1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

امروز - 10 اردیبهشت - روز ملی خلیج فارس است

زنجیره انسانی در ساحل خلیج فارس تشکیل شد

مهرخبرگزاری مهر
زنجیره انسانی در ساحل خلیج فارس تشکیل شد
بوشهر - همزمان با روز ملی خلیج فارس، زنجیره انسانی در ساحل شهر بوشهر تشکیل شد.

به گزارش خبرنگار مهر، به مناسبت روز ملی خلیج فارس، علاوه بر استاندار و شماری از مدیران دستگاه‌های اجرایی، دانش آموزان، قشرهای مختلف مردم هم در تشکیل زنجیره انسانی حضور داشتند.

در این مراسم که در ساحل شهر بوشهر برگزار شد، دوچرخه سواران، دوندگان، گروه‌های رزمی، ملوانان و… حضور داشتند و روز ملی خلیج فارس را گرامی داشتند.

علاوه بر این گروه موزیک نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، با نواختن آهنگ، این روز را گرامی داشتند.

تشکیل زنجیره انسانی به مناسبت روز ملی خلیج فارس با حضور قشرهای مختلف مردم هم همراه بود و با همدلی و اتحاد، یکپارچگی خود را برای حمایت و حراست از خلیج فارس به نمایش گذاشتند.

خواندن خبر در سایت منبع

آغاز پنجمین گشت کاوشگر خلیج فارس در آب‌های جنوب کشور

ایرناخبرگزاری ایرنا
آغاز پنجمین گشت کاوشگر خلیج فارس در آب‌های جنوب کشور
تهران- ایرنا - پنجمین گشت کاوشگر خلیج فارس در آب های جنوب کشور، فردا به مناسبت روز ملی خلیج فارس در بندر بوشهر آغاز می شود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، پنجمین گشت کاوشگر خلیج فارس در آبهای جنوب کشور پس از بازدید مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری، عبدالکریم گراوند ‏استاندار بوشهر و جمعی از مدیران و روسای دانشگاه هاب دریایی کشور، ۱۱ اردیبهشت به مدت دو هفته در بندر بوشهر ‏آغاز می‌شود. ‏

در این گشت که به مناسبت روز ملی خلیج فارس ‏صورت می‌گیرد، تیم تحقیقاتی کاوشگر خلیج فارس بخشی از برنامه تحقیقاتی و نمونه برداری در خلیج فارس را در حضور مدیران ‏ارشد وزارت علوم، روسا و نمایندگان دانشگاه‌های خلیج فارس، علوم و فنون دریایی خرمشهر، مازندران، علوم کشاورزی و منابع ‏طبیعی گرگان، صنعتی امیرکبیر و پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی انجام خواهند داد. ‏

در این گشت که از دهانه اروندرود در خلیج فارس تا مرزهای اقیانوس هند در دریای عمان امتداد می‌یابد، ضمن ‏انجام نمونه برداری‌های فیزیک، شیمی، زمین شناسی و زیست شناسی در خلیج فارس و دریای عمان در ۶۵ ایستگاه در ‏قالب ۱۱ ترانسکت، وضعیت آلودگی در دریاهای جنوب کشور و لایه کم اکسیژن در دریای عمان مورد بررسی قرار خواهد گرفت. ‏

پنجمین گشت تحقیقاتی که بخشی از برنامه پایش بلند مدت خلیج فارس و دریای عمان محسوب می‌شود، ‏تاثیرات سیلاب‌های اخیر جنوب کشور بر وضعیت محیط دریایی خلیج فارس را نیز مورد پایش قرار می‌دهد.

