اظهارات وزیر بهداشت درباره سلامت روان در جامعه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سلامت
پوشش خبری

اظهارات وزیر بهداشت درباره سلامت روان در جامعه

وزیر بهداشت: فشارخون بالا یکی از تهدیدکننده‌های خاموش سلامتی است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
وزیر بهداشت: فشارخون بالا یکی از تهدیدکننده‌های خاموش سلامتی است
وزیر بهداشت گفت: بسیج ملی کنترل فشارخون بالا، در واقع شروعی برای کنترل یکی از معضلات خطرناک سلامتی انسان‌ها محسوب می‌شود. با این حرکت، قصد داریم آگاهی اجتماعی را افزایش داده و برنامه‌هایی را تدوین کنیم که تداوم این طرح ملی، حفظ شود.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سعید نمکی در جلسه کمیته راهبردی بسیج ملی کنترل فشارخون بالا که با حضور معاونین و مدیران وزارت بهداشت و از طریق برقراری ارتباط ویدئویی با رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، در ستاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برگزار شد، اظهار کرد: دستاوردهای حوزه سلامت در سال‌های ابتدایی پس از پیروزی اسلامی، بسیار مطلوب بوده است. در آن زمان، با پوشش واکسیناسیون، مراقبت از زنان باردار، ترویج تغذیه با شیر مادر، توسعه شبکه بهداشتی و درمانی کشور و ایجاد زیرساخت‌های آن، به شاخص‌های خوبی در حوزه سلامت دست یافتیم.

نمکی افزود: ۲۸ سال پیش که به‌عنوان یکی از خدمتگزاران نظام سلامت، در سمت معاون بهداشت وزارت بهداشت، فعالیت داشتم، با دکتر ملک‌زاده بر سر راه‌اندازی اداره کل بیماری‌های غیرواگیر هم سخن شدیم و این اداره را راه‌اندازی کردیم. نگاه ما این بود که پس از فائق آمدن بر بیماری‌های واگیردار، معضل شیوع بیماری‌های غیرواگیر به‌عنوان یک تهدید در حوزه سلامت، دامن‌گیر ما خواهد شد.

وزیر بهداشت بیان کرد: امروزه، بیماری‌های قلبی - عروقی، فشارخون، ابتلا به سرطان‌ها، تغییر سبک زندگی، حوادث ترافیکی، دیابت، چاقی و شیوه زندگی غلط، از معضلات نظام سلامت محسوب می‌شوند.

نمکی خاطرنشان کرد: در طرح تحول نظام سلامت، با توسعه زیرساخت‌های درمانی، افزودن تخت‌ها و تأمین امکانات تشخیصی و درمانی در تمام استان‌ها، شاهد ارتقای حوزه درمان در کشور بودیم و در حال حاضر، تحول نظام سلامت در عرصه بهداشت، باید به‌عنوان یکی از گام‌های اساسی ما در تکمیل طرح تحول نظام سلامت، در اولویت‌ها قرار گیرد.

وزیر بهداشت با اشاره به سفر اخیر به استان‌های اردبیل و زنجان و برگزاری جشن ملی مدارس ابتدایی عاری از پوسیدگی دندان در اردبیل و افتتاح نمایشگاه بین المللی عکس سلامت روان در زنجان، افزود: این اشارات، نشان می‌دهد که سال ۹۸ را با شعار «تقدم بهداشت بر درمان» آغاز کرده‌ایم. البته این به معنای کنار نهادن حوزه درمان نیست، بلکه معتقدیم گام‌هایی که امروز در عرصه بهداشت برداشته می‌شود، از بار سنگین حوزه درمان در درمان بیماری‌های غیرواگیر در آینده، می‌کاهد.

نمکی یکی از تهدیدکننده‌های خاموش سلامتی را فشارخون خواند و تصریح کرد: ۴۰ درصد از جمعیت مبتلا به فشارخون، از فشارخون بالای خود اطلاعی ندارند و زمانی متوجه مشکل فشارخون بالای آنها می‌شویم که بیمار را با مشکلات شدیدتر جسمی یا بروز حمله قلبی، به بیمارستان منتقل کرده و در ICU یا CCU بستری می‌کنند.

