مراسم تودیع و معارفه دادستان جدید تهران برگزار شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

مراسم تودیع و معارفه دادستان جدید تهران برگزار شد

توصیه دادستان سابق تهران به دادستان جدید

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
توصیه دادستان سابق تهران به دادستان جدید
دادستان سابق تهران با اشاره به اینکه دوران فعالیتم زمانی آغاز شد که تهران در دود آتش فتنه می‌سوخت و زمانی به پایان می‌رسد که گرانی تحریم‌ها را داریم، گفت: پرونده منصور آریا با ۲ هزار میلیارد تومان رد مال شده که چند ماه پیش به اتمام رسیده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان سابق تهران در مراسم تودیع خود گفت: دادستانی تهران ظرفیت‌های زیادی دارد که از جمله آنها می‌توان به تعقیب امر جزایی و پاسخ به جرایم، اجرای حکم، پیشگیری از جرم، نظارت بر بازپرس‌ها و محاکم، زندانها و حمایت از تصمیمات پلیس و همچنین ورود به آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد، همانطوری که دادستانی تهران به مسئله اعتیاد و آسیب‌ها در این دوره ورود کرده است.

وی ادامه داد: در دوره آیت‌الله لاریجانی زیاد به مسئله پیشگیری توجهی نشد اما در گرانفروشی‌ها شاهد بودیم که دادستانی حرف اول را می‌زد، به طور مثال به مسئله گرانی گوشت و مرغ ورود کردیم در حالی که بارها افراد به بنده می‌گفتند که در شأن دادستانی نیست، اما منتقدان بدانند حمایت از حقوق مردم و حفظ شأن آنها مهمترین مسئله است.

وی گفت: حوادثی در کشور رخ داد که اگر به موقع مطالبه‌گری می‌شد می‌توانستیم از آن پیشگیری کنیم. این نشان می‌دهد دادستانی ظرفیت مطالبه‌گری دارد و به دلیل نظارت بر مسئولان و قدرت قانونی می‌تواند حقوق مردم را مطالبه کند.

دادستان سابق تهران گفت: دادستانی در بحث آسیب‌های اجتماعی ورود کرد و اولین‌باری بود که در این موضوع اقدامات لازم را انجام داد. دیدیم که در جمع‌آوری معتادان در تهران شرایط بدی حاکم بود و وضع شهر نامناسب بود و معتادان در معابر رها بودند وگدایان شهر چهره شهر را به هم زدند، به همین دلیل جلساتی برگزار کردیم و بعد رهبری نیز ورود کردند، بنابراین دیدیم که دادستانی ورود اجتماعی نیز می‌تواند داشته باشد.

وی با اشاره به عملکرد سالهای اخیر خود در دادستانی تهران گفت: زمانی که در سال ۸۸ آمدم تهران در دود و آتش می‌سوخت، صدها نفر دستگیر شده بودند، هر روز تظاهرات خیابانی بود، قضیه آقای مرتضوی پیش آمده و جو بدی نسبت به دادستانی شکل گرفته بود و هر روز دستگیری انجام می‌شد و باید تعیین تکلیف می‌شدند.

وی گفت: تا اواخر سال ۸۹ در واقع این ۱۸ ماه سخت‌ترین دوره دادستانی بوده چرا که شب و روز نداشتیم و کار اصلی، سر و سامان دادن به متهمان، خاموش کردن فتنه و مدیریت جریان‌ها بود که پس از آن نیز ماجرای حصر پیش آمد که به لطف خدا و همکاری بازپرسان و پلیس و مدیریت قوه قضائیه به خوبی پایان یافت.

وی افزود: در سالهای ۹۰ و ۹۱ موج اول تحریم‌ها بود که پرونده امیرمنصور آریا شکل گرفت و بسیاری از مدیران دولت نهم دستگیر شدند. یک سال و نیم گرفتار آن بودیم، ۲ هزار میلیارد تومان رد مال انجام گرفت که از مهمترین پرونده قضایی این دوران است که چند ماه پیش رد مال آن به اتمام رسید.