علمی ۹۰۱۴**‏۱۴۸۵

خواندن خبر در سایت منبع

زنگ روز ملی خلیج فارس در بوشهر به صدا درآمد

مهرخبرگزاری مهر
زنگ روز ملی خلیج فارس در بوشهر به صدا درآمد
بوشهر - در آئینی با حضور معاون فرهنگی و هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی زنگ روز ملی خلیج فارس در بوشهر به صدا درآمد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید مجید حسینی در مراسم زنگ روز ملی خلیج فارس در مدرسه فرزانگان بوشهر اظهار داشت: خلیج فارس برای تمام ایرانی‌ها و آزاداندیشانی که دل در گرو این منطقه دارند مهم و ارزشمند است.

وی بیان کرد: خلیج فارس سرآغاز حکایت سرافرازی و پیروزی ملت و دریچه‌ای برای شناخت درست سرزمین ماست.

حسینی بیان کرد: خلیج فارس نه تنها بهانه‌ای برای تجارت و دریانوردی است بلکه فکر و فرهنگ از خلیج فارس به عالم رفته است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به دانش آموزان گفت: شما میراث‌داران امین و راستین نام و نشان خلیج فارس هستید که باید در حراست از این نام و نشان کوشا باشید.

وی افزود: روز ملی خلیج فارس روزی است که باید به ایران و خلیج فارس و به بوشهر سلام کنیم، سلام به شما دانش آموزان که مالکان فردای ایران هستید.

خواندن خبر در سایت منبع

امضای تفاهم‌نامه همکاری آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه خلیج فارس و دانشگاه رستوک آلمان

فارسخبرگزاری فارس
امضای تفاهم‌نامه همکاری آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه خلیج فارس و دانشگاه رستوک آلمان
تفاهم‌نامه همکاری مشترک دانشگاه خلیج فارس و دانشگاه رستوک آلمان، در راستای گسترش همکاری‌های آموزشی و تحقیقاتی منعقد شد.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دانشگاه خلیج فارس، تفاهم‌نامه همکاری مشترک دانشگاه خلیج فارس و دانشگاه رستوک آلمان، در راستای گسترش همکاری‌های آموزشی و تحقیقاتی منعقد شد.

براساس این تفاهم‌نامه امکان همکاری آموزشی و تحقیقاتی مانند تبادل دانشجو به خصوص در حوزه شیمی، فرصت مطالعاتی و انجام پروژه‌های مشترک بین دانشکده‌ها برای مدت ۵ سال برقرار خواهد بود و در آینده نیز قابل تجدید می‌باشد.

صدیقه هاشم‌نیا رئیس دانشکده علوم پایه دانشگاه خلیج فارس و پرفسور پیتر لانگر رئیس دانشکده شیمی دانشگاه رستوک آلمان این تفاهم‌نامه همکاری را امضا کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

نام خلیج فارس نشانه هویتی جوامع پیرامونی است

ایرناخبرگزاری ایرنا
نام خلیج فارس نشانه هویتی جوامع پیرامونی است
بندرعباس - ایرنا - نام ها نشانه هایی اند برای شناخت هویت، افراد، اشیاء، مکان های جغرافیایی، سلسله های پادشاهی، سیاره ها و چیزهای دیگر که چندان تفاوتی در کارکردشان نمی کند.

به گزارش ایرنا، گاهی شهرت و آوازه یک نام حس غرور، عزت، شرف و آبرو را در انسان تقویت می‌کند و گاه مایه ننگ و سرافکندگی می‌شود که ما را با گذشته، حال و آینده خود پیوند می‌دهد.

مانند تخت جمشید که نشانه تمدن هخامنشی است که از گذر زمان برجای مانده و امروز با نگاهی به آن حس عظمت، بزرگی و غرور می‌کنیم که بخشی از ساکنان این دیار در گذر زمان هستیم و نیاکان مان چنین عظمتی را شکل داده‌اند.

اسامی تاریخی بارها و بارها در کتاب‌های تاریخی تکرار شده‌اند، از بین این نام‌ها برخی تنها برای تاریخ نگاران آشنایند و برخی برای جهانیان، اما داشته هایی اند که ما را با گذشته و هویت خود پیوند می‌زنند.

