دیدگاه مسئولین درباره تصمیم آمریکا در به صفر رساندن فروش نفت ایران
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

دیدگاه مسئولین درباره تصمیم آمریکا در به صفر رساندن فروش نفت ایران

رئیس بنیاد مستضعفان: کشور را نمی‌توان با پول نفت آباد کرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
رئیس بنیاد مستضعفان: کشور را نمی‌توان با پول نفت آباد کرد
مشهد- ایرنا- رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی گفت: با پول نفت نمی توان کشور را آنطور که باید و شاید اداره و آباد کرد لذا می بایست با بهره گیری از خلاقیت و دستهای مردم کشور را آباد نماییم. .

محمد سعیدی کیا روز شنبه در مراسم بهره برداری از ۷۶ واحد مسکونی برای خانواده‌های دارای بیش از دو معلول زیرپوشش سازمان بهزیستی در شهرجدید گلبهار واقع در خراسان رضوی افزود: مفهوم توسعه به معنای صرف اجرای پروژه در کشور نیست. مثلا پولهای فراوانی برای توسعه روستاها هزینه شده که البته لازمه آبادانی می‌باشد اما به تنهایی کفایت نمی‌کند.

وی ادامه داد: بنیاد مستضعفان به جای فعالیت 'پروژه محوری' کار خود را در چارچوب 'مردم محور' پیگیری می‌کند، یعنی در انجام هر کاری توسط این نهاد رابطه مردم با آن کار تعریف می‌شود.

رئیس بنیاد مستضعفان گفت: انجام طرحهایی همچون ساخت واحدهای مسکونی برای خانواده‌های دارای دو عضو معلول از این جهت که خدمت به قشر محروم است و هم بخاطر هماهنگی میان دستگاههای مختلف، اهمیت و ارزش دارد.

وی افزود: 'بنیاد علوی' نیز به خانواده‌های دارای فرزندان سه قلو و بیشتر در تامین هزینه‌ها و مسکن کمک می‌کند. همچنین این بنیاد حمایت تغذیه‌ای از زنان باردار روستایی را در دستور کار خود قرار داده است.

سعیدی کیا به حمایتهای بنیاد مستضعفان در حوزه اشتغال نیز اشاره و بیان کرد: با هدف توسعه روستایی و حمایت از اشتغال، با همکاری معاونت توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری و بنیاد علوی از طرحهای اشتغال مورد تایید در سطح کشور حمایت می‌شود.

۷۶ پروژه مسکونی روز شنبه طی مراسمی به خانواده‌های دارای دو معلول زیر پوشش سازمان بهزیستی در شهرگلبهار تحویل داده شد.

شهرجدید گلبهار در ۳۵ کیلومتری شمال غربی مشهد و در امتداد جاده مشهد - قوچان برای سکونت جمعیتی ۲۰۰ هزار نفری ساخته شده اما با چهار هزار هکتار وسعت گنجایس سکونت ۴۰۰ هزار نفر را دارد.

۱۹۲۲/۷۴۹۶

خواندن خبر در سایت منبع

تحریم فروش نفت ایران شکست می‌خورد

ایمناخبرگزاری ایمنا
تحریم فروش نفت ایران شکست می‌خورد
وزیر دفاع با تاکید بر اینکه تحریم فروش نفت ایران با شکست مواجه می‌شود، گفت: بسیاری از گشایش‌های صنعت دفاعی در شرایط تحریم و نداشتن حداقل امکانات به دست آمده است.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، امیر سرتیپ «امیر حاتمی» در همایش مدیران ارشد بنیاد تعاون وزارت دفاع اظهار کرد: در سال جدید همراه با نزول بارش‌های آسمانی چالش هایی نیز برای کشور ایجاد شد که در این زمینه ۴۰ هزار میلیارد تومان معادل ۱۰ درصد بودجه کشور در دولت برای یاری رسانی به سیل زدگان اختصاص یافت.

وزیر دفاع بسیج و همدلی همه دستگاه‌ها بویژه نیروهای مسلح در خدمت رسانی به سیل زدگان را به عنوان سرمایه‌های ملت عنوان کرد و گفت: یاری رسانی به هم میهنان سیل زده عمق انسجام و اتحاد بین مردم و دستگاه‌ها را علی رغم توطئه‌های دشمنان بیش از پیش تقویت کرد. هدف از اطلاع رسانی محدود کمک‌های وزارت دفاع در این امر الهی صرفا نشان دادن حضور نیروهای مسلح و تسکین آلام سیل زدگان بود و اینکه مردم اطلاع یابند نیروهای مسلح برای تأمین امنیت همه جانبه آنها تا برقراری آرامش کامل کنارشان خواهند بود.

وی با اشاره به دو اقدام آمریکا در خصوص برچسب زدن به سپاه پاسداران و تحریم فروش نفت ایران بیان کرد: سپاه همواره به عنوان پیشروترین سازمان در مبارزه با تروریسم در منطقه غرب آسیا یکه تاز بوده است.

حاتمی مسئله تحریم فروش نفت و ایجاد تنگنای اقتصادی را دسسیه دیگر آمریکا علیه ملت ایران عنوان کرد و گفت: نصرت الهی همواره در بزنگاه‌های مختلفی همچون تهدید خشکسالی، واقعه طبس و دوران دفاع مقدس شامل حال مردم سرفراز این مرز و بوم شده است و این بار نیز با تکیه بر قدرت لایزال الهی توطئه‌های دشمنان با شکست مواجه خواهد شد.

وی با اشاره به تحریم‌های ۴۰ ساله بخش دفاعی کشورخاطرنشان ساخت: بسیاری از گشایش‌های صنعت دفاعی در عرصه‌های گوناگون زمینی، دریایی، هوایی و الکترونیک در شرایط تحریم و نداشتن حداقل امکانات به دست آورده شده است.

وزیر دفاع با اشاره به نقش خطیر و ارزشمند بنیاد تعاون در کشور اظهار کرد: بنیاد تعاون وزارت دفاع، خدمت رسان سرمایه‌های انسانی ارزشمندی است که خودشان در خدمت رسانی به میهن اسلامی بر بلندای افتخار ایستاده و در اعتلای قدرت بازدارندگی فعال کشور از هیچ کوششی فروگذار نکردند.

