مراسم روز ملی خلیج فارس در چه شهرهایی برگزار شد؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

مراسم روز ملی خلیج فارس در چه شهرهایی برگزار شد؟

مراسم روز ملی خلیج فارس در گناوه برگزار شد

مهرخبرگزاری مهر
مراسم روز ملی خلیج فارس در گناوه برگزار شد
بوشهر - مراسم روز خلیج فارس با حضور فرماندار،مدیر آموزش و پرورش و مسئولین شهرستان گناوه در دبستان دخترانه شاهد حضرت رقیه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید علی پاک نژاد فرماندار گناوه پیش از ظهر سه‌شنبه در این مراسم گفت: خیلی از کشورها تلاش داشتند که نام جعلی بر نام خلیج فارس بگذارند ولی این اتفاق به واقعیت تبدیل نشد و این خلیج تا ابد فارس خواهد ماند.

وی افزود: دهم اردیبهشت ماه در تاریخ ایران روز بزرگ و به یاد ماندنی است و در چنین روزی بود که پرتغالی‌ها از خلیج فارس و تنگه هرمز اخراج شدند.

فرماندار گناوه اظهار داشت: روز خلیج فارس یکی از روزهای ماندگار در تاریخ ایران خواهد بود و همواره باید این روز را گرامی بداریم.

اسکندر احمدی مدیر آموزش و پرورش شهرستان گناوه گفت: خلیج فارس نامی ماندگار از ابتدای تاریخ تاکنون بوده است و هیچ نامی شایسته‌تر و برازنده‌تر از خلیج فارس بر این پهنه آبی رنگ نیست.

وی افزود: خلیج فارس نقش مهم و محوری از نظر اقتصادی، نظامی، سیاسی و تفریحی برای کشور ما دارد و این نعمت بزرگ است که خداوند نصیب استان و شهرستان ما کرده است و ما باید قدردان این نعمت الهی باشیم.

احمدی تصریح کرد: هزار و ۸۰۰ کیلومتر مرز با خلیج فارس با احتساب جزایر می‌تواند نقش کلیدی برای کشور ما ایفا کند.

وی اظهار داشت: به همین مناسبت مسابقات خطاطی، نقاشی و ورزشی در سطح مدارس شهرستان برگزار شد.

خواندن خبر در سایت منبع

فرماندار دیر: نام خلیج فارس همیشه ماندگار است

ایرناخبرگزاری ایرنا
فرماندار دیر: نام خلیج فارس همیشه ماندگار است
بوشهر - ایرنا - فرماندار دیر گفت: نام خلیج فارس با قدمتی بیش از 2 هزارو 500 ساله همیشه برای ایران و مردم جهان ماندگار خواهد ماند.

به گزارش ایرنا، کریم علی حسنی روز سه شنبه دهم اردیبهشت به مناسبت روز ملی خلیج فارس در جمع دانش آموزان در کنار ساحل دیر افزود: خلیج فارس در طول دوره‌ها، نوشته‌ها، قراردادها، نقشه‌ها و همه پیمان‌ها می‌درخشیده است.

وی یادآورشد: برخی از کشورهای عرب منطقه و حامیان غربی آنان به بهانه مختلف و ماجراجویی سعی کردند که این نام را به نفع خودشان تغییر دهند اما با تذکرات و هشدارهای همه دولت‌های جمهوری اسلامی ایران روبرو شدند.

فرمانداردیر اظهارداشت: ۹۵کیلومتر از مرز آبی خلیج فارس در شهرستان دیر وجود دارد و دریادلان این مرز و بوم با تمام توان و غیرت خود از نام ماندگار این آبراه دفاع می‌کنند.

وی گفت: دانش آموزان باید با اهمیت خلیج فارس و بیان ریشه‌های تاریخی این آبراه مهم و استراتژیک آشنا شوند.

دهم اردیبهشت در تقویم رسمی کشور به نام روز ملی خلیج فارس نامگذاری شده است.

