جمع‌بندی گزارش‌های مربوط به نمایشگاه کتاب تهران در واپسین روز این رویداد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

جمع‌بندی گزارش‌های مربوط به نمایشگاه کتاب تهران در واپسین روز این رویداد

۱۲ نکته از حاشیه و متن نمایشگاه بین‌المللی کتاب

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
۱۲ نکته از حاشیه و متن نمایشگاه بین‌المللی کتاب
ما کم کتاب می‌خوانیم و خلاصه کردن کتابخوانی در اردیبهشت‌های نمایشگاه کتاب خطاست.

عصرایران؛ احسان محمدی- سه روز در نمایشگاه بین‌المللی کتاب بودم. هم به خاطر علاقه همیشگی به نفس کشیدن در این فضا و هم برای امضای دو جلد کتابی که داشتم و دیدار با خوانندگان. این چند نکته نتیجه مشاهدات این چند روزه است:

1- اولین نکته‌ای که هنوز هم مثل یک پرسش بی‌پاسخ نسل به نسل دارد منتقل می‌شود این است که چرا مصلای تهران بعد از ۳۰ سال هنوز تکمیل نشده است؟ ساخت این بنا از سال ۱۳۶۹ آغاز شد و هنوز ادامه دارد و اختصاص آن به محل برگزاری نمایشگاه کتاب هم منتقدانی دارد اما در کنار نقدها، قرار گرفتن مصلا بین دو ایستگاه مترو دسترسی به آن را نسبت به شهر کتاب مناسب کرده است.

2- این یک همایش بزرگ خانوادگی است. قدم زدن و نگاه کردن ارزان است فعلا پولی نشده! ما در این کشور فرصت‌های اندکی برای چنین تجمعاتی داریم. اینکه افراد فارغ از جنسیت و سن و تحصیلات می‌توانند در یک فضا جمع شوند و هر کس ماهی خودش را بگیرد ارزشمند است. چه ایرادی دارد کسانی در این فضای فرهنگی قدم بزنند حتی وقتی کتاب نمی‌خرند؟ دستکم چشم‌شان به کتاب و گوششان به واژه آشنا می‌شود.

۱۲ نکته از حاشیه و متن نمایشگاه بین‌المللی کتاب - 4

3- آش و رشته، پیتزا و سیب‌زمینی؟ بله. بساط این صنف‌ها هم پهن بود و پرمشتری. دلیل سرزنش و نکوهش آنها را توسط جمعی نمی‌فهمم. کسانی که این حرفها را می‌زنند خودشان گرسنه و تشنه‌شان نمی‌شود یا از طریق فتوسنتز تغذیه می‌کنند؟ حضور این صنوف ضروری است و در فضای دورتر از غرفه‌ها کاسبی می‌کنند. اینکه چرا باید یک لیوان آب‌جوش با چای کیسه‌ای سه هزار تومان باشد بحث دیگری است که احتمالا آخرش به ترامپو تحریم ختم می‌شود!

۴- کتاب گران است؟ ناشران می‌گویند جمله‌هایی مثل «تخفیف بدید»، «از شهرستان اومدیم، دانشجو هستیم» و … را زیاد می‌شنویم. مردم حق دارند با این شرایط اقتصادی تقاضای تخفیف کنند اما کاغذ از سال گذشته تا امسال حدودا هفت برابر گران شده است ولی ما قیمت‌ها را خیلی افزایش نداده‌ایم. کتاب به نسبت بقیه کالاها گران نیست. انگار خرید یک پیتزای ۴۰ هزارتومانی که دقیقا معلوم نیست با چه موادی پخته شده برای عده‌ای ساده است اما وقتی به کتابی که یک عمر می‌ماند، می‌رسند می‌گویند گران است.

با این همه می‌شود به سیاق همان شعر «کرم داران عالم را درم نیست/درم داران عالم را کرم نیست» گفت آنها که اهل کتابند پول ندارند، آنها که پول دارند، اهل کتاب نیستند!

5- بیشترین استقبال همواره از ناشران عمومی و کودک صورت می‌گیرد. لزوم حضور بعضی از کشورها را درک نمی‌کنم. اینکه باشند تا پیشوند «بین المللی» را بر آن گذاشت آیا توجیه مناسب یا دلیل است؟ به غرفه ایتالیا رفتم، در فضایی بزرگ فقط توی یک قفسه کمتر از ده جلد کتاب گذاشته بودند و دیگر هیچ! این بخش معمولا بسیار خلوت و کم مشتری است.