حاتمی از خدمات مطلوب و شایسته بنیاد تعاون در ارائه خدمات رفاهی به کارکنان وزارت دفاع بیان کرد: اولویت بندی‌های این سازمان در ارائه خدمات به کارکنان بایستی متناسب با نیازهای کارکنان دسته بندی و پیاده سازی و در برنامه‌های پیش روی این سازمان قرار گیرد.

وی با بیان اینکه امروز مسئله مسکن به عنوان بزرگ‌ترین نیازمندی سبد خانواده‌ها یک دغدغه اساسی به شمار می‌آید، تأکید کرد: بنیاد تعاون بایستی با همکاری سایر بخش‌های مربوطه در وزارت دفاع، تمام تلاش و اولویت‌های خود را در راستای تأمین مسکن کارکنان به کار گیرد.

وزیر دفاع مسئله تأمین منابع پایدار و اختصاص ۱۰ درصد سود فروش شرکت‌ها به صندوق را یکی از راه‌های تأمین مسکن کارکنان عنوان کرد و افزود: مسئولان بنیاد تعاون و وزارت دفاع از طریق برگزاری جلسات و تعامل با ستاد کل نیروهای مسلح بایستی نسبت به تعیین تکلیف برخی اقدامات اقتصادی وسود حاصل از فروش این شرکت‌ها رایزنی‌های لازم را جهت بهره مندی کارکنان از این سود به عمل آورند.

حاتمی در ادامه با اشاره به راه اندازی سامانه «رضایت سنجی» در مجموعه بنیاد تعاون گفت: بنیاد تعاون به دلیل تعامل با مجموعه وزارت دفاع میباست از طریق راه اندازی سامانه رضایت سنجی در همه بخش‌های خدماتی، رفاهی و ارائه تسهیلات، نظرات، پیشنهادات، انتقادات و مطالبات کارکنان را مرتبا مورد ارزیابی و پایش قرار دهد.

در پایان این مراسم وزیر دفاع از تعدادی از کارکنان این سازمان و همچنین سردار سرتیپ پاسدار علیرضا تمیزی، مدیر عامل بنیاد تعاون وزارت دفاع به دلیل موفقیت در امور محوله با اهداء لوح، تقدیر به عمل آورد.

خواندن خبر در سایت منبع

بهای جهانی نفت دوباره افزایش یافت

ایرناخبرگزاری ایرنا
بهای جهانی نفت دوباره افزایش یافت
تهران- ایرنا- جدیدترین گزارش های خبری از افزایش دوباره بهای جهانی نفت در پایان معاملات روز گذشته (جمعه) حکایت دارد.

به گزارش روز شنبه گروه اقتصادی ایرنا به نقل از رویترز، بهای هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات روز گذشته با ۱۰ سنت افزایش به ۷۰ دلار و ۸۵ سنت رسید.

بر اساس این گزارش، بهای جهانی نفت پس از پنج هفته افزایش پی درپی با کاهش ۲٫۶ درصدی روبرو شده بود.

بهای نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز در پایان معاملات روز جمعه با ۱۳ سنت افزایش به ۶۱ دلار و ۹۴ سنت صعود کرد.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر ارزش سهام در بازارهای جهانی بورس و همچنین ارزش دلار با کاهش روبرو شده و این مساله زمینه‌های افزایش بهای نفت را فراهم آورده است.

اقتصام**۹۰۶۰**۲۰۲۲

خواندن خبر در سایت منبع

رئیس‌جمهور: نفت را علیرغم تحریم آمریکا می‌فروشیم

همشهریخبرگزاری همشهری
رئیس‌جمهور: نفت را علیرغم تحریم آمریکا می‌فروشیم
همشهری آنلاین: رئیس جمهور معلمان را مربیان جامعه دانست و با تاکید بر اینکه معلم از مرزهای فرهنگ و اخلاق کشور حراست می کند، اظهار کرد: ارزش کار معلم با معیار مادی قابل مقایسه نیست و شهیدان مطهری، بهشتی، رجایی و باهنر نمونه های کم نظیر معلمی هستند.

به گزارش ایسنا، ‌ حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در مراسم بزرگذاشت مقام معلم و نکوداشت یکصد سال تربیت معلم در ایران با اشاره به اینکه رفتار معلم با دانش آموزان، مهمترین رکن تربیتی است، گفت: کلاس درس باید کلاس رحمت و گذشت باشد و اگر معلم روح دانش آموز را به سوی خدا متحول کند، کلاس او حکم شب قدر دارد.

رئیس جمهور در این مراسم باعنوان «تدبیر و امید در گام دوم انقلاب با مدرسه‌سازی»، گفت: خوشحالم که هفته معلم در آستانه ماه رحمت، مغفرت و برکت الهی قرار گرفته است.

روحانی با بیان اینکه یکی از دلایل ماه رمضان علاوه بر فضیلت‌های ذاتی آن نزول قرآن در این ماه است، افزود: قرآن کتاب هدایت انسان‌ها در مسیر سعادت و بشریت است.

رئیس جمهور ادامه داد: شب قدر از دلایل ماه رمضان است و همه ویژگی‌های خاص و بزرگی که در این ماه قرار دارد به نسبتی در کلاس درس، مدرسه و تربیت هم مشاهده می‌شود.

روحانی خاطر نشان کرد: فضای ماه رمضان فضای دلدادگی به حق، توجه به آسمان‌ها، یاد مستمندان، تعاون و برادری و فهم و درک قرآن برای رسیدن به مسیر هدایت است که همه اینها در کلاس درس و مدرسه هم می‌تواند باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه کلاس درس در حقیقت، کلاس علم و تربیت است، گفت: همه معلمان علاوه بر اینکه معلم هستند، مربیان جامعه نیز می‌باشند.

روحانی با اشاره به اینکه برخی از معلمان و دبیران در مدارس محبوب دانش‌آموزان هستند و این محبوبیت‌ها با هم متفاوت است، گفت: آن معلمی که در مدرسه محبوب دانش‌آموزان است، می‌تواند یک مربی خوب بوده و اخلاق، سخن، نحوه تعامل و برخوردش با دانش‌آموز، تربیت‌کننده باشد.

رئیس جمهور با بیان خاطره‌ای از دوران تحصیل خود در مدرسه و شیوه‌های گوناگون برخورد معلمان با دانش‌آموزان و تأثیرگذاری کلام محبت‌آمیز و همراه با گذشت یک معلم با دانش‌آموز، اظهار داشت: کلاس درس باید کلاس رحمت، برکت و مغفرت باشد، همانطور که ماه رمضان، ماه رحمت، برکت و مغفرت است.

