میان آمریکا و ونزوئلا بیش از پیش شکرآب شد!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

میان آمریکا و ونزوئلا بیش از پیش شکرآب شد!

گوآیدو باز هم ارتش ونزوئلا را به نافرمانی فراخواند

ایسناخبرگزاری ایسنا
گوآیدو باز هم ارتش ونزوئلا را به نافرمانی فراخواند
رهبر اپوزیسیون ونزوئلا در گرهمایی اول هفته با درخواست دوباره از ارتش ونزوئلا برای پایان دادن به حمایت از دولت نیکولاس مادورو، اعتراضات گسترده روز چهارشنبه برای عزل رئیس‌جمهوری کنونی ونزوئلا را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا شنبه در یک گردهمایی در کاراکاس گفت، حمایت این ارتش برای عزل نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا «ضرورت» دارد اما «زمان می‌گذرد و صبر ابدی نمی‌ماند.» او به رهبران نظامی کشورش یادآوری کرد که «فرصتی تاریخی روی دوش آنها قرار دارد.»

با وجود حمایت بیش از ۵۰ کشور که گوآیدو را به عنوان «رئیس‌جمهوری موقت» به رسمیت شناختند، این چهره اپوزیسیون همچنان نتوانسته است کوچکترین خللی بر سلطه مادورو بر ارتشی وارد آورد که به نگه داشتن مادورو در قدرت در کنار متحدانی نظیر روسیه و چین ادامه می‌دهد.

گوآیدو تلاش دارد فشار اعتراضات خیابانی بر دولت مادورو را با اعتراضات گسترده اضطراری روز چهارشنبه حفظ کند و به گفته او، «این بزرگترین اعتراضات تاریخ این کشور» می‌شود. دولت کاراکاس هم خواستار تجمع اعتراضی حامیان مادورو در همان روز شده است.

روز شنبه هزاران تن از حامیان مادورو در واکنش به درخواست حزب حاکم سوسیالیست و برای شادمانی از خروج کشورشان از سازمان کشورهای آمریکایی به خیابان‌ها آمدند. کاراکاس از ۲۰۱۷ روند خروج از این نهاد که آن را به مشارکت در کمپین تحت امر آمریکا برای بی‌ثبات کردن دولتش متهم می‌کند، آغاز کرده بود.

رئیس‌جمهوری ونزوئلا در پیامی توییتری نوشت: «مردم سخت‌کوش برای شادمانی از خروج رسمی از دفتر استعماری آمریکا موسوم به اوای‌اس بسیج شدند.» آخرین نمایندگان مادورو در این نهاد پس از رای دهم آوریل اوای‌اس برای پذیرش گزینه مورد نظر گوآیدو تا زمان برگزاری انتخابات جدید در ونزوئلا از آن خارج شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

خروج رسمی ونزوئلا از سازمان کشورهای آمریکایی

انتخابخبرگزاری انتخاب
خروج رسمی ونزوئلا از سازمان کشورهای آمریکایی
نیکولاس مادورو با حضور در جمع حامیانش در کاراکاس جدایی از یک نهاد منطقه‌ای کلیدی موسوم به سازمان کشورهای آمریکایی را مناسب توصیف کرد.
خروج رسمی ونزوئلا از سازمان کشورهای آمریکایی - 0

نیکولاس مادورو با حضور در جمع حامیانش در کاراکاس جدایی از یک نهاد منطقه‌ای کلیدی موسوم به سازمان کشورهای آمریکایی را مناسب توصیف کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، حامیان نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا شنبه در تجمعی در پایتخت این کشور آمریکای لاتین برای محکوم کردن سازمان کشورهای آمریکایی (اوای‌اس) ۳۵ عضوی که شورای آن اخیرا نماینده منتخب خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به رسمیت شناخت، حاضر شدند. کشورهای اندکی علیه این قطعنامه رای دادند.

