جزییاتی از حذف هاتگرام و تلگرام طلایی به وسیله گوگل
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. تکنولوژی
پوشش خبری

جزییاتی از حذف هاتگرام و تلگرام طلایی به وسیله گوگل

علت حذف ناگهانی هاتگرام و تلگرام طلایی از گوشی کاربران ایرانی

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
خبرگزاری میزان- کارشناس فناوری و اطلاعات علت حذف هاتگرام و "تلگرام طلایی" را تشریح کرد که در ادامه مشاهده می‌کنید.

به گزارش گروه چندرسانه‌ای خبرگزاری میزان، شاه محمدی کارشناس فناوری و اطلاعات با حضور در برنامه «یه روز تازه» شبکه پنج علت حذف هاتگرام و «تلگرام طلایی» را تشریح کرد.

کد ویدیو دانلود

علت حذف ناگهانی هاتگرام و تلگرام طلایی از گوشی کاربران ایرانی - 4

خواندن خبر در سایت منبع

ریزش شدید اعضای کانال‌های هاتگرام و تلگرام طلایی

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
ریزش شدید اعضای کانال‌های هاتگرام و تلگرام طلایی

به گزارش مشرق، کانال تلگرامی آموزش سواد سایبری با انتشار نموداری از ریزش شدید اعضای کانال‌های هاتگرام ⁩ و ⁧ تلگرام طلایی ⁩ در پی حذف این اپلیکیشن‌های توسط گوگل خبر داد.

ریزش شدید اعضای کانال‌های هاتگرام و تلگرام طلایی - 2

خواندن خبر در سایت منبع

فیروزآبادی: در رابطه با حمایت از هاتگرام و تلگرام‌طلایی اطلاعی ندارم/

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
فیروزآبادی: در رابطه با حمایت از هاتگرام و تلگرام‌طلایی اطلاعی ندارم/
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: موتور این دو پوسته تا پایان سال یا ایرانی می‌شود یا به طور کامل مسدود خواهند شد/ هاتگرام و تلگرام طلایی با مجوز قضایی کار می‌کنند

به بهانه حذف هاتگرام و تلگرام طلایی از گوشی کاربران توسط گوگل، اظهارات دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره این دو پوسته تلگرام در برنامه «۱۰:۱۰ دقیقه» را مرور کرده‌ایم.

به گزارش خبرنگار حوزه دنیای ارتباطاتگروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، اواخر شهریورماه سال گذشته و همزمان با بحبوحه دوران پسافیلترینگ تلگرام و آغاز جدی‌تر فعالیت پیامرسان‌های داخلی بود که سید ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی به دعوت باشگاه خبرنگاران جوان، مهمان برنامه گفت‌وگو محور «۱۰:۱۰ دقیقه» این خبرگزاری شد تا به برخی پرسش‌ها در حوزه فضای مجازی و به طور ویژه مبحث پیامرسان‌ها پاسخ دهد. حالا چند روزی است مجددا نام دو پوسته غیررسمی تلگرام یعنی هاتگرام و تلگرام طلایی به جهت حذف آن‌ها از گوشی‌های کاربران توسط گوگل در خط خبری رسانه‌ها قرار گرفته است.

این اتفاق ناخوشایند که مصداق بارز نقض حریم شخصی کاربران است، بهانه‌ای شد تا اظهارات دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره هاتگرام و تلگرام طلایی در برنامه «۱۰:۱۰ دقیقه» باشگاه خبرنگاران جوان را بازخوانی کنیم. در ادامه بخش‌هایی از گفت‌وگو با سید ابوالحسن فیروزآبادی را می‌خوانید.

پس از فیلترینگ، ۳۰ درصد کاربران از تلگرام خارج شدند

***با توجه به تمهیداتی که برای موضوع تلگرام انجام شد، به نظر شما تلگرام در حدی که مد نظر شما بود، از انحصار خارج شد؟

فیروزآبادی: هدف ایده‌آل ما در حقیقت خروج کامل از انحصار بود و خوشبختانه تا حدودی این هدف محقق شده است.

***چقدر؟

فیروزآبادی: این میزان موفقیت را در یک بستر زمان باید ببینیم. اگر موضوع بحث همین باشد و الآن بخواهیم حساب کنیم شاید ۵۰ درصد در این امر موفق شده باشیم ولی اگر تا آخر امسال باشد، امیدواریم شاهد یک موفقیت بالای ۹۰ درصد باشیم.

