اخبار مربوط به مطبوعات در روز جهانی آزادی مطبوعات!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

اخبار مربوط به مطبوعات در روز جهانی آزادی مطبوعات!

‌نمایشگاه ‌مطبوعات دیگر برگزار نمی‌شود ‌

تسنیمخبرگزاری تسنیم
‌نمایشگاه ‌مطبوعات دیگر برگزار نمی‌شود ‌
مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها گفت: نمایشگاه ملی مطبوعات که سال گذشته برگزار نشد، دیگر برگزار نمی‌شود. به دنبال تقویت جشنواره‌های ملی و محلی می‌رویم و جشنواره‌های موضوعی را هم تقویت می‌کنیم.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، حمید ضیایی پرور در اختتامیه چهارمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری آذربایجان شرقی که در تالار خاقانی تبریز برگزار شد، با اشاره به اینکه سیل فروردین نشان داد که رسانه‌های کشور نقشی بنیادین در برنامه‌ریزی و مدیریت بحران دارند اظهار داشت: رسانه‌ها در کنار کارکرد اطلاع‌رسانی، کارکرد انتقادی هم دارند که باید تصویری واقعی از جامعه به مدیران ارائه دهند تا برنامه‌ریزی‌ها اصلاح شود.

وی تحولات فناورانه در حوزه رسانه‌ها را مورد اشاره قرار داد و گفت: مردم دیگر روزنامه‌خوان نیستند و یارانه دولتی هم کم شده که این با چند تحول مرتبط است، یکی از همین مسائل، تحولات تکنولوژیک در دنیاست. مطبوعات نقش خبردهی را از دست داده‌اند لذا باید مطبوعات به جای خبردهی، پیگیری و تحلیل ماجراها را دنبال کرده و جایگاه خود را حفظ کنند.

مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها با تأکید بر اینکه هر جا که رسانه‌های مکتوب، وقایع منتشرشده در رسانه‌های مجازی را پیگیری کردند، مخاطب بیشتری را جذب کردند افزود: توصیه ما این است که رسانه‌های مکتوب شیوه انتشار خود را به روش پلت‌فرم دیجیتالی تغییر دهند که نمونه «آخرین خبر» الگوی موفقی است.

ضیایی پرور افزود: بدتر از بحران کاغذ، بحران مرجعیت رسانه‌ای رسانه‌های داخلی است. متأسفانه با تغییر مرجعیت، مردم برای کسب اخبار به سمت رسانه‌های خارجی می‌روند.

وی با اشاره به اینکه کاغذ بحث روز است و مقام معظم رهبری هم در نمایشگاه کتاب دستور حل این موضوع را دادند، تصریح کرد: در سال گذشته ۲۶۰ هزار تن کاغذ با ارز دولتی واردشده و فقط ۱۰ درصد به دست مطبوعات رسیده است. در این راستا ۱۳۰ بازرگانی تخلف داشتند که تنها تخلفات ۴۰ شرکت بیش از ۱۰۰۰ تن است.

مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها با بیان اینکه شرکت‌های متخلف ارز ۴۲۰۰ گرفتند و با ارز آزاد فروختند، تأکید کرد: ثبت سفارش همه کاغذها به ۵ ماهه اول ۹۷ مربوط است که بعد از تشکیل ستاد تنظیم بازار کاغذ در وزارت ارشاد، اقدامات قانونی برای تزریق کاغذ به بازار انجام شد و قرار است حواله کاغذ با قیمت مصوب قبلی توزیع شود.

ضیایی پرور در ادامه با تأکید بر اینکه سیاست وزارت ارشاد این است که رویدادهای ملی را کاهش داده و به سمت رویدادهای استانی برویم، ابراز داشت: نمایشگاه ملی مطبوعات که سال گذشته برگزار نشد، دیگر برگزار نمی‌شود. به دنبال تقویت جشنواره‌های ملی و محلی می‌رویم و جشنواره‌های موضوعی را هم تقویت می‌کنیم.