مادورو سال ۲۰۱۷ روند دو سالانه خروج از اوای‌اس را آغاز کرد اما امسال گوآیدو از گروه مذکور خواست تا این رهبر سوسیالیست را نادیده گرفته و در ازای آن گوستاوو تاره را به عنوان نماینده خودش بپذیرند.

آمریکا و اکثر کشورهای عضو سازمان کشورهای آمریکایی گوآیدو را به عنوان «رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا» به رسمیت می‌شناسند و تاکید دارند انتخاب مجدد مادورو در سال گذشته میلادی قانونی نبوده است. مادورو می‌گوید اوای‌اس حاکمیت ملی ونزوئلا را نقض کرده است.

روز شنبه هم سفیران منصوب از سوی گوآیدو برای نمایندگی او در این منطقه در کلمبیا گردهم آمدند تا درباره راه‌های افزایش فشار دیپلماتیک بر مادورو رایزنی کنند. خولیو بورگس، یکی از نمایندگان گوآیدو از تمایل آنها برای برگزاری مراسم مشابهی برای نمایندگان اپوزیسیون در اروپا در ماه مه خبر داد.

اپوزیسیون ونزوئلا برای برگزاری راهپیمایی سراسری در اول مه که امید دارند از تسلط مادورو بر قدرتش بکاهد، آماده می‌شود. اپوزیسیون ونزوئلا گرفتاری‌های اقتصادی و فساد و سوء مدیریت را حاصل اقدامات مادورو و هوگو چاوز، رهبر فقید ونزوئلا می‌دانند.

رئیس‌جمهوری ونزوئلا شنبه همچنین خروج کشورش از سازمان کشورهای آمریکایی را آزادی از «وزارت مستعمره آمریکا» توصیف کرد. خورخه آریزا، وزیر امور خارجه ونزوئلا هم گفت که کاراکاش دیگر رسما عضو اوای‌اس نیست.

مادورو در پیامی توییتری نوشت: ما از وزارت مستعمره آمریکا، ابزار مداخله و همچنین عدم احترام به اصول دموکراتیک و قوانین بین‌المللی رها شدیم. سرزمین پدری بولیواری و مستقل ما به اوای‌اس «خداحافظ» گفت.

خواندن خبر در سایت منبع

آغاز تحریم نفتی آمریکا علیه ونزوئلا

یورونیوزخبرگزاری یورونیوز
آغاز تحریم نفتی آمریکا علیه ونزوئلا

تحریم نفتی آمریکا علیه ونزوئلا از روز یکشنبه و با هدف متزلزل کردن مهمترین پایه قدرت نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور آغاز شد.

دولت آمریکا با وضع تحریم‌های تازه علیه ونزوئلا، خرید نفت از شرکت ملی نفت این کشور را توسط شرکت‌های آمریکایی ممنوع کرد. همچنین در صورتی که سایر کشورها و شرکت‌های خارجی برای مبادله نفت ونزوئلا از سیستم بانکی آمریکا استفاده کنند، مشمول جریمه دولت این کشور خواهند شد.

این تحریم‌ها که از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ابلاغ شده با هدف تسهیل سقوط دولت مادورو و تثبیت ریاست جمهوری، خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت و رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلاست که از سوی ۵۰ کشور جهان به رسمیت شناخته شده است.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا اواخر ماه ژانویه گذشته از تدارک آمریکا برای تحریم شرکت ملی نفت پترولئوس دی ونزوئلا (PDVSA) خبر داده بود. در واکنش به این خبر، دولت ونزوئلا آمریکا را تهدید کرده بود که علیه این کشور به مراجع بین‌المللی شکایت خواهد کرد.

پیش از این ونزوئلا روزانه یک میلیون بشکه نفت به آمریکا صادر می‌کرد و ۷۵ درصد درآمد نفتی این کشور توسط مشتریان آمریکایی تامین می‌شد. در مجموع ۹۶ درصد اقتصاد ونزوئلا به درآمدهای نفتی وابسته است و به گفته آقای مادورو تاکنون این کشور به دلیل اعمال تحریم‌های اقتصادی آمریکا ۳۰ میلیارد دلار زیان کرده است.

