حرف‌های جهانگیری در نشست امروز مجمع جهانی سلامت در کیش
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سلامت
پوشش خبری

حرف‌های جهانگیری در نشست امروز مجمع جهانی سلامت در کیش

جهانگیری: مجامع بین‌المللی در مقابل سیاست‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا سکوت نکنند

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
جهانگیری: مجامع بین‌المللی در مقابل سیاست‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا سکوت نکنند
خبرگزاری میزان- معاون اول رئیس جمهور گفت: انتظار ما از مجامع بین‌المللی به ویژه مجمع جهانی سلامت اینست که در مقابل سیاست‌های یکجانبه و غیرقانونی دولت آمریکا به خصوص در حوزه سلامت که ارتباط مستقیمی با جان مردم دارد و موضوعی کاملا بشری است سکوت نکنند.
جهانگیری: مجامع بین‌المللی در مقابل سیاست‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا سکوت نکنند - 0

گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت که در جزیره کیش برگزار شد، مطالب را عنون کرد.

متن کامل سخنان معاون اول رئیس جمهور به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

میهمانان ارجمند، عالی جنابان

صاحب نظران، فعالان و مسئولان حوزة سلامت

حضور شما در هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت را صمیمانه گرامی می‌دارم و از سیاست‌گذاران و دست‌اندرکاران این اقدام ارزنده کمال تشکر را دارم.

سلامت مساله نخست دیروز، امروز و فردای انسان و جامعه بشری است، که اکنون ابعادی فراتر از تن و حتی روان یافته است. امنیت پایدار، توسعه همه جانبه و متوازن و موزون و دستیابی به جهانی عاری از ترس و زور و خشونت و فقر، امروز بیش و پیش از هر چیز وابسته به وجود ذهن، زبان، اندیشه، اخلاق و به طور خلاصه انسان و اجتماعی سالم است.

سلامت، آن گونه که سازمان جهانی بهداشت تعریف می‌کند معنایی بسیار فراتر از صرف نداشتن بیماری دارد. سلامت یکی از جنبه‌های اصلی حقوق بشر و بزرگترین مصداق «عدالت اجتماعی» است که تحقق آن از مهمترین وظایف دولت‌هاست. از این منظر سلامت تنها کالای عمومی است که هم پیش شرط، هم محصول و هم شاخص اندازه‌گیری پایداری توسعه جوامع انسانی به شمار می‌رود. به این اعتبار، تحقق سلامت برای همه، باید به عنوان یک «ارزش همگانی" و یک آرمان اجتماعی و سیاسی مشترک» مورد اجماع همه دولت‌ها قرار گیرد. علاوه بر این، اکنون با تعمیم مفهوم سلامت به سلامت جهانی، آن را لازمه توسعه پایدار با هدف عدالت بین نسلی و ایجاد زمینه جهت شکوفایی استعداد‌ها و ظرفیت‌های همه شهروندان و نیل به جامعه سالم به شمار می‌آورند. در این تقسیم‌بندی جدید، مفهوم سلامت جهانی معادل «سلامت عمومی» است که کارکرد‌های «سلامت جهانی» را در سیاست خارجی برای برقراری ثبات و دموکراسی در کشورها، امنیت داخلی برای مقابله با بیوتروریسم و بیماری‌های عفونی و مقاومت‌های ضدمیکروبی، سرمایه‌گذاری برای تحقق ثبات اقتصادی و شکوفایی داخلی و بین‌المللی و انجام فعالیت‌های خیریه برای ریشه‌کنی فقر به عنوان دشمن اصلی توسعه برجسته می‌کند.

در جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصل بیست و نهم قانون اساسی و سیاست‌های کلان نظام سلامت بعنوان «حق اساسی و عمومی تمامی شهروندان» تعریف شده است و مسئولیت سیاستگذاری برای اجرای آن و اطمینان از دسترسی عموم به خدمات عادلانه و با کیفیت سلامت، به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سپرده شده است.

به رغم تنگنا‌ها و مسائل مختلفی که کشور ما در زمینه‌های مختلف با آن‌ها روبرو بوده است، جای خشنودی و امیدواری است که می‌توانیم بگوییم یکی از مهمترین دستاورد‌های کشور ما در چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران در همین زمینه است.محصول همراهی و پیشبرد نظام سلامت ما امروز افزایش امید به زندگی از ۵۴ سال به ۷۶ سال، کاهش چشمگیر مرگ و میر مادران باردار و کودکان و نوزادان، افزایش دسترسی عادلانه به خدمات گوناگون در سطوح مختلف سلامت و در تمامی مناطق کشور و با هدف محرومیت‌زدایی، توسعه تربیت و آموزش منابع انسانی سلامت اعم از پزشک، پرستار، ماما و کارشناسان گوناگون فعال در این حوزه و در نتیجه افزایش مطلوب رضایت شهروندان بوده است.افزایش معنادار کمی و کیفی حضور دختران و بانوان ایرانی در این بخش که به برکت برنامه‌های مدون توانمندسازی زنان به دست آمده است، نیل به این موفقیت‌ها را شتاب و امکان بیشتری داده است. مایلم در اینجا از ایجاد شبکه مراقبت‌های بهداشتی اولیه که بیش از سه دهه پیش و در اوج جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و محدودیت‌های گوناگون مالی و اجرایی بر اساس مدل بومی بهورز شکل گرفت نیز یاد کنم.این شبکه به گواه سازمان جهانی بهداشت یکی از مدل‌های موثر و قابل تعمیم در جهان برای گسترش عدالت محور خدمات سلامت به مناطق دور افتاده و محروم به شمار می‌رود و سهم عمده‌ای در بهبود شاخص‌های سلامت کشور ما داشته است.

