وضعیت بارش و دمای کشور در ماه‌های آینده
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

وضعیت بارش و دمای کشور در ماه‌های آینده

آخرین وضعیت بارش‌های ایران + جدول

تسنیمخبرگزاری تسنیم
آخرین وضعیت بارش‌های ایران + جدول
با ثبت ۳۱۸.۴ میلیمتر بارش در ۲۱۷ روز ابتدایی سال آبی جاری، رشدی ۱۴۵ درصدی در میزان بارش‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل به ثبت رسیده است.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر ۹۷ تا `هفتم اردیبهشت ۹۸ (۲۱۷ روز ابتدایی سال آبی جاری) بالغ بر ۳۱۸٫۴ میلی‌متر است.

این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۲۱۵٫۱ میلی‌متر) ۴۸ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۱۲۹٫۹ میلی‌متر) ۱۴۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

آخرین وضعیت بارش‌های ایران + جدول - 5

از مجموع ۳۱۸٫۴ میلی‌متر بارش ثبت‌شده در ۲۱۷ روز ابتدایی سال آبی جاری، ۹۲٫۱ میلی‌متر سهم پاییز، ۱۳۱٫۹ میلی‌متر سهم زمستان و ۹۴٫۴ میلی‌متر سهم ۳۸ روز نخست بهار است.

خواندن خبر در سایت منبع

هوا ۱۲ درجه گرم می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
هوا ۱۲ درجه گرم می‌شود
سازمان هواشناسی از افزایش ۸ تا ۱۲ درجه‌ای دما در اکثر مناطق کشور خبر داد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سازمان هواشناسی امروز برای خراسان‌جنوبی، نیمه شرقی خراسان‌رضوی و ارتفاعات البرز شرقی بارش پراکنده گاهی رعد و برق و وزش باد شدید را پیش‌بینی کرده است.

بعدازظهر امروز و فردا برای استان‌های واقع در شمال‌غرب و دامنه‌های البرز بارش پراکنده و در برخی مناطق رگبار باران، رعد و برق و گاهی وزش باد شدید موقتی روی می‌دهد.

امروز همچنین در بخش‌هایی از استان کرمان، سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان وزش باد شدید، خاک و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود و تا سه‌شنبه شرق خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج خواهد بود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روند افزایش نسبی دما تا جمعه ۱۳ فروردین ادامه خواهد داشت و در مرکز، جنوب و جنوب‌غرب کشور دما ۸ تا ۱۲ درجه و در نوار شمالی کشور ۵ تا ۸درجه افزایش می‌یابد.

خواندن خبر در سایت منبع

وضعیت بارش و دمای کشور در ماه‌های آینده

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴
وضعیت بارش و دمای کشور در ماه‌های آینده
ساعت24 -رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی از نوسانات دمایی طی روزهای باقی‌مانده اردیبهشت خبر داد و گفت: بارش‌های خرداد و تیر ۹۸ در حد نرمال خواهد بود اما پیش‌بینی می‌شود که دمای هوا در خرداد و تیر یک تا دو درجه بیشتر از حد نرمال باشد.

رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی از نوسانات دمایی طی روزهای باقی‌مانده اردیبهشت خبر داد و گفت: بارش‌های خرداد و تیر ۹۸ در حد نرمال خواهد بود اما پیش‌بینی می‌شود که دمای هوا در خرداد و تیر یک تا دو درجه بیشتر از حد نرمال باشد.

ایمان بابائیان در مورد پیش‌بینی وضع هوای کشور در سه هفته باقی‌مانده از ماه جاری (اردیبهشت) به ایسنا گفت: در هفته دوم اردیبهشت میانگین بارش در سطح کشور در محدوده کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود اما در هفته‌های سوم و چهارم در اغلب مناطق کشور بارش‌ها در حد نرمال خواهد بود البته در همین بازه زمانی در استان‌های حاشیه البرز و شمال غرب کشور میزان بارش‌ها به بیش از نرمال گرایش دارد.

