1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

سفر ظریف به دوحه و دیدار با همتایان قطری، ترکیه‌ای و سریلانکایی خود

ظریف با همتای سریلانکایی خود دیدار کرد/عکس

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
ظریف با همتای سریلانکایی خود دیدار کرد/عکس
وزیر امور خارجه سریلانکا در دوحه با دکتر محمد جواد ظریف دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در این دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با محکومیت حمله تروریستی اخیر در این کشور، تروریسم را مشکلی جهانی خواند و بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری در ریشه کنی آن تاکید کرد. روابط دوجانبه بویژه در مسائل اقتصادی مهمترین محور گفتگو در این دیدار بود.

ظریف با همتای سریلانکایی خود دیدار کرد/عکس - 2

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف: آمریکا در جایگاهی نیست که «اخوان‌المسلمین» را تروریست بنامد

فارسخبرگزاری فارس
ظریف: آمریکا در جایگاهی نیست که «اخوان‌المسلمین» را تروریست بنامد
وزیر خارجه ایران ضمن انتقاد از تصمیم دولت ترامپ برای درج نام اخوان‌المسلمین مصر در فهرست سازمان‌های تروریستی گفت آمریکا در جایگاهی نیست که دیگران را تروریست بنامد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در حاشیه کنفرانس «گفت‌وگوی همکاری آسیا» در «دوحه» پایتخت قطر، از تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای درج نام اخوان‌المسلین مصر در فهرست سازمان‌های تروریستی انتقاد کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، وی در این خصوص گفت: ‌ «آمریکا در جایگاهی نیست …. که شروع به نام بردن از دیگران به عنوان سازمانهای تروریستی کند و ما هرگونه تلاش آمریکا در این خصوص را رد می‌کنیم».

وزیر خارجه ایران در ادامه به حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: «آمریکا از بزرگترین تروریست منطقه حمایت می‌کند و آن اسرائیل است».

کاخ سفید روز گذشته (سه‌شنبه) اعلام کرد که ترامپ در تلاش برای معرفی اخوان‌المسلمین بعنوان یک سازمان تروریستی خارجی است که در نتیجه عملی شدن این تصمیم، تحریم‌هایی علیه این جنبش وضع خواهد شد.

پیش از این منابع مطلع به روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» خبر دادند، بعد از سفر ۹ آوریل (۲۰ فروردین) «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر به واشنگتن و دیدار او با دونالد ترامپ، کاخ سفید به مقام‌های وزارت خارجه و شورای امنیت ملی دستور داد که راهی برای اعمال تحریم‌ها علیه اخوان‌المسلمین پیدا کنند. (جزئیات بیشتر)

گفته می‌شود که کاخ سفید در ابتدای سال ۲۰۱۷ به فکر اقدام علیه اخوان‌المسلمین افتاد اما ایده تروریستی شناختن آن با مخالفت‌های مقام‌های ارشد آمریکایی مواجه شد و کم کم رنگ باخت.

عبدالفتاح السیسی که از ۲۰۱۴ رئیس‌جمهور مصر است، مواضع تندی علیه اخوان‌المسلمین اتخاذ کرده است. دولت مصر هم این گروه را تروریستی خوانده و رهبران آن از قبیل «محمد مرسی» رئیس‌جمهور سابق این کشور به اتهام‌های مختلف در زندان به سر می‌برند.

خواندن خبر در سایت منبع

سفر ظریف به قطر، 'به موقع و مهم'

ایرناخبرگزاری ایرنا
سفر ظریف به قطر، 'به موقع و مهم'
تهران-ایرنا- مناسبات ایران و قطر از نظر سیاسی بسیار گسترده و حائز اهمیت بوده و یک کارشناس مسائل خاورمیانه می گویند سفر وزیر امورخارجه کشورمان به دوحه در شرایط کنونی بسیار مهم و به موقع انجام شده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان برای شرکت در اجلاس گفت ‌وگوی همکاری آسیایی دیروز (سه شنبه) تهران را به مقصد دوحه ترک کرد. وی در جریان سفر به دوحه در ضیافت شام امیر قطر شرکت کرد.