دولت یازدهم در سال ۱۳۹۳ برنامه اصلی عدالت اجتماعی خود را با عنوان «طرح تحول سلامت» و با هدف نیل به پوشش همگانی سلامت آغاز کرد. این طرح که یکی از اساسی‌ترین برنامه‌های اجتماعی دولت به شمار می‌رود در دولت دوازدهم نیز ادامه یافت و به گواهی سازمان جهانی بهداشت، توانسته است گام‌های اساسی در زمینه افزایش دسترسی عادلانه به خدمات با کیفیت و کاهش دشواری‌های مالی با پوشش بیمه‌ای برای بیش از ۹۵ درصد شهروندان بردارد.علاوه بر این، اجرای ملی پوشش همگانی سلامت در ایران، دو سال پیش از تصویب اهداف توسعه پایدار توسط سازمان ملل متحد آغاز شد و به عنوان برنامه اصلی دولت و یکی از پایه‌های کلیدی تحقق حقوق شهروندی در جمهوری اسلامی ایران توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری سایر نهاد‌ها در حال اجرا است.در پی تصویب جهانی اهداف توسعه پایدار، کمیته ملی توسعه پایدار، ساختار خود را بر اساس یک مدل بومی با این اهداف هماهنگ کرده و از آن زمان با مسئولیت یکی از معاونان رئیس جمهور به کار خود ادامه می‌دهد.

به درستی گفته‌اند صلح، حفظ کره زمین، رفاه و کرامت، مردم و مشارکت، پنج رکن بنیادین اهداف توسعه پایدارند. در این میان نقش صلح و مشارکت به منظور ایجاد نظام حاکمیت مبتنی بر اصول توسعه پایدار و عدالت بین نسلی بسیار اساسی است. جمهوری اسلامی ایران در طول حیات چهل ساله خود همواره با تحریم‌های ظالمانه قدرت‌های بزرگ به ویژه آمریکا مواجه بوده که البته نتیجه آن تاب‌آوری و استقلال بیش از پیش کشور ما شده است.چنانکه بنا به گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی کشور ما امروز از جهت تولید علم در رده ۲۰ کشور نخست دنیا قرار گرفته و در این میان، سهم علوم سلامت چهل درصد از آن را تشکیل می‌دهد.

متأسفانه امروز شاهد رفتار‌های مخرب، غیرسازنده و ضدبشری دولت آمریکا علیه مردم ایران هستیم. آن‌ها به بهانه‌های واهی و تحت تأثیر فشار لابی‌های صهیونیستی از برجام به عنوان یک توافقنامه و دستاورد مهم بین‌المللی که به صلح و امنیت منطقه و جهان کمک می‌کند، خارج شدند.

ایران در چارچوب توافقنامه برجام به تمامی تعهداتش عمل کرد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان مرجع ذی‌صلاح نیز بار‌ها پایبندی کشورمان را تائید کرده است، اما دولت آمریکا نه تنها به تعهداتش عمل نکرد بلکه به اذعان خودشان سخت‌ترین تحریم‌های ممکن را علیه ملت ایران اعمال کرده‌اند. آمریکائی‌ها به دروغ می‌گویند که هدف تحریم‌ها دولت ایران است، حال آنکه تحریم‌ها بیشترین فشار را بر ملت ایران و معیشت آن‌ها وارد می‌کند.

متأسفانه دولت آمریکا علی‌رغم قوانین حقوق بشری با دست زدن به اقدامات ضدانسانی و وضع سخت‌ترین تحریم‌ها بر بخش سلامت، عملا امکان تأمین و واردات دارو‌های مورد نیاز بیماران خاص و تجهیزات پزشکی را با مشکلات جدی مواجه کرده است و جان بیماران زیادی را به خطر انداخته‌اند.

امروز با افتخار اعلام می‌کنیم که با تلاش و همت محققان و دانشمندان کشورمان بخش قابل توجهی از نیاز‌های دارویی کشور در داخل تولید می‌شود که حتی مازاد بر نیاز‌های داخلی قابلیت صادرات به کشور‌های نیازمند را دارد و واردات ما محدود به مواردی خاص و تهیه مواد اولیه است که کارشکنی دولت آمریکا و تهدید شرکت‌ها برای قطع همکاری با ایران مانع خرید و انتقال این اقلام به کشور شده است.

خوشبختانه طی سال‌های اخیر موفقیت‌های چشمگیری را محققین جوان کشورمان برای دانش بنیان شدن بخش سلامت داشته‌اند که از این میان می‌توان به دستاورد‌های فراوان در حوزه‌های پزشکی هسته‌ای، سلول‌های بنیادی، ترمیم سیستم‌های عصبی، تولید دارو‌های مختلف برای درمان بیماری‌های صعب‌العلاج و ده‌ها دستاورد دیگر اشاره کرد.

