1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

وضعیت بارش و دمای کشور در ماه‌های آینده

آخرین وضعیت بارش‌های ایران + جدول

تسنیمخبرگزاری تسنیم
آخرین وضعیت بارش‌های ایران + جدول
با ثبت ۳۱۸.۴ میلیمتر بارش در ۲۱۷ روز ابتدایی سال آبی جاری، رشدی ۱۴۵ درصدی در میزان بارش‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل به ثبت رسیده است.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر ۹۷ تا `هفتم اردیبهشت ۹۸ (۲۱۷ روز ابتدایی سال آبی جاری) بالغ بر ۳۱۸٫۴ میلی‌متر است.

این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۲۱۵٫۱ میلی‌متر) ۴۸ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۱۲۹٫۹ میلی‌متر) ۱۴۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

آخرین وضعیت بارش‌های ایران + جدول - 5

از مجموع ۳۱۸٫۴ میلی‌متر بارش ثبت‌شده در ۲۱۷ روز ابتدایی سال آبی جاری، ۹۲٫۱ میلی‌متر سهم پاییز، ۱۳۱٫۹ میلی‌متر سهم زمستان و ۹۴٫۴ میلی‌متر سهم ۳۸ روز نخست بهار است.

خواندن خبر در سایت منبع

هوا ۱۲ درجه گرم می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
هوا ۱۲ درجه گرم می‌شود
سازمان هواشناسی از افزایش ۸ تا ۱۲ درجه‌ای دما در اکثر مناطق کشور خبر داد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سازمان هواشناسی امروز برای خراسان‌جنوبی، نیمه شرقی خراسان‌رضوی و ارتفاعات البرز شرقی بارش پراکنده گاهی رعد و برق و وزش باد شدید را پیش‌بینی کرده است.

بعدازظهر امروز و فردا برای استان‌های واقع در شمال‌غرب و دامنه‌های البرز بارش پراکنده و در برخی مناطق رگبار باران، رعد و برق و گاهی وزش باد شدید موقتی روی می‌دهد.

امروز همچنین در بخش‌هایی از استان کرمان، سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان وزش باد شدید، خاک و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود و تا سه‌شنبه شرق خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج خواهد بود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روند افزایش نسبی دما تا جمعه ۱۳ فروردین ادامه خواهد داشت و در مرکز، جنوب و جنوب‌غرب کشور دما ۸ تا ۱۲ درجه و در نوار شمالی کشور ۵ تا ۸درجه افزایش می‌یابد.

خواندن خبر در سایت منبع

وضعیت بارش و دمای کشور در ماه‌های آینده

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
وضعیت بارش و دمای کشور در ماه‌های آینده
ساعت24 -رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی از نوسانات دمایی طی روزهای باقی‌مانده اردیبهشت خبر داد و گفت: بارش‌های خرداد و تیر ۹۸ در حد نرمال خواهد بود اما پیش‌بینی می‌شود که دمای هوا در خرداد و تیر یک تا دو درجه بیشتر از حد نرمال باشد.

رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی از نوسانات دمایی طی روزهای باقی‌مانده اردیبهشت خبر داد و گفت: بارش‌های خرداد و تیر ۹۸ در حد نرمال خواهد بود اما پیش‌بینی می‌شود که دمای هوا در خرداد و تیر یک تا دو درجه بیشتر از حد نرمال باشد.

ایمان بابائیان در مورد پیش‌بینی وضع هوای کشور در سه هفته باقی‌مانده از ماه جاری (اردیبهشت) به ایسنا گفت: در هفته دوم اردیبهشت میانگین بارش در سطح کشور در محدوده کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود اما در هفته‌های سوم و چهارم در اغلب مناطق کشور بارش‌ها در حد نرمال خواهد بود البته در همین بازه زمانی در استان‌های حاشیه البرز و شمال غرب کشور میزان بارش‌ها به بیش از نرمال گرایش دارد.

