ظریف در مصاحبه با فاکس‌نیوز چند سیاستمدار را به تشویق ترامپ به جنگ با ایران متهم کرد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

ظریف در مصاحبه با فاکس‌نیوز چند سیاستمدار را به تشویق ترامپ به جنگ با ایران متهم کرد

دیپلماسی به سبک ظریف در نیویورک

ایرناخبرگزاری ایرنا
دیپلماسی به سبک ظریف در نیویورک
تهران – ایرنا - سفر وزیرامور خارجه ایران به نیویورک وگفت وگو با شبکه خبری فاکس نیوز حامی کاخ سفید نشانه هایی از یک دستورکار جدید در سیاست خارجی ایران برای نحوه رفتار با دولت ترامپ دارد.

به گزارش ایرنا، ماجرای سفر 'محمد جواد ظریف' به نیویورک برای شرکت در نشست جهانی 'چندجانبه گرایی و دیپلماسی' از همان ابتدا با توجه رسانه‌های بین المللی همراه بود؛ آنجایی که برخی رسانه‌ها در گمانه زنی هایی، صحبت از دستور کار متفاوت دستگاه دیپلماسی کشور برای این سفر به میان آوردند.

پیشنهاد مذاکره با دولت ترامپ برای مبادله زندانیان نشانه دیگر این دستور کار تازه داشت. وزیر خارجه ایران همان ابتدا در گفت و گو با خبرگزاری رویترز گفت: 'من این پشنهاد را همین الان روی میز می‌گذارم، درباره تمام ایرانیانی که در آمریکا در زندان هستند و تمامی ایرانیانی که در سراسر دنیا درانتظار حکم استرداد به درخواست آمریکا هستد، بیایید تبادل کنیم'.

این گفته‌های ظریف نشانه‌ای از آغاز روند تازه مذاکره با آمریکا ارایه می‌داد اما در همان حال حملات توییتری ظریف به سیاست خارجی دولت ترامپ و به ویژه 'جان بولتون' مشاور امنیت ملی کاخ سفید و 'مایک پمپئو' وزیرامورخارجه آمریکا ادامه یافت.

گفت و گو با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز آمریکا که آنونس تصویری (پیش خبر کوتاه) آن جمعه شب منتشر و سپس گفت وگو یکشنبه شب پخش شد، اعلام از یک تغییر روند می‌داد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه 'تیم ب' آمریکا را به سوی جنگ پیش می‌برد، گفت: پیام اقدامات دولت ترامپ این است که آمریکا قابل اعتماد نیست.

ظریف روز یکشنبه در گفت وگو با این شبکه خبری، سخن از یک گروه تصمیم ساز در کاخ سفید و خارج از واشنگتن می‌کند که سیاست خارجی دولت ترامپ را به سمت درگیری و حتی یک جنگ فراگیر سوق می‌دهند.

گروه موسوم به 'ب'؛ گروهی که درپناه و پوشش یکجانبه گرایی ترامپی تلاش می‌کنند تا سیاست خارجی تهاجمی آمریکا را بسط دهند. گروهی متشکل از بولتون در آمریکا، 'بنیامین نتانیاهو' نخست وزیر رژیم صهیونیستی و 'محمد بن سلمان' ولیعهد عربستان که سیاست‌های به شدت ضدایرانی را در منطقه و جهان پیگیری می‌کنند و بن زاید حاکم امارات.

ظریف درگفت و گو با فاکس نیوز در این زمینه می‌افزاید: اساس این نظرم، اظهارات خودشان است. نتانیاهو گفته است که او رئیس جمهوری ترامپ را برای شناسایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان گروه تروریستی تشویق کرده است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه درباره خروج از برجام هم اینگونه بوده است، اضافه کرد: او گفته است که مخالف سرسخت توافق هسته‌ای است و آمریکا را برای خروج از آن تشویق کرده است.

