظر، اقدام به رهن آپارتمان کنند.

به گفته مشاوران املاک در حال حاضر هزینه رهن آپارتمان منوط به موقعیت جغرافیایی ملک و البته پیشنهاد مالک از مترمربعی یک میلیون تا ۳ میلیون تومان در بازار موجود است. به‌عنوان مثال در محدوده ولنجک، آپارتمانی ۱۰۰ متری به ارزش ۳۰۰ میلیون تومان برای رهن کامل از سوی مالک پیشنهاد شده است. این در حالی است که آپارتمانی ۵۰ متری در محدوده ستاری مترمربعی ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای رهن کامل فایل شده است.

وضعیت بازار اجاره آپارتمان در تهران - 5

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش ۲درصدی قیمت مسکن در فروردین ۹۸

فراروخبرگزاری فرارو
افزایش ۲درصدی قیمت مسکن در فروردین ۹۸
بررسی قیمت اعلام‌شده از سوی وزارت راه و بانک مرکزی حاکی از آن است که قیمت مسکن در اولین ماه بهار امسال در مقایسه با اسفند سال گذشته ۲.۳۶ درصد افزایش یافته نه ۲.۱ درصد. همچنین متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی طی فروردین ماه سال گذشته ۵ میلیون و ۵۸۴ هزار تومان بود که با رشد ۱۰۱.۸ درصدی به ۱۱ میلیون و ۲۶۹ هزار تومان افزایش یافته است.
افزایش ۲درصدی قیمت مسکن در فروردین ۹۸ - 0

بر اساس جدیدترین گزارش بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن طی فروردین امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۲٫۱درصد افزایش یافت. متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در اولین ماه امسال به ۱۱میلیون و ۲۶۹هزار تومان افزایش یافته است.

به گزارش تسنیم، مطابق گزارش بانک مرکزی در فروردین ماه امسال تعداد معاملات واحد‌های مسکونی شهر تهران به ۳۴۲۳ فقره رسید که نسبت به اسفند ۹۷ و ماه مشابه سال گذشته (فروردین ۹۷) به‌ترتیب ۷۳٫۳ و ۳۲٫۲ درصد کاهش نشان می‌دهد. در ماه مورد اشاره متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۱ میلیون و ۲۶۹ هزار تومان بود که نسبت به اسفند سال گذشته ۲٫۱ درصد و در مقایسه با فروردین ۹۷ بالغ بر ۱۰۳٫۹ درصد افزایش یافته است.

در اسفند ماه سال گذشته وزارت راه و شهرسازی (دفتر اقتصاد مسکن) با استناد به آمار معاملاک سامانه املاک و مستغلات کشور متوسط قیمت یک مترمربع آپارتمان در مناطق ۲۲ گانه تهران را ۱۱ میلیون و ۹ هزار تومان اعلام کرده بود. بررسی قیمت اعلام‌شده از سوی وزارت راه و بانک مرکزی حاکی از آن است که قیمت مسکن در اولین ماه بهار امسال در مقایسه با اسفند سال گذشته ۲٫۳۶ درصد افزایش یافته نه ۲٫۱ درصد. همچنین متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی طی فروردین ماه سال گذشته ۵ میلیون و ۵۸۴ هزار تومان بود که با رشد ۱۰۱٫۸ درصدی به ۱۱ میلیون و ۲۶۹ هزار تومان افزایش یافته است.

در بخش دیگری از گزارش بانک مرکزی آمده است؛ بیشترین رشد متوسط قیمت مسکن در فروردین امسال نسبت به فروردین سال گذشته مربوط به منطقه ۱۴ با ۱۳۳٫۱ درصد رشد و کمترین میزان رشد مربوط به منطقه ۱۲ با ۶۵٫۱ درصد بوده است. در فروردین ماه سال گذشته متوسط قیمت یک مترمربع آپارتمان در منطقه ۱۴ بالغ بر ۳ میلیون و ۷۷۹ هزار تومان بود که این قیمت در فروردین امسال به ۹ میلیون و ۸۹ هزار و ۷۰۰ تومان افزایش یافته است. البته بررسی این نرخ‌ها حاکی از افزایش ۱۴٫۵ درصدی است که بانک مرکزی باز هم میزان آن را حدود ۷ درصد کمتر اعلام کرده است.

در بخش اجاره‌بهای مسکن نیز قیمت‌ها در فروردین امسال در شهر تهران و کل مناطق شهری نسبت به فروردین ۹۷ به‌ترتیب ۲۱٫۹ و ۱۸٫۸ درصد افزایش یافته است.