با وجود این انتظار ما از مجامع بین‌المللی به ویژه مجمع جهانی سلامت اینست که در مقابل سیاست‌های یکجانبه و غیرقانونی دولت آمریکا به خصوص در حوزه سلامت که ارتباط مستقیمی با جان مردم دارد و موضوعی کاملا انسانی است سکوت نکند و از تمامی ابزار‌ها و اهرم‌های در اختیار علیه اقدامات و سیاست‌های غیرانسانی و ضدبشری دولت آمریکا استفاده کند.

همچنین درخواست ما از کشور‌های منطقه اینست که با گسترش همکاری‌های منطقه‌ای در زمینه تولید دارو و تجهیزات پزشکی و نیز ایجاد زیرساخت‌های تعامل و همکاری میان مراکز و شرکت‌های فعال در بخش سلامت در کشور‌های منطقه بتوانیم بر مشکلات فرامنطقه‌ای نظیر تحریم غلبه کنیم چرا که ما معتقدیم با توجه به نقش ایران در تأمین بخش بزرگی از نیاز‌های دارویی کشور‌های منطقه، تحریم بخش سلامت ایران به معنای تحریم حوزه سلامت کشور‌های منطقه است.

دانشمندان ما در حیطه‌های گوناگون و به ویژه در علوم سلامت، در بسیاری از مناطق جهان سرآمد هستند. دانشگاه‌های ما علی رغم تحریم و دشواری‌های آن هزاران دانشجو از سراسر دنیا را به خود جذب کرده‌اند و پروژه‌های پژوهشی فراوانی با مشارکت دانشمندان دانشگاه‌های برتر جهان در این کشور در حال اجرا است. لازمه تحقق سلامت و پیشبرد آن به مفهوم متعالی‌اش، برخورداری از فضای ایمن، همزیستی و صلح است.ایران در تمامی تاریخ چند هزار ساله خود، سرزمین مهر و دوستی و مهد علم و دانش و هنر و ادبیات بوده است، اقوام ایرانی با رنگین کمانی از فرهنگ‌ها، زبان‌ها، گویش‌ها و اعتقادات مختلف در سراسر تاریخ، پذیرای ملل و اقوام دیگر بوده و میهمان‌نوازی آن‌ها زبانزد جهانیان بوده و هست. امروز هم ما همان ملتیم که در پی ساختن جهانی سالم و سرشار از صلح و جامعه برخوردار و در مسیر توسعه همه جانبه و پایدار با محوریت سلامت است. ما به دنبال دور کردن همه تهدید‌ها و تحریم‌ها و نزدیک کردن دنیایی عاری از زور و خشونت و ناامنی هستیم.

عالیجنابان، اندیشمندان و محققان ارجمند

برای ما مایه امید و برای دشمنان ما مایه عبرت است که ما در عین سختی‌ها توان بالیدن و شکفتن داریم.

باعث خوشوقتی است که در همین شرایط سخت تحریم، دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان تنها عضو از منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا توانسته است در مجمع جهانی سلامت حضور یابد و در فرایند دستورسازی سلامت جهان به عنوان سفیر ایران زمین، نقش معنادار و فعال ایفا کند.

برگزاری همین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت در هنگامه‌ای که کشور عزیز ما آماج ناجوانمردانه‌ترین و شدید‌ترین تحریم‌های تاریخ خود قرار گرفته است در خور تقدیر است. حضور بیش از یک‌صد دانشمند صاحب‌نظر جهانی از حدود ۵۰ کشور جهان در این نشست مهم نشانه آن است که اگرچه سلامت نیز امروز مقوله‌ای سیاسی شده است، اما دانشمندان و صاحب نظران نظام سلامت با هدف بهبود زندگی انسان، فارغ از مرز‌های سیاسی و براساس اصول مشارکت علمی و التزام اجتماعی می‌اندیشند و می‌کوشند. جامعه، نهاد‌های علمی پژوهشی و اجرایی و کشور ما برای دستیابی به این اهداف از هر نظر مناسب و مساعد است.

کشور ما و منطقه‌ای که در آن قرار داریم از جهت موقعیت اقلیمی و مناسبات سیاسی در معرض تحولات گسترده و عمیق قرار دارد، اما توانسته است دشواری‌های گوناگون را با موفقیت پشت سر بگذارد. منطقه ما بیشترین ضربه را از افراطی‌گری و تروریسم بین‌المللی متحمل شده است، اما در آستانه زدودن کشور‌ها از این خطر ضد انسانی است.

وقوع سیل اخیر در ایران، آزمونی جدی برای محک شعار‌های پر طمطراق حقوق بشری دولت آمریکا بود. در حالی که ایران درگیر سیلی ویرانگر بود و به بیش از نیمی از استان کشور ما خسارات سنگینی وارد شد، اما مانع تراشی‌ها و تحریم‌های ظالمانه آمریکا مانع از کمک رسانی سایر کشور‌ها و سازمان‌های بین المللی به سیل زدگان گردید. در این میان حتی سازمان‌های امدادی نظیر هلال احمر جمهوری اسلامی ایران هم از تحریم‌ها مستثنی نشدند و عملا در مسیر امداد رسانی‌های بین المللی به سیل زدگان محدودیت‌های زیادی ایجاد شده است.

