1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

میان آمریکا و ونزوئلا بیش از پیش شکرآب شد!

گوآیدو باز هم ارتش ونزوئلا را به نافرمانی فراخواند

ایسناخبرگزاری ایسنا
گوآیدو باز هم ارتش ونزوئلا را به نافرمانی فراخواند
رهبر اپوزیسیون ونزوئلا در گرهمایی اول هفته با درخواست دوباره از ارتش ونزوئلا برای پایان دادن به حمایت از دولت نیکولاس مادورو، اعتراضات گسترده روز چهارشنبه برای عزل رئیس‌جمهوری کنونی ونزوئلا را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا شنبه در یک گردهمایی در کاراکاس گفت، حمایت این ارتش برای عزل نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا «ضرورت» دارد اما «زمان می‌گذرد و صبر ابدی نمی‌ماند.» او به رهبران نظامی کشورش یادآوری کرد که «فرصتی تاریخی روی دوش آنها قرار دارد.»

با وجود حمایت بیش از ۵۰ کشور که گوآیدو را به عنوان «رئیس‌جمهوری موقت» به رسمیت شناختند، این چهره اپوزیسیون همچنان نتوانسته است کوچکترین خللی بر سلطه مادورو بر ارتشی وارد آورد که به نگه داشتن مادورو در قدرت در کنار متحدانی نظیر روسیه و چین ادامه می‌دهد.

گوآیدو تلاش دارد فشار اعتراضات خیابانی بر دولت مادورو را با اعتراضات گسترده اضطراری روز چهارشنبه حفظ کند و به گفته او، «این بزرگترین اعتراضات تاریخ این کشور» می‌شود. دولت کاراکاس هم خواستار تجمع اعتراضی حامیان مادورو در همان روز شده است.

روز شنبه هزاران تن از حامیان مادورو در واکنش به درخواست حزب حاکم سوسیالیست و برای شادمانی از خروج کشورشان از سازمان کشورهای آمریکایی به خیابان‌ها آمدند. کاراکاس از ۲۰۱۷ روند خروج از این نهاد که آن را به مشارکت در کمپین تحت امر آمریکا برای بی‌ثبات کردن دولتش متهم می‌کند، آغاز کرده بود.

رئیس‌جمهوری ونزوئلا در پیامی توییتری نوشت: «مردم سخت‌کوش برای شادمانی از خروج رسمی از دفتر استعماری آمریکا موسوم به اوای‌اس بسیج شدند.» آخرین نمایندگان مادورو در این نهاد پس از رای دهم آوریل اوای‌اس برای پذیرش گزینه مورد نظر گوآیدو تا زمان برگزاری انتخابات جدید در ونزوئلا از آن خارج شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

خروج رسمی ونزوئلا از سازمان کشورهای آمریکایی

انتخابخبرگزاری انتخاب
خروج رسمی ونزوئلا از سازمان کشورهای آمریکایی
نیکولاس مادورو با حضور در جمع حامیانش در کاراکاس جدایی از یک نهاد منطقه‌ای کلیدی موسوم به سازمان کشورهای آمریکایی را مناسب توصیف کرد.
خروج رسمی ونزوئلا از سازمان کشورهای آمریکایی - 0

نیکولاس مادورو با حضور در جمع حامیانش در کاراکاس جدایی از یک نهاد منطقه‌ای کلیدی موسوم به سازمان کشورهای آمریکایی را مناسب توصیف کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، حامیان نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا شنبه در تجمعی در پایتخت این کشور آمریکای لاتین برای محکوم کردن سازمان کشورهای آمریکایی (اوای‌اس) ۳۵ عضوی که شورای آن اخیرا نماینده منتخب خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به رسمیت شناخت، حاضر شدند. کشورهای اندکی علیه این قطعنامه رای دادند.

مادورو سال ۲۰۱۷ روند دو سالانه خروج از اوای‌اس را آغاز کرد اما امسال گوآیدو از گروه مذکور خواست تا این رهبر سوسیالیست را نادیده گرفته و در ازای آن گوستاوو تاره را به عنوان نماینده خودش بپذیرند.

آمریکا و اکثر کشورهای عضو سازمان کشورهای آمریکایی گوآیدو را به عنوان «رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا» به رسمیت می‌شناسند و تاکید دارند انتخاب مجدد مادورو در سال گذشته میلادی قانونی نبوده است. مادورو می‌گوید اوای‌اس حاکمیت ملی ونزوئلا را نقض کرده است.