با نام بردن از بندرعباس سلسله صفوی و اقدام‌های شاه عباس صفوی در بیرون راندن استعماگران پرتقالی از خلیج فارس در ذهن‌ها تداعی می‌شود، یا نام نادرشاه افشار یادآور تلاش‌ها برای تاسیس ناوگان دریایی است.

خلیج فارسی که روزی وسعتش به گونه‌ای بوده که دجله، فرات و کارون مستقیم وارد آن می‌شدند خود مامن و یاد آور تمدن‌های کهنی شکل گرفته در پیرامون خود است، در خصوص این دریای استثنایی با چند تن از مدرسان دانشگاه‌ها صحبت کردیم که هر کدام از دید خود مطالبی بیان کردند.

**نگاهی به موقعیت جغرافیایی خلیج فارس

مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس و لارستان گفت: خلیج فارس دریای نیم بسته‌ای است که از یک طرف به آب‌های آزاد ارتباط دارد و در محدوده ۲۳ تا ۳۰ درجه عرض شمالی و ۴۸ تا ۵۶ درجه طول شرقی واقع شده است و طول ساحل آن از دهانه فاو تا بندرعباس ۱۳۷۵ کیلومتر می‌شود.

حیدر قادری در گفت و گوبا ایرنا افزود: عمق آن به ندرت از ۷۳ تا ۲ دهم تا ۹۱ و نیم متر تجاوز می‌کند و عمق متوسط آن بین ۲۵ تا ۳۵ کیلومتر است که در دهانه تنگه هرمز به ۱۰۰ متر می‌رسد و به همین دلیل تمام خلیج فارس تشکیل فلات قاره می‌دهد.

وی بیان داشت: خلیج فارس به لحاظ طبیعی و ساختمان با دریاهای اطراف تفاوت دارد زیرا از جمله دریاهای کوچک داخلی بوده که وسعتش ۲۲۶ هزار کلیومتر مربع و نصف دریای مازندان است.

قادری افزود: کمتر دریایی یافت می‌شود که این دریا شباهت داشته باشد و از لحاظ ساختمان و تاریخ پیدایش شباهتی با دریاهای اطراف خود ندارد و امتداد جلگه‌های اطراف ایران محسوب می‌شود.

به گفته این مدرس دانشگاه، قدیمی‌ترین کتبیه‌ی یافت شده در خصوص خلیج فارس به زمان آشوری‌ها باز می‌گردد که از آن با عنوان ناررتو به معنای رود تلخ نام برده‌اند.

قادری خاطر نشان کرد: اما در زمان حفر کانال سوئز کتیبه از میان داریوش هخامنشی بدست می‌آید که در آن از خلیج فارس با عنوان دریایی که به پارس می‌رسد نام می‌برد.

وی اشاره کرد: نام خلیج فارس را برای نخستین بار یونانیان بکار برده‌اند و عنصر ایرانی، فارسی یا عربی در این نام گذاری دخالتی نداشته‌اند، مورخان یونانی و رومی مانند هرودت، استرابون، کرسیوس رومی و محققان اسلامی مانند اصطخری، مسعودی، ابوریحان بیرونی، ابن حوقل، مقدسی، مستوفی و ناصر خسرو در آثار و نوشته‌های خود با کلمه خلیج فارسی از آن یاد کرده‌اند، بطلمیوس ۲ قرن قبل از میلاد مسیح از واژه سینوس پرسیکوس به معنای خلیج فارس استفاده کرده است.

** خلیج فارس از چند جنبه حایز اهمیت بالایی است

این اقلیم شناس اظهار داشت: موقعیت راهبردی، منابع انرژی، بازار مصرف و مسایل فرهنگی ایدوئولوژیکی از جمله دلایل اهمیت این دریای نیم بسته در طول تاریخ بوده و هست چراکه به علت واقع شدن در محور ارتباطی اروپا، آفریقا و آسیای جنوبی و جنوب شرقی و همچنین از نظر راهبردی واقع شدن در خاورمیانه (غرب آسیا) مورد توجه جهانیان است.