6- «امسال فروش عالیه. استقبال غافلگیرکننده است. همه کتابهامون رو فروختیم»، «امسال فروش خوب نیست، پارسال بهتر بود»، «با توجه به مشکلات اقتصادی همین استقبال و خرید و فروش باز هم راضی‌کننده است» … هرسه جمله را از ناشرهای مختلف شنیدم. کسانی راضی بودند و واقعا در پایان روز انگار غرفه‌شان را جمع کرده بودند و مدام به متقضایان «تمام کردیم» می‌گفتند و کسانی هم نه! …

خیلی به آمار و عدد و رقم‌هایی که نهادهای رسمی در چنین مواقعی اعلام می‌کنند که در طول چهل سال گذشته همیشه از «افزایش» و «رشد» می‌گویند ندارم، اما محتوای کتاب و هدفگذاری درست روی مخاطب و کیفیت چاپ و قیمت موثر است.

۱۲ نکته از حاشیه و متن نمایشگاه بین‌المللی کتاب - 12

7- بازار چند نشر مشهور داغ داغ بود. آنها را از سایر غرفه‌ها جدا کرده بودند که در راهروها ازدحام نشود. صف‌ها طولانی، فروش مناسب. خریدار و فروشنده هر دو راضی. تبلیغات و استمرار یکی از رازهای موفقیت در این حوزه است. ناشری که فقط سالی یک‌بار در نمایشگاه کتاب خودش را نشان می‌دهد و بعد به خواب زمستانی می‌رود تا سال بعد، خوب است راز موفقیت این ناشران پرمشتری را بپرسند.

8- اگر همه کسانی که می‌آیند نمایشگاه کتاب می‌خرند و می‌خوانند پس چرا تیراژ کتاب به زیر ۲۰۰ جلد رسیده است؟ همه کتاب‌ها این تیراژ را ندارند. کتاب‌های خوب به چاپ‌های بالای ۵۰ هم رسیده‌اند.

ما کم کتاب می‌خوانیم و خلاصه کردن کتابخوانی در اردیبهشت‌های نمایشگاه کتاب خطاست. حضور خانواده‌هایی که با بچه‌هایشان به نمایشگاه می‌آیند و بخش کودکان را با شادی و لبخند گرم نگه می‌دارند مایه امیدواری است. این نسل اگر کتاب‌های «خوب» را «خوب» بخوانند، می‌شود به روزهای روشن برای این سرزمین امیدوار بود.

9- انتشار چند ویدئو که نشان می‌داد «رامبد جوان» در فضایی شبیه پشه‌بند با علاقمندانش دیدار می‌کرد بازخوردهای زیادی در رسانه‌ها داشت. این هم از مکافات سلبریتی بودن است. اگر بیایند اینطور می‌شود، اگر نیایند متهم می‌شوند که اهل «کباب» ‌اند نه اهل «کتاب»!

این شکل استقبال از سلبریتی‌ها معمولا در گوشه گوشه دنیا رخ می‌دهد. غیر از این است که وقتی دیوید بکامبه جنوب شرق آسیا می‌رود چند نفر از استقبال کنندگان سکته قلبی می‌کنند؟! رامید جوان، دیوید بکام کسانی است که دوستش دارند.

اما باید به سمت ترمیم و اصلاح این شیوه رفت. «پشه‌بند» برازنده هیچکس نیست. نه سلبریتی نه مخاطب علاقمند!

۱۲ نکته از حاشیه و متن نمایشگاه بین‌المللی کتاب - 19

10- در چند نشست و کارگاه جنبی نمایشگاه شرکت کردم. موضوعات عموما خوب ولی استقبال اندک بود. یکی از دلایل عمده آن بزرگی نمایشگاه و اندک بودن زمان است. مخاطبی که از راه دور می‌آید دوست دارد کتاب‌های بیشتری ببیند و با ناشران و نویسندگان حرف بزند. اما این تنوع ارزشمند است. اینکه برای همه ذائقه‌ها برنامه چیده می‌شود.

