مراسم و پیام‌های گرامی‌داشت به مناسب روز معلم
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

مراسم و پیام‌های گرامی‌داشت به مناسب روز معلم

دیروز و امروز معلمی/معلمی هیچ گاه ساده نبوده است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
دیروز و امروز معلمی/معلمی هیچ گاه ساده نبوده است
«معلم» چیزی فراتر از آن است که با چند کلمه تعبیر و تفسیر شود چرا که معلمی هیچ گاه ساده نبوده است؟

یکی از کلیدواژه‌های مشترک جامعه امروز که میان نسل ما، پدران و مادرانمان و فرزندانمان مشترک است و با شنیدن آن تداعی‌های زیادی در ذهنمان شکل می‌گیرد، واژه معلم است؛ چه آنکه با شنیدن این واژه به سمت نوستالژی‌ها کشیده شویم، چه یاد آموخته‌هایمان در دوران مدرسه بی افتیم، چه آنکه یاد معلم ویژه‌ای در ذهنمان تداعی شود و یا به یاد نقش و جایگاه معلمان بی افتیم که سرآمد تمام جملاتی که این نقش و جایگاه را یادآوری می‌کند نقل «پیامبری شغل انبیاست» باشد؛ امروز روز همان واژه است و کسانی که نامدارند به آن: ملعمان.

شاید این روزها این کلمه –که تنها یک کلمه نیست- بیشتر با کلماتی چون معیشت، حقوق معوقه، معلم حق‌التدریس یا معلم رسمی، رتبه بندی و… شنیده شود اما «معلم» چیزی فراتر از آن است که با چند کلمه تعبیر و تفسیر شود و شاید یادآوری همین موضوع ساده به جامعه آموزش و پرورش و مخاطبانش که روی هم رفته تقریبا کل جامعه ایران را شامل می‌شود، تلنگری برای بازگشت به اصل «معلمی» باشد و سرآمد این یادآوری‌ها این است که «معلمی هیچ گاه ساده نبوده است».

به گذشته که نگاه کنیم ما با چهره‌هایی چون شهید مطهری مواجه می‌شویم که این واژه را در برگرفتند. شهیدی که بیش از هر چیز معلم مسأله‌گرا و کنشگر اجتماعی بود. معلمی که وقتی مساله حجاب را در جامعه دید، زیربنای نادرست جهان بینی نوجوانان و جوانان روزگارش را دید و یا انحرافات آن روزگار در حوزه دین را مشاهده کرد، کتاب‌هایی نگاشت که تا امروز نیز خواندنی هستند. همان روزگار دو معلم شهید دیگر حیات داشتند: شهید رجایی و شهید باهنر که هر دو بر آمده از بطن تعلیم و تربیت بودند.

به گذشته دور‌تر که نگاه کنیم می‌بینیم تعلیم و تربیت رسمی در کشور ما سابقه‌ای ۱۰۰ ساله دارد و همین چندی پیش صد سالگی نظام تعلیم و تربیت در کشور جشن گرفته شد و حتما مرور این تاریخ صد ساله ما را با معلمان نامداری رو به رو می‌کند.

اما در گذشته‌ای دورتر برای ما ایرانیان بزرگترین معلم، انبیا بوده‌اند که چنان از مرزهای تاریخ و جغرافیا و زمان گذشته‌اند و در هر لحظه نقش خویش را برای نشان دادن راه به ادامه دهندگانشان نشان داده‌اند، که شاید نباید به کمتر از این تعریف برای معلمی رضایت داد که: معلمی نقشی است – و نه شغلی- که چون در زندگی یک فرد اثرش را آغاز کند، تا پایان زندگی همراه آن فرد خواهد بود.

اما آیا این روزها معلمان ما که به راستی رستم شاهنامه تعلیم و تربیت هستند، چنین نقشی را در زندگی دانش آموزان خویش ایفا می‌کنند؟

معلمی هیچ گاه ساده نبوده است

سال‌هاست به این نقطه که می‌رسیم بحث گلایه‌های معلمان به گوش می‌رسد… مگر معیشت ما تأمین است… معلمی که ناچار است دو یا سه شغل داشته باشد چگونه می‌تواند به چنین جایگاهی برسد… معلم نیاز به این دارد که جایگاهش حفظ شود اما این روزها دولت‌ها کمترین توجه را به این امر دارند… معلم هم یک انسان است و در همین جامعه زندگی می‌کند…و …. اما واقعیت این است که «معلمی» هیچ گاه «ساده» نبوده است و شاهد این مدعا مرور زندگی کسانی است که نامشان با این واژه گره خورده است.

سال گذشته همزمان با روز معلم این سوال را مطرح کردیم که «اگر معلمی را شغل انبیا می‌دانیم چرا آموزش و پرورش در تربیت این نیرو، کمترین سرمایه گذاری را می‌کند؟». دانشگاه فرهنگیان که قرار است معلمانی پیشرو، پژوهشگر و چند بعدی متناسب با سند تحول بنیادین تربیت کند، در سال‌های ۹۷ به کارزار آموزش و پرورش بازگشت اما همچنان شاهد هستیم با توجه به انواع گزینش‌های موازی در آموزش و پرورش از جمله آزمون استخدامی، جذب حق‌التدریس و سرباز معلم، خرید ضمن خدمت و… و میل دولت به جذب معلمان خرید خدماتی، عملا یکدستی در جمعیت مهمترین نیروی انسانی کشور از میان رفته است و یکی از نتایج آن همین می‌شود که امروز ندانیم میان او که «معلم» می‌نامیم و دیگری که او را هم «معلم» می‌نامیم، تفاوت زمین تا آسمان است.

