اخبار روز بازار مسکن - شنبه 14 اردیبهشت‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - شنبه 14 اردیبهشت‌ماه

آیا بسته جدید رونق مسکن به درد خریداران این حوزه خواهد خورد؟

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
آیا بسته جدید رونق مسکن به درد خریداران این حوزه خواهد خورد؟
اقتصادنیوز- در حالی که با بالا رفتن قیمت مسکن، تسهیلات خرید عملا بی ارزش شده است مسئولان با راهکار‌های جدید به دنبال افزایش سقف تسهیلات هستند تا قدرت خرید حفظ شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری میزان، طی ماه‌های اخیر روند افزایش قیمت مسکن در کشور به گونه‌ای شدت یافت که برای بسیاری از مردم خانه دار شدن به سختی اتفاق خواهد افتاد و دسترسی مردم به مسکن سخت‌تر خواهد شد.

طبق بررسی‌ها، شاخص دسترسی مسکن از نسبت ارزش خرید یک واحد مسکونی ۷۵ متر مربعی به کل درآمد متوسط خانوار‌های شهری محاسبه می‌شود و مفهوم عدد به دست آمده، قدرت مالی خانوار‌ها در برابر قیمت مسکن برای صاحب خانه شدن را نشان می‌دهد.

هر چقدر قیمت مسکن تحت تاثیر جهش‌های دوره‌ای افزایش پیدا کند و در مقابل، قدرت خرید خانوار‌ها از تقویت سقف ریالی تسهیلات بانکی یا بهبود درآمد سالانه، محروم بماند، شاخص دسترسی به مسکن افزایش پیدا می‌کند که نشانگر بدتر شدن وضعیت متقاضیان مسکن است.

طبق اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن در تهران در فروردین امسال، ۱۱ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان است که نشان می‌دهد با توجه به سطح درآمدی افراد جامعه چند دهه زمان خواهد برد تا فردی بتوانند مسکنی برای خود خریداری کند.

در این میان وام مسکن که از گذشته برای خرید خانه پیش بینی شده بود با توجه به سطح قیمت‌ها دیگر خاصیت خود را از دست داده و عملا کارکردی ندارد و خانوار‌ها نمی‌توانند برای خرید خانه بر روی آن حساب کنند.

این موضوع موجب شده تا کارشناسان براین موضوع هم عقیده باشند که با توجه به روند صعودی قیمت‌ها بازار مسکن در آینده وارد رکود خواهد شد.

در این باره ابوالقاسم رحیمی انارکی، مدیرعامل بانک مسکن اظهار کرد: به منظور رونق بخش مسکن یازدهم اردیبهشت‌ماه از بسته‌ای رونمایی کردیم که بر مبنای آن به فضا‌های جدیدی وارد خواهیم شد که تاکنون یا وارد نشده و یا کمتر وارد شده بودیم.

وی افزود: تا پیش از این از سقف‌های تسهیلات ثابت استفاده می‌کردیم؛ یعنی همه متقاضیان دهک‌های سوم تا هفتم که گروه هدف، از سقف تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی استفاده می‌کردند در حالی که در بسته جدید پیشنهاد داده‌ایم که بر اساس قدرت خرید و توان بازپرداخت افراد، سقف‌های تسهیلاتی به صورت متغیر تعیین شود و افراد بر اساس قدرت خرید و بازپرداخت اقساط خود بتوانند از تسهیلات متناسب با شرایط خود استفاده کند که اجرایی شدن این پیشنهاد نیازمند مصوبه شورای پول و اعتبار است.

در این باره مهدی سلطان محمدی کارشناس بازار مسکن در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان اظهار کرد: حل مسکن را از چند زاویه می‌توان مدنظر قرار داد که یکی از آن افزایش قدرت خرید یا استطاعت خرید خانوار است، یعنی اگر قیمت مسکن افزایش پیدا کرده در مقابل بتوانیم توان خرید خانوار را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه توانایی خریدخانوار‌ها از چند بخش تامین می‌شود افزود: بخش از قدرت خرید از پس انداز‌های گذشته تامین می‌شود، بخش هم به درآمد‌های جاری و درآمد‌های انتظاری آینده مربوط می‌شود که خانوار مطمئن باشد که می‌تاند هزینه‌ها را بازپرداخت کند.

