آب و هوا در هفته جاری چگونه خواهد بود؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

آب و هوا در هفته جاری چگونه خواهد بود؟

بارش‌ها در زنجان آغاز می‌شود/ وقوع وزش باد شدید

مهرخبرگزاری مهر
بارش‌ها در زنجان آغاز می‌شود/ وقوع وزش باد شدید
زنجان-سرپرست اداره کل هواشناسی استان زنجان با بیان اینکه بارش باران زنجان را فرا می گیرد، گفت: در این میان احتمال طغیان رودخانه ها و سیلابی شدن وجود دارد.

رسول همتی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد وضعیت جوی استان زنجان طی چند روز آینده گفت: سامانه بارشی از امروز استان را فرامی‌گیرد.

وی با بیان اینکه بارش‌ها به‌صورت تگرگ و رعدوبرق خواهد بود، اظهار کرد: احتمال سیلابی شدن و طغیان رودخانه‌ها وجود دارد، به شهروندان توصیه می‌شود در کنار رودخانه‌ها و مسیل‌ها تردد نکنند.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان زنجان همچنین از وقوع وزش باد در استان زنجان طی چند روز آینده خبر داد و گفت: سرعت وزش باد بین ۴۰ تا ۷۰ کیلومتر بر ساعت خواهد بود.

همتی با بیان اینکه توده گردو غبار از روز جمعه وارد استان شده است، گفت: این پدیده باعث کاهش کیفیت هوا شده ولی با بارش باران از میزان گردوغبار کاسته خواهد شد.

وی یادآور شد: از امروز هوای استان خنک می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

پیش‌بینی بارش باران در تهران و برخی شهرهای کشور + جدول

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
پیش‌بینی بارش باران در تهران و برخی شهرهای کشور + جدول
اقتصاد نیوز: امروز بارش باران گاهی رگبار رعد و برق و وزش باد شدید در شمال غرب، غرب و جنوب غرب کشور رخ خواهد داد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز بارش باران گاهی رگبار رعد و برق و وزش باد شدید در شمال غرب، غرب و جنوب غرب کشور و رگبار پراکنده در استان‌های مرکزی، اصفهان، فارس، بوشهر و دامنه‌های البرز مرکزی و بارش باران در سواحل غربی دریای خزر رخ خواهد داد.

روزیکشنبه رگبار باران گاهی رعد و برق و وزش باد در شمال شرق، شرق سواحل دریای خزر و در استان‌های اصفهان، فارس، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، کرمان و یزد پیش بینی می‌شود. روز دوشنبه بارش پراکنده در استان‌های کرمان، یزد، اصفهان، سمنان، سواحل شرقی دریای خزر و شمال آذربایجان‌های شرقی و غربی رخ خواهد داد.

امروز شدت بارش در آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه و غرب زنجان خواهد بود. همچنین به دلیل وزش باد شدید بر روی عراق و شمال عربستان پدیده گرد و خاک و کاهش دید افقی قبل از بارش در استان خوزستان و ایلام دور از انتظار نیست.

پیش‌بینی بارش باران در تهران و برخی شهرهای کشور + جدول - 5پیش‌بینی بارش باران در تهران و برخی شهرهای کشور + جدول - 6

این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

آبخیزداری؛ تنها راه نجات کشور از خشکسالی‌ و بارش‌های شدید

ایسناخبرگزاری ایسنا
آبخیزداری؛ تنها راه نجات کشور از خشکسالی‌ و بارش‌های شدید
یک استاد مهندسی رودخانه و علوم و مهندسی آبخیز دانشگاه تهران گفت: تنها راه نجات کشور از خشکسالی‌های بلندمدت و جلوگیری از سیل، مدیریت جامع حوضه آبخیز است.

علی سلاجقه در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه طی ۳۰ روز در کشور حدود ۱۰۰ میلیارد متر مکعب بارش اتفاق افتاد، اظهار کرد: برای مثال طی ۱۵ روز ابتدایی سال در همدان حدود ۷۲ درصد میانگین بارش کشور را داشتیم و در مجموع چیزی حدود ۴۰ درصد بارش‌های اخیر را توانستیم ذخیره کنیم ولی حدود ۶۰ درصد آن را از دست دادیم.