*** چه طور این امکان وجود دارد، چون تقریبا بیشتر کاربران از تلگرام استفاده می‌کنند؟

فیروزآبادی: همه نیستند؛ طبق گزارش‌هایی که داریم نزدیک به ۳۰ درصد از تلگرام خارج شده‌اند و میزان بازدید هم چیزی حدود ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

*** الآن شما هاتگرام و تلگرام طلایی را جزو تلگرام نمی‌دانید؟

فیروزآبادی: با احتساب آن خدمتتان عرض می‌کنم؛ کاربران تلگرام بدون هاتگرام و تلگرام طلایی چیزی حدود ۷ الی ۸ میلیون است و اگر شما با ۴۳ میلیون مقایسه کنید مشاهده می‌کنید که ما در این امر بسیار موفق بوده‌ایم. من با فرض طلاگرام و هاتگرام که حدود ۲۷ یا ۲۸ میلیون یا ۳۰ میلیون است، ۳۰ میلیون با این ۷ الی ۸ میلیون مشترک دارد. یعنی جمعش ۳۸ میلیون نمی‌شود و جمع آن ۳۰ درصد کمتر از ۴۳ میلیون می‌شود.

هاتگرام و تلگرام طلایی با مجوز قضایی کار می‌کنند/ نظر آقای خرم‌آبادی در خصوص دور زدن فیلترینگ تلگرام یک نظر شخصی است

*** برخی می‌گویند فیلتر تلگرام آن طور که باید موفقیت‌آمیز نبوده و دلیلش را هم عملکرد نهادهای تصمیم‌گیر و اجرایی می‌دانند و از فیلترشکن‌هایی حرف می‌زنند که به صورت قانونی در اختیار مخاطبان قرار گرفته بود. برای مثال می‌توان هاتگرام و تلگرام طلایی را نام برد که شما الآن در صحبت‌هایتان گفتید. شما واقعا استفاده از این دو ابزار تلگرام فارسی را دور زدن فیلتر تلگرام و به عبارتی دور زدن دستور قضایی نمی‌دانید؟

فیروزآبادی: در حقیقت این تعبیر را درست نمی‌دانم و تنها یک نفر است که این موضوع را مطرح می‌کند که هاتگرام و تلگرام طلایی فیلترشکن است و آن شخص آقای خرم‌آبادی هستند. ایشان فنی نیستند؛ در اصطلاح فنی به اینجور نرم‌افزار، نرم افزارهای کلاینت می‌گویند و اگر بخواهیم به زبانی بگوییم که همه مردم متوجه آن شوند، این گونه است که در صنعت، ۱۰۰ درصد مونتاژ داریم و گاهی مونتاژها در حد کامپوننت می‌شوند و بعضی وقت‌ها نیز از قطعات خارجی استفاده می‌شود. ما سال‌ها در این کشور پیکان تولید کردیم اما موتور آن از موتور پژو استفاده می‌شد و آن را پیکان موتور پژویی می‌نامیدیم ولی پیکان را پژو نمی‌دانستیم. همینطور هاتگرام و تلگرام طلایی را تلگرام نمی‌دانیم ما این‌ها را پیام‌رسان‌هایی می‌دانیم که از موتور تلگرام استفاده می‌کنند.

فیروزآبادی: در رابطه با حمایت از هاتگرام و تلگرام‌طلایی اطلاعی ندارم/ - 16

*** از بعد فنی حق با شماست؛ اما به صورت دقیق در دستور قضایی مطلبی مطرح شد با این عنوان که دسترسی به محتوای پیام‌رسان مذکور (تلگرام) امکان‌پذیر نباشد اما هاتگرام و تلگرام طلایی رسما این امکان را فراهم می‌کنند.

فیروزآبادی: تفسیر این متن با قوه قضاییه است و هاتگرام و تلگرام طلایی با مجوز قضایی کار می‌کنند.

*** پس چرا آقای خرم‌آبادی مدام این موضوع را مطرح می‌کنند؟

فیروزآبادی: آقای خرم آبادی به عنوان یک شخص این حرف را می‌زنند، نه به عنوان یک مقام قضایی. ایشان به عنوان شخص، قضاوتی دارد که آن را در صفحه شخصی خود منعکس کرده است. همانطور که ممکن است بنده مجری حکمی باشم که از لحاظ شخصی به آن اعتقاد نداشته باشم ولی در سلسله مراتب به بنده دستوری داده می‌شود که کاری را انجام دهم و من باید آن را انجام دهم. تا جایی که من اطلاع دارم اینگونه است. فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی با هماهنگی مقام قضایی صورت گرفته و حتی فرصتی داده شده که تا ۱۵ شهریور با هماهنگی و حتی مسئولیت مقام قضایی بوده و در جلساتی که حضور داشته‌ایم به بررسی موضوع پرداختیم و برآوردمان نیز این بود که این کار صورت بگیرد. مجددا ما قبل از اینکه به تاریخ ۱۵ شهریور برسیم جلسه‌ای با حضور مقام قضایی داشتیم که کار کارشناسی صورت بگیرد. دوستان این دو نرم‌افزار آمدند و گزارش کار دادند و این گزارش‌ها نشان داد که حرکت در جهت درستی انجام می‌شود و در جهتی است که دیگر پیکان، موتورش پژو نباشد و موتور ساخت داخل باشد. ولی به دلیل تغییر نرخ ارز و حتی بخشی از سخت‌افزاری که دوستان تهیه کرده بودند، به دلیل توقیف ارز آن توسط صرافان و مشکلاتی که وجود داشت مثل تغییرات نرخ و تغییرات تحریمی و به هر حال توجیهاتی که در جلسه گفته شد، قرار شد با یک کار کارشناسی مهلت دیگری داده شود که قطعا این مهلت قبل از پایان سال است.

