تحصن کارگران در روز جهانی کارگر؛ 11 اردیبهشت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

تحصن کارگران در روز جهانی کارگر؛ 11 اردیبهشت

کشور فاقد متولی قدرتمند برای دفاع از حقوق کارگران است

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
کشور فاقد متولی قدرتمند برای دفاع از حقوق کارگران است
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه کشور فاقد متولی قدرتمند برای دفاع از حقوق کارگران است،گفت: تشکل‌های صنفی کارگری در کشور عملکرد ضعیفی دارند بنابراین دفاع از حقوق کارگران به نحو مطلوب انجام نمی شود.

جلیل رحیمی  جهان آبادی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت قراردادهای کاری درحوزه اشتغال، گفت: بسیاری از کارمندان و کارگران قربانی قراردادهای یکطرفه می‌شوند بنابراین اگر شما متن برخی از قراردادهای کاری وکارمندان را مشاهده کنید به سادگی مشخص است که حقوق کارمندان وکارگران به شدت نقض می‌شود.

حقوق مسلم کارگران وکارمندان در قرارداد‌های کاری نادیده گرفته می‌شود

نماینده مردم تربت جام، تایباد، باخرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی از قراردادهای کاری متنی غیر منصفانه دارند تصریح کرد: حقوق مسلم کارگران در قرارداد‌های کاری نادیده گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: تجربه جهانی نشان می‌دهد که با فعال شدن تشکل‌های کارگری می‌توان از حق مسلم کارگران در حوزه کاری دفاع کرد.

تشکل‌های صنفی کارگری در کشور عملکرد ضعیفی دارند

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه متولی قدرتمندی برای دفاع از حقوق کارگران در کشور نداریم یادآورشد: تشکل‌های صنفی کارگری در کشور عملکرد ضعیفی دارند بنابراین دفاع از حقوق کارگران به نحو مطلوب انجام نمی‌شود واین در حالی است که دفاع از حقوق کارمندان وکارگران با تقویت تشکل‌های کارگری امکان پذیر است.

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

بیش از ۲۳ هزار ساعت آموزشی به کارگران ارائه شده است

ایرناخبرگزاری ایرنا
بیش از ۲۳ هزار ساعت آموزشی به کارگران ارائه شده است
سنندج - ایرنا - مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان گفت: سال گذشته 23 هزارو 443 ساعت آموزش برای آگاهی از مخاطرات کار و حفظ سلامت کارگران انجام شده است.

به گزارش ایرنا، برهان صلواتی روز چهارشنبه در مراسم روز جهانی کارگر اظهار داشت: سال گذشته برای نشان دادن اهمیت حفظ سلامت جامعه کارگری ۴۱۱ نفر مسئول ایمنی در کارگاه‌های این استان به کار گرفته شده‌اند.

وی با بیان اینکه کارگران گردانندگان چرخه اقتصاد کشور هستند افزود: در این مدت یک هزارو ۵۳۷ مورد از مسائل سخت و زیان آور مورد بررسی قرار گرفته است.

صلواتی با اشاره به اینکه یکی دیگر از بحث‌های مهم ایجاد تعامل بین کارگر و کارفرما است اضافه کرد: در این راستا نیز سال گذشته ۶ هزار دادخواست بررسی شده است.

وی با اشاره به اینکه در تمام تصمیمات حوزه روابط کار نقش بخش خصوصی پررنگ بوده گفت: در راستای حمایت از کارگران بیکار شده چهار هزار و ۱۹۰ نفر بیمه بیکاری دریافت کرده‌اند.

وی افزود: سال گذشته در راستای صیانت از نیروی کار و حفظ تجهیزات واحدهای تولیدی ۹ هزار ۶۰۰ مورد بازرسی از این واحده‌ها انجام شده است.

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه رفع مشکلات واحده‌های داری مشکل از دیگر برنامه‌های مهم این اداره در سال گذشته بود اضافه کرد: در این راستا نیز مشکلات بیش از ۱۱۶ واحد رفع شده است.

وی با بیان اینکه بهترین و مجهزترین مجموعه ورزشی کارگری کشور در شهرستان مریوان قرار دارد افزود: این مجموعه در دولت تدبیر و امید ایجاد شده است.