وی با اشاره به اینکه بارش باران و سیل در استان لرستان به شهرهایی مانند پل‌دختر و معمولان آسیب‌های زیادی وارد کرد، تصریح کرد: این بارش در شهرستان کوهدشت استان لرستان حداقل خسارت را داشت. هر چند شهرهایی مانند پل‌دختر، معمولان و کوهدشت از نظر شرایط زمین‌شناسی و تپوگرافی تفاوت‌هایی دارند اما از نظر شرایط اقلیمی بارش کوهدشت مشابه با بارش پل‌دختر و معمولان بود.

سلاجقه ادامه داد: در شهرستان کوهدشت ایستگاه پخش سیلابی توسط فعالیت‌های آبخیزداری ایجاد شده بود که در ثانیه حدود ۶۰۰ متر مکعب آب به آن وارد و در نتیجه ۱۵۰ متر مکعب آب از آن خارج می‌شد. عملکرد این سیستم پخش سیلاب در حفظ و نفوذ آب سبب کاهش خسارات در کوهدشت شد. مردم کوهدشت نیز از عملکرد این سیستم پخش سیلاب راضی بودند چراکه حدود ۷۵ درصد راندمان داشت و آب را برای آن‌ها ذخیره کرد.

این استاد مهندسی رودخانه و علوم و مهندسی آبخیز دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه ما در کشور باید بتوانیم از راه‌های مختلفی آب را ذخیره کنیم، گفت: اعتقاد من بر این است که بارش‌هایی که اخیرا در کشور اتفاق افتاد دوره بازگشت حدود ۵۰ تا ۱۰۰ ساله دارند. بر اساس اعلام دستگاه‌های مربوطه سیلاب‌هایی که اتفاق افتاد دوره بازگشت ۲۰۰ تا ۵۰۰ ساله دارند بنابراین وقتی چنین اختلافی بین بارشی که می‌بارد و سیلابی که به وقوع می‌پیوندد وجود دارد به این نتیجه می‌رسیم که فعالیت‌های انسانی در تشدید سیلاب‌ها نقش اساسی دارند.

سلاجقه با بیان اینکه بخشی از آبی که در بارش‌های اخیر از دست دادیم به دریاهای شمال و جنوب کشور پیوستند و در بسیاری از نقاط تبدیل به سیل شدند، اظهار کرد: با مدیریت‌ پیشگیری می‌توانستیم با روش‌های سازگار با طبیعت مانع وقوع سیل شویم و آب را ذخیره کنیم. در حال حاضر گفته می‌شود که سازه‌های بزرگ مانند سدها سیل را کنترل کردند درحالیکه این تفکر اشتباهی است و با بارش‌های اخیر حجم زیادی خاک و رسوبات وارد سدهای کشور شده است.

وی در ادامه گفت: در کشور گرم و خشکی مثل کشور ما وقایع حدی -حد بالا سیلاب و حد پایین خشکسالی- جزو ذات اقلیم است و هنگامیکه چنین شرایطی وجود دارد باید بتوانیم این پیک‌ها را به حد نرمال برسانیم از اینرو عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری تنها راه نجات کشور از خشکسالی‌ها و بارش‌های شدید است. چنانچه عملیات آبخیزداری در قالب مدیریت جامع حوضه آبخیز انجام شود سایر عملیات از جمله سدسازی‌های اصولی مانند قطعات یک پازل چیده می‌شوند.

این استاد مهندسی رودخانه و علوم و مهندسی آبخیز دانشگاه تهران در پایان با اشاره به اینکه در این صورت سدها نقش اصلی خود یعنی ذخیره آب، تولید برق آبی و پروش ماهی را به عهده می‌گیرند و دیگر در مواقع سیل سدها در شرایط اضطرار قرار نمی‌گیرند، تصریح کرد: طبیعت را باید با عملیات‌هایی همچون آبخیزداری مدیریت کرد چرا که از نظر اقتصادی بسیار به صرفه‌تر از ساخت‌ سازه‌های بزرگ است و از طرف دیگر حجم آب استحصالی افزایش پیدا می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