قادری افزود: اینجا بخشی از یک سیستم ارتباطی اقیانوس اطلس دریای مدیترانه، دریای سرخ، اقیانوس هند و اقیانوس آرام را به هم پیوند می‌دهد و از دیرباز تا کنون مرکز تهیه و پخش کالا بوده و همچنان نیز است.

این مدرس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: خلیج فارس در مرکز جغرافیای فرهنگی جهان اسلام واقع شده و اهمیت و ارزش هیچ دریایی دیگری به اندازه خلیج فارس نیست و به همین دلیل مورد توجه همه کشورهای بزرگ بوده و هست، دولت آمریکا نیز با توجه به مولفه‌های مهم بیان شده خلیج فارس را همواره بخشی از راهبرد و استراتژی امنیت ملی خود می‌داند.

** هویت زدایی با نادیده گرفتن نام خلیج فارس

عضو هیات علمی و مدرس تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس می‌گوید: در ۷۰ سال گذشته در نام خلیج فارس تشکیک و تحریف ایجاد می‌کنند و ما ایرانی‌ها به عنوان بحث هویتی باید شبه زدایی کنیم.

مصطفی مجد خاطرنشان کرد: هویت منطقه و هویت اسلامی ایرانی با خلیج فارس پیوند و گره خورده است و کسانی که نمی‌خواهند این را ببینند، انکارش می‌کنند.

وی افزود: پنج هزار سال از تاریخ خلیج فارس می‌گذرد و اگر پدیده جدیدی ایجاد می‌شود آنها هستند که باید از این تاریخ چند هزار ساله استفاده کنند، اینجا مهد و میهن و جای مللی است که قرن‌ها در کنار هم زندگی می‌کرده‌اند.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس ادامه داد: این مانند آن است که ما ایرانی‌ها زبان عربی را نادیده بگیریم، درصورتیکه بر اساس اصل ۱۶ قانون اساسی «از آنجا که زبان قرآن و علوم و معارف اسلامی عربی است و ادبیات فارسی کاملا با آن آمیخته است این زبان باید پس از دوره ابتدایی تا پایان دوره متوسطه در همه کلاس‌ها و در همه رشته‌ها تدریس شود»، زبان عربی بخشی از فرهنگ و هویت جامعه ایرانی را تشکیل می‌دهد و نمی‌توان آنرا نادیده گرفت.

مدرس تاریخ و تمدن اسلامی گفت: نادیده گرفتن خلیج فارس حتی در نام؛ از سوی هر فرد و دولتی که در اطراف زندگی می‌کند هویت زدایی بوده و منجر به گم شدن در عرصه جهانی می‌شود و این هویت زدایی از خویش نیز است.

وی ابراز داشت: تاریخ کهن خلیج فارس می‌تواند حلال مشکل‌های کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس که با یکدیگر اختلاف مرزی دارند، باشد.

** پیوند زدن به گذشته جهانی با استفاده از فرهنگ و تاریخ جهانی

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس بیان داشت: در آمریکا به نوروز ایران، فرهنگ هند وچین ارزش و اهمیت فراوانی می‌دهند زیرا اینگونه بهتر خود را با گذشته و هویت و عمق و فرهنگ و تمدن بشری پیوند می‌دهند.

مجد افزود: این موضوع باید مورد توجه ملل، اساتید، فرهیختگان و مدیران کشورهای همسایه قرار داشته باشد تا با تقویت پیوندهای خود با گذشته دچار بی هویتی نشوند.

** خلیج فارس محل خیزش تمدن‌های بشری

وی تصریح کرد: خلیج فارس از مناطق بسیار مهم گذشته و حال بوده و در آینده هم این اهمیت باقی خواهد ماند، از سوی دیگر اینجا تنها محل ارتباط سه قاره و یک دریای صرف با امکانات اقتصادی و تجاری صرف نیست، بلکه مکان خیزش فرهنگ و تمدن بشری و باستانی مانند تمدن‌های بین النهرین همچون بابل، آشور، عیلام، سومر، هخامنشیان، سکوکیان، اشکانیان، ساسانیان و مسلمانان است.