این کارشناس بازار مسکن ادامه داد: بخش دیگری از قدرت خرید از طریق تسهیلات بانکی تامین می‌شود که این موضوع منوط به این است که وام به میزان کافی در اختیار باشد و شرایط سود و بازپرداخت مناسبی داشته باشد.

سلطان محمدی ادامه داد: در شرایط فعلی میزان اعتبارات بانکی که می‌تواند برای خرید اختصاص یابد در حد مورد نیاز نیست و دولت و بانک مرکزی باید به میدان بیایند که این موضوع مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

وی تصریح کرد: بازار مسکن نیازمند راه حل درازمدت است و با مداخله چندماهه یا چند ساله نمی‌توان آن را حل کرد بلکه باید سرمایه گذاری افزایش و زیرساخت‌های تولید مسکن بهبود یابد و تورم کنترل شود.

کارشناس بازار مسکن در مورد بسته جدید رونق مسکن برای پرداخت تسهیلات نیز اظهار کرد: باید اعتبارات دسترس برای بخش مسکن را به حد قابل توجهی افزایش داد تا بتواند افزایش شدید قیمت‌های مسکن را خنثی کند و اصلاحاتی که بر روی وام مسکن در حال صورت گرفتن است مناسب است، اما عمق محدودی خواهد داشت، اینکه بتوان افزایش قابل توجهی روی میزان وام صورت گیرد یا شرایط به طرز بسیار مطلوبی تغییر کند هم اکنون وجود ندارد. این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

آپارتمان‌های متری ۴ میلیون تهران کجاست؟ +جدول

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
آپارتمان‌های متری ۴ میلیون تهران کجاست؟ +جدول
اقتصاد آنلاین- نقی کاظمی پور: آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان‌هایی با متری ۴ میلیون تومان در مناطق ۲۲ گانه شهری تهران طی اردیبهشت ماه ۹۸ است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک کشور می‌باشد:

وزیر راه: وضع بازار مسکن ریشه در عملیات روانی دشمن دارد

الفخبرگزاری الف
وزیر راه: وضع بازار مسکن ریشه در عملیات روانی دشمن دارد
وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر این‌که وضعیت بازار مسکن ریشه در عملیات روانی دشمن دارد، گفت: در ماجرای جنگ روانی دشمن متأسفانه عده‌ای آگاهانه یا ناآگاهانه آتش‌بیار معرکه شده‌اند.

محمد اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص وضعیت بازار مسکن و اظهارات برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در رابطه با این بخش، اظهار کرد: واقعیت این است که التهابات قیمتی که در بازار مسکن روی می‌دهد ریشه در همان عملیات روانی دشمن دارد که فرآیند اقتصادی کشور را هدف قرار داده است.

وی با بیان این‌که متأسفانه در این ماجرا عده‌ای آگاهانه یا ناآگاهانه آتش‌بیار معرکه شده‌اند، افزود: در زمان جنگ تحمیلی عده‌ای کالا را از سطح بازار جمع‌آوری و آن را احتکار می‌کردند، الآن هم همان اتفاق افتاده و عده‌ای کالا را جمع کرده و نمی‌گذارند به دست مردم برسد.

وی با ابراز این‌که «عده‌ای در حال حاضر آگاهانه یا ناآگاهانه در جهت التهاب اقتصاد و برنامه عملیات روانی دشمن علیه کشورمان حرکت می‌کنند» در خصوص قیمت‌های مسکن، اعلام کرد: اساسا معامله مسکنی با این نرخ‌ها صورت نگرفته است و بازار مسکن در رکود به‌سر می‌برد.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر این‌که عده‌ای می‌گویند دستگاه متولی بخش مسکن مقصر است، ولی هیچ ارتباطی به وزارت راه و شهرسازی ندارد، گفت: این وضعیت متأثر از جنگ روانی دشمن است.

اسلامی در ادامه به برنامه دولت و وزارت راه و شهرسازی برای رونق مسکن و تعادل‌بخشی به آن اشاره کرد و اضافه کرد: در این راستا یک برنامه منسجم و کامل در حال اجراست.