پیش‌بینی بارش نرمال برای خرداد ۹۸

وی با بیان اینکه در خردادماه سال جاری بارش کشور در بیشتر مناطق در محدوده نرمال خواهد بود، اظهارکرد: در ماه بعد در بخش‌هایی از استان‌های حاشیه زاگرس مرکزی و شمال غرب کشور بارش در محدوده بیش از نرمال پیش‌بینی می‌شود. افزون بر اینها، شرایط بارش در ماه ابتدایی فصل تابستان (تیر ۹۸)، مشابه خردادماه خواهد بود. هرچند که مقدار بارش نرمال کشور در تیر ماه قابل ملاحظه نیست.

رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی در ادامه در مورد وضعیت دمایی کشور طی هفته‌ آتی اظهار کرد: با اینکه در هفته ابتدایی اردیبهشت، میانگین دمای کشور سه تا چهار درجه کمتر از نرمال بود اما در هفته دوم اردیبهشت این وضع تعدیل می‌شود، به‌طوری‌که در نوار ساحلی دریا خزر میانگین دما در حد نرمال و در سایر استان‌ها دمای هوا یک تا سه درجه کمتر از نرمال خواهد بود.

وضع دمایی ایران در هفته‌های سوم و چهارم اردیبهشت

به گفته بابائیان، در هفته سوم اردیبهشت، دما در جنوب شرق دو تا سه درجه و در سایر مناطق یک درجه بیش از نرمال پیش‌بینی می‌شود، همچنین در هفته چهارم اردیبهشت، میانگین دمای هوا در شمال شرق در حد نرمال خواهد بود اما در سایر استان‌ها به یک درجه بیش از دمای معمول فصل می‌رسد.

وی همچنین به پیش‌بینی وضع دمایی خردادماه اشاره پرداخت و گفت: میانگین دما در خردادماه در شمال غرب و غرب کشور یک تا دو درجه بیش از حد نرمال و در سایر مناطق حدود یک درجه بیش از نرمال خواهد بود همچنین میانگین دمای هوا برای تیر ۹۸ در سطح کشور در حد نرمال تا یک درجه بیش از آن پیش‌بینی می‌شود.

رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی در بخش پایانی گفت‌وگو با اشاره به وضعیت بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تا ۷ اردیبهشت‌ماه ۹۸، اظهارکرد: میانگین بارش کشور از ابتدای سال زراعی ۹۸-۱۳۹۷ تا ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۹۴ میلی‌متر بود که نسبت به سال گذشته و بلندمدت به ترتیب ۱۴۱ و ۴۵ درصد افزایش داشت. بیشترین افزایش بارش نسبت به میانگین به مقدار ۱۰۶، ۹۹ و ۹۴ درصد به ترتیب در استان‌های ایلام، لرستان و گلستان و کمترین افزایش به مقدار ۲٫۴، ۶٫۲ و ۱۷٫۴ درصد به ترتیب در استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و اردبیل ثبت شده است البته با وجود افزایش بارش رخ داده در تمامی استان‌های کشور در مقایسه با بلندمدت، به دلیل توزیع ناهمگون بارش‌ها، بخش‌هایی از استان‌های کشور از جمله کرمان و سیستان و بلوچستان، بارش کمتر از نرمال دریافت کردند.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

بارشهای اخیر تنها روی منابع آب سطحی تاثیر آنی دارد

ایرناخبرگزاری ایرنا
بارشهای اخیر تنها روی منابع آب سطحی تاثیر آنی دارد
مشهد- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: میزان بارشها تنها بر منابع آبی سطحی تاثیر آنی دارند یعنی با افزایش بارندگی بلافاصله شاهد افزایش روان آبها و آبگیری مخازن سدها هستیم.

سید ابراهیم علوی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تاثیر افزایش بارشها بر روی مخازن آبی زیرزمینی نه تنها آنی نیست بلکه نحوه تاثیر بسیار پیچیده و براساس عوامل مختلف است.