وی در پایان گفت: تبریز و آذربایجان شرقی می‌تواند مبتکر و میزبان رسانه‌های آذربایجان و ترکی شود و می‌تواند جشنواره‌های موضوعی هم در تبریز میزبانی شود.

خواندن خبر در سایت منبع

آزادی مطبوعات تنها یک افسانه است!

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
آزادی مطبوعات تنها یک افسانه است!
۱۳اردیبهشت ماه(۳ ماه ماه میلادی) توسط سازمان یونسکو روز جهانی آزادی مطبوعات نام گذاری شده است. روزی مهم در تاریخ مدنیت و شهر نشینی مردم جهان که به بهانه‌ آن می بایست درباره‌ی مشکلاتِ فراوانِ اهلِ مطبوعات صحبت کرد و همفکری نمود. به همین مناسبت با یکی از مطبوعاتی های تاثیر گذارِ دهه‌ی اخیر، "محمد حسن حامدی" روزنامه نگار و سردبیر مجله نامه هنرهای تجسمی "تندیس" گفت و گو کرده ایم. مجله تندیس نخستین دو هفته نامه‌ی هنرهای تجسمی در تاریخ ایران بوده است. این مجله اکنون حال و روزِ خوبی ندارد و به مشکلاتِ عدیده ای برخورده است که در نهایت به حذف آن از نشریات کاعذی انجامیده.

اقتصاد هنر آنلاین - فرزانه شهریاری؛ دو هفته نامه تندیس از سال ۱۳۸۱ با نگاه به موضوعات روز هنرهای تجسمی به سردبیری و مدیر مسئولی محمدحسن حامدی منتشر شد. از ابتدای سال ۱۳۹۷ با شروع بحران‌های اقتصادی که گریبانگیر تمام نشریات ایران شد، حامدی مدیر مجله تندیس خبر از تعطیلی و توقف انتشار مجله داد. او بعد‌تر در مرداد ماه سال ۹۷ اعلام کرد که شماره جدید مجله با تغییر قطع و گرافیک منتشر می‌شود. دست آخر چاپ کاغذی این نشریه جای خود را به انتشار اینترنتی داده است. او می‌گوید:

پس از ۱۷ سال انتشار مداوم مجله تندیس، از دو سال پیش رفته رفته شرایط اقتصادی باعث شد که کمتر آگهی‌های تبلیغاتی به مجله داده می‌شد و مجبور شدیم از سوم و چهارم اردیبهشت ماه شماره‌های ۳۸۶ و ۳۸۷ مجله را چاپ نکنیم و آن را بر روی سایت طاقچه قرار دهیم و تنها مسائل مالی دلیل این اتفاق نبوده است. در حال حاضر یک آشفتگی در بازار کاغذ وجود دارد، و قیمت کاغذ هر روز به یک عددی می‌رسد و هیچ سرو سامانی ندارد. ما تا کجا می‌توانیم این روند را بپذیریم و به بازی گرفته شویم. من فکر می‌کنم با این روندی که وجود دارد تا چند ماه آتی کاغذی وجود نداشته باشد. پیش‌تر در مورد کاغذ مازندران فکر می‌کردیم که از صفر تا صد تولید ایران است، اما متوجه شدیم که تمام مواد اولیه آن از کشورهای دیگر وارد می‌شود و چوب آن ایرانی ست و با وجود اینکه ارز دولتی از بازار کاغذ حذف شده است، در شرایط آزار دهنده‌ای قرار داریم. چه حسنی دارد که پولی بابت تولید یک مجله خرج شود و هیچ بازگشتی نداشته باشد. ممکن است گفته شود مجله کم کار شده است، جدای مسائل مالی، مخاطب هم دیگر مثل پیش نیست، آدم‌ها تنبل شده‌اند و مخاطبان همراه ما نیستند و وقتی این مسائل با هم تلاقی پیدا می‌کند به این جایی که هستیم می‌رسیم. ما مفتخر بودیم از این که یک بخشی از اندیشه دوران و تاریخ هنر را به ثبت می‌رسانیم ولی انگار دیگر این موضوعات حائز اهمیت نیستند. ما فکر می‌کردیم که تاریخ هنر مهم است ولی آیا واقعا مهم است، ازین رو آزادی مطبوعات تنها یک افسانه است. آزادی که از قبلش فکر کنیم که چه بنویسیم و یا ننویسیم دیگر آزادی نیست، این که مخاطب محور باشیم و یا بخواهیم تقاضایی را از بابت پولی که تزریق کرده‌اند، برایشان برآورده کنیم … این‌ها همه باعث می‌شوند راجع به آزادی مطبوعات چیزی نگوییم. این کشمکش میان نویسنده و مخاطبش آزار دهنده می‌شود و همه این‌ها منجر به این می‌شود که دیگر قلم دیگر به جولان خودش فکر نکند. در آزادی مطبوعات نباید تشنج وجود داشته باشد و دغدغه‌های مشترک فردی و جمعی باید اهمیت داشته باشد.

