گمانه‌زنی‌ها درباره تاثیر سهمیه‌بندی بنزین بر اقتصاد کشور
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

گمانه‌زنی‌ها درباره تاثیر سهمیه‌بندی بنزین بر اقتصاد کشور

سهمیه بندی بنزین به اقتصاد معیوب کشور شوک اساسی وارد می‌کند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
سهمیه بندی بنزین به اقتصاد معیوب کشور شوک اساسی وارد می‌کند
گویا بحث افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین منتفی شده است اگر این اتفاق رخ دهد قطعاٌ به اقتصاد معیوب کشور شوک اساسی وارد می‌کند و تاثیر جدی بر قیمت بقیه اقلام می‌گذارد.

- اخبار رسانه ها -

سهمیه بندی بنزین به اقتصاد معیوب کشور شوک اساسی وارد می‌کند - 2

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

سه علت کم توجهی به سوخت جایگزین بنزین

فارسخبرگزاری فارس
سه علت کم توجهی به سوخت جایگزین بنزین
مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی سه علت کم توجهی به سوخت جایگزین بنزین را عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، شهرام رضایی مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی امروز در حاشیه برگزاری نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز و پتروشیمی با اشاره به اینکه هم‌اکنون جایگاه‌های عرضه سی‌ان‌جی در همه نقاط کشور توجود دارند، گفت: ۵۰ درصد ظرفیت مازاد برای پذیرش مشتری در این بخش نیز وجود دارد.

وی با بیان این‌که یکی از راه‌حل‌های مؤثر برای تنوع بخشی به سبد سوخت خودروها، استفاده بیش‌تر از سوخت سی‌ان‌جی است، ادامه داد: عمده چالش‌های این صنعت در کشور، تولید نشدن خودروهایی با پیمایش بالا و تولید نشدن خودروهای پایه گازسوز استاندارد که ظرفیت حجم زیادی به باک اختصاص نیابد، نبود قیمت قابل مقایسه و رقابتی در مقایسه با دیگر سوخت‌هاست که البته وزارت نفت در این زمینه مسؤولیت خود را انجام داده است.

وی خاطرنشان کرد: توجه به موضوع بهینه‌سازی مصرف سوخت و تنوع بخشیدن به سبد سوخت باید در دستور کار قرار گیرد که هم‌اکنون سازمان حفاظت محیط زیست، شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و پژوهشگاه صنعت نفت در این زمینه کار می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

ذوالقدر: افزایش قیمت بنزین با توجه به شرایط اقتصادی جامعه کار صحیحی نیست

فارسخبرگزاری فارس
ذوالقدر: افزایش قیمت بنزین با توجه به شرایط اقتصادی جامعه کار صحیحی نیست
عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس گفت: افزایش قیمت بنزین نیاز به مصوبه مجلس دارد و از سوی دیگر در شرایطی که ما امروز با تحریم و تورم مواجه هستیم و حقوق‌ها هم چندان افزایش نیافته افزایش قیمت بنزین کار صحیحی نیست.

سیده فاطمه ذوالقدر عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به اخبار منتشر شده در رابطه با سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین، گفت: در جریان بودجه ۹۸ هیچ پیشنهادی مبنی بر افزایش قیمت بنزین رأی نیاورد و چنانچه افزایش قیمت سوخت باعث تغییر در منابع و مصارف دولت و بودجه ٩٨ گردد نیاز به مصوبه مجلس دارد.

نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون تلفیق بودجه ٩٨ در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از سوی دیگر با توجه به شرایطی که ما امروز در آن قرار داریم و شاهد تحریم‌ها و تورم در کشور هستیم افزایش قیمت بنزین صحیح نیست.

ذوالقدر خاطرنشان کرد: اگر هم بخواهد سهمیه‌بندی و افزایش قیمتی در بحث بنزین انجام شود باید کمیته‌ای سازوکار آن را به طور دقیق مشخص کند چرا که این کار، کار بسیار حساس و پیچیده‌ای است.

