برجام درچه مرحله‌ای است؟ + واکنش‌ کشورها به موضوع برجام
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

برجام درچه مرحله‌ای است؟ + واکنش‌ کشورها به موضوع برجام

سفیر اتریش: تحریم‌های ثانویه آمریکا را قابل قبول نمی‌دانیم؛ در برجام حق را به ایران می‌دهیم

تسنیمخبرگزاری تسنیم
سفیر اتریش: تحریم‌های ثانویه آمریکا را قابل قبول نمی‌دانیم؛ در برجام حق را به ایران می‌دهیم
سفیر اتریش در ایران گفت: شرایط ایران به ویژه بحث برجام را درک می‌کنیم و این حق را به ایران را می‌دهیم که انتقاد کاملا به حقی داشته باشد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، به‌‌نقل از روابط‌عمومی اتاق بازرگانی فارس، اشتفان شلتس در دیدار با هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس در این اتاق با اشاره به بحث برجام اظهار داشت: شرایط ایران به ویژه بحث برجام را درک می‌کنیم و این حق را به ایران را می‌دهیم که انتقاد کاملا به حقی داشته باشد و این حرکت امروز ما در استان فارس برای ایجاد گفت‌وگو و بخشی از تلاش‌های اتریش برای ادامه برقراری برجام است.

وی با بیان اینکه این رفتار اتریش یک راهبرد دو بخشی به حساب می‌آید، افزود: ما در این سفارتخانه همراه با رایزن اقتصادی سفارت با آگاهی از شرایط موجود بین‌المللی ایران و سختی اجرای برخی زمینه‌های همکاری به استان‌های مختلف ایران سفر کرده و حوزه‌های مشترک و مورد علاقه دو طرف را شناسایی می‌کنیم.

شلتس بیان کرد: با این اقدام به دنبال مهیا کردن شرایط لازم برای گسترش روابط در ابعاد مختلف از جمله اقتصادی با ایران هستیم تا به محض ایجاد چهارچوب جدید در ارتباط بین‌المللی برای ایران جنبه عملیاتی به همکاری‌ها داده شود.

سفیر اتریش در ایران اضافه کرد: اقتصاد اتریش بازار آزاد است و بیش از نیمی از درآمد اتریش از طریق صادرات و تعاملات خارجی تامین می‌شود و کشور اتریش بازیگر پویا در اقتصاد جهانی است.

وی ادامه داد: آنچه دنیا دارد در حال حاضر می‌بیند مقاومت بزرگ مردم ایران در مقاطع مختلف است که توانسته بحران‌ها را پشت سر بگذارد.

شلتس عنوان کرد: نکته مهم برای ما این است که همه با هم تحریم‌های ثانویه امریکا را رد می‌کنیم و آن را قابل قبول نمی‌دانیم اما شرایط موجود بر جهان حاکم است و همه جهان در این شرایط قرار دارند.

وی تصریح کرد: ما در این سفارتخانه ۹ حوزه مشخص همکاری راهبردی را با استان‌های مختلف ایران مشخص کردیم و در حوزه راهبردهای بلند مدت برنامه‌ریزی کردیم که از جمله می‌توان به تامین مالی پروژه‌های نور و انرژی‌های تجدیدپذیر، خودروسازان، امداد و نجات شهری در زمان بحران اشاره کرد که برای هر کدام از این‌ها الگوهای همکاری تهیه شده که بخش خصوصی دو کشور می‌توانند وارد همکاری‌ها جدی با هم شوند.

سفیر اتریش در ایران افزود: قبل از حضور در اتاق بازرگانی فارس با دیگر مسئولان شهر شیراز و استان فارس دیدار داشتیم و حوزه‌های مشترک گسترش تبادلات میان اتریش و استان فارس و شهر شیراز در ابعاد مختلف را مورد ارزیابی قرار دادیم.

شلتس اظهارداشت: طبق بررسی‌های اولیه ما در فارس در سه حوزه عمده برای مشارکت دو طرف کشور اتریش و استان فارس وجود دارد که از طریق آموزش و تقویت ظرفیت‌های دو طرف می‌توان از آن استفاده کرد و می‌تواند گام بلندی برای توسعه همکاری‌ها باشد که البته این حوزه‌ها مشمول تحریم‌ها نیست.

سفیر اتریش در ایران با بیان اینکه کشور اتریش هم اکنون دو پروژه بزرگ را در شیراز در حال اجرا دارد، گفت: نخستین پروژه تصفیه خانه بزرگ شهر شیراز است که با همکاری شهرداری شیراز در حال انجام است و به زودی فاز دوم این تصفیه خانه با حضور مقامات عالی دو کشور به بهره‌برداری می‌رسد و پروژه دوم ساخت بیمارستان نسل ۵ و فوق پیشرفته است که با همکاری دو طرفه احداث می‌شود.

شلتس بیان کرد: از زمینه‌های دیگری که کشور اتریش و استان فارس می‌توانند با همدیگر پروژه‌های قابل توجه اجرا کنند، پروژه حمل و نقل شهری است که مورد علاقه هر دو طرف است.

سفیر اتریش در ایران با بیان اینکه در بحث کشاورزی و آبیاری هم زمینه خوبی برای همکاری دو طرف فارس و کشور اتریش وجود دارد، عنوان کرد: مجموع شرکت‌های ایرانی و اتریشی با دید باز می‌توانند با هم همکاری خوبی داشته باشند و پروژه‌های بزرگی را اجرا کنند.

