بازی روانی به وسیله قیمت بنزین؛ از شایعه تا واقعیت چقدر فاصله است؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

بازی روانی به وسیله قیمت بنزین؛ از شایعه تا واقعیت چقدر فاصله است؟

یک باک بنزین هزار تومانی و حس پیروزی!

ایسناخبرگزاری ایسنا
یک باک بنزین هزار تومانی و حس پیروزی!
این حرص ما برای خرید کردن در زمانه گرانی تنها و تنها به ضرر ماست. آنها که می‌فروشند سود می‌کنند و جیب ما خالی می‌شود.

به گزارش ایسنا، عصر ایران نوشت: «شایعه‌ای در شهر پچید که بنزین گران می‌شود، بخشی از مردم به پمپ بنزین‌‎ها هجوم بردند تا باک خودروی خود را از بنزین هزار تومانی پر کنند. حتی آنهایی که تازه بنزین زده بودند هم به صف کسانی پیوستند که باک‌های خالی داشتند. ۵ لیتر بنزین هزار تومانی هم برای خیلی‌ها ارزشمند بود.

دیروز بخشی از مردم به مثابه تشنگانی بودند که در بیابان سرابی دیده و دوان‌دوان به سوی او حرکت کرده بودند.

این اولین باری نبود که ما ایرانی‌ها از ترس گران شدن صف کشیدیم و تا جایی که توان داشتیم خریدیم. حکایت تلخی است اما باید قبول کرد، بسیاری از ما نگران آینده خود هستیم. ما فکر می‌کنیم اگر نخریم، کلاه بزرگی به سرمان رفته است. پر کردن یک باک بنزین هزار تومانی مساوی به آرامش است و حس این که خدا رو شکر، سرم کلاه نرفت. بله، این رفتار ما باعث می‌شود، کسانی که می‌خواهند کالایی را به جامعه بدهند یا روی دست‌شان باد کرده است با یک شایعه گرانی، به راحتی بفروشند و سود ببرند.

پوشک یادتان هست. گران شد و خبر گران شدن بیشترش هم دست به دست شد. آنهایی که بچه داشتند تمام داروخانه‌های شهر را گز کردند تا پوشک بخرند و دپو کنند.

این حرص ما برای خرید کردن در زمانه گرانی تنها و تنها به ضرر ماست. آنها که می‌فروشند سود می‌کنند و جیب ما خالی می‌شود.

فروشنده‌ای که کالای گران می‌فروشد و می‌بیند که مردم می‌خرند، دیگر به فکر پایین آمدن قیمت‌ها نمی‌افتد و سود زیاد زیر دندانش مزه می‌کند.

خودروسازها را ببینید؛ پرایدی که حدود ۷ سال پیش ۷ میلیون تومان بود، ۵۰ میلیون می‌فروشند و مردم هم می‌خرند. آیا از آنها می‌شود انتظار داشت چشم خود را به سودی اینچنین ببندند؟

تقریبا همه از قیمت‌ها شاکی هستیم و صدای وااسفای‌مان گوش فلک را کر کرده است اما می‌خریم چون نگران آینده هستیم.

خوب در این شرایط چه باید کرد؟

در گام اول مسئولان کشور باید شرایطی را فراهم کنند که مردم احساس آرامش داشته باشند و از آینده خود مطمئن شوند. متأسفانه مردم این روزها از فردای خود اطمینان ندارند چه برسد به ماه و سال! آینده مه‌آلود، باعث می‌شود همه تنها جلوی پای خود را ببیند و کاری به ده‌ها کیلومتر آن طرف‌تر نداشته باشند.

گام دوم خود مردم هستند. ما باید عطش خرید را در خود کم کنیم و زندگی کردن در زمانه گرانی را یاد بگیریم. خیلی از کالاهایی که گران است شاید چندان مورد نیاز ما نباشد، آنها را نخریم. برخی کالاها اساسی است و گاهی مردم مجبور به خرید می‌شوند اما برخی خریدها واقعا ضروری نیست و مشکلی در زندگی ما ایجاد نمی‌کند.