روز شنبه هم سفیران منصوب از سوی گوآیدو برای نمایندگی او در این منطقه در کلمبیا گردهم آمدند تا درباره راه‌های افزایش فشار دیپلماتیک بر مادورو رایزنی کنند. خولیو بورگس، یکی از نمایندگان گوآیدو از تمایل آنها برای برگزاری مراسم مشابهی برای نمایندگان اپوزیسیون در اروپا در ماه مه خبر داد.

اپوزیسیون ونزوئلا برای برگزاری راهپیمایی سراسری در اول مه که امید دارند از تسلط مادورو بر قدرتش بکاهد، آماده می‌شود. اپوزیسیون ونزوئلا گرفتاری‌های اقتصادی و فساد و سوء مدیریت را حاصل اقدامات مادورو و هوگو چاوز، رهبر فقید ونزوئلا می‌دانند.

رئیس‌جمهوری ونزوئلا شنبه همچنین خروج کشورش از سازمان کشورهای آمریکایی را آزادی از «وزارت مستعمره آمریکا» توصیف کرد. خورخه آریزا، وزیر امور خارجه ونزوئلا هم گفت که کاراکاش دیگر رسما عضو اوای‌اس نیست.

مادورو در پیامی توییتری نوشت: ما از وزارت مستعمره آمریکا، ابزار مداخله و همچنین عدم احترام به اصول دموکراتیک و قوانین بین‌المللی رها شدیم. سرزمین پدری بولیواری و مستقل ما به اوای‌اس «خداحافظ» گفت.

خواندن خبر در سایت منبع

آغاز تحریم نفتی آمریکا علیه ونزوئلا

یورونیوزخبرگزاری یورونیوز
آغاز تحریم نفتی آمریکا علیه ونزوئلا

تحریم نفتی آمریکا علیه ونزوئلا از روز یکشنبه و با هدف متزلزل کردن مهمترین پایه قدرت نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور آغاز شد.

دولت آمریکا با وضع تحریم‌های تازه علیه ونزوئلا، خرید نفت از شرکت ملی نفت این کشور را توسط شرکت‌های آمریکایی ممنوع کرد. همچنین در صورتی که سایر کشورها و شرکت‌های خارجی برای مبادله نفت ونزوئلا از سیستم بانکی آمریکا استفاده کنند، مشمول جریمه دولت این کشور خواهند شد.

این تحریم‌ها که از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ابلاغ شده با هدف تسهیل سقوط دولت مادورو و تثبیت ریاست جمهوری، خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت و رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلاست که از سوی ۵۰ کشور جهان به رسمیت شناخته شده است.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا اواخر ماه ژانویه گذشته از تدارک آمریکا برای تحریم شرکت ملی نفت پترولئوس دی ونزوئلا (PDVSA) خبر داده بود. در واکنش به این خبر، دولت ونزوئلا آمریکا را تهدید کرده بود که علیه این کشور به مراجع بین‌المللی شکایت خواهد کرد.

پیش از این ونزوئلا روزانه یک میلیون بشکه نفت به آمریکا صادر می‌کرد و ۷۵ درصد درآمد نفتی این کشور توسط مشتریان آمریکایی تامین می‌شد. در مجموع ۹۶ درصد اقتصاد ونزوئلا به درآمدهای نفتی وابسته است و به گفته آقای مادورو تاکنون این کشور به دلیل اعمال تحریم‌های اقتصادی آمریکا ۳۰ میلیارد دلار زیان کرده است.

در حال حاضر نرخ بیکاری در ونزوئلا به بالای ۴۴ درصد رسیده و نرخ تورم حدود ۱۰ میلیون درصد است و رشد اقتصادی این کشور به منفی ۲۵ درصد رسیده است.

با این وجود، آقای مادورو امیدوار است که با حمایت چین و روسیه همچنان بتواند در برابر تحریم‌های آمریکا مقاومت کند.

خواندن خبر در سایت منبع

روسیه: امریکا باج خواهی از ونزوئلا را کنار بگذارد

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما
روسیه: امریکا باج خواهی از ونزوئلا را کنار بگذارد
پس از تحریمهای مالی آمریکا علیه ونزوئلا، روسیه روز جمعه از واشنگتن خواست سیاست باج‌خواهی از ونزوئلا را کنار بگذارد.
روسیه: امریکا باج خواهی از ونزوئلا را کنار بگذارد - 0

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز خشم از تصمیمی که آمریکا بر ضد وزیر خارجه ونزوئلا اتخاذ کرده است، تاکید کرد: «ما از دولت آمریکا دعوت می‌کنیم به حقوق بین الملل احترام بگذارد و به سیاست باج‌خواهی از ونزوئلا پایان دهد. ما خواستار آن هستیم که آمریکا از ایجاد تنش در داخل ونزوئلا دست بردارد.»