او در ادامه راجع برنامه پیش روی مجله عنوان کرد: چاپ نکردن مجله در این شرایط یک صرفه جویی به حساب می‌آید. اما سعی داریم تعداد محدودی از آن را چاپ کنیم. برای آدم پرشور و خیالی چون من، شرایط فعلی تنها باعث کاستن انگیزه هایم شده است. سال گذشته با تمام کمبودهایی که بود و بار زیادی که به دوش کشیده‌ام باز هم ثبات بیشتری وجود داشت. تا سال پیش می‌دانستی وقتی مجله برای چاپ می‌رود، چه میزان بدهی داری، اما حالا این عداد و ارقام مدام در حال نوسان و تغییراند و نمی‌توان پیش بینی کرد چه اتفاقی قرار است بیفتد. البته خارج از مسائل مالی بی التفاتی جامعه نیز به این دست موضوعات نیز از دلایل بی انگیزگی و کم کاری ماست.

محمد حسن حامدی درباره‌ی روز جهانی آزادی مطبوعات به خبرنگار اقتصاد هنر آنلاین گفته است:

از نگاه من آن آزادی که ازش صحبت می‌کنیم تحت یک شرایط خاصی تجلی پیدا می‌کند. در حال حاضر ما دچار یک خود سانسوری هستیم و بخشی از این آزدی را برای خودمان محدود کرده‌ایم و شاید تنها به بخشی از آن توفیق یابیم.

خواندن خبر در سایت منبع

آزادی مطبوعات، ضرورت و نه انتخاب

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
آزادی مطبوعات، ضرورت و نه انتخاب

عباس عبدی - روزنامه ایران

سوم ماه می‌ (دیروز جمعه) از سوی یونسکو به عنوان روز جهانی آزادی مطبوعات معرفی و از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز تایید و تصویب شده است. متأسفانه برخی‌ها گمان می‌کنند که این مصوبات و روزها مفاهیمی کم‌مایه و از روی تفنن هستند که چندان دردی را از جوامع درمان نمی‌کنند. به طور قطع در ایران نیز افرادی هستند که چنین برداشتی دارند. بنده در این یادداشت می‌خواهم با ارجاع به وضعیت کنونی ایران در اهمیت آزادی مطبوعات و هزینه‌های ناشی از بی‌توجهی تاریخی به آن بنویسم.

ابتدا بگویم که منظورم از آزادی مطبوعات، همان آزادی رسانه است، که شامل رادیو و تلویزیون و در حال حاضر فضای مجازی نیز می‌شود. هم‌چنین منظور از آزادی، اغتشاش و هرج‌ومرج گفتاری و خبری نیست، بلکه آزادی در چارچوب حاکمیت قانون است، قانونی عادلانه و منصفانه که اجرای آن از سوی مرجع قضایی بی‌طرف تضمین می‌شود. ولی چرا آزادی مطبوعات رکن اصلی آزادی رسانه است؟ یک علت آن نقش و اهمیتی است که مطبوعات در آزادی بیان و اخبار داشته‌اند، نقشی که در ایران کنونی به نسبت ضعیف شده است.