از این شهوت خرید کردن دست بکشیم تا … حداقل خودمان باری از دوش‌مان برداریم.»

خواندن خبر در سایت منبع

بررسی سهمیه بندی بنزین در کمیسیون انرژی مجلس

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما
بررسی سهمیه بندی بنزین در کمیسیون انرژی مجلس
کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی دوشنبه هفته آینده مصوبه اخیر دولت مبنی بر سهمیه بندی بنزین را با حضور وزیر نفت بررسی می‌کند

ب

بررسی سهمیه بندی بنزین در کمیسیون انرژی مجلس - 1

ه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما کمیسیون‌های مختلف مجلس روز‌های یکشنبه و دوشنبه موضوعات مختلف کشور را با حضور وزرا و مسئولان دستگاه‌های مربوط بررسی می‌کنند.

بر این اساس؛ محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه برای پاسخ به سوالات تعدادی از نمایندگان به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی می‌رود، این کمیسیون در دو جلسه جداگانه هم گزارش فرمانده نیروی زمینی ارتش در خصوص سیلاب‌های اخیر کشور را استماع و پیش نویس طرح‌های مقابله با اقدامات خصمانه امریکا علیه ایران را با حضور مسئولان ذیربط بررسی می‌کند.

کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی نیز با حضور وزیر ورزش و جوانان، رئیس سازمان خصوصی‌سازی و رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نحوه واگذاری دو باشگاه ورزشی استقلال و پرسپولیس را بررسی می‌کند. این کمیسیون همچنین در نشستی دیگر عملکرد سازمان خصوصی‌سازی را با حضور وزیر امور اقتصاد و دارایی و رئیس سازمان خصوصی‌سازی به نقد و بررسی می‌گذارد.

کمیسیون صنایع بار دیگر طرح ساماندهی بازار خودرو را بررسی می‌کند و در کمیسیون اقتصادی نیز عملکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با حضور مویدی و معاونانش به بحث و تبادل نظر گذاشته خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز برای ارائه گزارش عملکرد در حوزه رونق تولید و اشتغال مهمان کمیسیون برنامه و بودجه خواهد بود.

به علاوه وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، تعاون کار و رفاه اجتماعی، بهداشت درمان و آموزش پزشکی، کشور، راه و شهرسازی، نیرو، ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت ورزش و جوانان نیز برای ارائه گزارش عملکرد و پاسخ به سوالات تعدادی از نمایندگان به ترتیب میهمان کمیسیون‌های آموزش، اجتماعی، بهداشت، شورا‌ها و امور داخلی، عمران، کشاورزی، صنایع و معادن و فرهنگی مجلس هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

تکان خوردن بازار ارز پس از شایعه بنزین؛ دلار به ۱۴هزار و ۲۵۰ تومان رسید

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
تکان خوردن بازار ارز پس از شایعه بنزین؛ دلار به ۱۴هزار و ۲۵۰ تومان رسید
ایلنا نوشت: صرافی‌های بانک‌ها هم‌اکنون قیمت دلار را برای فروش به مردم ۱۴ هزار و ۲۵۰ تومان اعلام کرده‌اند.

به گزارش ایلنا، صرافی‌های بانک‌ها هم‌اکنون قیمت دلار را برای فروش به مردم ۱۴ هزار و ۲۵۰ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۴ هزار و ۱۵۰ تومان خریداری می‌کنند.

قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۱۶ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۶ هزار تومان است.

تکان خوردن بازار ارز پس از شایعه بنزین؛ دلار به ۱۴هزار و ۲۵۰ تومان رسید - 3

۵ صرافی بانکی در خیابان فردوسی با داشتن کارت ملی، کارت شتاب و شماره همراه به نام متقاضی از ساعت ۱۰ تا ۱۵ تا ۲۰۰۰ دلار آمریکا به متقاضیان واجد شرایط عرضه می‌کنند.