*** یعنی تا دی ماه؟

فیروزآبادی: این موضوع قطعی نشده است طبق برآوردهایی که داشته‌ایم تا قبل از دی ماه انجام می‌شود.

*** آیا این مهلت دوباره تمدید می‌شود؟

فیروزآبادی: باید شرایط کشور را دید که به چه صورت است. من امیدوار هستم که تمدید نشود.

فیروزآبادی: در رابطه با حمایت از هاتگرام و تلگرام‌طلایی اطلاعی ندارم/ - 25

*** آیا با مسئولین قضایی صحبت کردید یا با قاضی مربوطه؟

فیروزآبادی: کارگروهی در قوه قضاییه این کار را انجام می‌دهد.

*** الان فیلترینگ تلگرام را تا اینجا موفق می‌دانید؟

فیروزآبادی: باید دید موفقیت را چگونه تعبیر می‌کنیم؛ در سال گذشته مطلق پیام رسان کشور تلگرام بود و صحبت کردن در مورد تلگرام و فیلتر کردن آن یک تابو بود. اینکه یک پیام رسان داخلی بتواند بخشی از نیازهای کشور را تأمین کند، یک کلاینتی وجود داشته باشد که بتواند ۳۰ میلیون کاربر و صدهزار کسب‌وکار را سازماندهی کند و خدماتی را در حوزه پرداخت انجام دهد که باعث توسعه کسب‌وکار و ایجاد اشتغال در کشور شود، این‌ها شاید به سخره گرفته می‌شد.

امروز ما بدهکاریم چرا که ۱۰۰ درصد تلگرام به پیام‌رسان داخلی منتقل نشد اما این تحول، تحول بزرگی است و باید قدر بدانیم. اینکه ما بگوییم این کار شکست خورده، شاید کار درستی نباشد.

در رابطه با حمایت از هاتگرام و تلگرام‌طلایی اطلاعی ندارم/وزارت‌ارتباطات بیش‌از اینها هم می‌توانست به پیام‌رسان‌های داخلی کمک‌کند

*** در گذشته هر فیلترشکنی را نمی‌توانستیم دانلود کنیم یا اگر قابل دانلود کردن بود از اپ استورهای مختلفی که در گوشی‌ها وجود دارد سخت انجام می‌شد. در صورت دانلود هم با فیلترشکن‌های محدودی می‌شد وارد تلگرام شویم ولی الان می‌توان با هر فیلترشکنی وارد شد. اوایل اینگونه بود ولی الان کم‌کم می‌بینیم که این اتفاق دیگر نمی‌افتد. نکته بعدی که بحث حمایت از پیام رسانهای داخلی را مطرح می‌کنید اگر حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی که بارها به آن تأکید شده را پیگیری کنیم، مدیران پیام رسانهای داخلی همه گله‌مندند که مخاطب‌هایشان روز به روز کاهش پیدا می‌کند. دلیل آن چیست؟

فیروزآبادی: ما گزارش‌هایی درباره میزان استفاده از تلگرام داریم که بر اساس سه شاخص است که به اختصار به آن‌ها می‌پردازیم؛ عضویت در کانال‌ها، دیدن تعداد خبرها و دیدن خبرهای آپلود شده در فضای تلگرام شاخص‌های ما هستند. این سه منحنی در مراکز متعدد کشور مثل دانشگاه تهران مدام رصد می‌شود و طبق آمارهای بدست آمده، شیب نزولی دارند و من تأیید می‌کنم فیلترینگ شل شده و کسانی که متولی فیلتر در کشور هستند به دلایلی فیلترینگ را انجام می‌دهند.

