لغو معافیت‌های همکاری هسته‌ای با ایران از سوی آمریکا
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

لغو معافیت‌های همکاری هسته‌ای با ایران از سوی آمریکا

اروپا کمتر از ۱ درصد از تعهدات خود را انجام داده؛ خطر فروپاشی توافق هسته‌ای وجود دارد

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
اروپا کمتر از ۱ درصد از تعهدات خود را انجام داده؛ خطر فروپاشی توافق هسته‌ای وجود دارد
وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای گفته که کشورهای اروپایی تنها چیزی حدود ۱ درصد از تعهدات خود در قبال ایران را انجام داده‌اند.

به گزارش مشرق، «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای اختصاصی با پایگاه «لوب‌لاگ» گفته کشورهای اروپایی تنها حدود ۱۰ درصد از تعهدات برجامی خود در قبال ایران را انجام داده‌اند.

ظریف در این مصاحبه در پاسخ به این سوال که آیا تماسی میان دولت ایران و دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا وجود داشته یا خیر گفت که تهران در پاسخ به درخواستی از دولت آمریکا مبنی بر اینکه علاقه‌مند به گفت‌وگوی بشردوستانه با ایران است پیشنهاد مبادله زندانیان را مطرح کرده است.

وزیر امور خارجه ایران گفت که علی‌رغم پاسخ مثبت ایران، پاسخی از طرف واشنگتن دریافت نشده و فقط وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران می‌تواند به صورت یکجانبه اتباع آمریکایی بازداشت‌شده در ایران را آزاد کند.

ظریف در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوال مصاحبه‌کننده مبنی بر اینکه کشورهای اروپایی تنها به ۱۰ درصد تعهداتشان عمل کرده‌اند و آیا ایران نباید با آنها مقابله به مثل کند تصریح کرد: «اروپا همان‌طور که شما به درستی گفتید به کمتر از ۱۰ درصد از تعهداتش عمل کرده است. در واقع، بیش از ۱۰۰ درصد در بیانیه‌های عمومی و کمتر از ۱ درصد در پایبندی واقعی به تعهداتش.»

وی اضافه کرد: «اگر اروپا می‌خواهد در موقعیتی باشد که بخواهد مطالبه مطرح کند بایستی برای آن هزینه کند. اگر این کار را انجام ندهد خطر فروپاشی کل توافق وجود دارد.»

وزیر خارجه ایران درباره وضعیت یکجانبه بودن در برجام تا کجا ادامه خواهد یافت گفت: «به کلام ساده، من به رئیس مجمع عمومی که کنفرانسی در خصوص چندجانبه‌گرایی برگزار کرده بود گفتم: شما نمی‌تواند به صورت یکجانبه حامی چندجانبه‌گرایی باشید.»منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ و پوتین، در مورد معاهدات هسته‌ای گفتگو و رایزنی کردند

موجخبرگزاری موج
ترامپ و پوتین، در مورد معاهدات هسته‌ای گفتگو و رایزنی کردند
کاخ سفید اعلام کرد دونالد ترامپ و ویلادیمیر پوتین به بحث و رایزنی راجع به طیفی از موضوعات مثل معاهدات کنترل تسلیحات هسته ای پرداخته اند. این مذاکرات از سوی آمریکا بسیار خوب و سازنده توصیف شده است.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، کاخ سفید اعلام کرده است: روز جمعه (۱۳ اردیبهشت ماه)، دونالد ترامپرئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتینرئیس جمهور روسیه بیش از ۱ ساعت با یکدیگر به بحث و گفتگو پرداخته‌اند. دو طرف طیف گسترده‌ای از موضوعات مثل قراردادهای کنترل تسلیحات هسته ای را به بحث گذاشته‌اند.

سارا سندرزسخنگوی کاخ سفید گفته است: گفتگوهای دو طرف بسیار خوب بوده و مسائل تجاری، گزارش رابرت مولر، رایزنی در موردکره شمالی و ونزوئلا را دربرگرفته است. سندرز در زمینه گفتگوهای دو طرف راجع به معاهدات کنترل تسلیحات هسته‌ای اعلام کرده: رهبران دو کشور بر امکان تمدید قراردادهای جاری هسته‌ای اشاره کرده و از احتمال انعقاد قراردادی جدید سخن گفته‌اند که چین را هم شامل شود.

دونالد ترامپ پس از گفتگو با ویلادیمیر پوتین، در پیامی توئیتری از گفتگوی طولانی و بسیار خوب خود با پوتین خبر داده بود.