وی در پایان گفت: با توجه به شرایط تحریم‌ها و تورمی که در جامعه وجود دارد وقت مناسبی برای افزایش قیمت بنزین نیست. از سوی دیگر حقو‌ق‌ها آنچنان بالا نرفته و تغییر خاصی در حقوق‌های پرداختی ایجاد نشده است که بخواهیم شاهد افزایش بیشتر قیمت‌ها باشیم.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

چه زمانی سهمیه بندی بنزین اجرا می‌شود؟ ‌

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
چه زمانی سهمیه بندی بنزین اجرا می‌شود؟ ‌
چه زمانی سهمیه بندی بنزین اجرا می‌شود؟ ‌ - 0

مشاور سازمان برنامه و بودجه گفت: موضوع سهمیه‌بندی بنزین پروسه‌ای را طی کرده و ممکن است زمان، اشکال و کیفیت اجرای آن تغییر کند و برای تعیین زمان و کیفیت اجرای آن نیاز به توافق نظر در دولت داریم.

به گزارش تسنیم، ابوذر ندیمی در مصاحبه با رادیو درباره تصمیم دولت در مورد بنزین گفت: هر تصمیمی ادله‌ای دارد و در مورد بنزین نیز، نیازمند اعمال یک فرآیند در حوزه تصمیم گیری هستیم که بر اساس واقعیت‌های مختلفی از جمله واقعیت‌های اقتصادی، فرهنگی و قیمت گذاری صورت می‌گیرد و این واقعیت‌ها سبب شده، در چند سال گذشته سهمیه‌بندی بنزین صورت نگیرد.

سهمیه بندی بنزین

وی بیان کرد: سهمیه بندی بنزین پیش از اینکه اجرایی شود، یک نظر کارشناس محسوب می‌شود و تا زمانی که اجرا نشده نمی‌توانیم در مورد آن به عنوان یک ضرورت صحبت کنیم. موضوع سهمیه بندی بنزین پروسه‌ای را طی کرده و ممکن است زمان، اشکال و کیفیت اجرای آن تغییر کند و برای تعیین زمان و کیفیت اجرای آن نیاز به توافق نظر در دولت داریم.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار کرد: موضوع سهیمه بندی بنزین به عنوان یک محور گفتگو همچنان وجود دارد اما در حوزه اجرایی هنوز تحقق پیدا نکرده و در واقع هنوز درباره جزئیات اجرایی این اقدام تصمیم گیری نشده است و در حقیقت بیشتر ابعاد کارشناسی آن در حال حاضر مطرح است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا درباره آثار تورمی سهمیه بندی بنزین فکری شده است، گفت: این موضوع تازه‌ای نیست و مسئله سهمیه بندی برای کالاها و خدمات مختلفی در گذشته اجرایی شده است. سهمیه بندی گاهی به دلیل کنترل قیمت اعمال می‌شود و گاهی برای کاهش مصرف یک کالا و برای جلوگیری از آثار بعدی آن مانند کاهش آلودگی یا کاهش قاچاق سوخت، صورت می‌گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم/ روحانی: با صرفه‌جویی مردم، بنزین را صادر می‌کنیم

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
روحانی: در این شرایط نیاز به ذخیره درآمد ارزی خود داریم که یکی از روش های آن صادرات است.

مجلس با افزایش قیمت بنزین مخالف است

مهرخبرگزاری مهر
مجلس با افزایش قیمت بنزین مخالف است
قزوین- رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: به دلیل شرایط حساس کنونی اکثر نمایندگان با افزایش قیمت بنزین مخالفند.

داود محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص دو نرخی شدن قیمت بنزین اظهار کرد: ما نمایندگان در جریان مشکلات اقتصادی مردم هستیم و این ایام نیز فشار تورم و گرانی روی مردم است و مصلحت نیست قیمت بنزین هم افزایش داشته باشد.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در گذشته نمایندگان با افزایش قیمت بنزین مخالفت کرده اند اما دولت دو دیدگاه دارد یکی اینکه قیمت فعلی افزایش یابد و دوم تعیین سهمیه ماهانه و دو نرخی شدن است.