صلواتی با بیان اینکه با پیگیری‌های استاندار مشکلات تملکل زمین مجموعه ورزشی بهاران شهر سنندج با ۳۶ هزار متر مربع رفع و به تملک اداره کل تعاون در آمده است اظهار داشت: مردم استان منتظر خبرات خوب در حوزه تعاون با سفر رئیس جمهور به استان باشند.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه برای اولین بار اداره تعاون در پروژه عمرانی مطرح شده است از این رو اعتبارات خوبی با آمدن رئیس جمهور به استان در نظر گرفته شده است که مشکلات هتل، استخر و مجموعه ورزشی‌های کارگری استان را حل خواهد کرد.

۷۳۴۹ / ۳۰۳۴

خواندن خبر در سایت منبع

راهپمایی بزرگ کارگران در روز جهانی کارگر

ایسناخبرگزاری ایسنا
راهپمایی بزرگ کارگران در روز جهانی کارگر
راهپیمایی بزرگ فعالان کارگری، انجمن‌های صنفی، تشکل‌های کارگری،کانون‌های کارگران بازنشسته و خانه‌های کارگر سراسر کشور همزمان با روز جهانی کارگر برگزار شد.

به گزارش ایسنا، جمعی از کارگران کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی و صنعتی امروز همزمان با روز کارگر در برابر خانه کارگر تجمع کرده و پیگیری قاطع مطالبات و خواسته‌های صنفی خود را خواستار شدند. ‌

راهپیمایی روز کارگر با حضور و مشارکت تشکل‌های کارگری، کانون‌های کارگران بازنشسته‌، خانه‌های کارگر و انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی از سراسر کشور آغاز شد و کارگران با سر دادن شعار «سرمایه‌دار خائن اخراج باید گردد، قرارداد موقت ملغی باید گردد، تأمین اجتماعی حق مسلم ماست، مرگ بر ستمگر درود بر کارگر» بر تحقق خواسته‌ها و مطالبات صنفی خود تاکید کردند.

در راهپیمایی امروز کارگران و بازنشستگان ایران خودرو دیزل نیز حضور داشتند و پلاکاردهایی با مضمون «تورم را رها کنید، فکری به حال ما کنید»، امنیت شغلی مساوی رونق تولید، تعیین دستمزد متناسب با معیشت «کارگر ایرانی، سازنده ایران است» به چشم می‌خورد.

علیرضا محجوب، دبیرکل خانه کارگر و عضو فراکسیون کارگری مجلس نیز در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت و بر لزوم توجه به معیشت کارگران و کاهش شکاف بین حداقل مزد و هزینه‌های زندگی جامعه کارگری تاکید کرد.

در پایان مراسم، قطعنامه روز کارگر قرائت شد که به این شرح است:

استضعفوافیالأرضونجعلهمأئمةونجعلهمالوارثین

چرخ عظیم جوامع به دست توانای کارگران میچرخد. «امام خمینی (ره)»

نزدیک به ۱۳۳ سال از قیام خونین کارگران آمریکا در شهر شیکاگو که در اعتراض به ساعت کاری ناعادلانه و کاهش آن به هشت ساعت در روز و پایین بودن دستمزدها و خطرناک بودن محیط کارشان بود، می‌گذرد. در این اعتراض کارگران معتقد بودند که نظام سرمایه‌داری آنها را استثمار می‌کند؛ در این اقدام اعتراضی تعدادی هم دستگیر و زندانی شدند و از بین آنها هم چهار نفر به دار آویخته شدند. بر همین اساس هر ساله کارگران جهان برای گرامیداشت یاد و قیام آن کارگران، اولین روز ماه مه (۱۱ اردیبهشت ماه) به میدان می‌آیند تا اعتراض خود را در قالب راهپیمایی، تظاهرات و اعتصابات کارگری نسبت به شرایط کاری اعلام کنند.