وی با توجه به کنسل شدن پرواز مستقیم اتریش به شیراز نیز اظهارداشت: بخش سیاست و دیپلماسی اتریش دارد تمام تلاشش را برای برقراری پرواز این کشور به ایران و شهرهای ایران می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

دولت با نقض تعهدات کشورهای طرف برجام مقابله کند/ با آمریکا تعارف نداریم

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
دولت با نقض تعهدات کشورهای طرف برجام مقابله کند/ با آمریکا تعارف نداریم
خبرگزاری میزان- رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مطالبه جدی ما در این شرایط از دولت این است که کاملاً بر اساس مفاد برجام عمل کند؛ یعنی در متن بر جام آمده است اگر کشوری به واسطه اقدامی که انجام می‌دهد، برجام را نقض کرد مستحق یکسری اقدامات است و باید مقابله شود.

دولت با نقض تعهدات کشورهای طرف برجام مقابله کند/ با آمریکا تعارف نداریم - 1

محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران گفت: ما در خصوص موضوع برجام توافقات تعریف شده‌ای را با طرف مقابلمان انجام دادیم. جمهوری اسلامی ایران در قالب بر جام تعهداتی را پذیرفت که عمدتا این موارد منتهی به محدودیت‌های هسته‌ای می‌شد.

وی با اشاره به تعهدات طرف غربی در برجام افزود: بر اساس این تعهدات باید تحریم‌های غیر قانونی اقتصادی علیه ایران مرتفع می‌شد بنابراین موضوع برجام یک سکه بود که یک روی آن تعهدات هسته‌ای ایران قرار داشت و روی دیگر آن برداشتن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران.

پورابراهیمی با بیان اینکه ایران در قالب برجام تماما به تعهدات خود عمل کرد، اظهار داشت: طرف مقابل هم باید به تعهدات خود عمل می‌کرد، اما نه تنها به تعهدات خود عمل نکرد که باعث شد سایر موارد مرتبط به فضای اجرایی کشور ما نیز تحت تاثیر قرار گیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه آ‌مریکایی‌ها در حال حاضر گام به گام تعهدات خود را نقض می‌کنند، تصریح کرد: مطالبه جدی ما در این شرایط از دولت این است که کاملا بر اساس مفاد برجام عمل کند؛ یعنی در متن بر جام آمده است اگر کشوری به واسطه اقدامی که انجام می‌دهد، برجام را نقض کرد مستحق یکسری اقدامات است و باید مقابله شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: دولت باید در مقابله با آمریکا و کشور‌هایی که ناقض برجام هستند کف انتظارات را در نظر گرفته و اجرای مفاد خود برجام را عملیاتی کند.

وی با بیان اینکه اظهارات اخیر رئیس جمهور و وزیر امور خارجه آمریکا اهر کدام به نوعی نقض مفاد برجام است، تاکید کرد: در متن برجام عنوان شده که اگر کشوری برجام را نقض کرد چه باید کرد. ایران باید با توجه به نقض برجام از سوی آمریکا و سایر کشورهای اروپایی اقدام عملیاتی خود را شروع کند، ما با آمریکایی‌ها تعارف نداریم.

پورابراهیمی تصریح کرد: ایران اگر به اندازه سر سوزنی از منافع خود کوتاه بیاید آن‌ها گام به گام جلو خواهند آمد.

خواندن خبر در سایت منبع

تلاش ترامپ برای خارج کردن ایران از «لاک برجام»

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
تلاش ترامپ برای خارج کردن ایران از «لاک برجام»
عقلانیت استراتژیک ایران که ریشه در هزاران سال سنت حکمرانی و تمدنی در این آب و خاک دارد، تا کنون در این شطرنج استراتژیک با آمریکای ترامپ، "صبر و مقاومت" را تجویز کرده است.
تلاش ترامپ برای خارج کردن ایران از «لاک برجام» - 0

عصرایران؛مجتبا قفقازی- این روزها دولت ایالات متحده آمریکا تقریبا هر آنچه در جنته دارد به کار گرفته است تا با انواع و اقسام فشارهای سیاسی، اقتصادی، دیپلماتیک و جنگ روانی و تبلیغاتی، ایران را در موقعیت دلخواه واشنگتن قرار دهد.

یک سال پیش در چنین روزهایی دونالد ترامپ با زدن یک امضا بر پای یک فرمان اجرایی حضور کشورش در توافق بین‌المللی "برجام" را لغو و از این توافق خارج شد.

پس از آن تاریخ، دولت ترامپ به طور مرتب با اعمال تحریم‌ها و جنگ روانی و تبلیغاتی گسترده علیه ایران کوشیده است مزایای برجام برای ایران را به هیچ نزدیک کند که در تازه‌ترین اقدامات از این دست، آمریکای ترامپ از تمدید ۳ معافیت هسته‌ای بر وفق برجام خودداری ورزیده و دوره تمدید دیگر معافیت‌های هسته‌ای ایران را نیز از ۶ ماه به 3 ماه کاهش داده است.

با وجودی که آمریکای ترامپ در ۱ سال گذشته در ایجاد فشارهای همه‌جانبه علیه ایران موفقیت‌های عمده‌ای نیز داشته است، اما ایران به رغم اینکه بارها تاکید کرده که برجام در حالت نیمه‌جان و در اتاق احیاست و طرف‌های اروپایی به تعهدات برجامی خود عمل نمی‌کنند، تا اینجای کار در داخل این توافق مانده است و از آن خروج نکرده است.

گویی برجام یک "لاک دفاعی" ایمن است که به ایران این امکان را می‌دهد در برابر فشارهای همه‌جانبه آمریکای ترامپ مقاومت کند و خطر جنگ را از منطقه دور نگه دارد.