وی تصریح کرد: پس از آن در دولت جدید پرونده بابک زنجانی تشکیل شد که هنوز پس از شش سال زلزله آن کماکان وجود دارد، متهم فقط ۳۰ هزار صفحه نامه نوشته است که تمام آنها خوانده شده و به مراکز ذیصلاح ارسال شده، میلیاردها تومان اموال کارشناسی شده و هنوز هم برخی مشکلات آن باقی مانده است.

دادستان سابق تهران گفت: در سال ۹۶ آشوب‌های دی و اسفندماه مربوط به پرونده دراویش را داشتیم که با همکاری پلیس و نهادهای امنیتی به سرعت جمع شد و دادستانی آنقدر در صحنه با قدرت بود که توانست برخورد مناسب را انجام دهد.

جعفری دولت‌آبادی گفت: ‌ در سال ۹۷ که اوج مبارزه با فساد اقتصادی بوده، از ۱۹ تیر تا اواخر اسفندماه شدیدا با پرونده‌های اقتصادی کلان مواجه بودیم، شعبه‌های تحت نظارت دادستانی تشکیل و حدود ۲ هزار نفر احضار و برای ۱۶۰ نفر احکام صادر شده و تمام این موارد مدیریت می‌طلبد، اینطور نبوده که به راحتی تمام شود، افراد زیادی کارشکنی و ترغیب می‌کردند که باید از مسیر سنگلاخی رد می‌شدیم تا مبارزه با فساد را به سرانجام برسانیم و پس از آن نیز موج تحریم‌ها شروع شد.

وی گفت: بنده دوره مدیریتی خود را با دود آتش فتنه در تهران آغاز و با دود گرانی و تحریم به پایان رسانده‌ام، امیدوارم با رفتنم دادستانی به آرامش برسد، اگرچه دشمنان همواره نقشه‌ کشیده‌اند، اما همه آنها نقش بر آب می‌شوند.

وی گفت: تثبیت دادستانی را پس از ماجرای کهریزک داشتیم، به طوری که جو اعتماد عمومی بازگشت، همچنین از نیروهای داخلی در دادسراها استفاده کردیم، افرادی که گمنام هستند اما به آنها میدان داده شد، همچنین دادسراهای تخصصی در این دوران شکل گرفت، به طور مثال دادسرای فرهنگ و رسانه ایجاد شد چرا که اصحاب رسانه متولی نداشتند.

وی همچنین از ایجاد دادسرای پولی و بانکی در این دوران خبر داد و گفت: خیلی‌ها با آن مخالفت می‌کردند، اما اصرار فراوانی کردم تا تشکیل شود چرا که مقوله‌هایی مانند پول، ارز، سکه، بورس و بیمه باید مدیریت شوند، چرا که بسیاری از پرونده‌ها و آسیب‌ها از این ناحیه است و بانک‌ها متولی نداشتند.

وی افزود: بارها گفته‌ام که سکه، ارز، بورس و … قدرت پنهانی جامعه هستند و پشت آن پرونده‌های فساد وجود دارد، به همین دلیل در این زمینه مناسب دیدیم که آسیب‌شناسی کنیم.

وی همچنین از ایجاد دادسرای امسال و حقوق عامل و دادسرای تخصصی امنیت در همین دوران خبر داد و گفت: بیشترین تشکیل جلسه را با وزرا و مسئولان داشته‌ایم، پرونده‌های سنگین بسیاری تشکیل شد مانند پرونده مهدی هاشمی، پتروشیمی، برادر رئیس‌جمهور و مؤسسات مالی، پرونده‌های امنیتی و جرایم که شاید بیش از ۵۰ جلد به بالا بوده و مدیریت آنها وقت‌گیر بوده است و نمی‌توانستیم آن را رها کنیم، بنابراین طبیعی است که بعضی‌ جاها کم می‌آوردیم.