*** منظور شما وزارت ارتباطات است؟

فیروزآبادی: بله؛ وزارت ارتباطات و شرکت زیرساخت که این کار را بر عهده دارند، به دلایلی که خودشان می‌دانند و به ما هم گفتند، فیلترینگ را ضعیف کردند. اما با همه این مباحث، با آن سه شاخصی که عرض کردم، در کاربری تلگرام آن شیب نزولی را شاهد هستیم. در رابطه با پیام‌رسان‌های داخلی ما در ابتدا با یک موج مهاجرت سنگین مواجه شدیم و خودمان نیز همین برآورد را داشتیم و حتی نگران بودیم که یکباره ۴۰ میلیون نفر به پیام رسان سروش ملحق شوند، ولی علی‌رغم اینکه مخالفان بستن تلگرام مطرح می‌کردند مردم به حرف شما توجه نخواهند کرد، از پیام رسان داخلی استفاده نخواهد شد یا حریم خصوصی در پیام رسان داخلی به خطر می‌افتد یا اینکه مردم اعتماد به جمهوری اسلامی ندارند، ما در مرکز ملی این تحلیل را داشتیم که حتما مردم مهاجرت سنگینی را به پیام رسان‌های داخلی خواهند داشت و این اتفاق رخ داد و ما روزانه شاهد بودیم ۲ میلیون نفر از پیام رسان تلگرام به پیام رسان‌های داخلی مهاجرت می‌کنند. البته خودمان هم می‌دانستیم که قابلیت‌های پیام‌رسان‌های داخلی در حد تلگرام نیست و گاهی این تشبیه را می‌کردیم که اگر تلگرام بنز باشد، پیام‌رسان‌های داخلی پیکان هستند؛ در واقع پیام‌رسان‌های داخلی نیاز پیام‌رسانی مردم را برطرف می‌کنند، اما به قول معروف لاکچری و User friendly (کاربرپسند) نیستند؛ در واقع کاربران آنطور که در استفاده از تلگرام لذت می‌بردند و به راحتی می‌توانستند فایلی را کپی کنند یا از هر جای عالم به جای دیگری فایلی را ارسال کنند، در استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی چنین حسی ندارند.

***آیا فکر نمی‌کنید برای لاکچری بودن حمایت نیاز است؟ حمایتی که از هاتگرام یا تلگرام طلایی کردید از پیام‌رسان‌های داخلی نشد.

فیروزآبادی: من در رابطه با حمایت از هاتگرام و تلگرام طلایی اطلاعی ندارم. اگر در این زمین حمایتی صورت گرفته، بگویید تا من هم مطلع شوم. البته حرف‌هایی در این زمینه گفته می‌شود اما در عمل حمایتی صورت نگرفته است. موضوع قابل توجه این است که مردم از تلگرام به پیام‌رسان‌های داخلی مهاجرت کردند و البته الآن کمی این مهاجرت فروکش کرده اما به نظرم دوباره این شیب به حالت قبل برمی‌گردد، به شرط این که ان شاءالله پیام‌رسان‌های داخلی بتوانند قابلیت‌هایی را که در تلگرام است به دست بیاورند.

***چه کسی باید به آنها کمک کند؟

فیروزآبادی: چون دولت بازیگر اصلی است قاعدتا باید به آنها کمک کند.

*** یعنی کدام بخش از دولت؟

فیروزآبادی: باید دقیقا مشخص‌ شود که کدام بخش باید کمک کند چون در کشور بخش‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد؛ معاونت علمی فناوری‌ ریاست جمهوری‌ و وزارت ارتباطات‌ هستند که البته این وزارت ارتباطات‌ در حد مقدورات‌ خود باید کمک کند. البته من قبول دارم که بیش از اینها هم می‌توانست کمک کند اما در حد مقدوراتی‌ که ما در مرکز ملی فضای مجازی می‌توانستیم با آنها به توافق برسیم‌ و لطمه به کار آنها نخورد لیستی‌ از مزایا و امکانات را تهیه کردیم‌ که در اختیار پیام‌رسان‌های داخلی قرار گرفت. در این مورد گاهی هم از سوی مردم مورد اعتراض قرار گرفتیم که شما به چه حقی وام کم بهره ۵ میلیارد تومانی به آنها داده‌اید اما حقیقت این است که این مبلغ یک کمک نمادین است به یک پیام رسانی‌ که قرار است جایگزین‌ تلگرام‌ شود اما همین مقدار کم هم مخالفینی در کشور داشت. آنها می‌گفتند به چه دلیلی چنین مبلغی به آنها داده می‌شود به هر حال باید تعادل در کشور رعایت شود که من فکر می‌کنم که این تعادل تا حدی رعایت شده است.

*** گفته می‌شود هاتگرام و تلگرام طلایی متعلق به دولت است؟

فیروزآبادی: «البینة علی المدعی»، هر کسی که چنین ادعایی کرده باید مستندات‌ آن را ارائه کند. من اطلاعی در این زمینه ندارم.