روحانی تصریح کرد: اگر معلمی با رفتار، اخلاق و تعلیم خود بتواند یک نفر را هدایت کند، کلاس درس برای معلم شب قدر است و اگر در آن کلاس درس روح دانش‌آموز به سمت خدا متحول شود، آن کلاس ارزش شب قدر را دارد و همانطور که در شب قدر ملائکه نازل شده و عبادت در آن به اندازه هزار شب است، کلاس درس هم می‌تواند اینچنین باشد.

رئیس جمهور افزود: معلمان مانند سربازانی که از مرزهای میهن، فرهنگ و اخلاق کشور حفاظت و حراست می‌کنند و جایگاه معلمان بسیار ارزشمند و والاست و اجر کار آنها با هیچ ملاک و مقیاس مادی، قابل سنجش و جبران نیست.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره علامه شهید استاد مطهری به عنوان اسوه و نمونه معلمان کشور، گفت: علامه مطهری از شخصیت‌های کم‌نظیر و استثناهای تاریخ روحانیت و دانشگاه و انسانی بسیار مجزب متخصص و دلسوز بود که مدام به دنبال رفع شبهات و جلوگیری از انحراف ذهن جوانان بود و در این مسیر تلاش می‌کرد.

روحانی خاطر نشان کرد: بهترین الگو برای همه معلمان و اساتید سراسر کشور، اخلاق، شیوه، کار، تلاش و فداکاری شهید مطهری است، که امروز با وجود گذشت سال‌ها، همچنان کتاب‌های او روشنگر بوده و حل مشکل می‌کند.

رئیس جمهور همچنین با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان، رجایی و باهنر و بهشتی، افزود: شاید جایگزین کردن این انسان‌ها بسیار سخت بود و دشمنان بهترین عزیزان ما را در سال‌های اول انقلاب از ملت ایران گرفتند.

روحانی با بیان اینکه در دولت دوازدهم بالاترین زلزله تاریخ ایران و بزرگترین سیل تاریخ کشور به وقوع پیوست، گفت: زلزله کرمانشاه و سیل اخیر در مناطق مختلف کشور، در صد سال گذشته بی‌سابقه بوده است به طوری که در این سیل، ۲۸ استان کشور، درگیر سیل شدند به گونه‌ای که نمی‌دانستیم باید با کدام استاندار تماس گرفته و در خصوص مشکلات با او صحبت کنیم و روزهایی بود که از ظهر تا نیمه شب به طور مداوم با استانداران تماس گرفته و صحبت می‌کردم.

رئیس جمهور با بیان اینکه حوادث داخل کشور به ما آموخت معلمان و مدارس، وظیفه بزرگی در حوادث طبیعی غیرمترقبه دارند، افزود: معلم باید در سیل و زلزله در کنار دانش‌آموزان و مردم باشد به گونه‌ای که در حادثه غیرمترقبه که مردم در محل‌های اسکان موقت و چادر هستند، باید یک چادر به آموزش و پرورش اختصاص داشته و با تقسیم کار، کلاس درس تشکیل شود.

وی افزود: هر چند ممکن است آن کلاسی که در چادر تشکیل می‌شود، کیفیت کلاس درس مدرسه را نداشته باشد، اما هنگامی که معلم در کنار دانش‌آموزان است، آنها احساس آرامش می‌کنند و از این منظر حضور معلم، دبیر و اساتید در کنار مردم بسیار حائز اهمیت است.

روحانی با تأکید بر اینکه باید به دانش‌آموزان مهارت لازم برای مواجهه با اینگونه حوادث را بیاموزیم تا بدانند چه کاری باید انجام دهند، ‌ گفت: ‌ دارا بودن مهارت در موقع حادثه و آشنایی نوجوانان و جوانان با حوادث غیرمترقبه کشور، می‌تواند درد و غم را در اینگونه مواقع کم کند.

رئیس جمهور با اشاره به ضرورت مهارت‌آموزی به دانش‌آموزان برای داشتن کار و شغل مناسب و مشکلاتی که فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها برای داشتن شغل مناسب دارند، گفت: حتما اینگونه نیست که هرکس دوران مدرسه خود را تمام کرده و دیپلم می‌گیرد، باید کنکور داده و به دانشگاه برود؛ در هیچ کجای دنیا اینگونه نیست.

روحانی افزود: حتما اینطور نیست که هر کس از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شود، باید کارمند یک دستگاه و یا اداره شود و یا به دنبال آن باشد که در مقاطع بالاتر باید تحصیل کند؛ امروز در دانشگاه‌های بزرگ اروپا افرادی که در مقطع دکتری تحصیل می‌کنند به تعداد انگشتان دست هستند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه باید در هر مقطعی به نیازمندی جامعه نگاه کنیم و براساس آن در بخش‌های مختلف مهارت‌های گوناگون را آموزش دهیم، گفت: باید به نسل جوان خود ضمن اینکه مهارت می‌آموزیم، یاد بدهیم که تنها راه زندگی و اشتغال، استخدام دولتی نیست و بسیاری از کارها و تلاش‌های دیگر وجود دارد که می‌توانند براساس علائق خود، آنها را با مهارت انجام دهند.

روحانی با اشاره به اینکه البته باید همه را در ابتدا به تحصیل و درس خواندن تشویق کنیم، گفت: باید در آموزش مهارت به دانش‌آموزان اهتمام داشته باشیم و همه دستگاه‌های مسئول مانند وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پا به میدان بگذارند.

رئیس جمهور افزود: باید در پایان دوره دبیرستان به گونه‌ای تلاش کرده باشیم که افرادی به جامعه وارد شوند که هم مدرک داشته و هم دارای مهارت باشند.

روحانی با تأکید بر اینکه آموزش مهارت‌های شغلی و کاری براساس علائق و ذوق دانش‌آموزان یک ضرورت است، گفت: مدارس باید براساس مهارت‌آموزی متحول شوند.

رئیس جمهور با اشاره به نحوه تعلیم و تربیت کنونی در کشور، گفت: آموزش و پرورش برای نسل ما به این گونه بود که کتاب را از ابتدا شروع کنیم، تا آخر فصل تدریس شود و سپس از دانش‌آموزان در پایان سال تحصیلی امتحان به عمل آید که این سیستم بسیار قدیمی بوده و در دنیا اینگونه عمل نمی‌شود و متأسفانه در دانشگاه‌ها نیز همین سیستم ادامه دارد.