افزایش ۲درصدی قیمت مسکن در فروردین ۹۸ - 8

خواندن خبر در سایت منبع

اظهارات وزیر راه درباره تحولات قیمت مسکن

الفخبرگزاری الف
اظهارات وزیر راه درباره تحولات قیمت مسکن
وزیر راه و شهرسازی درمورد تحولات قیمت مسکن با اشاره به اینکه اقتصاد کشور متاثر از عملیات روانی است، گفت: در بخش مسکن از ابتدا گفته‌ام و پای آن می‌ایستم که تولید مسکن باید شکل بگیرد و پایدار باشد.

به گزارش فارس، محمد اسلامی در برنامه نگاه یک شبکه یک در پاسخ به این سوال که علت جهش قیمت مسکن چگونه است، گفت: سوال من این است که مردم چرا ارز و طلا می‌خرند و چرا پول خود را تبدیل به کالا می‌کنند. یک بخش این موضوع بخش روانی آن است، چرا که اقتصاد کشور متاثر از عملیات روانی است و این موضوع در اقتصاد ما مخرب عمل کرده است.

وی با اشاره به اینکه این اقدامات مردم ما را دچار مشکل می‌کند، اظهار داشت: در بخش مسکن از ابتدا گفته‌ام و پای آن می‌ایستم که تولید مسکن باید شکل بگیرد و پایدار باشد، پس باید عرضه و تقاضای مسکن به سمت تعادل حرکت کند.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که چه برنامه‌ای برای اجاره‌بها و مستاجران دارید، گفت: مستاجر کسی است که استطاعت خرید ندارد، ما برای این قضیه اهتمام ویژه‌ای کرده‌ایم تا هرچه سریعتر واحدهای مسکن مهر تکمیل شود، به طوری که طی چند روز گذشته در شهر جدید پردیس و پرند بیش از ۱۰ هزار واحد مسکن مهر افتتاح کردیم، پس این برنامه اول دولت برای همین موضوع است.

وی با بیان اینکه در برنامه اول دولت دوازدهم سرعت بخشیدن به تولید مسکن که همانا ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در برنامه طرح اقدام و تولید و عرضه مسکن است به همین سمت حرکت کرده‌ایم، به طوری که ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید و ۲۰۰ هزار واحد در سایر مناطق قرار است تا سال ۹۹ احداث شود.

اسلامی ادامه داد: برنامه بعدی ما این است که فضا را برای انبوه‌سازان هموار کنیم و با در اختیار قرار دادن زمین و ارائه تسهیلات ساخت و ساز را رونق دهیم.

وی با اشاره به اینکه وام ساخت قابل انتقال به خریداران مسکن سال گذشته افزایش و از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد، گفت: وام ساخت مسکن و قابل انتقال به خریداران که قبلا ۶۰ میلیون تومان بود به ۱۰۰ میلیون تومان رساندیم و برای زوجین این مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان در تهران است، بنابراین تمام تلاش ما تسهیل کردن فضا برای ساخت مسکن است.

وزیر راه و شهرسازی در مورد واحدهای فاقد متقاضی مسکن مهر است، گفت: به طور مثال در حال حاضر ۱۰هزار واحد مسکونی مهر فاقد متقاضی در خوزستان داریم، پس باید اعتماد آفرینی میان انبوه‌سازان، سازندگان و بخش خصوصی با دولت ایجاد شود و با ارائه تسهیلات و مشوق‌های لازم جذابیت برای ساخت و ساز را برای این قشر افزایش دهیم.

وی با اشاره به اینکه ساخت ۴۰۰ هزار مسکن برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در حقیقت یک طرح تشرف و فعال‌سازی بخش مسکن است، گفت: تلاش ما این است که تعادل میان عرضه و تقاضای مسکن را ایجاد کنیم.

اسلامی در پاسخ به این سوال که چرا عزمی برای اجرای مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه‌های خالی از سکنه وجود ندارد، گفت: اجرای مالیات بر عایدی سرمایه موضوعی است که در مجلس در دست بررسی است. دولت و وزارت راه و شهرسازی نیز کارشناسانی در مجلس دارند و به محض طی مراحل به سمت اجرا خواهد رفت، اما موضوع مهم ما مالیات بر خانه‌های خالی از سکنه است موضوعی که در مالیات‌های مستقیم آمده است و وزارت اقتصاد پیگیر آن است.

وی با اشاره به اینکه وظیفه راه و شهرسازی جمع‌آ‌وری اطلاعات جامع املاک و مسکن است، گفت: طرح کاداستر توسط سازمان ثبت و اسناد املاک کشور اجرا می‌شود، پس ما باید اطلاعاتی که در شهرداری‌ها و دهیاری‌ها است، جمع‌آوری و در این مرکز جامع آن را پیاده کنیم.

