عربستان «صدور دستور قتل خاشقچی» را تکذیب کرد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

عربستان «صدور دستور قتل خاشقچی» را تکذیب کرد

روزنامه ترکیه‌ای: محافظ شخصی بن‌سلمان خاشقچی را تکه تکه کرده

فراروخبرگزاری فرارو
روزنامه ترکیه‌ای: محافظ شخصی بن‌سلمان خاشقچی را تکه تکه کرده
روزنامه ینی شفق نوشت: گروهی که خاشقچی را به قتل رساندند دقایقی بعد کشور را ترک کرده و ماموریت گروه دوم که از بین بردن آثار جرم بود، آغاز شد.
روزنامه ترکیه‌ای: محافظ شخصی بن‌سلمان خاشقچی را تکه تکه کرده - 0

ینی شفق روزنامه نزدیک به مقام‌های ترکیه جزئیات تازه‌ای را در باره خاشقچی روزنامه نگار عربستانی که دوم اکتبر (۱۰ مهر) داخل کنسولگری کشورش در استانبول ترکیه ناپدید شد، منتشر کرده است. بر این اساس قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی و مثله کردن او، از سوی محافظ شخصی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی انجام شده است.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبری المیادین، روزنامه ینی شفق نوشته است: گروهی که خاشقچی را به قتل رساندند دقایقی بعد کشور را ترک کرده و ماموریت گروه دوم که از بین بردن آثار جرم بود، آغاز شد.خاشقچی ۵۹ ساله که با روزنامه واشنگتن پست همکاری می‌کرد، چند روز پیش برای کار‌های اداری مربوط به ازدواج خود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد و از آن زمان اطلاعی از او در دست نیست.

کنسول سعودی در استانبول که تاکنون نتوانسته است پاسخ مناسبی به افکار عمومی ارائه کند، ادعا کرده که دوربین‌های این ساختمان در روز وقوع حادثه خاموش بوده است.

منابع غیررسمی به رسانه‌های ترکیه گفته‌اند که وی از سوی ۱۵ ماموری که در روز و ساعت حضور او در کنسولگری، از عربستان به استانبول سفر کرده بودند، به قتل رسیده است.

روزنامه واشنگتن پست روز جمعه در گزارشی به نقل از منابع خبری خود نوشته بود که دولت ترکیه، مستندات صوتی و تصویری در اختیار دارد که ثابت می‌کند خاشقچی شکنجه شده و سپس به قتل رسیده است.

به گفته این روزنامه، آنکارا این اطلاعات را با دولت آمریکا در میان گذاشته، اما کاخ سفید تاکنون واکنشی به آن نشان نداده است.

روز چهارشنبه ۲۲ سناتور آمریکایی در نامه‌ای به «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا خواستار تحقیق درخصوص خاشقچی و تحریم احتمالی عربستان سعودی شده بودند.

با این وجود، ترامپ در گفتگو‌های مطبوعاتی خود از آن زمان اشاره‌های متعددی به روابط تجاری با ریاض داشته و به عقیده کارشناسان، بعید است قصد محکومیت این جنایت احتمالی را داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

ریاض درباره ناپدید شدن خاشقچی شفاف سازی کند

مهرخبرگزاری مهر
ریاض درباره ناپدید شدن خاشقچی شفاف سازی کند
سخنگوی دولت آلمان با ابراز نگرانی نسبت به ناپدید شدن منتقد سعودی از ریاض خواست تا در این باره شفاف سازی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آلمان، «استفان زایبرت» سخنگوی دولت آلمان در خصوص ناپدید شدن «جمال خاشقجی» منتقد و روزنامه نگار عربستان اظهار داشت: برلین نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرده و خواستار شفاف سازی های لازم از سوی دولت ریاض است.

وی با لحنی هشدار آمیز افزود: برلین انتظار دارد که ریاض در کوتاهترین زمان ممکن اقدام به شفاف سازی های قابل اعتماد کند.

این در حالی است که «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه در واکنشی نسبت به ناپدید شدن خاشقجی مراتب نگرانی برلین را اعلام کرده بود. 

از سوی دیگر سفیر عربستان سعودی بعد از حدود ۱ سال تنش با آلمان، به تازگی به برلین بازگشته است.

گفتنی است جمال خاشقچی  ۱۱ روز پیش پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه ناپدید شد. برخی رسانه ها چند روز بعد گزارش دادند که جسد خاشقجی به صورت مثله شده و با آثار فراوان شکنجه در استانبول پیدا شده است.

نام خاشقجی در فهرست افراد بازداشتی و تحت تعقیب رژیم آل سعود قرار داشت و وی از بیم بازداشت شدن، در خارج از عربستان زندگی می کرد. 

خواندن خبر در سایت منبع

عربستان «صدور دستور قتل خاشقچی» را تکذیب کرد

فارسخبرگزاری فارس
عربستان «صدور دستور قتل خاشقچی» را تکذیب کرد
وزیر کشور عربستان سعودی شایعه صدور دستور قتل روزنامه‌نگار سعودی در کنسولگری استانبول را «اتهامات دروغ» توصیف و گفت، کشورش به قوانین بین‌الملل پایبند است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزیر کشور عربستان سعودی در اولین واکنش به جنجال حادثه «ناپدید شدن» جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی، اعلام کرد که آنچه درباره صدور دستور قتل خاشقچی به ریاض نسبت داده می‌شود، صحت ندارد. 