** استعمارگران سعی در حاشیه قرار دادن تمدن کهنسال منطقه دارند

این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس افزود: خلیج فارس تجلی فرهنگ و تمدن کهنسال منطقه است که با ظهور پدیده استعمار و اشغال آن توسط آنان سعی شده به یک موضوع در حاشیه تبدیل شود.

مجد افزود: با نادیده گرفتن خیزش‌های تمدنی و فرهنگی خلیج فارس اینجا را تبدیل به محل برخوردهای خود کرده و سعی کرده‌اند تمدن کهنسال منطقه را در حاشیه قرار دهند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر باید از نقش دولت هایی آگاهی یابیم که تلاش کرده‌اند حقوق دریایی خلیج فارس را در برابر متجاوزان استعمارگر پرتغالی، انگلیسی و غیره حفظ کنند که دولت صفویه در صف مقدم این ایفاء نقش قرار دارد.

** مناطقی که در گذشته اهمیت داشته‌اند مجدد احیا شوند

وی اضافه کرد: مطالعه خلیج فارس نشان می‌دهد در گذشته کدام مناطق اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده‌اند و باید به فکر احیای آنها باشیم.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس بیان داشت: جاسک به عنوان دروازه خلیج فارس از دوره هخامنشیان بندری آباد و پر جمعیت بوده، بندرلنگه که از آن با عنوان عروس خلیج فارس یاد می‌شود به دلیل همتا نداشتن به این نام نامگذاری شده است.

مجد بیان داشت: از قرن پنج تا هشتم هجری همه راه‌های دریایی به جزیره کیش ختم می‌شد و اکنون نیز آثاری از بناهای ممتاز آن دوره باقی است، تاریخ و زندگی تمدن جیرفت و قوم بلوچ، لیروانی‌ها، بنی کعب و بندرسیراف با خلیج فارس آمیخته بوده و این‌ها اهمیتی بیش از آنچه بیان می‌شود دارند.

وی گفت: خلیج فارس از منظر فرهنگی هم اهمیت بالایی دارد و در اینجا دریاوردانی پروروش یافته و تربیت شده‌اند که هدایتگر دیگر دریانوردان ناآشنا به منطقه بودند و عنوان هایی نظیر شیران دریا، دریانوردان پیروز برای آنها بکار برده می‌شد.

مجد بیان داشت: شیخ شهاب‌الدین احمد بن ماجد سعدی کنگی چهره مشهور این میدان است که تالیفی به نام الفوائد الاصول العلم بحر و القواعد نگاشته که برای دریانوردان ناآشنا به منطقه بسیار آموزنده بوده است.

** استعمارگران برای سود و کسب منافع اقتصادی به اینجا چشم دوخته‌اند

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس افزود: این صدای خلیج فارس است «هر کسی که به من آگاه‌تر است بهتر از من سود می‌برد».

وی اظهار داشت: آیا ما که اطراف آن زندگی می‌کنیم نسبت به خلیج فارس آگاه تریم یا آنان که با افزون طلبی خویش تنها در پی کسب سود و بهره‌های تجاری و فرهنگی به آن چشم طمع دوخته‌اند و برای حفظ منافع و سرمایه خود نگاه امنیتی دارند.

وی ادامه داد: خلیج فارس اقیانوس زبان‌های باستانی بوده و وجوع جذابی مانند نوروز دریا که تجلس شرایط تاریخی و فرهنگی ایرانی است در اینجا قابل مشاهده است.

وی اظهار داشت: بنابراین اگاهی همه جانه نسبت به خلیج فارس برای حفظ این میراث زمین شناسی و تاریخ زمین شناسی کمک کننده است.