ظریف اظهارکرد: بولتون پیش از اینکه مشاور امنیت ملی شود، دریک اجتماعی که از سوی مخالفان جمهوری اسلامی که در لیست گروه تروریستی وزارت خارجه آمریکا بوده‌اند، ترتیب داده شده بود، گفته است که او در جشن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران بااین گروه تروریستی در تهران خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: این ثبت شده بعد از اینکه او از این گروه ۵۰ هزار دلار دریافت کرده است. پس از انتصاب به عنوان مشاور امنیت ملی هم این را مطرح کرده است.

ظریف تاکید کرد حداقل خواسته تیم بولتون، بنیامین نتانیاهو، بن سلمان و بن زاید تغییر نظام است و افزود: همه اینها نشان داده‌اند که علاقمند هستند آمریکا را به یک درگیری بکشانند. من باور ندارم که رئیس جمهوری ترامپ این را بخواهد. من معتقدم که رئیس جمهور ترامپ، در مسیر وعده انتخاباتی خود در نکشاندن آمریکا به جنگی دیگر حرکت می‌کند.

وی تصریح کرد اما ترامپ قصد دارد که سیاست فشار حداکثری را علیه ایران به کار گیرد تا ایران را به آن چیزی که می‌خواهد بکشاند. اما این فشارها به شکست خواهد انجامید و من فکر می‌کنم این افراد هم آن را می‌دانند.

پس از پخش گفت و گوی ظریف و این شبکه خبری محافظه کار آمریکایی، جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفت و گو با همین شبکه خبری پیرامون گفت وگوی محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران با همین شبکه گفت: معتقدم آنچه این مصاحبه نشان داد، یک متن تبلیغاتی بود که توسط ایرانی‌ها از پیش با دقت تهیه شده بود.

بولتون البته به دفاع از سیاست‌های خود و کاخ سفید در قبال ایران می‌پردازد ومدعی می‌شود: تلاش آن‌ها برای دروغ پراکنی در جامعه سیاسی آمریکا است. واقعیت این است که سیاست رئیس جمهوری (ترامپ) در قبال ایران پیش از آنکه من وارد این دولت شوم به خوبی روشن بود.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید سیاست ترامپ درقبال ایران را «اعمال فشار حداکثری روی ایران برای تغییر رفتار آن» عنوان کرد وافزود: فکر می‌کنم این سیاست جواب می‌دهد و این چیزی است که آن‌ها (ایرانی‌ها) نگران آن هستند.

گفت و گو با شبکه خبری فاکس نیوز که به عنوان شبکه‌ای وابسته و حامی محافظه کاران آمریکا و دولت ترامپ شناخته می‌شود، نشانه هایی از یک رفتار جدید در دستگاه سیاست خارجی ایران بود.

فضای سیاسی آمریکا در وضعیت کنونی به شدت دوقطبی شده؛ به نحوی که در یک سو گروهی که دمکرات‌ها و برخی جمهوریخواهان نیز شامل آن می‌شوند، مخالف سیاست‌های ترامپی هستند و در سوی دیگر دولت ترامپ قرار دارد که در جمع حاکمیتی خود اندک اما قدرت اجرایی را در دست دارند.

در چنین فضایی، نخست ایجاد کانال گفت وگو با حامیان و گروهی که اساسا تنها رویکردهای بولتونی رااز این شبکه خبری می‌شنوند، نوعی دیپلماسی رسانه‌ای هوشمندانه با کارکردهای داخلی و بین المللی است که می‌تواند چشم انداز تعامل سازنده را روشن سازد.

اقدام ظریف را می‌توان نوعی استفاده از ظرفیت‏های رقیب علیه خودش تلقی کرد.