البته این افتخاری است بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران که اعلام کنیم به رغم همه این کارشکنی‌ها و مانع تراشی‌ها و به همت همه دست اندرکاران بخش سلامت کشورمان اعم از پزشکان، پرستاران، بهیاران و مدیران این بخش، به حول و قوه الهی به رغم گستره وسیع مناطق سیل زده، تاکنون هیچگونه بیماری اپیدمی و همه گیری در این مناطق مشاهده نشده است که جا دارد از همه کسانی که در این زمینه به صورت شبانه روزی تلاش کردند، تشکر نمایم.

خانم‌ها و آقایان

اکنون هم ما در معرض بحران‌های گوناگون طبیعی حاصل از دخالت انسان‌ها قرار گرفته‌ایم. سیلی فراگیر در هفته‌های گذشته کشور ما را دچار مشکلات گوناگونی از جمله در زمینه سلامت کرده است، اما ملت و دولت و حاکمیت در امداد و کمک چیزی فروگذار نکرده‌اند. بیش از نیمی از پناهندگان و آوارگان حاصل از جنگ و تروریسم دنیا در این منطقه از جهان هستند.از جمله کشور ما در طول چهار دهه گذشته بیش از ۳ میلیون نفر مهاجر و پناهنده را در خود جای داده و با گشاده‌رویی خدمات سلامت و سایر نیاز‌های مهاجرین را با کمترین استفاده از کمک‌های بین‌المللی در اختیار آنان قرار داده است.

اکنون هم مدیریت اجرایی کشور در کنار همه مردم و نهاد‌های مدنی به دنبال آنند که شهروندان آسیب دیده از حادثه سیل از تهدید سلامت چه جسمی، چه روانی و چه فردی و چه اجتماعی دور شوند. مساله امروز ما بازسازی سالم شهر‌ها و روستا‌ها در مسیر توسعه‌ای پایدار است. طبیعتا سلامت سنگ بنای این تلاش است.

خواندن خبر در سایت منبع

آغاز نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت با حضور جهانگیری

ایسناخبرگزاری ایسنا
آغاز نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت با حضور جهانگیری
هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت، با حضور معاون اول رییس‌جمهور آغاز شد.

به گزارش ایسنا، ‌ شش دستور کار اصلی این نشست شامل بیماری‌های غیر واگیر و سلامت روان، سلامت در شرایط ناپایدار، بهداشت محیط و مسائل زیست محیطی، آموزش سلامت و آموزش پزشکی، سلامت جهانی در جهان در حال گذار و همچنین توسعه پایدار نسلی است.

ایران اولین کشور منطقه غرب آسیا، شمال آفریقا و کشورهای عضو مدیترانه شرقی است که عضو مجمع جهانی سلامت شده و برای اولین بار نیز این نشست در منطقه برگزار می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

جهانگیری: زندگی مردم با مشکل مواجه شده است

الفخبرگزاری الف
جهانگیری: زندگی مردم با مشکل مواجه شده است
معاون اول رییس‌جمهور فشار آمریکا به ملت ایران از طریق تحریم های ظالمانه را اقدامی ضدانسانی، ضد حقوق بشر و تروریسم اقتصادی دانست و گفت:‌ بر خلاف شعارهایی که می دهند که هدف از تحریم اعمال فشار بر دولت جمهوری اسلامی ایران است، این تحریم ها منجر به فشار سنگینی بر ملت ایران شده و زندگی مردم با مشکل مواجه شده است.

به گزارش الف، ‌ اسحاق جهانگیری در بدو ورود به کیش، برگزاری نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت در جزیره کیش را یادآور شد و اظهار کرد: نشست مجمع جهانی سلامت فرصتی است که کشورهای شرکت کننده تجربیات موفق خود را با یکدیگر در میان بگذارند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از تجربه موفقی در زمینه سلامت برخوردار است، تصریح کرد: با اقدامات بسیار خوبی که پس از انقلاب اسلامی صورت گرفته شاهد کاهش چشمگیر مرگ و میر مادران و کودکان و افزایش امید به زندگی هستیم.

معاون اول رییس‌جمهور همچنین از طرح تحول نظام سلامت به عنوان یکی از کارهای مهم بخش سلامت در دولت یازدهم و دوازدهم یاد کرد و گفت: این برنامه همچنان در دست اقدام قرار دارد و اثرات مثبتی در نظام سلامت کشور داشته است.

وی فشار آمریکا به ملت ایران از طریق تحریم‌های ظالمانه را اقدامی ضدانسانی، ضد حقوق بشر و تروریسم اقتصادی دانست و اظهار کرد: ‌بر خلاف شعارهایی که می‌دهند که هدف از تحریم اعمال فشار بر دولت جمهوری اسلامی ایران است، این تحریم‌ها منجر به فشار سنگینی بر ملت ایران شده و زندگی مردم با مشکل مواجه شده است.

معاون اول رییس‌جمهور افزود: این فشارها تامین دارو و واردات نیازهای پزشکی را نیز با مشکل مواجه کرده است که این مشکلات توسط آمریکا ایجاد شده است.

جهانگیری خلیج فارس را منطقه‌ای استراتژیک و راهبردی برای جمهوری اسلامی ایران توصیف و خاطرنشان کرد: ما همواره از امنیت و صلح و کشتیرانی آزاد در خلیج فارس دفاع و حراست کرده‌ایم و جمهوری اسلامی به این حفاظت و حراست پایبند است.

