اخبار قیمت‌های روز بازار - شنبه 14 اردیبهشت‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار قیمت‌های روز بازار - شنبه 14 اردیبهشت‌ماه

شنبه ۱۴ اردیبهشت | قیمت خرید دلار در بانک‌ها

همشهریخبرگزاری همشهری
شنبه ۱۴ اردیبهشت | قیمت خرید دلار در بانک‌ها
همشهری آنلاین: قیمت خرید دلار امروز در شعب ارزی بانک‌ها ۱۳ هزار و ۹۳۶ تومان تعیین شد.

به گزارش تسنیم، بعد از شتاب ریزش قیمت‌ها در بازار ارز و افزایش مراجعه مردم به مراکز خرید و فروش ارز برای فروش ارزهای خانگی، بانک مرکزی از بانک‌ها خواست نسبت به خرید ارزهای مردمی فعال شوند.

برهمین‌اساس شعب ارزی بانک‌ها هر روز بعد از دریافت نرخ از بانک مرکزی، نسبت به خرید ارز از مردم اقدام می‌کنند. دستور بانک مرکزی به بانک‌ها بعد از آن صادر شد که صرافی‌ها از خرید ارزهای مردمی خودداری و میدان را به دلال‌ها واگذار کرده بودند.

امروز بانک‌های عامل قیمت دلار را ۱۳ هزار و ۹۳۶ تومان و ۳ ریال، قیمت یورو را ۱۵ هزار و ۶۱۶ تومان و ۹ ریال و قیمت پوند انگلیس را ۱۸ هزار و ۳۷۱ تومان و ۸ ریال برای خرید از مردم اعلام کرده‌اند.

قیمت‌های خرید انواع ارز از مردم در بانک‌ها نسبت به آخرین روز هفته قبل، افزایش یافته است ولی کماکان کمتر از قیمت خرید دلار در صرافی‌هاست. کد خبر ۴۳۹۲۲۶

خواندن خبر در سایت منبع

راهکارهای تعزیراتی قیمت‌ها را کنترل می‌کند؟

ایسناخبرگزاری ایسنا
راهکارهای تعزیراتی قیمت‌ها را کنترل می‌کند؟
اتخاذ راهکارهای تعزیراتی برای مقابله با گران‌فروشی مسأله‌ای است که یک اقتصاددان آن را در راستای سیاست‌های دستوری در اقتصاد می‌داند و می‌گوید که این گونه اقدامات هرچند ممکن است به صورت آنی مؤثر باشد اما در بلند مدت نمی‌تواند مشکلات اقتصاد دولتی را حل کند.

به گزارش ایسنا، افزایش نرخ تورم در اقتصاد ایران مسأله‌ای واقعی است که تا حدود زیادی از افزایش حجم نقدینگی و گرانی دلار در سال گذشته تأثیر گرفت. این مساله از طریق التهاب بازارهای سرمایه‌ای و افزایش هزینه‌های تولید شدت بیشتری هم گرفت.

با این حال واقعیت این است که در شرایط التهاب اقتصادی، فعالان اقتصادی هم دچار نا اطمینانی در سرمایه‌گذاری می‌شوند و می‌خواهند از طریق حداکثرسازی قیمت خدمات خود، کمترین ضرر را از تورم داشته باشند.

به این قضیه می‌توان سوءاستفاده برخی از فعالان اقتصادی را هم اضافه کرد. کسانی که می‌خواهند از تشویش بازار، حداکثر سوءاستفاده را کرده و خدمات خود را بسیار بیشتر از ارزش واقعی آن بفروشند. این شرایط باعث می‌شود بر شعله تورم دمیده شود و مصرف‌کنندگان بیشترین ضرر را از آن داشته باشند.

مجموع این شرایط باعث شد رئیس جمهور، دهم اردیبهشت امسال به چهار وزیر کابینه دستور دهد تا اقدامات لازم و مؤثر در زمینه توزیع کالاها و مقابله با گران فروشی را انجام دهند.

در اقتصاد دستوری نمی‌توان انتظار سرمایه‌گذاری داشت

در این رابطه محمود جامساز در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه کسانی که قدرت‌های اقتصادی دارند، می‌توانند با دسترسی به برخی اطلاعات به اقداماتی دست بزنند که بازار را ملتهب کنند، گفت: در چنین شرایطی دولت هر از گاهی برای برای جلوگیری از از گرانی‌های بی حد و حصر و گران فروشی‌ها مجبور است اقداماتی انجام دهد. این اقدامات معمولا از طریق تثبیت قیمت‌ها یا ایجاد فضای امنیتی انجام شود که هرچند ممکن است به صورت آنی مؤثر باشد اما در بلندمدت نمی‌تواند مشکلات اقتصاد دولتی را حل کند.