دوم، ارزیابی‌های راهبردی نشانه هایی از تمایل شخص ترامپ به مذاکره دارد که پیش از این بارها در گفت و گوهای رسانه‌ای و مذاکره با رهبران جهان ارایه شده است، نشانه‌ای که می‌توان با ایجاد انشقاق در تیم ب به ویژه کاهش تاثیرگذاری بولتون و پمپئو بر شخص ترامپ، آن را پر رنگ‌تر از گذشته کند، هرچند هنوز ارزیابی دقیقی از میزان تاثیرگذاری این سیاست بر کاخ سفید نمی‌توان ارایه داد.

'علی واعظ' تحلیلگر ارشد «گروه بین المللی بحران» مستقر در واشنگتن در گفت و گو با شبکه خبری سی ان ان می‌گوید: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تنها مخاطب مدنظر ظریف بود، او می‌خواست به رئیس جمهوری ترامپ این پیام را بدهد که تیم سیاست خارجی و امنیت ملی او هدف اصلی وی یعنی رسیدن به توافقی بهتر با ایران را دنبال نمی‌کنند؛ بلکه هدف آن‌ها تغییر رژیم و چه بسا کشاندن آمریکا به جنگی در خاورمیانه است.

سوم، ورای اینکه مذاکره‌ای آغاز شود یا نشود، پاسخ به اتهام‌های راهبردی دولت آمریکا و شخص ترامپ به ایران در یک رسانه حامی کاخ سفید می‌تواند فضای سیاست خارجی ایران درافکار عمومی داخلی آمریکا و جهان را در وضعیت بهتری قرار دهد. اکنون پس ازگفت و گوی ظریف با رهبران آمریکا ازکاخ سفید گرفته تاجمهوریخواهان و دمکرات‌ها، کاخ سفید باانتخاب‌های سختی روبه روخواهد بود؛ انتخاب هایی که می‌تواند بر دیپلماسی و مذاکره بنیان گذاشته شود و انتخابی که تقابل و جنگ را جست جو خواهد کرد. اما هرچه که باشد جهان به دیپلماسی و چندجانبه گرایی نمره بالاتری از جنگ و یکجانبه گرایی خواهد داد.

اروپام**۲۰۴۰**۱۵۹۰

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش «قرقاش» به مصاحبه «ظریف» با رسانه‌های آمریکایی

مهرخبرگزاری مهر
واکنش «قرقاش» به مصاحبه «ظریف» با رسانه‌های آمریکایی
وزیر مشاور در امور خارجه امارات به مصاحبه وزیر خارجه ایران با رسانه های آمریکایی واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات در پست توئیتری خود در واکنش به مصاحبه «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه کشورمان با رسانه‌های آمریکایی مدعی شد: حمله ظریف به مقامات اماراتی و سعودی مردود بوده و بیانگر ناتوانی در منطق است.

وی در ادامه گفت: خروج ایران از بحران این کشور نیازمند اتخاذ یک رویکرد واقعی است و حمله به رهبران ما کمکی به ایران برای خروج از مشکلاتش نمی‌کند بلکه شرایط را پیچیده‌تر می‌کند.

وزیر خارجه کشورمان پیشتر تاکید کرده بود که برخی مقامات آمریکایی و مقامات سعودی و اماراتی، واشنگتن را به ورود به جنگ با ایران تشویق می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف از پایگاه مرکزی دشمن به قلب آنها خنجر زد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
ظریف از پایگاه مرکزی دشمن به قلب آنها خنجر زد
وزیر خارجه کشورمان، در سفر به نیویورک، از طریق «سلاح سرد دیپلماسی عمومی» سیاست های کثیف واشنگتن را به مردم آمریکا دیکته کرد.

زهره نوروزپور: روز سه شنبه سوم اردیبهشت ماه دکتر محمدجواد ظریف وزیرخارجه کشورمان تهران را به مقصد نیویورک ترک کرد. سفری که از همان روز اول همراه با حاشیه بود و طبق معمول از داخل کشور سر چشمه می‌گرفت.