جامعه کارگری ایران روز جهانی کارگر را در کشورمان در حالی گرامی می‌دارد که امسال بسیاری از هموطنان و کارگران ایران عزیزمان در واقعه سیل گرفتار شده و از این جهت خسارت‌های زیادی را متحمل شدند و علی‌رغم همه کمک‌هایی که توسط هموطنان، دولت و نهادهای امدادی صورت گرفت ولی به علت وسعت سیل، آلام و کاستی‌های به‌جا مانده از آن همچنان باقی است. مشاهده شد که سیل‌های اخیر در برابر سیل عظیم مردمی سر تعظیم فرود آورد.

سالی که گذشت بسیار به جامعه کارگری سخت گذشت، فشار تحریم‌های ظالمانه از یک طرف و کاهش ارزش پول ملی از طرف دیگر باعث شد که شرایط اقتصادی بر کارگران تنگ شود چراکه تورم و افزایش قیمت کالاها در سال ۱۳۹۷ که در نوع خود کم سابقه بود باعث شد که سبد معیشت جامعه کارگری به شدت کاسته شود و کارگران از تأمین حداقل نیازهای خود درمانده شوند. متأسفانه سیاست‌های اشتباه اقتصادی هم به این موضوع دامن می‌زد و فشار هزینه‌ها را بر جامعه کارگری دوچندان کرد. متأسفانه با توجه به شرایط بوجود آمده گروه‌هایی که صاحب پول و سرمایه بودند و از رانت‌های اطلاعاتی هم بهره می‌بردند به غارت کشور دست زدند و حوادثی را مرتکب شدند که اعتراض گروه‌های کارگری را به دنبال داشت.

درخواست افزایش دستمزد در نیمه دوم سال با مقاومت کارفرما و دولت روبه‌رو شد و همه این عوامل دست به دست هم دادند تا در پایان سال از رقم ۳۷/۰۰۰/۰۰۰ ریال حداقل معیشت، مزد کارگران بتوانند در بهترین شرایط فقط حدود ۳۳ درصد از هزینه‌های زندگی را تأمین کنند.

بالا بودن نرخ بیکاری، وضعیت بد معیشتی بازنشستگان، افزایش هزینه‌های درمان و عدم پوشش تأمین اجتماعی در این خصوص و تعدیل نیروی کار و معوق ماندن حقوق کارگران در برخی کارگاه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی و عدم پرداخت تعهدات دولت به سازمان تأمین اجتماعی از جمله اتفاقات ناخوشایندی بود که در سال گذشته متأسفانه تکرار شد. ما امروز گرد هم آمده‌ایم تا اعتراض خود را نسبت به روند شرایط مخاطره‌آمیز اعلام کنیم. بنابراین در این روز اعلام می‌کنیم:

۱. تحریم و مشکلات ناشی از آن به هیچ وجه بر وفاداری کارگران به انقلاب و رهبری خدشه‌ای وارد نخواهد کرد و این انقلاب با حمایت و ایثار کارگران به حیات خود ادامه خواهد داد.

۲. جامعه کارگری از همه نهادهای برآمده از انقلاب خصوصا نیروهای حافظ انقلاب و مشخصا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حمایت کرده و آن را فرزند انقلاب می‌داند. آمریکا بداند که انقلاب اسلامی فرزند خود را حفظ خواهد کرد. اگر سپاه تروریست هست پس همه کارگران ایران هم تروریستند.

۳. شرط ماندگاری انقلاب اسلامی ایران، حفظ ارزش‌هاست … در این میان جامعه کارگری به شدت از این وضعیت متأثر شده است. ما به‌طور جد از دولت می‌خواهیم که سیاست‌های پولی و مالی را در جهت کنترل قیمت‌ها و حفظ قدرت خرید جامعه مزدبگیر به‌کار ببرند و از ایجاد شکاف اقتصادی بیشتر، جلوگیری کنند.

۴. روند افزایش قیمت‌ها طی سال ۱۳۹۷ و ابتدای سال ۱۳۹۸ نشان از عدم توزیع نامناسب کالاها و ارز دولتی می‌دهد. لذا ما از دولت آقای روحانی می‌خواهیم که تا تثبیت شرایط اقتصادی و عادی شدن شرایط نظام توزیع سهمیه‌ای کالاهای ضروری را در دستور کار خود قرار دهد.