*** گفته می‌شود هاتگرام و تلگرام طلایی متعلق به معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری است و آنها از آن پشتیبانی‌ می‌کنند؟

فیروزآبادی: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صرفا از آن شرکت حمایت کرده است، زیرا آنها شرکت دانش بنیان بودند. در واقع راه‌اندازی این شرکت با حمایت‌های معاونت علمی و فناوری بوده است همان طور که این معاونت از صدها شرکت دانش بنیان دیگر حمایت می‌کند و وام‌های با بهره پایین در اختیار آنها قرار می‌دهد و در پارک فناوری دانشگاه تهران ساختمانی در اختیار آنها قرار می‌دهد و امثالهم‌. این کمک‌ها صرفا به یک شرکت دانش بنیان بوده و به خاطر هاتگرام‌ و تلگرام‌ طلایی نبوده است.

فیروزآبادی: در رابطه با حمایت از هاتگرام و تلگرام‌طلایی اطلاعی ندارم/ - 47

موتور هاتگرام‌ و تلگرام‌ طلایی، تا پایان سال یا ایرانی می‌شود یا به طور کامل مسدود خواهند شد

***آیا مسئولین‌ واقعا قصد دارند تلگرام‌های فارسی را به طور کامل مسدودسازی‌ کنند؟

فیروزآبادی: حتما همینطور است و شما مطمئن باشید ما سال را به پایان نخواهیم رساند مگر اینکه هاتگرام و تلگرام طلایی موتورشان ایرانی شود یا مسدود خواهند شد؛ باید توجه داشته باشیم در دنیا اینگونه نیست که همه پیام‌رسان‌ها ۴۰ میلیونی یا ۱۰۰ میلیونی باشند بلکه هزاران پیام‌رسان وجود دارد، ولی فقط ۲۰ تای آن‌ها بالای ۱۰۰ میلیون کاربر دارند. در ایران هم قرار نیست فقط یک پیام‌رسان وجود داشته باشد. ما حتی محدود بودن استفاده مردم از یک پیام‌رسان ایرانی را هم انحصار می‌دانیم و تلاش خواهیم کرد در کنار یک پیام رسان ۴۰ میلیونی، ۵، ۶ یا ۱۰ پیام رسان ۳ الی ۱۰ میلیونی برای کاربردهای خاص داشته باشیم.

ما در مرکز ملی فضای مجازی در تلاشیم. به عنوان مثال در حال مذاکره هستیم که خدمات سلامت الکترونیک روی پیام رسان گپ ارائه شود یا به عنوان مثال خدمات بانکی روی پیام رسان بله متمرکز شود. در واقع ما به دنبال این هستیم که فضای پیام رسانی کشور توزیع شود، زیرا انحصار به هیچ وجه به صلاح نیست، چون در هر انحصاری حتی انحصارهای داخلی خدایی نکرده ممکن است رقابت در کشور کور شود یا خطر single point of failure وجود دارد که در حوزه‌های امنیتی خطر بزرگی محسوب می‌شود؛ یعنی یک نقطه است که اگر دچار اشکال شود، کل کشور دچار مشکل می‌شود؛ بنابراین ما به دنبال این نیستیم که هاتگرام و تلگرام طلایی ۴۰ میلیونی شوند و در صورت قطع شدن تلگرام این ۲ نرم افزار ۴۰ میلیونی شوند و هیچ پیام‌رسان دیگری وجود نداشته باشد. بقیه پیام‌رسان‌ها هم باید وجود داشته باشند و با هم رقابت کنند و بازار را از هاتگرام و تلگرام طلایی بربایند و در بین خود تقسیم کنند و تنوع پیام‌رسان و سرویس در پیام رسان‌ها وجود داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

از نقره‌داغ تلگرام طلایی و هاتگرام تا نقض دمکراسی

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
از نقره‌داغ تلگرام طلایی و هاتگرام تا نقض دمکراسی
اقدام گوگل در بستن هاتگرام و تلگرام طلایی، اقدامی فراتر از مواردی چون استراق سمع و نقض حریم خصوصی بوده و به معنای دقیق، تجاوز به حریم خصوصی است.

به گزارش مشرق، «گوگل» تلگرام طلایی و هاتگرام را مسدود کرده است. پس از فیلترینگ رسمی تلگرام در ایران، با وجود آنکه حکم قاضی مبتنی بر قطع هرگونه دسترسی به این اپلیکیشن بود، نسخه‌های فارسی هاتگرام و تلگرام طلایی که همانند یک فیلترشکن عمل می‌کرد، بومی و مجاز معرفی شد. این موضوع مانع کوچ کاربران از تلگرام شد تا جایی که حدود ۲۵ میلیون کاربر ایرانی تلگرام، از این دو نسخه برای بازگشت به تلگرام استفاده کردند. در واقع، مواجهه نهادهای حاکمیتی در ایران با تلگرام هیچ‌گاه مواجهه‌ای تمام‌قد نبوده است. اگر چنین بود تلگرام نمی‌توانست به راحتی و با یک شماره مشخص به کاربران ایرانی پیامک بفرستد. قطع به یقین، اگر مواجهه جدی با تلگرام صورت گرفته بود، تلگرام سرنوشتی مشابه وایبر و وی‌چت پیدا می‌کرد.