وی توضیح داد: این برنامه را به‌صورت کامل و با تمام قوا اجرایی کرده و نسبت به برخی القائات نیز تأثیری نمی‌پذیریم. رونق‌بخشی به مسکن را به‌صورت قاطع اجرا می‌کنیم و لوازم مورد نیاز نیز فراهم شده است.

وی با اعلام این‌که زمین مورد نیاز برای تولید مسکن در اختیار سازندگان قرار می‌گیرد، گفت: همزمان مباحث مربوط به توانمندسازی سازندگان را در دستور کار قرار داده‌ایم؛ در این راستا با مجوز شورای پول و اعتبار وام ساخت مسکن به‌صورت انفرادی و زوجین را افزایش داده‌ایم که به خریدار منتقل می‌شود.

وی تأکید کرد: زیرساخت‌های کارت اعتباری مصالح ساختمانی نیز به‌صورت سیستمی فراهم شده و با اقداماتی که به آنها اشاره شد رونق‌بخشی به مسکن را عملیاتی می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی همچنین گفت: در خصوص مسکن اقشار کم‌درآمد نیز برنامه‌های مورد نظر در حال اجراست.

خواندن خبر در سایت منبع

جدیدترین قیمت آپارتمان در منطقه تهران پارس + جدول

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
جدیدترین قیمت آپارتمان در منطقه تهران پارس + جدول
اقتصاد نیوز: برای خرید یک آپارتمان ۷۰ متری در تهرانپارس باید ۷۵۰ میلیون تومان پرداخت کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از میزان؛ برای خرید آپارتمان در منطقه تهرانپارس بسته به متراژ آن باید هزینه‌های مختلفی پرداخت کرد.

جدیدترین قیمت آپارتمان در منطقه تهران پارس + جدول - 2

این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

برای خرید آپارتمان در منیریه چقدر باید پرداخت کرد؟ +جدول

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
برای خرید آپارتمان در منیریه چقدر باید پرداخت کرد؟ +جدول
خبرگزاری میزان- برای خرید یک آپارتمان ۶۰ متری در منیریه باید ۴۵۰ میلیون تومان پرداخت کرد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری میزان برای خرید آپارتمان در منطقه منیریه بسته به متراژ آن باید هزینه‌های مختلفی پرداخت کرد.

برای خرید آپارتمان در منیریه چقدر باید پرداخت کرد؟ +جدول - 2

خواندن خبر در سایت منبع

آخرین وضعیت بازار آپارتمان‌های ریزمتراژ

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
آخرین وضعیت بازار آپارتمان‌های ریزمتراژ
دنیای اقتصاد : بخش عمده عرضه آپارتمان‌های ریزمتراژ در بازار مسکن میانه بهار مربوط به مناطق ۷ تا ۱۶ شهر تهران است.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، بررسی فایل‌های موجود در موتورهای جست‌وجوی ملکی معتبر نشان می‌دهد در حال‌حاضر عمده عرضه آپارتمان‌های ریزمتراژ به مناطق نیمه جنوبی شهر و برخی از مناطق مرکزی همچون منطقه هفت تعلق دارد. مشاوران املاک معتقدند از آنجا که سهم ساخت و ساز آپارتمان‌های ریزمتراژ با مساحت تا ۶۰ مترمربع در این مناطق به دلیل اینکه سطح وسیع‌تری از بافت فرسوده را دارند، بیشتر است، طبیعی است که این مناطق برای جست‌وجوگران آپارتمان‌های نقلی و ریزمتراژ مناسب‌تر باشد.

عمده آپارتمان‌های عرضه شده در این گروه متراژی در مناطق مذکور سن بنای بیش از ۱۰ سال دارند و تعداد واحدهای نوساز که از سوی سازنده‌ها فایل شده‌اند همچنان مانند رویه ماه‌های اخیر محدود است. در عین حال در مناطق متوسط تهران به ویژه دو منطقه چهار و پنج می‌توان تعدادی آپارتمان مسکونی نوساز و اغلب کلیدنخورده تا ۶۰ مترمربع در میان فایل‌های موجود پیدا کرد، اما ویژگی آنها عرضه با قیمت‌های بسیار بالاتر از سطح مورد انتظار خریداران و حتی سطح قیمت آخرین معاملات است. در نتیجه این گزینه‌ها احتمالا مطلوب کسانی که به دلیل محدودیت بودجه به دنبال خرید واحدهای ریزمتراژ هستند، نخواهد بود.