۵. برای کمک به معیشت کارگران و بازنشستگان، خواستار احیای بن کالاهای ضروری که بتواند سفره کارگران و مستمری‌بگیران را با استفاده از کمک دولت و ارز دولتی تقویت کند، هستیم.

۶. رسیدگی به واحدهای بحران‌زده در شرایط امروز از وظایف اصلی دولت است. ما از همه دستگاه‌های مرتبط ازجمله وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌خواهیم که به شکل جدی به مشکلات این واحدها رسیدگی و نیاز آنان را تأمین کند.

۷. سازمان تأمین اجتماعی یک نهاد تأثیرگذار در تأمین امنیت اجتماعی است، هر گونه تعلل و کم توجهی به روند فعالیت آن می‌تواند فاجعه‌آفرین باشد. ما از دولت و مشخصا سازمان برنامه و بودجه می‌خواهیم که تا دیر نشده، تعهدات خود را به این سازمان پرداخت کند چراکه با روند فعلی این نگرانی وجود دارد که ارائه خدمات این سازمان بزرگ اجتماعی در آینده‌ای نزدیک با اختلال جدی روبرو شود.

۸. اصلاح ساختار سازمان تأمین اجتماعی خصوصا اصلاح ماده ۱۷ قانون ساختار نظام جامع تأمین اجتماعی مصوب سال ۱۳۸۳ مجلس شورای اسلامی و بازگشت به قانون تأمین اجتماعی و اصلاح اساسنامه سازمان منطبق بر قانون مذکور، خواسته به حق و جدی جامعه کارگری است. ما معتقدیم که اداره سازمان باید بر پایه سه‌جانبه‌گرایی و به دور از مدیریت واحد دولتی باشد.

۹. امنیت شغلی کارگران که مقدمه تشکیل نهادهای مستقل کارگری است از دغدغه‌های جامعه کارگری است که متأسفانه به دلیل نهایی نشدن آئین‌نامه اجرایی ماده ۷ قانون کار تاکنون محقق نشده است. ما از دولت آقای روحانی انتظار داریم که این آئین‌نامه را هرچه سریع‌تر تصویب کند.

۱۰. از وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتظار داریم که هرچه سریع‌تر در خصوص تثبیت جایگاه مدیرعامل سازمان که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اقدام و این سازمان را از بلا تکلیفی نجات دهد. همچنین ما از وزیر محترم می‌خواهیم که به مدیریت سازمان به عنوان یک مدیریت یکپارچه و مسئولیت‌پذیر نگاه کند و از تفکیک آن به اجزا مختلف با مدیریت جداگانه جدا پرهیز کند.

۱۱. صیانت از آزادی اساسی خصوصا احترام به راهپیمایی کارگر و حق اعتراض و اعتصاب کارگران باید محترم شمرده شود.

در پایان ما ضمن اعلام حمایت از فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از شعار رونق تولید، همه تلاش خود را برای تحقق این خواسته مقام معظم رهبری در سال جاری به‌کار خواهیم بست.

خواندن خبر در سایت منبع

تجمع کارگران به مناسبت روز کارگر

ایسناخبرگزاری ایسنا
تجمع کارگران به مناسبت روز کارگر
جمعی از کارگران استان تهران و البرز، چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه به مناسبت روز جهانی کارگرِ، در مقابل خانه کارگر تهران تجمع کردند.

کارگران بیمه نشده و شیوه معیوب نظارت

فارسخبرگزاری فارس
کارگران بیمه نشده و شیوه معیوب نظارت
در سال ۹۶ آمارها حکایت از وجود ۶ میلیون کارگر غیر رسمی و بیمه نشده در کشور داشت؛ دلایل مختلفی برای بیمه نشدن کارگران وجود دارد ولی از مهم‌ترین آن‌ها باید به تغییر نقش سازمان تامین اجتماعی اشاره کرد.

خبرگزاری فارس، گروه اقتصادی: مسئله کارگران یکی از مهم‌ترین مسائل اجتماعی روز کشور است. در وضعیت فعلی کشور، بیشترین فشار را جامعه کارگری کشور متحمل شده است. از این رو بهبود وضعیت معیشت و ارائه بسته‌های حمایتی از طرف دولت ضروری است. البته دستگاه‌های اجرایی کشور نیز باید با جدیت در بهبود شرایط زندگی کارگران تلاش کنند.