دادستان سابق تهران گفت: دادستانی این اواخر در شرایط خوبی به سر می‌برده، در همه ابعاد بسیار پررنگ واقع شده به ویژه در بحث مبارزه با پرونده‌های فساد چرا که مردم از آن رنج می‌بردند، هنوز هم رنج می‌برند، چرا که اعتمادشان سلب شده بود و اگر می‌خواهیم این اعتماد برگردد، کماکان مبارزه با فساد باید در دستورکار باشد که البته تردیدی نداریم ادامه می‌یابد.

وی خطاب به دادستان جدید تهران گفت: دادستانی دوست کم و دشمن زیاد دارد و جز به قانون نباید عمل کرد، کسانی که می‌آیند و می‌گویند این را بکن یا نکن، فردا پشت‌ات را خالی می‌کنند، به همین دلیل فقط باید به قانون اتکا کرد و در پایان برای شما دعا می‌کنم که در این سنگر موفق باشید.

خواندن خبر در سایت منبع

اسماعیلی: دوران جدید قوه قضاییه، دوره انقلابی گرایی است

انتخابخبرگزاری انتخاب
اسماعیلی: دوران جدید قوه قضاییه، دوره انقلابی گرایی است
سخنگوی دستگاه قضا و رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: دادسرای تهران به عنوان دهلیز چپ و راست قلب در جامعه است و دادستان تهران دارای جایگاه ویژه‌ای در سطح ملی و بین‌المللی است.
اسماعیلی: دوران جدید قوه قضاییه، دوره انقلابی گرایی است - 0

سخنگوی دستگاه قضا و رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: دادسرای تهران به عنوان دهلیز چپ و راست قلب در جامعه است و دادستان تهران دارای جایگاه ویژه‌ای در سطح ملی و بین‌المللی است.

به گزارش فارس، غلامحسین اسماعیلی در مراسم تودیع و معارفه دادستان جدید و سابق تهران که صبح امروز در ساختمان کاخ دادگستری برگزار شد، ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان، اظهارداشت: دوره تحول در قوه قضاییه با انتصاب آیت الله رییسی در قوه قضاییه آغاز شده که تقارن مبارکی با دهه پنجم و گام دوم انقلاب و رهنمودهای مقام معظم رهبری دارد.

وی افزود: دوره تحول در این دوره حساس و حاکمیتی، دوره عزت و کرامت قاضی و دادگاه و دوره صیانت از سلامت دستگاه قضایی و برخورد با مفاسد بدون ملاحظه این و آن، دوره انقلابی گرایی و کار جهادی و دوره دفاع تمام قد از حقوق مردم و جامعه و برخورد قاطع با مفسدان و جنایتکاران و دوره خدمت بی منت به مردم و مردمی بودن قوه قضاییه و دادگستری‌ها است.

رئیس کل دادگستری استان تهران اضافه کرد: دوره تحول دوره‌ای است که همه ما باید به تعبیر رییس قوه قضاییه حامی مطمئن و خادم عادل، مردم باشیم.

اسماعیلی گفت: در این دوره و همه ادوار دادگستری استان تهران نه تنها به تعبیر برخی از مقامات ویترین و پیشانی دستگاه قضا و بلکه در واقع قلب تپنده عدلیه در ام القرای عالم اسلام است و دادسرا مهمترین و اثر بخش‌ترین بخش دادگستری به عنوان دهلیز چپ و راست ورودی و خروجی این مرکز حیات را در اختیار داشته است.

وی افزود: دادسرای تهران و دادستان تهران دارای شأن، جایگاه اختیارات و مسئولیت‌های ویژه‌ای هم در استان هم در سطح ملی و هم در سطح بین المللی است.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: در دوره تحول بر اساس ساختار سازمانی و جایگاه‌های قانونی ارتباط و هماهنگی و هم افزایی غیر دادسرا و دادگاه و دادستانی کل کشور و ستاد قوه قضائیه و ریاست محترم آن نهادینه و سازمان یافته خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان تهران بیان داشت: اینجانب به عنوان یک برادر در خدمت دادستان محترم هستم و با آغوش باز حضور ایشان را در دادگستری دادسرای عمومی و انقلاب تهران استقبال می‌نمایم.