وی ادامه داد: همه اقداماتی که کشورها برای پایداری صلح انجام می‌دهند در راستای منافع ملی این کشورهاست. خط قرمز ما مانند هر کشوری این است که اگر اقدامی در تضاد با منافع ملی ایران انجام شود، ما نیز برای دفاع از امنیت ملی خود هر اقدامی که لازم باشد را انجام خواهیم داد.

جهانگیری اضافه کرد: البته ایران در طی قرن‌ها و سالهای گذشته پاسدار امنیت خلیج فارس بوده و امروز نیز جمهوری اسلامی به عنوان بزرگترین کشور در این آبراه بین المللی پاسدار امنیت و صلح و ثبات در منطقه است.

خواندن خبر در سایت منبع

جهانگیری: تحریم جان بیماران را به خطر انداخته

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
جهانگیری: تحریم جان بیماران را به خطر انداخته
معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه متأسفانه امروز شاهد رفتارهای مخرب، غیرسازنده و ضدبشری دولت آمریکا علیه مردم ایران هستیم، گفت: متأسفانه دولت آمریکا علی‌رغم قوانین حقوق بشری با دست زدن به اقدامات ضدانسانی و وضع سخت‌ترین تحریم‌ها بر بخش سلامت، عملاً امکان تأمین و واردات داروهای مورد نیاز بیماران خاص و تجهیزات پزشکی را با مشکلات جدی مواجه کرده است و جان بیماران زیادی را به خطر انداخته‌اند.

خبرگزاری ایسنا: معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه متأسفانه امروز شاهد رفتارهای مخرب، غیرسازنده و ضدبشری دولت آمریکا علیه مردم ایران هستیم، گفت: متأسفانه دولت آمریکا علی‌رغم قوانین حقوق بشری با دست زدن به اقدامات ضدانسانی و وضع سخت‌ترین تحریم‌ها بر بخش سلامت، عملا امکان تأمین و واردات داروهای مورد نیاز بیماران خاص و تجهیزات پزشکی را با مشکلات جدی مواجه کرده است و جان بیماران زیادی را به خطر انداخته‌اند.

اسحاق جهانگیری در هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت گفت: حضور مهمانان را در نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت صمیمانه گرامی می‌دارم و از سیاستگذاران و دست اندرکاران برگزاری مجمع سپاسگزارم.

وی افزود: سلامت مسئله نخست دیروز، امروز و فردای انسان و جامعه بشری است که اکنون ابعادی فراتر از قبل را دارد. امنیت پایدار، توسعه همه جانبه و متوازن و موضوع دست‌یابی به جهانی عاری از ترس و زور و خشونت و فقر امروز بیش از هر چیزی وابسته به اندیشه و اخلاق به طور خلاصه انسان است.

وی ادامه داد: سلامت آنگونه که سازمان جهانی بهداشت تعریف می‌کند بنای بسیار فراتر از صرف نداشتن بیماری دارد. سلامت یکی از جنبه‌های اصلی حقوق بشر و بزرگترین مصداق عدالت اجتماعی است که تحقق آن از مهمترین وظایف دولت‌ها به شمار می‌رود و از این منظر سلامت تنها کالای عمومی است که هم محصول و شاخص اندازه گیری پایداری توسعه جوامع انسانی به شمار می‌رود.

معاون اول رییس‌جمهور گفت: در تقسیم‌بندی جدید، مفهوم سلامت معادل سلامت عمومی است که کارکردهای سیاسی از جمله برقراری ثبات و دموکراسی، امنیت داخلی برای مقابله با تروریسم و کنترل بیماری‌های عفونی را شامل می‌شود، سیاست‌های جدید سلامت، تحقق ثبات اقتصادی و شکوفایی داخلی و بین المللی و انجام فعالیت‌های خیریه برای ریشه‌کنی فقر به عنوان دشمن اصلی توسعه را برجسته می‌کند.

معاون اول رییس‌جمهور افزود: در جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصل ۲۹ قانون اساسی به صورت‌های کلان نظام سلامت به عنوان حق اساسی و عمومی شهروندان تبدیل شده است و مسئولیت سیاست‌گذاری برای اجرای قانون و اطمینان از دسترسی عموم به خدمات عادلانه و با کیفیت سلامت بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سپرده شده است.

جهانگیری ادامه داد: علی‌رغم مسائل مختلفی که کشور ما در زمینه‌های مختلف با آن روبرو بوده است جای خوشنودی و امیدواری است که می‌توانیم بگوییم یکی از مهمترین دستاوردهای نظام ما در چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران در همین زمینه است. محصول چهل‌ سالگی انقلاب ما امروز افزایش امید به زندگی از ۵۴ سال به ۷۶ سال، کاهش چشمگیر مرگ و میر مادران باردار، کودکان و نوزادان و افزایش دسترسی عادلانه به خدمات گوناگون در سطوح مختلف سلامت بوده است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: در تمامی مناطق کشور و با هدف محرومیت‌زدایی و توسعه، تربیت و آموزش نیروی انسانی و سلامت اعم از پزشک، پرستار، ماما و کارشناسان گوناگون و فعال در حوزه صورت گرفته که نتیجه آن افزایش مطلوب رضایت شهروندان بوده است.