اسلامی با اشاره به اینکه گفته می‌شد، این وظیفه از وزارت راه به وزارت کشور انتقال یابد، گفت: ما این موضوع را اعلام کردیم که این کار را نکنیم و گردآوری اطلاعات توسط وزارت راه و شهرسازی جمع آوری شود. پس تهیه بانک جامع اطلاعات املاک و مسکن با محوریت راه و شهرسازی باشد و اطلاعات را این وزارتخانه جمع‌آوری کند.

وی ادامه داد: کارگروهی در این خصوص تشکیل خواهد شد و ما اگر به بانک اطلاعات وصل شویم اطلاعاتی که در برخی شهرداری‌ها وجود دارد را می‌توانیم، در این بانک جمع‌آوری کنیم و در نهایت این اطلاعات را در اختیار سازمان امور مالیاتی بگذاریم.

اسلامی در پاسخ به این سوال که چه برنامه‌ای برای کنترل اجاره‌بها در دست اجرا است و اینکه چرا تا این حد نرخ اجاره‌بها افزایش داشته است، گفت: متاسفانه ارقامی از سوی مشاوران املاک و موجران ارائه می‌شود که چندان مناسب نیست و کاری که در بازار پول رخ می‌دهد آن را در اجاره‌بها پیاده می‌کنند. بنابراین دچار آفتی شدیم که باور ما را هم شکل داده است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در دولت تمدید اجاره تصویب شده است و کسانی که واحدهای مسکونی خود را اجاره می‌دهند، مشوق‌های مالیاتی دریافت کنند، این اقدام می‌تواند لجام‌گسیختگی را در بازار مسکن کمتر کند.

اسلامی بیان کرد: ‌بیش از پنج هزار روستا در ۲۴ استانی که با سیل روبرو شد، آسیب دید، ​ اکنون جاده ۳۰ روستا قطع است و راه‌های جایگزین برای آنها ایجاد شده است، بیشتر این روستاها در منطقه پلدختر و دره شهر قرار دارد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در این مناطق پل‌هایی وجود داشتند که ۱۲ متر از کف رودخانه بالاتر بودند اما سیل از ارتفاع این پل‌ها بیشتر بود و از روی عرشه آنها عبور می‌کرد.

اسلامی گفت: ​ اکنون ۱۰ پل در چند استان کشور در حال ساخت و تجهیزات و قطعات آن داخلی است.

وی افزود: در سیل اخیر ۱۲ کیلومتر از جاده مهم خرم آباد به پلدختر را سیل برد و در مسیر یاسوج به شیراز رانش زمین و ریزش سنگ اتفاق افتاد.

‌وزیر راه و شهرسازی گفت: ​ برای مقابله با آسیب‌های سیل در استان لرستان هفت استان معین با همه تجهیزات خود وارد عرصه شدند و ۱۲ هزار راهدار و ۹ هزار انواع ماشین آلات به ترمیم و بازگشایی جاده‌ها مشغول بودند.

اسلامی افزود: مرکز تحقیقات راه و شهرسازی، ​ مسئول ارزیابی و بررسی خسارت‌های راه‌های مناطق سیل زده شده است که‌ گزارش خود را ارائه می‌دهد.

وی دلیل تخریب برخی جاده‌ها و پل‌ها را در مناطق سیل زده غیر قابل پیش بینی بودن میزان سیلاب خواند و گفت: ​ برای ساخت جاده‌ها و پل‌ها میزان دبی آب رودخانه‌ها در نظر گرفته می‌شود، اما در سیل اخیر میزان دبی برخی رودخانه‌ها سه برابر حداکثر دبی آنها در گذشته بود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: رودخانه‌ها باید لایروبی‌، ایمن سازی و برای آنها دیواره‌های حفاظتی احداث شود.

اسلامی گفت: پولی که معدن کاران از استخراج مصالح رودخانه‌ای به دولت پرداخت می‌کنند، باید برای ایمن‌سازی رودخانه‌ها هزینه شود.

وی با بیان اینکه پل‌های بزرگ کشور شمع‌کوبی و فنداسیون آنها ۳۵ متر ریشه دارد، افزود: ​ دلیل تخریب برخی پل‌ها میزان غیر قابل پیش بینی سیل و آب شستگی‌های اطراف پل‌ها بود که همه اینها باید در ساخت و سازهای بعدی در نظر گرفته شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: به جزء بخش مهمی از خوزستان ۱۵۱ هزار واحد مسکونی، ​ شهری و روستایی که بیشتر آنها شهری است، در سیل اخیر آسیب دیدند، از این تعداد حدود ۵۱ هزار واحد تعمیری و ۹۱ هزار واحد احداثی است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: کمیته برآورد خسارت‌ها کار خود را دقیق انجام می‌دهد و بر اساس ارزیابی این کمیته تصمیم‌گیری می‌شود.