او با تاکید بر اینکه سیاست‌های دستوری در اقتصاد نمی‌تواند پاسخگوی مشکلات باشد، ادامه داد: تثبیت قیمت‌ها جریان آزاد سرمایه را متوقف می‌کند و در چنین شرایطی هم نمی‌توان انتظار رونق سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی را داشت. همانطور که می‌دانیم رونق سرمایه‌گذاری باعث افزایش درآمدهای ملی و افزایش رفاه می‌شود که در شرایط اقتصاد دستوری نمی‌تواند اتفاق بیافتد.

دولت از سیاست‌های ضد انحصارطلبی هم استفاده کند

او به افزایش سفته‌بازی‌ها در اقتصاد به عنوان یکی از عواملی که باعث کاهش رونق تولید و افزایش تورم می‌شود اشاره کرد و گفت: در چنین شرایط سیاست تنظیم بازار جزو یکی از وظایف اقتصادی دولت است که برای حمایت از مصرف‌کنندگان در برابر گرانی‌ها از آن استفاده می‌شود. دولت در کنار این سیاست باید از سیاست‌های ضد انحصارطلبی هم برای مقابله با انباشت ناسالم ثروت استفاده کند.

به گزارش ایسنا، رئیس جمهور دهم اردیبهشت ماه سال جاری به وزرای صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و کشور دستور داد به منظور کنترل و نظارت بر قیمت کالاها و خدمات، اقدامات لازم و مؤثر را در توزیع، عرضه و فروش کالاها با قیمت مناسب به عمل آوردند.

همچنین حسن روحانی به وزیر دادگستری دستور داد تا سازمان تعزیرات حکومتی با گران فروشان مطابق با قوانین و مقررات برخورد کند.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت سوخت هواپیمای مسافری افزایش نمی‌یابد

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
قیمت سوخت هواپیمای مسافری افزایش نمی‌یابد
قیمت سوخت هواپیمای مسافری افزایش نمی‌یابد - 0

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت سوخت هواپیماهای مسافری ندارد، گفت: به هر حال بخش حمل و نقل مسافری عمومی، باید همیشه مورد حمایت دولت‌ها باشد.

مقصود اسعدی سامانی در گفت‌و‌گو با فارس‌ درباره قیمت سوخت برای هواپیماهای باری و مسافری و احتمال تغییر آن پس از تغییر قیمت بنزین از سوی دولت، اظهار داشت: در حال حاضر سوخت‌ برای هواپیماهای مسافری با قیمت هر لیتر ۶۰۰ تومان به ما عرضه می‌شود و‌ برای هواپیماهای باری و هلیکوپتر‌‌ هم سوخت به قیمت‌ فوب خلیج فارس (حدود ۸ تا ۹ هزار تومان) ‌عرضه می‌شود.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه جنس سوخت هواپیما، تقریبا همان نفت است، اضافه کرد: ‌قیمت فعلی سوخت هواپیما از هزینه تامین آن بیشتر هم است، زیرا به هر حال سوخت هواپیما، همان نفت معمولی است که با تغییر اندک، به سوخت هواپیما تبدیل می‌شود.

وی با بیان اینکه فعلا دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت سوخت هواپیماهای مسافری ندارد، اظهار داشت: به هر حال بخش حمل و نقل مسافری عمومی باید همیشه مورد حمایت دولت‌ها باشد.

اسعدی سامانی اظهار داشت: افزایش قیمت سوخت هواپیما‌های باری موجب شده است، جابه‌جایی بار در حمل و نقل هوایی کاهش به سزایی یابد و از سوی دیگر موضوع حمل تره‌بار که نیازمند حمل سریع است، به دلیلی گرانی هزینه جابه‌جایی با هواپیما، از حمل و نقل هوایی حذف شده است و امکان انتقال آن به بازارهای هدف از طریق حمل و نقل هوایی نیست.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ادامه داد: به دلیل گران بودن نرخ سوخت هواپیمای باری‌ فعلا حمل بسیاری از کالاها با این مدل حمل و نقلی مقرون‌به‌صرفه نیست.

وی تاکید کرد: پس از افزایش نرخ سوخت هواپیماهای باری، حمل بار هوایی کاهش به سزایی یافت و از ظرفیت هواپیماهای باری کمتر استفاده می‌شود‌.