روحانی با تأکید بر اینکه همه دانش آموزان باید صاحب نظر باشند و نقد کنند، افزود: مسیر آموزش نیاز به اصلاح در آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها دارد و مدل‌های آموزشی در جهان شرق و غرب به اینگونه است که دانش‌آموزان باید وارد بحث شوند، نقد کنند، مقاله بنویسند، کنفرانس دهند و ضمن تبیین و تحلیل مسایل، کتاب‌های متعدد را نیز مطالعه کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر سیستم نمره‌دهی بر مبنای برگه امتحانی باشد، مشکلات فراوانی بوجود می‌آید و آموزش و پرورش باید در این زمینه ورود کند و از شما تقاضا دارم که در این زمینه تلاش بیشتری به عمل آورید، گفت: بسیار مهم است که وقتی فردی از دبیرستان فارغ‌التحصیل می‌شود با چه ظرفیت و بهره‌ای وارد جامعه می‌شود و تا چه اندازه مهارت دارد.

روحانی ادامه داد: وقتی دانش‌آموز در مدارس و دبیرستان‌ها زبان خارجی یاد می‌گیرد آیا قادر است به اندازه دو دقیقه و دو جمله به این زبان‌ها صحبت کند و باید پرسید که این چه سبک تعلیم و تربیت است که از ابتدا با گرامر یا خواندن متون شروع می‌کنند.

رئیس جمهور با طرح این پرسش که آیا مادر برای آموزش زبان به فرزند با گرامر شروع می‌کند، تأکید کرد: زبان از لسان و حرف زدن شروع می‌شود و فرد ابتدا باید خوب یاد بگیرد سخن بگوید و سپس گرامر را به سادگی یاد خواهد گرفت.

روحانی با تأکید بر اینکه نحوه آموزش در کشور باید متحول شود و ضرورت این مهم آن است که توسط مدیران و معلمان ماهر صورت پذیرد، تصریح کرد: ما به تحولی نوین با توجه به سال رونق تولید و مهارت نیاز داریم.

رئیس جمهور بر ضرورت آمادگی دانش‌آموزان برای شناخت تحولات اجتماعی و سیاسی جامعه و جهان، تأکید کرد و گفت: در جامعه ایران و سایر کشورها تحولات فراوانی صورت می‌پذیرد و فرزندان جامعه ما باید روحیه و شناخت لازم را راجع به تحولات روز جامعه و جهان داشته باشند و این از وظایف معلمان عزیز کشور است.

روحانی خطاب به مدیران و معلمان سراسر کشور گفت: دانش‌آموزان باید با موضوع تحریم‌های خارجی به خوبی آگاه باشند و الان جمعیت ۹۰۰ هزار نفری با ۱۴ میلیون امانت در اختیار شماست و اگر دانش‌آموزان موضوعی را به خوبی بفهمند می‌توانند بر خانواده‌های خود نیز تأثیرگذار باشند.

رئیس جمهور با اشاره به تاریخچه وضع تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: معنای نخست تحریم‌ها این بود که کشورهای قلدر جهان اینگونه در اذهان جامعه بشری تبلیغ کردند که ایران کشوری خطرناک و دنبال ساخت بمب اتمی است و پس از دستیابی به این بمب برخی کشورها را با خاک یکسان خواهد کرد و باید مراقب ایران باشیم.

روحانی با بیان اینکه این موضوع از ایران‌هراسی و انقلاب‌هراسی نشأت می‌گرفت که ایران مجموعه‌ای خطرناک برای جامعه جهانی است، ادامه داد: سپس پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت رفت و بدترین قطعنامه این شورا علیه ایران تصویب شد و تا مرز جنگ پیش رفتیم.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه از ابتدای دولت یازدهم سخن ما با مردم این بود که امکان دارد هم فناوری اتمی داشته باشیم و هم دنیا به ما اعتماد کند که برای آنها خطر نیستیم، گفت: ما با این شعار که سانتریفیوژ باید بچرخد و اقتصاد نیز بچرخد پا به عرصه انتخابات گذاشتیم و یکی از دلایل رأی مردم این بود که ان شاء الله این دولت می‌تواند با زبان دیپلماتیک، منطق و استدلال دنیا را از این تصمیم غلط بازگرداند و شرایط را عادی نماید.

روحانی با اشاره به اینکه در صد روز ابتدایی دولت یازدهم توانستیم توافق موقت معروف به ژنو را امضاء نماییم و بخشی از پول‌های بلوکه شده آزاد شد، خاطرنشان کرد: ماهی ۷۰۰ میلیون دلار آزاد می‌شد و بانک مرکزی به دنبال آن بود که قیمت ارز بالا رود، اما جامعه نرخ ارز را پایین می‌آورد و رئیس بانک مرکزی ناتوان از این مهم بود و در آن دوران امید و دلار وارد کشور می‌شد و همه منابع آزاد می‌گشت.

رئیس جمهور سپس به روند امضاء توافق دائم با ۶ قدرت جهانی در سال ۹۳ اشاره و تأکید کرد: رژیم صهیونیستی و عربستان در آن سال تلاش می‌کردند تا توافق دائم را به عقب بیندازند و تقریبا تا ۷ ماه رسیدن به این توافق عقب افتاد و وارد مرحله و بحث‌های پیچیده‌ای تا زمان رسیدن به توافق هسته‌ای در رمضان سال ۹۴ شدیم.

روحانی با بیان اینکه مخالفین و تندروهای آمریکایی و همچنین رژیم صهیونیستی و عربستان اجازه نمی‌دادند این توافق اجرایی شود، اما با وجود مشکلات فراوان در ۲۶ دی‌ماه ۹۴ توافق هسته‌ای با ۶ کشور دنیا اجرایی شد، گفت: بسیاری می‌گفتند که این توافق تضمینی ندارد و ما اعلام کردیم با بردن این توافق هسته‌ای به شورای امنیت سازمان ملل، آن را به صورت یک قطعنامه الزامی می‌کنیم تا جایی که برخی در داخل به ما می‌گفتند شما نسبت به کشورهای غربی ساده عمل می‌کنید.

