1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

گمانه‌زنی‌ها درباره تاثیر سهمیه‌بندی بنزین بر اقتصاد کشور

سهمیه بندی بنزین به اقتصاد معیوب کشور شوک اساسی وارد می‌کند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
سهمیه بندی بنزین به اقتصاد معیوب کشور شوک اساسی وارد می‌کند
گویا بحث افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین منتفی شده است اگر این اتفاق رخ دهد قطعاٌ به اقتصاد معیوب کشور شوک اساسی وارد می‌کند و تاثیر جدی بر قیمت بقیه اقلام می‌گذارد.

- اخبار رسانه ها -

سهمیه بندی بنزین به اقتصاد معیوب کشور شوک اساسی وارد می‌کند - 2

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

سه علت کم توجهی به سوخت جایگزین بنزین

فارسخبرگزاری فارس
سه علت کم توجهی به سوخت جایگزین بنزین
مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی سه علت کم توجهی به سوخت جایگزین بنزین را عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، شهرام رضایی مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی امروز در حاشیه برگزاری نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز و پتروشیمی با اشاره به اینکه هم‌اکنون جایگاه‌های عرضه سی‌ان‌جی در همه نقاط کشور توجود دارند، گفت: ۵۰ درصد ظرفیت مازاد برای پذیرش مشتری در این بخش نیز وجود دارد.

وی با بیان این‌که یکی از راه‌حل‌های مؤثر برای تنوع بخشی به سبد سوخت خودروها، استفاده بیش‌تر از سوخت سی‌ان‌جی است، ادامه داد: عمده چالش‌های این صنعت در کشور، تولید نشدن خودروهایی با پیمایش بالا و تولید نشدن خودروهای پایه گازسوز استاندارد که ظرفیت حجم زیادی به باک اختصاص نیابد، نبود قیمت قابل مقایسه و رقابتی در مقایسه با دیگر سوخت‌هاست که البته وزارت نفت در این زمینه مسؤولیت خود را انجام داده است.

وی خاطرنشان کرد: توجه به موضوع بهینه‌سازی مصرف سوخت و تنوع بخشیدن به سبد سوخت باید در دستور کار قرار گیرد که هم‌اکنون سازمان حفاظت محیط زیست، شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و پژوهشگاه صنعت نفت در این زمینه کار می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

ذوالقدر: افزایش قیمت بنزین با توجه به شرایط اقتصادی جامعه کار صحیحی نیست

فارسخبرگزاری فارس
ذوالقدر: افزایش قیمت بنزین با توجه به شرایط اقتصادی جامعه کار صحیحی نیست
عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس گفت: افزایش قیمت بنزین نیاز به مصوبه مجلس دارد و از سوی دیگر در شرایطی که ما امروز با تحریم و تورم مواجه هستیم و حقوق‌ها هم چندان افزایش نیافته افزایش قیمت بنزین کار صحیحی نیست.

سیده فاطمه ذوالقدر عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به اخبار منتشر شده در رابطه با سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین، گفت: در جریان بودجه ۹۸ هیچ پیشنهادی مبنی بر افزایش قیمت بنزین رأی نیاورد و چنانچه افزایش قیمت سوخت باعث تغییر در منابع و مصارف دولت و بودجه ٩٨ گردد نیاز به مصوبه مجلس دارد.

نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون تلفیق بودجه ٩٨ در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از سوی دیگر با توجه به شرایطی که ما امروز در آن قرار داریم و شاهد تحریم‌ها و تورم در کشور هستیم افزایش قیمت بنزین صحیح نیست.

ذوالقدر خاطرنشان کرد: اگر هم بخواهد سهمیه‌بندی و افزایش قیمتی در بحث بنزین انجام شود باید کمیته‌ای سازوکار آن را به طور دقیق مشخص کند چرا که این کار، کار بسیار حساس و پیچیده‌ای است.

وی در پایان گفت: با توجه به شرایط تحریم‌ها و تورمی که در جامعه وجود دارد وقت مناسبی برای افزایش قیمت بنزین نیست. از سوی دیگر حقو‌ق‌ها آنچنان بالا نرفته و تغییر خاصی در حقوق‌های پرداختی ایجاد نشده است که بخواهیم شاهد افزایش بیشتر قیمت‌ها باشیم.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

چه زمانی سهمیه بندی بنزین اجرا می‌شود؟ ‌

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
چه زمانی سهمیه بندی بنزین اجرا می‌شود؟ ‌
چه زمانی سهمیه بندی بنزین اجرا می‌شود؟ ‌ - 0

مشاور سازمان برنامه و بودجه گفت: موضوع سهمیه‌بندی بنزین پروسه‌ای را طی کرده و ممکن است زمان، اشکال و کیفیت اجرای آن تغییر کند و برای تعیین زمان و کیفیت اجرای آن نیاز به توافق نظر در دولت داریم.

به گزارش تسنیم، ابوذر ندیمی در مصاحبه با رادیو درباره تصمیم دولت در مورد بنزین گفت: هر تصمیمی ادله‌ای دارد و در مورد بنزین نیز، نیازمند اعمال یک فرآیند در حوزه تصمیم گیری هستیم که بر اساس واقعیت‌های مختلفی از جمله واقعیت‌های اقتصادی، فرهنگی و قیمت گذاری صورت می‌گیرد و این واقعیت‌ها سبب شده، در چند سال گذشته سهمیه‌بندی بنزین صورت نگیرد.