این صرافی‌ها در طول روز متناسب با نوسان قیمتی در بازار آزاد، خرید و فروش دلار و یورو را با قیمت‌های مختلفی انجام می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

نماینده شیراز: گرانی بنزین دست کردن در جیب مردم است

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
نماینده شیراز: گرانی بنزین دست کردن در جیب مردم است

نماینده شیراز در توئیتر نوشت: گرانى ‎بنزین نه باعث کاهش مصرف و نه باعث کاهش آلودگى است، بلکه دست کردن در جیب مردم و ایجاد موج جدید گرانی است.

نماینده شیراز: گرانی بنزین دست کردن در جیب مردم است - 2

خواندن خبر در سایت منبع

بازی التهاب بنزینی روی روان مردم

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس
بازی التهاب بنزینی روی روان مردم
دو رسانه‌ای که از بودجه عمومی کشور تغذیه می‌کنند، در 24 ساعت گذشته با انتشار اخبار نادرست درباره موضوع بنزین باعث التهاب و نگرانی مردم شده‌اند.

ایرنا نوشت: این اخبار که همزمان با روز کارگر و تعطیلی و اعتراضات برخی کارگران انجام شد، با ایجاد نگرانی در مردم، امروز باعث صف‌های طولانی در پمپ بنزین‌ها، ترافیک شدید در سطح شهرها و تنش روحی و روانی مردم شد.

از دیروز خبرگزاری‌های یک و دو، دستکم ۱۵ خبر متناقض با موضوع بنزین و سهمیه‌بندی آن منتشر کرده‌اند.

شروع بازی این دو رسانه با موضوع بنزین و سهمیه‌بندی آن تازه نیست. ۲۷ فروردین‌ماه، خبرگزاری یک از «تصمیم سران قوا برای دو نرخی کردن و سهمیه‌بندی بنزین تا کمتر از یک ماه آینده» خبر داد. در بخشی از متن این خبر آمده بود: «پیگیری خبرنگار … مشخص کرد قیمت بنزین سهمیه‌بندی افزایش چندانی نخواهد یافت و میزان این افزایش احتمالا کمتر از ۳۰ درصد خواهد بود. در عین حال، قیمت دوم بنزین نیز فاصله زیادی با قیمت اول نخواهد داشت. این تصمیم در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا اتخاذ شده است.» این درحالی بود که هیچ یک از منابع رسمی از سوی سران قوا نظری درباره این موضوع اعلام نکرده بودند.

ششم اردیبهشت‌ماه نیز خبرگزاری دو با مطلبی با تیتر «عزم جدی دولت برای سهمیه‌بندی بنزین / زمان و نحوه اجرا هنوز مشخص نیست» منتشر کرد. در متن این خبر آمد: «بررسی سخنان مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد با وجود بی‌خبری اغلب نمایندگان مجلس از چند و چون برنامه دولت برای سهمیه‌بندی بنزین و تغییر قیمت عرضه آن، دولت در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا با استناد به مجوزهای قانونی که از قبل از مجلس شورای اسلامی داشته، مجوز تغییر در قیمت بنزین را دریافت کرده و اکنون عزم دولت برای سهمیه‌بندی بنزین جدی است.»

تا این روز هم همچنان استناد این دو خبرگزاری تنها به شنیده‌ها بوده و از هیچ منبع رسمی برای اعلام چنین خبر مهمی استفاده نکردند.

اما این خبرسازی‌ها از دیروز جدی‌تر شد. خبرگزاری یک دیروز سه خبر درباره سهمیه‌بندی بنزین کار کرد که یکی از آنها پیش از ظهر دیروز تکذیب شایعات درباره زمان آغاز سهمیه‌بندی بنزین بود. خبرگزاری یک در این خبر نوشت: سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران درباره شایعات مطرح درباره افزایش قیمت بنزین از ساعت ۲۴ امشب گفت: تاکنون چنین چیزی به ما ابلاغ نشده است. اما کمی بعد در ساعت ۱۶، همچنان به خبرسازی خود ادامه داد و خبری با تیتر آغاز «سهمیه‌بندی بنزین احتمالا از پنجشنبه» منتشر کرد.