رئیس جمهور افزود: اما ۵ روز بعد در شورای امنیت سازمان ملل با یک قطعنامه توافق هسته‌ای را الزامی کردیم و این بدان معنا بود که همه دنیا امضاء کرده‌اند و وقتی برخی افراد غیردقیق اینگونه می‌گفتند که دولت تضمین‌های لازم را نگرفته است، ما بزرگترین تضمین‌ها را گرفتیم و جامعه جهانی تأیید کرد.

روحانی با تأکید بر اینکه بعد از عملیاتی شدن توافق هسته‌ای، تحولاتی در کشور ایجاد شد و فروش نفت یک میلیون بشکه در روز اضافه شد و توانستیم بازار نفت را تسخیر کنیم، تصریح کرد: شرکت‌های خارجی برای حضور در ایران به کشور هجوم می‌آوردند تا جایی که در هتل‌ها جا برای اقامت آنها نبود و همه صف بسته بودند و در حدود ۱۰۰ میلیارد دلار اعتبار را بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ جهان نسبت به ایران تعهد کردند که این مقدار می‌توانست تولید و توسعه کشور را متحول نماید.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه پس از این امر تندروهای آمریکایی، عربستان و رژیم صهیونیستی با عصبانیت شروع به اقداماتی علیه توافق هسته‌ای کردند و به آمریکا اینگونه می‌گفتند که چه بلایی بر سر شما آمده است، ادامه داد: آنها اینگونه القاء می‌کردند که برنامه هسته‌ای در نطنز و فردو و همچنین کار سانتریفیوژها و تحقیق و توسعه هسته‌ای ادامه دارد و می‌گفتند آمریکا بدترین توافق هسته‌ای را با جمهوری اسلامی ایران امضاء کرده است.

روحانی با بیان اینکه این جماعتی که الان در آمریکا بر سر کار هستند با پول تبلیغات و انتخاباتی تندروهای نژادپرست‌ها، صهیونیست‌ها و عربستان اقدامات خود را انجام می‌دهند، اظهار داشت: پس از پیروزی در انتخابات اعلام کردند که از این توافق خارج می‌شوند چرا که دارای ۳ نقص است، اولا برنامه موشکی ایران آزاد شده است، ثانیا طی چند سال فعالیت هسته‌ای ایران به طور کامل آزاد می‌شود و در نهایت اینکه فعالیت‌های منطقه‌ای ایران در این توافق هسته‌ای بحث نشده است!

رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکایی‌ها برای خروج اروپا و چین و روسیه تا ۶ ماه مشغول فعالیت و رایزنی بودند، اما در نهایت به تنهایی از برجام خارج شدند، تأکید کرد: آنها مجبور شدند تحریم‌های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی ایران وضع کنند اما دولت‌های جهان با آمریکا همراهی نکردند ولی متأسفانه شرکت‌های خارجی در برابر آمریکا به دلیل منافع و شراکت با این کشور تسلیم شدند و این شرایط در کشور تحمیل شد.

روحانی با بیان اینکه ما امروز با دولتی در آمریکا روبرو هستیم که عهد خود را زیر پا می‌گذارد و برخلاف همه مقررات بین‌المللی به شرکت‌ها و بانک‌های جهان فشار می‌آورد که نفت را نخرند و خریداران نفت را تهدید می‌کند، تأکید کرد: هدف نهایی آمریکا این است که جمهوری اسلامی ایران با عظمت، مستقل و تأثیرگذار در منطقه و جهان نباشد و چنین ایرانی برای آمریکا غیرقابل تحمل است و آنها به دنبال ایرانی شبیه ۴۰ سال قبل هستند و حاضر به کمک به ایران به شرط تسلیم کشورمان هستند.

وی با تأکید بر اینکه اساس انقلاب اسلامی، استقلال بود و کشور نه با فشار خارجی بلکه با رأی مردم و انتخابات اداره می‌شود، تصریح کرد: آمریکا برای رسیدن به اهداف نامشروع خود می‌خواهد از میزان ارز ما بکاهد و برای رسیدن به این مهم باید نیاز به ارز کاهش یابد و در غیراین صورت بر نرخ آن افزوده خواهد شد. همچنین آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که تعاملات ارزی ما را دچار مشکل کنند که این نرخ ارز در سایر اقلام نیز تأثیرگذار است و ما باید درآمد ارزی خود را اضافه کنیم و در عین حال مخارج ارزی را کاهش دهیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه عدم واردات گندم به معنای کاهش هزینه‌های ارزی است، ‌گفت: در حال حاضر برای ۴ سال است که در گندم خودکفا شده‌ایم، این در حالی است که پیشتر در مقطعی ۶ میلیون تن گندم وارد می‌کردیم.

روحانی با اشاره به واردات ۱۲ میلیون لیتر گازوئیل و ۶ میلیون لیتر بنزین در مقطعی در کشور، گفت: امروز در گازوئیل به جمع صادرکنندگان پیوسته‌ایم و در تولید بنزین به خودکفایی رسیده‌ایم و با صرفه‌جویی مردم تبدیل به صادرکننده این محصول نیز خواهیم شد و این به معنای صرفه‌جویی در ارز است.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه از سوی دیگر باید درآمد ارزی افزایش یابد و در سال گذشته نزدیک به ۴۳ میلیون دلار درآمد ارزی غیرنفتی و تقریبا شبیه به همین مقدار درآمد ارزی نفتی داشتیم، گفت: آنها به دنبال پایین آمدن این دو نرخ هستند و باید با فروش نفت و افزایش تولیدات و صادرات در برابر توطئه‌های آمریکا برای جلوگیری از فروش نفت بایستیم.

روحانی همچنین با تأکید بر اینکه آمریکا برای زمین زدن جمهوری اسلامی ایران به دنبال اختلاف‌افکنی و چنددستگی در کشور است تا با هم بجنگیم و علیه هم پرونده‌سازی نماییم، تصریح کرد: الان مقداری وضع در این حوزه در کشور بهتر شده اما تا نقطه مطلوب فاصله داریم و متأسفانه برخی باور ندارند که ما در جنگ سیاسی، اقتصادی و روانی با آمریکا هستیم و همه باید به این باور برسیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: شما معلمان و استادان وظیفه بزرگی در این موضوع بر دوش دارید و البته شما نیز بر سر ما منت دارید و فحاشی‌های داخلی نباید خریدار داشته باشد و آمریکایی‌ها باید بدانند که از این طریق نمی‌توانند به ما آسیبی برسانند.

