اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه 16 اردیبهشت‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه 16 اردیبهشت‌ماه

بازار مسکن در شهریورماه افت می‌کند

ایسناخبرگزاری ایسنا
بازار مسکن در شهریورماه افت می‌کند
یک کارشناس بازار مسکن با بیان این‌که علت کاهش معاملات به تردید بازار مربوط است گفت: شیب افزایش قیمت مسکن از پایان تابستان ملایم می‌شود؛ زیرا تقاضای مؤثر افت می‌کند.

بیت‌الله ستاریان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: مباحثی که سال گذشته از طرف برخی افراد عنوان می‌شد مبنی بر این‌که تقاضایی در بازار مسکن وجود ندارد به نظرم مطالعه شده نبود. روند رشد بازار مسکن که از خردادماه سال گذشته آغاز شد با افت و خیزهای ماهیانه ادامه یافت و طبق محاسباتی که داشتم در پایان سال ۱۳۹۷ گفتم این رشد تا شهریورماه ۱۳۹۸ ادامه خواهد یافت و بعد از آن دچار رکود می‌شویم؛ آن هم نه به این علت که تقاضایی وجود ندارد بلکه تقاضای مؤثر کاهش می‌یابد.

وی افزود: بعد از عید با وقوع سیل در کشور معادلات مقداری به هم خورد و به اعتقاد من باعث می‌شود رشد قیمت تا پایان سال ۱۳۹۸ ادامه پیدا کند. البته هم‌اکنون معاملات به طور محسوسی کاهش یافته که به تردید بازار مربوط است. احتمال می‌دهم در تابستان تعداد معاملات افزایش پیدا کند و بعد از شهریورماه شیب منحنی افزایش قیمت و معاملات، ملایم می‌شود.

ستاریان در خصوص مقایسه رشد قیمت مسکن نسبت به طلا و ارز گفت: مسکن فاصله قیمتی نسبت به ارز و طلا را پر خواهد کرد اما به تدریج این اتفاق می‌افتد. طی ۲۵ سال گذشته بازار طلا و ارز ۱۸۶ برابر رشد کرده اما مسکن ۱۱۰۰ برابر افزایش یافته است. بخش مسکن این فاصله را حداقل برای ۱۰ تا ۱۵ سال آینده حفظ خواهد کرد و شاید در آن زمان با تحولات تکنولوژی، نرخ رشد جمعیت و گروه‌های سنی، اوضاع تغییر کند.

این کارشناس بازار مسکن با بیان این‌که حذف قیمت‌گذاری در سایت‌های فروش ملک تأثیر چندانی در روند قیمتی بازار مسکن نخواهد داشت، تاکید کرد: شاید برای کالاهایی مثل خودرو، لوازم خانگی یا کالاهای خاص فرهنگی، این مساله تأثیرگذار باشد ولی ملک، کالای سرمایه‌ای است و عوامل تبلیغاتی تأثیرگذار چندانی در قیمت مسکن ندارد. این اقدامات ما نوعی فرافکنی و گول زدن خودمان است. چند اپلیکیشن نمی‌توانند بازار کلان اقتصاد یک کشور را دگرگون کنند. آشفتگی در بازارهایی مثل لوازم خانگی از بین می‌رود اما ملک موضوعی است که نگاه سرمایه‌ای به آن وجود دارد. در عین حال که مصرفی است، کالایی قابل فروش محسوب می‌شود.

به گفته ستاریان، بنگاه‌های ملکی و ریل‌استیت‌ها در دنیا ممکن است دو تا سه دهم درصد در کل بازار ملک یک کشور تأثیر بگذارند ولی نمی‌توانند ۱۰ تا ۲۰ درصد اثرگذار باشند. اصل اول در افزایش قیمت مسکن به تقاضای مطلق مربوط می‌شود که وزن آن از تقاضای مؤثر بیشتر است.

خواندن خبر در سایت منبع

تفاوت حق مسکن فروردین کارگران باید پرداخت شود

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
تفاوت حق مسکن فروردین کارگران باید پرداخت شود
کمک هزینه مسکن کارگران باید از ابتدای سال ۹۸ یعنی فروردین ماه به میزان ۱۰۰هزارتومان محاسبه وپرداخت شود؛ کارفرمایانی که در فروردین برمبنای ۴۰هزارتومان پرداخته‌اند موظف به پرداخت مابه‌التفاوت آن در حقوق اردیبهشت ماه خواهند بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، افزایش ۶۰ هزار تومانی کمک هزینه مسکن کارگران از سوی معاون اول رئیس جمهور به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز دهم اردیبهشت ماه ابلاغ شد. با تصویب شورای عالی کار و تأیید هیأت وزیران، حق مسکن کارگران که تاکنون ۴۰ هزار تومان بود به ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

علی خدایی نائب رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار با اشاره به ابلاغیه دولت درباره افزایش ۶۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران گفت: کمک هزینه مسکن کارگران باید از ابتدای سال ۹۸ یعنی فروردین ماه به میزان ۱۰۰هزارتومان محاسبه وپرداخت شود.