وی گفت: افزایش معنادار کمی و کیفی حضور بانوان ایرانی در این بخش به برکت نظام جمهوری اسلامی بدست آمده است که این موفقیت‌ها را شتاب بیشتر داده است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: شبکه بهداشت ایران یکی از مدل‌های موثر و موفق و قابل تعمیم در جهان برای گسترش عدالت محور خدمات سلامت به مناطق دورافتاده و محروم به شمار می‌رود و سهم عمده‌ای در بهبود شاخص‌های سلامت کشور ما داشته است. دولت یازدهم در سال ۱۳۹۳ برنامه اصلی عدالت اجتماعی خود را با عنوان طرح تحول سلامت و با هدف پوشش همگانی سلامت آغاز کرد، این طرح یکی از اساسی‌ترین برنامه‌های اجتماعی دولت به شمار می‌رود و در دولت دوازدهم نیز ادامه یافت و به گواه سازمان جهانی بهداشت توانسته است گام‌های اساسی در زمینه افزایش دسترسی عادلانه به خدمات با کیفیت داشته باشد، همچنین توانستیم پوشش بیمه‌ای برای بیش از ۹۵ درصد شهروندان را داشته باشیم.

جهانگیری ادامه داد: انجام پوشش همگانی سلامت به عنوان برنامه اصلی سلامت یکی از برنامه‌ها برای تحقق حقوق شهروندی توسط وزارت بهداشت و با همکاری سایر نهادها در حال اجرا است، در پی تصویب برنامه جهانی اهداف توسعه پایدار، کمیته ملی توسعه پایدار ساختار خود را بر اساس مدل بومی با این اهداف هماهنگ کرده و از آن زمان با مسئولیت یکی از معاونان رئیس جمهور به کار خود ادامه می‌دهد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: به درستی گفته‌اند صلح، رفاه و کرامت مردم و مشارکت اجتماعی و حفظ کره زمین از اهداف توسعه پایدار هستند و در این میان نقش و مشارکت به منظور ایجاد نظام حاکمیت مبتنی بر اصول توسعه پایدار و عدالت بین نسلی بسیار اساسی است.

جهانگیری افزود: جمهوری اسلامی ایران در طول حیات ۴۰ ساله خود همواره با تحریم‌های ظالمانه قدرت‌های بزرگ به ویژه آمریکا مواجه بوده که البته نتیجه آن تاب آوری و استقلال بیش از پیش ما شده است، چنان که به گواه گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی کشورمان امروز از جهت تولید علم در رده بیست کشور نخست دنیا قرار گرفته و در منطقه خود اول است.

خواندن خبر در سایت منبع

جهانگیری: امید به زندگی مردم ایران افزایش یافته است

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
جهانگیری: امید به زندگی مردم ایران افزایش یافته است
جهانگیری گفت: محصول چهل‌سالگی انقلاب ما امروز افزایش امید به زندگی از ۵۴ سال به ۷۶ سال کاهش چشمگیر و مرگ و میر مادران باردار کودکان و نوزادان و افزایش دسترسی عادلانه به خدمات گوناگون در سطوح مختلف سلامت بوده است.

به گزارش افکارنیوز،

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت گفت: حضور مهمانان را در نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت صمیمانه گرامی می‌دارم، از سیاستگذاران و دست اندرکاران برگزاری مجمع سپاسگزارم.

وی گفت: سلامت مسئله نخست دیروز امروز و فردای انسان و جامعه بشری است که اکنون ابعادی فراتر است قبل را دارد، امنیت پایدار، توسعه همه جانبه و متوازن و موضوع دست‌یابی به جهانی عاری از ترس و زور و خشونت و فقر امروز بیش از هر چیزی وابسته به اندیشه و اخلاق به طور خلاصه انسان است.

وی افزود: سلامت آنگونه که سازمان جهانی بهداشت تعریف می‌کند بنای بسیار فراتر از صرف نداشتن بیماری دارد. سلامت یکی از جنبه‌های اصلی حقوق بشر و بزرگترین مصداق عدالت اجتماعی است که تحقق آن از مهم‌ترین وظایف دولت‌ها به شمار می‌رود و از این منظر سلامت تنها کالای عمومی است که هم محصول و شاخص اندازه‌گیری پایداری توسعه جوامع انسانی به شمار می‌رود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در تقسیم‌بندی جدید مفهوم سلامت، معادل سلامت عمومی است که کارکردهای سیایی از جمله برقراری ثبات و دموکراسی، امنیت داخلی برای مقابله با تروریسم و کنترل بیماری‌های عفونی را شامل می‌شود، سیاست‌های جدید سلامت، تحقق ثبات اقتصادی و شکوفایی داخلی و بین المللی و انجام فعالیت‌های خیریه برای ریشه‌کنی فقر به عنوان دشمن اصلی توسعه را برجسته می‌کند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: در جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصل ۲۹ قانون اساسی به صورت‌های کلان نظام سلامت به عنوان حق اساسی و عمومی شهروندان تبدیل شده است و مسئولیت سیاست‌گذاری برای اجرای قانون و اطمینان از دسترسی عموم به خدمات عادلانه و با کیفیت سلامت برعهده وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی سپرده شده است.