در حال حاضر نرخ بیکاری در ونزوئلا به بالای ۴۴ درصد رسیده و نرخ تورم حدود ۱۰ میلیون درصد است و رشد اقتصادی این کشور به منفی ۲۵ درصد رسیده است.

با این وجود، آقای مادورو امیدوار است که با حمایت چین و روسیه همچنان بتواند در برابر تحریم‌های آمریکا مقاومت کند.

خواندن خبر در سایت منبع

روسیه: امریکا باج خواهی از ونزوئلا را کنار بگذارد

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما
روسیه: امریکا باج خواهی از ونزوئلا را کنار بگذارد
پس از تحریمهای مالی آمریکا علیه ونزوئلا، روسیه روز جمعه از واشنگتن خواست سیاست باج‌خواهی از ونزوئلا را کنار بگذارد.
روسیه: امریکا باج خواهی از ونزوئلا را کنار بگذارد - 0

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز خشم از تصمیمی که آمریکا بر ضد وزیر خارجه ونزوئلا اتخاذ کرده است، تاکید کرد: «ما از دولت آمریکا دعوت می‌کنیم به حقوق بین الملل احترام بگذارد و به سیاست باج‌خواهی از ونزوئلا پایان دهد. ما خواستار آن هستیم که آمریکا از ایجاد تنش در داخل ونزوئلا دست بردارد.»

وزارت امور خارجه روسیه با محکوم کردن تلاشهای آمریکا برای تشدید فشار بر روی دولت ونزوئلا و مردم این کشور در بیانیه خود تصریح کرد: «واشنگتن بارها در گذشته نشان داده است که روشهای مذاکره برای حل مشکلات را به هیچ وجه قبول ندارد.»

وزارت خارجه روسیه افزود: «تصمیمی که آمریکا بر ضد ونزوئلا گرفته مظهر راهبرد به شدت تهاجمی این کشور به منظور بی اعتبار کردن و کنار گذاشتن دیپلماسی بین المللی و جایگزین کردن آن با دستورات، محدودیتهای اقتصادی و فشارهای سیاسی وقیحانه است.»

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

دخالت امریکا و اسرائیل در شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی فاش شد + فیلم و عکس

رکنارکنا12 ساعت قبل
با این وجود، آنچه در ظاهر به آن پرداخته شده تاکید بر این بوده که شلیک موشک یک خطای انسانی بوده است اما این حادثه شامل برخی عناصری بوده که هنوز توضیح شفافی در این خصوص داده نشده است. موشکی که موجب سقوط هواپیمای اوکراینی شدند ساخت روسیه است که ناتو آن را SA-۱۵ می‌شناسد و روس‌ها نام Tor به آن داده‌اند. یکی از این اقدامات همان دستکاری کردن سیستم دفاعی است که به معنای فریب دادن اپراتور است. ایالات متحده توانایی جنگ سایبری و الکترونیکی را برای سیگنال‌های ترافیکی و هم برای تغییر در هواپیماهای حمل و نقل هوایی دارد. اما داستان جالب‌تر علاقه نیویورک تایمز و برخی از رسانه‌های همسو با سیاست‌های ایالات متحده به عکس‌ها و فیلم‌های ویدئویی لحظه شلیک و اصابت موشک به هواپیمای اوکراین است که لحظه به لحظه قبل از شلیک موشک تا زمان اصابت را در نقطه‌ای خاص و غیرقابل پیش بینی نشان می‌دهد.