11- «گلم! حیف نیست موهای خوشگلت رو هر کسی ببینه؟» این واژه‌ها دقیقا واژه‌هایی بودند که خانمی چادری به دختری زلف‌پریشان گفت و او هم پذیرفت و موها را سر داد زیر شال بلاتکلیفش. برای من که در همین نمایشگاه یورش بردن به سمت رئیس اسبق شورای مجلس اسلامی که محصور است را از نزدیک دیده‌ام، این تغییر ادبیات جالب بود. یاد می‌گیریم، بهتر می‎شویم اما اندک، اندک، کند و فرساینده …

12- می‌شود با عینک تیره به سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب نگاه کرد، دهها ایراد گرفت، نقد کردن البته که ضروری است اما در این روزهای ناآرام برگزاری محترمانه این رویداد ارزشمند است. اتفاق مبارکی است و باید از آن حمایت کرد که راه اصلاح امور و پیشرفت نه با مشت‌های گره کرده از کف خیابان‌های تفتیده، که از فضای آرام کتاب و کتابخانه می‌گذرد …. کتاب بخوانیم، خوب و عمیق، تا مجبور به تکرار خطاهای تاریخی نشویم.

خواندن خبر در سایت منبع

نمایشگاه کتاب تهران امروز تمام می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا
نمایشگاه کتاب تهران امروز تمام می‌شود
سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران امروز به کار خود به پایان می‌دهد.

به گزارش ایسنا، سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که از چهارم اردیبهشت‌ماه در مصلای تهران پذیرای مردم بوده امروز (شنبه، چهاردهم اردیبهشت‌ماه) آخرین روزی است که میزبان علاقه‌مندان کتاب و کتاب‌خوانی است.

بنا بر اعلام، امسال ۲۳۹۸ ناشر داخلی در نمایشگاه کتاب حضور دارند که ۳۰۰ هزار عنوان کتاب را در معرض نمایش و عرضه قرار داده‌اند. همچنین ۸۰۰ ناشر خارجی با حدود ۱۴۰ هزار عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب تهران شرکت کرده‌اند.

ناشران عمومی در شبستان اصلی مصلا، ناشران آموزشی در رواق غربی، ناشران کودک در تراز پنج رواق شرقی، ناشران خارجی در تراز ۱۲ رواق شرقی و در فضای مسقف جانمایی شده‌اند. ناشران دانشگاهی تنها ناشرانی هستند که در زیر چادر قرار دارند. همچنین غرفه کشورهای خارجی، نهادها و سازمان‌ها و سرای اهل قلم در نیم‌طبقه دوم شبستان قرار دارد.

با توجه به محدودیت پارکینگ، مسئولان نمایشگاه کتاب امسال از بازدیدکنندگان و ناشران خواسته‌اند تا از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند و به منظور رفاه حال شهروندان و استفاده کمتر از خودروهای شخصی، تمهیدات ویژه‌ای برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته‌اند که به این شرح اعلام شده است: بر اساس هماهنگی‌های انجام‌شده با سازمان تاکسیرانی، تاکسی‌ها و ون‌هایی انتقال بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب تهران به سوی پنج میدان اصلی شهر تهران (رسالت، صنعت، انقلاب، صادقیه و آزادی) را انجام می‌دهند.

کرایه ون‌ها از نمایشگاه کتاب تهران به سمت میدان رسالت، میدان انقلاب و میدان صنعت سه‌هزار تومان و میدان صادقیه و میدان آزادی چهارهزار تومان است.

کرایه تاکسی‌ها نیز به سمت میدان رسالت، میدان انقلاب و میدان صنعت چهارهزار تومان و میدان صادقیه و میدان آزادی پنج‌هزار تومان است.

همچنین با هماهنگی انجام‌شده با سازمان واحد اتوبوسرانی، اتوبوس‌هایی از درون نمایشگاه کتاب تهران به سمت میدان صنعت، میدان آزادی و فلکه سوم تهرانپارس کار جابه‌جایی بازدیدکنندگان را انجام می‌دهند. خدمات اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها از ساعت ۱۰ صبح آغاز می‌شود و تا ساعت ۲۱ ادامه دارد.