ایران و قطر از دیر باز از نظر همجواری، روابط بسیار دوستانه‌ای داشته‌اند. در خرداد۹۶ عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی با وارد کردن این اتهام به قطر که باعث بی‌ثباتی در منطقه می‌شود روابط دیپلماتیک با این کشور را قطع کردند. این کشورها قطر را به حمایت از گروه‌های تروریستی از جمله گروه‌های مرتبط با ایران متهم کردند.

تنش میان روابط قطر و عربستان وقتی بالا گرفت که سخنانی به نقل از امیر قطر در خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شد. اظهارات منسوب به «شیخ تمیم بن‌حمد آل ثانی» که ایران را قدرتی بزرگ و ضامن ثبات در منطقه خوانده و حماس را نماینده فلسطینیان دانسته بود.

بعد از تحریم قطر توسط عربستان، ایران نیز یک بندر خود را برای تسهیل انتقال کالاها و مواد غذایی به قطر اختصاص داد و مرز هوایی خود را بر روی پروازهای شرکت‌های هوایی این کشور بازگذاشت.

با توجه به اهمیت موضوع و سفر وزیر امور خارجه کشورمان به قطر، پژوهشگر ایرنا با «محمدصالح صدقیان» مدیر مرکز عربی مطالعات ایرانی و کارشناس مسائل خاورمیانه به گفت و گو پرداخت.

**سفر ظریف به قطر مهم و به موقع است

صدقیانی در ابتدای این گفت و گو بیان داشت: سفر ظریف در این برهه از زمان به موقع و مهم است، قطر یکی از کشور‌های همکاری خلیج فارس محسوب می‌شود، اکنون که رابطه پرتنش میان قطر امارات و عربستان وجود دارد این کشور رابطه خوبی با جمهوری اسلامی ایران دارد و تهران می‌تواند از این فرصت علیه نفوذ عربستان در منطقه استفاده کند

وی افزود: قطر کشوری ثروتمند با پتانسیل قوی در عرصه اقتصاد محسوب می‌شود و می‌تواند در عرصه اقتصادی با توجه به تحریم‌های خصمانه دولت آمریکا علیه ایران، در سطح اقتصادی به کشورمان کمک کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه یادآو رشد: در زمان تحریم‌های ظالمانه عربستان علیه قطر، ایران در کنار کشور قطر ماند و اعلام کرد ما مخالف تحریم علیه قطر هستیم و تحریم گزینه خوبی علیه ملت‌ها نیست و دولت‌ها می‌توانند در مواقع اختلاف از گزینه گفت و گو استفاده کنند.

وی افزود امیر قطر از مواضع ایران، در قبال تحریم‌های اعمال شده توسط عربستان علیه کشورش، تشکر و قدردانی کرد و ضیافت شام دیشب که خود امیر قطر در آن حضور داشت نشان از مهم بودن سفر و نزدیکی روابط ایران و قطر است.

**تلاش عربستان برای منزوی کردن قطر و جلوگیری از رابطه با ایران

به گفته صدقیان، قطر عضو شورای همکاری خلیج فارس است که ۶کشور عربی از جمله کویت، عمان و قطر در آن عضویت دارند و از روزی که قطر تحریم شده است این شورای کم رنگ شده و عدم حضور قطر، این شورای را در زمینه سیاسی و اقتصادی ضعیف کرده است.

مدیر مرکز عربی مطالعات ایرانی و کارشناس مسائل خاورمیانه افزود: قطر چندین بار تهدید کرد است که از این شورای خارج می‌شود و در صورت خروج قطر از این شورای به نظرم نمی‌تواند بر قوت خود باقی بماند چون عمان و کویت نیز روابط خوبی با این شورای ندارد و اعتراضات قوی بر آن وارد کرده‌اند.