تامین اجتماعی در راس شکایات مردمی

یکی از مهم‌ترین دستگاه‌های اجرایی کشور در ارتباط با سلامت، بهداشت و بازنشستگی کارگران و خانواده آن‌ها، سازمان تامین اجتماعی است. از قضا طبق آمار رئیس دیوان عدالت اداری در سال گذشته سازمان تامین اجتماعی در صدر بیشترین شکایات مردمی به دستگاه‌های اجرایی کشور قرار گرفته است و این موضوع، نشان‌دهنده اوضاع خدمات‌دهی این سازمان به تولیدی‌ها و کارگران کشور است.

مواجهه اصلی کارگران با سازمان تامین اجتماعی، بحث بیمه کارگران و خانواده آن‌ها است. ضرورت بیمه کارگران بر کسی پوشیده نیست. بیمه کارگران قرار بود خدمات آسان‌ و سریعی در خدمت کارگران و خانواده آن‌ها قرار دهد. حال اما وضعیت خدمات ارائه شده به کارگر توسط این سازمان، موجب شده است سازمان تامین اجتماعی در جایگاه نخست بیشترین شکایات مردمی قرار بگیرد.

کاهش کیفیت خدمات حتی با افزایش اخذ حق بیمه

تامین اجتماعی در سالیان اخیر با افزایش روزافزون میزان حق بیمه پرداختی کارگران، به همان میزان خدمات بیمه‌ای خود را بهبود نبخشیده کما اینکه خدمات ارائه شده به کارگران بدتر نشده‌ باشد، بهتر نیز نشده است. یکی از اصلی‌ترین مشکلات کارگران، کیفیت همین خدمات است و سبب ناامیدی کارگران به عنوان اصلی‌ترین سرمایه اجتماعی خود نیز شده است.

در کنار این موضوع بسیاری از کارگران نیز به دلیل قواعد پیچیده و بی‌ثبات این سازمان بیمه نیستند. در سال 96 طبق گفته احمد میدری، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش از 6 میلیون نفر کارگر غیررسمی و بیمه نشده در کل کشور وجود داشت. افرادی که در اقتصاد غیررسمی فعالیت می‌کنند، نمی‌توانند از حمایت‌های لازم برخوردار شوند.

دلایل مختلفی برای بیمه نشدن کارگران وجود دارد ولی از مهم‌ترین آن‌ها باید به تغییر نقش سازمان اشاره کرد. سازمان تامین اجتماعی قرار بود سازمانی باشد که تنظیم‌گری روابط بین کارگر و نظام سلامت باشد و ریسک خطرات را از کارگر به خود منتقل کند و هزینه‌های سلامت کارگران را نیز به طور متعادل حفظ کند.

اکنون اما اتفاقی که افتاده است تعیین هزینه‌های نظام سلامت به میزان زیادی از دست سازمان تامین اجتماعی خارج شده است. به جای آن‌که‌ مقابل هرگونه افزایش بی مورد هزینه‌های نظام سلامت بایستد، این هزینه‌های تحمیلی را قبول می‌کند. پس از طرح تحول سلامت هزینه‌های نظام سلامت به شدت افزایش یافت. فقط در مورد دستمزد پزشکان، حد واصل سال‌های 92 الی 95، طرح تحول سلامت، دستمزد پزشکان را 330 درصد افزایش داده است.

در قبال این افزایش هزینه‌ها، سازمان با کمبود نقدینگی شدید روبرو شده است. در نتیجه سازمان تامین اجتماعی راحت‌ترین راه را انتخاب کرد و تصمیم به افزایش منابع جاری خود گرفت. بیش از ۹۶ درصد منابع سازمان تامین اجتماعی از طریق حق بیمه کارگران است. نهایتا این سازمان افزایش هزینه‌های خود را از طریق افزایش حق بیمه کارگران جبران کرد.

حق بیمه قرارداد، شیوه معیوب نظارتی برای بیمه نشدن کارگران!