وی متذکر شد: کارفرمایانی که در فروردین برمبنای ۴۰هزارتومان پرداخته‌اند موظف به پرداخت مابه‌التفاوت آن در حقوق اردیبهشت ماه خواهند بود.

در بهمن ماه سال گذشته شورای عالی کار با افزایش ۶۰ هزار تومانی حق مسکن کارکنان مشمول قانون کار موافقت کرده بود و در چانه‌زنی‌های مزد سال ۹۸ نیز همین میزان برای حق مسکن لحاظ شد اما اجرای آن منوط به تصویب هیات وزیران بود.

پیش از این، حق مسکن کارگران در سال ۹۳ از ۲۰ هزار تومان با رشد ۱۰۰ درصدی به ۴۰ هزار تومان افزایش یافت که باتأخیر حدود دو ساله در هیأت دولت تصویب شد و از زمستان ۹۵ در فیش حقوقی مشمولان قانون کار اعمال شد.

خواندن خبر در سایت منبع

پیش بینی رکود سنگین بازار مسکن پس از گرانی‌های افسار گسیخته اخیر

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
پیش بینی رکود سنگین بازار مسکن پس از گرانی‌های افسار گسیخته اخیر

هادی قوامی نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص دلایل افزایش قیمت اجاره بها و خرید مسکن و راه حل کوتاه مدت برای کاهش قیمت‌ها، گفت: مهم‌ترین موضوع در بحث مسکن تولید و عرضه است که انتظار می‌رود دولت بخشی از منابع بانکی را به این سو هدایت کند.

لزوم وضع تصاعدی مالیات بر خانه‌های خالی

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به دلیل وجود انگیزه سفته بازی و دلالی در بازار مسکن دولت باید مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه‌های خالی را باعمال کند تا مالکان این خانه‌ها را عرضه کنند، تصریح کرد: اگر خانه‌های خالی با قیمت‌های پایین جهت اجاره عرضه شوند معافیت‌های مالیاتی شامل آنها شود.

عایدی خانه‌های خالی با انگیزه دلالی ضبط شود

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از احتکار در بازار مسکن، ادامه داد: در حال حاضر تعداد بسیار زیادی خانه خالی وجود دارد که به انگیزه سفته بازی و دلالی نگه داشته شده‌اند و به فروش نمی‌رسند.

قیمت اجاره و خرید مسکن مبنای علمی و کارشناسی ندارد

قوامی با بیان اینکه قیمت اجاره و خرید مسکن مبنای علمی و کارشناسی ندارد و متاسفانه تحت تاثیر فضای روانی قیمت‌ها را تعیین می‌کند، تصریح کرد: معمولا همواره تاریخ نشان داده است که سرمایه‌ها و نقدینگی به سمت مسکن حرکت کرده؛ در بودجه نیز برنامه‌ریزی‌های خوبی در زمینه عرضه و تولید مسکن‌های ارزان قیمت صورت گرفته که دولت باید اقدامات عملی در زمینه داشته باشد.

قیمت مسکن همواره بعد از رشد ۳ الی ۴ سال در رکود باقی می‌ماند

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجل شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده تغییرات قیمت مسکن خاص بوده و بعد از رشد شدید، به مدت ۳ الی ۴ سال تقریبا ثابت باقی می‌ماند در حال حاضر نیز با شیب تندی قیمت‌ها افزایش پیدا کرده که احتمال رکود آن وجود دارد. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

جلسه کمیسیون عمران درباره «وضعیت بازار مسکن» و «بحران اجاره‌بها» امروز برگزار می‌شود

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
جلسه کمیسیون عمران درباره «وضعیت بازار مسکن» و «بحران اجاره‌بها» امروز برگزار می‌شود
خبرگزاری میزان- رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: نشست ویژه این کمیسیون با حضور وزیر راه و شهرسازی و با هدف بررسی وضعیت بازار مسکن امروز برگزار می‌شود.

جلسه کمیسیون عمران درباره «وضعیت بازار مسکن» و «بحران اجاره‌بها» امروز برگزار می‌شود - 1

محمدرضا رضایی‌کوچی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، گفت: جلسه ویژه و فوق‌العاده کمیسیون عمران با دستور کار «بررسی وضعیت بازار مسکن» و « بحران اجاره مسکن » امروز بعدظهر برگزار می‌شود.