اما پس از این سهل‌انگاری، در روزهای اخیر با اقدامی فراتر از پیش‌بینی‌های مدیران خوش‌بین به تلگرام مواجه شدیم. اقدام اخیر گوگل، مهم‌تر و حساس‌تر از هر چیز، نقض حاکمیت ملی و حق مردم بوده است. به بیان دیگر نه تنها مرزهای اقتدار ملی در عرصه سایبری، که مرزهای دموکراسی و حاکمیت اراده عمومی ملت‌ها درون مرزهای دولت‌های متبوعشان نیز نقض شده است. به‌عبارتی، با وجود آنکه هشدار گوگل کافی بود تا کاربران میان استفاده یا عدم استفاده از دو نسخه فارسی تلگرام مخیر باشند. اما گوگل به یکباره نه‌تنها امکان نصب، که حتی دسترسی به این دو نسخه را مسدود و غیرممکن کرد.

البته برخی اندیشمندان مدعی‌اند در پرتو تحول مفهوم حاکمیت، امروزه ادعای دخالت در امور داخلی یک کشور بی‌معناست. به باور این افراد، اظهارنظرکردن و کار رسانه‌ها علیه یک کشور دیگر نقض حاکمیت محسوب نمی‌شود. البته حتی این صاحب‌نظران نیز ادعا نمی‌کنند که «دخالت عملیاتی» نقض حاکمیت ملی نیست. مثلا حمایت لجستیکی از گروه‌های تروریستی مانند منافقین، مصداق بارز دخالت عملیاتی و نقض حاکمیت ایران است. به طریق مشابه، دستبرد گوگل به تلفن همراه و دستگاه‌های شخصی و خصوصی مردم ایران نیز مصداق نقض حاکمیت ملی ایران است.

برخی از نظریه‌پردازان نیز که به خوانش‌های نرم و خوش‌بینانه از دولت و قدرت گرایش دارند، معتقدند که فناوری اطلاعات و دسترسی آزاد افراد به اطلاعات، بستر بروز و اثرگذاری کنش‌گران جدید و نوظهور را فراهم کرده و با تواناساختن این افراد سبب شده حاکمیت، مفهوم سنتی خود را از دست داده و عمدتا معنای «مسؤولیت» به خود بگیرد. جالب آنکه اقدام اخیر گوگل، به دلیل تعرض گوگل به حریم خصوصی کاربران، نقض حاکمیت به منزله مسؤولیت هم بوده است.

حاکمیت را به هر معنایی که بگیریم، اقدام اخیر گوگل، نقض آشکار حاکمیت ملی است. دمکراسی را هم اگر به معنای حداقلی آن در نظر بگیریم، اقدام گوگل در بستن هاتگرام و تلگرام طلایی، اقدامی فراتر از مواردی چون استراق سمع و نقض حریم خصوصی بوده و به معنای دقیق، تجاوز به حریم خصوصی است.

حتی اگر بپذیریم که در اثر فناوری نوین اطلاعاتی -مانند شبکه‌های اجتماعی- دو نوع حاکمیت به وجود آمده است، باز هم اقدام گوگل قابل توجیه نیست. به بیان دقیق اگر حاکمیت را در سایه تحول فناوری اطلاعات به حاکمیت قانونی و حاکمیت عملیاتی تقسیم کنیم، اقدام گوگل نقض هر دو نوع حاکمیت بوده است.

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

کاربران ایرانی منتظر حل شدن مشکل هاتگرام و تلگرام طلایی باشند؟

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز
کاربران ایرانی منتظر حل شدن مشکل هاتگرام و تلگرام طلایی باشند؟
عضو هیأت‌مدیره یک شرکت دانش‌بنیان گفت: مشکلات به‌وجود آمده برای کاربران ایرانی اپلیکیشن‌های هاتگرام و تلگرام طلایی که در پی نقض آشکار حریم خصوصی توسط شرکت گوگل اتفاق افتاده است، با راهکارهای شرکت بومی و کارشناسان ایرانی تولیدکننده این اپلیکیشن‌ها، به‌زودی برطرف خواهد شد.

خبرگزاری ایسنا: مصطفی انوشه گفت: از روز چهارشنبه هفته گذشته (۴ اردیبهشت) در اقدامی هماهنگ با سیاست‌های خصمانه دولت آمریکا، گوگل‌پلی بدون کسب مجوز از کاربران، در اقدام کم‌سابقه‌ای که مصداق بارز نقض حریم خصوصی است، اپلیکیشن‌های هاتگرام و تلگرام طلایی را حذف کرد.