حسن محمودی یکی از معلمان بازنشسته آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار مهر درباره دیروز و امروز معلمی در جامعه گفت: من خودم دانش آموخته تربیت معلم هستم و برای همین معتقد هستم سه برابر تمام سال‌هایی که در حوزه تربیت معلم در نظام تربیت معلم کوتاهی کردیم آموزش و پرورش و جایگاه معلمان را در جا نگاه داشتیم و برخی خطاهایی که در این مسیر شد به این سادگی‌ها قابل جبران نیست.

وی ادامه داد: شما ببینید از یک جایی به بعد انواع معلم‌ها وارد سیستم آموزش و پرورش شدند، حتما این تنوع تربیتی معلمان بر کل سیستم تأثیرات ناخوشایندش را گذاشته است و اگر همین امروز اراده کنیم که از فردا فقط معلمان از طریق دانشگاه فرهنگیان جذب می‌شوند، باید ۲۰ سال صبر کنید و بر این قاعده استوار باشید تا بتوانیم ۲۰ سال بعد بگوییم حالا به آن یکدستی در تعریف معلمی رسیده‌ایم.

شما ببینید از یک جایی به بعد انواع معلم‌ها وارد سیستم آموزش و پرورش شدند، حتما این تنوع تربیتی معلمان بر کل سیستم تأثیرات ناخوشایندش را گذاشته است و اگر همین امروز اراده کنیم که از فردا فقط معلمان از طریق دانشگاه فرهنگیان جذب می‌شوند، باید ۲۰ سال صبر کنید و بر این قاعده استوار باشید تا بتوانیم ۲۰ سال بعد بگوییم حالا به آن یکدستی در تعریف معلمی رسیده‌ایم

وی در پاسخ به این پرسش که به نظر او چه کسانی شایسته است تا حرفه معلمی را انتخاب کنند، بیان کرد: ببینید حتی میان معلمان بزرگ هم تفاوت میان خلق و خو و منش و راه و رسم وجود دارد. در میان انبیا هم که همگی آنها معلمان بشر بودند شما این تفاوت را می‌بینید اما یک نکته مشترک میان تمام معلمان واقعی وجود دارد و آن این است که اصول تربیت را می‌دانند و هدایت حتی یک انسان برای آنها اهمیت دارد. می‌خواهم بگویم که نمی‌توان گفت معلم باید مثلا چه ویژگی‌های شخصیتی داشته باشد تا مناسب این شغل شود، اما حتما باید کسی معلم شود که برایش تعلیم و تربیت افراد هم اهمیت داشته باشد و هم اینکه آن را بلد باشند.

محمودی ادامه داد: در تمام سال‌های خدمتم در مدارس شاهد بودم که چطور یک جمله و تنها یک جمله یکی از همکارانم سرنوشت یک دانش‌آموز را عوض کرده حالا چه مثبت و چه منفی. برای خودم اوایل کارم بسیار سخت بود که مباحثی خارج از کتاب سر کلاس بگویم چون وسواس این را داشتم که نکند این حرف من اثر مؤثر نداشته باشد یا مدام فکر می‌کردم چطور یک حرفی را بزنم که همه یک طور آن را برداشت کنند.

این معلم بازنشسته که عنوان معلم نمونه را هم داشته در ادامه گفت: برای شخص من بیشتر از هر چیز سر کلاس این مهم بود که عدالت را میان دانش آموزانم رعایت کنم. من کلاس‌هایی با ۴۵ دانش‌آموز هم داشته‌ام و حتما تا وقتی نام کوچک تک تک بچه‌ها را یاد نمی‌گرفتم هیچکدام را به اسم صدا نمی‌کردم. متأسفانه امروز شاهد هستیم خانواده‌ای بعد از دو ماه از شروع سال تحصیلی اعتراضش به مدرسه این است که معلم سر کلاس فرزندشان را نادیده می‌گیرد چون فرزندشان کم حرف است یا تودار است.

حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان پیش از این به خبرنگار مهر درباره اهمیت تربیت معلمان گفت: تمام نظام‌های آموزشی در دنیا اگر سرافرازی را تجربه کردند از طریق توجه به آموزش عمومی و خصوصا توجه به مقطع ابتدایی بوده است و به سمت آموزش مهارتی رفتند و جز از راه تربیت معلم شایسته نمی‌توان به این سمت حرکت کرد. ما یک غفلت بیش از ۴۰ سال در تعلیم و تربیت داشته‌ایم و به سمت تحصیلات آکادمیک گرایش پیدا کردیم که این یک انحراف اساسی است.

وی در ادامه در خصوص اینکه به نظر می‌رسد این روزها شان و جایگاه معلم در جامعه افت کرده است، اظهار کرد: در تحقیقی که وزارت علوم در مورد اقبال عموم مردم و اعتماد عمومی به اصناف در سال گذشته انجام داد، اعتماد به معلم با ۸۷ درصد در صدر بود. قاطبه مردم همچنان نسبت به جایگاه معلم حساس هستند. باقی اصناف با ۲۰ درجه اختلاف در رتبه‌های بعد بودند. پس حرمت معلم حفظ است. اما غفلت از پرورش معلم شایسته و انتخاب راه‌های سهل‌الوصول ورود معلم به سیستم آموزشی امروز تأثیر ناخوشایندش را گذاشته است. معلمی که کارورزی نگذرانده، دروس پداگوژی را نگذرانده و فنون تدریس و روان شناسی را نخوانده باشد نمی‌تواند کلاس را حتی به شکل سرپرستی اداره کند و قطعا تنش‌ها و اصطحکاک هایی پیش خواهد آمد.

بی انگیزگی معلمان گاه تقصیر والدین است

حسن شیخ الاسلامی معلم بازنشسته دیگری که در سال‌های کاری خود به عنوان معلمی نمونه شناخته می‌شد نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره موضوع مورد بحث این گزارش گفت: اگر برای یک نفر معلمی شغل باشد باید شما فاتحه آن کلاس درس را که او سر کلاسش می‌رود را بخوانید. از آن کلاس درس دانش‌آموز مطلوبی بیرون نمی‌آید. فقط ممکن است در بهترین حالت آن دانش‌آموز سوادش بیشتر شود.

وی ادامه داد: امروز اگر نگویم دلایل متعدد باعث شده شمار زیادی از کلاس‌های درس ما با این وضعیت رو به رو شود اما متأسفانه شمار این کلاس‌ها کم نیست. هر چند من معتقد هستم هنوز تعداد معلمانی که به واقع با عشق سر کلاس می‌روند بیشتر از آن دسته دیگر است. شخصا شمار زیادی معلم خصوصا در روستاها و مناطق دور افتاده می‌شناسم که زندگی خود را وقف دانش آموزانشان کرده‌اند.

این معلم بازنشسته اظهار کرد: این را باید بگویم که جامعه در ایجاد معلمان بی انگیزه بی تقصیر نیست.

شیخ الاسلامی در توضیح بیشتر گفت: ببینید چند سالی است که والدین توقعی که از معلم دارند دیگر آن توقع سابق نیست که مثلا ببینند فرزندشان در مدرسه رفتارش اصلاح شده یا مدام در این باره پرس و جو کنند. امروز برخی والدین طلبکار معلم هستند برای آنکه معلم فرزندشان را صرفا در یادگرفتن علوم قوی کند. که در نهایت به کنکور برسد. بعد همین والدین برای رساندن فرزندشان به کنکور هزینه بسیار می‌کنند ولی حاضر نیستند برای مثلا استعداد واقعی فرزندشان که معلم به آنها گوشزد می‌کند، هزینه‌ای کنند.

وی ادامه داد: من همیشه می‌گویم یک معلم خوب می‌تواند دانش‌آموز و خانواده او را تربیت کند اما به این هم معتقدم که والدین ناآگاه آن هم با شمار زیاد می‌توانند یک معلم با انگیزه را شکست دهند و سمت و سوی اهداف او را تغییر دهند.

آنچه از میان سخنان تمام دلسوزان عرصه تعلیم و تربیت این روزها به گوش می‌رسد جدای از بحث‌های کلان درباره توجه به معیشت و جایگاه معلمی از سوی دولتمردان، این هشدار به جامعه معلمی است که باید به بازنگری درون خود بپردازد و خود این صنف بیش از هر دلسوز و کارشناس بیرونی بر کارآمدی و نامداربودنشان با واژه «معلمی» حساس باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

(تصاویر) «روز معلم» در کلاس‌های سیل‌زده پل دختر

فراروخبرگزاری فرارو
(تصاویر) «روز معلم» در کلاس‌های سیل‌زده پل دختر
طبق گفته‌ی وزیر آموزش و پرورش، در سیل اخیر در سطح کشور حدود ۱۵۰۰ مدرسه بین ۲۰ تا ۷۰ درصد آسیب دیده است و۸۰ مدرسه از این تعداد نیز تخریب شده و قابل استفاده نیست که به لطف خدا از نظر تأمین منابع بازسازی مشکلی وجود ندارد.

طبق گفته‌ی وزیر آموزش و پرورش، در سیل اخیر در سطح کشور حدود ۱۵۰۰ مدرسه بین ۲۰ تا ۷۰ درصد آسیب دیده است و۸۰ مدرسه از این تعداد نیز تخریب شده و قابل استفاده نیست که به لطف خدا از نظر تأمین منابع بازسازی مشکلی وجود ندارد.

تصاویر این گزارش مربوط به مدرسه شاهد پلدختر می‌باشد که طبق گفته کارشناسان نیاز به تخریب و ساخت مجدد دارد.

عکاس: اصغر خمسه/مهر

(تصاویر) «روز معلم» در کلاس‌های سیل‌زده پل دختر - 3(تصاویر) «روز معلم» در کلاس‌های سیل‌زده پل دختر - 4(تصاویر) «روز معلم» در کلاس‌های سیل‌زده پل دختر - 5(تصاویر) «روز معلم» در کلاس‌های سیل‌زده پل دختر - 6(تصاویر) «روز معلم» در کلاس‌های سیل‌زده پل دختر - 7(تصاویر) «روز معلم» در کلاس‌های سیل‌زده پل دختر - 8(تصاویر) «روز معلم» در کلاس‌های سیل‌زده پل دختر - 9(تصاویر) «روز معلم» در کلاس‌های سیل‌زده پل دختر - 10(تصاویر) «روز معلم» در کلاس‌های سیل‌زده پل دختر - 11(تصاویر) «روز معلم» در کلاس‌های سیل‌زده پل دختر - 12(تصاویر) «روز معلم» در کلاس‌های سیل‌زده پل دختر - 13(تصاویر) «روز معلم» در کلاس‌های سیل‌زده پل دختر - 14(تصاویر) «روز معلم» در کلاس‌های سیل‌زده پل دختر - 15(تصاویر) «روز معلم» در کلاس‌های سیل‌زده پل دختر - 16(تصاویر) «روز معلم» در کلاس‌های سیل‌زده پل دختر - 17(تصاویر) «روز معلم» در کلاس‌های سیل‌زده پل دختر - 18

خواندن خبر در سایت منبع

گرامیداشت مقام روز معلم در دانشگاه خاتم

انتخابخبرگزاری انتخاب
گرامیداشت مقام روز معلم در دانشگاه خاتم
دانشگاه‌ها در دنیا باید جواب این سؤال را بدهند که اگر تکنیکی ارایه شد، تبعات منفی آن را چگونه باید مرتفع کرد؟ دانشگاه خاتم یکی از اهدافش این است که بتواند رابطه‌ی علوم را با علم مادر فلسفه به درستی برقرار کند.

مراسم گرامیداشت مقام معلم و تقدیر از استادان دانشگاه خاتم و بانک‌پاسارگاد، در تاریخ ۱۱ اردیبهشت سال ۱۳۹۸، در محل دانشگاه خاتم و با حضور مدیرعامل بانک‌پاسارگاد و دانشگاه خاتم، اعضای هیأت‌امنای دانشگاه، جمعی از مدیران بانک و استادان و معلمان برگزار شد.

به گزارش انتخاب به نقل از بانک‌ پاسارگاد، در این مراسم دکتر باقری قائم‌مقام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن بزرگداشت مقام معلم گفت: امروز اگر شاهد این هستیم که بیش از ۹۰ درصد از اعضای جامعه از سواد مطلوب برخوردار هستند و نیروی کارشناسی در تمام سطوح به اندازه کافی وجود دارد، حاصل زحمات شبانه‌روزی استادان و معلمان عزیز کشور است و ما قدردان همه‌ی این عزیزان هستیم.

وی ادامه داد: از اینکه شعار کیفیت را در دانشگاه خاتم انتخاب کرده‌اید به شما تبریک می‌گویم. اینکه تلاش می‌کنید زمینه را برای یادگیری جوانان این مرز و بوم فراهم کنید، جای تقدیر دارد. رویکرد دانشگاه خاتم در بحث توسعه کیفی بی‌‌شک مورد حمایت همه‌‌ی مدیران در آموزش عالی است. در حال حاضر نیز شعار ما در آموزش عالی، بازگشت به کیفیت پس از پشت سرگذاشتن توسعه کمی است. امروز توجه به بخش خصوصی در آموزش عالی هم بر اساس تکالیف قانونی و هم بر اساس احساس نیاز، یکی از ضرورت‌های مهم جامعه ما است. وی تصریح کرد: دانشگاه خاتم حتما با چنین رویکرد و برنامه‌ای و با وجود استادان با انگیزه، می‌تواند یکی از دانشگاه‌های مطرح کشور و سرآمد در جهان شود.

رییس دانشگاه خاتم: دانشگاه خاتم نقطه‌ی اتکاء بزرگ‌ترین تحولات علمی و دانشی کشور خواهد شد

دکتر مجید قاسمی مدیرعامل بانک‌پاسارگاد و رییس دانشگاه خاتم نیز ضمن گرامیداشت مقام والای معلم گفت: علوم همگی فرزند فلسفه هستند، ولی در جامعه‌ی ما با وجود غنای بسیار زیادی که در این علم داریم، نقش کمرنگی در سایر علوم دارد. علت اینکه ما درس فلسفه را به‌عنوان رشته‌ی دوره‌ی دکترا در دانشگاه خاتم انتخاب کرده‌ایم، پر کردن این خلاء بود. وی ادامه داد: امروز تهاجم تکنولوژی و تکنیک در زندگی طبیعی انسان بیداد می‌کند. علومی هم که تکنولوژی را می‌آورند، ثمرات مثبت آن را بدون توجه به اثرات منفی آن ترویج می‌کنند. انسان در حال دور شدن از طبیعت انسانی است. ما باید به دنبال طبیعتی انسانی و انسانی طبیعی باشیم. تحولات علمی آنچنان سریع اتفاق می‌افتند و تهاجمات تکنیکی آنچنان انسان را احاطه کرده‌است، که نمی‌توان فردا را به ‌راحتی پیش‌بینی کرد.

رییس دانشگاه خاتم تصریح کرد: دانشگاه‌ها در دنیا باید جواب این سؤال را بدهند که اگر تکنیکی ارایه شد، تبعات منفی آن را چگونه باید مرتفع کرد؟ دانشگاه خاتم یکی از اهدافش این است که بتواند رابطه‌ی علوم را با علم مادر فلسفه به درستی برقرار کند.

وی تأکید کرد: ما عین آنچه را که در انواع رشته‌های مهندسی و علوم انسانی مطرح است، در گروه مالی پاسارگاد داریم. سرمایه‌گذاری‌هایی که ما در هلدینگ پاسارگاد انجام داده‌ایم، تمام این علوم را شامل می‌‌شود. به‌عنوان مثال در حوزه معدن، ما از معدن تا محصول نهایی را در فلزات و مس داریم. در حال حاضر از اسفند ماه، تولید مس کاتد در شهر بابک از طریق تکنولوژی بایولیچینگ یا کشت باکتری آغاز شده‌است که در نتیجه‌ی آن دو کارخانه حذف می‌شوند. به‌طوری‌که قیمت تمام‌شده‌ی تولید مس کاتد شهربابک، ۳۰ درصد از قیمت تمام‌شده‌ی کاتد مس دنیا کمتر می‌شود.

وی ادامه داد: بی‌شک کسی که کتاب خوانده‌است با کسی که این کتاب را در صحنه‌ی واقعی دیده‌است، تفاوتی به اندازه‌‌ی انتقال علم به دانش و دانایی دارند؛ در حقیقت دانش یعنی دانایی و تسلط به آن مقوله‌ای که شما مسئولیت آن را بر عهده می‌گیرید. ما به دنبال آن هستیم که اساتید و دانشجویان دانشگاه خاتم حرف‌های دست اول در دنیا بزنند که این اتفاق هم افتاده‌است. قرار است دانشگاه خاتم نقطه‌ی اتکاء بزرگ‌ترین تحولات علمی و دانشی کشور شود که موفقیت‌ها و جایگاه بسیار خوب این دانشگاه نیز گواه این مطلب است.

وی در پایان گفت: همه‌ی این توفیقات را اول مرهون لطف الهی و پس از آن مرهون لطف و نگاه مرحمت‌آمیز وزارت علوم که ما را حمایت کرد، می‌دانیم.

گرامیداشت مقام روز معلم در دانشگاه خاتم - 9گرامیداشت مقام روز معلم در دانشگاه خاتم - 10گرامیداشت مقام روز معلم در دانشگاه خاتم - 11گرامیداشت مقام روز معلم در دانشگاه خاتم - 12گرامیداشت مقام روز معلم در دانشگاه خاتم - 13گرامیداشت مقام روز معلم در دانشگاه خاتم - 14گرامیداشت مقام روز معلم در دانشگاه خاتم - 15گرامیداشت مقام روز معلم در دانشگاه خاتم - 16گرامیداشت مقام روز معلم در دانشگاه خاتم - 17گرامیداشت مقام روز معلم در دانشگاه خاتم - 18گرامیداشت مقام روز معلم در دانشگاه خاتم - 19گرامیداشت مقام روز معلم در دانشگاه خاتم - 20گرامیداشت مقام روز معلم در دانشگاه خاتم - 21

خواندن خبر در سایت منبع

بیانیه حزب اعتماد ملی به مناسبت روز معلم

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
بیانیه حزب اعتماد ملی به مناسبت روز معلم
حزب اعتماد ملی در بیانیه‌ای سالروز شهادت آیت‌الله مطهری و روز معلم را گرامی داشت.

در متن این بیانیه‌ای آمده است: روز معلم را به تمام مردان و زنانی که خالصانه به فکر دانایی، توانایی و روشنایی بخشیدن به عقل و روان آینده‌سازان این مرز و بوم هستند، تبریک می‌گوییم.

همچنین یاد و خاطره معلم مبارز دکتر ابوالحسن خانعلی، که حدود پنج دهه پیش در استیفای حقوق فرهنگیان به شهادت رسید و همچنین استاد شهید مرتضی مطهری را که خود قربانی نگاهی متحجرانه و افراطی شد، گرامی داشته و تمام مجاهدت‌ها و تلاش‌های صورت گرفته توسط معلمان در مسیر آزادی‌خواهی و مبارزه با ظلم را در یک سده اخیر ارج می‌نهیم.

آزادی‌خواهی و مبارزه برای تحقق عدالت همان مسیر مجاهدانه‌ای بود که استاد شهید بدان باور داشته و معتقد بود «رشد یک ملت به این است که آزادش بگذاریم ولو در آن آزادی ابتدا هم اشتباه بکند، صدبار هم اشتباه بکند، باز باید آزاد باشد».

بدون تردید آنچه امروز در نظام آموزشی کشور جریان دارد نه زیبنده معلمان است و نه نویدبخش آینده‌ای درخشان برای فرزندان این مرز و بوم. حزب اعتماد ملی فرصت را مغتنم شمرده و به مناسبت گرامیداشت روز معلم، مهمترین چالش‌ها و دغدغه‌‌های نظام آموزشی کشور را به اختصار یادآور می‌شود:

۱- توسعه را حاصل فرایند تحول بنیادین باورهای فرهنگی، نهادهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی به منظور خلق و متناسب شدن با ظرفیت‌‌های جدید و ارتقاء کمی و کیفی قابلیت‌ها و توانایی‌‌های انسانی، آموزشی، سیاسی و اقتصادی می‌شناسند. برای رسیدن به توسعه همه جانبه و ملی، چاره‌ای جز تحول در نظام آموزش و پرورش نیست. به رغم همه فعالیت‌ها و تلاش‌های صورت گرفته شاخص‌‌های رتبه‌بندی توسعه در ایران به نسبت نیم قرن گذشته، تفاوت چندانی نکرده است. بدون تردید یکی از اصلی¬ترین دلایل این عدم توفیق، توجه نکردن به امر خطیر آموزش و پرورش بوده و علیرغم تغییرات ظاهری در نظام آموزشی، محصول خروجی آن برای توسعه و توسعه‌یافتگی مناسب و متناسب نیست.

نگاهی گذرا و اجمالی به جایگاه آموزش و پرورش و معلم در میان برنامه‌‌های کلان ملی و اسناد بودجه دلالت روشنی است بر این مهم که عظیم‌ترین دستگاه ملی کشور هم نیازمند نوسازی و هم تغییر رویکرد کلان است.

۲- معلمان فرهیخته و دلسوز‌ زیادی با شرافت مشغول کار در نظام آموزشی هستند، اما نباید فراموش کرد که تعدادی از این صنف فرهنگی و فرهیخته دچار آسیب‌ها و مشکلاتی جدی شده¬اند. این مشکلات نیز حاصل غفلت تصمیم‌گیران نسبت به وضعیت معیشتی و منزلت آنان در جامعه است. متاسفانه تاخیر و تعلل در عمل به وعده‌‌های مختلف در خصوص مطالبات فرهنگیان به بی‌اعتمادی این قشر دلسوز دامن زده است. لذا ضروری است به مطالبات معیشتی از جمله ضرورت دریافتی بالای خط فقر، همسان‌سازی حقوق ایشان متناسب با دریافتی سایر دستگاه‌های اجرایی و تضمین معیشت با عزت آموزگاران شاغل و بازنشسته و برخورداری از بیمه‌‌های کارآمد اهمیت ویژه‌ای داده شود.

۳- معلم رکن اصلی نظام آموزشی است. در دنیای پرشتاب و جامعه ارتباطی و شبکه‌ای امروز، نیازمند معلمانی توانمند و آشنا به مسائل روز هستیم. تاریخ ایران شاهد حضور نخبگانی توانا در راه افزایش سوادآموزی در بی‌امکانات‌ترین نقاط کشور و مناطق عشایری بوده تا جایی‌که مورد تمجید جامعه بین‌الملل نیز قرار گرفته¬اند. در شرایط کنونی ضروری است شیوه‌‌های جذب و انتخاب معلمان به گونه‌ای باشد که نخبگان جوان جامعه ترغیب شوند تا در نظام آموزشی کشور به خدمت بپردازند. نه آنکه نخبگان به دلیل روش‌های سختگیرانه گزینش و جذب از یکسو و وضعیت نامناسب معیشتی معلمان از سوی دیگر این مهم را رها سازند. توانمندسازی معلمان ضرورتی اجتناب¬ناپذیر است و در سال‌های گذشته با تلاش‌های قابل ستایش، کرسی یونسکو با عنوان «معلمان به عنوان یادگیرندگان مادام العمر» در ایران راه اندازی شده است اما فراموش نکنیم، اگر امنیت اجتماعی و معیشتی انسان‌ها تأمین نشود، کمتر فردی به دنبال خودشکوفایی و فضیلت‌های اجتماعی می‌رود، چه برسد به دیگران بخواهد بیاموزد.

۴- پایداری ملت‌ها به حفظ هویت ملی و فرهنگی آن کشور است. گستره ارتباطات و وسائل ارتباطات جمعی از یکسو باعث افزایش آگاهی‌‌های نوجوانان و پرسشگری آنها از نقصان‌ها و کاستی‌ها می‌شود و از سویی دیگر دغدغه‌مندی عده‌ای را در خصوص هویت فرهنگی در پی داشته است. معلمان آزاده نیز از یکسو به دنبال پرورش نوجوانانی هستند که به سربلندی و آبادانی ایران عزیز کمک کنند و از دیگر سو نه می‌خواهند و نه وجدان آگاهشان اجازه می‌دهد، توجیه کننده کاستی‌ها و مروج بداخلاقی‌‌های جامعه و جهل مقدس باشند. پویایی فرهنگ و حفظ هویت ملی ریشه در حریت و آزادگی معلمان دارد. نظام سیاسی کشور باید نسبت به جایگاه معلم و منزلت آن تغییر نگرش دهد. امید است در ایامی که فشارهای خارجی بر کشور فزونی می‌شود، موارد مختلف تنگ نظری‌ها و محدودیت‌‌های امنیتی و سیاسی از برخی معلمان آزاده نیز برداشته و فهرست طولانی معلمان زندانی و تبعیدی همچون اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی، محمد حبیبی، علی اکبر باغانی، رسول بداقی وتعداد دیگری معلم گمنام که به دلیل خواسته¬های صنفی و مدنی در بازداشت به سر می‌برند، کاهش یافته و فعالیت معلمان در تشکل¬های صنفی فرهنگیان بدون هزینه انجام شود.

۵- به رغم همه تنگنای مالی و سختی‌‌های بودجه آموزش و پرورش که بر هیچ کس پوشیده نیست اما عدالت آموزشی آرمانی والا و پیگیری آن وظیفه مسئولان است. متاسفانه فاصله ارائه خدمات و کیفیت آموزشی میان مدارس دولتی و غیردولتی هر روز بیشتر می‌شود. بدون تردید آرزوی همه پدرها و مادرها موفقیت تحصیلی، اخلاقی و اجتماعی فرزندانشان است. ولی نباید این فاصله به گونه‌ای باشد که خانواده‌‌های ایرانی احساس کنند، تحقق موفقیت فرزندانشان علاوه بر تلاش و پشتکار و استعداد؛ به وضعیت معیشتی آنها هم ارتباط مستقیم پیدا کرده است. گام‌‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر در راستای عدالت آموزشی، حذف مافیاهای مختلف کنکور و کتب کمک آموزشی را باید به فال نیک گرفت و امیدوار بود مسئولان آموزش و پرورش با اراده‌ای جدی و به دور از تاثیرپذیری از هیاهوی مافیای ثروت و قدرت این مهم را پیگیری کنند.

۶- واقعیت عملکرد چهل ساله اداره کشور نشان می‌دهد‌ آموزش و پرورش به جز دوران کوتاه شهید باهنر کمتر کانون نگاه توجه اصلی دولت‌ها بوده است. امید آنکه تصمیم‌گیران عرصه آموزش و پرورش پذیرای نظرات کارشناسان بوده و مقدمات تحول در نظام آموزشی را فراهم کنند. برای رسیدن به این تحول، نیازمند استفاده از نظرات دانشمندان و صاحبنظران نه به عنوان یک رفتار نمایشی و تبلیغی بلکه به عنوان یک راهبرد اساسی برای خروج از بن‌بست‌های نظام آموزشی در ایران هستیم.

خواندن خبر در سایت منبع

به خاطر بازیگری، معلمی را کنار گذاشتم/روز معلم را به همه معلمان تبریک می‌گویم

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
به خاطر بازیگری، معلمی را کنار گذاشتم/روز معلم را به همه معلمان تبریک می‌گویم
خبرگزاری میزان- بازیگر سریال «هفتاد و هشت متر» گفت: روز معلم را به همه معلم‌های نازنین کشور تبریک می‌گویم، من تا شش سال پیش خودم معلم دانش آموزان پیش دانشگاهی و هنرستانی بودم.

مهران رجبی بازیگر سینما و تلویزیون در گفتگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان در خصوص آخرین فعالیت‌های خود در عرصه بازیگری گفت: در حال حاضر در شهر قم مشغول بازی در یک سریال کمدی هستم که برای پخش در تلویزیون آماده می‌شود. در این سریال علی مشهدی کمدین تلویزیون نقش مقابلم را بازی می‌کند.

به خاطر بازیگری، معلمی را کنار گذاشتم/روز معلم را به همه معلمان تبریک می‌گویم - 2

رجبی که سابقه فعالیت در شغل معلمی را دارد با فرا رسیدن روز معلم در خصوص شغل پیشین خود بیان کرد: روز معلم را به همه معلم‌های نازنین کشور تبریک می‌گویم. من تا شش سال پیش خودم معلم دانش آموزان پیش دانشگاهی و هنرستانی بودم و حدود ۲۰ سال سابقه کار در حرفه آموزگاری را دارم. اما با توجه به اینکه کار معلمی و بازیگری را توأمان انجام می‌دادم و وقت کمی داشتم خودم را بازخرید کردم.

این بازیگر ادامه داد: یادم است سر کلاس دانش‎‌آموزانم در رابطه با فیلم هایم از من سوال می‌پرسیدند و برخی از آن‌ها به دوستانشان می‌گفتند که مهران رجبی در رابطه با فیلم هایش سرکلاس صحبت می‌کند و در واقع گرفتاری‌های ویژه‌ای داشتم.

به خاطر بازیگری، معلمی را کنار گذاشتم/روز معلم را به همه معلمان تبریک می‌گویم - 6

وی با گلایه از دست اندرکاران وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: به نظرم دست اندرکاران وزارت آموزش و پرورش نتوانستند من و امثال من را برای استفاده بهینه نگه دارند. می‌توانستند ما را برای کار‌های عام المنفعه نگه دارند، حتی این پیشنهاد را خودم دادم، اما آن‌ها قبول نکردند.

رجبی خاطر نشان کرد: وقتی کسی در آموزش و پرورش مهارتی دارد باید او را حفظ کرد در انتها باز هم روز معلم را به همه معلم‌های فداکار کشورم تبریک می‌گویم.

خواندن خبر در سایت منبع

مراسم روز معلم با حضور رئیس مجلس در تربت حیدریه آغاز شد

مهرخبرگزاری مهر
مراسم روز معلم با حضور رئیس مجلس در تربت حیدریه آغاز شد
مشهد- مراسم روز معلم از دقایقی پیش با حضور رئیس مجلس در تربت حیدریه آغاز شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم روز معلم از دقایقی پیش با حضور رئیس مجلس در دانشگاه تربت حیدریه با حضور جمعی از معلمان و فرهنگیان آغاز شد.

این خبر تکمیل می شود…

خواندن خبر در سایت منبع

قلعه‌نویی و تبریک روز معلم به پدر استقلال

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
قلعه‌نویی و تبریک روز معلم به پدر استقلال
امیر قلعه نویی که یکی از پرافتخارترین مربیان تاریخ باشگاه استقلال است؛ هم‌زمان با روز معلم از منصور پورحیدری که سابقه شاگردی او را دارد، یاد کرد.

ایلنا: منصور پورحیدری را به نوعی می‌توان بزرگترین اسطوره تاریخ باشگاه استقلال دانست. پورحیدری یکی از افرادی بود که به معنای واقعی عاشق استقلال بود و هیچ وقت اجازه نداد حاشیه‌ها و مسائل شخصی به استقلال ضربه بزند.

منصور پورحیدری چه به عنوان بازیکن و چه به عنوان سرمربی عملکرد درخشانی در استقلال از خود به ثبت رساند و حتی توانست با این تیم قهرمانی در آسیا را تجربه کند. اسطوره باشگاه استقلال در سال‌های آخر حضورش در این باشگاه البته به عنوان سرپرست در کنار استقلال بود و به شکلی متفاوت در کنار تیم پرطرفدار آبی‌پوش کشور بود.

امیرقلعه نویی که پرافتخارترین سرمربی لیگ برتر کشور است و هر سه قهرمانی استقلال به نام او ثبت شده یکی از افراد بی‌شماری است که سابقه شاگردی منصور پورحیدری را دارد. سرمربی کنونی سپاهان با انتشار پستی در فضای مجازی هم‌زمان با روز معلم، این روز را به منصور پورحیدری تبریک گفت و یاد اسطوره فقید باشگاه استقلال را گرامی داشت.

قلعه‌نویی و تبریک روز معلم به پدر استقلال - 5

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

کتاب خاتم (ص)

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل

فیلم | تخریب مجسمه ۲۰۰ ساله برای جمع کردن لایک در اینستاگرام

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
مهرمهر9 ساعت قبل
وی افزود: اگر به این سرمایه‌ها توجه نشده و در جای خود به کار گرفته نشود، انسان ستمگر و ناسپاس می‌شود. نماینده ولی فقیه در استان رکود و توقف را ممنوع دانست و تاکید کرد: با وجود داشته‌ها و این همه پیشرفت، نباید در کشور توقف کنیم و نباید فکر راکد داشته باشیم، بلکه باید با تحصیل، تجربه و مشورت، فکر را رشد دهیم. این استاد حوزه علمیه اذعان داشت: نباید سرمایه راکد در کشور داشته باشیم، نباید علم را راکد نگهداریم بلکه باید به دیگران منتقل کنیم و حتی بعد از رسیدن به کمال نباید قانع بود. حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم گفت: باید از مرزهای علمی عبور کرده و با شتاب پیش برویم، این پیشرفت نباید تنها در یکی ۲ شاخه باشد بلکه باید در همه صنایع و معادن و رشته‌ها، حاصل شود تا بتوانیم در همه امور پیشرفت داشته باشیم. وی در پایان ابراز داشت: جوانان ایران اسلامی باید برای رسیدن به قله‌های پیشرفت در گام دوم انقلاب اسلامی، تمام همت خود را به کار بگیرند.
مهرمهر15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد آذری جهرمی در اینستاگرام نوشت: با استفاده از دانش فضایی، برآورد دقیقی از خسارات وارده بر محصولات کشاورزی در سیل اخیر صورت گرفت و به وزارت کشور ارسال شد. وی تاکید کرد: با جدیت وزیر کشور در استفاده از این اطلاعات، تفاوت چند هزار میلیارد تومانی در برآورد سنتی خسارات نسبت به برآورد علمی پژوهشگاه فضایی ایران، اثبات شد. وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: امسال مطابق برنامه فرآیند تولید و آزمایش کیفی سه ماهواره «ظفر»، «پارس یک» و «ناهید یک» به اتمام می‌رسد و جهش دیگری در رشد علوم فضایی کشور به همت و غیرت دانشمندان جوان ایرانی ثبت خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش گفت: به دلیل تغییر لیالی قدر تغییراتی­ در زمان برگزاری برخی امتحانات دانش آموزان ایجاد شده است. خسرو ساکی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا­ و سیما گفت: امتحانات روز شنبه ۴ خرداد به روز یکشنبه ۵ خرداد و امتحانات روز دوشنبه ۶ خرداد به سه شنبه ۷ خرداد منتقل شدند. وی افزود: همچنین امتحانات روز چهارشنبه ۸ خرداد به روز پنجشنبه ۹ خرداد موکول شده است. ساکی با اشاره به تغییر برخی امتحانات دانش آموزان گفت: برای دانش آموزان رشته ریاضی و علوم تجربی امتحان روز یکشنبه فیزیک ۳ خواهد بود و برای رشته ادبیات و معارف اسلامی آزمون علوم و فنون ادبی ۳ برگزار خواهد شد. وی افزود: آزمون ادبیات ۳ برای همه رشته‌های تحصیلی روز شنبه ۱۱ خرداد برگزار می‌شود.

اخبار بیشتر