در میان فایل‌های موجود بعضا آپارتمان‌هایی در مناطق متوسط همچون شهران، شهرزیبا و … مشاهده می‌شود که قیمت پیشنهادی آنها بعضا بیش از ۱۵ درصد فراتر از سطح قیمت مورد انتظار در منطقه است.

آخرین وضعیت بازار آپارتمان‌های ریزمتراژ - 5

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم دیده نشده از تلاش آتش‌نشانان برای خروج از پلاسکو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز12 ساعت قبل

واکنش عراقچی به لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی در آسیا +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

رمزارزها؛ اقتصاد دیجیتالی

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رمزارزها نوعی از پول مجازی است که استخراج آن سالهاست در برخی کشورها آغاز شده است اما اجرای آن در ایران همچنان کش و قوس‌های فراوانی دارد.

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل

نوآوری در صنعت آب و برق

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
با امضای تفاهم نامه زیست بوم علمی و فناوری، فرصت ارائه نوآوری شرکت‌های دانش بنیان در صنعت آب و برق فراهم شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تبدیل ایران به هاب منطقه در استفاده حداکثری از منابع انسانی خلاق هدف محقق شدنی است اگر زمینه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان تسهیل و زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.

تولید گاز بی‎ وقفه ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مشکین فام از سکوی ۱۴ D به عنوان آخرین سکوی فاز ۱۴ برای نصب و بهره برداری یاد کرد و گفت: این سکو هم اکنون به محل استقرارحمل شده است و منتظر بهبود شرایط جوی هستیم تا این سکو نیز در موقعیت نصب شود تا بر این اساس کل ۴ سکوی فاز ۱۴ وارد مدار تولید و بخش دریایی این فاز تکمیل شود. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نزدیک به ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می‌شود، افزود: همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه روز تلاش می‌کنند که در این فرایند وقفه‌ای ایجاد نشود. وی به مصرف بسیار بالای گاز کشور در بخش خانگی اشاره کرد و گفت: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می‌کند؛ به طور مثال گاز مصرفی استان مازندران برابر با ۳۵ میلیون متر مکعب در روز است و سکویی که ۲۸ میلیون متر مکعب در روز تولید دارد، بخش عمده‌ای از مصرف استان را پوشش می‌دهد و از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکو‌ها از مدار تولید خارج نشوند و در صورت توقف تولید به دلیل شرایط عملیاتی، این آمادگی وجود دارد که در اسرع وقت مجددا سکو را وارد مدار تولید کنیم. مشکین فام از شکسته شدن رکورد مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید مکانیسمی به منظور کنترل این رویه داشته باشیم. وی افزود: هم اکنون تولید روزانه ما از میدان مشترک پارس جنوبی برابر با نصف مصرف روزانه گاز در اروپاست، اگر بنا باشد به این ترتیب پیش برویم و هرچه تولید می‌کنیم، مصرف شود، قطعا در سال‌های آینده با چالش مواجه خواهیم شد؛ بنابراین ضمن دعوت از عموم مردم و هموطنان عزیز برای مصرف بهینه گاز، امیدواریم تدبیری اتخاذ شود تا این مصرف با یک مکانیسم ویژه کنترل شود تا در آینده این رویه مشکلی ایجاد نکند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

روحانی و داستان بلد نیستم/ آیا رئیس جمهور قرار است باب مذاکرات جدیدی را باز کند؟

خبر فوری7 دقیقه قبل

فیلمی که کاربران شبکه‌های اجتماعی را خشمگین کرد

همشهری9 دقیقه قبل

اصابت دو موشک به اطراف سفارت آمریکا در مرکز بغداد

ایسنا14 دقیقه قبل

مسجدی که پذیرای مسافران و بی‌خانمان‌ها در تهران است

فارس15 دقیقه قبل

رقبای جنجالی رئیس‌جمهور دیوانه؛ چه کسی حریف دونالد ترامپ خواهد شد؟

نامه‌نیور18 دقیقه قبل

دستبرد‌های هیجانی با وینچستر! +عکس

فردا نیوز18 دقیقه قبل

کشورهای اسلامی منطقه باید در زمینه اقتصاد و مسائل امنیتی همکاری داشته باشند

میزان‌آنلاین19 دقیقه قبل