خبرگزاری یک در ادامه رشته اخبار خود با موضوع سهمیه‌بندی بنزین، نوشت: «بر اساس پیگیری‌های خبرنگار ….، طرح سهمیه‌بندی بنزین احتمالا‌ از ساعت ۲۴ روز پنجشنبه آغاز می‌شود.» در بخش دیگر از این خبر آمد: «قیمت بنزین سهمیه‌ای بدون تغییر و هر لیتر، هزار تومان عرضه خواهد شد و قیمت بنزین آزاد نیز افزایش خواهد داشت. بر این اساس، به نظر می‌رسد سهمیه هر خودرو ۶۰ لیتر در نظر گرفته شده است.»

حدود دو ساعت بعد، خبرگزاری دو از «خرید بنزین مازاد مردم، توسط دولت» خبر داد. در بخشی از متن این خبر آمده است: «به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری ….، سهمیه‌بندی بنزین تصمیم جدید دولت است که هنوز زمان آن اعلام نشده و میزان سهمیه‌ها و قیمت بنزین سهمیه‌ای و آزاد هم مشخص و اعلام نشده است.»

چندی بعد زیبا اسماعیلی سخنگوی شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی در گفت‌ وگو با شبکه خبر، ضمن تکذیب خبر افزایش قیمت بنزین از ساعت ۲۴ امشب، تاکید کرد: «تاکنون مصوبه‌ای در خصوص سهمیه‌بندی بنزین به ما ابلاغ نشده است.»

اما این خبرسازی‌ها تمام نشد و صبح امروز برغم تکذیب‌های چندباره سخنگوی شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی، خبرگزاری دو مجدد در خبری با تیتر «جزئیات قیمت بنزین سهمیه‎ای و آزاد / بنزین از فرداشب سهمیه‌بندی می‌شود»، مجددا اعلام کرد: «فرداشب ساعت ۲۴ سهمیه‌بندی بنزین آغاز می‌شود.» در بخش دیگری از متن این خبر آمده است: «بنزین با نرخ ۱۰۰۰ تومان با سهمیه ۶۰ لیتر در ماه و بنزین آزاد با قیمت ۲۵۰۰ تومان در هر لیتر عرضه می‌شود. همچنین دولت برای تاکسی‌های اینترنتی با هماهنگی مجموعه وزارت کشور سهمیه‌ای مجزا در نظر می‌گیرد. قیمت هر لیتر بنزین سوپر آزاد نیز ۳۰۰۰ تومان در هر لیتر خواهد بود.»

در واکنش به این خبر، اسماعیلی مجدد اعلام کرد: «پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه تاریخ اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین نیست. مردم به شایعات و فضاسازی‌ها به‌ویژه در فضای مجازی توجه نکنند.»

عصر امروز خبرگزاری دو از موضع امروز صبح خود عقب نشست و در خبری با این تیتر که «آغاز سهمیه‌بندی بنزین فعلا به تعویق افتاد»، اعلام کرد: «پس از اظهارات وزیر اقتصاد که از نهایی شدن تصمیم بنزینی دولت خبر داده بود، از روز گذشته رسانه‌ها از احتمال اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین از ساعت ۲۴ پنجشنبه خبر داده بودند و امروز نیز برخی منابع مطلع در دولت از نهایی شدن این تصمیم با قیمت بنزین سهمیه‌ای ۱۰۰۰ تومان و آزاد ۲۵۰۰ تومان خبر دادند. پس از انتشار این خبرها، نمایندگان مجلس شورای اسلامی که اغلب مخالف اجرای این طرح در زمان مورد اشاره (فرداشب) بودند، خواهان توقف این طرح یا تاخیر در اجرای آن شدند.»