اسلامی افزود: ​ در سیل اخیر سازمان هواشناسی وظیفه خود را بسیار خوب انجام داد، زیرا دوره پیش‌بینی سیل در دنیا در بهترین حالت ۱۰ روز است.

وی گفت: البته باید تجهیزات و توان پردازش سازمان هواشناسی نوسازی و تقویت شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: سیل اخیر نشان داد سازمان هواشناسی سازمانی حاشیه‌ای نیست و هر چه توانمند‌تر باشد قدرت تصمیم گیری بیشتری خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

معاملات مسکن در تهران از نفس افتاد

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
معاملات مسکن در تهران از نفس افتاد
در حالی که آمارها نشان از افت محسوس معاملات مسکن در تهران دارد، بخش قابل توجهی از سرمایه‌گذاران مسکن ساکن در سایر شهرهای کشور پایتخت را به‌عنوان محل سرمایه‌گذاری ملکی خود در سال 97 انتخاب کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، همزمان با افزایش ۲۲ درصدی حجم معاملات خرید مسکن در همه مناطق شهری بیرون پایتخت در سال ۹۷، وزن تهران در معاملات کشوری ملک کاهش یافت.

یافته‌ها بر پایه داده‌های اولیه برگرفته از سامانه رهگیری معاملات مسکن (محل ثبت جزئیات قراردادهای ثبت شده در بازار مسکن) حاکی از آن است که طی سال ۹۷ نبض معاملات مسکن در همه مناطق شهری بیرون از تهران، متفاوت از پایتخت رقم خورد؛ رصد بازار معاملات کشوری مسکن در یک سال ۹۷ نشان می‌دهد در حالیکه حجم (تعداد) معاملات خرید مسکن در شهر تهران در سال گذشته نزولی بود و روند کاهش در پیش گرفت، نبض معاملات مسکن در سایر شهرها تندتر شد و بازار ملک این شهرها به لحاظ تعداد معاملات خرید واحدهای مسکونی، روندی رو به جلو در پیش گرفت.

به این معنا که در شرایطی که روند کلی بازار مسکن، در سال ۹۷، معاملات خرید وفروش آپارتمان در شهر تهران را به سمت رکود پیش برد اما در سایر شهرها، تعداد معاملات خرید مسکن در مقایسه با سال ۹۶ افزایش یافته و از این لحاظ شرایط معاملاتی در بازار مسکن این شهرها بهبود یافت.

رصد بازار ملک از دوربین سایر شهرها بر پایه آمارهای اولیه و غیررسمی به استثنای شهر تهران نشان می‌دهد در یک سال ۹۷، تعداد ۲۲۹ هزار معامله خرید مسکن در این مناطق شهری به ثبت رسید که این میزان در مقایسه با یک سال ۹۶ معادل ۲۲ درصد رشد نشان می‌دهد؛ در یک سال ۹۶ مجموعا ۱۸۷ هزار معامله خرید مسکن در مناطق شهری کشور به استثنای تهران انجام شد.

این در حالی است که در تهران در همین بازه زمانی-یک سال ۹۷-شرایطی کاملا متفاوت در بازار مسکن تجربه شد؛ مطابق با آمارهای موجود در یک سال ۹۷ در تهران ۱۱۱ هزار فقره معامله خرید مسکن به ثبت رسید؛ این در حالی است که این میزان در یک سال ۹۶ معادل ۱۶۰ هزار فقره معامله خرید آپارتمان بود؛ آمارها نشان می‌دهد در یک سال ۹۷، میزان معاملات خرید مسکن در پایتخت در مقایسه با یک سال ۹۶، معادل ۳۱درصد کاهش یافت.

در واقع آمارها نشان می‌دهد در یک سال ۹۷ تعداد (حجم) معاملات خرید مسکن در شهر تهران در مقایسه با یک سال ۹۶ به اندازه یک‌سوم کاهش یافت؛ این در حالی است که تعداد معاملات مسکن در سایر مناطق شهری بیرون از پایتخت به اندازه یک‌پنجم زیاد شد؛ این آمارها به روشنی جهت متفاوت بازار مسکن پایتخت در مقایسه با سایر مناطق شهری کشور طی ۱۲ ماه منتهی به پایان اسفند ۹۷ را نشان می‌دهد.