شهرستان دیر با ۶۴هزار نفر جمعیت در فاصله ۲۰۰ کیلومتری جنوب مرکز استان بوشهر و در کنار دریای نیلگون خلیج فارس قراردارد.

۷۲۰۷/۶۰۴۵

خواندن خبر در سایت منبع

استاندار بوشهر: خلیج فارس نماد عزت ایرانیان در برابر زورگویان است

ایرناخبرگزاری ایرنا
استاندار بوشهر: خلیج فارس نماد عزت ایرانیان در برابر زورگویان است
بوشهر-ایرنا- استانداربوشهر گفت: خلیج فارس یادآور عزت و سربلندی ملت ایران است که همواره در برابر زورگویان ایستاده و هیچگاه سر تعظیم فرود نیاورده است.

به گزارش ایرنا، عبدالکریم گراوند روز سه شنبه در آیین بزرگداشت روز ملی خلیج فارس افزود: از زمان که پرتغالی‌ها در منطقه حضور و با مقاومت مردم مواجه شدند و بعدها که کشور نوظهور انگلیس حضور پیدا می‌کند با دلاوری مردم این خطه متجاوزان با سرافکندگی هر چه تمام خلیج فارس را ترک کردند.

وی بیان کرد: در صده اخیر و دفاع مقدس نیز در همین خلیج فارس هواپیما و کشتی‌های ایرانی ساقط شد با این وجود هیچگاه متجاوزان موفق به ساقط کردن عزب و غیرت ایرانیان نشدند.

استاندار بوشهر ادامه داد: رئیسعلی‌ها همواره از آب و خاک خود در محدوده خلیج فارس دفاع کردند و برای این حراست مردم همواره دوشادوش خود در برابر استعمارگران ایستادگی کردند.

وی افزود: در دیرباز در فاصله کمی از این خلیج فارس در بوشهر یکی وارد کنیسه یکی کلیسا و دیگری وارد مسجد می‌شده که این نشان صلح و ادب بوشهر است که همیشه سربلندانه دربرابر استعمار ایستادگی کردند.

استاندار بوشهر تاکید کرد: بدون شک کوچکترین تعرض به ملت ایران و بویژه خلیج فارس تکرار جلوه دیگری از کت بستگی متجاوزان برای جهانیان در آب‌های نیلگون خلیج فارس است.

گراوند در ارتباط با اهمیت خلیج فارس گفت: امکانات و ظرفیت‌های خلیج فارس باعث شده تا از آن به عنوان قلب زمین نامگذاری شود.

وی افزود: اگر در گذشته تنها نفت خلیج فارس دیده شده این خطه ظرفیت‌های ناشناخته زیادی نیز دارد که هنوز بهره برداری لازم از آن صورت نگرفته است.

استاندار بوشهر گفت: انگلیسی‌ها در حالی فتنه جدید جعل خلیج فارس شروع می‌کنند که نوشته‌های اروپایی نیز همه از پارسی بودن خلیج است و این مهم گرفتنی نیست.

گراوند افزود: آنها فتنه درست کنند که کشورهای منطقه را در برابر ملت ایران قرار دهند ولی در این مسیر موفقیتی حاصل نخواهند کرد.

وی اظهار داشت: ملت ایران کسی نیست که حتی یک دلار خارج از چارچوب و ضوابط به آمریکا بدهد بلکه همواره مصمم در گرفتن حق خود از آنها است.

۷۲۱۲/۶۰۴۵

خواندن خبر در سایت منبع

کتاب «چهره ماندگار خلیج‌ فارس» رونمایی شد

ایسناخبرگزاری ایسنا
کتاب «چهره ماندگار خلیج‌ فارس» رونمایی شد
کتاب «چهره ماندگار خلیج‌فارس، محمدعلی سدیدالسلطنه کبابی» نوشته سیدحسام‌الدین نقوی و علیرضا محسنی رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، نوروزی، استاد دانشگاه، در این مراسم که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بندرعباس برگزار شد بیان کرد: آقای نقوی از افرادی است که تلاش وافری برای اهتزاز نام هرمزگان و خلیج‌ فارس داشته است.