آمار بالای کارگران فاقد بیمه، نشان‌دهنده وضعیت بد شیوه‌های نظارتی سازمان تامین اجتماعی برای بیمه شدن کارگران است. در حال حاضر دو شیوه نظارتی در این سازمان وجود دارد. روش اول، به صورت بازرسی‌های چند سال یک‌بار است. روش دیگر، ایجاد سازوکاری به نام حق بیمه قرارداد است، برای کارگران قراردادهای پیمانکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در سازوکار حق‌ بیمه قرارداد، کارفرما مجبور است مبلغ بسیار بالاتری از حق بیمه واقعی کارگران را بپردازد تا دیگر به فکر بیمه نکردن کارگر نیفتد اما همین امر سبب شده که تعداد بسیاری از کارگران به خاطر همین شیوه معیوب نظارتی، بیمه نشوند. برای بیمه شدن کارگر، بازرسی مستمر از کارگاه‌های تولیدی مورد نیاز است اما وقتی کارفرما مجبور شد بیشترین میزان حق ‌بیمه را بپردازد، دیگر بازرسی برای سازمان فقط هزینه دارد. از این ‌رو بازرسی‌ها به مراتب کمتر شده و حتی چند سال یکبار بازرسی انجام خواهد شد.

از طرف دیگر به دلیل عدم بازرسی از کارگاه‌های پرداخت‌کننده حق بیمه قرارداد، کارفرمایان اقدام به بیمه افراد غیرکارگر می‌کنند یا از اتباع خارجی استفاده می‌کنند تا آن‌ها را بیمه نکنند. در هرصورت وجود ساختار متناقض حق بیمه قراردادکه در مقابل بازرسی پیوسته کارشناسان سازمان تامین اجتماعی است، موجب شده کارگران بسیاری از بیمه به عنوان حق اصلی خود محروم شوند.

بیکاری کارگر ثمره بعدی حق بیمه قرارداد

علاوه بر این موضوع که حق بیمه قرارداد سبب بیکاری کارگران خواهد شد، با افزایش هزینه تحمیلی به تولید از طریق اخذ مبلغ بسیار بیشتری حق بیمه، قیمت نهایی خدمات تولیدی نیز افزایش خواهد داشت. همین امر سبب کاهش قدرت رقابت‌پذیری تولید خواهد شد که در نهایت این چرخه معیوب به تعطیلی تولیدی و بیکاری کارگر ختم می‌شود. بیکاری کارگر در وضعیت سخت یافتن شغل، در نهایت به فشار اجتماعی تبدیل خواهد شد. قواعد این‌چنینی که سبب کاهش قدرت تولید ملی و بیکاری کارگران می‌شوند، موجب از رونق افتادن تولید خواهد شد.

اجرای بخش‌نامه به جای قانون

سال ۱۳۸۶ با توجه به شکایت‌های بسیار کارفرمایان از روش حق بیمه قرارداد، مجلس شورای اسلامی، در بند ج ماده ۱۱ قانون رفع برخی از موانع تولید و سرمایه‌گذاری صنعتی اخذ هرگونه حق بیمه قرارداد را ممنوع اعلام کرد و شیوه نظارتی اصلی را بازرسی‌های دقیق اعلام کرد. اما در کمال تعجب سازمان تامین اجتماعی این قانون پنج ساله را اجرا نکرد و به جای اجرای قانون، یک بخش‌نامه جدید برای اخذ حق بیمه قرارداد ایجاد کرد.

مورد دیگری که در حال حاضر به وقوع پیوسته است، موضوع بیمه قالیبافان است طبق قانون، قالیبافان باید معاف از پرداخت حق بیمه شوند اما در حال حاضر تامین اجتماعی قالیبافان را بیمه نمی‌کند که داد بسیاری از قالیبافان را درآورده است.

مدیریت ضعیف عامل ضرردهی شرکت‌ها

علاوه بر موضوعات فوق، در زمینه مدیریتی سازمان تامین اجتماعی نیز مشکلات فراوانی دارد که سبب هدررفت منابع سازمان تامین اجتماعی شده است. در این شرایط برای مدیریت افزایش هزینه‌های سازمان، به دنبال افزایش درآمد خود با اخذ حق بیمه قرارداد باشند تا بتوانند ناترازی بودجه سازمان را کاهش دهند. این در حالی است که کارگر به سختی از پس هزینه‌های خود بر می‌آید و با دفترچه بیمه تامین اجتماعی نیز پرداختی از جیب کارگر افزایش یافته است.