درست است که در ۱ سال گذشته حلقه تحریم‌های یکجانبه آمریکا به دست و پای ایران روز به روز تنگ‌تر شده، اما دستکم از منظر سیاسی و دیپلماتیک این آمریکای ترامپ و چند دولت معدود همراه اوست که خروج این کشور از برجام و اعمال فشارهای حداکثری علیه ایران را تایید و مورد حمایت قرار داده‌اند و باقی دنیا تا اینجای کار در این منازعه حق را به ایران می‌دهند و از قرار گرفتن در کنار آمریکای ترامپ سر باز زده‌اند.

منظور از باقی دنیا نه شرکت‌های خصوصی و چند ملیتی است که پیش از زدن سوت آغاز تحریم‌های یکجانبه آمریکا بازار ایران را از بیم مجازات‌های اقتصادی آمریکا ترک کرده‌اند و طبیعی است که تنها با چراغ سبز دوباره آمریکا به بازار ایران بازخواهند گشت، بلکه منظور دولت‌های دنیاست که در این منازعه جانب حق را به ایران داده‌اند و مادامی که چنین باشد آمریکای ترامپ از هر گونه اجماع سازی برای پیشبرد بیشتر پروژه ایران‌ستیزی- ایران‌ستیزی یک یا چند گام جلوتر از پروژه ایران‌هراسی است- ناکام خواهد ماند و به نظر می‌رسد این همان هدفی است که ایران دنبال می‌کند.

درست است که این روزها برجام برای ایران نه آب دارد و نه نان و در ظاهر امر حتی با این تحریم‌های روز به روز نوشونده و پیش‌رونده هزینه‌های آن بیش از مزایای آن به نظر می‌رسد، اما همین برجام مانعی جدی برای آمریکای ترامپ هم است و مادامی که ایران و دیگر قدرت‌های امضا کننده این توافق در داخل آن بمانند، آمریکای ترامپ همچنان برای پیشبرد پروژه ایران‌ستیزانه خود با مشکلات جدی مواجه خواهد بود و یکی از دلایل اقدامات تحریک آمیز آمریکای ترامپ علیه برجام نیز در همین است؛ به بیان دیگر ترامپ می‌خواهد در نهایت با این اقدامات تحریک‌آمیز خود صبر ایران را به سرآورده و این کشور را از لاک برجام خارج کند و آن وقت در یک عرصه بازی شطرنج که کنترل تمامی ابعاد و زوایای آن در دست واشنگتن است، با ایران مواجهه کرده و کمر آن را به خاک بمالد.

اما عقلانیت استراتژیک ایران که ریشه در هزاران سال سنت حکمرانی و تمدنی در این آب و خاک دارد، تا کنون در این شطرنج استراتژیک با وجودی که «کیش‌های» زیادی از آمریکای ترامپ و اندک متحدان منطقه‌ای آن دریافت کرده، اما با تلاش برای حفظ حداکثری مهره‌ها نه تنها به سمت «مات شدن» حرکت نکرده و میدان باز‌ی خود را حفظ کرده بلکه مترصد فرصتی مغتنم برای تلافی همه شرارت‌های دشمن با کمترین هزینه ممکن است.

آمریکای ترامپ می‌تواند وارد کردن فشارهای کمرشکن اقتصادی به مردم ایران و از بین بردن ذره به ذره طبقه متوسط ایرانی را دستاوردی برای تحریم‌های یکجانبه خود بداند اما به طور قطع و یقین مادامی که ایران از برجام خارج نشده، این توافق ببن‌المللی در حکم حصاری خواهد بود که طرفین را از تنش‌های بیشتر و جنگ احتمالی به دور نگاه خواهد داشت و از سوی دیگر در صورت خروج ایران از لاک برجام اجماع‌سازی آمریکای ترامپ علیه ایران در صحنه بین‌المللی و دستکم در تعاملات با اروپا بسیار ساده‌تر و راحت‌تر از شرایط کنونی خواهد بود.

ایران این روزها چندین ضربه از چند جهت از آمریکای ترامپ دریافت کرده و صبر پیشه کرده و پاسخی نداده است و محتمل است طی روزهای آتی پاسخی از جانب ایران به اقدامات تحریک‌آمیز اخیر آمریکای ترامپ داده شود؛ پاسخی که به طور قطع و یقین آن گونه که ترامپ می‌خواهد نخواهد بود و حالت خودزنی به خود نخواهد گرفت. پاسخ ایران به احتمال خیلی زیاد آمریکای ترامپ را هدف قرار خواهد داد.

خواندن خبر در سایت منبع

مردم گرفتار گرانی دولت سرگرم رؤیای سیب و گلابی برجام

تسنیمخبرگزاری تسنیم
مردم گرفتار گرانی دولت سرگرم رؤیای سیب و گلابی برجام
در حال حاضر مردم با مشکلات متعدد معیشتی مواجه هستند، اما متاسفانه دولتمردان همچنان در رؤیای برجام و مشغول بزک این جنازه توافق خسارت‌بار هستند.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم،در حال حاضر مردم با مشکلات متعدد معیشتی مواجه هستند، اما متاسفانه دولتمردان همچنان در رؤیای برجام و مشغول بزک این جنازه توافق خسارت‌بار هستند. دولت باید روند خسارت بار برجام را متوقف کرده و با اجرای دقیق اقتصاد مقاومتی و اهتمام جدی به رونق تولید، تغییری جدی در وضعیت اقتصادی کشور و معیشت مردم ایجاد کند.