در واکنش به این اخبار ضدونقیض، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در حاشیه افتتاح نمایشگاه بین‌المللی نفت و گاز اعلام کرد: «آنچه درباره سهمیه‌بندی بنزین اعلام شده، دروغ است و بعدا توضیح بیش‌تری در این باره اعلام خواهد شد.»

خبرگزاری یک نیز همچون دو از به تعویق افتادن موقت سهمیه‌بندی بنزین به‌صورت موقت خبر داد و به نقل از یک منبع آگاه در وزارت نفت نوشت: «جو روانی‌ای که نمایندگان مجلس ایجاد کرده بودند، موجب تعویق در اجرای این تصمیم شد.» در بخشی از متن این خبر آمده است: «بر اساس اخباری که چند روز پیش در خبرگزاری.. منتشر شد، دولت تصمیم به اجرای سهمیه‌بندی بنزین داشت و مطابق با آخرین تصمیم، مقرر بود که قیمت بنزین ساعت ۲۴ روز پنجشنبه دو نرخی و با قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای یک هزار تومان عرضه شود، اما فشار نمایندگان مجلس و همچنین صف‌های طولانی که در برخی از شهرستان‌ها پشت جایگاه‌های بنزین ایجاد شده بود، موجب شد تا دولت تصمیم خود را تغییر دهد و اجرای سهمیه‌بندی بنزین را به تعویق بیندازد.»

این در حالی است که هیچ‌کدام از خبرگزاری‌های مذکور اظهارات در جمع خبرنگاران وزیر نفت را که درباره تکذیب زمان آغاز سهمیه‌بندی بود، ‌ پوشش ندادند.

گرچه سرانجام وزارت کشور به عنوان مسئول اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در اطلاعیه‌ای کلیه موارد را تکذیب کرد، اما به نظر می‌رسد در شرایط خاص کشور ضرورت اتخاذ همگرایی در اطلاع رسانی احساس می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

توضیحات مهم رئیس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت درباره قیمت بنزین

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور
توضیحات مهم رئیس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت درباره قیمت بنزین
رییس اتحادیه جایگاه داران سوخت استان قزوین گفت:مردم به شایعات فضای مجازی درباره قیمت بنزین توجه نکنند چون هرگونه تصمیم گیری در این زمینه از طریق منابع رسمی اعلام خواهد شد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

توضیحات مهم رئیس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت درباره قیمت بنزین - 1

به گزارش نامه نیوز، رضا یعقوبی روز پنجشنبه افزود: متاسفانه طی روزهای اخیر شایعه پراکنی در مورد افزایش قیمت بنزین باعث شد تا سوخت برخی جایگاه‌های استان زودتر از موعد تمام شود.

وی درباره انتشار شایعات در حوزه سوخت توضیح داد: انتشار برخی اخبار غیررسمی در فضای مجازی و همچنین اظهارنظر برخی مسئولان غیرمرتبط باعث شد تا قبل از ظهر روز گذشته مراجعات مردم به جایگاه‌های سوخت به شدت افزایش یابد و برخلاف معمول، سوخت موجود در برخی جایگاه‌ها زودتر از موعد به اتمام برسد.

رییس اتحادیه جایگاه داران سوخت استان با بیان اینکه هماهنگی خوبی در استان برای مقابله با این شایعه اتخاذ شد، اظهار داشت: با همکاری شرکت پخش فرآورده‌های نفتی روز گذشته سوخت رسانی مجدد به برخی جایگاه‌ها انجام و جلوی احساس کمبود سوخت در جایگاه‌ها گرفته شد.