وی افزود: همکاران ما در شرکت دانش‌بنیان از زمان چنین اقدامی تاکنون بیش از ۵۰ بار با این مجموعه مکاتبه کرده‌اند تا ضمن پاسخگویی به ادعاهای نادرست و کذبی که از سوی گوگل مبنی‌بر بدافزار بودن و انجام عملیات جاسوسی توسط این دو اپلیکیشن بومی مطرح‌شده بود، مشکلات به‌وجود آمده را حل کنند اما تاکنون این مجموعه هیچ‌گونه پاسخی به تماس‌های ما نداده است و عجیب‌تر این‌که نسخه‌های متنوعی را نیز که از این اپلیکیشن ارائه کرده‌ایم بر مبنای همان ادعاهای واهی حذف کرده است و همه این‌ها در حالی است که پوسته‌هایی مانند تلگرام پلاس که در اسپانیا فعالیت دارد، همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

انوشه ادامه داد: پرواضح است مشکل به‌وجود آمده برای حدود ۴۰ میلیون کاربر ایرانی این دو اپلیکیشن فنی نیست و نتیجه خصومت آشکار شرکت گوگل است که حتی برای تبعیت از دولت آمریکا حاضر شده شعارهای خود مبنی‌بر حفظ حریم خصوصی کاربران را نیز آشکارا نقض کند. از این‌رو حل این اختلال با راهکارهای فنی مانند ارائه به‌روز سازی‌های جدید قابل‌حل نیست و امیدواریم در اسرع وقت راه‌حلی برای ارائه خدمت به مردم عزیز آماده کنیم.

این فعال حوزه فناوری اطلاعات با اشاره به نیازهایی که ایجاد پوسته‌هایی مانند هاتگرام و تلگرام طلایی را ضروری می‌کرد، گفت: پوسته‌های تلگرام طلایی و هاتگرام با رویکرد ایجاد فضای پاک برای کودکان سال‌ها قبل تولید شد. پس از فیلترینگ تلگرام و با تأیید مرکز ملی فضای مجازی بنا شد، این کلاینت جهت کنترل و مدیریت فضای ترویج خشونت و غیراخلاقی تلگرام به ادامه فعالیت خود بپردازد؛ تا ضمن ارائه کلاینت بومی، به ارائه خدمات پرداخته شود. پس از انتشار گزارش مرکز ماهر در خصوص مخاطرات ناشی از کلاینت‌های تلگرام، این مجموعه به‌عنوان اولین و تنها مجموعه در راستای ایجاد شفافیت به سازمان فناوری اطلاعات مراجعه و ضمن انتشار کلیه دسترسی‌ها بر روی سایت و نیز در حین نصب اپلیکیشن کلیه نکات سازمان مذکور را در خصوص رعایت حریم خصوصی رعایت کردیم که این مطلب پیش‌تر به‌صورت رسمی به این سازمان در تاریخ ۹۷/۰۴/۱۱ ارسال‌شده است و آماده ارزیابی کارشناسان امنیتی ذی‌صلاح در خصوص مجوزهای دسترسی اپلیکیشن‌های خود هستیم.

انوشه تأکید کرد: امیدواریم با بومی‌سازی هرچه بیشتر صنعت IT کشور، به نفوذ سلطه‌جویانه گوگل و دیگر ابزارهای خارجی دیگر شاهد این هجمه‌ها که مبین نقض حریم خصوصی کاربران و سلب آزادی مردم در انتخاب فناوری است، خاتمه داده شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ درباره ویروس مرگبار کرونا چه می‌دانید؟