همچنین مترو تهران از دو ایستگاه شهید بهشتی و مصلای امام خمینی (ره) در خط یک و سه به انتقال بازدیدکنندگان می‌پردازد و بر اساس تمهیدات در نظر گرفته‌شده فاصله حرکت بین دو قطار در ساعت‌های ازدحام به چهار دقیقه کاهش پیدا کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

برای نمایشگاه کتاب بلیت بفروشند

ایسناخبرگزاری ایسنا
برای نمایشگاه کتاب بلیت بفروشند
مفتون امینی می‌گوید: بهتر است محدودیت‌هایی را برای حاضران در نمایشگاه کتاب ایجاد کنند تا علاقه‌مندان واقعی در نمایشگاه حضور داشته باشند؛ مثلا بلیت بفروشند.

این شاعر پیشکسوت در گفت‌وگو با ایسنا، درباره ارزیابی‌اش از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اظهار کرد: نمایشگاه فرصت خوبی است تا نویسنده‌ها با ناشران آشنا شوند؛ ناشرانی که ما نمی‌دانیم کجا هستند اما کتاب‌های خوبی هم چاپ کرده‌اند. همچنین کتاب‌ها به صورت تجمیعی در آن‌جا وجود دارد و ممکن است کتاب‌هایی را که مدت‌ها به دنبالش بوده‌اید آن‌جا پیدا کنید. در نمایشگاه فرهنگ‌های مختلف وجود دارند که این بسیار خوب است، اما در مدت معدودی که دارد نمی‌شود همه‌جایش را گشت.

او افزود: مشکل بزرگ نمایشگاه این است که رفت‌وآمد به آن‌جا مشکل است. با ماشین شخصی نمی‌شود رفت چون مشکل پارکینگ وجود دارد و باید چند خیابان آن‌طرف‌تر‌تر ماشین را پارک کرد که برای شخصی به سن من سخت است. به نظرم علاقه‌مندان واقعی کتاب آدم‌های چابک و فرزی نیستند و یا مانند من سن‌شان زیاد است که این رفتن به آن‌جا را مشکل می‌کند. اشکال عمده نمایشگاه این است. باید وسایل حمل و نقل مخصوصی برای رفت و آمد وجود داشته باشد. در میدان ونک که کمی به نمایشگاه نزدیک است هیچ ماشینی حاضر نیست به خاطر شلوغی آن‌جا برود، تاکسی هم با پول آن‌جا نمی‌برد.

مفتون امینی با اشاره به ازدحام جمعیت در مواقعی از روز در نمایشگاه کتاب، بیان کرد: عده‌ای برای سرگرمی به نمایشگاه می‌آیند تا رفقای‌شان را ببیند و بگردند. به نظرم برای این‌که نمایشگاه پاتوغ فرهنگی شود بد نیست آن را پولی کنند و بلیت بفروشند. در واقع برای آمدن مردم محدودیتی قائل شوند. با این پول هم می‌توانند خرج سالانه نمایشگاه را تأمین کنند یا به سمت امور مربوط به زیرساخت‌ها بروند. البته برای دانشجویان و پژوهشگران بلیت رایگان بدهند. همچنین استراحتگاهی کافی‌شاپ مانند درست کنند برای این‌که افراد غذایی بخورند و استراحت کنند و کتاب بخوانند. با این کار به نمایشگاه سر و سامان می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

بازدید معاون اول رئیس جمهور از نمایشگاه کتاب

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما
بازدید معاون اول رئیس جمهور از نمایشگاه کتاب
معاون اول رئیس جمهور صبح امروز از سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بازدید کرد
بازدید معاون اول رئیس جمهور از نمایشگاه کتاب - 0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، این نمایشگاه که در وسعتی حدود ۱۱۰ هزار متر مربع و از چهارم اردیبهشت در مصلای تهران گشایش یافته است، در آخرین روز برگزاری همچنان پذیرای بازدید کنندگان و دوستداران کتاب، اهل علم و نشر می‌باشد.

شعار این دوره از نمایشگاه کتاب خواندن توانستن است می‌باشد.

۲ هزار و ۴۰۰ ناشر داخلی و ۸۰۰ ناشر خارجی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم آثار خود را در اختیار علاقمندان قرار داده‌اند.

در این نمایشگاه ۸۰۰ ناشر شرکت کننده خارجی، ۱۵۰ ناشر عرب و ۶۵۰ ناشر در حوزه لاتین حضور داشتند.

هزار و ۴۰۰ عنوان کتاب منتشر شده در سال گذشته در داخل کشور در نمایشگاه امسال عرضه شد.