رئیس‌جمهور در مراسم نکوداشت «یکصد سال تربیت معلم در ایران» که در سالن اجلاس برگزار شد، گفت: بهترین الگو برای همه معلمین و اساتید سراسر کشور اخلاق رفتار شیوه کار تلاش و فداکاری علامه شهید مطهری است. هنوز هم می‌بینید که کتاب‌های شهید مطهری نو است. بعد از شهید مطهری و شهید بهشتی جایگزین کردن برای آنها بسیار سخت و مشکل بود. بهترین عزیزان ما را از ما گرفتند که حساب شده بود.

وی با طرح این پرسش که تحریم یعنی چه؟ اظهار داشت: مبنای اولیه این تحریم این بود که کشورهای قلدر جهان آمدند در ذهن جامعه بشری کردند که ایران کشوری خطرناک و دنبال ساخت بمب اتم است و با این بمب اتم می‌خواهد برخی از کشورها را با خاک یکسان کنند. این یک خطر بزرگ است هم از اینجا نشأت گرفت ایران و انقلاب هراسی.

ادعای تکراری سایه جنگ!

روحانی تصریح کرد: گفتند ایران یک مجموعه خطرناک است و ما را شورای امنیت بردند. در شورای امنیت ما را تحریم کردند و بدترین قطعنامه تاریخ شورای امنیت که همان قطعنامه ۱۹۲۹ بود را علیه ایران تصویب کردند که در این قطعنامه ما را تا مرز جنگ پیش بردند.

متاسفانه برخی دولتمردان تاکنون بارها مدعی شده‌اند که پیش از امضای توافق هسته‌ای، کشور در آستانه جنگ قرار داشت و برجام سایه جنگ را از ایران دور کرد!

این ادعای تکراری در حالی است که علت دورشدن سایه جنگ از کشور، نه توافق هسته‌ای، بلکه اقتدار و توان دفاعی و بازدارندگی و ایثار مدافعان حرم و حافظان امنیت در کشورمان بوده است.

رئیس‌جمهور بیان داشت: از ابتدایی که دولت یازدهم آمد، سخنانمان با مردم این بود که امکان دارد که هم ما علم اتم و هم فناوری اتمی داشته باشیم و هم به دنیا اعتماد دهیم که ما برای شما خطرناک نیستیم، این عنوان که هم سانتریفیوژ می‌تواند بچرخد و هم اقتصاد کشور را که این شعار اصلی من در تبلیغات انتخاباتی بود.

وی اضافه کرد: مردم آمدند رای دادند؛ اینکه چرا رای دادند وارد آن نمی‌شوم اما یکی از دلایلش این بود که مردم رای دادند و گفتند ان‌شاءالله این دولت با زبان دیپلماسی، منطق و استدلال می‌تواند دنیا را از این تصمیم غلطش برگرداند و شرایط کشور را عادی کند.

پول‌های آزاد شده کجاست؟!

روحانی اظهار داشت: ما با این صحنه وارد مذاکرات شدیم. در ۱۰۰ روز اول دولت یازدهم توانستیم توافق موقت را انجام دهیم که معروف به توافق ژنو شد. توافق اجمالی با دنیا انجام دادیم و بخش بزرگی از پول‌های بلوکه شده ما هم آزاد شد و هر ماه ۷۰۰ میلیون دلار پول ما آزاد می‌شد.

گفتنی است- ۱۱ بهمن۹۴- (چند هفته پس از اجرای برجام) «محمدباقر نوبخت» اعلام کرد که ۱۰۰ میلیارد دلار پول‌های بلوکه‌شده ایران آزاد شده است. هر چند که مقامات دولتی در اظهارات بعدی در اقدامی تأمل برانگیز رقم پول‌های آزادشده ایران را مرتب کاهش می‌دادند اما در مجموع سؤال اصلی، محل هزینه کرد این مبلغ کلان است که تاکنون از سوی دولت هیچ اظهار‌نظری نسبت به نحوه استفاده آن منتشر نشده است که این موضوع اعتراض نمایندگان مجلس را نیز به‌دنبال داشت.

سؤال دیگری که در این میان مطرح می‌شود این است که چرا آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران تاکنون نتوانسته بهبودی در زندگی مردم ایجاد کند و در مدتی که از زمان اجرای برجام تاکنون گذشته، قیمت دلار چه در بازار آزاد و چه در نرخ رسمی آن شاهد افزایش افسارگسیخته‌ای بوده است؟!

نگاه انتخابات زده دولت!

همچنین روحانی گفت: همان سال ۹۲ می‌خواستیم قیمت ارز را بالا ببریم جامعه نمی‌گذاشت، ما می‌گفتیم قیمت ۳ هزار تومان است اما بازار مقاومت می‌کرد می‌گفت: ۲۸۰۰ تومان است.

این سخنان، اذعان به غلبه پوپولیسم در دولت است. رئیس‌جمهور و برخی اطرافیان وی از سال ۹۲ تا ۹۶، صرفا نگاهی انتخابات‌زده داشتند؛ انتخابات مجلس در سال ۹۴ و ریاست‌جمهوری در سال ۹۶.

به همین دلیل، با ظاهرسازی و حراج انبوه یارانه‌هایی که اغلب در جیب زراندوزان و رانت‌خواران می‌رفت، کوشیدند همه چیز را مرتب نشان دهند و حال آنکه سوء مدیریت دولت در کنار برجام، به عنوان تحلیل برنده قدرت اقتصاد ملی عمل می‌کرد.

تضمین برجام!