او با اشاره به این‌که ۲۰ سال پیش که به هرمزگان آمدم جز سدیدالسلطنه نمی‌شناختم، خاطرنشان کرد: اگر این فرد نامی نبود شاید تاریخ و فرهنگی از هرمزگان نبود.

نوروزی با بیان این‌که زنده‌یاد احمد اقتداری برای معرفی چهره سدیدالسلطنه زحمات زیادی کشید، اضافه کرد: به‌واقع زحمات زنده‌یاد اقتداری بر هیچ‌کس پوشیده نیست و اگر تلاش‌های این فرد نبود شاید سدیدالسلطنه به فراموشی سپرده می‌شد.

او با اشاره به این‌که ای‌ کاش تلاش می‌کردیم در هرمزگان اقتداری را بیشتر می‌شناختیم، گفت: دکتر محمدباقر وثوقی باعث افتخار هرمزگان است که چشم امیدم به تحقیقات وی درباره خلیج‌ فارس است و ای‌ کاش احمد سایبانی‌ها، رضایی‌ها، محسنی‌ها و نقوی‌ها را دریابیم و بسیار خوش‌بینم که بیش‌ از پیش فرهنگ این منطقه را بشناسانیم.

او با بیان این‌که به هنرمندی که به دنبال آرد بدود نمی‌توان امیدی برای خلق آرت داشت، بیان کرد: در حال حاضر هزینه‌های چاپ بالاست و اگر کتاب چاپ هم شود باید هدیه بدهند زیرا کسی توان خرید ندارد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در این کتاب نسخه‌های خطی وجود دارد که به‌واقع جالب است، اضافه کرد: خیلی مشتاق بودم توصیفات بیشتری در این کتاب وجود داشت تا بتوانیم به درک بهتری از سدیدالسلطنه برسیم.

در این مراسم همتی استاندار هرمزگان و آشوری و مرادی نمایندگان هرمزگان در مجلس، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد را همراهی می‌کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

بزرگداشت واقعی خلیج فارس بهره‌مندی کارآمد از ظرفیت‌های آن است

مهرخبرگزاری مهر
بزرگداشت واقعی خلیج فارس بهره‌مندی کارآمد از ظرفیت‌های آن است
بوشهر - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر با تاکید بر لزوم بهره‌مندی از همه ظرفیت‌های خلیج فارس، گفت: بزرگداشت واقعی خلیج فارس بهره‌مندی کارآمد از ظرفیت‌های آن است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری پیش از ظهر سه‌شنبه در آئین بزرگداشت روز ملی خلیج فارس در بوشهر اظهار داشت: دریا به عنوان یک ظرفیت بسیار مهم و استراتژیک محسوب می‌شود که باید به خوبی مدیریت شود.

وی از خلیج فارس به عنوان کانون تحولات جهانی، تولید قدرت و ثروت یاد کرد و ادامه داد: در صورتی که مدیریت مناسبی بر خلیج فارس نداشته باشیم، خلیج فارس توسط دیگران مدیریت خواهد شد.

امام جمعه بوشهر با اشاره به اینکه آینده جهان در دست کشورهایی است که دریاهای ژئو استراتژیک را مدیریت می‌کنند افزود: مهمترین نقاط دریایی جهان خلیج فارس، مدار هفت درجه دریای هند و دریاهای سرخ و مدیترانه هستند.

وی با اشاره به تلاش‌های جهان استکبار برای حضور و مدیریت خلیج فارس به عنوان مهم‌ترین عرصه ثروت اضافه کرد: دریا شاهرگ ارتباط‌های سرزمینی است و استعمارگران در طول تاریخ از دریا برای حمله و تهاجم استفاده کرده‌اند.

آیت‌الله صفایی بوشهری با تاکید بر لزوم استفاده بیشتر از ظرفیت‌های خلیج فارس در زمینه‌های مختلف خاطرنشان کرد: کشور ما تنها از ۲٫۷ درصد ظرفیت‌های اقتصاد کرانه‌ای استفاده می‌کند که باید این میزان سهم بسیار اندک از اقتصاد کرانه‌ای افزایش یابد.