به گزارش فارس قرار است دولت به زودی با واقعی‌تر کردن نرخ بنزین، سوخت خودروها را سهمیه‌بندی کند و خارج از سهمیه، نرخ سوخت واقعی‌تر باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت نفت برای صعود ناتوان ماند

ایسناخبرگزاری ایسنا
قیمت نفت برای صعود ناتوان ماند
بهای معاملات نفت روز جمعه از پایین‌ترین رکورد خود در یک ماه اخیر که روز قبل به آن سقوط کرده بود، بهبود یافت اما برای دومین هفته متوالی کاهش پیدا کرد.

به گزارش ایسنا، پایان معافیت‌های آمریکا برای تحریم‌های نفتی ایران در روز پنج‌شنبه، به همراه استمرار بحران سیاسی در ونزوئلا، احتمال محدود شدن عرضه در بازارهای جهانی را تقویت کرد. با این حال تولید آمریکا همچنان در رکورد بالایی قرار دارد.

معامله‌گران همچنان این پرسش را از خود می‌پرسند که آیا عربستان سعودی تصمیم خواهد گرفت برای جبران افت عرضه در بازار نفت کمک کند یا توافق کاهش تولید با سایر تولیدکنندگان بزرگ را که در ژوئن به پایان می‌رسد، تمدید خواهد کرد.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در ژوئن ۱۳ سنت یا ۰٫۲ درصد افزایش یافت و در ۶۱٫۹۴ دلار در هر بشکه بسته شد اما برای کل هفته حدود ۲٫۲ درصد کاهش داشت.

بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ژوئیه با ۰٫۱ درصد افزایش، در ۷۰٫۸۵ دلار در هر بشکه بسته شد، در حالی که روز پنج‌شنبه به پایین مرز ۷۰ دلار سقوط کرده بود. نفت برنت برای کل هفته حدود ۱٫۱ درصد کاهش ثبت کرد.

به گفته ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA، قیمت‌های نفت نسبت به این نگرانی که اوپک و متحدانش نمی‌توانند به توافق کاهش تولید ادامه دهند و احتمالا تولید آمریکا، عربستان سعودی و روسیه افزایش پیدا خواهد کرد.

عربستان سعودی همزمان با اعلام پایان معافیت‌ها برای واردات نفت ایران از سوی دولت ترامپ، متعهد شد که در صورت نیاز تولید نفت خود را افزایش دهد. اما پشت صحنه احتمالا ریاض و واشنگتن بر سر میزان نفتی که عربستان سعودی به بازار جهانی عرضه خواهد کرد تا قیمت‌ها ثابت بمانند کشمکش خواهند داشت.

بهای معاملات آتی نفت روز پنج‌شنبه به شدت کاهش پیدا کرده بود زیرا بازارهای انرژی منتظر اقدام بعدی اوپک در واکنش به پایان معافیت‌ها برای مشتریان نفتی بزرگ ایران بودند. از سوی دیگر آمار هفتگی دولت آمریکا نشان داده بود حدود ۱۰ میلیون بشکه به ذخایر داخلی نفت این کشور افزوده شده است که بزرگترین رشد هفتگی در سال میلادی جاری بود. این آمار همچنین نشان داد تولید داخلی نفت آمریکا ۱۰۰ هزار بشکه رشد کرده و به رکورد ۱۲٫۳ میلیون بشکه در روز رسیده است.

در این بین، شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز روز جمعه اعلام کرد شمار دکل‌های حفاری نفت فعال آمریکا هفته گذشته دو حلقه افزایش یافته و به ۸۰۷ حلقه رسیده است اما مجموع دکل‌های حفاری فعال شامل گاز طبیعی یک حلقه کاهش داشته و به ۹۹۰ حلقه رسیده است.

بر اساس گزارش مارکت واچ، سرمایه گذاران کالا هم‌چنین به هضم جدیدترین آمار اقتصادی آمریکا پرداختند. گزارش وزارت کار آمریکا نشان داد اقتصاد این کشور در آوریل ۲۶۳ هزار شغل جدید ایجاد کرده و نرخ بیکاری به رکورد پایین ۳٫۹ درصد سقوط کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت پوند بانکی افزایش یافت

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
قیمت پوند بانکی افزایش یافت
بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۹ ارز مانند پوند نسبت به روز پنج‌شنبه افزایش و قیمت ۱۵ واحد پولی از جمله یورو کاهش یافت. نرخ دلار و ۱۲ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایبنا، بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز «شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه ۹۸» بدون تغییر نسبت به پنج‌شنبه گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین روز جاری هر پوند انگلیس با ۴۹۵ ریال افزایش نسبت به پنج‌شنبه گذشته ۵۴ هزار و ۸۳۲ ریال و هر یورو نیز با ۸۵ ریال کاهش ۴۶ هزار و ۹۸۵ ریال ارزش‌گذاری شد.