خواندن خبر در سایت منبع

دادستان جدید تهران: فضای مجازی نباید پایگاهی برای زیر سوال بردن نظام شود

رکناخبرگزاری رکنا
دادستان جدید تهران: فضای مجازی نباید پایگاهی برای زیر سوال بردن نظام شود
رکنا : دادستان جدید تهران گفت: باید از فضای مجازی استفاده درست شود، اما نباید پایگاهی برای تخریب آبروی دیگران و زیر سوال بردن نظام شود.

دادستان جدید تهران: فضای مجازی نباید پایگاهی برای زیر سوال بردن نظام شود - 1

علی القاصی مهر در مراسم معارفه‌اش به عنوان دادستان تهران گفت: آنچه که مهم است این است که ما در میدان عمل و میدان کار برای مردم ثابت کنیم که تا چه اندازه توانسته‌ایم مطالبات آنها را پاسخ بگوییم.

وی افزود: یکی از مواردی که در مجموعه قضائی همیشه باید مورد توجه ویژه قرار گیرد این است که میزان پاسخگویی مجموعه قضائی در قبال مطالبات مردم تا چه اندازه است و اگر در انجام مأموریت‌ها، خروجی‌اش منتهی به رضایت نسبی مردم شود قطعا می‌توانیم بگوییم که در انجام کار وظیفه خود را انجام دادیم.

دادستان جدید تهران افزود: انجام به موقع کار مردم از اموری است که اگر به درستی انجام نشود قطعا نارضایتی مردم را به دنبال دارد. یکی از آسیب‌های ما در قوه قضائیه بحث ورودی و حجم بالای ورودی پرونده‌ها و انباشت پرونده‌ها در شعب قضائی است که باید به آن ورود کنیم. همه پرونده‌ها حقوق مردم‌اند و اینکه ما فقط به پرونده‌های خاص معطوف شویم باعث می‌شود از پرونده‌های دیگر غافل شویم. بحث دیگر حساسیت مسؤلین به پرونده‌هایی است که دارای بعد امنیتی است. وقتی در یک محله‌ای آمار سرقت‌های آن روزانه تکرار می‌شود ما چه پاسخی می‌توانیم داشته باشیم.

القاصی مهر افزود: جایی که حق است و حق مظلوم باید گرفته شود هیچ جریانی نمی‌تواند مداخله داشته باشد.

وی افزود: باید از فضای مجازی استفاده درست شود اما نباید پایگاهی برای تخریب آبروی دیگران و زیر سوال بردن نظام شود.

دادستان جدید تهران با اشاره به برخورد با مفاسد اقتصادی گفت: یکی از مواردی که باعث سلب اعتماد مردم از مسؤلین می‌شود، فسادهایی است که رخ می‌دهد و قطعا این موضوع قابل کنترل است. دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی موظفند که در شناسایی عناصر فساد و مفسدین توجه بیشتری داشته باشند و هیچ رودربایستی نباید رخ دهد.

وی گفت: نظارت بر عملکردها بسیار مهم است و دادستانی قطعا پای ثابت پرونده‌ها است و در دادگاه‌هایی که تشکیل می‌شود حضور مؤثر خواهد داشت. در یک پرونده حقوقی می‌بینیم احکامی صادر می‌شود که میلیاردها تومان حقوق بیت المال ضایع می‌شود که باید دقت لازم داشته باشیم.

وی افزود: باید از حقوق زندانیان دفاع شود. بر نظارت بر بازداشتگاه‌ها و زندان‌ها باید توجه و دنبال شود و مساله مهمی است. همچنین از استقلال دستگاه قضا باید دفاع شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

جعفری دولت آبادی: به دلیل قضیه مرتضوی دید خوبی به دادستان نبود

رکناخبرگزاری رکنا
جعفری دولت آبادی: به دلیل قضیه مرتضوی دید خوبی به دادستان نبود
رکنا : دادستان سابق تهران اقدامات انجام شده در دادستانی تهران طی دوران مسئولیتش در این سمت را تشریح کرد.