در سی و دومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب ۱۵۰ ناشر عمومی، ۳۵۵ ناشر کودک و نوجوان، ۳۰۰ ناشر دانشگاهی و ۱۰۰ ناشر دیجیتال حضور پیدا کردند.

میهمان ویژه نمایشگاه امسال کشور چین با ۴ هزار عنوان و ۱۵ هزار جلد کتاب بود.

خواندن خبر در سایت منبع

کتاب «مثلث انرژی» در نمایشگاه نفت بیست و چهارم رونمایی شد

شاناخبرگزاری شانا
کتاب «مثلث انرژی» در نمایشگاه نفت بیست و چهارم رونمایی شد
آیین رونمایی از کتاب مثلث انرژی؛ مروری بر تاریخ شفاهی ۲۰ ساله شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در حاشیه بیست و چهارمین نمایشگاه بین‎‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت مناطق مرکزی، کتاب «مثلث انرژی» با حضور رامین حاتمی، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی و محمد ناصری، رئیس روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران رونمایی شد.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی با بیان اینکه کتاب مثلث انرژی، مستندسازی تجربه‌های مدیران، رؤسا و کارشناسان و وقایع شرکت نفت مرکزی از ابتدای تاسیس تاکنون است، اظهار کرد: این کتاب که به همت روابط عمومی این شرکت تدوین و چاپ شده، هدیه‌ای است به مجموعه صنعت نفت و آیندگان که امیدواریم ثمربخش واقع شود.

رئیس روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران نیز ضمن قدردانی از این اقدام ارزنده مجموعه شرکت نفت مناطق مرکزی، گفت: تجربه، معلم بزرگواری است که اول امتحان می‌گیرد و بعد درس می‌دهد.

ناصری افزود: مستندسازی حاصل تجربه‌های مدیرانی است که در جریان کار به صورت عملیاتی با اتفاق‌هایی روبه‌رو شده‌اند که در هیچ دانشگاهی تدریس نمی‌شود.

وی ادامه داد: مستندسازی تجربه‌ها می‌تواند حاصل تلاش و تجربه گذشتگان را در کمترین زمان به نسل آینده منتقل کند و از بسیاری از اتفاق‌های ناگواری که در گذشته افتاده، در زمان حال جلوگیری کند.

رئیس روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران به فعالان حوزه روابط عمومی توصیه کرد که مستند سازی تجربه‌ها را جدی بگیرند و گفت: اگر اکنون کشورها و شرکت‌ها به جایی رسیده‌اند در بهره‌گیری از تجربه‌های گذشتگان و استفاده از دانش روزآمد بوده است، امید است که تجربه‌های گذشته در پستوی تاریخ فراموش نشود.

کد خبر ۲۸۸۹۴۷

خواندن خبر در سایت منبع

صف‌آرایی مجدد کتاب‌دوستان در نمایشگاه/ خبر داغ کاغذی برای ناشران

مهرخبرگزاری مهر
صف‌آرایی مجدد کتاب‌دوستان در نمایشگاه/ خبر داغ کاغذی برای ناشران
نمایشگاه کتاب در دهمین روز خود بار دیگر شاهد صف کشیدن‌های متعدد مخاطبان برای خرید کتاب بود.

خبرگزاری مهر -گروه فرهنگ: جشن ده روزه کتاب در ایران آن هم در میان اخبار ریز و درشت سیاسی و اقتصادی به روز پایانی خود رسید. جالب اینکه در روزگار تهدید برای تحریم و درست در روزهایی که خبر سهمیه‌بندی بنزین صف‌های درازی را از سوی مردم شکل داد، مردم ترجیح دادند برای چیزی جز سوخت خودرو که دود می‌شود و بر هوا می‌رود برای رسیدن از جایی به جای دیگر روی زمین، برای خرید چیزی نیز صف بکشند که نه مثل سوخت یکبار مصرف است و نه دود می‌شود و به آسمان می‌رود و مخاطبش را هم نه روی زمین که به سمت آسمان حرکت می‌دهد.

دهمین روز از نمایشگاه کتاب تهران بار دیگر شاهد مخاطبانی بود که در زمانه تحریم و دلار برای خرید کتاب صف کشیده بودند. این صف‌ها را باید پدیده سال جاری نمایشگاه کتاب دانست و نشانی از مخاطبانی که می‌دانند در دنیای کاغذ به دنبال چه هستند و آگاهانه و به دور از تصمیم‌های احساسی قدم به نمایشگاه برای خرید کتاب می‌زنند.