افزون بر این، هر فرانک سوئیس ۴۱ هزار و ۳۰۷ ریال، کرون سوئد ۴ هزار و ۴۰۲ ریال، کرون نروژ ۴ هزار و ۸۲۷ ریال، کرون دانمارک ۶ هزار و ۳۰۱ ریال، روپیه هند ۶۰۸ ریال، درهم امارات متحده عربی ۱۱ هزار و ۴۳۷ ریال، دینار کویت ۱۳۷ هزار و ۷۸ ریال، یکصد روپیه پاکستان ۲۹ هزار و ۶۹۵ ریال، یکصد ین ژاپن ۳۷ هزار و ۷۵۴ ریال، دلار هنگ‌ کنگ ۵ هزار و ۳۵۴ ریال، ریال عمان ۱۰۹ هزار و ۲۳۲ ریال و دلار کانادا ۳۱ هزار و ۲۶۲ ریال قیمت خورد.

از سویی دیگر، نرخ دلار نیوزیلند ۲۷ هزار و ۹۱۰ ریال، راند آفریقای جنوبی ۲ هزار ۹۲۷ ریال، لیر ترکیه ۷ هزار و ۴۳ ریال، روبل روسیه ۶۴۶ ریال، ریال قطر ۱۱ هزار و ۵۳۹ ریال، یکصد دینار عراق ۳ هزار و ۵۲۸ ریال، لیر سوریه ۸۲ ریال، دلار استرالیا ۲۹ هزار و ۴۹۰ ریال، ریال سعودی ۱۱ هزار و ۲۰۱ ریال، دینار بحرین ۱۱۱ هزار و ۷۰۲ ریال، دلار سنگاپور ۳۰ هزار و ۸۷۳ ریال، یکصد تاکای بنگلادش ۴۹ هزار و ۷۹۳ ریال، ده روپیه سریلانکا ۲ هزار و ۳۶۹ ریال، کیات میانمار ۲۸ ریال و یکصد روپیه نپال ۳۷ هزار و ۷۷۱ ریال تعیین شد.

افزون بر این، نرخ یکصد درام ارمنستان ۸ هزار و ۷۳۷ ریال، دینار لیبی ۲۹ هزار و ۹۹۴ ریال، یوان چین ۶ هزار و ۲۳۷ ریال، یکصد بات تایلند ۱۳۱ هزار ۷۰۹ ریال، رینگیت مالزی ۱۰ هزار و ۱۴۷ ریال، یک هزار وون کره جنوبی ۳۶ هزار و ۷۴ ریال، دینار اردن ۵۹ هزار و ۲۳۹ ریال، یکصد تنگه قزاقستان ۱۱ هزار و ۱۳ ریال، لاری گرجستان ۱۵ هزار و ۵۲۸ ریال، یک هزار روپیه اندونزی ۲ هزار و ۹۵۸ ریال، افغانی افغانستان ۵۴۱ ریال، روبل جدید بلاروس ۱۹ هزار و ۹۱۲ ریال، منات آذربایجان ۲۴ هزار و ۷۰۷ ریال، یکصد پزوی فیلیپین ۸۱ هزار و ۱۳۸ ریال، سومونی تاجیکستان ۴ هزار و ۴۵۰ ریال، بولیوار جدید ونزوئلا ۴ هزار و ۲۰۶ ریال و منات جدید ترکمنستان ۱۲ هزار ریال ارزش‌گذاری شد.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش قیمت‌ها در آستانه ماه رمضان؛ تحریم بهانه خوبی برای گرانی!

الفخبرگزاری الف
افزایش قیمت‌ها در آستانه ماه رمضان؛ تحریم بهانه خوبی برای گرانی!

با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان سبد غذایی و مایحتاج ویژه این ماه، نخستین دغدغه خانوارهای ایرانی در شرایط تورم اقتصادی محسوب می‌شود. از یک‌سو قیمت انواع مواد غذایی با شیب تندی در حال افزایش است و از سوی دیگر دولت هیچ برنامه مسنجم و مشخصی برای کنترل قیمت‌ها در بازار ندارد؛ مضاف بر اینکه حتی درصورت وجود برنامه مسنجمی از سوی دولت برای کنترل بازار، اراده‌ای برای انجام آن دیده نمی‌شود.