بررسی‌ها همچنین نشان می‌دهد تحت‌تاثیر رشد تعداد معاملات خرید مسکن در سایر شهرها توام با کاهش تعداد معاملات خرید واحدهای مسکونی در پایتخت، وزن تهران در معاملات کشوری مسکن کاهش یافت. سهم بازار مسکن تهران از کل معاملات کشوری مسکن که در سال ۹۶ معادل ۴۶ درصد بود تحت‌تاثیر افزایش تعداد معاملات خرید مسکن در سایر مناطق شهری و کاهش حجم معاملات مسکن تهران، در یک سال ۹۷ به ۳۳ درصد کاهش یافت.

رصد بازار کشوری معاملات مسکن نشان می‌دهد اگرچه در سایر شهرها نیز مانند تهران، روند معاملات خرید واحدهای مسکونی به لحاظ تعداد معاملات، از شهریور تا آذرماه کاهشی بوده است ولی میزان کاهش ماهانه حجم معاملات مسکن در سایر مناطق شهری غیر از تهران به اندازه تهران نبوده است؛ به این معنا که میزان افت تعداد معاملات خرید مسکن در پایتخت در این ماه‌ها به مراتب بیش از میزان افت معاملات خرید واحدهای مسکونی در سایر شهرها بوده است.

این در حالی است که در اسفند ماه هم که تعداد معاملات خرید مسکن در شهر تهران به میزان قابل‌توجهی افزایش یافت در سایر شهرها نیز حجم معاملات خرید ملک افزایش یافت؛ اما جهت کلی بازار مسکن طی یک سال ۹۷ در سایر مناطق شهری کاملا متفاوت از نبض معاملات مسکن در این بازه زمانی در پایتخت رقم خورد.

در اسفند ماه سال گذشته، تعداد معاملات خرید مسکن در سایر شهرها، ۳۶ درصد در مقایسه با بهمن ماه افزایش یافت؛ این در حالی است که تعداد معاملات خرید مسکن در اسفند ۹۷ در همه مناطق شهری خارج از پایتخت در مقایسه با مدت مشابه سال قبل- اسفند ۹۶- به میزان ۳۴ درصد رشد کرد.

بررسی‌ها حاکی است علت تفاوت نبض معاملات خرید مسکن در تهران در مقایسه با سایر شهرهای کشور را دست‌کم در دو عامل مهم و عمده می‌توان جست و جو کرد.

اولین علت به تقدم وتاخر زمانی ورود و خروج شهر تهران و سایر شهرها از دو دوره رکود و رونق ملکی برمی‌گردد؛ تجربه همه سال‌های گذشته از رفتار بازار کشوری مسکن نشان می‌دهد همواره هرگونه تحول در بازار مسکن اعم از ورود به فاز رونق، خروج از رونق و ورود به فاز رکود یا تحولات قیمتی و... ابتدا از بازار مسکن شهر تهران آغاز شده و با تاخیر چند ماهه ابتدا به سایر کلانشهرها و شهرهای بزرگ و سپس به شهرهای کوچک سرایت می‌کند؛ در واقع رونق و افزایش قیمت ابتدا در بازار مسکن شهر تهران آغاز می‌شود و چند ماه بعد این تحولات به سایر مناطق شهری می‌رسد.

براساس این تجربه، ‌می‌توان گفت در حالی که رونق در بازار معاملات خرید مسکن طی سال‌ ۹۶ و ابتدای سال ۹۷ در بازار مسکن پایتخت آغاز شد و سپس حجم معاملات خرید آپارتمان در تهران رو به کاهش گذاشت، این رونق معاملاتی در ماه‌های بعد –یک سال ۹۷-به سایر شهرهای کشور نیز سرایت کرد.

در واقع طبیعی است که اگر چه بازار معاملات مسکن در تهران با افت تعداد معاملات خرید مواجه شده و در حال خروج از فاز رونق بوده است نبض معاملات مسکن در سایر شهرها همچنان افزایشی باشد.

هر چند رشد ۲۲ درصدی حجم معاملات خرید مسکن در سایر شهرهای کشور (به استثنای تهران)، در یک سال ۹۷ به هیچ وجه به معنای وجود شرایط مطلوب برای خریداران و متقاضیان بازار ملک در این شهرها نیست؛ در واقع اگرچه شرایط بازار معاملات مسکن در این شهرها در مقایسه با پایتخت به‌طور نسبی بهتر بوده است اما با این حال نمی‌توان شرایط بازار مسکن سایر شهرها را به‌طور کامل مطلوب ارزیابی کرد.