در کنار این موضوع، شستا به عنوان بزرگ‌ترین هلدینگ کشور و اصلی‌ترین زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی، با توجه به حجم سرمایه این هلدینگ، سوددهی بسیار پایینی دارد و در سال‌های گذشته حتی به ضرردهی نیز رسیده است تا جایی که حسن روحانی ریاست جمهوری گفته است: «باید شستا را جمع کنید». اینکه مدیران این هلدینگ دولتی، با این حجم از سرمایه نتوانسته سوددهی مناسب ایجاد کنند از دیگر نشانه‎های مدیریت دولتی ناکارآمد سازمان تامین اجتماعی که با پول کارگر و کارفرما می‌چرخد، است. اگر مدیریت این هلدینگ به جای مدیران دولتی در دست خود کارگران و بخش خصوصی بود به مراتب سوددهی بالاتری مشاهده می‌شد.

اصلاح رویه و قوانین تنها راه بهبود وضعیت فعلی

سازمان تامین اجتماعی با رویه پیش‌روی خود با افزایش هزینه تحمیلی به کارگر و تولید، سبب نارضایتی بسیاری کارگران از بیمه تامین اجتماعی فراهم کرده است. این سازمان قرار بود آینده کارگران را تضمین کند اما با پیش گرفتن سازوکارهایی همانند حق بیمه قرارداد نه تنها آینده کارگر بلکه زمان حال او را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

به نظر می‌رسد ابتدا باید نظام پاسخ‌گویی و نظارت بر سازمان اصلاح گردد. در گام بعدی، باید به جای بخش‌نامه‌ها، قانون در تامین اجتماعی حکم‌فرما شود. در انتها نیز مکانیزم‌های فسادزا و تعارض منافع موجود نیز باید حل شود. شایسته‌تر است که مدیریت به خود کارگران داده شود تا بتوانند بهترین تصمیم را برای آن بگیرند.

خواندن خبر در سایت منبع

تحصن کارگران شرکت نفت و گاز همزمان با ورود روحانی به کرمانشاه

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز
تحصن کارگران شرکت نفت و گاز همزمان با ورود روحانی به کرمانشاه
همزمان با ورود رئیس جمهور به کرمانشاه کارگران شرکت نفت و گاز برای نشان دادن اعتراض خود در خصوص جابه‌جایی این شرکت به ایلام در حیاط این شرکت تحصن کردند.

خبرگزاری فارس: از چند روز گذشته خبری مبنی بر انتقال شرکت نفت و گاز غرب از کرمانشاه به ایلام به بیرون درز پیدا کرده است؛ همین امر موجب شده تا کارگران و کارکنان این شرکت نسبت به این تصمیم غیر کارشناسی و سیاسی واکنش نشان دهند و با ارسال چند نامه به وزیر نفت و رئیس جمهوری اعتراض خود را بیان نمایند.

گفته می‌شود که با دستور وزیر نفت و لابی‌های سیاسی صورت گرفته در مجلس با همکاری آقای «ک» مقرر گردیده که ۲۹ پست سازمان و دو واحد اصلی شرکت نفت و گاز غرب کرمانشاه به استان ایلام منتقل گردد.

از همین رو در دو روز گذشته کارکنان این واحد صنعتی اقدام به برپایی اعتراضات کرده‌اند.

از همین رو، صبح امروز و همزمان با حضور حسن روحانی به کرمانشاه، جمعی از کارکنان، کارگران و تکنسین‌های این شرکت اقدام به تحصن کرده‌اند.