بدیهی است در شرایط اقتصادی حال حاضر کشور و در آستانه نزدیکی به ماه مبارک رمضان، بیشترین فشار اقتصادی متوجه اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه می‌شود. آمار به دست آمده از متوسط قیمت برخی خوارکی‌های پرمصرف خانوارها در ماه رمضان و مقایسه آن با فهرست قیمت انواع خوراکی‌ها در ماه رمضان سال گذشته، نشان می‌دهد امسال اغلب کالاهای اساسی و اقلام خوراکی مورد نیاز خانوارها با افزایش قیمتی بین ۶۰ تا بیش از ۴۰۰ درصد روبه‌رو بوده است در حالی که متوسط درآمد اقشار کم‌درآمد جامعه هیچ تغییری نسبت به سال گذشته نداشته است.

اهمیت پرداختن به موضوع قیمت کالاهای اساسی و بررسی روند رشد قیمت‌ها در آستانه ماه مبارک رمضان از آن جهت مورد توجه است که برای حفظ سلامتی روزه‌داران و به تبع آن حفظ سلامت جامعه، سبد غذایی روزه‌داران در ماه رمضان باید غنی‌تر و کامل‌تر از ماه‌‌های دیگر سال باشد. به‌عبارت دیگر، وجود اقلام و انواع مختلف مواد غذایی باید در برنامه‌ غذایی روزه‌داران قرار داشته باشد. این در حالی است که بررسی هزینه یک خانوار چهارنفره برای تهیه اقلام مورد نیاز ماه مبارک رمضان نشان می‌دهد سفره غذایی بسیاری از خانوارها به‌ویژه اقشار کم‌درآمد امسال کوچک‌تر از سال‌های گذشته است.

گرانی ۶۰ تا ۴۰۰ درصدی اقلام خوراکی

فرض کنید متوسط درآمد ماهانه یک خانوار چهارنفری حدود دومیلیون تومان است. اگر این خانواده در طول یک ماه، هر هفته حداقل سه وعده برنج (هر وعده برنج معادل ۸۰۰ گرم، برای هر فرد یک پیمانه معادل ۲۰۰ گرم) مصرف کنند، در نتیجه برنج مصرفی این خانواده در یک هفته دوکیلو و ۴۰۰ گرم و در طول یک‌ماه ۹ کیلو و ۶۰۰ گرم برآورد می‌شود. در حال حاضر متوسط قیمت یک‌کیلو برنج در بازار ۲۵ هزار تومان است. بنابراین برای تهیه ۹ کیلو و ۶۰۰ گرم برنج مصرفی یک خانوار چهارنفره، باید مبلغ ۲۴۰ هزار تومان پرداخته شود؛ رقمی معادل ۱۲ درصد درآمد یک خانواده چهارنفره.

همچنین اگر فرض کنیم این خانواده چهارنفره در هفته یک وعده گوشت قرمز (هر وعده حداقل ۳۰۰ گرم گوشت قرمز گوسفندی) و دو وعده گوشت مرغ (هر وعده حداقل یک کیلوگرم گوشت سفید) را در برنامه غذایی خود قرار دهند، در نتیجه این خانواده باید در طول یک‌ماه، یک‌کیلو و ۲۰۰ گرم گوشت قرمز و هشت کیلوگرم گوشت مرغ را در برنامه غذایی خود قرار دهد. بر این اساس برای خرید یک کیلوگرم گوشت قرمز باید ۱۳۲ هزار تومان و برای خرید گوشت مرغ مورد نیاز در ماه باید ۹۶ هزار تومان و درمجموع ۲۲۸ هزار تومان برای خرید مواد غذایی پروتئینی پرداخته شود. این رقم ۱۱ درصد درآمد این خانواده را تشکیل می‌دهد.

بر همین منوال اگر میزان مصرف پیاز این خانوار در یک ماه دو کیلوگرم، گوجه‌فرنگی دو کیلوگرم، قند و شکر هرکدام یک کیلوگرم، روغن مایع یک لیتر، تخم‌مرغ یک شانه حدود دو‌کیلوگرم، رب گوجه‌فرنگی یک کیلوگرم، پنیر یک کیلو و ۸۰۰‌گرم (هفته‌ای یک بسته ۴۵۰ گرمی)، چای ۵۰۰‌گرم، شیر هشت لیتر (هفته‌ای دو لیتر) و خرما دو بسته ۶۰۰ گرمی باشد درنهایت برای تهیه اقلام مذکور باید مبلغی حدود ۲۷۰‌هزار تومان پرداخته شود. این مبلغ در کنار هزینه مورد نیاز برای خرید برنج و گوشت قرمز و سفید، ۷۴۰ هزار تومان برآورد می‌شود. به‌عبارت دیگر، یک خانواده چهارنفره با درآمد متوسط دومیلیون تومان برای خرید حداقل مایحتاج مورد نیاز ماه رمضان باید ۷۴۰ هزار تومان هزینه کند. این رقم ۳۷ درصد از درآمد ماهانه این خانواده را تشکیل می‌دهد.