**پدیده نفوذ صهیونیسم در خلیج فارس جدی گرفته شود

وی بیان داشت: زمانی نگرانی دست یابی شوروی به خلیج فارس را داشتیم و زمانی نگرانی استعمارگران پرتغالی، انگلیسی و آمریکایی و امروز نگرانی از صهیونیسم جهانی بسیار جدی است و باید پدیده نفوذ صهیونیسم در خلیج فارس را باید جدی بگیریم.

وی اشاره کرد: صهیونیست‌ها چون در فلسطین نتوانستند بر مقاومت چیره شوند با نزدیک کردن خود به کشورهای حاشیه خلیج فارس سعی در جبران شکست خود از این طریق دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس بیان داشت: اگر به این موضوع نگاه فرهنگی داشته باشیم موفق به شکست صهیونیسم که در پی کاستن از ارزش‌های فرهنگی و تعامل فرهنگی قومی میان مردم منطقه است خواهیم شد.

وی افزود: به عنوان کشورهای منطقه باید دور هم نشسته و مانع از نفوذ صهیونیسم جهانی شویم.

*** پیوندهای فرهنگی اجتماعی در منطقه تقویت شود

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس ابراز داشت: شیعه و سنی، فارس و عرب در خلیج فارس و هرمزگان نمونه‌ای از هویت وحدت آفرین در کنار خلیج فارس بودند، اکنون رابطه فامیلی و قومی بین مردمان این سوی خلیج فارس با سوی دیگر آن وجود دارد که باید حفظ و تقویت شود.

مجد خاطر نشان کرد: نگاه کشورهای جنوبی حاشیه خلیج فارس به این نام، حتی نگاهی که به جزایر سه گانه دارند هویت زدایی از خودشان نیز است.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس گفت: ایرانیان از هزاران سال قبل مرز بندی‌های سیاسی را بر اساس شناخت عوارض جغرافیایی و نام گذاری بر روی آنها می‌شناخته‌اند که اگر این کشورها واقعیت را بپذیرند بسیاری از اختلاف‌ها رخ نخواهد داد.

مدرس تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس خاطر نشان کرد: نگاه بسته و تنگ حاکمیتی و حکومتی نشانه نبود مطالعه در خصوص این منطقه به خصوص مطالعه‌های فرهنگی است، خلیج فارس را نباید ازنگاه حاکمان دید بلکه حاکمان باید نگاه خود را بر اساس خلیج فارس تطبیق دهند.

** اسامی انتقال دهنده هویتی هستند

عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان و کارشناس ارشد جغرافیای سیاسی هم در این خصوص اظهار داشت: جای نام‌ها یا نام مکان‌ها دارای بار جغرافیایی اند که برای شناخت مکان‌ها و آدرس دادن بکار می‌رود.

مهدی میرزاده خاطر نشان کرد: نام مکان‌ها دارای بار هویتی و فرهنگی اند که زیست و زندگی کنونی انسان را با گذشته پیوند می‌زنند و در واژه گزینی‌ها سعی می‌شود نام‌های تاریخی انتخاب شود تا انتقال هویتی انجام گیرد.

** تغییر و بکارگیری نام تقلبی برای مکان تاریخی موجب ایجاد خلاء هویتی و تشویش تاریخی می‌شود

وی گفت: برخی مکان‌ها و جاها دارای نام قدیمی اند که برای ساکنان آن منطقه بار معنایی و هویتی خاصی دارد مانند دریای عرب که نشان دهنده محل زیست اعراب و شکل گیری و حضور تمدن‌ها و قلمرو اعراب بوده است.

عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان افزود: اگر امروز با یک جعل و تقلب نام تاریخی یک منطقه جغرافیایی تغییر کند ارتباط ما به عنوان ساکنان آن منطقه با گذشته قطع شده و دچار خلاء هویتی و تشویش تاریخی می‌شویم.