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود افزود: با یک مشکلاتی در دی ۹۴ توافق هسته‌ای اجرایی شد. توافق در بیست و ششم دی ماه سال ۹۴ با ۶ کشور بزرگ دنیا نهایی شد. برخی به ما می‌گفتند که این توافق تضمین ندارد ما می‌گفتیم این را در شورای امنیت سازمان ملل می‌بریم و با قطعنامه، الزامی می‌کنیم. در کشور خیلی‌ها به ما می‌گفتند شما ساده هستید اما ۵ روز بعد از این توافق به شورای امنیت رفت و با یک قطعنامه‌ای الزامی شد، یعنی همه دنیا این را امضا کرد.

وی در ادامه گفت: بعضی از آدم‌هایی که دقیق نیستند می‌گویند چرا دولت ایران تضمین نگرفت، بزرگ‌ترین تضمین تاریخی را ما گرفتیم! این توافق به شورای امنیت سازمان ملل رفت و جامعه جهانی آن را تایید کرد وقتی این عملی شد شما تحول را در کشور دیدید!

برخلاف اظهارنظر آقای روحانی، یکی از نقاط ضعف اصلی برجام این بود که دولت ایران هیچ تضمینی مبنی بر اجرای تعهدات طرف مقابل نگرفت و برهمین اساس تعهدات خود را پیشاپیش و یک‌طرفه انجام داد.

جان کری- وزیر امور خارجه دولت سابق آمریکا- مهر ۹۶- در یادداشتی که روزنامه واشنگتن پست آن را منتشر کرد، نوشته بود: «ایران در توافق هسته‌ای (برجام) پیشاپیش همه امتیازاتش را پرداخت کرد».

دولت روحانی در برجام اصولی همچون «توازن تعهدات»، «همزمانی اجرای تعهدات»، «اخذ تضمین از طرف مقابل» و «پیش‌بینی برگشت‌پذیری امتیازات واگذار شده در صورت نقض عهد» که قاعده عقلی هر قرارداد عادی حقوقی است را رعایت نکرد.

نکته تأمل برانگیز اینجاست که علی‌رغم کارنامه سیاه آمریکا در اجرای توافقات بین‌المللی، برخی دولتمردان و رسانه‌های زنجیره‌ای مدعی بودند که «امضای وزیر خارجه آمریکا تضمین است و ایران از اجرای تعهدات اطمینان دارد»! آقای روحانی و سایر دولتمردان پاسخ نمی‌دهند اگر چنانچه مدعی هستند، برجام‌ دارای تضمین قوی و محکم بود، پس چرا به این حال و روز افتاده است؟!

کاهش فروش نفت

روحانی خاطرنشان کرد: فروش نفت ما در روز ۱ میلیون بشکه اضافه شد و در عرض چند ماه به بالای ۲ میلیون بشکه نفت رسید. توانستیم بازار نفت که خیلی‌ها می‌خواستند نگذارند را بگیریم. همه شرکت‌ها به ایران هجوم آوردند، آنقدر صف بود هتل‌های تهران جا نبود! عده‌ای که مخالف برجام بودند نیز خیلی عصبانی بودند و شب خوابشان نمی‌برد و می‌گفتند که چرا این همه به تهران می‌آیند و صف بستند مگر چه خبر است؟

برخلاف اظهارنظر رئیس‌جمهور، چندی پیش «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه گفت که میزان صادرات نفت ایران نسبت به پیش از برجام کاهش یافته است.

علاوه‌ بر این روحانی- اردیبهشت ۹۷- گفته بود: «چهار سال گذشته می‌رفتیم با گرفتاری فراوان اسکناس تهیه می‌کردیم، در هواپیما می‌گذاشتیم، بیمه می‌کردیم، در فرودگاه با ماشین مسلح ارز را در بانک مرکزی می‌آوردیم …صبح چند گونی دلار را به صرافی‌ها می‌دادیم، صرافی‌ها هم خداوند عاقبت همه ما را به خیر کند. چطور تقسیم می‌کردند و به کی می‌دادند؟ جنس‌هایی هست در میوه فروشی، وقتی پرتقال می‌آید میوه‌های خوب را زیر می‌گذارد و می‌گوید قبلا فروختم! پرتقال خوب زیر می‌ماند برای از ما بهتران»!

دولتمردان باید به این سؤال پاسخ دهند که چرا علی‌رغم اجرای تمام و کمال تعهدات برجامی از سوی دولت و محدودیت گسترده در صنعت هسته‌ای، هم تحریم‌ها افزایش یافته و هم فروش نفت کاهش یافته است و هم نقل و انتقال ارز با گونی انجام می‌شود؟! نظرسنجی‌های متعدد در همان ایام نشان می‌دهد اغلب مردم معتقد بودند برجام هیچ تاثیر ملموسی بر زندگی آنها نداشته است.

بزک خسارت محض

در ادامه، ‌ رئیس‌جمهور اظهار داشت: تبلیغ کردند که آمریکا بدترین توافق تاریخی را با ایران انجام داده و این جماعتی که امروز در آمریکا سر کار آمده‌اند در همان دوره انتخابات شروع کردند و گفتند که اگر ما پیروز شویم این توافق را از بین می‌بریم. پول انتخابات تبلیغات انتخابات را هم عربستان هم اسرائیل هم یهودی‌های آمریکا و هم تندروها و نژادپرست‌ها انجام دادند، زیرا دیدند که یک پیروزی بزرگ و عظیمی را ایران به دست آورده است.