«عبدالعزیز بن سعود بن نایف بن عبدالعزیز» وزیر کشور عربستان تأکید کرد که کشورش «اتهامات دروغین که رسانه‌ها [درباره حادثه خاشقچی] منتشر کرده‌اند و دولت و مردم پادشاهی عربستان سعودی را در خصوص حادثه ناپدید شدن شهروند سعودی جمال خاشقچی هدف قرار داده‌اند تقبیح و از آن ابراز انزجار می‌کند».

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، وزیر کشور سعودی گفت «آنچه درباره وجود دستور به قتل او [خاشقچی، از جانب حکومت سعودی] مطرح شده، بی‌اساس است و حکومت به اصول، عرف و قوانین بین‌الملل پایبند است». 

این مقام سعودی به تشکیل کمیته تحقیق مشترک آنکارا-ریاض اشاره و از این اقدام تمجید و بر «اهمیت نقش رسانه‌ها در انتقال حقایق و عدم تأثیر بر مسیر تحقیق و اقدامات قضایی» تأکید کرد. او همچنین ادعا کرد که کشورش بر «حفظ منافع شهروندانش در داخل و خارج [از عربستان] و روشن شدن کامل حقیقت در خصوص ناپدید شدن جمال خاشقچی تأکید دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

چه کسانی و چرا به هاشمی حمله می‌کردند؟ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور22 ساعت قبل
این رخداد مشخصا درباره هاشمی با تخریب‌های گسترده آنها در مقطع انتخابات مجلس ششم رخ داد؛ به نحوی که با محفلی کردن انتخابات و تخریب همه‌جانبه علیه هاشمی او را نفر سی‌ام انتخابات کردند. این فعال سیاسی در جای دیگری در باره فضای سیاسی حاکم در دوره هاشمی گفته بود: «در دوران هاشمی، کسانی تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. مجتبی بدیعی‌، عضو دیگر شورای مرکزی مشارکت هم در روزنامه بیان به تاریخ۱۵دی۷۸ هاشمی را عامل تمام گرفتاری‌ها معرفی کرد و گفت که هاشمی یک فاجعه است. در میان تمام افراد تندرو اکبر گنجی، همت مضاعفی در تخریب هاشمی داشت. علی‌اکبر محتشمی، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون هم درباره خصوصیات هاشمی چنین گفته بود: «از نظر ما هاشمی رفسنجانی با ناطق نوری تفاوتی ندارد؛ زیرا اتخاذ مواضع غیرشفاف در قبال اصلاحات فرقی با مخالفت ندارد».

ویدیو/ پلوسی: این ٢ اتهام می‌تواند ترامپ را به استیضاح بکشاند/ برای رئیس جمهوری و آمریکا دعا می‌کنم!

انتخابانتخاب20 ساعت قبل

آمادگی مردم ایران برای رویارویی با دشمن

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
وی اضافه کرد: فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و افتخاری در شروع دفاع مقدس بود. سردار شریف گفت: امروز از صدام و ژنرال‌های قدکشیده‌اش خبری نیست و آنچه ذهن تاریخی ما را پر کرده درس‌ها و عبرت‌هایی است که باید از فتح خرمشهر بگیریم. وی در ادامه با بیان اینکه امروز عربده‌های امریکا به جایی نمی‌رسد اظهار داشت: ما لحظه‌ای از قدرتمند شدن دست بر نمی‌داریم و با سربلندی اعلام می‌کنیم که امروز از هر زمانی دیگر برای رویارویی با دشمن باانگیزه‌تر و آماده‌تر هستیم. وی افزود: امروز نه رویای سیاسی و نه رویای نظامی شما هماورد فلسطین نیست و ظرف کمتر از ۷۲ ساعت رزمندگان فلسطین کاری کردند که شما آتش بس را درخواست کنید. سردار شریف اضافه کرد: ما چهل سال است که در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کنیم و امروز به برکت ماه مبارک رمضان و پیروزی جبهه مقاومت و برای حمایت از فلسطین به صحنه می‌آییم.

سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ ۹۰ درصد اقتصاد ایران در اواسط دهه ۸۰ دولتی و تنها ۱۰ درصد آن به تعاونی‌ها و بخش خصوصی اختصاص داشت. بازدهی پائین شرکت‌های دولتی در سال ۸۴ به ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی رهبر معظم انقلاب انجامید. چهار دولت مجری سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و ۵ دوره مجلس وظیفه قانون‎گذاری و نظارت بر اجرای این سیاست‌ها را بر عهده داشت و در همه این سال‌ها مدیران دولتی مخالف خصوصی‌سازی مقاومت کردند و همچنین بعضی از واگذاری‎های انجام شده با مشکلات متعدد همراه بود. اگر روند واگذاری شرکت‌های دولتی به خصوصی بر اساس اصول و برنامه‌ریزی انجام می‌شد، بسیاری از مشکلات که امروز گریبان‌گیر اقتصاد کشور است هرگز اتفاق نمی‌افتاد.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
محمدجواد ظریف پس از دیدار با مقامات عالیرتبه پاکستان در فضای مجازی نوشت: " پس از بازدید از چابهار، بندر اقیانوسی ایران، در پاکستان با عمران خان نخست‌وزیر، باجوا فرمانده ارتش، شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه و اسد قیصر رئیس پارلمان گفتگوهای مهمی داشتم. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در ادامه این مطلب آمده است: تمرکز این دیدارها بر امنیت، رشد و پیوند منطقه‌ای و مکمل هم بودن دو نقطه کانونی دو کشور یعنی بنادر چابهار و گوادر بود، نخست_همسایگان"

اخبار بیشتر