اصلی‌ترین علت این موضوع، سرایت بخشی از جهش قیمتی از بازار مسکن تهران به بازار مسکن سایر شهرهای کشور است؛ آمارهای رسمی نشان می‌دهد در ۹ ماه اول سال ۹۷ میانگین قیمت مسکن در کشور با لحاظ شهر تهران، نسبت به ۹ ماه اول سال ۹۶ (مدت مشابه سال گذشته)، ۴۵ درصد افزایش یافت؛ میانگین قیمت کشوری مسکن به ازای هر مترمربع در این بازه زمانی-۹ ماه اول سال ۹۷-به ۲میلیون و۳۰۰ هزار تومان رسید و در پاییز معادل ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به ثبت رسید.

بررسی‌های انجام شده همچنین نشان می‌دهد نه تنها نبض معاملات مسکن تهران به لحاظ میزان و تعداد معاملات خرید واحدهای مسکونی نسبت به سایر شهرهای کشور در یک سال ۹۷ متفاوت بوده است بلکه شرایط در بازار مسکن شهر تهران در این بازه زمانی به لحاظ «جنس تقاضا» نیز با سایر شهرها تفاوت داشته است.

طی یک سال ۹۷ به دنبال جهش پی‌درپی قیمت مسکن و افزایش شکاف بین قدرت خرید متقاضیان مصرفی آپارتمان و قیمت واحدهای مسکونی، عملا بخش عمده‌ای از متقاضیان مصرفی به اجبار به حاشیه بازار رانده شدند؛ بنابراین در یک سال ۹۷ وزن غالب خریداران مسکن در پایتخت، تقاضای سرمایه‌ای از جمله سفته‌بازان ملکی بودند.

اما تحقیقات میدانی از بازار مسکن در سایر شهرهای کشور نشان می‌دهد در عمده شهرهای کشور به استثنای تهران، اگرچه معاملات خرید مسکن انجام شده طی یک سال ۹۷ هم از سوی متقاضیان مصرفی و هم از سوی متقاضیان سرمایه‌ای به ثبت رسیده اما وزن خریدهای مصرفی در سایر شهرها از وزن خریدهای مصرفی از بازار مسکن تهران، به مراتب بیشتر بوده است.

این در حالی است که از سوی دیگر در شهرهای کوچک تقاضای مصرفی نیز در مقایسه با تقاضای سرمایه‌ای به لحاظ تعداد خرید واحدهای مسکونی در یک سال ۹۷، وزن غالب داشته است.

دلیل دوم تفاوت نبض معاملات خرید مسکن پایتخت با معاملات خرید مسکن در سایر شهرهای کشور در سال ۹۷، به این موضوع مربوط می‌شود که طی سال‌های گذشته تاکنون بخش قابل توجهی از تقاضای سرمایه‌ای بازار مسکن در سایر شهرها متمایل به بازار مسکن شهر تهران جهت خریدهای ملکی سرمایه‌ای بوده است؛ به این معنا که بخش قابل توجهی از سرمایه‌گذاران ملکی ساکن در سایر شهرهای کشور پایتخت را به‌عنوان محل سرمایه‌گذاری مسکن خود انتخاب می‌کرده‌اند و همین عامل موجب شده است که در طول این سال‌ها همواره وزن تقاضای مصرفی در بازار مسکن این شهرها در مقایسه با تقاضای سرمایه‌ای شهرهای کوچک بیشتر باشد.

همچنین یکی دیگر از دلایلی که می‌توان به آن به‌عنوان یک عامل موثر در افزایش تعداد معاملات خرید مسکن در یک سال ۹۷ در سایر شهرها به رغم کاهش تعداد معاملات خرید مسکن در پایتخت در این بازه زمانی اشاره کرد، کمتر بودن میزان تضعیف قدرت خرید تسهیلات مسکن در سایر شهرها به ویژه شهرهای کوچک در مقایسه با قدرت خرید این وام در پایتخت است؛ در واقع یکی از دلایلی که باعث شد وزن معاملات مصرفی در بازار مسکن سایر شهرها از وزن معاملات مصرفی ملک در تهران و همچنین وزن معاملات سرمایه‌ای مسکن در همان شهرها بیشتر باشد این است که در یک سال ۹۷ اگرچه قدرت خرید وام مسکن در سایر شهرها نیز به واسطه افزایش قیمت آپارتمان کاهش یافت اما درجه کاهش سطح پوشش دهی وام مسکن در این شهرها به مراتب کمتر از میزان کاهش اثربخشی این وام در معاملات مسکن شهر تهران بود.