روز گذشته صف خریداران تازه‌ترین دفتر شعر سید حمیدرضا برقعی در کنار صفی که روزهای قبل از آن برای خرید دفاتر شعر علیرضا آذر و یا رستاک حلاج در نمایشگاه کتاب کشیده شد و البته نمونه‌های متاخر دیگری که روزهای پیش از این حضورشان در نمایشگاه کتاب باعث شور و شوق و صف‌آرایی مخاطبان برای داشتن نسخه‌ای از آن شده بود نه تنها نوید پویایی و زنده بودن این بازار را علی‌رغم تمامی فشارهای وارد شده به آن می‌داد که حاکی از ظهور نسلی از مخاطبان بود که کتاب را نه در ایام نمایشگاه و نه با شرح و تفصیل ناشر که از دل صفحه صفحه محتوایش و پیش از برگزاری نمایشگاه انتخاب کرده و این فرصت ده روزه تنها بستری برای تهیه آن با قیمتی پایین‌تر است.

جان کلام اینکه شاید مهمترین درس این دوره از نمایشگاه برای بدنه نشر کشور که روز گذشته جلوه‌ای تازه از خود به نمایش کشید، آشنایی و دیدار با طبقه‌ای هوشمند از مخاطبان بود که هوشمند و آگاه به متن برای خرید آن دل به دریای نمایشگاه کتاب می‌زند.

جمعه پایانی نمایشگاه کتاب سی و دوم اما در مجموع روز چندان پرازدحامی برای نمایشگاه در تمامی ساعاتش نبود. بسیاری از ناشران پرمخاطب آثار خود را به تمامی به فروش رسانده بودند و البته گفتگو با برخی از آنها این گلایه را به همراه داشت که در وضعیت فعلی بازار بعید است بتوان کتابی را با حفظ کیفیت و قیمت تجدید چاپ کرد و همین مساله افسوس دیر رسیدگان به نمایشگاه کتاب را نیز با خود به همراه داشت به ویژه وقتی که با عبارت تمام شد فروشنده در قبال تقاضایشان روبرو می‌شدند.

نکته جالب توجه دیگر حضور بی‌سر و صدای بسیاری از مسئولان در نمایشگاه کتاب امسال بوده است به شکلی که روز گذشته عنوان شد که محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور نیز در روز پنجشنبه از نمایشگاه کتاب دیدار کرده است. وی در این دیدار که با همراهی سید عباس صالحی انجام شد، به ارزیابی شرایط کاغذ و مشکلات پیش آمده در این حوزه پرداخت.

بنا بر اعلام ستاد خبری سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در این دیدار صالحی شفافیت را مهمترین دستاورد ایجاد کارگروه کاغذ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد و تاکید کرده است که تمام اقدامات انجام شده مورد نظارت وزارت ارشاد هستند و در طرف دیگر معاون اقتصادی رئیس جمهور نیز در این دیدار بعد از شنیدن سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته است که قبلا گزارشاتی مبنی بر عدم تخصیص منابع به طور صحیح بین فعالان حوزه نشر در اختیار ما قرار گرفته بود اما آنچه امروز شاهدیم وجود سامانه‌ای متمرکز در وزارت ارشاد است که تمام فعالیت‌ها به طور شفاف در آن درج می‌شود.

محمد نهاوندیان تاکید کرده است که ارز نیمایی به اقلامی اختصاص می‌یابد که گزارش شفافی ارائه کنند. نشستی هم به این منظور اختصاص تزریق ارز نیمایی در صنعت چاپ و نشر برگزار می‌کنم.

روزگذشته و به دنبال آن امروز بازار تخفیف در نمایشگاه کتاب نیز داغ داغ است. از سویی برخی ناشران شهرستانی و نیز ناشران داخلی با شگرد ارائه تخفیف بیشتر در صدد ایجاد راهی برای فروش بیشتر و هزینه‌کرد کمتر برای بازگرداندن آثار از نمایشگاه کتاب هستند و در مقابل برخی از ناشران نیز اعلام کردند که خلوتی نسبی روز شنبه را فرصت مغتنمی برای دیدار با مخاطبان خود دانسته و از آنها دعوت کرده‌اند که در روز پایانی نمایشگاه کتاب میهمان گپ و گعده‌های جدی آنها شوند.