ظریف کجا رفته است؟ چرا رفته است؟ ایا برای مذاکره رفته است؟ آیا به دلیل تحریم نفتی رفته است؟ آیا به خاطر سپاه پاسداران رفته است؟ ایا قرار است با جان کری دیدار کند؟ سوالاتی از این دست که از منتقدین وزیر خارجه در افکار عمومی کشور شانتاژ شد.

اما این جنجال‌ها از کجا شدت گرفت؟

وزیر خارجه روز چهارشنبه در انجمن آسیایی نیویورک شرکت کرد و در انجا به سوالات مطرح شده پاسخ داد، ظریف در این نشست به گروه B و تبادل زندانیان ایران و آمریکا نیز اشاره کرده و این نشست سر آغازی شد بر حاشیه‌ها و اعتراضات دلواپسان داخلی. اما ظریف چه گفت که خوراک خبری کیهان و دیگر دلواپسان را فراهم کرد؟

ظریف از پایگاه مرکزی دشمن به قلب آنها خنجر زد - 4

مذاکره

پس از آنکه رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان، مساله تبادل زندانیان را مطرح کرد، عده‌ای بدون اینکه تاملی بر اظهارات وزیر خارجه داشته باشند داد دلواپسی سر دادند و اینگونه تلفی کردند که وزیر خارجه به دنبال مذاکره مجدد به نیویورک رفته است! بدون اینکه در نظر بگیرند این درخواست برای شش ماه قبل بوده است.

این مساله سبب شد که عده ای در داخل کشورمان کوس وامصیبتای مذاکره با شیطان بزرگ سر دهند! در همین باره نیز وزیر خارجه و سخنگوی دستگاه دیپلماسی توضیحات لازم را برای افکار عمومی دادند، ظریف درباره مذاکره با آمریکا به شبکه سی بی اس گفت: «ما با هر کشوی که به ما احترام بگذارد مذاکره خواهیم کرد. همچنین وزیر خارجه صراحتا اعلام کرد که مذاکره‌ای در کار نیست. وزیر امور خارجه تبعیت کشورها از تحریم‌های یکجانبه آمریکا را اجباری دانست و گفت آمریکا میز را ترک کرده است. میز همانجاست. ما با کشورهای دیگر که همگی منافعی داشتیم و با هم رقابت می‌کردند، به بهترین قراری که می‌توانستیم رسیدیم. ایران به تعهدات خود عمل کرد این آمریکا بود که در این باره هنوز اقدامی نکرده است. وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که با چه کسی درباره این چیزها می‌خواهید مذاکره کنید گفت: ما با هر کسی که به ایران احترام بگذارد و با این مسئله کنار بیاید مذاکره می‌کنیم. ما مشکلی با ابرین (مسئول امور گروگان‌های آمریکا) نداریم اما تا زمانی که از ما نخواهند کسی را به عنوان مذاکره‌کننده گروگان‌های خودمان معرفی کنیم تا درباره گروگان‌های ایرانی در زندان‌های آمریکا مذاکره کنند، کاری با مذاکره کننده آمریکایی نداریم.»

اما مجری برنامه جنجالی  انجمن آسیایی نیویورک از ظریف پرسید: مکالمه بین ایران و آمریکا به سطح پرتنشی رسیده است. امروز صحبت های زیادی از سوی ایران مطرح شده، از قبیل تروریسم اقتصادی آمریکا یا بحث هایی درباره تنگه هرمز، آیا اینها فقط حرفند یا عملی می شوند؟