جهانگیری ادامه داد: علی‌رغم مسائل مختلفی که کشور ما در زمینه‌های مختلف با آن روبه‌رو بوده است جای خوشنودی و امیدواری است که می‌توانیم بگوییم یکی از مهمترین دستاوردهای نظام ما در چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران در همین زمینه است. محصول چهل‌سالگی انقلاب ما امروز افزایش امید به زندگی از ۵۴ سال به ۷۶ سال کاهش چشمگیر و مرگ و میر مادران باردار کودکان و نوزادان و افزایش دسترسی عادلانه به خدمات گوناگون در سطوح مختلف سلامت بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

جهانگیری: ایران برای قرن‌ها پاسدار امنیت خلیج فارس بوده است

ایرناخبرگزاری ایرنا
جهانگیری: ایران برای قرن‌ها پاسدار امنیت خلیج فارس بوده است
کیش- ایرنا- معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه ایران در قرن ها و سال های گذشته پاسدار امنیت خلیج فارس بوده و امروز نیز به عنوان بزرگترین کشور در این آبراه بین المللی پاسدار امنیت و صلح و ثبات در منطقه است، تاکید کرد: برای دفاع از امنیت ملی خود از هیچ اقدامی دریغ نخواهیم کرد.

به گزارش بامداد دوشنبه ایرنا، اسحاق جهانگیری که به منظور سخنرانی در هفتمین نشست منطقه‌ ای مجمع جهانی سلامت به جزیره کیش سفر کرده است، در بدو ورود به این جزیره در جمع خبرنگاران اظهار داشت: نشست مجمع جهانی سلامت فرصتی است که کشورهای شرکت کننده تجربیات موفق خود را با یکدیگر در میان بگذارند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از تجربه موفقی در زمینه سلامت برخوردار است، تصریح کرد: با اقدام‌های بسیار خوبی که پس از انقلاب اسلامی صورت گرفته، شاهد کاهش چشمگیر مرگ و میر مادران و کودکان و افزایش امید به زندگی هستیم.

معاون اول رئیس جمهوری همچنین از طرح تحول نظام سلامت به عنوان یکی از کارهای مهم بخش سلامت در دولت یازدهم و دوازدهم یاد کرد و گفت: این برنامه همچنان در دست اقدام قرار دارد و اثرات مثبتی در نظام سلامت کشور داشته است.

جهانگیری در ادامه به ظرفیت‌های گسترده مناطق آزاد کشور اشاره کرد و افزود: در مقطع فعلی بیشتر از مواقع دیگر به ظرفیت مناطق آزاد کشور نیاز داریم که بتواند در اقتصاد کشور به خصوص در بخش صادرات و واردات نقش آفرین باشد.

وی همچنین فشار آمریکا به ملت ایران از طریق تحریم‌های ظالمانه را اقدامی ضدانسانی، ضد حقوق بشر و تروریسم اقتصادی دانست و اظهار داشت: بر خلاف شعارهایی که می‌دهند که هدف از تحریم اعمال فشار بر دولت جمهوری اسلامی ایران است، این تحریم‌ها منجر به فشار سنگینی بر ملت ایران شده و زندگی مردم با مشکل مواجه شده است.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: این فشارها تامین دارو و واردات نیازهای پزشکی را نیز با مشکل مواجه کرده که این مشکلات از سوی آمریکا ایجاد شده است.

جهانگیری در ادامه خلیج فارس را منطقه‌ای استراتژیک و راهبردی برای جمهوری اسلامی ایران توصیف و خاطرنشان کرد: همواره از امنیت و صلح و کشتیرانی آزاد در خلیج فارس دفاع و حراست کرده‌ایم و جمهوری اسلامی به این حفاظت و حراست پایبند است.

وی ادامه داد: همه اقداماتی که کشورها برای پایداری صلح انجام می‌دهند در راستای منافع ملی این کشورهاست. خط قرمز ما مانند هر کشوری این است که اگر اقدامی در تضاد با منافع ملی ایران انجام شود، ایران نیز برای دفاع از امنیت ملی خود هر اقدامی که لازم باشد، انجام می‌دهد.

جهانگیری افزود: البته ایران در قرن‌ها و سال‌های گذشته پاسدار امنیت خلیج فارس بوده و امروز نیز جمهوری اسلامی به عنوان بزرگترین کشور در این آبراه بین المللی پاسدار امنیت و صلح و ثبات در منطقه است.

به گزارش ایرنا، هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت امروز دوشنبه با سخنرانی معاون اول رئیس جمهوری درباره ظرفیت‌های نظام سلامت ایران و برنامه‌های دولت برای ارتقای جایگاه سلامت کشور آغاز خواهد شد.

برگزاری نشستی با حضور مدیران مناطق آزاد کشور و تبیین برنامه‌ها و رویکردهای دولت برای استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت مناطق آزاد در جهت توسعه اقتصادی و مقابله با تحریم‌ها، از دیگر برنامه‌های جهانگیری در این سفر خواهد بود.

هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت، برای نخستین بار در منطقه غرب آسیا با میزبانی مشترک دانشگاه علوم پزشکی تهران و سازمان منطقه آزاد کیش در این جزیره برگزار می‌شود.