میرزاده بیان داشت: امروزه هویت ایرانی ما با مکان‌ها، آثار تاریخی و متون مشخص می‌شود و نام‌های جغرافیایی این هویت را از نسلی به نسل دیگر منتقل و اعتماد به نفس جمعی را باز تولید می‌کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس ابراز داشت: دفاع از نام‌های تاریخی دارای بار ارزشی و اهمیت بالایی برای جوامع است و همین کارکرد سیاسی اجتماعی موجب تقویت غرور ملی در شهروندان می‌شود.

** نشانه‌های هویتی زیادی به سرقت رفته است

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس اظهار داشت: نام بی هویت خلیج عربی را اولین بار انگلیسی‌ها، جمال عبدالناصر و زعمای عراق استفاده کردند و تا قبل از آن اثری از این واژه مجعول در متون وجود نداشته و در پشت این تحریف یک غرض ورزی و هدف سیاسی نهفته است.

میرزاده بیان داشت: اکنون نسبت به تحریف نام خلیج فارس حساس شده‌ایم ولی باید در نظر داشته باشیم بسیاری از داشته‌های ما ایرانی‌ها به سرقت رفته که می‌توان به معماری جنوب ایران که شاخص آن معماری بستکی است و یا ساز و عود که ابزار ایرانی موسیقی است اشاره کرد.

** حساسیت زدایی از بکارگیری نام مجعول برای خلیج فارس به معنای شکست فرهنگی است

عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان اشاره کرد: تا کنون این سرقت و تحریف نسبت به نام خلیج فارس رخ نداده ولی شهروندان جدید و حتی فرزندان کنونی جامعه ممکن است با تبلیغات و کارهای فرهنگی که تحریف کنندگان انجام میدهند حساسیت خود را نسبت این موارد از دست بدهند.

وی اشاره کرد: در گذر زمان از بکار گیری واژه مجعول حساسیت زدایی می‌شود و بدین ترتیب یک ملت از هویت تاریخی فرهنگی اش تهی و در فرهنگ کشور دیگری مضمحل می‌شود که این اتفاق به معنای شکست فرهنگی است.

** همه اقشار جامعه باید در دفاع از نام خلیج فارس فعال‌تر عمل کنند

میرزاده با بیان اینکه کارکردها و محیط زیست به اندازه نام خلیج فارس برای جوامع پیرامونی آن هم دارای اهمیت است، گفت: برای دفاع از نام خلیج فارس همه اقشار جامعه باید فعال‌تر عمل کنند و نسبت به داشته‌های خود حساسیت داشته باشند، ورود دولت اثر دارد ولی کافی نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان افزود: قدرت‌ها برای تسلط بر قلمروها هزینه‌های سنگین نظامی نمی‌کنند بلکه با بکارگیری ابزار فرهنگی و تبلیغات افکار کشور هدف را به مانند کشور خود می‌کنند.

میرزاده ادامه داد: زمانی که کشوری از طریق افکار و اذهان بر جامعه‌ای برای اجرای اهداف خود مسلط شود نیازی به لشکر کشی نظامی ندارد، تغییر ذائقه مردم و نام مکان‌ها مقدمه هایی برای قلمرو خواهی و تسلط بر قلمروهاست.

وی اضافه کرد: وقتی جامعه‌ای پیوند خود را با فرهنگ و هویت خویش از دست دهد به مانند لوح سفیدی می‌شود که هر چیزی می‌توان بر آن نگاشت و بدین ترتیب مردم یک قلمرو در راستای اهداف قلمرو دیگر حرکت می‌کنند.

این مدرسان دانشگاه متفق اند که تغییر نام خلیج فارس منجر به از دست رفتن هویت ساکنان در اطراف آن می‌شود و مقدمه‌ای است که کشورهای دیگر (سلطه‌گر) بتوانند مردمان را بر طبق نظر و میل خود هدایت کنند.

این کار از سوی کسانی درحال انجام است که خود باید در راستای حفظ نام و نشان خود در عرصه جهانی باشند و اینگونه به نظر می‌رسد که حاکمان این کشورها متوجه این معنی نیستند و تیشه به ریشه‌های خود می‌زنند.