ماراتن یازده روزه نمایشگاه کتاب تهران به ساعت‌های پایانی خود رسیده است؛ نمایشگاهی که روز گذشته و بنا بر اعلام قائم مقام نمایشگاه کتاب مشخص نیست سال آینده کی و کجا برگزار خواهد شد. دقایق و روز پایانی چنین رویدادی قطعا برای عاشقان کتاب اتفاقی مغتنم و تکرار ناشدنی است که فرصت لمس آن را از دست نخواهند داد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

زیر صفر درجه

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
در کمتر از ۲۴ ساعت بیش از ۶ هزار تن نمک و شن توسط کارگران شهری در مسیر‌های برفی برای تردد بهتر شهروندان ریخته شد. زیر صفر درجهزیر صفر درجهبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ کارگران شهری با فشردگی حجم کاری و تلاش فراوان سعی دارند تا از یخزدگی معابر در این روزهای سرد زمستان جلوگیری کنند.

فیلم/ لحظه هجوم طوفان گرد و غبار در استرالیا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز13 ساعت قبل

سریال دهه فجری شبکه یک سیما مشخص شد

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین16 ساعت قبل
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی شبکه یک، سریال تاریخی جلال سال های۱۳۳۸ تا ۱۳۵۶ شمسی را به تصویر می‌کشد و قیام مردم آذربایجان شرقی را در این سال‌ها روایت می‌کند. این سریال بیش از۱۰۰ لوکیشین دارد و بیش از۲۰۰ بازیگر در این مجموعه بازیگران اصلی را همراهی کرده‌اند. سایر عوامل این سریال عبارتند از: نویسنده امیر حسین ثروتمند، مدیر تصویربرداری حمید مهر افروز، تدوین سالار حیدرنژاد، صدابردار اصغر آبگون و حسن سلمانی، چهره پرداز مجید اسکندری. سریال «جلال» به کارگردانی حسن نجفی و تهیه کنندگی مهدی کریمی محصول امور استان‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و مرکز آذربایجان شرقی است که قرار است همزمان با آغاز ایام دهه مبارک فجر در ۱۵ قسمت از شبکه یک سیما روی آنتن برود. انتهای پیام/

موسیقی متن فیلم کوچ‌نشین‌ها؛ دیمیتری تیومکین

تابناکتابناک1 روز قبل
فیلم سینمایی «کوچ نشین‌ها / The Sundowners» به کارگردانی فرد زینمان محصول سال ۱۹۶۰ است. دبورا کار، رابرت میچام، پیتر اوستینوف، گلینیس جونز و دینا مریل مقابل دوربین جک هیلیارد بازی کردند. دیمیتری تیومکین موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این فیلم در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.

همت مردم دراحیای بنا‌های تاریخی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیهمت مردم دراحیای بنا‌های تاریخیبازسازی و مرمت برخی بنا‌های قدیمی تهران با همت مالکان آن‌ها و همچنین بهره‌مندی از تسهیلات ویژه مرمت بافت‌های تاریخی، در حال انجام است.

رونمایی از آنونس «مردن در آب مطهر» برادران محمودی

ایلناایلنا1 روز قبل
آنونس فیلم سینمایی برادران محمودی در آستانه نمایش در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر رونمایی شد. به گزارش ایلنا، آنونس فیلم سینمایی «مردن در آب مطهر» به کارگردانی و نویسندگی نوید محمودی و تهیه‌کنندگی جمشید محمودی توسط محمد واحد ساخته شده است و اولین نمایش این فیلم در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر خواهد بود. «مردن در آب مطهر» ۱۷ بهمن ماه ساعت ۱۹:۳۰ در پردیس سینمایی ملت برای اهالی رسانه نمایش داده می‌شود. علی شادمان، ندا جبرائیلی، متین حیدرنیا، صدف عسگری و سوگل خلیق علیرضا آرا، امیررضا رنجبران، خیام وقار، پیمان مقدمی، مهتاب جعفری، فرید اسحاقی، فاطمه شکری، محیا رضایی، فاطمه میرزایی و علیرضا مهران بازیگران این فیلم هستند. عاشقانه تازه برادران محمودی قصه چند جوان مهاجر افغان را روایت می‌کند که قصد رفتن به اروپا رادارند.

اخبار بیشتر