وی افزود: محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در این جلسه حاضر خواهد شد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: در این نشست، وزیر راه و شهرسازی گزارشی از اقدامات این وزارتخانه برای ساماندهی بازار مسکن، عملکرد وزارتخانه در تولید مسکن، نظارت بر تلاطمات بازار ارائه خواهد کرد، همچنین در این نشست برای ساماندهی بازار مسکن برنامه‌ریزی خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

سایت‌ها دستور درج نکردن قیمت خودرو و مسکن را اجرا می‌کنند؟ /فیلم

پارس نیوزخبرگزاری پارس نیوز
بازار آشفته خودرو و مسکن ماه‌هاست به راه خود می‌رود و قیمت‌های آن به شکل سرسام‌آوری هرروز افزایش پیدا می‌کند

به گزارش پارس نیوز، بازار آشفته خودرو و مسکن ماه‌هاست به راه خود می‌رود و قیمت‌های آن به شکل سرسام‌آوری هرروز افزایش پیدا می‌کند. دلالان ناشناس خودرو در سایت‌های خرید و فروش، به عنوان یکی از عوامل این افزایش سرسام‌آور قیمت معرفی شده‌اند. اعلام قیمت‌های بسیار بالا و غیرواقعی در این سایت‌های خرید و فروش خودرو و املاک باعث شد پلیس فتا دستور تازه‌ای ابلاغ و این سایت‌ها را از درج قیمت خودرو و مسکن منع کند؛ اما بسیاری از این سایت‌ها خرید و فروش، هنوز قیمت خودرو و مسکن را در سایت خود حذف نکرده‌اند.

منبع خبر : ايسنا قیمت خودرو مسکن پارس دستور اجرا درج پارس نیوز سایت های سایت ها درج نکردن

خواندن خبر در سایت منبع

این آپارتمان‌ها بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان معامله شدند/ جدول

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
این آپارتمان‌ها بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان معامله شدند/ جدول
دنیای اقتصاد نوشت : یافتن آپارتمان نقلی به قیمت زیر ۵۰۰ میلیون تومان در تهران ناممکن نیست اما برای خانه اولی‌ها و کسانی که قصد خرید ملک دارند، بهترین و مناسب‌ترین بازه قیمتی برای جست‌وجو، آپارتمان‌های ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان است؛ هر چند در این محدوده قیمتی نیز مشکل یافتن آپارتمان نوساز و تازه‌ساز به قوه خود باقی است.