وزارت امور خارجه روسیه با محکوم کردن تلاشهای آمریکا برای تشدید فشار بر روی دولت ونزوئلا و مردم این کشور در بیانیه خود تصریح کرد: «واشنگتن بارها در گذشته نشان داده است که روشهای مذاکره برای حل مشکلات را به هیچ وجه قبول ندارد.»

وزارت خارجه روسیه افزود: «تصمیمی که آمریکا بر ضد ونزوئلا گرفته مظهر راهبرد به شدت تهاجمی این کشور به منظور بی اعتبار کردن و کنار گذاشتن دیپلماسی بین المللی و جایگزین کردن آن با دستورات، محدودیتهای اقتصادی و فشارهای سیاسی وقیحانه است.»

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.

داستان سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری - «مارکوس لیسینیوس کراسوس» سردار بزرگ روم، از رود فرات در سوریه امروز که گذشت، پا به قلمروی تازه‌ای گذاشت. او از خیانت ارمنستان آگاه شده و همزمان پیشروی سپاه روم را می‌دید. پس سپاه ایران را به دو بخش تقسیم کرد تا بخشی به ارمنستان رفته و بخش دیگر مقابل روم بایستد. سپاه روم در تعقیب آن‌ها، وارد دشتی می‌شود که ۹ هزار کماندار اشکانی از هر سو آن‌ها را تیرباران می‌کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز13 ساعت قبل
به گزارش مشرق، خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی، تصویری از دیدار خود با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا منتشر کرد. یک فعال فضای مجازی در توئیتر نوشت:
نامه‌نیورنامه‌نیور17 ساعت قبل
جواد طباطبایی علیه خاتمیسید محمد خاتمی چندوز پیش در دیدار با اعضای شورای شهر مناسب‌ترین شیوه اداره کشور را فدرالیسم دانست. مهم‌ترین واکنش مربوط به سید جواد طباطبایی، استاد سرشناس علوم سیاسی و ایران‌پژوه برجسته به این سخنان واکنش نشان داد. من اضافه می‌کنم: آقای خاتمی بعید نیست، حتمی است! ضرورت تحقق برجام داخلیمحمدصادق جوادی‌حصار باور دارد که محدودیت‌های موجود بر دولت روحانی به مراتب بیش از دولت اصلاحات است. جوادی حصار در گفت‌وگو با روزنامه آرمان درباره محدوده اختیارات حسن روحانی گفت: «من معتقدم بخش زیادی از این اتفاقاتی که رخ می‌دهد در دولت رقم نمی‌خورد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل
عادل الجبیر گفته عربستان برای جلوگیری از جنگ، تمامی تلاش خود را به کار خواهد گرفتعربستان سعودی ضمن تاکید بر اینکه خواهان جنگ در منطقه نیست، ضمن انتقاد شدید از ایران، از سران کشورهای عرب برای بررسی اوضاع خلیج فارس دعوت کرده است. هفته گذشته، در دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی و دو نفتکش دیگر متعلق به امارات و نروژ در آب‌های بندر فجیره در امارات عربی متحده انفجارهایی روی داد و خساراتی به بار آورد. در پی انفجار در این چهار نفتکش، وزارت امور خارجه ایران خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده بود. هفته گذشته همچنین عربستان سعودی گزارش کرد که چند پهپاد حامل مواد منفجره به خطوط لوله نفتی این کشور حمله کرده و خساراتی بر جای گذاشته‌اند. عربستان خواهان جنگ نیستآژانس خبری سعودی در گزارش دیگری در روز یکشنبه، اظهارات عادل الجبیر، وزیر مشاور سعودی در امور خارجه را در مورد حوادث اخیر در خلیج فارس منتشر کرده است.
افکارنیوزافکارنیوز11 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشدومین مرحله لیگ سری آ کاراته در حالی به میزبانی شهر استانبول ترکیه با حضور ۱۸۱۳ کاراته کا از ۱۰۲ کشور پیگیری می‌شود که نمایندگان کشورمان برای رسیدن به مدال در این مسابقات به روی تاتامی رفتند. مهدی خدابخشی، علی مسکینی وکاتای تیمی مردان با ترکیب (ابوالفضل شهرجردی، علی زند و میلاد فرازمهر) ۳ مدال برنز این مسابقات را بدست آوردند. رده بندی مسابقات به شرح زیر است: تیم ایران با کسب ۶ مدال طلا و ۳ برنز بر سکوی قهرمانی ایستاد. تیم‌های ایتالیا با ۲ نقره و یک برنز و چین تایپه با ۲ نقره پنجم و ششم شدند. در بخش مردان ۳ طلا و ۳ برنز قهرماندر بخش بانوان ۳ طلا قهرمان

اخبار بیشتر