وی گفت: مقامات این دوره آمریکا پس از انتخابات گفتند از برجام خارج می‌شوند، آنها می‌خواستند سایر کشورهای عضو را نیز با خود از این توافق خارج کنند. آنها استدلال می‌کنند که برجام سه نقص دارد؛ اول آنکه ساخت موشک آزاد است و ایران می‌تواند به موشک سازی خود ادامه دهد، دوم آنکه بعد از چند سال از توافق، ایران می‌تواند به‌طور آزادانه برنامه هسته‌ای خود را ادامه می‌دهد و سوم آنکه راجع به فعالیت منطقه‌ای ایران چیزی نیامده است و ایران در تمام منطقه حضور دارد.

روحانی افزود: آمریکایی‌ها در مورد این استدلال‌ها و موضوعات رفتند ۶ ماه با اروپایی‌ها کار کردند مذاکره کردند اما نتوانستند راه به جایی ببرند. آمریکایی‌ها ناچار شدند تنهایی از برجام خارج شوند. این کار سختی برای آمریکا بود، آمریکا می‌خواست با اروپا، روسیه و چین از برجام خارج شوند اما حریف نشد و بعد آمدند به دنبال این تحریم‌های یکجانبه را علیه ایران وضع کردند. در این تحریم‌های یک جانبه، دولت‌ها با آمریکا همراهی نکردند اما متاسفانه شرکت‌ها در برابر آمریکا تسلیم شدند.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه آمریکا برای زمین زدن جمهوری اسلامی ایران به دنبال اختلاف‌افکنی و چند دستگی در کشور است تا با هم بجنگیم و علیه هم پرونده‌سازی ‌نماییم، تصریح کرد: الان مقداری وضع در این حوزه در کشور بهتر شده اما تا نقطه مطلوب فاصله داریم و متأسفانه برخی باور ندارند که ما در جنگ سیاسی، اقتصادی و روانی با آمریکا هستیم و همه باید به این باور برسیم.

دولتمردان در اقدامی تأمل برانگیز این‌گونه القاء می‌کنند که برجام در دولت اوباما به خوبی در حال اجرا بود و این ترامپ بود که دستاوردهای برجام را از بین برد.

این ادعا در حالی است که برجام از اولین روز اجرا- دی ۹۴- در دولت اوبامای مودب! و باهوش! به طور فاحش نقض شد. مقامات ارشد دولت روحانی- چه در زمان دولت اوباما و چه دولت ترامپ- بارها اذعان کردند که برجام هیچ دستاوردی برای ایران نداشت و مزایای برجام نزدیک به صفر است.

از سوی دیگر روحانی تاکید کرده است که آمریکا در عهدشکنی در برجام تنها مانده است. این در حالی است که اروپا- چه قبل از خروج آمریکا از برجام و چه بعد از خروج آمریکا- هیچگاه به تعهدات خود عمل نکرد و در این راستا کاملا با آمریکا هم‌صداست.

لازم به ذکر است که ظریف در روزهای اخیر در مصاحبه با پایگاه لوبلاگ تصریح کرده است که «کشورهای اروپایی تنها چیزی حدود ۱ درصد از تعهدات خود در قبال ایران را انجام داده‌اند». وی مهر ۹۶ گفته بود که ما هنوز نمی‌توانیم حتی یک حساب بانکی در انگلیس باز کنیم. گفتنی است آلمان در اسفند ۹۶ در اقدامی توهین‌آمیز از سوخت‌رسانی به هواپیمای ظریف- به بهانه اجرای تحریم‌ها- خودداری کرد. فرانسه نیز- مهر ۹۷- در اقدامی توهین‌آمیز علاوه ‌بر امتناع از اختصاص غرفه به ایران حتی از حضور بازدیدکنندگان ایرانی در نمایشگاه موادغذایی نیز جلوگیری کرد. موارد فوق تنها بخش بسیار کوچکی از اقدامات ضدایرانی و عهدشکنی‌های اروپا در پسابرجام است.

دولت سرگرم رؤیای سیب و گلابی!

در حال حاضر مردم با مشکلات متعدد معیشتی از جمله گرانی اقلام ضروری، اجاره بهای سنگین، رکود در تولید، حقوق معوقه، افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن، خودرو، لوازم خانگی و … مواجه هستند، اما متاسفانه دولتمردان همچنان در رویای برجام و مشغول بزک جنازه این توافق خسارت بار هستند.

در آبان ۹۵ روحانی در سفر به اراک گفته بود: «ما غاصب را از باغ خود بیرون کردیم و درب باغ به روی مردم باز شده است ولی امروز عده‌ای کودک به درب باغ آمده و می‌گویند، سیب و گلابی کجاست که می‌خواهیم میل کنیم؟ امروز این باغ که نهال‌های آن تازه غرس شده آماده باروری است، اما برای به ثمر نشستن صبر لازم است».

اکنون قریب به ۶ سال از آغاز به کار دولت روحانی سپری شده است. برخی مقامات دولت هم بارها اذعان کرده‌اند که برجام هیچ دستاوردی برای کشور نداشته و اروپا نیز به تعهدات خود پایبند نیست. اما با این‌حال دولت همچنان رویکرد خسارت بار «اجرای برجام به هر قیمت» را رها نمی‌کند و برای آن بهانه می‌تراشد.

دولت باید به جای سرگرم بودن به رویای سیب و گلابی توافق هسته‌ای، روند خسارت بار برجام را متوقف کرده و با اجرای دقیق اقتصاد مقاومتی و اهتمام جدی به رونق تولید، تغییری جدی در وضعیت اقتصادی کشور و معیشت مردم ایجاد کند.

منبع: روزنامه کیهان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

موگرینی: پایبندی مستمر ایران به برجام را تأیید می‌کنیم

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
موگرینی: پایبندی مستمر ایران به برجام را تأیید می‌کنیم
موگرینی: پایبندی مستمر ایران به برجام را تأیید می‌کنیم - 0

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه از تمدیدنکردن معافیت‌های نفتی و هسته‌ای مرتبط با ایران ابراز تأسف و نگرانی کردند.