خواندن خبر در سایت منبع

بیانیه وزرات خارجه آمریکا درباره تمدید معافیت‌ها و تحریم‌های هسته‌ای ایران

ایسناخبرگزاری ایسنا
بیانیه وزرات خارجه آمریکا درباره تمدید معافیت‌ها و تحریم‌های هسته‌ای ایران
وزرات امورخارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای به شرایط و اهداف تحریم‌های جدید هسته‌ای و برخی معافیت‌های تمدید شده همکاری‌های هسته‌ای ایران پرداخت.

به گزارش ایسنا، وزرات امور خارجه آمریکا روز سوم ماه مه (دیروز) بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن اهداف خصمانه و درخواست‌های زیاده‌خواهانه دولت دونالد ترامپ از اعمال فشار بر ایران در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای و چگونگی آن را تشریح کرده است.

در این بیانیه با بیان این که دولت ترامپ حکومت ایران را مسئول آن‌چه فعالیت‌های تهدید کننده ثبات منطقه عنوان شده، دانسته و اقداماتش شامل ممانعت از هرگونه راه دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای است، آمده است که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا امروز به عنوان بخشی از کمپین بی‌سابقه فشار حداکثری دولت که آن‌چه تمامی طیف فعالیت‌های مخرب ایران خوانده شده، را در بر می‌گیرد، محدودیت‌های برنامه هسته‌ای حکومت (ایران) را شدت می‌بخشد.

این بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای ایران را که مورد تحریم قرار گرفته است مطرح کرده و نوشت: از روز چهارم ماه مه (امروز) کمک به گسترش تأسیسات هسته‌ای بوشهر ایران به بیش از واحد رآکتور موجود مورد تحریم قرار می‌گیرد. علاوه بر این، فعالیت برای انتقال اورانیوم غنی‌شده به بیرون از ایران برای تبادل آن با اورانیوم طبیعی مورد تحریم قرار می‌گیرد. ایران باید تمام فعالیت‌های دارای حساسیت اشاعه تسلیحات هسته‌ای از جمله غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند و ما اقداماتی را که ادامه یافتن این نوع غنی‌سازی را پشتیبانی کنند نخواهیم پذیرفت. ما همچنین دیگر اجازه نخواهیم داد تا ایران آب سنگین مازادی را که تولید کرده است، انبار کند؛ آب سنگین از این نوع نباید به هیچ طریق در ایران وجود داشته باشد.

در ادامه این بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده است: مایک پمپئو علاوه بر این اقداماتی را انجام داد تا به پروژه‌هایی که توان ایران را برای از سر گرفتن برنامه تسلیحات هسته‌ای خود محدود می‌کند، اجازه ادامه یافتن می‌دهد. سیاست ما در برگیرنده خطای موجود در برنامه هسته‌ای غیرنظامی ایران بوده، خطرات اشاعه (تسلیحات هسته‌ای) را کاهش داده، توان ایران برای کوتاه کردن مدت زمان دستیابی به یک سلاح هسته‌ای را محدود کرده و از حکومت ایران در زمینه تجدید ساخت تأسیسات هسته‌ای برای اهداف دارای حساسیت اشاعه تسلیحات هسته‌ای جلوگیری می‌کند. ما حق خود را برای صرف‌نظر کردن یا اصلاح سیاست‌مان را که در برگیرنده این اقدامات منطبق با عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای است برای هر زمانی که ایران از تعهدات و محدودیت‌های هسته‌ای خود تخطی کند یا به این نتیجه برسیم که چنین طرح‌هایی دیگر ارزشی در زمینه محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران ندارند، حفظ می‌کنیم. مایک پمپئو وزیر، امور خارجه هنوز بر این باور است که ایران باید یک گزارش کامل از بخش‌های نظامی اولیه برنامه هسته‌ای خود را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه دهد به طوری که قابل رسیدگی باشد این فعالیت را برای همیشه متوقف کند. وی همچنین درخواست خود را مبنی بر اینکه ایران باید غنی‌سازی هسته‌ای را متواقف کرده و هیچ گاه به دنبال دستیابی به بازیافت پلوتونیوم نباشد، اعلام کرد.