توضیحات مهم رئیس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت درباره قیمت بنزین - 5

یعقوبی در مورد بسته شدن برخی از جایگاه‌های سوخت استان، عنوان کرد: تعطیلی موقت برخی جایگاه‌ها از جمله جایگاه سوخت باراجین به دلیل اتمام سوخت زودتر از موعد مقرر بوده است که به سرعت سوخت مجدد برای آنها فراهم شد.

وی با تکذیب ۲ نرخی شدن قیمت بنزین طی سه روز آینده، اظهار داشت: اگر قرار باشد چنین اقدامی در کشور انجام شود اطلاعیه و اخبار مرتبط به آن قبل از اجرایی شدن از سوی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی اعلام می‌شود.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

گزیده اخبار اقتصادی/بنزین همه را سر کار گذاشت!

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس
گزیده اخبار اقتصادی/بنزین همه را سر کار گذاشت!
سرانجام خبرهایی که از گوشه و کنار فضای رسانه‌ای درباره آغاز سهمیه‌بندی بنزین به گوش می‌رسید باعث شد وزیر نفت تکلیف را روشن کند. زنگنه گفته بنزین از فردا سهمیه‌بندی نمی‌شود.

ایسنا نوشت: بررسی اخبار اقتصادی روز چهارشنبه نشان می‌دهد پس از آنکه مشخص شد ارائه نوع جدیدی از سهمیه‌بندی بنزین به جمع‌بندی رسیده، گمانه‌زنی‌هایی درباره چگونگی آغاز این برنامه مطرح شد و برخی سایت‌ها اعلام کردند که این طرح از فردا آغاز می‌شود. موضوعی که وزیر نفت آن را رسما تکذیب کرده و گفت تا زمان ارائه توضیحات جدید، مردم توجهی به این اخبار نکنند.

تداوم رکوردشکنی‌های بورسی

با وجود تلاطم‌هایی که در دیگر بازارهای اقتصادی وجود دارد، به نظر می‌رسد فعلا شانس با فعالان بازار سرمایه یار است و مانند آنچه در روزهای اخیر رخ داده، امروز نیز بازار بورس به حرکت رو به رشد خود ادامه داد.

امروز نیز فعالان بازار سهام شاهد رکوردهای جدیدی در شاخص‌های بازار بودند؛ به طوری که شاخص کل بازده نقدی و قیمتی توانست ۳۳۶۶ واحد رشد کند و بعد از کانال‌شکنی‌هایی، در تراز ۲۲۰ هزار و ۱۰۸ واحد بنشیند.

رشد قیمت‌ها در بورس تهران در حالی صورت می‌گیرد که طی هفته‌ها و روزهای گذشته قیمت دلار در بازار آزاد با رشد همراه بوده اما در عین حال از آنجا که بیشتر شرکت‌های بورسی ایران شرکت‌های صادرات محورند و با افزایش نرخ دلار سود بیشتری را شناسایی می‌کنند و قیمت سهام آن‌ها رشد می‌کند و متعاقب آن شاخص بورس نیز مثبت می‌شود.

با وجود تداوم این حرکت رو به رشد، کارشناسان به مبتدیان این بازار توصیه می‌کنند با شناخت دقیق و بررسی ابعاد مختلف بازار، نسبت به سرمایه‌گذاری در بورس اقدام کنند.

ایران – اروپا، یک گام به جلو

چند ماه پس از خروج آمریکا از برجام و تلاشی که اتحادیه اروپا برای حفظ این توافق بین‌المللی کرد، حالا به نظر می‌رسد دو طرف به گام‌های اجرایی جدید نزدیک شده‌اند. علی اصغر نوری - مدیرعامل ساز و کار ویژه تجارت و تأمین مالی ایران و اروپا - اعلام کرده که پس از تأسیس و ثبت ساتما و با توجه به جلسات و هماهنگی‌های برگزار شده با کشورهای اروپایی و شرکت اروپایی اینستکس، در نظر است اولین نقل و انتقال‌های مالی ایران و اروپا با هماهنگی طرفین و بانک‌های ایرانی و اروپایی انجام شود.