با این حال، علاوه بر تهران تحقیقات میدانی نشان می‌دهد در سایر شهرهای بزرگ کشور نیز در اواخر سال ۹۷ تحت تاثیر افزایش قیمت‌ها خروج اجباری بخشی از تقاضای مصرفی از بازار ملک رقم خورد.

تحقیقات میدانی همچنین از یک تفاوت اساسی دیگر بازار معاملات مسکن تهران در یک سال ۹۷ با بازار معاملات مسکن در سایر شهرها حکایت دارد؛ مبنی بر آنکه طی یک سال ۹۷ در تهران تقاضای سرمایه‌ای چندان به دنبال خرید واحدهای مسکونی لوکس و بزرگ‌متراژ نبود اما در سایر شهرها بازار معاملات مسکن لوکس و گران‌قیمت یکی از مکان‌های اصلی سرمایه‌گذاری مسکن و سفته‌بازی ملکی بود.

معاملات مسکن در تهران از نفس افتاد - 26

منبع: دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

متوسط هر مترمربع مسکن در تهران ۱۱٫۲ میلیون تومان شد + نمودار

الفخبرگزاری الف
متوسط هر مترمربع مسکن در تهران ۱۱٫۲ میلیون تومان شد + نمودار
بر اساس جدیدترین گزارش بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن طی فروردین امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۲.۱ درصد افزایش یافت. متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در اولین ماه امسال به ۱۱ میلیون و ۲۶۹ هزار تومان افزایش یافته است.

تسنیم نوشت: مطابق گزارش بانک مرکزی در فروردین ماه امسال تعداد معاملات واحدهای مسکونی شهر تهران به ۳۴۲۳ فقره رسید که نسبت به اسفند ۹۷ و ماه مشابه سال گذشته (فروردین ۹۷) به ترتیب ۷۳٫۳ و ۳۲٫۲درصد کاهش نشان می‌دهد. در ماه مورد اشاره متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۱ میلیون و ۲۶۹ هزار تومان بود که نسبت به اسفند سال گذشته 2.1 درصد و در مقایسه با فروردین ۹۷ بالغ بر 103.9درصد افزایش یافته است.

در اسفند ماه سال گذشته وزارت راه و شهرسازی (دفتر اقتصاد مسکن) با استناد به آمار معاملاک سامانه املاک و مستغلات کشور متوسط قیمت یک مترمربع آپارتمان در مناطق ۲۲ گانه تهران را ۱۱ میلیون و ۹ هزار تومان اعلام کرده بود. بررسی قیمت اعلام شده از سوی وزارت راه و بانک مرکزی حاکی از آن است که قیمت مسکن در اولین ماه بهار امسال در مقایسه با اسفند سال گذشته 2.36 درصد افزایش یافته نه ۲٫۱ درصد. همچنین متوسط هر مترمربع واحد مسکونی طی فروردین ماه سال گذشته ۵ میلیون و ۵۸۴ هزار تومان بود که با رشد 101.8 درصدی به ۱۱ میلیون و ۲۶۹ هزار تومان افزایش یافته است.

در بخش دیگری از گزارش بانک مرکزی آمده است؛ بیشترین رشد متوسط قیمت مسکن در فروردین امسال نسبت به فروردین سال گذشته مربوط به منطقه ۱۴ با ۱۳۳٫۱ درصد رشد و کمترین میزان رشد مربوط به منطقه ۱۲ با ۶۵٫۱ درصد بوده است. در فروردین ماه سال گذشته متوسط قیمت یک مترمربع آپارتمان در منطقه ۱۴ بالغ بر ۳ میلیون و ۷۷۹ هزار تومان بود که این قیمت در فروردین امسال به ۹ میلیون و ۸۹ هزار و ۷۰۰ تومان افزایش یافته است. البته بررسی این نرخ‌ها حاکی از افزایش ۱۴٫۵ درصدی است که بانک مرکزی باز هم میزان آنرا حدود ۷ درصد کمتر اعلام کرده است.

در بخش اجاره‌بهای مسکن نیز قیمت‌ها در فروردین امسال در شهر تهران و کل مناطق شهری نسبت به فروردین ۹۷ به ترتیب ۲۱٫۹ و ۱۸٫۸ درصد افزایش یافته است.