تالاب هورالعظیم هنوز به صورت کامل آبگیری نشده است

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
تالاب هورالعظیم هنوز به صورت کامل آبگیری نشده است
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: بارندگی‌های موثر و بروز سیلاب، سبب ورود حجم عظیمی آب به تالاب هورالعظیم شده اما هنوز به صورت کامل آبگیری نشده است، البته با ورود سیلاب‌هایی که در سطح استان خوزستان به صورت پراکنده وجود دارد، هور العظیم به آبگیری کامل نزدیک خواهد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خانه ملت، عباس پاپی زاده در خصوص وضعیت تالاب هورالعظیم پس از بارندگی‌ها و سیلاب‌های اخیر گفت: بارندگی‌های موثر و بروز سیلاب، سبب ورود حجم عظیمی آب به تالاب هورالعظیم شده اما هنوز به صورت کامل آبگیری نشده است، البته با ورود سیلاب‌هایی که در سطح استان خوزستان به صورت پراکنده وجود دارد، هور العظیم به آبگیری کامل نزدیک خواهد شد.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ماندگاری آب هورالعظیم تابع عوامل مختلفی است، افزود: عوامل انسان ساخت، مانند دخل و تصرف‌ها در تالاب، انتقال‌ آب و سپس برداشت‌های غیر مجاز از منابع آبی هور العظیم می‌تواند باعث کاهش تراز آبی تالاب هورالعظیم شود.

تداوم بارش‌ها در سال‌های آینده حیات هورالعظیم را تضمین می‌کند

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه اقلیم و طبیعت عامل دیگری است که می‌تواند در ماندگاری آب تالاب هورالعظیم تاثیرگذار باشد تصریح کرد: ادامه خشکسالی‌ها در سال آینده یکی از فاکتور‌های بسیار مهم در ادامه حیات تالاب‌ها خواهد بود. یقینا اگر بارندگی‌ها در سال آینده نیز مانند امثال باشد، آب ورودی به تالاب مانند امسال مطلوب بوده و میزان آبی را که از طریق نفوذ به زمین، تبخیر و برداشت غیر مجاز از تالاب کاسته می‌شود را جبران کرده و تالاب به حیات خودش ادامه خواهد داد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به این سوال که آیا ایران وارد دوره ترسالی شده و دوره خشکسالی تمام شده است؟ خاطر نشان کرد: هواشناسی اعلام کرده است که بارش‌ها در سال آینده از میانگین سال‌های ۹۶ و ۹۵ بیشتر خواهد بود. اما نمی‌توانیم اظهار نظر قاطعی داشته باشیم که ایران وارد دوره ترسالی شده و دوره خشکسالی تمام شده است، هر چقدر به زمان وقوع اتفاقات طبیعی نزدیک‌تر شویم پیش‌بینی‌ها نیز دقیق‌تر خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

زیر صفر درجه

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
در کمتر از ۲۴ ساعت بیش از ۶ هزار تن نمک و شن توسط کارگران شهری در مسیر‌های برفی برای تردد بهتر شهروندان ریخته شد. زیر صفر درجهزیر صفر درجهبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ کارگران شهری با فشردگی حجم کاری و تلاش فراوان سعی دارند تا از یخزدگی معابر در این روزهای سرد زمستان جلوگیری کنند.

فیلم/ لحظه هجوم طوفان گرد و غبار در استرالیا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل

آسمان برفی پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

تصاویری از تهران برفی امروز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

آوارگی زلزله در سرپل ذهاب کرمانشاه هنوز ادامه دارد (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عکس‌های جدید از سرپل ذهاب نشان می‌دهد که هنوز تعداد زیادی از مردم در چادرها و کانکس‌ها زندگی می‌کنند و ریتم ساخت و ساز در شهر کند است.
تابناکتابناک1 روز قبل
از این می‌ترسم که یک جایی تاریک باشد و حس کنم احتمال دارد در آن تاریکی آدم‌ها را از دست بدهم! از این می‌ترسم که یک جایی تاریک باشد و حس کنم احتمال دارد در آن تاریکی آدم‌ها را از دست بدهم! ساعتی که رفتم داخل ساختمان پلاسکو هیچ وقت فکر نمی‌کردم ساختمان بریزد. خشم از این که چرا این جسارت را داشتم و داخل پلاسکو رفتم و خوشحالی از زنده بودنم. سلیمانی با بیان این که شغل ما هم مثل آتش نشان هاست، گفت: اگر عاشق کارم نبودم داخل پلاسکو نمی‌رفتم.

اخبار بیشتر