کمتر سیاست‌مداری است که به قدرت برسد و از صمیم قلب از آزادی رسانه و مطبوعات خشنود باشد. علت نیز روشن است. مطبوعات و رسانه‌ها در عمل مانع از اقتدار و سلطه کامل سیاست‌مداران بر جامعه می‌شوند. به صراحت باید گفت رسانه‌ها در برخی موارد نیز مانع بدی هستند، چه بسا جوسازی کنند یا دروغ بگویند یا خراب‌کاری کنند. نمونه دم‌دستی آن همین خبر سهمیه‌ای شدن بنزین است که دیدیم چه عوارضی ایجاد کرد و تازه این کوچک‌ترین و ساده‌ترین نوع اختلال کارکردهای رسانه‌ای است. ولی باز هم به صراحت باید گفت که منافع آزادی مطبوعات و رسانه، آن چنان هست که این عوارض در برابر آن منافع به شدت کم‌رنگ و حاشیه‌ای محسوب می‌شود. یکی از مهم‌ترین این دستاوردهای مطبوعات و رسانه‌های آزاد، مختومه شدن پرونده اتفاقات است.

تمایزها میان جامعه ما با یک جامعه پیشرفت زیاد است ولی به نظر من یکی از مهم‌ترین تمایزات، وجود پرونده‌های مفتوح فراوان در ایران است. پرونده‌هایی که فکر و ذهن مردم و مطبوعات و رسانه را به خود مشغول کرده است و هر روز هم اسناد درست و غلطی به دادگاه افکار عمومی عرضه می‌شود و باز هم در نهایت رسیدگی نمی‌شود و هیچ حکم قطعی و نهایی درباره آنها صادر نمی‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

روز جهانی آزادی مطبوعات؛ از ادعا تا واقعیت

مهرخبرگزاری مهر
روز جهانی آزادی مطبوعات؛ از ادعا تا واقعیت
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ۲۰ دسامبر ۱۹۹۳ میلادی در چهل‌وهشتمین اجلاس خود طی مصوبه‌ای روز سوم ماه می هر سال را به‌عنوان روز جهانی آزادی مطبوعات اعلام کرد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل -عطیه قشونی: بر همین اساس، امروزه معیار نظام دموکراتیک در جامعه بین‌المللی به طوری که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر آمده، آزادی جامعه مدنی کشورها شناخته می‌شود و آزادی مطبوعات نوع مشخصی از ابزار آزادی است که محقق شدن آن نیازمند ایجاد فضای مطلوب، مبتنی بر حاکمیت قانون است.

از آنجا که آزادی بیان مهم‌ترین شاخصه آزادی مطبوعات است، باید گفت؛ آزادی بیان حق طبیعی است که همه افراد به مقتضی انسان بودن خود، به طور یکسانی از آن برخوردار می‌شوند و به موجب آن در بیان اندیشه و تفکر خود، تا جایی که موجب نقض حقوق دیگران و اصول ارزشی مورد احترام جامعه نشود، مجازند.

این نوع آزادی یکی از ارزش‌های مورد توجه در حقوق بشر و به عنوان یکی از آزادی‌های بنیادینی است که پایه و اساس دموکراسی و کرامت انسانی است و جریان آزاد اطلاعات بر اساس آن شکل می‌گیرد.

بنابراین مطبوعات یکی از مهم‌ترین نقش‌آفرینان دنیای کنونی است. در همین راستا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تبلور نقش آزادی مطبوعات در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، به خوبی مشهود است، به طوری که در اصل ۲۳ تفتیش عقاید ممنوع اعلام گردید و در اصل ۲۴ اینچنین به آزادی بیان در مطبوعات اشاره شده است: «نشریات در بیان مطالب آزادند، مگر آنکه مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد».