وزیر امور خارجه پاسخ داد: «به نظر من آقای ترامپ می‌خواهد به یک سری از وعده‌های انتخاباتی خود عمل کند. او فکر می‌کند که به ایران فشار حداکثری وارد کند و ما را به زانو در بیاورد. او اشتباه می‌کند. ما صدها سال است که آنجا هستیم و به زانو در نمی‌آییم. ما به تاریخ در دوره‌های دو یا چهار ساله نگاه نمی‌کنیم. ما به هزاره‌ها نگاه می‌کنیم و می‌گوییم که اقتدار و احترام برای فروش نیست. این هرگز اتفاق نخواهد افتاد و حتی اگر من بخواهم، مردم ایرانند که اجازه چنین کاری را نخواهند داد. این صلابت از من نیست، از مردم و تاریخ مردم ایران است. آقای ترامپ می‌خواهد با زورگویی ما را به میز مذاکره بیاورد تا به قرارداد مطلوب برسد. ما حتی نمی‌دانیم که آن قرارداد مطلوب چیست. او می‌تواند بگوید چه می‌خواهد و در مورد آن صحبت کند. اگر او می‌خواهد که ایران را مجبور کند که احترامش را به فروش بگذارد، باید بداند که به نتیجه نخواهد رسید. آقای ترامپ به سمت یک نقشه راه، کشیده نشده بله گرفتار یک توطئه شده است.»

این گفتگوی تفصیلی در این برنامه حاکی از آن است که وزیر خارجه صراحتا تمام توضیحات لازم درباره مذاکره را هم به آمریکایی‌ها هم به منتقدان داخل کشور اعلام کرده است! ظریف حتی با کنایه‌ای سنگین به مشاور امنیت ملی ترامپ گفت: آقای بولتون سال گذشته به جلسه تروریست های مجاهدین خلق رفت و قول داد که ما سال 2019 نخواهیم بود و او در تهران خواهد بود. اما امروز من اینجا هستم به جای اینکه او در تهران باشد.

ظریف از پایگاه مرکزی دشمن به قلب آنها خنجر زد - 11

زندانیان

ظرف درباره تبادل زندانیان دقیقا چه گفت و چه واکنش هایی به همراه داشت؟

وزیر خارجه در نشست انجمن آسیایی نیویورک در مورد زندانیان گفت: این شغل من نیست، قوه قضاییه ما مستقل است و آنها اتهام هایی زده‌اند که من با آنها موافقتی نکرده‌ام اما این جایگاه من نیست، من به اندازه کافی کار دارم که جلوی جنگ را بگیرم و فشار اقتصادی را از روی مردمم بردارم.

وزیر امور خارجه افزود: در آمریکا و در اروپا ایرانیانی هستند که در زندانند چون آمریکا به آنها اتهام نقض تحریم‌ها را زده است. اتهام آنها ارسال تجهیزات هواپیمای مسافربری و نه جت بوده است. ما مترجم داریم که در استرالیا در زندان است که در زندان بچه دار شده است.

ظریف ادامه داد: ما در مورد نازنین زاغری صحبت می‌کنیم، که البته من ناراحت هستم از شرایط او و به عنوان وزیر امور خارجه هر چه از دستم برآمده برای کمک انجام داده‌ام اما هیچ کسی از زنی که در استرالیا در زندان است، نمی‌گوید.

وی اضافه کرد: من این پیشنهاد را علنا می‌دهم، بیایید زندانی‌ها را تبادل کنیم.

پس از آن سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به پیشنهاد ظریف گفت: «متوجه اشاره او به حل و فصل بشردوستانه آن پرونده‌ها که ما بارها خواستار آن شده‌ایم هستیم. رژیم ایران می‌تواند جدیت خود در خصوص مسائل کنسولی را با آزاد کردن فوری اشخاص بی‌گناه آمریکایی نشان دهد. این مسائل کنسولی، آن عده از ایرانی‌هایی که به دلیل نقض کیفری قوانین تحریمی آمریکا بازداشت یا محکوم شده‌اند را نیز شامل می‌شود.»

سید «عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بامداد پنج‌شنبه پیشنهاد «محمد جواد ظریف» برای مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا را «جدی» و «مسبوق به سابقه» خواند و گفت واکنش آمریکایی‌ها به این پیشنهاد که بر آزادی یکجانبه زندانیان آمریکایی تأکید دارد، نشانگر عدم درک صحیح واشنگتن از مذاکره و توافق خواند.