راز کشته شدن سربازان امریکایی در جعبه سیاه عین الاسد/ از قدرت ایران رونمایی خواهد شد! +فیلم

رکنارکنا20 ساعت قبل
«جاناتان هافمن» سخنگوی پنتاگون گفت که وزارت دفاع آمریکا درمورد خسارات جانی حمله موشکی ایران پنهان‌کاری و تلاش برای کوچک‌نمایی آن نکرده است. جمعه‌شب سخنگوی پنتاگون اعتراف کرد که ۱۱ نظامی آمریکایی پس از این حمله دچار آسیب مغزی و برای معالجه به کویت منتقل شده‌اند. خبر زخمی شدن ۱۱ نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد را نخستین بار تارنمای خبری و تحلیلی «دیفنس وان» بامداد جمعه منتشر کرد. این رسانه‌ها گزارش دادند که در این حمله موشکی هیچ فرد آمریکایی، کشته یا زخمی نشده است. اما نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش داد که برخی پرسنل نظامی برای درمان آسیب مغزی تحت درمان قرار گرفته‌اند.

رایان؛ پرورش یافته نظام آموزشی کانادا / فردای فرزندان ایران چگونه خواهد بود؟!

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
عصرایران؛ جعفر محمدی* - امروز «رایان» را بسیاری از مردم می‌شناسند؛ او ۱۳ سال دارد و فرزند «منصور پور جم»، دندانپزشک ساکن شهر بارهاون کانادا که در سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی درگذشت. او فاجعه پشت فاجعه، دیوار پشت دیوار و اشتباه پشت اشتباه رو پشت سرگذاشته و در آخر قوی شده بود. انتشار ویدئوی سخنرانی رایان همزمان شده بود با نهایی شدن و نشر گزارش «U. S. News & World Report» درباره بهترین کشورهای دنیا برای رشد و تربیت فرزندان. رایان پورجم، به عنوان فرزندی که در کانادا رشد و تربیت یافته است، مهر تاییدی است بر این رتبه بندی جهانی. این حد از اعتماد به نفس و آگاهی و احساسات کنترل شده، تنها در یک جامعه و نظام آموزشی سالم شکل می‌گیرد و البته رایان، تنها یکی از میلیون‌ها تربیت یافته نظام آموزشی کاناداست.

وقتی پنتاگون دیر از خواب بیدار می‌شود!

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آمریکا پس از ۱۰ روز از حمله ایران به عین‌الاسد تازه اعلام کرده است ۱۱ نفر از سربازانش دچار ضربه ملایم مغزی شده‌اند. ضربه ملایم مغزی؛ خبری که دستمایه طنز در بسیاری از محافل خبری شد و خیلی‌ها نوشتند با این حساب چند هفته دیگر زمان می‌برد تا آمریکایی‌ها اعلام کنند ده‌ها نظامی آن‌ها بعد از حمله ایران دچار کشته‌شدگی یواش شده‌اند. اینکه در زمان حمله ایران به پایگاه عین‌الاسد که به پایتخت آمریکا در عراق معروف بوده پنتاگون خواب بوده و پنج شنبه این هفته از خواب بیدار شده و در حال آمار دادن از نظامیان آمریکایی است موجب شده است تا این موضوع در شبکه‌های آمریکا، دستمایه شود. CNN، دروغ‌گویی پنتاگون را به رخ کشیده و گزارش داده این خبر در حالی افشا می‌شود که وزارت دفاع آمریکا در زمان حمله موشکی ایران اعلام کرده بود نظامیان آمریکایی هیچ تلفاتی نداشتند و هیچ کس به طور جدی زخمی نشد. الجزیره انگلیسی نیز در گزارش جدید از اصابت دقیق موشک‌های ایرانی به این پایگاه تمجید کرده است.