این بیانیه در ادامه درخواست‌های زیاده‌خواهانه‌اش همچنین مطرح کرده است که اقدام امروز (سوم ماه مه) در راستای اقداماتی برای کنترل برنامه هسته‌ای ایران انجام می‌شود. آمریکا در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ تحریم‌هایی را علیه همکاری‌های هسته‌ای با ایران از جمله از طریق معین کردن نهادهای سازمان انرژی اتمی و محدود کردن کمک خارجی به گسترش برنامه هسته‌ای ایران، دوباره اعمال کرد. آمریکا در سال ۲۰۱۹، ۳۱ فرد و نهاد ایرانی مرتبط با اقداماتی را که ادعا می‌شود دارای حساسیت اشاعه تسلیحات هسته‌ای بودند، تحریم کرد. ادعا می‌شود که این تحریم‌ها در برگیرنده دانشمندانی بود که در برنامه هسته‌ای قبلی ایران فعالیت داشتند و در فناوری‌های دارای حساسیت بالقوه به کار گرفته شدن در اهداف صلح‌آمیز و همچنین نظامی از سوی ایران، تحت رهبری مسئول قبلی برنامه هسته‌ای ایران در حال خدمت هستند.

در آخر وزارت امور خارجه آمریکا در این بیانیه اظهار کرد: آمریکا به اعمال فشار حداکثری بر حکومت ایران ادامه خواهد داد و بر ممانعت از هر گونه راه ایران برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای، متعهد می‌ماند.

خواندن خبر در سایت منبع

آمریکا دو معافیت همکاری هسته‌ای با ایران را لغو کرد

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
آمریکا دو معافیت همکاری هسته‌ای با ایران را لغو کرد
دولت آمریکا معافیت‌های مربوط به انتقال آب سنگین مازاد ایران به عمان و مبادله #اورانیوم_غنی شده با کیک زرد را تمدید نکرد.

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز به نقل از بی بی سی، دولت آمریکا معافیت‌های مربوط به همکاری‌ هسته‌ای اتحادیه اروپا، چین و روسیه با ایران را تمدید کرده اما دو معافیت انتقال آب سنگین مازاد به عمان و مبادله اورانیوم غنی شده با کیک زرد را تمدید نکرده است.

همکاری در این دو مورد با جمهوری اسلامی از امروز چهار مه می‌تواند شامل تحریم‌ها شود.

تمدید معافیت‌های همکاری هسته‌ای تنها شامل همکاری تحقیقاتی و غیر نظامی است و کشورهای دارای معافیت بدون هراس از تحریم‌های آمریکا می‌توانند به همکاری به ایران در اراک، بوشهر و فردو ادامه دهند.

به گزارش جام نیوز، بر اساس بیانیه‌ای که در سایت وزارت خارجه آمریکا قرار گرفته، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا مدعی شده است که این تصمیم با هدف «محروم‌سازی ایران از هرگونه مسیری به سوی تسلیحات هسته‌ای» اتخاذ شده است.

در بخشی از این بیانیه در توضیح محدودیت‌های تازه علیه برنامه هسته‌ای ایران آمده است: «از روز ۴ می‌ (امروز)، کمک به گسترش نیروگاه هسته‌ای بوشهر فراتر از واحد رآکتوری کنونی، می‌تواند تحریم‌پذیر باشد. علاوه بر این، فعالیت‌ها برای انتقال اورانیوم غنی‌شده به خارج از ایران در ازای اورانیوم طبیعی هم می‌تواند تحریم‌پذیر باشد. ایران باید تمام فعالیت‌های حساس اشاعه‌ای، از جمله غنی‌سازی را متوقف کند، و ما از اقداماتی که از ادامه غنی‌سازی حمایت کند را نخواهیم پذیرفت.»

پامپئو در این بیانیه می‌افزاید: «ما همچنین دیگر اجازه ذخیره‌سازی آب سنگین تولیدی مازاد بر محدودیت‌های فعلی ایران را نمی‌دهیم؛ چنین آب سنگینی دیگر نباید به هیچ نحو در دسترس ایران باشد.»

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن توافق هسته‌ای با ایران، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

ترامپ سرانجام ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال گذشته به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و به خزانه‌داری آمریکا دستور احیای تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را داد.