بنابراین استراتژی کلی نظام جمهوری اسلامی ایران بر مبنای اولویت بخشیدن به فعالیت‌های رسانه‌ای و آزادی بیان قرار دارد. به نحوی که در حال حاضر بیش از ۱۲۰ روزنامه دارای مجوز انتشارات از طرف هیئت نظارت بر مطبوعات، بیش از ۵۹۰۰ مطبوعات چاپی (شامل هفته نامه، ماهنامه، فصلنامه، دو فصلنامه و…) در کشور و بیش از ۳۰ خبرگزاری مشغول فعالیت هستند.

در همین راستا می‌توان به مطبوعات الکترونیک فعال که تعدادشان بیش از ۲۷۰۰ نشریه است، نیز اشاره کرد. مسئله قابل توجه در حوزه مطبوعات اینکه بیش از ۱۴۰۰ نشریه فعال در حوزه بانوان و بیش از ۱۵۰ نشریه که مدیر مسئول آن‌ها از اقلیت‌های مذهبی هستند، در حال فعالیت هستند.

پرواضح است که ایران جزو کشورهایی است که از تعداد بسیار بالایی مطبوعات و رسانه‌های فعال برخوردار است، به گونه‌ای که تعداد خبرگزاری‌های فعال در کشور از کل اتحادیه اروپا بیشتر است.

با این حال عده‌ای از بدخواهان نظام از آزادی موجود در کشور استفاده کرده و با دروغ و سیاه‌نمایی جمهوری اسلامی را به نبود آزادی بیان در کشور متهم می‌کنند.

در این بین کشورهایی که خود از ناقضین حقوق بشر هستند، از این افراد حمایت و پشتیبانی می‌کنند و رسانه‌های آن‌ها نیز سخنان این افراد را منتشر می‌کنند تا بتوانند از این طریق اهرم فشاری برای جمهوری اسلامی باشند.

این در صورتی است که با این تعداد معدود ناقضین قوانین و مقررات، همانند تمامی کشورهای دنیا، در چارچوب قانون برخورد می‌شود؛ کما اینکه آزادی در هیچ‎یک از اسناد و متون حقوقی ملی یا بین‌المللی، مطلق و بدون قید و شرط نیست.

همان طور که حقوق بین‌الملل علاوه بر آنکه استانداردهای محدودسازی آزادی بیان در حقوق داخلی را بیان می‌کند (بند ۳ ماده ۱۹ میثاق)، خود نیز محدودیت‌هایی را برای آزادی برمی‌شمارد که هرگونه محتوای رسانه‌ای نیز باید این ممنوعیت‌ها را محترم بشمارد، اینگونه محدودیت‌ها شامل: ترغیب به جرایم بین‌المللی، حریم خصوصی، توهین به ادیان، حمایت از مالکیت فکری و اخلاق حرفه‌ای است.

علاوه بر این محدودیت‌های بین‌المللی آزادی بیان، کشورها نیز محدودیت‌های خاص خودشان را دارند و افرادی که خارج از چارچوب‌های تعیین شده گام بردارند با محاکمه و مجازات روبه‌رو خواهند شد.

به طور مثال آزادی بیان در اروپا که همواره سعی می‌شود برخلاف واقعیت مظهر آزادی جلوه داده شود، هم کلی و نامحدود نیست و قانون است که چارچوب آن را تنظیم می‌کند.

در کنوانسیون اروپایی حقوق بشر آمده: هرکسی حق آزادی عقیده و بیان دارد، اما این کنوانسیون نیز تأکید می‌کند که افراد همراه با این آزادی‌ها، وظایف و مسئولیت‌هایی نیز بر عهده دارند و باید به این مسئولیت‌ها در جهت منافع ملی، امنیت عمومی، پیشگیری از جرم، برای حمایت از شهرت و یا حقوق دیگران، برای جلوگیری از افشای اطلاعات محرمانه و… در جامعه پایبند باشند.