برآورد این رقم در حالی انجام گرفته است که براساس مطالعات بین‌المللی، هر فرد در طول هفته باید حداقل ۵۰۰ گرم گوشت قرمز مصرف کند، اما در محاسبات انجام‌شده این میزان برای یک خانواده چهارنفره ۳۰۰ گرم در نظر گرفته شده است. درواقع اگر قرار باشد سبد غذایی یک خانوار چهارنفره با درآمد دومیلیون تومانی براساس فرمول مصرف ۵۰۰ گرم گوشت قرمز برای هر فرد در هفته تنظیم شود، باید مبلغ ۸۸۰ هزار تومان، معادل ۴۴ درصد از درآمد این خانواده تنها صرف خرید گوشت قرمز شود. شکی نیست که برای حفظ سلامت خانوارها و در نتیجه حفظ سلامت عمومی جامعه به‌ویژه در ماه مبارک رمضان، استفاده متعادل از تمامی مواد غذایی امری ضروری به‌نظر می‌رسد.

انفعال دولت؛ انفجار قیمت‌

اگرچه براساس عرف هرساله، دولت و ستاد تنظیم بازار تمهیداتی را برای کنترل قیمت‌ها در بازار اتخاذ می‌کنند، اما همان‌طور که گفته شد این تمهیدات معمولا تاثیر چندانی بر کاهش قیمت اقلام موجود در سبد غذایی خانوارها ندارد. امسال نیز مانند سال‌های گذشته ستاد تنظیم بازار اعلام کرده است برای رفاه حال مردم در ماه مبارک رمضان و با هدف تامین مایحتاج ضروری غذایی، قیمت‌ها باید تعدیل شود و در مواردی که کسری اقلام ضروری وجود دارد، عرضه این کالاها باید افزایش یابد. این در حالی است که تصمیم ستاد تنظیم بازار با واقعیت‌ موجود در بازار آزاد فاصله زیادی دارد.

همچنین هفته گذشته دبیر ستاد تنظیم بازار اعلام کرد اقلام پرمصرف مواد غذایی در ماه مبارک رمضان ۱۰ درصد زیر قیمت مصوب بازار در نمایشگاه‌های طرح ضیافت عرضه می‌شود. درواقع در دوره ۳۷روزه (۱۰ اردیبهشت تا ۱۷ خرداد ۹۸) اقلام پرمصرف و ضروری مورد نیاز مردم مانند برنج، روغن، شکر و گوشت از محل ذخایر مواد غذایی کشور به‌صورت عرضه مستقیم در همه نمایشگاه‌های طرح ضیافت با تخفیف ۱۰ درصدی توزیع می‌شود. نمایشگاه‌های طرح ضیافت در میادین تره‌بار شهرداری تهران بدون دریافت وجه در نظر گرفته می‌شود و در شهرستان‌ها یک نمایشگاه بنابر ضرورت برپا می‌شود.

بر این اساس حدود ۳۰ هزار تن برنج هندی با قیمت هفت‌هزار و ۴۰۰ تومان، ۱۲۰ هزار تن برای صنوف مصرف‌کننده شکر و ۲۰ هزار تن شکر با قیمت سه‌هزار و ۴۰۰‌تومان برای مصرف‌کننده، ۱۰ هزار تن روغن خام برای صنوف در بسته‌های ۱۶ کیلویی و ۲۰ هزار تن با ۱۰ درصد زیر قیمت مصوب برای خانوارها در نظر گرفته شده است. همچنین ۲۵ هزار تن سهمیه گوشت مرغ با قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان، پنج‌هزار تن گوشت قرمز برای مصرف خانوارها در تمام کشور از روز اول ماه مبارک رمضان (۱۶ اردیبهشت) در نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌ها توزیع می‌شود.

صحبت‌‌های رئیس ستاد تنظیم بازار در حالی مطرح شده است که تجربه خرید از نمایشگاه‌های طرح ضیافت نشان می‌‌دهد کالاهای عرضه‌شده در این نمایشگاه‌ها معمولا از نازل‌ترین کیفیت‌‌ها برخوردار است. افرادی که در سال‌های گذشته و به مناسبت‌های مختلف ازجمله ماه رمضان، مایحتاج مورد نیاز خود را از نمایشگاه‌های عرضه کالاهای اساسی خریداری کرده‌اند، همواره از خرید خود رضایت کامل نداشته‌اند.