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از جماران، ویروس کرونا در موارد شدیدتر می‌تواند باعث ذات‌الریه، سندرم تنفسی حاد و نارسایی کلیه شود. از علائم شایع بر اثر ابتلا به ویروس کرونا می‌توان به این موارد اشاره کرد: عفونت ریه، عطسه، تب، سرفه و تنگی نفس.
ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش ایمنا، بازسازی صدای مومیایی سه هزار ساله، بزرگ‌ترین سهم بازار برای هدفون‌های بی‌سیم، تلویزیون‌های OLED جدید سونی، عرضه دوربین‌های جدید کانن در سال ۲۰۲۰، فاش شدن نقص‌های سافاری اپل توسط محققان گوگل را در بسته تکنولوژی ایمنا بخوانید. صدای مومیایی سه‌هزار ساله توسط دانشمندان بازسازی شدپژوهشگران در اقدامی کم‌سابقه با استفاده از چاپگر سه‌بعدی، بلندگو و نرم‌افزار کامپیوتری بخشی از صدای یک مومیایی تقریبا سه‌هزار ساله‌ مصری را بازسازی کردند. نیمی از دستگاه‌های هوشمند در سال ۲۰۲۳ میلادی، یعنی در حدود ۱٫۵ میلیارد دستگاه، گوشی‌های هوشمند خواهند بود. دومین محصول پرفروش سال ۲۰۲۳، دستگاه‌های شخصی صوتی هوشمند خواهند بود، این دستگاه‌ها طیف وسیعی از لوازم جانبی، از هدست‌های بی‌سیم استریو TWS گرفته تا هدفون‌ها را شامل می‌شود. محققان گوگل نقص‌های امنیتی سافاری اپل را فاش کردندمحققان گوگل ادعا می‌کنند که یک ویژگی امنیتی اپل در مرورگر سافاری می‌تواند توسط هکرها مورد سوء استفاده قرار بگیرد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
ایران خودرو شرایط فروش اقساطی ۲ خودروی خود ویژه بهمن ۹۸ را اعلام کرد. به گزارش عصر ایران بر اساس اعلام ایران خودرو شرایط فروش اقساطی محصولات ایران خودرو از ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه مورخ ۶ و سه شنبه ۸ بهمن ۹۸ تا زمان تکمیل ظرفیت به شرح جدول پیوست و با شرایط ذیل ارائه می‌گردد. با هدف جلوگیری از ثبت نام واسطه‌ها و افزایش امکان ثبت نام برای مصرف کننده نهایی خودرو، شرکت ایران خودرو فیلترهای را مطابق شرط و شروط مندرج در قواعد و ضوابط بخشنامه که ذیلا" تشریح شده قرار داده است که در صورت ثبت نام مغایر با شروط مندرج در قواعد و ضوابط بخشنامه، ثبت نام مشتری از سوی شرکت ایران خودرو یک طرفه ابطال و وجه ایشان حداکثر ظرف ۲۰ روز مسترد خواهد شد. مطابق با بخشنامه شماره ۴۲۴۹ دریافت کد کاربری و کلمه عبور قبل از ثبت نام در سایت فروش اینترنتی از الزامات ثبت نام می‌باشد لذا بدیهی است در صورت عدم دریافت کد کاربری و کلمه عبور، امکان ثبت نام میسر نخواهد بود. جدول فروش به شرح است/ برای مشاهده جدول در ابعاد بزرگ بر روی آن کلیک نمایید

لینک اند کو ۰۵؛ فرمول سوئدی برای تولید یک شاسی بلند باکیفیت چینی! (+تصاویر)

20+
عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
ما به راننده مشکوک شدیم و در اولین بازرسی اسلحه‌شکاری غیرمجازی را از داخل خودرواش کشف کردیم و در ادامه بازرسی‌ها متوجه ناله‌های انسانی از داخل صندوق عقب خودرو شدیم. بررسی‌های مأموران پلیس نشان داد شاکی، همسر متهم است که چندی قبل به خاطر اختلافات خانوادگی از خانه شوهرش در شهرستان خرم‌آباد قهر می‌کند و به خانه پدری‌اش در تهران می‌رود. تحقیق از متهم در دادسرای جناییبنابراین از آنجایی که جرم در تهران رخ داده‌بود، مأموران متهم را با پرونده‌اش برای بررسی تحویل کارآگاهان پلیس‌آگاهی تهران دادند. در میانه راه احتمال دادم که فرار کند که دست و پایش را بستم و به داخل صندوق عقب خودروام منتقل کردم. متهم در ادامه برای تحقیقات بیشتر به دستور قاضی زمانی در اختیار مأموران پلیس قرار گرفت.
مهرمهر1 روز قبل
برای این‌ منظور نیز گروه‌های علمی هر پنل از مدت‌ها پیش تشکیل شده و به طور کلی می‌توان گفت این‌کنگره موضوع محور است. خیابانی افزود: خوشبختانه بسیاری از همکاران در کشور ما از این قافله عقب نمانده و به رغم محدودیت‌ها، در بسیاری موارد همسطح و همطراز با کشورهای پیشرفته در عرصه تکنولوژی‌های نوین فعالیت می‌کنند. استفاده از تکنولوژی‌های نوین نه تنها امکان برخورداری از بهترین درمان‌ها را به بیماران می‌دهد، در عین حال بروز مشکلات و عوارض جراحی را به حداقل می‌رساند. هجدهمین کنگره انجمن جراحان دهان، فک و صورت ایران با شعار «جراحی با کمترین عوارض با رویکرد ویژه به تکنولوژی‌های نوین»، از ۲۹ بهمن تا دوم اسفند ۱۳۹۸ در هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد. همچنین در کنار این رویداد، دهمین سمپوزیوم ایمپلنت خلیج فارس و هشتمین سپوزیوم پژوهشی محققین جوان برگزار می‌گردد.

اخبار بیشتر