همچنین در آمریکا که خود از مدعیان بزرگ حقوق بشر است، نیز محدودیت‌هایی از سوی دادگاه عالی این کشور تبیین شده است که شامل مواردی نظیر: توهین به باورهای عامه، پورنوگرافی کودکان، سخنانی که موجب تحریک افراد برای دست زدن به اقدامات غیرقانونی می‌شود و هرگونه تبلیغاتی که منجر به وقوع یکی از این موارد شود، می‌باشد و در صورت رعایت نشدن این موارد دولت حق دارد در هر زمان و مکان و با اتخاذ راهکارها و تصمیم‌های مناسب با کسانی که با بی‌توجهی به این محدودیت‌ها قانون را زیر پا گذاشته‌اند، برخورد کند.

در پایان باید گفت مسئله آزادی بیان و آزادی پس از بیان، در هیچ‌یک از کشورهای جهان به صورت مطلق و نامحدود اجرا نمی‌شود و این قانون است که چارچوب‌های آزادی بیان را برای افراد و شهروندان جامعه تعیین می‌کند.

اما متأسفانه باید به برخورد دوگانه غرب با حقوق بشر هم اشاره کرد و به این نتیجه رسید که مدعیان دروغین حقوق بشر با انگیزه‌های سیاسی و به طور کاملا مغرضانه و هدف‌دار تلاش می‌کنند تا تصویری تحریف شده و غیرواقعی از آزادی بیان در کشورمان ارائه دهند و با طرح این ادعاها که به نقل از قانون‌شکنان است، بر جمهوری اسلامی ایران فشار وارد سازند تا بتوانند به اهداف سیاسی خود دست پیدا کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

لحظاتی از بازی کردن شهید سردار سلیمانی با یک نوزاد (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

زیر صفر درجه

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
در کمتر از ۲۴ ساعت بیش از ۶ هزار تن نمک و شن توسط کارگران شهری در مسیر‌های برفی برای تردد بهتر شهروندان ریخته شد. زیر صفر درجهزیر صفر درجهبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ کارگران شهری با فشردگی حجم کاری و تلاش فراوان سعی دارند تا از یخزدگی معابر در این روزهای سرد زمستان جلوگیری کنند.

فیلم | جدیدترین تصاویر از حمله موشکی به عین الاسد | از حمله داعش به مجلس تا عملیات شهید سلیمانی

همشهریهمشهری1 روز قبل

فیلم/ سوخت حقیقی موشک‌ها علیه آمریکا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل

فیلم/ لحظه هجوم طوفان گرد و غبار در استرالیا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز13 ساعت قبل

ملت مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «آن فریب‌خوردگانی که یک روزی فریاد زدند «نه غزه، نه لبنان»، آن‌ها نه فقط جانشان را فدای ایران نکردند، حتی حاضر نشدند راحتی خودشان و منافع خودشان را هم در راه کشور فدا کنند؛ آن کسانی که جانش را فدای ایران کردند باز همین شهید سلیمانی‌ها بودند؛ این‌ها بودند که در زمانی که نیاز به دفاع از کشور بود، جان خودشان را کف دست گرفتند و به میدان جنگ رفتند از کشور دفاع کردند، از ایران دفاع کردند؛ این‌ها هستند که می‌توانند ادعا بکنند که دفاع می‌کنند از امنیت کشور، از امنیت ملت؛ همین فداکاری و اخلاص این‌ها است که در همه‌ی مراحل، این جور بوده.» ۱۳۹۸/۱۰/۲۷پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR براساس این بخش از خطبه‌های رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه تهران، نماهنگ «ملت مقاومت» را منتشر کرد.

اخبار بیشتر