به گزارش تسنیم، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به‌همراه وزیران امور خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه بیانیه‌ای مشترک پیرامون تصمیم اخیر آمریکا در تمدید نکردن معافیت‌های نفتی و هسته‌ای دادند.

در این بیانیه آمده است:

ما، نماینده عالی اتحادیه اروپا و وزیران امور خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه، تصمیم ایالات متحده در تمدید نکردن معافیت‌های مربوط به تجارت نفت با ایران را با تأسف و نگرانی مورد ملاحظه قرار می‌دهیم.

ما تصمیم ایالات متحده برای خودداری از تمدید کامل معافیت‌های مربوط به پروژه‌های هسته‌ای عدم گسترش در چارچوب برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) را نیز با نگرانی دنبال می‌کنیم.

رفع تحریم‌های هسته‌ای بخشی اساسی از برجام است که هدف آن تأثیر مثبت نه‌تنها بر روابط تجاری و اقتصادی با ایران، بلکه مهم‌تر از آن بر زندگی مردم ایران است. ما از بازگرداندن تحریم‌ها توسط ایالات متحده پس از خروج آن‌ها از برجام عمیقا متأسفیم.

ما عمیقا معتقدیم که برجام در افزایش ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه کلیدی است.

ما به‌اتفاق بر تعهد مستمر خود به برجام که عنصری حیاتی از رژیم عدم اشاعه هسته‌ای در جهان است و برای امنیت ملی و جمعی اروپایی‌ها ضروری است، تأکید می‌کنیم.

برجام همچنان که در ۱۴ گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید شده است، عمل کرده و اهدافش محقق شده است.

ما پایبندی مستمر ایران به برجام را آن‌چنان که بارها توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید شده، تأیید می‌کنیم. ما از ایران می‌خواهیم که به اجرای مستمر برجام تحت تعهدات کامل مربوط به برجام و همچنین پیمان عدم گسترش تسلیحات هسته‌ای ادامه دهد.

دیگر طرف‌های برجام به‌همراه کشورهای ثالث علاقه‌مند به حمایت از برجام متعهد به تلاش برای حفظ و نگهداری از کانال‌های مالی و صادرات برای ایران هستند. ما به‌همراه شرکای اروپایی خود مصمم به پیگیری تلاش‌هایمان از جمله از طریق عملیاتی کردن سازوکار مالی ویژه (اینستکس) برای تداوم تجارت قانونی با ایران هستیم.

در همین ارتباط، سهامداران متعهد به افزایش چشمگیر مشارکت‌های مالی خود در بودجه عملیاتی اینستکس هستند. ما همه کشورها از جمله روس و چین به‌عنوان طرف‌های برجام را تشویق می‌کنیم که همه تلاش خود را از طریق گام‌های عینی برای پیگیری تجارت قانونی که این توافق مجاز کرده به‌کار گیرند.

ما نتیجه‌گیری‌های شورای اروپا در ۴ فوریه ۲۰۱۹ و حمایت اتحادیه اروپا از توسعه روابط ایران و اتحادیه اروپا در زمینه علاقه‌مندی‌های مشترک را یادآوری می‌کنیم. ما در تکمیل تلاش‌ها برای حفظ برجام، از رویکردی جامع به‌همراه ایران با چشم‌انداز پرداختن به همه موضوعات مورد نگرانی از جمله مشارکت ایران در ثبات منطقه‌ای و فعالیت‌های موشکی آن حمایت می‌کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
خبرگزاری تسنیم: نشست هم‌فکری و هم‌افزایی جهت کاهش مشکلات طرح مصوب سران سه قوه پیرامون مسئله سهیمه بندی و افزایش قیمت بنزین، با حضور جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و کارشناسان اقتصادی در دفتر سعید جلیلی نماینده رهبرانقلاب در شورایعالی امنیت ملی برگزار شد. جلیلی افزود: طبیعتا قدردانی از این رفتار مردم آنست که با عمل به وظائف خود هرچه می‌توانیم با کاهش فشارهای اقتصادی به آنها کمک کنیم. پیش از سخنان جلیلی، کارشناسان اقتصادی بخشی از راهکارهای خود را جهت کاهش مشکلات مصوبه اخیر سران قوا ارائه دادند. سید راضی نوری در این نشست گفت: دولت امروز باید مشخص کند که برنامه عملی اش برای کنترل تورم آتی پس از افزایش قیمت سوخت چطور خواهد بود. محمود شکری، اثر روانی این موضوع را ترس از افزایش تورم و قیمت کالاها دانست و گفت: سران سه قوه می‌بایست مصوبه‌ی دیگری را درخصوص نحوه کنترل تورم ارائه کنند.
سینماپرسسینماپرس23 ساعت قبل
سینماپرس: برنامه «داخل اسرائیل» در شبکه هیسپان تی وی این هفته به موضوع گسترش فاشیسم در اسرائیل و نظام آموزشی این رژیم می‌پردازد. به گزارش سینماپرس، فاشیسم در حال خزیدن به داخل نظام آموزشی اسرائیل از طریق القای آموزش‌های سنتی و دستور کار سیاسی از سوی رژیم آن است. آموزش در اسرائیل بر وطن، ملت، امنیت و … به عنوان ارزش‌های عالی تأکید می‌کند و می‌گوید وفاداری بدون قید و شرط به آن ارزش‌ها یک وظیفه مطلق و مقدس است و این قسمت از برنامه «داخل اسرائیل» (Dentro de Israel) به این موضوع می‌پردازد. در این قسمت از برنامه «داخل اسرائیل» می‌بینیم که فاشیسم چگونه توانسته است وارد سیستم آموزش اسرائیل شود؟ اسرائیل با سیستم فاشیستی در مدارس با چه چالش هایی روبه رو است؟ این عوامل چگونه در بروز فروپاشی درونی رژیم صهیونیستی نمود می‌یابند؟ به نظر می‌رسد برای بسیاری در اسرائیل فاشیسم از آغاز زندگی و از طریق آموزش تحت حمایت رژیم آغاز می‌شود که ملی گرایی را در تلاش برای توجیه سیاست‌های اسرائیل چه داخلی و چه بیرونی علیه ملت‌ها آموزش می‌دهد. «داخل اسرائیل» به تهیه‌کنندگی حسین الشیماری و محصول پرس تی وی، با زبانگردانی اسپانیایی، سه شنبه ساعت ۵:۳۰ و ۱۴:۳۰، چهارشنبه ساعت ۴:۳۰ به مدت ۲۵ دقیقه از شبکه هیسپان تی وی پخش می‌شود.

پناه جویان در ژاپن سال‌ها در بازداشتگاه به سر می‌برند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ان اچ کی، شبکه تلویزیونی ان اچ کی گزارش داد درخواست پناهندگی شمار زیادی از پناه جویان در ژاپن رد شده است و آنها در بازداشتگاه‌های موقت به سر می‌برند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین9 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- فرمانده ناحیه مقاومت بسیج اسلامشهر گفت: شهرستان اسلامشهر در حال حاضر در فضای امن و آرامی به سر می‌برد و هیچ مشکلی به لحاظ امنیتی در سطح شهر نداریم. سرهنگ «هادی ایلکا» در گفت‌‎وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، اظهار کرد: شهرستان اسلامشهر در حال حاضر در فضای امن و آرامی به سر می‌برد و هیچ مشکلی به لحاظ امنیتی در سطح شهر نداریم. وی افزود: شب گذشته (۲۷ آبان) اوضاع اسلامشهر کاملا آرام بود و امنیت در سطح شهر برقرار بود. بیشتر بخوانید: فرمانده ناحیه مقاومت بسیج اسلامشهر همچنین عنوان کرد: هیچ نیرویی از ناحیه مقاومت بسیج اسلامشهر در جریان ناامنی‌های روز‌های گذشته اسلامشهر به شهادت نرسیدند. انتهای پیام/
تسنیمتسنیم1 روز قبل
علی صوفی دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات و عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری تسنیم، با اشاره به طرح سامانه رای‌سنجی اصلاح‌طلبان (سرا) که از اخیرا کلیات آن در شورای سیاست‌گذاری به تصویب رسید، گفت: ما به عنوان حزب پیشروی اصلاحات در ابتدا با این طرح اعلام مخالفت کردیم ولی با توجه به اینکه مسئولان شورای سیاست‌گذاری تعدیلی در این طرح ایجاد کردند، ما نیز نظراتمان نسبت به این طرح کمی تعدیل شد. وی با بیان اینکه با توجه به اینکه تاکنون تنها کلیات این طرح به تصویب رسیده و باید دید که آیا در جزئیات اشکالاتی که ما به طرح داشتیم، برطرف می‌شود یا خیر، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلاتی که این طرح را آسیب پذیر می‌کند، ‌ ایرادات فنی سامانه سرا است که این امکان را برای هکرها فراهم می‌کند که بتوانند به اطلاعات موجود در این سامانه دست پیدا کنند. دبیرکل حزب پیشروی اصلاحات تصریح کرد: یکی دیگر از مسائلی که جای ابهام دارد، زمان آغاز بکار سامانه سرا است و هنوز مشخص نیست که آیا قرار است این سامانه پیش از احراز صلاحیت‌های شورای نگهبان اجرا می‌شود یا پس از این مرحله. صوفی در پاسخ به این سوال که با توجه به ابهاماتی که در رابطه با این سامانه وجود دارد، آیا اجرای این سازوکار به انتخابات آتی مجلس می‌رسد یا خیر؟ گفت: الان زمان کمی به موعد انتخابات باقی مانده است و اتفاقا یکی از نگرانی‌های ما نسبت این طرح این است که با توجه به عدم سابقه قبلی در پیاده‌سازی چنین طرح‌هایی در انتخابات‌های گذشته آیا این سامانه می‌تواند در عمل قابلیت اجرا داشته باشد یا خیر. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: اگر در جلسات آتی شورای سیاست‌گذاری، اعضا به این جمع‌بندی برسند که طرح سرا قابلیت اجرا ندارد، همان روال انتخابات‌های گذشته با برطرف کردن ایرادات، اجرایی خواهد شد. شانتهای پیام/

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

برزیل ۳-۰ کره جنوبی؛ ادامه روز تلخ آسیایی‌ها با شکست کره در ابوظبی

نود11 دقیقه قبل

واکنش وزارت دفاع روسیه نسبت به تهدیدات ترکیه

ایسنا16 دقیقه قبل

:: معصومی نژاد - نشست مطبوعاتی سفیر ایران در رم

صدا و سیما17 دقیقه قبل

رژیم صهیونیستی، ایران را مسئول حمله به جولان اشغالی دانست

قدس آنلاین17 دقیقه قبل

سرطان پستان در مردان بیماری نادر اما کشنده

خبر فوری18 دقیقه قبل

دستان بخشنده

صدا و سیما19 دقیقه قبل