در این نشست ۲روزه، ۱۸۱سخنرانی از سوی وزیران، مسئولان، اساتید علمی ایران و ۴۰ کشور دنیا در قالب چهارplanery (نشست جامع) و ۳۰ پنل، در پنج گروه شش ‌تایی انجام می‌شود.

سلامت در جهان درحال گذار، توسعه پایدار سلامت، بیماری‌های غیرواگیر و سلامت روان، سلامت در شرایط نا ایمن و بحرانی و بهداشت محیط و آموزش سلامت و نقش فناوری در سلامت، ۶ محور اصلی این برنامه است.

نشست منطقه ‌ای مجمع جهانی سلامت، نهم و دهم اردیبهشت (۲۹ و ۳۰ آوریل ۲۰۱۹) در جزیره کیش برگزار می‌‌شود.

شبد**۱۹۵۳**۱۳۷۹

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

واکنش به تهدید ترور سردار قاآنی

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

بررسی دقیق‌تر رد صلاحیت‌ها

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
بسته انتخاباتی امشب دقیق‌تر به موضوع رد صلاحیت‌ها پرداخته است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ بسته انتخاباتی امشب دقیق‌تر به موضوع رد صلاحیت برخی نمایندگان مجلس فعلی پرداخته است.

ذره‌بین ۸ | دست قدرت خدا

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
۲۷ دی ماه ۹۸؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از ۸ سال برای خطبه‌های نماز جمعه راهی مصلای تهران می‌شوند. اوضاع پیچیده منطقه و جهان در این دو هفته پر افت و خیز باعث شد تا رسانه‌های جهان به گمانه زنی درباره سخنان رهبر معظم انقلاب بپردازند. چندین شبکه تلویزیونی داخلی و خارجی نیز به صورت زنده این رویداد را پوشش دادند. اما آنچه خطبه‌های ۲۷ دی ماه را از دیگر رویدادها متفاوت می‌کرد چه بود؟ پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR در هشتمین شماره از گزارش‌های خبری-تحلیلی ذره‌بین به این موضوع می‌پردازد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

پیام مقام معظم رهبری به اتحادیه انجمن‌های اسلامی در اروپا

مهرمهر22 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
سایت دانا، تیرماه ۹۴: پدر طب اسلامی در یزد گفت: زمان برگشت به طب اسلامی فرا رسیده است و بایستی با جایگزین کردن طب اسلامی به جای پزشکی مدرن به کمک مردم بیاییم. پدر طب اسلامی داروی طب اسلامی را بدون عوارض و مفید دانست و داروهای شیمیایی را با عوارض بالا عنوان کرد. پدر طب اسلامی گفت: طب باید به بهبودی و کاهش بیماری انسان شود و این درست برعکس انتظار ما از طب می‌باشد. خردادماه ۹۴ ایسنا در گزارشی با تیتر «پدر طب اسلامی در ایران مطرح کرد: درمان روزانه ۱۵۰ نفر مبتلای به بیماری‌های صعب‎العلاج با طب اسلامی» ادعاهای او را منتشر کرد. ایسنا، خرداد ۱۳۹۴: پدر طب اسلامی ایران از درمان روزانه ۱۵۰ نفر مبتلای به بیماری‌های صعب‎العلاج با طب اسلامی در قم خبر داد.

چین و ویروس کرونا؛ از واکنش سریع دولت تا سرایت به اقتصاد +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
تاکنون ۱۲۸۷ نفر به این ویروس مبتلا شده و ۴۱ نفر نیز در چین جان خود را از دست داده‌اند. افراد سالخورده و شهروندانی که به نوعی بیمار هستند بیشتر از افراد دیگر در معرض ابتلا به این ویروس قرار دارند. البته دولت چین نیز اقداماتی را برای کمک فوری به مبتلایان به این ویروس در دستور کار قرار داده است. همچنین تصویری از حضور تعداد زیادی از کامیون‌های حمل گوشت و سبزی منتشر شده که برای انتقال غذا به مردم شهر ووهان در حاشیه اتوبان متوقف شده‌اند. در ۱۳ شهر چین، تردد وسایل حمل و نقل عمومی مانند قطار و اتوبوس به دلیل شیوع این ویروس مرگبار متوقف شده است.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

سرمایه گذاری صباایده در استارتاپ فلایتیو؛ ‌مالک آپارات وارد بازار گردشگری آنلاین می‌شود

تکراتوچند ثانیه قبل

محسن رفیقدوست، پدربزرگ موشکی ایران است/ هر که از خط ولایت جدا شد، خوراک و طعمه گرگ‌های سیاسی خواهد شد

اعتمادآنلاین4 دقیقه قبل

حماس و فتح برای مقابله با معامله قرن همکاری می‌کنند

ایرنا5 دقیقه قبل

دژاگه: باخت مقابل پرسپولیس را جبران می‌کنیم

ایرنا6 دقیقه قبل

بیرانوند: به خاطر گل‌محمدی در پرسپولیس ماندم

ایرنا7 دقیقه قبل

جزییات جدید حادثه هواپیمای گرگان به تهران

الف7 دقیقه قبل

اردوغان: نباید اجازه تبدیل لیبی به جولانگاه تروریست‌ها داده شود

مهر9 دقیقه قبل