پیش‌بینی بارش نرمال برای خرداد ۹۸

وی با بیان اینکه در خردادماه سال جاری بارش کشور در بیشتر مناطق در محدوده نرمال خواهد بود، اظهارکرد: در ماه بعد در بخش‌هایی از استان‌های حاشیه زاگرس مرکزی و شمال غرب کشور بارش در محدوده بیش از نرمال پیش‌بینی می‌شود. افزون بر اینها، شرایط بارش در ماه ابتدایی فصل تابستان (تیر ۹۸)، مشابه خردادماه خواهد بود. هرچند که مقدار بارش نرمال کشور در تیر ماه قابل ملاحظه نیست.

رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی در ادامه در مورد وضعیت دمایی کشور طی هفته‌ آتی اظهار کرد: با اینکه در هفته ابتدایی اردیبهشت، میانگین دمای کشور سه تا چهار درجه کمتر از نرمال بود اما در هفته دوم اردیبهشت این وضع تعدیل می‌شود، به‌طوری‌که در نوار ساحلی دریا خزر میانگین دما در حد نرمال و در سایر استان‌ها دمای هوا یک تا سه درجه کمتر از نرمال خواهد بود.

وضع دمایی ایران در هفته‌های سوم و چهارم اردیبهشت

به گفته بابائیان، در هفته سوم اردیبهشت، دما در جنوب شرق دو تا سه درجه و در سایر مناطق یک درجه بیش از نرمال پیش‌بینی می‌شود، همچنین در هفته چهارم اردیبهشت، میانگین دمای هوا در شمال شرق در حد نرمال خواهد بود اما در سایر استان‌ها به یک درجه بیش از دمای معمول فصل می‌رسد.

وی همچنین به پیش‌بینی وضع دمایی خردادماه اشاره پرداخت و گفت: میانگین دما در خردادماه در شمال غرب و غرب کشور یک تا دو درجه بیش از حد نرمال و در سایر مناطق حدود یک درجه بیش از نرمال خواهد بود همچنین میانگین دمای هوا برای تیر ۹۸ در سطح کشور در حد نرمال تا یک درجه بیش از آن پیش‌بینی می‌شود.

رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی در بخش پایانی گفت‌وگو با اشاره به وضعیت بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تا ۷ اردیبهشت‌ماه ۹۸، اظهارکرد: میانگین بارش کشور از ابتدای سال زراعی ۹۸-۱۳۹۷ تا ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۹۴ میلی‌متر بود که نسبت به سال گذشته و بلندمدت به ترتیب ۱۴۱ و ۴۵ درصد افزایش داشت. بیشترین افزایش بارش نسبت به میانگین به مقدار ۱۰۶، ۹۹ و ۹۴ درصد به ترتیب در استان‌های ایلام، لرستان و گلستان و کمترین افزایش به مقدار ۲٫۴، ۶٫۲ و ۱۷٫۴ درصد به ترتیب در استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و اردبیل ثبت شده است البته با وجود افزایش بارش رخ داده در تمامی استان‌های کشور در مقایسه با بلندمدت، به دلیل توزیع ناهمگون بارش‌ها، بخش‌هایی از استان‌های کشور از جمله کرمان و سیستان و بلوچستان، بارش کمتر از نرمال دریافت کردند.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

بارشهای اخیر تنها روی منابع آب سطحی تاثیر آنی دارد

ایرناخبرگزاری ایرنا
بارشهای اخیر تنها روی منابع آب سطحی تاثیر آنی دارد
مشهد- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: میزان بارشها تنها بر منابع آبی سطحی تاثیر آنی دارند یعنی با افزایش بارندگی بلافاصله شاهد افزایش روان آبها و آبگیری مخازن سدها هستیم.

سید ابراهیم علوی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تاثیر افزایش بارشها بر روی مخازن آبی زیرزمینی نه تنها آنی نیست بلکه نحوه تاثیر بسیار پیچیده و براساس عوامل مختلف است.

