1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه 16 اردیبهشت‌ماه

بازار مسکن در شهریورماه افت می‌کند

ایسناخبرگزاری ایسنا
بازار مسکن در شهریورماه افت می‌کند
یک کارشناس بازار مسکن با بیان این‌که علت کاهش معاملات به تردید بازار مربوط است گفت: شیب افزایش قیمت مسکن از پایان تابستان ملایم می‌شود؛ زیرا تقاضای مؤثر افت می‌کند.

بیت‌الله ستاریان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: مباحثی که سال گذشته از طرف برخی افراد عنوان می‌شد مبنی بر این‌که تقاضایی در بازار مسکن وجود ندارد به نظرم مطالعه شده نبود. روند رشد بازار مسکن که از خردادماه سال گذشته آغاز شد با افت و خیزهای ماهیانه ادامه یافت و طبق محاسباتی که داشتم در پایان سال ۱۳۹۷ گفتم این رشد تا شهریورماه ۱۳۹۸ ادامه خواهد یافت و بعد از آن دچار رکود می‌شویم؛ آن هم نه به این علت که تقاضایی وجود ندارد بلکه تقاضای مؤثر کاهش می‌یابد.

وی افزود: بعد از عید با وقوع سیل در کشور معادلات مقداری به هم خورد و به اعتقاد من باعث می‌شود رشد قیمت تا پایان سال ۱۳۹۸ ادامه پیدا کند. البته هم‌اکنون معاملات به طور محسوسی کاهش یافته که به تردید بازار مربوط است. احتمال می‌دهم در تابستان تعداد معاملات افزایش پیدا کند و بعد از شهریورماه شیب منحنی افزایش قیمت و معاملات، ملایم می‌شود.

ستاریان در خصوص مقایسه رشد قیمت مسکن نسبت به طلا و ارز گفت: مسکن فاصله قیمتی نسبت به ارز و طلا را پر خواهد کرد اما به تدریج این اتفاق می‌افتد. طی ۲۵ سال گذشته بازار طلا و ارز ۱۸۶ برابر رشد کرده اما مسکن ۱۱۰۰ برابر افزایش یافته است. بخش مسکن این فاصله را حداقل برای ۱۰ تا ۱۵ سال آینده حفظ خواهد کرد و شاید در آن زمان با تحولات تکنولوژی، نرخ رشد جمعیت و گروه‌های سنی، اوضاع تغییر کند.

این کارشناس بازار مسکن با بیان این‌که حذف قیمت‌گذاری در سایت‌های فروش ملک تأثیر چندانی در روند قیمتی بازار مسکن نخواهد داشت، تاکید کرد: شاید برای کالاهایی مثل خودرو، لوازم خانگی یا کالاهای خاص فرهنگی، این مساله تأثیرگذار باشد ولی ملک، کالای سرمایه‌ای است و عوامل تبلیغاتی تأثیرگذار چندانی در قیمت مسکن ندارد. این اقدامات ما نوعی فرافکنی و گول زدن خودمان است. چند اپلیکیشن نمی‌توانند بازار کلان اقتصاد یک کشور را دگرگون کنند. آشفتگی در بازارهایی مثل لوازم خانگی از بین می‌رود اما ملک موضوعی است که نگاه سرمایه‌ای به آن وجود دارد. در عین حال که مصرفی است، کالایی قابل فروش محسوب می‌شود.

به گفته ستاریان، بنگاه‌های ملکی و ریل‌استیت‌ها در دنیا ممکن است دو تا سه دهم درصد در کل بازار ملک یک کشور تأثیر بگذارند ولی نمی‌توانند ۱۰ تا ۲۰ درصد اثرگذار باشند. اصل اول در افزایش قیمت مسکن به تقاضای مطلق مربوط می‌شود که وزن آن از تقاضای مؤثر بیشتر است.

خواندن خبر در سایت منبع

تفاوت حق مسکن فروردین کارگران باید پرداخت شود

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
تفاوت حق مسکن فروردین کارگران باید پرداخت شود
کمک هزینه مسکن کارگران باید از ابتدای سال ۹۸ یعنی فروردین ماه به میزان ۱۰۰هزارتومان محاسبه وپرداخت شود؛ کارفرمایانی که در فروردین برمبنای ۴۰هزارتومان پرداخته‌اند موظف به پرداخت مابه‌التفاوت آن در حقوق اردیبهشت ماه خواهند بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، افزایش ۶۰ هزار تومانی کمک هزینه مسکن کارگران از سوی معاون اول رئیس جمهور به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز دهم اردیبهشت ماه ابلاغ شد. با تصویب شورای عالی کار و تأیید هیأت وزیران، حق مسکن کارگران که تاکنون ۴۰ هزار تومان بود به ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

علی خدایی نائب رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار با اشاره به ابلاغیه دولت درباره افزایش ۶۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران گفت: کمک هزینه مسکن کارگران باید از ابتدای سال ۹۸ یعنی فروردین ماه به میزان ۱۰۰هزارتومان محاسبه وپرداخت شود.