وی همچنین گفت: عربستان تلاش جهت منزوی کردن قطر دارد و اگر فشار و تحریم ادامه یابد قطر مجبور است که از این شورای خارج شود و با تضعیف شورای همکاری خلیج فارس متضرر اصلی عربستان محسوب می‌شود.

این کارشناس مسائل خاورمیانه همچنین اظهار داشت: ایران در مورد مسائل سوریه اختلاف عمیق با قطر داشت اما این اختلافات هرگز باعث نشد که با داشتن مواضع متفاوت در مورد سوریه با این کشور قطع رابطه بوجود آید.

به گفته صدقیان، در آن برهه از زمان روابط دوستانه بین دوحه و تهران بر قوت خود باقی ماند هم جمهوری اسلامی و هم طرف قطری این روابط را مدیریت کردند و نگذاشتند که روابط پرتنش شکل بگیرد، علیرغم اختلاف پراکنی‌ها که دولت عربستان در این زمینه انجام داد.

مدیر مرکز عربی مطالعات ایرانی و کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: حفظ روابط دوستانه در منطقه به نفع دو کشور است و هنوز هم هواپیماهای قطری از فضای آسمان ایران استفاده می‌کنند و بقیه کشورهای همجوار قطر استفاده از فضای هوایی کشور خود را به قطر نمی‌دهند و این موقعیتی را برای بهره برداری به ایران می‌دهد که از پتانسیل کشور قطر استفاده نماید.

قطر به عنوان یکی از ثروتمندترین کشور‌های حاشیه خلیج فارس می‌تواند دوست خوبی برای توسعه در سطح اقتصادی و سیاسی برای کشورمان محسوب شود.

**برگزاری مجمع کشورهای همکاری آسیایی در قطر و فرصت ایران برای مبارزه با تحریم‌ها

صدقیان، مدیر مرکز عربی مطالعات ایرانی در این مورد اظهار داشت: با توجه به برگزاری مجمع کشورهای همکاری آسیایی در قطر، این می‌تواند فرصتی باشد تا ایران از آن به عنوان دفاع در مورد سیاست تحریم دولت امریکا علیه ایران استفاده نماید.

وی در پایان این گفت و گو بیان داشت: روابط ایران با ۱۵کشور همسایه و کشورهای شرق آسیا رابطه خوب و دوستانه می‌باشد و روابط سیاسی کشورمان نسبت به گذشته با کشورهای آسیایی قوی‌تر شده است و من فکر می‌کنم با این که این سازمان اکثریت از آسیا هستند کمک می‌کند تا به مواضع کشورمان علیه تحریم‌ها در منطقه کمک کند.

این کارشناس مسایل منطقه افزود: رئیس جمهور کشورمان اعلام کرد شش گزینه در قبال تحریم‌های نفتی اعمال شده در مقابل آمریکا داریم و این پیام قوی برای آمریکا هست و حفظ رابطه ایران با کشورهای آسیایی علامت مثبتی برای اقتصادایران است.

**پژوهشم** ر-ت**۱۵۵۲

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف با همتایان ترکیه‌ای و قطری خود در دوحه دیدار کرد

موجخبرگزاری موج
ظریف با همتایان ترکیه‌ای و قطری خود در دوحه دیدار کرد
وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست نشست ACD با وزیر خارجه قطر نیز دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد جواد ظریفوزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در نشست مجمع همکاری گفتگوی آسیایی به قطر سفر کرده است، در حاشیه این نشست با وزرای خارجه ترکیه و قطر دیدار کرد.

وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در دوحه دیدار و در خصوص روابط دو جانبه و مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین المللی گفتگو و تبادل نظر کردند.

گفتنی است؛ دور دیگری از این دیدار بصورت خصوصی ادامه دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

دیدار ظریف و وزیر خارجه قطر (عکس)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
دیدار ظریف و وزیر خارجه قطر (عکس)

وزیران امور خارجه ایران و قطر در حاشیه نشست «مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا» در دوحه دیدار و گفت‌وگو کردند. دور دیگری از این دیدار بصورت خصوصی ادامه دارد.