وی اضافه کرد: خشکسالیهای طولانی در خراسان رضوی منجر به از دست رفتن منابع آب زیرزمینی و افت سطح آبهای زیرزمینی در آبخوان‌ها شده است و از طرفی منبع اصلی تامین کننده آب در شهرهای استان، منابع آبی زیرزمینی است لذا باید درمیزان و نحوه برداشت آب مراقبت و دقت داشت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: با توجه به افزایش حجم بارشها طی سال جاری تا کنون اظهارنظرهایی مبنی بر به سرآمدن دوره خشکسالی و آغاز دوره ترسالی مطرح می‌شود این درحالی است که با یک سال ترسالی که بارش در آن ازمیانگین بلند مدت بیشتر است نمی‌توان ادعا کرد کشور وارد دوره ترسالی شده است و نیاز به تکرار چندین سال ترسالی است.

علوی افزود: سازگاری با کم آبی تنها راه مقابله با عدم تعادل بین منابع آبهای زیر زمینی و مصارف است پس اگر منابع آب ما محدود است باید مصارف خود را محدود کنیم.

شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی با زیرپوشش داشتن یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در قالب ۷۲۳ هزار و ۱۶ مشترک، خدمات آب رسانی به ساکنان ۷۳ شهر این استان به جز کلانشهر مشهد را بر عهده دارد.

۱۹۲۲/۷۵۰۵

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ویدیو/ آرزوی تلخ یک زوج عاشق در برنامه زنده: آرزو دارم دستش و بگیرم اما نمیتونم

انتخابانتخاب18 ساعت قبل

خلاقیت بدون هیچ امکاناتی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.

حاشیه نشینی ۱۱ میلیون ایرانی و مهاجرت معکوس

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
مصاحبه اختصاصی با قاضی مسعودی مقام و نگاه تفصیلی به زندگی شخصی این قاضی پرونده‌های مفاسد اقتصادیجامعه و شهری: رئیس سازمان اجتماعی کشور گفت: بیش از ۱۱ میلیون نفر در مناطق حاشیه‌نشین کشور زندگی می‌کنند و ۸ میلیون نفر در بافت فرسوده و تاریخی ساکن هستند که درمجموع جمعیت زیادی را شامل می‌شوند و حدود ۱۹ میلیون نفر از جمعیت ۶۰ میلیون نفری شهرنشین، در محلات حاشیه‌ای زندگی می‌کنند
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
او با اشاره به این که جمعیت، عامل سرمایه انسانی است: جمعیت دهان هایی برای خوردن نیستند بلکه دست هایی هستند برای کار کردن و مغزهایی هستند برای فکر کرد و جمعیت یکی از عوامل قدرت است و جمعیت از مبانی حفظ پرستیژ بین المللی و قدرت کشور است البته جمعیت باکیفیت. مشفق با اشاره به رابطه معکوس سطع توسعه با نرخ جمعیت گفت: اکنون مهاجرت هم نقش به سزایی در کاهش جمعیت دارد که باید به آن هم توجه کرد. این کارشناس گفت: باید بدون شتابزدگی و با گفتمان سازی مسائل جمعیتی را حل کنیم. محزون گفت: میزان رشد جمعیت به ۱٫۴ درصد رسیده است و با این روند در سال ۱۴۰۰ سهم جمعیت بالای ۶۰ سال از مرز ۱۰ درصد عبور خواهد کرد و با همین روند در سال ۱۴۳۰ به ۲۶ درصد خواهد رسید. مروتی گفت: باید فرهنگ سازی کنیم مردم الان بیشتر از ۲ فرزند نمی‌خواهند حتی اگر وضع اقتصادی شان بهتر شود.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما این کاروان با شعار «یک بازاری، یک کالای منزل» و به ارزش مالی ۵۰۰ میلیون تومان امروز به مناطق سیل زده ارسال شد. اقلامی مانند کولر، اجاق گاز و لوازم منزل بعد از شناسایی افراد و خانواده‌های نیازمند منطقه در اختیار سیل زدگان قرار می‌گیرد.

اخبار بیشتر