موضوع قابل توجه دیگر اینکه طی مدت اخیر و پس از افزایش شدید قیمت گوشت قرمز، ستاد تنظیم بازار گوشت قرمز گوسفندی را از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای با قیمت کمتر از بازار عرضه کرد، اما گزارش‌های میدانی از چند فروشگاه رفاه، شهروند، اتکا و … نشان می‌دهد گوشت‌های تنظیم بازاری هیچ‌گاه به دست متقاضیان نرسیده است. یکی از فروشندگان بخش فروش گوشت قرمز گوسفندی در یکی از فروشگاه‌های رفاه می‌گوید: «گوشت قرمز در همان ساعت‌های نخستین توزیع در فروشگاه تمام می‌شود. معمولا مردم از ساعت هفت صبح منتظر بازگشایی فروشگاه و خرید گوشت تنظیم بازاری هستند. از این رو ساعت هشت یا ۹ صبح تمامی گوشت‌های تنظیم بازاری به پایان می‌رسد.»

صحبت‌های این فروشنده در حالی مطرح می‌شود که یکی از خریداران می‌گوید: «با وجود اینکه هر روز و راس ساعت ۷ برای خرید گوشت تنظیم بازاری مراجعه کرده‌ام، اما هیچ‌گاه موفق به خرید نشده‌ام چون گفته می‌شود گوشت تمام شده است.» در حالی که گوشت قرمز گوسفندی تنظیم بازاری پس از عرضه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، بلافاصله میان کارکنان فروشگاه توزیع می‌شود و در نتیجه متقاضیانی که برای خرید گوشت قرمز بیرون از فروشگاه صف کشیده‌اند، معمولا بی‌نصیب می‌مانند.

تحریم؛ بهانه خوبی برای گرانی

از زمان اعمال تحریم‌‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران، تحریم بهانه خوبی برای گرانی بسیاری از کالاهای اساسی شده است. درواقع تحریم به‌عنوان مجوزی برای افزایش قیمت‌ها محسوب می‌شود. این در حالی است که نه‌تنها دولت و دولتمردان، بلکه همه اقشار جامعه نیز به‌خوبی می‌دانند که تاثیر تحریم‌ها بر گرانی کالاهای اساسی بسیار ناچیز است.

مصداق بارز این امر، گرانی پیاز طی یکی دو ماه اخیر یا گرانی بی‌سابقه رب گوجه‌فرنگی در سال گذشته است. قاچاق پیاز در شرایطی که تقاضا در بازار داخلی کشور برای این محصول وجود دارد، در سایه عدم نظارت مسئولان بر قاچاق پیاز، موجب شد قیمت پیاز در بازه زمانی کوتاهی افزایش قیمتی بیش از صد درصد را تجربه کند. این اتفاق سال گذشته و در جریان قاچاق گوجه‌فرنگی و کمبود این محصول در بازار، تولید رب گوجه‌فرنگی را با بحران مواجه کرد و به‌دنبال کاهش گوجه‌فرنگی در بازار داخلی، قیمت رب‌ گوجه‌فرنگی به‌شدت افزایش یافت.

بازار کالاهای اساسی در آستانه ماه رمضان برای اقشار مختلف درآمدی جامعه به‌ویژه خانوارهای کم‌درآمد، بیشتر شبیه نمایشگاهی است که برای بازدید عموم برپا شده است. دولت و دستگاه‌های ناظر بر قیمت‌ها نیز در سکوت کامل، روند افزایشی قیمت‌ها را نظاره می‌کنند و طبق روال همیشگی با انواع و اقسام شعارهای کلیشه‌ای، به مردم وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت‌ها را می‌دهند.

آنچه واقعیت جامعه نشان می‌دهد این است که براساس آمار مرکز آمار ایران در فروردین‌ماه سال ۹۸، درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۱٫۴ درصد بوده است، یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین ۵۱٫۴ درصد بیشتر از فروردین ۹۷ برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه کرده‌اند. همچنین نرخ تورم خانوار شهری در فروردین‌ماه ۹۸، ۳۰٫۲ درصد بوده در حالی که در فروردین‌ماه سال ۹۷، نرخ تورم خانوار شهری ۲۶٫۶ درصد برآورد شده است.