روحانی با بیان اینکه راهی جز امید به آینده و اتحاد نداریم، تأکید کرد: جنگ امروز با آمریکا جنگ در امید است که می‌خواهند امید ما را بشکنند و ما باید امید آنها را بشکنیم. آنها می‌خواهند امید را از ما بگیرند و ما باید با این حربه آمریکایی‌ها مقابله کنیم و من از آینده نظام، کشور و جوانان کاملا مطمئن هستم.

رئیس جمهور ادامه داد: اگر آموزش و پرورش، تولید، مهارت، وحدت و امید را در جامعه بالا ببرد، قطعا پیروز هستیم و البته در هر جنگی زحمت، زخمی و شهید وجود دارد؛ ما آغازگر جنگ نبودیم، اما ایستادگی می‌کنیم و مطمئن هستیم در جنگ امید، پیروز میدان هستیم.

در این مراسم با حضور رئیس جمهور از ۶ عنوان کتاب با موضوع «تاریخچه ایجاد مراکز تربیت معلم به روایت اسناد و مدارک» رونمایی شد.

کد خبر ۴۳۹۲۴۱

خواندن خبر در سایت منبع

لاریجانی: عدم فروش نفت ایران به صحنه جهانی فشار وارد می‌کند

انتخابخبرگزاری انتخاب
لاریجانی: عدم فروش نفت ایران به صحنه جهانی فشار وارد می‌کند
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عدم فروش نفت ایران به صحنه جهانی فشار وارد می‌کند، گفت: اطلاع داریم عربستان و امارات ظرفیت فروش نفت بیشتر را ندارند، اگر این ظرفیت را داشتند فروش خود را افزایش می‌دادند.
لاریجانی: عدم فروش نفت ایران به صحنه جهانی فشار وارد می‌کند - 0

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عدم فروش نفت ایران به صحنه جهانی فشار وارد می‌کند، گفت: اطلاع داریم عربستان و امارات ظرفیت فروش نفت بیشتر را ندارند، اگر این ظرفیت را داشتند فروش خود را افزایش می‌دادند.

به گزارش خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در چهاردهمین کنگره انجمن جغرافیایی ایران که امروز (شنبه ۱۴ اردیبهشت) در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، اظهار داشت: اینکه دانشمندان این علم تحت عنوان انجمن جغرافیا کنار یکدیگر جمع می‌شوند، کار پسندیده‌ای است، این انجمن‌ها، ظرفیت و نهاد محققانه مدنی هستند که با دردمندی در حوزه‌های کاری خود مسیر را فراهم می‌کنند.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه تاکنون از ظرفیت انجمن‌های علمی به خوبی استفاده نشده است، تصریح کرد: در قانون برنامه، زمینه‌ای برای همکاری با انجمن‌های علمی فراهم شده و در شرایط فعلی نیاز بیشتری به این همکاری وجود دارد، خود انجمن‌ها اگر طراحی مناسبی را با سازوکار کشور در نظر بگیرند، می‌توانند عملکرد بهتری داشته باشند.

لاریجانی با اشاره به اینکه موضوع همکاری انجمن‌های علمی با بخش‌های صنعت و کشاورزی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، ادامه داد: دفتر ارتباط با صنعت در دانشگاه‌ها در ابتدای انقلاب ایجاد شد، اما جانی نگرفت و راه دیگری را دنبال کرد، درصدی از بودجه کشور به تحقیقات اختصاص داده شده، اما تحقیقات به سمت نیازهای کشور حرکت نکرد.

وی با تاکید بر اینکه در شرایطی قرار داریم که بخش‌های تولیدی کشور اضطرارا به انجمن‌های علمی نیاز دارند، درخواست می‌کنیم که دانشگاه‌ها زمینه این همکاری‌ها را فراهم کنند، زیرا می‌تواند از نظر اقتصاد مالی، دانشگاه‌ها را تامین کند، عنوان کرد: مجلس آمادگی همکاری در فراهم کردن شرایط ارتباط انجمن‌های علمی با بخش‌های تولیدی کشور را دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از کمیسیون‌های مجلس خواسته شده که در بررسی طرح‌ها و لوایح، نظر انجمن‌های علمی را کسب کنند، گفت: می‌توان پایه‌های قانونی همکاری‌های انجمن‌ها را مستحکم‌تر کرد.

لاریجانی با اشاره به اینکه در قوانین برنامه بر روی آمایش سرزمینی تاکید شده است، ادامه داد: حتما به این سند بالادستی نیاز داریم که بخش زیادی از آن مربوط به حوزه جغرافیا است. آقای کامران به عنوان رئیس انجمن پیگیری‌های لازم را در این زمینه داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه دفاع، توسعه اجتماعی و فرهنگی کشور، موضوع جغرافیا اهمیت بسیار زیادی دارد که باید از بخش‌های انجمن جغرافیایی کشور استفاده کرد، بیان کرد: در دوره‌های مختلف دانشگاه و مدرسه باید جذابیت رشته جغرافیا را افزایش دهند، زیرا جغرافیا با زندگی مردم ملموس است؛ آموزش حسی و تست زنی به خلاقیت دانشجویان لطمه وارد می‌کند، متاسفم که در مقطع دکترا نیز تست زنی آغاز شده است.

لاریجانی با اشاره به اینکه ارائه برخی محفوظات به دانشجویان موجب خلاقیت نمی‌شود، تصریح کرد: تحقیق کردن از خلاقیت‌ها ظهور می‌کند، دکارت نقل می‌کند که «هیچ کتابی را نخواندم مگر اینکه فکر کنم در صفحه بعدی چه می‌خواهد بگوید»، انسان برجسته اینگونه رشد می‌کند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با تاکید بر اینکه نظام جذب دانشجو، روش‌ها و نمونه‌های زیادی دارد، عنوان کرد: حالت‌های شیادانه‌ای در کشور ایجاد شده که استعدادها را کور می‌کند، باید متولوژی کار در زمینه آموزش، تغییر و مبدع متفکر را تربیت کنیم. محفوظات با وجود امکانات تکنولوژی، جایی ندارد.