ظریف از پایگاه مرکزی دشمن به قلب آنها خنجر زد - 20

فاکس نیوز

روز هفتم اردیبهشت جنجال دیگری از جنس فاکس نیوزی، در ایران به پا شد با این عنوان: ظریف با رسانه محبوبت ترامپ گفتگو کرده است! حتی برخی از کاربران خبرگزاری خبرآنلاین در کامنتهای این خبر نوشتند که بوی مذاکره می‌آید!

اما ظریف تنها یک دیپلمات حقوقدان نیست! اون کسی است که دیپلماسی عمومی را به خوبی می شناسد. ظریف به این فن مهارت و ایمان دارد که پیشبرد راهبرد جمهوری اسلامی ایران از افکار عمومی می گذرد.آنهم در دل دشمن! آنهم در رسانه وابسته به دشمن!

وزیر امور خارجه کشورمان با سلاحی تیز به جنگ واشنگتن رفت. او در شبکه خبری سراسر وابسته به دونالد ترامپ نشست و از حوزه قدرت، مصاحبه شونده فاکس نیوز را آچمز کرد. افشاگری‌های او از این شبکه، واکنش‌های بسیاری به همراه داشته است. حتی جان بولتون (اینجا) نیز به اظهارات وزیر خارجه واکنش نشان داد و سخنگوی وزارت خارجه این کشور نیز صراحتا اعلام کرد که نگران تاثیر صحبت‌های ظریف هستیم!(اینجا)

این نشان از هوش بالای دیپلماسی وزیر خارجه است، کما اینکه او قبل از سفر به نیویورک اعلام کرد که اهداف او صرفا رسانه ای است، و همین اتفاق هم افتاد، گفتگوی های او با سه شبکه بسیار مهم و پر مخاطب نه تنها آمریکا بلکه کل جهان، دست سیاست کثیف واشنگن را حداقل برای مردم آمریکا رو کرد با این تعریف که مالیت های مردم آمریکا دقیقا صرف چه کاری می شود؟

ظریف در شبکه افراطی (جمهوریخواه) فاکس نیوز درباره تیم Bافشاگری کرد. ظریف در حالی برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به دعوت جنبش عدم تعهد رفت که دولت واشنگتن در دو سال اخیر بدترین شرایط را برای مردم ایران رقم زده است. خروج از برجام، ایجاد تحریم‌های ثانویه، بازگشت یکجانبه تحریم‌های هسته‌ای، تحریم نفت و در نهایت تروریستی خواندن سپاه پاسداران، بخشی از اقدامات او علیه جمهوری اسلامی بود. در این شرایط وزیر خارجه کشورمان مانند همیشه فرصت را در نیویورک مغتنم شمرد و برنده‌ترین سلاح دیپلماسی را رو کرد. اکنون مردم آمریکا می‌دانند که دولتشان قابل اعتماد نیست. ظریف از تریبون رویترز، سی بی اس و فاکس نیوز، دست واشنگتن را برای افکار عمومی جهان رو کرد. اما چه کسی است که قدر دان این دیپلماسی باشد؟ اگر کمی بر علم روابط بین الملل تامل کنیم ظریف از پایگاه مرکزی دشمن با آگاه کردن افکار عمومی بر قلب دشمن خنجر زد!

مشروح مصاحبه پر چالش ظریف با فاکس نیوز را اینجا بخوانید.

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف آب در لانه مورچگان ریخت

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما
ظریف آب در لانه مورچگان ریخت
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در یادداشتي در فضاي مجازي به «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پاسخ داد
ظریف آب در لانه مورچگان ریخت - 0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به یادداشت «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نوشت: می‌دانید خانم! آنچه ظریف انجام داد کاری است که فارسی زبانان به آن «ریختن آب در لانه مورچگان» می‌گویند.

اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به گفتگو‌های رسانه‌ای محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در پیامی در فضای مجازی در حالی که شبکه‌های اجتماعی مستقر در آمریکا حساب‌های کاربران ایرانی را به بهانه‌های مختلف مسدود می‌کنند، مدعی آزادی در کشور خود شد و نوشت که ظریف برای استفاده از آزادی‌های آمریکا به نیویورک آمده است.

خواندن خبر در سایت منبع

مصاحبه ظریف با فاکس‌نیوز اقدامی سیاست‌مدارانه و مدبرانه

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
مصاحبه ظریف با فاکس‌نیوز اقدامی سیاست‌مدارانه و مدبرانه
نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، تاکید کرد: مصاحبه آقای ظریف با فاکس‌نیوز اقدام سیاست‌مدارانه و مدبرانه‌ای بود زیرا طرفداران ترامپ تاکنون مواضع جمهوری اسلامی ایران را به صورت مستقیم و از زبان مقامات ایرانی نشنیده بودند.

محمد کاظمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با یادآوری مصاحبه وزیر امور خارجه کشورمان با شبکه فاکس نیوز آمریکا، گفت: بهره‌برداران شبکه فاکس نیوز طرفداران آقای ترامپ هستند کما اینکه رئیس جمهور آمریکا نیز بارها علاقه خود به این رسانه را اعلام کرده است بنابراین مصاحبه آقای ظریف با این شبکه سبب شد تا طرفداران آقای ترامپ اظهارات مخالف با وی را برای اولین بار از این شبکه بشنوند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: فاکس نیوز رسانه‌ای است که بخشی از مردم آمریکا به خصوص مردم سنتی، ایالت‌های میانی و

فاکس نیوز رسانه مورد علاقه ترامپ و طرفدارانش است، بنابراین مصاحبه ظریف با این شبکه سبب شد تا این افراد برای اولین بار اظهارات مخالف با وی را از این شبکه بشنوند.

کسانی که با این دولت ارتباط نزدیکی دارند، با آن مانوس هستند و از این رسانه استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر طرفداران رئیس جمهور آمریکا تاکنون مواضع جمهوری اسلامی ایران را از زبان مقامات کشورمان و به صورت مستقیم نشنیده بودند بنابراین مصاحبه آقای ظریف با فاکس نیوز اقدام سیاست‌مدارانه و مدبرانه‌ای بود.

کاظمی افزود: اظهارات آقای ظریف درباره مواضع جمهوری اسلامی ایران بسیار منطقی بود، اگر طرفداران آقای ترامپ از حداقل منطق برخوردار باشند، تحت تاثیر جملات آقای ظریف قرار گرفته و می‌فهمند که ترامپ اقدام غیر حقوقی و غیرقانونی علیه ملت ایران اعمال کرده است.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در حقیقت لازم بود که پیام به صورت واضح به گروه‌های مختلف فکری وسیاسی آمریکا منتقل شود، آقای ظریف در این مصاحبه به خوبی در مورد انتخاب‌های جمهوری اسلامی در مقابل سیاست‌های دولت آمریکا توضیح دادند. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

تلویزیون چین: ظریف آمریکا را تهدید کرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
تلویزیون چین: ظریف آمریکا را تهدید کرد
پکن- ایرنا- 'سی جی تی ان' تلویزیون انگلیسی زبان چین در گزارشی اعلام کرد محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، آمریکا را تهدید کرده است که خروج از توافق هسته ای یکی از گزینه های مختلف ایران در برابر تحریم های آمریکا است.

به گزارش ایرنا این رسانه روز دوشنبه در گزارشی افزود: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در آمریکا گفته است انتخاب‌های جمهوری اسلامی بسیار متعدد است و مقام‌های کشور در حال بررسی آنان هستند و خروج از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) یکی از این انتخاب‌ها است.

گزارش می‌افزاید: تنش میان تهران و واشنگتن از زمانی که ترامپ سال گذشته از توافق هسته‌ای بین المللی با ایران خارج شد افزایش یافته است.