افزایش قیمت‌ها در آستانه ماه رمضان؛ تحریم بهانه خوبی برای گرانی! - 22

منبع: فرهیختگان

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

واکنش عراقچی به لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی در آسیا +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

پاسخی به حاشیه سازی‌های اخیر اردکانیان: برنامه رییس مجلس، بازدید از مناطق سیل زده بود/ ما از فرصت حضور ایشان در استان برای افتتاح طرح آبرسانی استفاده کردیم

الفالف1 روز قبل
گروه اقتصادی الف، ۲۹ دی ۱۳۹۸، ۱۱:۴۵ ۳۹۸۱۰۲۹۰۸۷به گزارش الف، وزیر نیرو به حاشیه سازی در فضای مجازی درباره افتتاح طرح آبرسانی توسط رییس مجلس در سیستان و بلوچستان پاسخ داد. فیلم را ببینیدگفتنی است د کتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی (۲۳ دی ماه) در پی بارندگی شدید در استان سیستان و بلوچستان و برخی نقاط دیگر در جنوب شرقی کشور که به آب‌گرفتگی مشکل‌ساز برای مردم و در مواردی ویرانگر و خسارت‌بار انجامید، عازم سیستان و بلوچستان شد. رییس قوه مقننه در بدو ورود مورد استقبال رسمى استاندار و مقامات استان قرار گرفت و جمع خبرنگاران هدف از سفر خود به این استان را وقوع سیل اخیر در این استان عنوان کرد. دکتر لاریجانی ادامه داد: با توجه به گزارش‌های واصله از استان درباره سیل اخیر، مجموع نیازهای فوری استان و سایر نیازهای استان در زمینه زیرساخت‌ها از جمله ساخت راه آهن، بزرگراه‌ها و همچنین ایجاد اشتغال از دیگر اولویت‌های این سفر است. وی بازسازی منازل، تعمیر و نوسازی زیرساخت‌ها را اولویت اصلی در این شرایط برشمرد و تاکید کرد: خسارات وارده ناشی از سیل اخیر در حوزه کشاورزی نیز نیازمند برآورد و رسیدگی است.

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل

نوآوری در صنعت آب و برق

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
با امضای تفاهم نامه زیست بوم علمی و فناوری، فرصت ارائه نوآوری شرکت‌های دانش بنیان در صنعت آب و برق فراهم شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تبدیل ایران به هاب منطقه در استفاده حداکثری از منابع انسانی خلاق هدف محقق شدنی است اگر زمینه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان تسهیل و زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.

باور توان داخلی و ساخت تجهیزات نفتی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، باور به توان داخلی و فشار تحریم‌ها باعث شده است که با اتکا به خلاقیت متخصصان داخلی، محصولی به مراتب بهتر از نمونه خارجی تولید شود.

تولید گاز بی‎ وقفه ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مشکین فام از سکوی ۱۴ D به عنوان آخرین سکوی فاز ۱۴ برای نصب و بهره برداری یاد کرد و گفت: این سکو هم اکنون به محل استقرارحمل شده است و منتظر بهبود شرایط جوی هستیم تا این سکو نیز در موقعیت نصب شود تا بر این اساس کل ۴ سکوی فاز ۱۴ وارد مدار تولید و بخش دریایی این فاز تکمیل شود. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نزدیک به ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می‌شود، افزود: همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه روز تلاش می‌کنند که در این فرایند وقفه‌ای ایجاد نشود. وی به مصرف بسیار بالای گاز کشور در بخش خانگی اشاره کرد و گفت: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می‌کند؛ به طور مثال گاز مصرفی استان مازندران برابر با ۳۵ میلیون متر مکعب در روز است و سکویی که ۲۸ میلیون متر مکعب در روز تولید دارد، بخش عمده‌ای از مصرف استان را پوشش می‌دهد و از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکو‌ها از مدار تولید خارج نشوند و در صورت توقف تولید به دلیل شرایط عملیاتی، این آمادگی وجود دارد که در اسرع وقت مجددا سکو را وارد مدار تولید کنیم. مشکین فام از شکسته شدن رکورد مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید مکانیسمی به منظور کنترل این رویه داشته باشیم. وی افزود: هم اکنون تولید روزانه ما از میدان مشترک پارس جنوبی برابر با نصف مصرف روزانه گاز در اروپاست، اگر بنا باشد به این ترتیب پیش برویم و هرچه تولید می‌کنیم، مصرف شود، قطعا در سال‌های آینده با چالش مواجه خواهیم شد؛ بنابراین ضمن دعوت از عموم مردم و هموطنان عزیز برای مصرف بهینه گاز، امیدواریم تدبیری اتخاذ شود تا این مصرف با یک مکانیسم ویژه کنترل شود تا در آینده این رویه مشکلی ایجاد نکند.

اخبار بیشتر