وی با اشاره به برخورداری استان بوشهر از ۹۰۰ کیلومتر مرز آبی، ۷۰۷ کیلومتر کرانه و همچنین پس کرانه‌ای فوق العاده تصریح کرد: ادعای بزرگداشت روز ملی خلیج فارس زمانی واقعیت می‌گیرد که بهره‌مندی کارآمدی از ظرفیت‌های آن داشته باشیم.

امام جمعه بوشهر با اشاره به اسناد تاریخی در مورد نام خلیج فارس اضافه کرد: جهان استکبار همچنان در اندیشه یک تحول بنیادین در جغرافیای خاورمیانه و بویژه مناطق استراتژیک آن مانند خلیج فارس است.

وی گفت: استعمار تلاش دارد تمام واژه‌ها دارای مفاهیم سیاسی فرهنگی، اندیشه‌های بیداری آفرین، مقاومت‌زا و حادثه آفرین و تمامی مبانی مبارزه با استعمار را از بین ببرد تا از این طریق منطقه خاور میانه و بویژه خلیج فارس کاملا مهندسی استعماری شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

بسته فرهنگی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

یک روز تعطیل

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
روز جمعه با تمام فراز و فرودهایش تمام می‌شود، اما مهم دور هم بودن و صله رحم در این روز است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، روز جمعه با تمام فراز و فرودهایش تمام می‌شود، اما مهم دور هم بودن و صله رحم در این روز است.

رنگی کردن ویدئو و نقشینه نگاری آن

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ رنگی کردن عکس‌های سیاه و سفید قدیمی ابتدا به صورت دستی و این روز‌ها با نرم افزار‌های مخصوص میسر شده است، اما رنگی کردن فیلم‌ها و ویدئو‌های قدیمی فرایند پیچیده‌تری است. در آزمایشگاه مخابرات امن پردیس فنی دانشگاه تهران، محققان جوان روی نوآوری کار کرده‌اند که در صنعت سینما و فیلمسازی کاربرد وسیعی دارد.

بررسی آخرین وضعیت مناطق زلزله زده شمال غرب کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
او ادامه داد: تا این لحظه طبق آمارگیری‌های انجام شده در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی حدود ۳ هزار واحد احداثی و ۱۵۰۰ واحد هم تعمیراتی شناسایی شده است. پورمحمدی در خصوص دام‌های بلاتکلیف مناطق آسیب دیده گفت: تا عصر امروز حدود ۳۰ جایگاه برای دام‌های بلاتکلیف طراحی و اجرا شده، متولی این طرح جهاد کشاورزی می‌باشد. با این حال هر کس فرم درخواست تسهیلات و کمک هزینه را پر نموده باشد ما آمادگی امدادرسانی داریم اما افراد باید اسکان دائم خود را در روستاهای آسیب دیده احراز نمایند. احتمالا یک ماه آینده عملیات لایروبی ۵ کیلو متر از منطقه آسیب دیده آق قلا به اتمام می‌رسد. او ادامه داد: بالا بردن و اضافه کردن ارتفاع سطوح واحدهای مسکونی در مناطق آسیب دیده وسیل زده هم آغاز و در برخی مناطق به انجام رسیده است.

آژا کتاب

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

جزئیات استخدام ۴ گروه در آموزش و پرورش

ایسنا13 دقیقه قبل

نیویورک‌تایمز: آینده سیاسی نتانیاهو در ابهام است

الف15 دقیقه قبل

کاهش تورم آبان ۹۸ نسبت به ماه گذشته +اینفوگرافی

میزان‌آنلاین21 دقیقه قبل

واردات ۱۲ میلیون دلاری آسیاب و مخلوط کن به کشور

میزان‌آنلاین23 دقیقه قبل

راه‌حل اپل برای جلوگیری از بروز مشکل در iOS ۱۴

مشرق‌نیوز23 دقیقه قبل