وی متذکر شد: کارفرمایانی که در فروردین برمبنای ۴۰هزارتومان پرداخته‌اند موظف به پرداخت مابه‌التفاوت آن در حقوق اردیبهشت ماه خواهند بود.

در بهمن ماه سال گذشته شورای عالی کار با افزایش ۶۰ هزار تومانی حق مسکن کارکنان مشمول قانون کار موافقت کرده بود و در چانه‌زنی‌های مزد سال ۹۸ نیز همین میزان برای حق مسکن لحاظ شد اما اجرای آن منوط به تصویب هیات وزیران بود.

پیش از این، حق مسکن کارگران در سال ۹۳ از ۲۰ هزار تومان با رشد ۱۰۰ درصدی به ۴۰ هزار تومان افزایش یافت که باتأخیر حدود دو ساله در هیأت دولت تصویب شد و از زمستان ۹۵ در فیش حقوقی مشمولان قانون کار اعمال شد.

خواندن خبر در سایت منبع

پیش بینی رکود سنگین بازار مسکن پس از گرانی‌های افسار گسیخته اخیر

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
پیش بینی رکود سنگین بازار مسکن پس از گرانی‌های افسار گسیخته اخیر

هادی قوامی نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص دلایل افزایش قیمت اجاره بها و خرید مسکن و راه حل کوتاه مدت برای کاهش قیمت‌ها، گفت: مهم‌ترین موضوع در بحث مسکن تولید و عرضه است که انتظار می‌رود دولت بخشی از منابع بانکی را به این سو هدایت کند.

لزوم وضع تصاعدی مالیات بر خانه‌های خالی

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به دلیل وجود انگیزه سفته بازی و دلالی در بازار مسکن دولت باید مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه‌های خالی را باعمال کند تا مالکان این خانه‌ها را عرضه کنند، تصریح کرد: اگر خانه‌های خالی با قیمت‌های پایین جهت اجاره عرضه شوند معافیت‌های مالیاتی شامل آنها شود.

عایدی خانه‌های خالی با انگیزه دلالی ضبط شود

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از احتکار در بازار مسکن، ادامه داد: در حال حاضر تعداد بسیار زیادی خانه خالی وجود دارد که به انگیزه سفته بازی و دلالی نگه داشته شده‌اند و به فروش نمی‌رسند.

قیمت اجاره و خرید مسکن مبنای علمی و کارشناسی ندارد

قوامی با بیان اینکه قیمت اجاره و خرید مسکن مبنای علمی و کارشناسی ندارد و متاسفانه تحت تاثیر فضای روانی قیمت‌ها را تعیین می‌کند، تصریح کرد: معمولا همواره تاریخ نشان داده است که سرمایه‌ها و نقدینگی به سمت مسکن حرکت کرده؛ در بودجه نیز برنامه‌ریزی‌های خوبی در زمینه عرضه و تولید مسکن‌های ارزان قیمت صورت گرفته که دولت باید اقدامات عملی در زمینه داشته باشد.

قیمت مسکن همواره بعد از رشد ۳ الی ۴ سال در رکود باقی می‌ماند

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجل شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده تغییرات قیمت مسکن خاص بوده و بعد از رشد شدید، به مدت ۳ الی ۴ سال تقریبا ثابت باقی می‌ماند در حال حاضر نیز با شیب تندی قیمت‌ها افزایش پیدا کرده که احتمال رکود آن وجود دارد. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

جلسه کمیسیون عمران درباره «وضعیت بازار مسکن» و «بحران اجاره‌بها» امروز برگزار می‌شود

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
جلسه کمیسیون عمران درباره «وضعیت بازار مسکن» و «بحران اجاره‌بها» امروز برگزار می‌شود
خبرگزاری میزان- رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: نشست ویژه این کمیسیون با حضور وزیر راه و شهرسازی و با هدف بررسی وضعیت بازار مسکن امروز برگزار می‌شود.

جلسه کمیسیون عمران درباره «وضعیت بازار مسکن» و «بحران اجاره‌بها» امروز برگزار می‌شود - 1

محمدرضا رضایی‌کوچی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، گفت: جلسه ویژه و فوق‌العاده کمیسیون عمران با دستور کار «بررسی وضعیت بازار مسکن» و « بحران اجاره مسکن » امروز بعدظهر برگزار می‌شود.