وی با بیان اینکه آمایش سرزمینی در کشور سابقه طولانی دارد و در حال رسیدن به نقاط مثبتی هستیم، تصریح کرد: اگر در زمینه کشاورزی نتوانیم در تولید محصولات اصلی روی پای خود بایستیم، دچار مشکل می‌شویم. درست استفاده کردن از آب اهمیت دارد و منابعی برای آبیاری نوین و تحت فشار در نظر گرفته شده است. به منظور اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری از صندوق توسعه ملی، منابعی دریافت شده، به دلیل اهمیت موضوع آب در سال جاری نیز با توجه به شرایط کشور از صندوق توسعه ملی منابعی برداشت شده است.

لاریجانی با اشاره به اینکه ممکن است کشور و جامعه‌ای اهداف متعالی را در نظر بگیرند، اما اگر از اقتصاد سالم بهره نبرد، نمی‌تواند به اهداف تعیین شده خود دست یابد، از نظر شهید مطهری اقتصاد سالم باید پویا باشد تا بتواند روی پای خود بایستد، ادامه داد: همه کشورها با وجود متفاوت بودن سرعت ثروت زایی، بخش کشاورزی را مورد توجه قرار می‌دهند.

وی افزود: اینکه روستاهای ما بتوانند از ظرفیت اقتصادی بهره ببرند، در میان اولویت‌ها قرار دارد و این بخشی از استقلال ما است. موضوع جغرافیا، ارتباط وسیعی با سیاست و حوزه ژئوپولتیک دارد. در شرایط فعلی، جنجالی که در کشور لیبی به راه افتاده به دلیل نفت و جغرافیای این کشور است. در ونزوئلا نیز شرایط مشابهی وجود دارد، این کشور از معدود مناطق نفت خیزی است که در اختیار آمریکایی‌ها نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مسئله نفت و سرزمین برای آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها بسیار مهم است، عنوان کرد: در زمینه تحریم ایران فشار زیادی وارد می‌کنند و در این خصوص گاهی از موضوعات اتمی و حقوق بشر مسائلی مطرح می‌شود اما مسئله اصلی آنها در تحریم ایران نفت است، قبل از حمله علیه عراق در زمینه وضعیت نفت این کشور تحقیقات و برنامه ریزی داشتند اما نتوانستند به تمامی اهداف خود برسند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در زمینه جلوگیری از فروش نفت ایران نیز مجبور به اجرای عملیات روانی هستند و به خوبی می‌دانند عدم فروش نفت ایران به صحنه جهانی نفت فشار وارد می‌کند، ادامه داد: اطلاع داریم عربستان و امارات ظرفیت فروش نفت بیشتر را ندارند، اگر این ظرفیت را داشتند فروش خود را افزایش می‌دادند، آمریکایی‌ها در این عملیات روانی نیز موفق نمی‌شوند و کمبود نفت رخ می‌دهد.

رئیس قوه مقننه در پایان، خاطرنشان کرد: مسئله جغرافیا و توجه به مختصات آن ارتباط با یک بخش ندارد و همه درگیر این موضوع هستند و باید به آن توجه زیادی شود.

خواندن خبر در سایت منبع

پشت پرده تصمیم ترامپ برای به صفر رساندن صادران نفت ایران

مهرخبرگزاری مهر
پشت پرده تصمیم ترامپ برای به صفر رساندن صادران نفت ایران
تصمیم غیرمنتظره ترامپ برای ممنوعیت تمام صادرات نفت ایران و خاتمه دادن به معافیت‌های ۸ کشور، پس از این اتخاذ شد که مشاوران اقتصادی و امنیتی تندرو، وحشت ترامپ از جهش قیمت نفت را کاهش دادند.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، طبق گفته ۳ منبع آگاه، تصمیم غیرمنتظره رئیس‌جمهور ترامپ برای ممنوعیت تمام صادرات نفت ایران پس از ۱ می و خاتمه دادن به معافیت‌های ۸ کشور، پس از این اتخاذ شد که مشاوران اقتصادی و امنیتی تندرو، وحشت ترامپ از جهش قیمت نفت را کاهش دادند.

این تصمیم غیرمنتظره که برای تحت فشار دادن بیش از پیش تهران از لحاظ مالی، اتخاذ شد، تنها چند روز بیانیه ۲۲ آوریل نهایی شده بود. این به این نکته تاکید دارد که تأثیرگذاری تندروهای انجمن امنیت ملی ترامپ، افزایش یافته است، انجمنی که طبق گفته ۲ منبع آگاه بیشتر از همه از این تصمیم دفاع کرده است. آنها ماه‌ها بود که خواهان تشدید تحریم‌ها بودند و با اعتراض مقامات وزارت خارجه روبرو می‌شدند. مقامات وزارت خارجه خواهان این بودند که به برخی از شرکا و متحدان آمریکا برای ادامه واردات نفت از ایران، مجوز داده شود.

یکی از مقامات ارشد دولتی به رویترز گفت: هیچکس تا به حال سعی نکرده بود که این صادرات را کاملا به صفر برساند. او اضافه کرد: اجرایی کردن یک توافق نظر بین نهادهای دولتی به کار زیادی نیازمند است.

رئیس‌جمهور ترامپ از همان زمانی که در نوامبر گذشته، برای اولین بار پس از ۲۰۱۵، تحریم‌های ضد ایرانی را وضع کرد، علاقه‌مند بود صادرات نفت ایران را متوقف کند. اما او در ابتدا از یک راهکار با روندی کندتر استفاده کرد و به متحدان و شرکای تجاری خود، نظیر چین، هند و ترکیه، برای واردات نفت از ایران معافیت داد.

ایالات‌متحده در حال حاضر از طریق تحریم‌هایی که بر صادرات نفت ایران و ونزوئلا وضع کرده است، روزانه حدود ۲ میلیون بشکه نفت را روزانه از دسترس بازارهای جهانی دور کرده است. اما واشنگتن امیدوار است جهش تولید نفت آمریکا که حالا در سطح ۱۲ میلیون بشکه در روز قرار دارد، بتواند جوابگوی عرضه بازارهای جهانی نفت باشد و قیمت‌ها را پایین نگاه دارد.

به گفته منابع آگاه، در آخر هفته ۲۰ آوریل، پیش از پایان مهلت معافیت‌های داده شده به ۸ کشور برای واردات نفت از ایران، در اول ماه می، اقتصاددانان و مشاوران امنیتی ارشد ترامپ را قانع کردند که باید صادرات نفت ایران را به طور کامل متوقف کند.