متوسط هر مترمربع مسکن در تهران ۱۱٫۲ میلیون تومان شد + نمودار - 6

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

گرانفروشی، هم تقلب در عرضه برنج +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از وزارت جهاد کشاورزی؛ معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران با بیان این مطلب گفت: ۶۰ درصد تخم چشم زده مورد نیاز برای تولید قزل آلا بالغ بر ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون عدد از کشور‌های مختلف مانند فرانسه، ایتالیا و دانمارک وارد می‌شود. حسین علی عبدالحی واردات تخم چشم زده را یکی از مشکلات در حوزه تولید و پرورش ماهی قزل آلا عنوان کرد و اظهار داشت: تخم چشم زده تا کنون جزو یکی از نهاده‌های اساسی بوده و با ارز دولتی وارد شده است. وی افزود: هر چند قیمت نهاده تخم چشم زده، در مجموع هزینه‌های تولید ماهی قزل آلا عدد بالایی را به خود اختصاص نمی‌دهد، اما در افزایش قیمت این محصول در بازار مصرف بی تاثیر هم نیست. وی درباره تولید تیلاپیا نیز گفت: سال ۹۷ حدود ۱۰۰ تن تیلاپیا در چهار استان خراسان جنوبی، سمنان، یزد و قم تولید شد که عمده تولید مربوط به استان یزد است. وی با بیان اینکه دوره پرورش ماهی تیلاپیا شش ماه است پیش بینی کرد امسال یک یا دو مزرعه تولید تیلاپیا آماده و وارد چرخه تولید شود.
مهرمهر20 ساعت قبل
خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند اسرائیل دعوت نامه رسمی برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین را دریافت کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که کنفرانس اقتصادی بحرین مقدمه‌ای برای صلح است و صلح حقیقی با اشغالگری اسرائیل بر سرزمین‌های فلسطینیان و جولان و مزارع شبعا نشدنی است. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، فرماندهی کل تاکید کرد کنفرانس اقتصادی بحرین یکی از حلقه‌های توطئه علیه مساله فلسطین است. واشنگتن و متحدانش که تاکنون از راههای دیگر نتوانستند فلسطین و آرمان آنرا نابود کنند این بار از راه صلح اقتصادی وارد شده‌اند.
افتصادنیوزافتصادنیوز16 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: قرائنی مشاهده شده که حاکی از استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی از جمله در حمله ادعایی ۱۹ می‌با گاز کلر است. گروه‌های تروریستی و رسانه‌های نزدیک به آن‌ها ۱۹ می‌مدعی شدند که در شهرک کبانی در حومه لاذقیه ارتش سوریه از سلاح شیمایی استفاده کرده که به صورت قاطع از سوی دولت سوریه و ارتش این کشور این ادعا رد شد. وزارت خارجه آمریکا در ادامه تهدید کرد که اگر دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کند، واشنگتن و همپیمانانش به سرعت و به شکل مناسب پاسخ خواهند داد. وزارت خارجه سوریه نیز پیش‌تر اخبار منتشر شده از سوی رسانه‌های نزدیک به تروریست‌ها را فاقد صحت خوانده بود و قویا رد کرده بود. یک مقام در وزارت خارجه سوریه گفت: دمشق به صورت کامل با سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی همکاری کرده و سوریه عاری از سلاح شیمیایی است.
ایسناایسنا8 ساعت قبل
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، از توسعه خدمات الکترونیک به‌منظور کاهش مراجعه حضوری شهروندان پایتخت به مناطق برق و دسترسی آسان به خدمات خبر داد. به‌گزارش ایسنا، حسین صبوری با بیان این‌که توسعه خدمات الکترونیک این شرکت با هدف حذف مراجعه حضوری متقاضیان صورت گرفته است، افزود: حذف حدود ۶۰۰ هزار متقاضی دریافت خدمات فروش و پس از فروش، کاهش آلودگی هوای پایتخت، کاهش بار ترافیک شهری و افزایش سلامت اداری، توسعه هرچه بیشتر خدمات غیرحضوری و ترویج استفاده از آن توسط مشترکان از مزایای این طرح به‌شمار می‌آید. به‌گفته وی، کاهش تشریفات اداری، اطلاع‌رسانی مؤثر و پرسرعت الکترونیکی، تأمین رضایت شهروندان، افزایش بهره‌وری، توسعه مشارکت مردمی، شفافیت امور و کاهش تخلفات اداری احتمالی، تصمیم‌گیری سریع مبتنی بر اطلاعات و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی، تنها بخشی از دستاوردهای حاصل از برنامه‌های اجرا شده این شرکت است. صبوری ادامه داد: در این روش، نیازی به مراجعه حضوری مشترکان به هیچ‌یک از مناطق این شرکت نبوده و تمامی مدارک مورد نیاز، در محل متقاضی توسط نمایندگان این شرکت، دریافت می‌شود. انتهای پیام

اخبار بیشتر