دیدار ظریف و وزیر خارجه قطر (عکس) - 2

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف: حتی یک ایرانی «گزینه تسلیم در مقابل آمریکا» را انتخاب نمی‌کند

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
ظریف: حتی یک ایرانی «گزینه تسلیم در مقابل آمریکا» را انتخاب نمی‌کند
خبرگزاری میزان- وزیر امور خارجه پس از مصاحبه اخیر با شبکه آمریکایی فاکس نیوز در آمریکا، در جریان سفر به قطر با شبکه انگلیسی الجزیره مصاحبه کرده و گفته است: حتی یک ایرانی را پیدا نمی‌کنید گزینه تسلیم در مقابل آمریکا را انتخاب کند.
ظریف: حتی یک ایرانی «گزینه تسلیم در مقابل آمریکا» را انتخاب نمی‌کند - 0

گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ محمدجواد ظریف پس از مصاحبه اخیر با شبکه آمریکایی فاکس نیوز، در جریان سفر به قطر با شبکه انگلیسی الجزیره مصاحبه کرده و گفته است: حتی یک ایرانی را پیدا نمی‌کنید گزینه تسلیم در مقابل آمریکا را انتخاب کند.وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در شانزدهمین اجلاس وزرای خارجه گفت‌وگوی همکاری آسیا (ACD) به دوحه سفر کرده است، سه‌شنبه شب در ضیافت شام «شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی» امیر قطر شرکت کرد.

شانزدهمین اجلاس وزرای خارجه گفت‌وگوی همکاری آسیا از روز سه‌شنبه آغاز شده و به مدت سه روز در دوحه ادامه خواهد داشت. ظریف عصر روز گذشته راهی دوحه شد.طبق گزارش تارنمای وزارت امور خارجه، مناسبات ایران و آمریکا، صادرات نفت ایران، خلیج فارس و تنگه هرمز، تحریم‌ها و تروریسم اقتصادی آمریکا، توطئه‌های گروه بی، مناسبات منطقه‌ای ایران، روابط با عربستان، بحران یمن، نفوذ منطقه‌ای ایران، مبارزه با تروریسم و غیره از جمله محور‌های گفت‌وگوی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با شبکه الجزیره انگلیسی بود که بزودی از این پخش خواهد شد.به گزارش میزان، از جمله برنامه‌های ظریف در سفر اخیر به آمریکا، مصاحبه با شبکه فاکس‌نیوز بود. شبکه‌ای که به نوعی رسانه نومحافظه‌کاران جنگ‌طلب آمریکایی است و محبوب‌ترین رسانه نزد دونالدترامپ رئیس‌‌جمهور رسانه‌ستیز آمریکا می‌باشد؛ به گونه‌ای که سخنگویان وزارت خارجه آمریکا در دوره ترامپ معمولا از بین مجریان فاکس‌نیوز انتخاب می‌شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ویدیو/ اولین تصاویر انفجار‌های منطقه سبز بغداد

انتخابانتخاب21 ساعت قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز12 ساعت قبل
دونالد ترامپ در ادامه لفاظی‌های خود علیه ایران در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: "اگر ایران جنگ می‌خواهد، این رسما پایان کارش خواهد بود. به گزارش؛ تهدید ترامپ علیه ایران بعد از این بود که وزارت کشور عراق از شلیک چند موشک کاتیوشا در نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد خبر داده بود. در روزهای اخیر رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقام‌های ارشد دولتی گزارش داده‌اند که ترامپ تاکید کرده که خواهان جنگ با ایران نیست. 'ترامپ به شدت بر خطر جنگ افزوده'از سوی دیگر انتقاد دمکرات‌ها از دولت آقای ترامپ به خاطر افزایش تنش با ایران ادامه دارد. هفته پیش با افزایش شدید تنش‌ها هم آمریکا هم ایران گفتند به دنبال جنگ نیستند.

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردند

صفحه اول روزنامه‌های امروز (عکس)

14+
عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل

اخبار بیشتر