تحریم‌های آمریکا علیه مردم ایران یکجانبه است، اما بسیاری از شرکت‌های خارجی به خاطر ترس از دست دادن ارتباط مالی و تجاری با آمریکا، از این تحریم‌ها پیروی می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | تخریب مجسمه ۲۰۰ ساله برای جمع کردن لایک در اینستاگرام

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
به گزارش خبرآنلاین، جمعی از دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در شانزدهمین روز از ماه مبارک رمضان، با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. محمدامین مهدی پور نماینده جامعه اسلامی دانشجویان پشت تریبون می‌آید، آذری زبان است و صدای محکمی دارد. «نمایش تجملات آقازاده‌ها در فضای حقیقی و مجازی نمکی است بر روی زخم ملت قهرمان ما» دست‌هایش خوب کار می‌کند، برگه‌ها را این دست به آن دست می‌کند و با دست خالی اش حرف را منقح می‌کند. *از ظرفیت جوانان فعال در نشریات دانشجویی می‌گوید و به عنوان پیشنهاد می‌گوید: «ظرفیت‌های بزرگ رسانه‌ای بایستی حضوری فعال، پویا و جوانانه در راستای گام دوم انقلاب داشته باشند. *توصیه بعدی شأن اما همان توصیه هر ساله‌ای بود که دانشجویان درگیر در فضای مجازی پشت گوش می‌اندازند «کتابخوانی»!
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد در صورتیکه ترکیه قرارداد خرید سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ روسیه را نهایی کند با پیامدهای «مشهود» و زیان باری مواجه خواهد شد. اورتاگوس در این بیانیه تاکید کرد: «ما گفته‌ایم که سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ و دستیابی به آن عواقب جدی برای ترکیه و روابط نظامی‌اش با آمریکا و ناتو دارد. آمریکا حتی برای وادار کردن ترکیه به انصراف از خرید اس- ۴۰۰ تهدید کرده در صورتیکه این کشور به خرید اس-۴۰۰ روسیه ادامه دهد، تحویل جت‌های جنگنده اف-۳۵ خود به آنکارا را متوقف خواهد کرد. آمریکا ادعا می‌کند سیستم اس ۴۰۰ روسیه برای سیستم‌های ناتو خطرناک است، زیرا ترکیه عضو ناتوست، اما ترکیه این ادعا را رد می‌کند. اخیرا معاون دونالد ترامپ ترکیه را تهدید کرد آنکارا باید بین عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و سامانه روسی اس ۴۰۰ یکی را انتخاب کند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴19 ساعت قبل
طبق گزارشها اختلافات بین نمایندگان دموکرات کنگره بر سر این موضوع که در تنش اخیر طرف ایران را بگیرند یا از دولت ترامپ حمایت کنند، بسیار زیاد شده است. یک نماینده دموکرات کنگره موافق صلح با ایران است. از نظر نویسنده گزارش، به نظر می‌رسد تیم پومپئو (اگرچه مطمئن نیستند) اما ایران را مسئول حملات اخیر به نفت‌کشهای عربی خلیج فارس می‌دانند. انتقاد اصلی نمایندگان دموکرات رفتار ترامپ در مقابل بحران اخیر و نحوه اداره کردن آن است. از طرف دیگر، کشورهای منطقه خلیج فارس هم کم کم در مقابل آمریکا و دشمنی‌های ترامپ با ایران می‌ایستند.
افتصادنیوزافتصادنیوز21 ساعت قبل
وی افزود: با این حال ما از خودکفایی عراق در زمینه تولید گاز و برق حمایت می‌کنیم. وی همچنین از ادامه مذاکرات شرکت‌های آمریکایی با طرف عراقی در زمینه تولید برق خبر داد. 'مصعب المدرس' سخنگوی وزارت برق عراق تاکید کرد که با وجود تصمیم اخیر دونالد ترامپ مبنی بر تمدید نکردن معافیت برای خریداران نفت ایران، عراق واردات گاز از ایران را ادامه می‌دهد. المدرس با اعلام اینکه مبالغ قراردادها با ارز محلی پرداخت می‌شود گفت: هدف وزارت برق عراق ارائه ۱۸ هزار مگاوات برق می‌باشد تا میزان برق عراق در فصل تابستان به بیشترین حد خود در تاریخ عراق برسد. المدرس افزود: وزارت برق عراق برنامه هایی آماده کرده است که پیشرفت در این بخش در سال‌های آینده نزدیک را تضمین می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، قرار است روز شنبه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای پاسخگویی به سؤال چند تن از نمایندگان در کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری حضور یابد. همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با حضور در کمیسیون صنایع و معادن به سؤالات شش تن از نمایندگان در حوزه صنعت، معدن و تجارت پاسخ خواهد داد. در این حال سایر کمیسیون‌های تخصصی نیز با حضور برخی از رؤسای سازمانها و نهادها به بررسی طرح‌ها و لوایح در دستور خواهند پرداخت.

اخبار بیشتر