وی افزود: محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در این جلسه حاضر خواهد شد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: در این نشست، وزیر راه و شهرسازی گزارشی از اقدامات این وزارتخانه برای ساماندهی بازار مسکن، عملکرد وزارتخانه در تولید مسکن، نظارت بر تلاطمات بازار ارائه خواهد کرد، همچنین در این نشست برای ساماندهی بازار مسکن برنامه‌ریزی خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

سایت‌ها دستور درج نکردن قیمت خودرو و مسکن را اجرا می‌کنند؟ /فیلم

پارس نیوزخبرگزاری پارس نیوز
بازار آشفته خودرو و مسکن ماه‌هاست به راه خود می‌رود و قیمت‌های آن به شکل سرسام‌آوری هرروز افزایش پیدا می‌کند

به گزارش پارس نیوز، بازار آشفته خودرو و مسکن ماه‌هاست به راه خود می‌رود و قیمت‌های آن به شکل سرسام‌آوری هرروز افزایش پیدا می‌کند. دلالان ناشناس خودرو در سایت‌های خرید و فروش، به عنوان یکی از عوامل این افزایش سرسام‌آور قیمت معرفی شده‌اند. اعلام قیمت‌های بسیار بالا و غیرواقعی در این سایت‌های خرید و فروش خودرو و املاک باعث شد پلیس فتا دستور تازه‌ای ابلاغ و این سایت‌ها را از درج قیمت خودرو و مسکن منع کند؛ اما بسیاری از این سایت‌ها خرید و فروش، هنوز قیمت خودرو و مسکن را در سایت خود حذف نکرده‌اند.

منبع خبر : ايسنا قیمت خودرو مسکن پارس دستور اجرا درج پارس نیوز سایت های سایت ها درج نکردن

خواندن خبر در سایت منبع

این آپارتمان‌ها بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان معامله شدند/ جدول

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
این آپارتمان‌ها بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان معامله شدند/ جدول
دنیای اقتصاد نوشت : یافتن آپارتمان نقلی به قیمت زیر ۵۰۰ میلیون تومان در تهران ناممکن نیست اما برای خانه اولی‌ها و کسانی که قصد خرید ملک دارند، بهترین و مناسب‌ترین بازه قیمتی برای جست‌وجو، آپارتمان‌های ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان است؛ هر چند در این محدوده قیمتی نیز مشکل یافتن آپارتمان نوساز و تازه‌ساز به قوه خود باقی است.

نظرها

در ادامه بخوانید

کاهش سرمایه گذاری‌ها در صنعت برق

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
پیام باقری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه تناسبی بین قیمت تمام شده و قیمت دریافتی برق از مردم وجود ندارد، افزود: این موضوع سبب بروز مشکل در ترازمنفی مالی صنعت برق شده که این رویه علت اصلی بدهی‌های سنگین وزارت نیرو به بخش خصوصی است. وی بابیان اینکه پول دریافتی از مردم به درستی به صنعت برق بازگشت داده نمی‌شود، گفت: بخشی از این پول به بصورت یارانه به مردم پرداخت می‌شود که البته به دلیل نظام نامناسب تعرفه‌ها هرمشترکی که مصرف بیشتری دارد یارانه بیشتر و هر مشترکی مصرف کمتری داشته باشد یارانه کمتری دریافت می‌کند. نائب رئیس هیئت مدیره سندیکای برق با اشاره به اینکه طبق برنامه ریزی انجام شده باید تا پایان برنامه ششم توسعه ظرفیت نصب شده در نیروگاه‌های کشور به ۱۰۰ هزار مگاوات برسد، ادامه داد: برای دستیابی به این ظرفیت باید سالانه ۵ هزارمگاوات نیروگاه با سرمایه ۵ میلیارد دلاری نصب شود که این موضوع ممکن نیست، و این رویه خاموشی‌ها را در پی دارد. باقری افزود: برق نیز مانند هر کالایی دارای قیمت تمام شده دارد که پیشنهاد ما به دولت پرداخت نرخ واقعی برق از طرف مشترکین پر مصرف است.

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.
فردا نیوزفردا نیوز22 ساعت قبل
سرویس اقتصادی فردا: امروز ۲۹ اردیبهشت ۹۸ در بازار آزاد قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۸۹۳ هزار تومان است. هم چنین مظنه تهران نیز با قیمت ۱ میلیون و ۹۲۵ هزار تومان معامله می‌شود. آخرین قیمت هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان، قیمت ربع‌سکه ۱ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان است. قیمت سکه طرح قدیم نیز ۴ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان است. قیمت سکه گرمی نیز ۹۹۵ هزار تومان است.

اخبار بیشتر