مجلس با افزایش قیمت بنزین مخالف است - 4

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی افزود: قرار است این موضوع هفته آینده بار دیگر در مجلس مطرح شده و در این خصوص تصمیم گیری شود.

وی بیان کرد ما هم مانند سایر مردم فشار گرانی و تورم را درک می‌کنیم و تلاش می‌شود با همه مشکلاتی که استکبار برای ما ایجاد کرده اند بتوانیم با تدبیر و همدلی از این وضعیت عبور کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

(2)

نظر بنده در این برهه از زمان اینست که فعلا به اقتصادسر در گم مملکت ضربات مهلکتری وارد نکینم.

8 ماه قبل

با توجه به به میزان مصرف بیش از حد و میزان یارانه ای که گره برخودار از مصرف بنزین می برند سهمیه بندی بنزین باید اجرا شود.

8 ماه قبل

در ادامه بخوانید

فیلم دیده نشده از تلاش آتش‌نشانان برای خروج از پلاسکو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز12 ساعت قبل

واکنش عراقچی به لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی در آسیا +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

رمزارزها؛ اقتصاد دیجیتالی

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رمزارزها نوعی از پول مجازی است که استخراج آن سالهاست در برخی کشورها آغاز شده است اما اجرای آن در ایران همچنان کش و قوس‌های فراوانی دارد.

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل

نوآوری در صنعت آب و برق

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
با امضای تفاهم نامه زیست بوم علمی و فناوری، فرصت ارائه نوآوری شرکت‌های دانش بنیان در صنعت آب و برق فراهم شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تبدیل ایران به هاب منطقه در استفاده حداکثری از منابع انسانی خلاق هدف محقق شدنی است اگر زمینه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان تسهیل و زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.

تولید گاز بی‎ وقفه ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مشکین فام از سکوی ۱۴ D به عنوان آخرین سکوی فاز ۱۴ برای نصب و بهره برداری یاد کرد و گفت: این سکو هم اکنون به محل استقرارحمل شده است و منتظر بهبود شرایط جوی هستیم تا این سکو نیز در موقعیت نصب شود تا بر این اساس کل ۴ سکوی فاز ۱۴ وارد مدار تولید و بخش دریایی این فاز تکمیل شود. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نزدیک به ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می‌شود، افزود: همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه روز تلاش می‌کنند که در این فرایند وقفه‌ای ایجاد نشود. وی به مصرف بسیار بالای گاز کشور در بخش خانگی اشاره کرد و گفت: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می‌کند؛ به طور مثال گاز مصرفی استان مازندران برابر با ۳۵ میلیون متر مکعب در روز است و سکویی که ۲۸ میلیون متر مکعب در روز تولید دارد، بخش عمده‌ای از مصرف استان را پوشش می‌دهد و از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکو‌ها از مدار تولید خارج نشوند و در صورت توقف تولید به دلیل شرایط عملیاتی، این آمادگی وجود دارد که در اسرع وقت مجددا سکو را وارد مدار تولید کنیم. مشکین فام از شکسته شدن رکورد مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید مکانیسمی به منظور کنترل این رویه داشته باشیم. وی افزود: هم اکنون تولید روزانه ما از میدان مشترک پارس جنوبی برابر با نصف مصرف روزانه گاز در اروپاست، اگر بنا باشد به این ترتیب پیش برویم و هرچه تولید می‌کنیم، مصرف شود، قطعا در سال‌های آینده با چالش مواجه خواهیم شد؛ بنابراین ضمن دعوت از عموم مردم و هموطنان عزیز برای مصرف بهینه گاز، امیدواریم تدبیری اتخاذ شود تا این مصرف با یک مکانیسم ویژه کنترل شود تا در آینده این رویه مشکلی ایجاد نکند.

اخبار بیشتر