خروج آمریکا از منطقه خواست موکد ملت‌هاست

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امیر سرتیپ امیر حاتمی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره ویژگی نماز جمعه امروز به امامت، ولی امر مسلمین جهان افزود: نماز جمعه امروز از آن نماز‌هایی است که همه با احساس مسوولیت در مقابل دشمن و برای انسجام و وحدت حول ولایت آمده‌اند. ان شاءالله با بیانات حکیمانه و مدبرانه مقام معظم رهبری یک بار دیگر انسجام و وحدت خود را کامل به دشمنان جمهوری اسلامی نشان بدهند و نشان دهند که با یکپارچگی همه مسائل را خودمان حل می‌کنیم. وی درباره زمان خروج آمریکایی‌ها از منطقه گفت: با این آگاهی که امروز مردم منطقه نسبت به ظلم و سیاست آمریکایی پیدا کرده‌اند، خروج آن‌ها یک مسیر طبیعی است. امیر سرتیپ حاتمی ادامه داد: آمریکایی‌ها در هر موضوعی دخالت می‌کنند، هرجا هم که دخالت کردند جز تخریب و ایجاد مشکل در آن کشور کار دیگری نکرده‌اند و به طور طبیعی و البته با خواست اکید ملت‌ها به طور حتم و یقین بیرون رانده خواهند شد. وزیر دفاع درباره ادعای دلسوزی آمریکایی‌ها برای مردم ایران گفت: آن‌ها در جهان خیلی ظلم می‌کنند، ولی این موضوع یکی از ظالمانه‌ترین حرف‌هایی است که می‌زنند، آن‌ها مردم ایران را از دارو، غذا، منابع، پول نفت خودشان محروم می‌کنند، بعد ادعا می‌کنند که دلسوز مردم ایران هستند که بسیار ظالمانه است، اما دروغ آشکاری است که هیچ کس آنرا باور نمی‌کند.

عصبانیت از کابوس حضور میلیونی مردم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دیروز روزی خاص بود هم برای مردم و هم برای خبرنگاران، پوشش لحظه به لحظه حضور مردم در نماز جمعه تهران به امامت رهبر معظم انقلاب و سخنان و خطبه‌های قاطع حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که علاوه بر تیتر‌های مختلف رسانه‌ها، همزمان زنده از برخی شبکه‌ها نیز منعکس شد. فرانس ۲۴، علاوه بر بخش انگلیسی در بخش فرانسوی نیز با قطع برنامه‌های خود به گوشه‌ای از این حضور و بیانات رهبر معظم انقلاب پرداخت. شبکه‌های عربی نیز همزمان خطبه‌های عربی رهبر معظم انقلاب را پوشش دادند. حضور دیروز مردم را هم نمی‌بینند و روزشمار نابودی این حضور و انقلاب مردم را به راه می‌اندازند یا سخنان رهبر معظم انقلاب در حمله به عین الاسد را بزرگنمایی عنوان می‌کنند. کابوس حضور میلیونی مردم در خیابان‌ها و اعلام حمایت از راه امام و خط انقلاب، رسانه‌های بیگانه و هدایتگران اصلی آن‌ها را از این روز‌ها کلافه و عصبانی کرده است، آن‌ها که به دنبال ایجاد گسست و شکاف در داخل ایران بودند و اکنون همه رشته‌های خود را پنبه شده می‌بینند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری6 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری6 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری6 روز قبل

مشخصات فنی سامسونگ گلکسی A۱۰: یک گوشی اقتصادی خوب با بدنه پلاستیکی

تکراتوچند ثانیه قبل

تجهیز ۱۷ مدرسه شبانه‌روزی خوزستان به وسایل ورزشی

ایسنا2 دقیقه قبل

برگزار کنفرانس برلین در بحبوحه خشم مغرب عربی/ درخواست السراج برای استقرار نظامی در لیبی

تسنیم2 دقیقه قبل

سرو قهوه در کافی‌شاپ با طعم سوسک! + ویدئو

اعتمادآنلاین2 دقیقه قبل

مردود شدن گل سویا به رئال مادرید توسط VAR به یک چالش تبدیل شد

ایسنا3 دقیقه قبل

اعلام جزئیات درگیری و هلاکت یکی از سرشاخه‌های خارجی قاچاق مواد مخدر

اقتصاد آنلاین6 دقیقه قبل

برگزیدگان مسابقه کتابخوانی ویژه آثار مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در کردستان تجلیل شدند

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور8 دقیقه قبل