جعفری دولت آبادی: به دلیل قضیه مرتضوی دید خوبی به دادستان نبود - 1

عباس جعفری دولت آبادی در مراسم معارفه دادستان جدید تهران که صبح امروز در مجتمع قضائی امام خمینی (ره) برگزار شد، گفت: مهمترین وجهه و بعد کاری دادستان تعقیب امر جزایی و پاسخ کیفری و مقابله‌ای با جرایم است.

وی افزود: چهره دادستان‌ها بیشتر در چهره مقابله‌ای ترسیم می‌شود در حالی که چهره‌های دیگر هم دارند. دیگر، ظرفیت پیشگیرانه است که دادستان‌ها دارند و در دوره آیت الله آملی کمتر مورد استفاده قرار گرفت ان‌شاءالله در دوره جدید بیشتر استفاده شود. بخش دیگر کار دادستان‌ها بخش نظارتی‌اش است. بعد دیگر بعد حمایتی دادستان است.

جعفری دولت آبادی گفت: در قضیه گران فروشی دیدید که دادستان حرف اول را در میدان تصمیمات می‌زد و به دولت حرف خوبی زدیم گفتیم شما کارتان را انجام دهید و ما حمایت می‌کنیم و در قضیه گوشت و مرغ گفتند که دادستان شأن خودش را پایین آورد که وارد این موضوع شد در حالی که شأن مردم بالاتر است.

دادستان سابق تهران ادامه داد: وقتی من به داستانی تهران آمدم، تهران در دود و آتش می‌سوخت و هر روز اعتراضات خیابانی و دستگیری داشتیم. علاوه بر این به دلیل قضیه مرتضوی دید خوبی به دادستان نبود. ۱۸ ماه سختی بود که پشت سر گذاشتیم.

وی با اشاره به تحریم‌ها گفت: پس از قضیه فتنه، موج اول تحریم‌ها را داشتیم که منجر به تشکیل پرونده‌های زیادی از جمله پرونده مه آفرید شد و همچنین بازداشت‌هایی از مسئولان دولتی در آن سال داشتیم.

جعفری دولت آبادی افزود: پس از روی کار آمدن دولت جدید، با پرونده بابک زنجانی مواجه شدیم. پرونده‌ای که شش سال است در حال بررسی است و هنوز زلزله بابک زنجانی پا بر جاست. متهم در این مدت ۳۰ هزار نامه نوشته است، اینها را می‌گویم که در تاریخ بماند و آنها که می‌گفتند آقای دادستان چه می‌کنید بدانند که تمامی این نامه‌ها خوانده شد و امیدوارم دادستان جدید وقت کنند و آنها را بخوانند.

وی افزود: آشوب‌های دی ماه سال ۹۶ و قضیه دراویش در اسفند ماه آن سال را داشتیم و پس از آن و در سال ۹۷ و با مشکلات اقتصادی پرونده‌های مفاسد اقتصادی را داشتیم. افراد زیادی کارشکنی کرده و مقاومت می‌کردند و ما باید از این مسیر سنگلاخ عبور می‌کردیم.

جعفری دولت آبادی افزود: دوره من با دود و آتش فتنه آغاز و با دود و آتش تحریم و فساد اقتصادی به پایان رسید. امیدوارم با رفتنم دادستانی آرامش بگیرد و آقای القاصی مهر وقت کنند به امور دادسراها بپردازند.

جعفری دولت آبادی افزود: همکاری با دستگاه‌ها بسیار خوب بود و بیشترین جلسات با دستگاه‌ها داشتیم و در حوزه‌های اجتماعی بسیار فعال بودیم.