دهم اردیبهشت ماه به مناسبت سالروز آزادسازی جزیره هرمز از اشغال بیگانگان بوسیله امام قلی خان در دوره صفویه به نام روز ملی خلیج فارس نامگذاری شده است.

سردار امام قلی خان در این روز (۲۱آوریل ۱۶۲۲میلادی) موفق شد به ۱۱۷ سال تسلط پرتغالی‌ها بر سواحل جنوبی کشور پایان دهد.

این روز در سال ۱۳۸۴ به نام روز «ملی خلیج فارس» نامگذاری شد.

۳۲۱۹/ ۶۰۴۸

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم/ تبریک ویژه ظریف برای روز ملی خلیج‌فارس

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
۱۰ اردیبهشت روز ملی خلیج‌فارس است که به همین مناسبت ظریف این روز را اینگونه در صفحه اینستاگرامش تبریک گفت.

نظرها

در ادامه بخوانید

کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

الفالف13 ساعت قبل
آنطور که در فضای مجازی گفته شده در ادامه پورشه متوقف نمیشود و چند متر جلوتر به پراید دیگری که گوشه‌ی خیابان پارک بوده می‌خورد و آسیب شدیدی نیز به آن پراید وارده شده و بر اثر این برخورد یک دستگاه ۲۰۶ دیگر نیز ضربه می‌بیند. اما نکته تاسف‌بار و قابل‌تامل این حادثه کجاست؟! پلیس: داد نکش آدم کشتیندختر: کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! این فرهنگ منحط از کجا سر ریز می‌شود و سر منشا این نگاه را در کجا می‌توان پیدا کرد؟! شما می‌توانید نظرات خود را با الف درمیان گذاشته و واکنش خود را به این فیلم و رفتار نشان دهید.

مجری صدا و سیما به دنبال پدر زن پولدار!

برترین‌هابرترین‌ها15 ساعت قبل
عصرایران: مجری برنامه «سلام صبح بخیر» در شبکه سه دارد مثلا گزارش ماجرای دو پسر و دختر پورشه سوار اصفهانی که یک بی نوای پراید سوار را کشتند تعریف می‌کند، به پورشه و دختر جوان که می‌رسد انگار که آب از لب و لوچه‌اش آویزان شده باشد می‌گوید از این دخترهای پورشه سوار اگر غلامی چیزی می‌خواهند من در خدمتم. در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

صفحه اول روزنامه‌های امروز (عکس)

14+
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
سخنگوی سازمان آتش نشانی: ساعت ۱۳ و ۲۱ دقیقه ظهر امروز حادثه آتش سوزی در خیابان اشرفی اصفهانی نرسیده به جلال آل احمد اطلاع رسانی شد که متاسفانه در این حادثه یک نفر جان خود را از دست دادجلال ملکی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: با اطلاع به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی بلافاصله سه ایستگاه به محل حادثه اعزام شدند. وی گفت: محل حادثه یک مجتمع مسکونی چهارطبقه بود که در حیاط جنوبی آن یک مغازه حدود ۲۵ متری وجود داشت که کاربری آن تعمیرات خودرو و تعویض روغن است. ملکی افزود: همچنین در بخشی از حیاط لوازم یدکی نیز نگهداری می‌شد که با رسیدن ماموران سازمان آتش نشانی محل کاملا شعله ور و تخریب شده بود و در محل حادثه یک دستگاه سمند و یک دستگاه پراید وجود داشت. وی گفت: با ایمن سازی محل سریعا آتش نشانان کار را آغاز کردند و بعد از دقایقی آتش خاموش شد. ملکی گفت: کار آواربرداری همچنان ادامه دارد.

متهم رضوی در دومین روز محاکمه

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سید محمدهادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه، در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلال گران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیما7 ساعت قبل

گزینه جذاب در لیست خرید پرسپولیس

افتصادنیوز13 ساعت قبل

سالی سخت در پیش داریم

صدا و سیما2 ساعت قبل