سی جی تی ان می‌گوید: آمریکا در ادامه اقداماتش علیه ایران، اوایل ماه جاری، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان یک گروه تروریستی معرفی کرد و معافیت موردی برای خریداران نفت ایران را هم تمدید نکرد.

گزارش می‌افزاید: وزیر امور خارجه ایران در آمریکا در گفت و گو با رسانه‌ها گفته است که عبور از تحریم‌ها اگرچه دشوار است اما تهران در این مسیر بیشترین تجربه را دارد.

'سی جی تی ان' ادامه داده است که ظریف درباره اینکه ایران دکترای عبور از تحریم‌ها را دارد، گفته است هیچ کشوری به‌اندازه ایران به دلیل نیاز دارای تجربه نیست و با استفاده از این تجربه‌ها و با اتکا به مردم، میزان فشار این تحریم‌ها به حداقل خواهد رسید.

**آساق**۱۹۰۴**

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
الفالف14 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۱ خرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۲۵ ۳۹۸۰۲۳۱۰۱۹عبداله سامری نماینده خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با اشاره به انتشاره عکسی از وی در فضای مجازی مبنی بر نشستن بر سره سفره افطار با غذاهای خاص گفت: در عکس مشخص است که افطار معمولی بود. وی گفت: عصر پنچ شنبه گذشته اینجانب برای بررسی مشکلات فاضلاب روستای سوره خرمشهر – شلمچه به این روستا رفتم. عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: بعد از بازدید میدانی و جلسه با اهالی محل، اینجانب را به افطار دعوت کردند و من هم در کنار آنها بر سر سفره نشستم. سامری گفت: برای اینجانب گوشت آوردند که بنا به توصیه پزشکان گوشت قرمز اصلا نمی‌خورم. نماینده خرمشهر در مجلس افزود: ضمن اینکه سفره افطار را مردم حوزه انتخابیه پهن کردند که در کنار سادگی برایم بسیار ارزشمند بود.
مهرمهر21 ساعت قبل
خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند اسرائیل دعوت نامه رسمی برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین را دریافت کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که کنفرانس اقتصادی بحرین مقدمه‌ای برای صلح است و صلح حقیقی با اشغالگری اسرائیل بر سرزمین‌های فلسطینیان و جولان و مزارع شبعا نشدنی است. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، فرماندهی کل تاکید کرد کنفرانس اقتصادی بحرین یکی از حلقه‌های توطئه علیه مساله فلسطین است. واشنگتن و متحدانش که تاکنون از راههای دیگر نتوانستند فلسطین و آرمان آنرا نابود کنند این بار از راه صلح اقتصادی وارد شده‌اند.
الفالف10 ساعت قبل
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم. وی افزود: در واقع قرآن «حبل‌المتین» و ریسمان محکم الهی است که تمسک به آن، هدایت انسان‌ها و دوری گزیدن آن‌ها از گمراهی و ضلالت را تضمین می‌کند. باقری تمسک به قرآن و عترت را ضامن سعادتمندی انسان قلمداد و خاطرنشان کرد: بر اساس روایات محکم موجود، «ثقل اکبر» یعنی همان قرآن کریم و «ثقل اصغر» یعنی عترت و اهل بیت پیامبر (علیهم‌السلام) از هم جداناپذیر هستند تا در حوض کوثر بر پیامبر عظیم‌الشأن اسلام وارد شوند. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: فهم این قرآن شریف که نور هدایت و صراط مستقیم الهی و جداکننده بین حق و باطل است، بدون اهل بیت (علیهم‌السلام) ممکن نمی‌شود و بر اساس آنچه از روایات و احادیث فهمیده می‌شود، قرآن در هنگام سختی‌ها یاری‌بخش انسان و راه خلاصی و نجات او از فتنه‌های زمانه است. وی تصریح کرد: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم.

اخبار بیشتر