به گفته ۲ منبع آگاه، انجمن امنیت ملی در پایان دادن به برنامه معافیت‌ها نقشی کلیدی داشت. به ویژه ریچارد گلدبرگ، عضو جدیدی از دولت ترامپ، که سابقه‌ای طولانی در طرفداری از تقابل با ایران داشت، حضوری پررنگ در بحث‌های مربوطه داشت. یکی از منابع آگاه وجود او را بسیار مفید دانسته است.

مشاور امنیت ملی آمریکا، جان بولتون، در ماه ژانویه گلدبرگ را به انجمن امنیت ملی (ان‌اس‌سی) افزود.

پیش از این، گلدبرگ مشاوری در اتاق فکر مؤسسه دفاع از دموکراسی‌ها (اف‌دی‌دی)، به رهبری مارک دوبوویتز، بود که از زمان دور قبلی تحریم‌های ضدایرانی تحت دولت اوباما، پیشتاز فشار بر ایران بوده است.

در سال ۲۰۱۲، گلدبرگ مشاور مارک کیرک، سناتور جمهوری‌خواه، بود و تحت تحریم‌های دولت اوباما قانونی را به تصویب رساند که دسترسی ایران به سیستم پیام‌رسان مالی (سوئیفت) را قطع کرد.

به گفته یکی از مقامات بلندپایه دولت، مشاوران اقتصادی کاخ سفید، کوین هاست و لری کودلاو هم خواهان پایان معافیت‌ها بودند.

ترامپ این مساله را با بولتون، وزیر خزانه‌داری، استیون منوچین و وزیر انرژی، ریک پری و همچنین وزیر خارجه، مایک پومپئو، مطرح کرد.

درحالی که بولتون و پری طرفدار خاتمه دادن به معافیت‌ها بودند، برخی در وزارت خارجه پومپئو، در مورد احتمال افزایش قیمت‌های نفت نگران بودند. این طور که منابع آگاه می‌گویند در نهایت، آنها هم مخالفت‌های خود را کنار گذاشتند و از سیاست خصمانه‌تر در برابر ایران حمایت کردند.

منابع می‌گویند در همین زمان وزارت خارجه آمریکا درگیر مذاکره با ۵ کشور از ۸ کشوری بود که برای واردات نفت از ایران معافیت دریافت کرده بودند؛ چین، هند، کره‌جنوبی، ژاپن و ترکیه.

تصمیم ناگهانی آمریکا چندین متحد این کشور و خریداران نفت ایران را غافل‌گیر کرد. وزارت خارجه چین رسما به این اقدام آمریکا اعتراض کرد.

دیپلمات‌های دو واردکننده بزرگ نفت خام از ایران به رویترز گفتند که تا چند روز قبل از اعلام تصمیم جدید آمریکا، مذاکرات مربوط به تجدید تحریم‌ها ادامه داشته است. این به معنای آن است که وزارت کشور وقت کمی داشته است که به شرکای خود را در این مورد آگاه کند.

پس از اعلام این تصمیم، قیمت‌های نفت تا بالاترین میزان ۶ ماهه بالا رفتند اما از آن موقع به بعد افت کردند.

ترامپ از مدت‌ها قبل در مورد اینکه افزایش قیمت‌های نفت به اقتصاد آمریکا ضربه بزند و قیمت بنزین خرده‌فروشی‌ها را بالا ببرد، مضطرب بود و در آخرین توییت خود قبل از تصمیم در مورد عدم تمدید معافیت‌ها، گفته بود که بازارهای نفت شکننده هستند. او از اعضای اوپک خواسته بود که برای جبران کاهش صادرات نفت ایران و ونزوئلا، تولید نفت خود را افزایش دهند.

یکی از مقامات ارشد دولت گفت که ترامپ اخیرا در مورد قیمت‌های نفت با رهبران سعودی و اماراتی گفتگو کرده است و تضمین‌هایی دریافت کرده است که این دو تولیدکننده نفت تأمین عرضه کافی بازارهای جهان را با اطمینان فراهم خواهند کرد.

مقامات وزارت خارجه می‌گویند برعکس دولت اوباما که در کل مدت تحریم‌های خود معافیت‌هایی برای واردات نفت از ایران داده بود، در دولت ترامپ از ابتدا قصد بر این بوده است که صادرات نفتایران به صفر برسد، اما زمان‌بندی این کار، قبل از زمان حاضر، هرگز مناسب نبوده است.

فرانک فانون، دستیار منابع انرژی وزیر خارجه آمریکا، می‌گوید: ما این کار را به علت شرایط کنونی بازار و عزم کامل سایر تولیدکنندگان انجام می‌دهیم. ما فکر می‌کنیم این زمان مناسبی است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

لحظاتی از بازی کردن شهید سردار سلیمانی با یک نوزاد (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فیلم | جدیدترین تصاویر از حمله موشکی به عین الاسد | از حمله داعش به مجلس تا عملیات شهید سلیمانی

همشهریهمشهری1 روز قبل

فیلم/ سوخت حقیقی موشک‌ها علیه آمریکا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل

واکنش عراقچی به لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی در آسیا +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

ملت مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «آن فریب‌خوردگانی که یک روزی فریاد زدند «نه غزه، نه لبنان»، آن‌ها نه فقط جانشان را فدای ایران نکردند، حتی حاضر نشدند راحتی خودشان و منافع خودشان را هم در راه کشور فدا کنند؛ آن کسانی که جانش را فدای ایران کردند باز همین شهید سلیمانی‌ها بودند؛ این‌ها بودند که در زمانی که نیاز به دفاع از کشور بود، جان خودشان را کف دست گرفتند و به میدان جنگ رفتند از کشور دفاع کردند، از ایران دفاع کردند؛ این‌ها هستند که می‌توانند ادعا بکنند که دفاع می‌کنند از امنیت کشور، از امنیت ملت؛ همین فداکاری و اخلاص این‌ها است که در همه‌ی مراحل، این جور بوده.» ۱۳۹۸/۱۰/۲۷پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR براساس این بخش از خطبه‌های رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه تهران، نماهنگ «ملت مقاومت» را منتشر کرد.

دلیل استعفای ناگهانی نخست وزیر روسیه چه بود؟

همشهریهمشهری1 روز قبل

اخبار بیشتر