وی اضافه کرد: خشکسالیهای طولانی در خراسان رضوی منجر به از دست رفتن منابع آب زیرزمینی و افت سطح آبهای زیرزمینی در آبخوان‌ها شده است و از طرفی منبع اصلی تامین کننده آب در شهرهای استان، منابع آبی زیرزمینی است لذا باید درمیزان و نحوه برداشت آب مراقبت و دقت داشت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: با توجه به افزایش حجم بارشها طی سال جاری تا کنون اظهارنظرهایی مبنی بر به سرآمدن دوره خشکسالی و آغاز دوره ترسالی مطرح می‌شود این درحالی است که با یک سال ترسالی که بارش در آن ازمیانگین بلند مدت بیشتر است نمی‌توان ادعا کرد کشور وارد دوره ترسالی شده است و نیاز به تکرار چندین سال ترسالی است.

علوی افزود: سازگاری با کم آبی تنها راه مقابله با عدم تعادل بین منابع آبهای زیر زمینی و مصارف است پس اگر منابع آب ما محدود است باید مصارف خود را محدود کنیم.

شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی با زیرپوشش داشتن یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در قالب ۷۲۳ هزار و ۱۶ مشترک، خدمات آب رسانی به ساکنان ۷۳ شهر این استان به جز کلانشهر مشهد را بر عهده دارد.

۱۹۲۲/۷۵۰۵

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مسافرکش شیطان صفت

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، این شخص از اراذل و اوباش معروف، که برای رسیدن به اهداف پلید خود اقدام به مسافرکشی و زورگیری از خانم‌ها در محدوده غرب تهران می‌کرد. وی برای رسیدن به مقاصد شوم اش از قمه و چاقو استفاده می‌کرد. پلیس به شهروندان توصیه می‌کند؛ حتما از خودرو‌های دارای اعتبار، تاکسیرانی، تاکسی اینترنتی، خودرو و وسیلیه نقلیه که اعتباری پشتش باشد، استفاده کنند و به هیچ عنوان از خودرو‌های شخصی که قابل احراز هویت نیستند، استفاده نکنند.

صحبت‌های رایان پورجم فرزند‌ منصور پورجم از جان‌باختگان سقوط هواپیمای اوکراینی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل

وحدت و همدلی و عهد دوباره با ولایت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ فردا، اینجا مصلی امام خمینی (ره) تهران جایی برای سوزن انداختن نیست؛ درست پیش بینی کردیم، جایی برای سوزن انداختن نبود، از آسمان این وحدت و همدلی و عهده دوباره با ولایت دیدنی‌تر بود. امروز به سپیدی همین برف، روسپیدی ایران ماند و بار دیگر روسیاهی برای دشمنان؛ امروز جمعه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۸ و در این هوای سرد زمستانی، مردم دلشان گرم می‌شود با حضور رهبرشان و با اقتدا به رهبر عزیزشان؛ امروز دشمنان با اتحاد این ملت سنگ روی یخ می‌شود.

امشب، وضع نامناسب آب و هوا

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سرهنگ محبی در ارتباط زنده تصویری با بخش خبر ۲۱ شبکه یک سیما افزود: وضع تردد در جاده‌های کشور نامناسب است و چنانچه سفر کردن در ساعات پیش رو ضرورت دارد توصیه می‌شود رانندگان زنجیر چرخ و ترجیحا اغذیه مناسب و پتو به همراه داشته باشند. وی ادامه داد: به علت بارندگی برف و باران در بیشتر محور‌های مواصلاتی کشور، مخصوصا جاده‌های کوهستانی شمال کشور، رعایت سرعت مطمئن و فاصله قانونی از ضروریات تردد در این ایام است.

مدرسه آماده

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گفته رئیس شورای شهر تهران نیمی از سه هزار و ۵۰۰ مدرسه پایتخت بیش از بیست سال عمر دارند. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، چهار هزار مدرسه در تهران آماده اجرای طرح مدرسه آماده برای مقابله با حوادث پیش بینی نشده است.

خسارت‌های شدید به روستاییان سیل‌زده سیستان و بلوچستان (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل

اخبار بیشتر