وی با اشاره به فعالیت تخصصی برخی دادسراها گفت: دو سال کلنجار رفتم تا در قوه قضائیه جا بیندازم که بانک‌ها متولی ندارند. با تجربه‌ای که از پرونده امیر منصور داشتم بر تشکیل دادسرای جرایم پولی و بانکی تاکید داشتم. همچنین دادسرای فرهنگ و رسانه هم به طور تخصصی فعالیت خود را ادامه داد. روزی که من به دادستانی آمدم دو سه شعبه فقط مسائل امنیتی را بر عهده داشتند اما در دوره ۱۰ سال اخیر، دادسرای امنیت فعالیت خوبی را داشت.

دادستان سابق تهران با اشاره به پرونده‌های مهم ۱۰ سال اخیر گفت: پرونده‌های برادر رئیس جمهور، مهدی هاشمی، پرونده‌های امنیتی مؤسسات مالی از جمله پرونده‌های مهم بودند و بیشتر وقت من صرف این پرونده‌ها می‌شد که همگی چندین جلد داشتند. من هفت صبح می‌آمدم و یازده شب می‌رفتم و غالبا پنج شنبه‌ها هم سر کار بودم.

وی تاکید کرد: دادستانی دوره درخشانی در این مدت داشت. البته حتما نواقصی در این دوران بوده است و برخی‌ها که انتقاد می‌کردند باید دوره ما را ببینند. به عنوان مثال در قضیه دراویش در عرض یک روز بازداشت شدگان تعیین و تکلیف شدند و ۳۰ قاضی عرض یک روز عهده دار موضوع شدند؛ بنابر این اگر کاری شده است با همکاری همه افراد بوده است.

جعفری دولت آبادی خطاب به دادستان جدید گفت: آقای القاصی مهر فراموش نکنید جز به قانون عمل نکنید. کسانی که امروز می‌گویند این کار را بکن و نکن، ممکن است فردا پشت شما را خالی کنند. امیدوارم اگر کوتاهی و نقصی بوده ما را ببخشند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

(1)

اقای دولت آبادی مرد بی ادعای روزهای سخت تهران بود وهمانطور که خودش گفت دوست کم ودشمن زیاد داشت اطمینان دارم با رفتنش بیشتر به ارزش ایشان پی خواهیم برد ...

8 ماه قبل

در ادامه بخوانید

لحظاتی از بازی کردن شهید سردار سلیمانی با یک نوزاد (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فیلم | جدیدترین تصاویر از حمله موشکی به عین الاسد | از حمله داعش به مجلس تا عملیات شهید سلیمانی

همشهریهمشهری1 روز قبل

فیلم/ سوخت حقیقی موشک‌ها علیه آمریکا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل

ملت مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «آن فریب‌خوردگانی که یک روزی فریاد زدند «نه غزه، نه لبنان»، آن‌ها نه فقط جانشان را فدای ایران نکردند، حتی حاضر نشدند راحتی خودشان و منافع خودشان را هم در راه کشور فدا کنند؛ آن کسانی که جانش را فدای ایران کردند باز همین شهید سلیمانی‌ها بودند؛ این‌ها بودند که در زمانی که نیاز به دفاع از کشور بود، جان خودشان را کف دست گرفتند و به میدان جنگ رفتند از کشور دفاع کردند، از ایران دفاع کردند؛ این‌ها هستند که می‌توانند ادعا بکنند که دفاع می‌کنند از امنیت کشور، از امنیت ملت؛ همین فداکاری و اخلاص این‌ها است که در همه‌ی مراحل، این جور بوده.» ۱۳۹۸/۱۰/۲۷پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR براساس این بخش از خطبه‌های رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه تهران، نماهنگ «ملت مقاومت» را منتشر کرد.

دلیل استعفای ناگهانی نخست وزیر روسیه چه بود؟

همشهریهمشهری1 روز قبل

رمزارزها؛ اقتصاد دیجیتالی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رمزارزها نوعی از پول مجازی است که استخراج آن سالهاست در برخی کشورها آغاز شده است اما اجرای آن در ایران همچنان کش و قوس‌های فراوانی دارد.

اخبار بیشتر