در مذاکرات انجام شده با طرف اروپایی، آمادگی طرف ایرانی برای عملیاتی کردن مکانیزم مورد نظر و انجام دریافت و پرداخت‌ها اعلام شود و بر اهمیت سرعت بخشیدن به فرآیند اجرایی شدن کانال مالی نیز تاکید شده است.

عوارض آزادراهی ۴۸ ساعته شدند

وزارت راه و شهرسازی از ابتدای سال جاری عوارض تعدادی از آزادراه‌های کشور را الکترونیکی کرده و برای مسافران چند راه پرداخت در نظر گرفته است. به دلیل ناآشنایی مسافران در گام‌های ابتدایی این وزارتخانه مهلتی را برای پرداخت عوارض باقی مانده تعیین کرده بود که به نظر می‌رسد به پایان قطعی خود رسیده است.

سید حسین میرشفیع - معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور - با اعلام اتمام دومین مهلت تمدید شده پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه‌ها برای آن دسته از مالکان خودرویی که از تاریخ ۲۸ اسفند ماه سال گذشته اقدام به پرداخت عوارض خود نکرده بودند، اظهار کرد: این مهلت در دو بازه زمانی تا ۲۴ فروردین و ۱۰ اردیبهشت ماه سال جاری تمدید شد و از بامداد امروز (چهارشنبه) با آن دسته از مالکان خودرویی که ظرف مدت ۴۸ ساعت عوارض الکترونیکی خود را پرداخت نکنند بر اساس قوانین در نظر گرفته شده رفتار می‌شود.

مرغ سرانجام فرود آمد

چند ماه پس از افزایش قابل توجه قیمت گوشت مرغ در بازارهای داخلی، حالا به نظر می‌رسد قیمت این کالای اساسی در بازار به یک ثبات نسبی رسیده است.

همانطور که گزارش‌های رسیده از بازار تأیید می‌کند امروز قیمت مرغ در بسیاری از نقاط کشور در یک نرخ به ثبات رسیده است.

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفته مردم مطمئن باشند که برای ماه رمضان و کل سال مشکلی در تأمین کالاهای اساسی نداریم. امروز بدون دخالت دولت مرغ در همه جای ایران به قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان توزیع می‌شود.

تابش این را نیز گفته که اگر رئیس‌جمهور تأکیدی در مبارزه با گران‌فروشی دارند قطعا نیاز بیشتری به کنترل و همکاری در کنترل قیمت‌ها دارد. بانک مرکزی در تأمین ارز باید کمک کند و دولت در تأمین کالا باید کمک‌های بیشتری داشته باشد.

تاکید رئیس‌جمهور برای هم‌افزایی بیشتر دستگاه‌ها برای مقابله با گرانی کالاها است که باید امروز نسبت به دیروز وقت بیشتری را برای مقابله اختصاص دهیم.

همکاری اقتصادی ایران و سوریه

با پایان یافتن حیات تروریست‌ها در بسیاری از نقاط سوریه، امروز دولت این کشور به دنبال آن است که فرایند بازسازی و توسعه اقتصادی را بار دیگر کلید بزند و این بار نیز مانند گذشته که دولت و مردم ایران در کنار دولت سوریه بودند، در عرصه اقتصادی نیز دو کشور همکاری نزدیکی خواهند داشت.

رئیس اتاق صنایع دمشق با اشاره به همراهی و برادری دو کشور ایران و سوریه گفته پس از پایان یافتن جنگ در حوزه اقتصاد نیز باید دو طرف همکاری نزدیکی داشته باشند.

به گفته وی همان طور که ایران دوستی خود را در سال‌های جنگ به سوریه ثابت کرد، در سال‌های پیش رو نیز شرکت‌های ایرانی برای حضور و مشارکت در بازسازی اقتصاد سوریه دارای اولویت اصلی هستند و سوری‌ها از همکاری با شرکت‌های ایرانی استقبال می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها