اخبار روز بازار خودرو - دوشنبه 16 اردیبهشت‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار خودرو - دوشنبه 16 اردیبهشت‌ماه

در بازار خودرو چه می‌گذرد؟

رکناخبرگزاری رکنا
در بازار خودرو چه می‌گذرد؟
رکنا: در شرایطی که هر روز اخبار جدیدی از قیمت خودرو و وضعیت بازار داخل می شنویم مسئولان مختلف صحبت هایی را در این باره ارائه داده اند.

در بازار خودرو چه می‌گذرد؟ - 1

آن‌طور که روند قیمت‌ها در بازار خودرو نشان می‌دهد، خودروهای وارداتی به حدی افزایش قیمت داشته‌اند که قیمت‌هایی نزدیک به قیمت خانه پیدا کرده‌اند و اغلب با قیمت‌های میلیاردی در بازار به فروش می‌رسند. این در شرایطی است که عده‌ای از دلالان با ایجاد انتظار تورمی در این بازار، باعث شدند که قیمت‌ها روز به روز بالا رود.

در کمتر از یک‌ ماه گذشته، قیمت خودرو از ۳۰ تا ۵۰ درصد و در بعضی موارد تا ۱۰۰ درصد افزایش داشت. این افزایش قیمت را که اکنون حتی از روزانه به ساعتی رسیده، صاحب‌نظران صنعت خودرو یک التهاب کاذب می‌دانند. افزایش نجومی و باورنکردنی قیمت خودرو در دو هفته منتهی به هشتم اردیبهشت ماه ۹۸، در حالی بود که هیچ اتفاق اقتصادی ‌قابل ذکری در بازار رخ نداده بود که بتوان از آن به عنوان دلیل افزایش قیمت یاد کرد. براساس گزارش‌ها، قیمت خودروهای مونتاژی در بازار در مدت مذکور ۷۰ تا ۸۰ درصد افزایش یافتند.

این در شرایطی است که حسین اردوخانی، رییس سابق اتحادیه نمایشگاه‌داران معتقد است: وضعیت امروز بازار خودرو در تاریخ ۱۰۰ ساله ورود خودرو به ایران و شکل‌گیری بازار این کالا سابقه ندارد.

به گفته وی، بنده سابقه فعالیت ۴۵ ساله در بازار خودرو دارم، اما این وضعیت در چهار دهه گذشته سابقه نداشته است.

اردوخانی با ذکر این نکته که قاطعانه می‌گویم خرید و فروش خودرو واقعا به صفر رسیده و بازار چه در حوزه خودروهای داخلی و چه وارداتی با رکودی شدید روبروست، متذکر می‌شود: وضعیت خودروهای وارداتی نامناسب است. ما خودروی سانتافه را در سال ۲۰۰۹ حدود ۴۵ میلیون تومان می‌فروختیم، اما سانتافه ۲۰۱۶ در حال حاضر ۸۰۰ میلیون تومان قیمت دارد، یعنی معادل قیمت یک آپارتمان در منطقه متوسط تهران.

١۵هزار خودرو در گمرکات خاک می‌خورد

در این میان، دبیر انجمن واردکنندگان با اشاره به افزایش حداقل ۵۰ درصدی قیمت خودرو در هفته گذشته، می‌گوید: با توجه به متوقف شدن واردات خودرو، در فضای خودرویی در یک‌سال و نیم گذشته با تنش مواجه هستیم و این موضوع به این برمی‌گردد که همکاران ما معلول یک تصمیم ناصحیح در سال‌های ۹۵ و ۹۶ شده‌اند.

به گفته مهدی دادفر، در حال حاضر ١۵هزار خودرو در گمرکات خاک می‌خورد که با محاسبه نرخ ارز روز حدود ٨هزار میلیارد تومان خودرو در گمرک وجود دارد که همه متعلق به مردم است.

اما ‌‎مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات در پاسخ به این انتقادات می‌گوید: به هیچ عنوان واردات خودرو در سال ٩٨ در دستور کار قرار ندارد.

سید مهدی نیازی با بیان این‌که آزادسازی خودروهای دپو شده طبق مصوبه هیات وزیران در حال انجام است، متذکر می‌شود: تا الان هیچ مصوبه جدیدی به ما ابلاغ نشده است.

‌‎وی درباره پروسه آزادسازی این خودروها از گمرک توضیح می‌دهد: خودروهایی که در گمرک دارای قبض انبار هستند دو گروه‌اند یا ثبت سفارش بانکی داشته و یا ثبت سفارش بدون انتقال ارز داشته‌اند؛ آن‌هایی که بدون انتقال ارز هستند باید قبض انبار ۰۵/۱۶ به قبل داشته باشند تا خودروهایشان با ثبت سفارش جدید ترخیص شود و آن‌هایی که ثبت سفارش بانکی داشته‌اند، اگر تا تاریخ ۱۰/۱۶ قبض انبار داشته باشند، ثبت سفارش آنها تمدید و خودرو آنها ترخیص می‌شود که البته این فرایند شامل چند مرحله است.

به گفته نیازی، بیش از ۵ هزار خودرو تاکنون ثبت سفارش شده‌اند که در مراحل مختلف این پروسه قرار دارند و از نظر وزارت صنعت مشکلی برای ترخیص ندارند.

وقتی دلالان قیمت‌ها را بالا بردند

در این میان، آن‌طور که روند قیمت‌ها در بازار نشان می‌دهد، این‌که خودروهای وارداتی به حدی افزایش قیمت داشته‌اند که قیمت‌هایی نزدیک به قیمت خانه پیدا کرده‌اند و اغلب خودروها قیمت‌هایی میلیاردی پیدا کرده‌اند. این در شرایطی است که عده‌ای از دلالان با ایجاد انتظار تورمی در این بازار، باعث شدند که قیمت‌ها روز به روز بالا رود.

هرچند که دلایل متعددی برای این نابه‌سامانی بازار خودرو مطرح می‌شود، اما کارشناسان و مسوولان موثرترین عامل را نفوذ دلالان و قیمت‌گذاری‌های غیرمنطقی از طریق سایت‌های اینترنتی خرید و فروش خودرو می‌دانند البته عده‌ای هم معتقدند که واسطه یا دلالی که می‌تواند با نفوذ، قیمت کالاها را در کل کشور افزایش دهد، دلال عادی و خرده‌پا نیست. به باور تحلیلگران، اکنون ۹۰ درصد بازار خودرو نه دست مصرف‌کننده واقعی، بلکه در دست دلال سرمایه‌گذار و پولدار است.

بر این اساس، رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، از دستگاه‌های نظارتی خواست که بساط دلالان را جمع کنند. به این ترتیب، در هفته‌های اخیر که قیمت‌های پیشنهادی خودرو در فضای مجازی به طور روزانه بالا می‌رفت، روز پنج‌شنبه ۱۲ اردیبهشت ماه با ورود پلیس فتا، حذف قیمت‌های بازار خودرو به مدیران سایت‌های واسط ابلاغ شد.

خودرو نخرید

چند روز پیش سخنگوی سازمان تعزیرات اعلام کرد: در فضایی که تعدادی سودجو و دلال بدون کارشناسی قیمت‌ها را افزایش می‌دهند، از مردم تقاضا می‌شود خرید خودرو را عقب بیندازند تا شرایط خرید و فروش به روال عادی برگردد.

پیش از این نیز سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی از افزایش دو برابری پرونده‌های تخلف گران فروشی خودرو در یک ماهه اخیر در مقایسه با سال گذشته خبر داده بود. به گفته یاسر رایگانی، سال گذشته ۱۸ هزار پرونده گران فروشی خودرو در شعب این سازمان مختومه شد.بازار خودرو قابل کنترل است؟

اگرچه بازار خودرو همچون بسیاری دیگر از اجناس و کالاها به خصوص از سال گذشته، با افزایش نرخ دلار، سیر صعودی به خود گرفت و از ابتدای امسال بازار شاهد افزایش بی‌رویه قیمت خودرو بود، اما به اعتقاد فعالان این عرصه، بازار خودرو برخلاف برخی دیگر از اجناس قابل‌کنترل است و می‌توان با تمهیداتی از بدتر شدن شرایط آن جلوگیری کرد.

امیرحسن کاکایی، کارشناس بازار خودرو معتقد است: قیمت خودرو در بازار به شکل عجیبی جهش می‌کند، به‌گونه‌ای که برای نمونه، قیمت سانتافه در عرض چند روز ۲۰۰ میلیون تومان رشد می‌کند. این افزایش قیمت با رشدهای پیشین در این بازار که به‌صورت تدریجی بود، کاملا متفاوت است.

به گفته وی، در روزهای گذشته که یک سری اتفاقات سیاسی و کلان اقتصادی افتاد، انتظار این بود که این رخدادها موجب افزایش قیمت ارز شود. اما دولت توانست این بازارها را کنترل کند و قیمت دلار در محدوده اندکی نوسان کرد و به مرز ۱۴ هزار تومان رسید. این وضعیت نشان می‌دهد که سرمایه‌ها به دنبال تحرک و جابه‌جایی هستند. هر چند که عوامل این روند مشخص نیست، اما می‌توان مشاهده کرد اتفاق مذکور ناشی از بازیگری سرمایه‌گذاران کلان است. سایر عوامل همچون واردات خودروی خارجی که مدت‌هاست ممنوع شده، دست‌نخورده باقی مانده‌اند. همچنین میزان تولید خودرو در کشور تغییری نکرده و حتی در هفته‌های گذشته افزایش هم پیدا کرده است.

به گفته این کارشناس بازار خودرو، به نظر می‌رسد با توجه به اینکه سرمایه‌گذارها انتظار سود دارند و نگران حفظ ارزش سرمایه خود هستند، و از طرف دیگر، بازار ارز و طلا بسیار کنترل شده است، این سرمایه‌ها در حال ورود به بازارهای مسکن، خودرو و حتی بورس هستند. با این حال، باید به این نکته هم اشاره کرد، بازار بورس عمومی نیست و هر کسی وارد آن نمی‌شود، در بازار مسکن هم به دلیل رشد بالای آن، در حال حاضر مبادلات تنها با رقم‌های درشت و سرمایه‌های کلان صورت می‌گیرد؛ بنابراین تنها بازار خودرو است که با رقم‌های کوچک‌تر هم می‌تواند معامله شود، هر چند که در طی روزهای گذشته دیده شده که چند نفر به‌صورت شراکتی یک خودرو را خریداری می‌کنند به این امید که آن را با قیمت بالاتری به فروش برسانند و سودها را تقسیم کنند.

وی متذکر می‌شود: به‌طور خلاصه می‌توان بیان کرد رشد قیمت کنونی به دلیل تحرک سرمایه‌ها و تورم انتظاری به وجود آمده در جامعه شکل گرفت؛ سرمایه‌ها در بازار خودرو مکان امن و مطمئنی یافته‌اند که دولت هم امکان کنترل کامل آن را ندارد.

عبدالله رضیان، عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز با تشریح راهکارهایش برای توقف نابسامانی‌های قیمتی در بازار خودرو، می‌گوید: به نظر بنده برای باز شدن قفل فضای بازار خودرو دو راه‌حل وجود دارد، یا باید با باز کردن درهای واردات کشور که فضای رقابتی را بار دیگر در صنعت خودروسازی کشور به وجود آوریم که البته ارزبری بسیار زیادی دارد و یا اجازه کنترل بازار خودرو از دلال‌ها و واسطه‌گران مالی سلب شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

ورود هزار دستگاه خودرو خارجی عطش بازار را فرونمی‎نشاند

دنیای خودروخبرگزاری دنیای خودرو
ورود هزار دستگاه خودرو خارجی عطش بازار را فرونمی‎نشاند
برای کنترل ارزش خودرو در سال گذشته شاهد فروش قطره‎چکانی از سوی شرکت‌های خودروسازی بودیم و درسال جاری نیز ترخیص یک‎هزار دستگاه خودرو با توجه به مصوبه هیات دولت نشان از تجربه دوباره ارائه محدود محصولات خارجی دارد.

به گزارش «اخبار خودرو»، در سال‎های پیشین شرکت‌های داخلی نزدیک به ۱٫۵میلیون دستگاه خودرو روانه بازار می‌کردند و شرکت‌های واردکننده خودرو سهمی کمتر از ۵درصد را در اختیار داشتند. اما در سال گذشته، از یک‎سو ممنوعیت واردات جلوی فعالیت شرکت‌های نمایندگی را گرفت و ازسوی‌دیگر، میزان تولید در کشور به ناگهان افت کرد. علی شکوهی، کارشناس صنعت و بازار خودرو درباره ترخیص یک‌هزار دستگاه خودرو از گمرکات کشور معتقد است: «این تعداد خودرو کمتر از ۱۰درصد خودروهایی است که در انبار گمرک‌های داخلی دپو شده‎اند، بنابراین تاثیر این خودروها در بازار به‌دلیل تقاضاهای سرکوب‎شده نمی‌تواند چشمگیر باشد.»

ارزش‌کل خودروهای مانده در گمرک نزدیک به ۸هزار میلیارد تومان است. تاثیرات خلأ این ثروت در کشور چگونه جبران می‌شود؟

این میزان اعلام‎شده ارزش اسمی خودروهای در گمرک مانده است اما میزان هزینه‌های سرباری که به شرکت‌های نمایندگی در مدت ممنوعیت واردات تحمیل شده، بسیار فراتر از این رقم و توان برخی شرکت‌های نمایندگی رسمی و گری مارکت‌هاست. بنابراین، ابتدا باید برای این پرسش پاسخی یافت؛ هزینه انبارداری خودروها، سود وام‌های بانکی، اجاره‎بهای نمایشگاه‌های فروش و دفاتر مرکزی و استانی که به‎واسطه ممنوعیت واردات به همه شرکت‌ها اعم‌از کوچک بزرگ تحمیل شد، برعهده چه کسی خواهد بود؟ خلأ این ثروت در بازار خودروهای وارداتی بسیاری از شرکت‌های کوچک را متوقف و بسیاری از مدیران شرکت‌ها را روانه زندان کرده است. درحالی‎که به‎وضوح مشخص است در حق شرکت‌های نمایندگی رسمی و واردکنندگان خودرو اجحاف شده، البته دولت به‎تازگی درصدد رفع موانعی که خود بر سر راه واردات خودرو قرار داده بود، بر آمده است.

به‌نظر شما در چه صورت بازار خودروهای خارجی به تعادل و آرامش می‌رسد؟ نقش دولت در ایجاد آرامش بازار چیست؟

واردات خودرو براساس تقاضاهای خرید و ثبت‌سفارش انجام می‎شود و بر این اساس، تمام خودروهای مانده در گمرک مالکان مشخصی دارند و انتظار سرازیر شدن بلافاصله و مستقیم خودروهای وارداتی به بازار غیرمنطقی به نظر می‌رسد. تعادل در بازارهای مصرف زمانی به وقوع می‌پیوندد که میزان تقاضا با میزان عرضه برابری کند. اما درحال‎حاضر اگر تمام خودروهای مانده در گمرک و خودروهای دارای مالکیت ایرانی در انبار کشورهای حاشیه خلیج‌فارس هم به بازارهای کشور عرضه شوند، نمی‌تواند پاسخگو عطش بازار باشد. در این میان اگر دولت با تعدیل نرخ تعرفه و قوانین تسهیل‎کننده و همچنین واردات بخواهد نبض بازار خودروهای خارجی را دست بگیرد، تا زمانی که موفق به کاهش نرخ ارز نشود، این امر میسر نیست.

آیا دولت در خلال تمدید مدت اجرای مصوبه هیات وزیران شرایط جدیدی را لحاظ خواهد کرد؟ بازار خودروهای خارجی در سال جاری چگونه رقم خواهد خورد؟

باتوجه به این‎که دولت عزم خود را برای رفع مشکل خودروهای وارداتی جزم کرده است، باید برای ترخیص تمام خودروها از انبارهای گمرک برخی موارد را در این مصوبه بگنجاند. بنابراین احتمالا تغییراتی در مصوبه صورت خواهد گرفت اما امید داریم قبل از تغییرات، مصوبه گذشته تمدید و در ذیل موضوع به مساله خودروهای بدون ثبت‌سفارش رسیدگی شود. باز هم تاکید می‎کنم با ورود تمام خودروهای مانده در گمرک بازار دچار شوک نخواهد شد، زیرا پتانسیل جذب چندبرابر این خودروها در بازارهای مصرف وجود دارد. نمی‌توان التهاب بازار ارز و تاثیرات شگرفی را که بر بخش حقیقی اقتصاد می‌گذارد، نادیده گرفت.

نوسانات ارزی اثرات بسیاری گذاشته‌اند و برخی شرکت‌های نمایندگی رسمی را وادار به تعدیل نیروهای متخصص خود کرده است. میزان اشتغال در صنعت واردات بیش‌از ۱۵هزار نفر در سال گذشته بود که درحال‎حاضر به رقمی کمتر از ۲۵۰۰‌ نفر رسیده، این در حالی است که کارگران این بخش نیز از خانواده خودرویی کشور به حساب می‌آیند. شرکت‌های نمایندگی رسمی به‌دلیل نبود امکان ادامه فعالیت‌ مجبور به کوچک‎کردن سازمان‌های خود شده‌اند و تعدیل نیروی انسانی به‎رغم میل مدیران این شرکت‌ها صورت گرفته که البته تنها راه مقابله با کاهش درآمد و تحمیل هزینه‌های غیرمتعارف به این شرکت‌ها بوده است. هنوز هم تصمیمات قبلی گریبان‌گیر این بازار است و اجازه نمی‌دهد به آرامش برسد. ازسوی‌دیگر، آشفتگی‌های بازار خودرو خارجی به بازارهای داخلی نیز سرایت کرده است. بنابراین تا مشکل اصلی حل نشود، نباید انتظار داشت بازار واکنش روبه‌پایین از خود نشان دهد. چراکه همچنان زاویه دید مدیران ارشد نسبت‌به واردات خودرو از جایگاه بالاست و این رویکرد اجازه رشد به این بخش را نمی‌دهد.

در صورت رفع قانون ممنوعیت واردات، آیا سهم شرکت‌های نمایندگی رسمی و گری‌مارکت‌ها از بازار داخلی احیا خواهد شد؟

در سال‌های گذشته سهم این شرکت‌ها کاملا مشخص و حدود ۵درصد از کل فروش خودرو در سطح کشور بوده اما باتوجه به فشار تحریم‌ها و واهمه‌های به‎وجودآمده درخصوص تکرار قوانین بازدارنده از سوی دولت، باید دید چه تعداد از شرکت‌های نمایندگی رسمی توانایی ادامه مسیر و فعالیت تجاری خود را خواهند داشت. این صنعت با قهر دولت بسیار کوچک‌تر از گذشته شده و امکان بازپس‌گیری بازار برای این شرکت‌ها

مقدور نیست.

جذب سرمایه‌های خارجی و ایجاد اعتماد بین‌المللی در خودروسازی جهان سخت به دست آمد اما متاسفانه در دو سال گذشته به‎راحتی اعتبار و سرمایه‌های مردمی که در این بخش سرمایه‎گذاری شده بود، نادیده گرفته شد. برخی افراد نیز با سرمایه‌های اندک به‎صورت گری‌مارکت‌ها یا خرید از نمایندگی‌های رسمی امرار معاش می‌کردند. درهرحال، وزارت صمت با در نظر گرفتن این مسائل باید قانون ممنوعیت واردات خودرو را پیش‌از اجرا به بخش خصوصی اعلام می‌کرد.

به گفته کارشناسان، سرعت عمل دولت درخصوص رفع موانع و مشکلات ناشی‌از ممنوعیت واردات خودرو پایین بوده است. این موضوع را منتج ‌از چه عواملی می‌دانید؟

دولت دوازدهم باتوجه به شرایط پیش روی خود اقدام به صدور مصوبه‌هایی کرده که تمام آن‌ها برای برطرف کردن نیازهای مردم و فعالان اقتصادی است. جلوگیری از خروج ارز کشور در زمان وقوع بحران عملی طبیعی به‌نظر می‌رسد. تداوم قانون ممنوعیت واردات کالاهای لوکس هم به‌نوعی یک فرآیند بازدارنده برای جلوگیری از خروج دلار از کشور است. اما دولت برای برطرف کردن عواقب این قوانین دستوراتی صادر کرد که با تفاسیر مختلف ازسوی مدیران میانی مواجه شد.

شرکت‌های نمایندگی به غیر از خودروهای موجود در انبارهای گمرک کشور، چه میزان خودرو در انبارهای خارج از کشور دارند؟

موضوع خودروهای حبس‎شده در گمرک‌های کشور بخشی از ماجرای شرکت‌های نمایندگی رسمی و واردکنندگان خودرو است. درواقع، خودروهای مانده در انبارهای کشورهای همسایه خلیج فارس که هزینه‌های دلاری بر گردن شرکت‌های نمایندگی گذاشته‎اند هم بخش دیگر این ماجراست. مدیران شرکت‌هایی که اقدام به خرید این خودروها از خودروسازان خارجی کرده‌اند، درصدی از پول خودروهای خریداری‎شده را از مشتریان داخلی دریافت کردند و انتظار داشتند با رفع ممنوعیت واردات خودرو بتوانند به تعهدات خود عمل کنند. متاسفانه این نگرانی وجود دارد افراد دارای بنیه مالی کمتر برای فرار از مسئولیت و شکایت‌های مردمی عطای این خودروها را به لقایشان ببخشند و قید این خودروها را بزنند و در این صورت مردم تنها زیان‎دیده واقعی این ماجرا خواهند بود.

چه پیشنهادی برای کنترل و ایجاد نظم در بازارهای مصرف خودروهای خارجی دارید؟

دولت برای کنترل فشار و ایجاد نظم فروش در بازار می‌تواند خودروهای مانده در گمرک را به‌عنوان داشته‌های عملی خود روانه بازار کند. این خودروها می‌توانند بخشی از نیاز بازار را پوشش دهند.

زیرا تمایل خریداران این محصولات به نگهداری آن‎ها باتوجه به گذشت زمان کاهش یافته است و برخی از آن‎ها نیز مجبور به خرید محصول جایگزین شده‎اند. نوسانات بازار خودروهای خارجی به‌نفع هیچ‌گروهی نیست و کسانی که انتظار دارند از آشفتگی بازار منفعتی به‌دست بیاورند، اقتصاد کلان و مدیریت منابع مالی را به‌درستی درک نکرده‌اند. زیرا گران‎شدن خودروهای خارجی توان مالی مالکان و دلالان خودرو را هیچ‎گاه افزایش نخواهد داد.

خواندن خبر در سایت منبع

کم‌مصرف‌ترین خودروهای بنزینی و دیزلی در سال ۲۰۱۹

چرخانخبرگزاری چرخان
کم‌مصرف‌ترین خودروهای بنزینی و دیزلی در سال ۲۰۱۹

محصولات هیبریدی و برقی این روزها در دنیا حضور پر رنگی دارند و از لحاظ اقتصادی بسیار به‌صرفه بنظر می‌رسند و تولید گازهای گلخانه‌ای در آنها بسیار ناچیز است. اما خودروهای بنزینی و دیزلی هنوز طرفداران زیادی دارند و بنظر می‌رسد این قشر از جامعه هرگز پایان نخواهند یافت. برای کم‌مصرف‌بودن و همچنین تولید آلایندگی کم، فقط نباید خودروی الکتریکی داشت و چند سالی هست که برندهای مختلف در تلاش برای رسیدن به موتورهای بنزینی پاک هستند تا جایی که برخی از خودروها نسبت به گذشته بسیار مصرف کمی دارند. در این مطلب، مصرف سوخت این خودروها در آژانس حفاظت از محیط‌ زیست آمریکا بررسی و اندازه‌گیری شده تا با کم‌مصرف‌ترین خودروهای سال جاری آشنا شوید. حضور نام‌های تجاری بزرگ، نشان می‌دهد که آنها تنها به‌فکر تولید خودروهای الکتریکی نیستند و نسخه‌های بنزینی اما کم‌مصرف نیز برای کمپانی‌ها اهمیت زیادی دارند.

با سایت چرخان همراه باشید تا کم‌مصرف‌ترین خودروهای بنزینی سال ۲۰۱۹ را بسناسید…این رو هم بخون:

نگاهی به خودروهای نوستالژی بی ام و در ایران؛ پیرمردهای آلمانی که هنوز… اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۸۱۰. کیا فورته FEمصرف سوخت در حالت ترکیبی: ۶٫۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومترقیمت پایه: ۱۷,۷۹۰ دلار

کم‌مصرف‌ترین خودروهای بنزینی و دیزلی در سال ۲۰۱۹ - 5

یا فورته که در برخی از بازارها با نام سراتو شناخته می‌شود، بروز رسانی شده و توانسته در جایگاه دهم لیست ما قرار گیرد. فورته جدید از یک پیشرانه‌ ۴ سیلندر خطی ۲ لیتری بهره می‌برد که ۱۴۷ اسب‌بخار قدرت دارد و مصرف سوخت آن در شهر ۷٫۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر و در جاده ۵٫۷۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتراست و همچنین در حالت ترکیبی ۶٫۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر مصرف می‌کند.۹. جگوار XF دیزلیمصرف سوخت در حالت ترکیبی: ۶٫۷۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومترقیمت پایه: ۵۶,۴۸۵ دلار

کم‌مصرف‌ترین خودروهای بنزینی و دیزلی در سال ۲۰۱۹ - 8

جگوار XF یکی از جذاب‌ترین محصولات جهان است که طرفداران فراوانی را نیز دارد و یک نسخه از این خودروها با موتور ۲ لیتری توربوشارژر و ۱۸۰ اسب‌بخار قدرت باعث شده تا جایگاه نهم لیست به محصول زیبای جگوار اختصاص داده شود. مصرف شهری این خودرو ۷٫۵ لیتر و مصرف بزرگراه آن ۵٫۶ لیتر و در حالت ترکیبی ۶٫۷۲ لیتر خواهد بود.۸. هیوندا النترا مدل اکومصرف سوخت در حالت ترکیبی: ۶٫۷۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومترقیمت پایه: ۲۱,۰۵۰ دلار

کم‌مصرف‌ترین خودروهای بنزینی و دیزلی در سال ۲۰۱۹ - 11

النترا اکو با پیشرانه‌ ۱٫۵ لیتری، مصرف سوخت شهری۷٫۳ لیتر و مصرف بزرگراه ۵٫۸۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر دارد. این النترا علاوه بر جذابیت ظاهری، بسیار مقرون به‌صرفه و اقتصادی است و خریداران زیادی را در بازارهای بزرگ جذب خود کرده است.۷. تویوتا یاریس سدانمصرف سوخت در حالت ترکیبی: ۶٫۷۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومترقیمت پایه: ۱۵,۴۵۰ دلار

کم‌مصرف‌ترین خودروهای بنزینی و دیزلی در سال ۲۰۱۹ - 14

جدیدترین مدل یاریس سدان براساس پلتفرم مزدا ساخته شده و در آن مصرف سوخت بسیار مد نظر قرار گرفته تا جایی که یاریس سدان جایگاه هفتم لیست را به‌خود اختصاص داده است. موتور ۴ سیلندر ۱٫۵ لیتری این خودرو می‌تواند ۱۰۶ اسب‌بخار قدرت تولید کند. مصرف سوخت شهری تویوتا یاریس سدان ۷٫۳ لیتر و مصرف آن در بزرگراه ۵٫۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر اعلام شده است.۶. هوندا Fitمصرف سوخت در حالت ترکیبی: ۶٫۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومترقیمت پایه: ۱۶,۱۹۰ دلار

کم‌مصرف‌ترین خودروهای بنزینی و دیزلی در سال ۲۰۱۹ - 18

هوندا فیت از هر لحاظ با نام خود همخوانی دارد و مصرف آن کاملا فیت بوده و شرایط جذابی دارد. هوندا فیتبا موتور ۴ سیلندر ۱٫۵ لیتری عرضه شده و مصرف سوخت شهری آن ۷٫۱ لیتر و مصرف بزرگراه نیز ۵٫۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است.۵. جگوار XE دیزلیمصرف سوخت در حالت ترکیبی: ۶٫۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومترقیمت پایه: ۳۸,۵۱۵ دلار

کم‌مصرف‌ترین خودروهای بنزینی و دیزلی در سال ۲۰۱۹ - 21

جگوار XE دیزلی با موتور ۲ لیتری توربو ۴ سیلندر و توانایی تولید ۱۸۰ اسب‌بخار تنها ۶٫۵ لیتر به صورت ترکیبی مصرف می‌کند و در شهر نیز به‌ازای هر ۱۰۰ کیلومتر تنها ۷٫۲ لیتر مصرف دارد.۴. هوندا سیویک سدانمصرف سوخت در حالت ترکیبی: ۶٫۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومترقیمت پایه: ۱۹,۴۵۰ دلار

کم‌مصرف‌ترین خودروهای بنزینی و دیزلی در سال ۲۰۱۹ - 24

هوندا سیویک سدان توربو با موتور ۱٫۵ لیتری و جعبه‌دنده‌ CVT، مصرف سوخت شهری ۷٫۳ لیتر و مصرف بزرگراه ۵٫۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر دارد.۳. تویوتا کرولا هاچ‌بکمصرف سوخت در حالت ترکیبی: ۶٫۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومترقیمت پایه: ۱۹,۹۹۰ دلار

کم‌مصرف‌ترین خودروهای بنزینی و دیزلی در سال ۲۰۱۹ - 27

تویوتا کرولای هاچ‌بک مصرف سوخت بسیار کمی دارد و از این لحاظ حتی از یاریس هم بهتر است. مصرف سوخت شهری این خودرو ۷٫۳ لیتر و مصرف سوخت آن دربزرگراه‌ها ۵٫۶ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. این خودرو از یک موتور ۲ لیتری ۴ سیلندر با قدرت ۱۶۸ اسب‌بخار بهره می‌برد.۲. شورولت کروز سدان دیزلیمصرف سوخت در حالت ترکیبی: ۶٫۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومترقیمت پایه: ۲۵,۲۶۰ دلار

کم‌مصرف‌ترین خودروهای بنزینی و دیزلی در سال ۲۰۱۹ - 30

خودروهای دیزلی در آمریکا چندان محبوب نیستند اما شرولت ترجیح داده برخی از مدل‌های خود را بر این اساس تولید کند که کروز یکی از آنهاست مصرف سوخت شهری این خودرو ۷٫۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است و از یک موتور ۱٫۶ لیتری ۴ سیلندر با قدرت ۱۳۷ اسب‌بخار بهره می‌برد.۱. میتسوبیشی میراژمصرف سوخت در حالت ترکیبی: ۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومترقیمت پایه: ۱۳,۷۹۵ دلار

کم‌مصرف‌ترین خودروهای بنزینی و دیزلی در سال ۲۰۱۹ - 33

میتسوبیشی میراژ ارزان‌ترین خودرو سال ۲۰۱۹ در بازار آمریکا خواهد بود و از لحاظ مصرف در بین خودروهای بنزینی، بهترین شرایط را دارد. میراژ با یک موتور کوچک ۱٫۳ لیتری ۳ سیلندر تنها ۷۸ اسب‌بخار قدرت دارد. مصرف سوخت شهری میراژ ۶٫۵ لیتر و مصرف آن در بزرگراه ۵٫۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است.bmwhyundaiآئودیبررسیجگوارخودروی برقیسایپالکسوس۰اشتراکFacebookTwitterGoogle+WhatsAppPinterestپست الکترونیکTelegram

خواندن خبر در سایت منبع

تولید ۴۰ هزار دستگاه محصولات ایران خودرو

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما
تولید ۴۰ هزار دستگاه محصولات ایران خودرو
­گروه صنعتی ایران خودرو از پانزدهم فروردین تا نیمه اول اردیبهشت نزدیک به ۴۰ هزاردستگاه خودروسواری و وانت تولیدکرده است

ب

تولید ۴۰ هزار دستگاه محصولات ایران خودرو - 1

ه گزارش خبرگزاری صداو سیما از ایکو پرس، شتاب متقاضیان برای خرید خودرو، صرفا باعث افزایش کاذب بهای خودرو‌ها می‌شود که این افزایش قیمت پس از فروکش کردن تقاضای کاذب بازار، افول خواهد کرد. افرادی که در روز‌های جاری از بازارخرید داشته‌اند، سود‌های باد آورده را نصیب سوداگران بازار خودرو کرده‌اند.

برمبنای این گزارش، گروه صنعتی ایران خودرو با هدف بهبود و تنظیم قیمت خودرو در بازار، روزانه نسبت به عرضه خودرو با قیمت تنظیم بازار اقدام می‌کند. با توجه به اینکه در شرایط فروش فوری تنظیم بازار، با هرکد ملی می‌توان فقط یک دستگاه خودرو ثبت نام کرد، بنابراین، این شرایط برای بسیاری از متقاضیان فراهم است که خودروی خود را با قیمت مناسب از این گروه صنعتی خریداری کنند.

همچنین قیمت‌های فعلی بازار که توسط برخی از سودجویان بازار خودرو به صورت کاذب افزایش یافته است، منعکس کننده نیاز مصرف کنندگان واقعی خودرو نیست.

گروه صنعتی ایران خودرو در جهت عمل به تعهدات معوق خود نیز برنامه ریزی میان مدتی دارد و در چند ماه آینده تمامی خودرو‌های ثبت نام شده با موعد ۹۷ تحویل خواهد شد و دریک ماه گذشته نیز بیش از ۳۱ هزار دعوتنامه جهت تعهدات معوق صادر شده و خودرو‌های مشتریان در حال تحویل است.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت انواع محصولات پارس خودرو در بازار

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
قیمت انواع محصولات پارس خودرو در بازار
ایلنا در گزارشی قیمت نمایندگی انواع محصولات پارس خودرو را اعلام کرد.

قیمت انواع محصولات به این شرح است:

قیمت انواع محصولات پارس خودرو در بازار - 1قیمت انواع محصولات پارس خودرو در بازار - 4

خواندن خبر در سایت منبع

دولت تعیین قیمت خودرو را به دلالان سپرده است

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
دولت تعیین قیمت خودرو را به دلالان سپرده است
رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: دولت به نظارت و قیمت‌گذاری در بازار خودرو ورود نمی‌کند و قیمت‌گذاری در این حوزه را به دلالان سپرده است.

به گزارش مشرق، امیر خجسته با انتقاد از نوسانات شدید بازار خودرو اظهار داشت: مسئولان و وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئول نوسانات بازار خودرو هستند.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت تدبیر و برنامه‌ای برای مدیریت بازار خودرو ندارد، هیچ نظارتی بر این بازار نمی‌کند و تعیین قیمت خودرو را به بازار آزاد و حاشیه بازار واگذار کرده است.

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: در واقع وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین قیمت خودرو را به دلالان واگذار کرده است که این امر موجب شده قیمت خودرو یک‌شبه ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصد افزایش یابد. کمیسیون اصل ۹۰ خواستار کنترل، نظارت و قیمت‌گذاری خودرو توسط وزارت صنعت شده اما آقایان تدبیر نمی‌کنند و مدیریت اقتصاد کشور و بازار خودرو را به دلالان واگذار کرده‌اند؛ این کار ظلم به ملت ایران است.

وی افزود: سکوت دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت در برابر دلالی‌ها و بحران در بازار خودرو معنا ندارد و نشان‌دهنده ضعف مدیریت است؛ کمیته‌ای در کمیسیون اصل ۹۰ در حال بررسی علل و عوامل نوسانات بازار خودرو است.

خجسته تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت قصد داشت خودروی ۴۰۰ هزار نفری را که پیش از نوسانات ثبت‌نام کرده بودند را تحویل ندهد که کمیسیون اصل ۹۰ مجلس وارد شد و اجازه نداد چنین ظلمی در حق مردم شود.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در صدد برنامه‌ریزی برای بازدید از مجتمع صنعتی ایران‌خودرو و سایپا است.

وی خاطرنشان کرد: نوسانات بازار خودرو، ظلم بزرگی علیه ملت است که مجلس و دولت در برابر آن سکوت کرده‌اند.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

نحوه سرو غذا بین بیماران کرونا در چین +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به نحوه سرو غذا و دارو در بیمارستان ساخته شده ظرف ۹ روز در چین جهت درمان بیماران مبتلا و یا مشکوک به ویروس کرونا توجه نمایید.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین14 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، پیرو اخطاریه روز گذشته اداره کل بحران خوزستان یک سامانه بارشی از اواسط روز یکشنبه هفته آینده تا اواخر چهارشنبه هفته آینده (۴ تا ۷ اسفندماه ۹۸) وارد استان خوزستان می‌شود. این سامانه بارشی رگبار و رعدوبرق، بارش شدید و سیل آسا در حوضه‌های آبریز کرخه، دز، کارون، مارون و مناطق شمالی، شمال شرقی و شرق استان و بارش باران با شدت کمتر در بقیه مناطق استان، وزش باد متوسط تا شدید و تندباد لحظه‌ای، بارش سنگین برف همراه با کولاک در ارتفاعات و ریزش تگرگ در مناطق مستعد، همچنین مواج شدن شمال خلیج فارس همراه با رگبار و رعد و برق در مدت مذکور را به همراه دارد. همچنین به دستور استاندار خوزستان در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان به مدیران، فرمانداران، شهرداران، بخشداران، دهیاران و سایر دستگاه‌ها آماده باش اعلام شد. از تمامی دستگاه‌های مذکور خواسته شد ضمن حضور در محل خدمت نسبت به اطلاع رسانی به واحد‌های تابعه سطح استان و شهرستان اقدام لازم را به عمل آورند.
ایسناایسنا12 ساعت قبل
او از افزایش قیمت‌ بلیت‌های جشنواره موسیقی فجر اظهار بی‌اطلاعی کرده و می‌گوید که مهمان بوده و هزینه‌ای پرداخت نکرده است. از او می‌پرسم که نظرش درباره‌ی جشنواره موسیقی فجر و نحوه برگزاری آن چیست؟ می‌گوید: این پنجمین اجرایی است که شرکت می‌کنم. او در این زمینه می‌گوید: من سال گذشته هم در جشنواره موسیقی فجر شرکت کردم. خانم دیگری اجراهای بین‌الملل در جشنواره موسیقی فجر امسال را باکیفیت و با ارزش عنوان و از حضورش در این اجراها ابزار رضایت می‌کند. وقتی از آنها می‌پرسیم که نظرشان درباره‌ی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر چیست؟ دختر جوانی پاسخ می‌دهد؟ من سال گذشته هم در جشنواره موسیقی شرکت کردم اما به نظرم امسال گروه‌های بین‌المللی که شرکت کردند خوب بودند.
تسنیمتسنیم5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس نقشه‌های همدید و آینده‌نگری سازمان هواشناسی کشور با ادامه فعالیت سامانه بارشی، ‌امروز در مناطقی از شمال شرق بارش برف و باران و در سواحل شرقی دریای خزر بارش پراکنده باران روی می‌دهد و این سامانه به تدریج از کشور خارج می‌شود. از اواسط فردا تا بعدازظهر یکشنبه با عبور سامانه به نسبت ضعیف و سریع بارشی در مناطقی از شمال غرب، ‌غرب و ارتفاعات البرز غربی بارش پراکنده برف و باران پیش بینی می‌شود. بعدازظهر دوشنبه با ورود یک سامانه بارشی فعال به کشور در دامه‌های زاگرس مرکزی، غرب و جنوب غرب بارش برف و باران و در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و غربی و مرکز کشور باش پراکنده روی می‌دهد که در بارش در مناطق سردسیر و کوهستانی به شکل برف و در مناطق جنوبی با رعدوبرق همراه است. بر اساس اعلام سازمان هواشناسی سه شنبه این سامانه تقویت شده و نیمه غربی کشور، ‌دامنه‌های جنوبی البرز، سواحل دریای خزر، مرکز و شمال شرق را در بر می‌گیرد. در این مدت شدت بارش در سواحل دریای خزر، دامنه‌های زاگرس مرکزی و شمالی و غرب کشور خواهد بود.
مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، شرکت هواپیمایی ماهان در خصوص انجام پروازهای چین بیانیه‌ای صادر کرد که به شرح زیر است: پروازهای هواپیمایی ماهان در چند روز اخیر به مقصد کشور چین، بنا به درخواست دولت جمهوری اسلامی ایران، برای ارسال کمک‌های بشر دوستانه، با رعایت تمام نکات ایمنی بوده است. پروازهای مسافری هواپیمایی ماهان به چین، از چند هفته پیش لغو شده تا اطلاع ثانوی انجام نمی‌شود.

پولی که نیاز فوری ندارید را به بورس بیاورید

3+
تابناکتابناک12 ساعت قبل

اخبار بیشتر