سهمیه بندی بنزین

وی بیان کرد: سهمیه بندی بنزین پیش از اینکه اجرایی شود، یک نظر کارشناس محسوب می‌شود و تا زمانی که اجرا نشده نمی‌توانیم در مورد آن به عنوان یک ضرورت صحبت کنیم. موضوع سهمیه بندی بنزین پروسه‌ای را طی کرده و ممکن است زمان، اشکال و کیفیت اجرای آن تغییر کند و برای تعیین زمان و کیفیت اجرای آن نیاز به توافق نظر در دولت داریم.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار کرد: موضوع سهیمه بندی بنزین به عنوان یک محور گفتگو همچنان وجود دارد اما در حوزه اجرایی هنوز تحقق پیدا نکرده و در واقع هنوز درباره جزئیات اجرایی این اقدام تصمیم گیری نشده است و در حقیقت بیشتر ابعاد کارشناسی آن در حال حاضر مطرح است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا درباره آثار تورمی سهمیه بندی بنزین فکری شده است، گفت: این موضوع تازه‌ای نیست و مسئله سهمیه بندی برای کالاها و خدمات مختلفی در گذشته اجرایی شده است. سهمیه بندی گاهی به دلیل کنترل قیمت اعمال می‌شود و گاهی برای کاهش مصرف یک کالا و برای جلوگیری از آثار بعدی آن مانند کاهش آلودگی یا کاهش قاچاق سوخت، صورت می‌گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم/ روحانی: با صرفه‌جویی مردم، بنزین را صادر می‌کنیم

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
روحانی: در این شرایط نیاز به ذخیره درآمد ارزی خود داریم که یکی از روش های آن صادرات است.

مجلس با افزایش قیمت بنزین مخالف است

مهرخبرگزاری مهر
مجلس با افزایش قیمت بنزین مخالف است
قزوین- رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: به دلیل شرایط حساس کنونی اکثر نمایندگان با افزایش قیمت بنزین مخالفند.

داود محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص دو نرخی شدن قیمت بنزین اظهار کرد: ما نمایندگان در جریان مشکلات اقتصادی مردم هستیم و این ایام نیز فشار تورم و گرانی روی مردم است و مصلحت نیست قیمت بنزین هم افزایش داشته باشد.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در گذشته نمایندگان با افزایش قیمت بنزین مخالفت کرده اند اما دولت دو دیدگاه دارد یکی اینکه قیمت فعلی افزایش یابد و دوم تعیین سهمیه ماهانه و دو نرخی شدن است.

مجلس با افزایش قیمت بنزین مخالف است - 4

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی افزود: قرار است این موضوع هفته آینده بار دیگر در مجلس مطرح شده و در این خصوص تصمیم گیری شود.

وی بیان کرد ما هم مانند سایر مردم فشار گرانی و تورم را درک می‌کنیم و تلاش می‌شود با همه مشکلاتی که استکبار برای ما ایجاد کرده اند بتوانیم با تدبیر و همدلی از این وضعیت عبور کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

(2)

نظر بنده در این برهه از زمان اینست که فعلا به اقتصادسر در گم مملکت ضربات مهلکتری وارد نکینم.

2 هفته قبل

با توجه به به میزان مصرف بیش از حد و میزان یارانه ای که گره برخودار از مصرف بنزین می برند سهمیه بندی بنزین باید اجرا شود.

1 هفته قبل

در ادامه بخوانید

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.
فردا نیوزفردا نیوز23 ساعت قبل
سرویس اقتصادی فردا: امروز ۲۹ اردیبهشت ۹۸ در بازار آزاد قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۸۹۳ هزار تومان است. هم چنین مظنه تهران نیز با قیمت ۱ میلیون و ۹۲۵ هزار تومان معامله می‌شود. آخرین قیمت هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان، قیمت ربع‌سکه ۱ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان است. قیمت سکه طرح قدیم نیز ۴ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان است. قیمت سکه گرمی نیز ۹۹۵ هزار تومان است.

کاهش سرمایه گذاری‌ها در صنعت برق

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
پیام باقری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه تناسبی بین قیمت تمام شده و قیمت دریافتی برق از مردم وجود ندارد، افزود: این موضوع سبب بروز مشکل در ترازمنفی مالی صنعت برق شده که این رویه علت اصلی بدهی‌های سنگین وزارت نیرو به بخش خصوصی است. وی بابیان اینکه پول دریافتی از مردم به درستی به صنعت برق بازگشت داده نمی‌شود، گفت: بخشی از این پول به بصورت یارانه به مردم پرداخت می‌شود که البته به دلیل نظام نامناسب تعرفه‌ها هرمشترکی که مصرف بیشتری دارد یارانه بیشتر و هر مشترکی مصرف کمتری داشته باشد یارانه کمتری دریافت می‌کند. نائب رئیس هیئت مدیره سندیکای برق با اشاره به اینکه طبق برنامه ریزی انجام شده باید تا پایان برنامه ششم توسعه ظرفیت نصب شده در نیروگاه‌های کشور به ۱۰۰ هزار مگاوات برسد، ادامه داد: برای دستیابی به این ظرفیت باید سالانه ۵ هزارمگاوات نیروگاه با سرمایه ۵ میلیارد دلاری نصب شود که این موضوع ممکن نیست، و این رویه خاموشی‌ها را در پی دارد. باقری افزود: برق نیز مانند هر کالایی دارای قیمت تمام شده دارد که پیشنهاد ما به دولت پرداخت نرخ واقعی برق از طرف مشترکین پر مصرف است.

اخبار بیشتر