نظرها

در ادامه بخوانید

نحوه سرو غذا بین بیماران کرونا در چین +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به نحوه سرو غذا و دارو در بیمارستان ساخته شده ظرف ۹ روز در چین جهت درمان بیماران مبتلا و یا مشکوک به ویروس کرونا توجه نمایید.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین13 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، پیرو اخطاریه روز گذشته اداره کل بحران خوزستان یک سامانه بارشی از اواسط روز یکشنبه هفته آینده تا اواخر چهارشنبه هفته آینده (۴ تا ۷ اسفندماه ۹۸) وارد استان خوزستان می‌شود. این سامانه بارشی رگبار و رعدوبرق، بارش شدید و سیل آسا در حوضه‌های آبریز کرخه، دز، کارون، مارون و مناطق شمالی، شمال شرقی و شرق استان و بارش باران با شدت کمتر در بقیه مناطق استان، وزش باد متوسط تا شدید و تندباد لحظه‌ای، بارش سنگین برف همراه با کولاک در ارتفاعات و ریزش تگرگ در مناطق مستعد، همچنین مواج شدن شمال خلیج فارس همراه با رگبار و رعد و برق در مدت مذکور را به همراه دارد. همچنین به دستور استاندار خوزستان در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان به مدیران، فرمانداران، شهرداران، بخشداران، دهیاران و سایر دستگاه‌ها آماده باش اعلام شد. از تمامی دستگاه‌های مذکور خواسته شد ضمن حضور در محل خدمت نسبت به اطلاع رسانی به واحد‌های تابعه سطح استان و شهرستان اقدام لازم را به عمل آورند.
ایسناایسنا11 ساعت قبل
او از افزایش قیمت‌ بلیت‌های جشنواره موسیقی فجر اظهار بی‌اطلاعی کرده و می‌گوید که مهمان بوده و هزینه‌ای پرداخت نکرده است. از او می‌پرسم که نظرش درباره‌ی جشنواره موسیقی فجر و نحوه برگزاری آن چیست؟ می‌گوید: این پنجمین اجرایی است که شرکت می‌کنم. او در این زمینه می‌گوید: من سال گذشته هم در جشنواره موسیقی فجر شرکت کردم. خانم دیگری اجراهای بین‌الملل در جشنواره موسیقی فجر امسال را باکیفیت و با ارزش عنوان و از حضورش در این اجراها ابزار رضایت می‌کند. وقتی از آنها می‌پرسیم که نظرشان درباره‌ی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر چیست؟ دختر جوانی پاسخ می‌دهد؟ من سال گذشته هم در جشنواره موسیقی شرکت کردم اما به نظرم امسال گروه‌های بین‌المللی که شرکت کردند خوب بودند.
مهرمهر5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، شرکت هواپیمایی ماهان در خصوص انجام پروازهای چین بیانیه‌ای صادر کرد که به شرح زیر است: پروازهای هواپیمایی ماهان در چند روز اخیر به مقصد کشور چین، بنا به درخواست دولت جمهوری اسلامی ایران، برای ارسال کمک‌های بشر دوستانه، با رعایت تمام نکات ایمنی بوده است. پروازهای مسافری هواپیمایی ماهان به چین، از چند هفته پیش لغو شده تا اطلاع ثانوی انجام نمی‌شود.
الفالف12 ساعت قبل
۲۳ استان منتظر باراناز سوی دیگر بارندگی‌های کم‌سابقه سال گذشته موجب شده است که در حال حاضر ۲۳ استان کشور بارش‌های کمتری را نسبت به مدت مشابه پارسال تجربه کنند. وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر این‌که با توجه به بارش برف در زمستان امسال آیا باز هم در فصل تابستان با بحران آب روبه‌رو خواهیم بود، اظهار کرد: امیدواری ما این است که با این حجم برف وضعیت نرمال باشد، اما باید گفت قبل از این‌که برف‌های اخیر نیز ببارد، در ۲۰ استان کشور بین پنج تا ۵۰ درصد کسری آب نسبت به سال قبل داشته‌ایم. اما در خصوص وضعیت منابع آبی استان تهران نیز سیدحسن رضوی - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران - گفت: حجم مخازن سدهای استان تهران در مقایسه با سال گذشته ۲۰ میلیون متر مکعب افزایش را نشان می‌دهد. مصرف آب تهرانی‌ها افزایش یافته استرضوی با بیان اینکه شرایط استان تهران به نحوی است که امیدواریم بتوانیم نیاز مردم را در اسفندماه با صرفه‌جویی خود شهروندان تامین کنیم، یادآور شد: از هفته قبل مصرف آب در تهران افزایش پیدا کرده است و به عبارتی از مرز ۳ میلیون متر مکعب در روز فراتر رفته‌ایم و با نزدیک شدن به نوروز این مصرف افزایش بیشتری خواهد داشت و در سالی که پشت سر گذاشته‌ایم شهروندان تهرانی حدود یک میلیارد متر مکعب آب شرب استفاده کرده‌اند که بر این اساس در اسفند ماه نیز پیش بینی می‌شود نیاز به تامین حدود ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب باشد. با توجه به این‌که بیش از ۱۵ سال است که بحران آب در ایران جا خشک کرده نمی‌توان انتظار داشت که با یک‌ سال و یا دو سال بهبود وضعیت بارش‌ها شاهد پایان بی آبی ایران باشیم لذا مدیریت مصرف و انجام کارهای کارشناسی و دقیق توسط مشترکان و مسوولان در این بخش بسیار قابل توجه است.
فردا نیوزفردا نیوز14 ساعت قبل
باشگاه خبرنگاران جوان: مالک مجتمع تجاری اطراف قم که در روزهای گذشته در بنزین ارائه شده به مسافران آن جایگاه آب مشاهده شده بود در جواب این تصاویر پخش شده اظهاراتی را منتشر کرده است. مالک این مجتمع تجاری می‌گوید: روز ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ طبق روال گذشته سفارش محموله بنزینی به شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ارسال کردیم و محمول سوخت طبق روال همیشه از طریق شرکت حمل و نقل سوخت به دست ما رسید؛ در حین تخلیه سوخت به جایگاه کارگران شروع به سوخت رسانی به مسافران کرده و متوجه صدند اتوموبیلی که از اسن سوخت استفاده کردند با مشکل فنی مشابه مواجه شدنداو ادامه داد: در مراحل ابتدایی کامیون حمل سوخت متوقف و به پلیس اطلاع داده شد؛ بلافاصله کارشناسان شرکت پخش در محل حضور پیدا کرده و نتایج حاصل از نمونه برداری بیانگر وجود آب در بنزین بود. این فرد در پایان گفت: با تاکید بر بازداشت شدن راننده تصریح کرد: به دستور بازپرس شعبه ۶ اسلامشهر کامیون حمل سوخت هم توقیف شد تا نتیجه نهایی این موضوع مشخص شود؛ علی رغم اینکه هیچ تخلفی از طرف ما در ارائه سوخت به وجود نیامده بود؛ مطابق وضیفه انسانی پذیرایی شایسته‌ای از افراد آسیب دیدیه کرده و از مکانیک جایگاه و مکانیک‌های اطراف نزدیک برای راه‌اندازی خودرو‌ها کمک گرفتیم. خودرو‌ها پس از سوخت گیری و دلجویی به حرکت خود ادامه دادند.

اخبار بیشتر