یک منبع آگاه این خبر را تائید کرده و اظهار داشت: کارگران می‌خواهند مقابل استانداری کرمانشاه تحصن کنند اما در حال حاضر حراست شرکت مانع این کار شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

از آتش زدن یک کتاب تا تظاهرات میلیونی عراقی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
دیروز ویدئویی از آتش زدن یک کتاب مرجع پزشکی به نام «طب هاریسون» توسط فردی به نام تبریزیان که به عنوان استاد طب اسلامی مشهور است، منتشر شد که واکنش‌های مختلفی را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت. وزارت بهداشتی‌ها گفته‌اند: سکوت و نبود برخورد قاطع مراجع علمی، فرهنگی، دینی و قضایی در برابر چنین رفتار‌های نابهنجار به نام اسلام و ایران، مایه تاسف است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در فضای مجازی ماجرای آتش زدن کتاب مرجع پزشکی تا برافروخته شدن و آتش گرفتن دشمن از تظاهرات بی نظیر میلیونی در عراق داغ شده است. دیروز ویدئویی از آتش زدن یک کتاب مرجع پزشکی به نام «طب هاریسون» توسط فردی به نام تبریزیان که به عنوان استاد طب اسلامی مشهور است، منتشر شد که واکنش‌های مختلفی را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت. وزارت بهداشتی‌ها گفته‌اند: سکوت و نبود برخورد قاطع مراجع علمی، فرهنگی، دینی و قضایی در برابر چنین رفتار‌های نابهنجار به نام اسلام و ایران، مایه تاسف است. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیحالا مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه هم با صدور بیانیه‌ای واکنش نشان داده است و ضمن اعلام انزجار از آتش زدن کتاب علمی به نام «طب هاریسون» آن را محکوم کرده است.

حریم بان شهر تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، با وجود این سامانه نظارت دائمی و بر خط مدیران شهری بر حریم شهر امکان پذیر می‌شود. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

یخ بستن آب پشت سد حسنلوی در شهر نقده آذربایجان غربی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

آغاز جشنواره اسوه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پنج پایگاه بسیج برادران و پنج پایگاه بسیج خواهران در پایان جشنواره بسیج اسوه به عنوان پایگاه‌های برتر معرفی می‌شوند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مراسم اختتامیه این جشنواره پس فردا برگزار می‌شود.

تمرینات اختصاصی علی کریمی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

کتاب‌سوزی با نام علم / تبریزیان کیست و چرا کتاب مرجع پزشکی را آتش زده؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصر ایران؛ آیت‌الله عباس تبریزیان کتاب اصول طب داخلی هاریسون را که مرجع علم پزشکی است آتش زده. او چند سالی است که خود را پدر طب اسلامی نامیده و می‌گوید علم پزشکی امروز دروغ و فریب است. تبریزیان می‌گوید دستیابی به علم طب همانند فقه است و درمان بیماری‌ها را باید از قرآن و احادیث استخراج کرد. حالا تبریزیان با آتش زدن این کتاب دوباره توجه‌ها را به خود جلب کرده؛ کتاب اصول طب داخلی هاریسون که از مهم‌ترین منابع طب داخلی است. در این کتاب از عصب‌شناسی تا بیماری‌های عفونی توضیح داده شده و تا امروز مهم‌ترین کتاب مرتبط با طب داخلی در جهان است.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

سرمایه گذاری صباایده در استارتاپ فلایتیو؛ ‌مالک آپارات وارد بازار گردشگری آنلاین می‌شود

تکراتوچند ثانیه قبل

گواردیولا: مقابل فولام مصمم به کسب پیروزی بودیم/ هدف بعدی‌مان صعود به فینال جام اتحادیه است

تسنیم6 دقیقه قبل

دژاگه: کسی درباره انتخاب دایی از من سوال نپرسید/فحاشی؟ فوتبال همین است دیگر

قدس آنلاین6 دقیقه قبل

رونمایی از کیت جدید تمرینی بارسلونا در روز بازگشت عثمان دمبله (عکس)

طرفداری7 دقیقه قبل

برخی نقاط کرج حتی زمستان هم بوی تعفن می‌آید

ایسنا8 دقیقه قبل

ویدیو؛ تبریک تولد ژاوی توسط اکانت یوفا

طرفداری8 دقیقه قبل

بازدید ۲۵ هزار زائر غیر ایرانی از موزه آستان مقدس بانوی کرامت

مهر8 دقیقه قبل