صرفه جویی اقتصادی در نظام سلامت با کنترل فشار خون

وزیر بهداشت بیان کرد: بیماری‌های مزمن کلیه که یکی از علائم پیشرفته فشارخون بالاست، نیاز سیستم درمانی کشور را به دستگاه‌های دیالیز افزایش داده است. بنابراین نیاز است که به مقوله فشارخون به عنوان یک صرفه جویی اقتصادی نیز نگریست.

نمکی با اشاره به برگزاری بسیج ملی فشارخون بالا در کشور، عنوان کرد: در بسیج ملی کنترل فشارخون بالا، بیشترین هدف ما، افزایش آگاهی عمومی نسبت به خطرات فشارخون بالا است. مردم باید در این زمینه آگاه

شوند و به فشارخون خود به عنوان یک عامل تهدیدکننده سلامتی، توجه ویژه‌ای داشته باشند. این امر در مردان ضرورت بیشتری پیدا می‌کند؛ چراکه در کشورهایی مانند ایران، مردان به چکاپ‌های دوره‌ای کمتر از زنان اهمیت می‌دهند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه برآورد شده است که در این پویش ملی، حدود دو میلیون نفر دارای فشارخون بالا شناسایی شوند، خاطرنشان کرد: بعد از شناسایی موارد جدید مبتلا به فشارخون بالا، درمان و کنترل مستمرآنها نیز در دستور کار قرار دارد.

نمکی با بیان اینکه بسیج ملی فشارخون، اولین گام بسیج بهداشتی وزارت بهداشت در سال ۹۸ محسوب می‌شود، افزود: همت، جدیت و پشتوانه تمامی دست اندرکاران این امر و مشارکت‌های بین بخشی در موفقیت طرح، نقش به سزایی دارد.

وزیر بهداشت در پایان یادآور شد: مسلم است که در این مرحله تمام مشکلات فشارخون کشور حل نمی‌شود و به یک‌باره نمی‌توان یک موضوع را نهادینه کرد، اما این گام، در واقع شروعی برای کنترل یکی از معضلات خطرناک سلامتی انسان‌ها محسوب می‌شود. با این حرکت، قصد داریم آگاهی اجتماعی را افزایش داده و برنامه‌هایی را تدوین کنیم که تداوم این طرح ملی حفظ شود.

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر بهداشت خطاب به صدا و سیما: برنامه‌ها را شاد کنید/ روان‌پریشی‌ها را جدی بگیرید

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
وزیر بهداشت خطاب به صدا و سیما: برنامه‌ها را شاد کنید/ روان‌پریشی‌ها را جدی بگیرید
وزیر بهداشت خطاب به صدا و سیما: برنامه‌ها را شاد کنید/ روان‌پریشی‌ها را جدی بگیرید - 0

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه مردمان افسرده نیازمند فضای شاد هستند و طرح این سوال که چرا روان پریشی‌ها را جدی نمی‌گیریم و برنامه‌ها را شاد نمی‌کنیم؟ گفت: بارها از دوستانم در سازمان صدا و سیما خواهش کرده‌ام که تولیدات خود را با پیام‌های شادمان کننده به جامعه عرضه کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی در مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره بین المللی عکس سلامت در زنجان اظهار داشت: تعاریف زیادی از هنر وجود دارد، برخی معتقدند که هنر، زبان زیبای گفتمان احساس است، اما من همیشه اعتقاد دارم که هنر، زبان زیبای گفتمان عشق و عاشقی است و عشق زبان بین المللی است و هنر حد و مرز و جغرافیایی نمی‌شناسد.

وی گفت: در بین همه هنرها در کنار شعر و شاعری و موسیقی، به عکاسی علاقه وافری دارم و معتقدم که عکاسی، هنر جاودانه و مانا کردن لحظات میرا و گذرا است که می‌توان این لحظات را در قابی برای همیشه نگه داشت.

وی تصریح کرد: هنر همواره آرام کننده روان یک جامعه نیست، بلکه بیانگر درون پریشان یا آرام یک جامعه است و عده‌ای می‌پرسند که چرا موسیقی ایران اینقدر گوشه‌های غم انگیز دارد. به عنوان نمونه، آواز دشتی غم انگیز است چون این سرزمین همواره مورد هجوم، پر از غم و اندوه و هجمه و گاهی اوقات شادی و نشاط بوده است و اینکه فکر کنیم هنر که آیینه تمام نمای احساسات یک جامعه و روح لطیف هنرمندان یک کشور است و همواره بخواهد شادی را منتقل کند، اندیشه عبثی است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه هنرمند آیینه تمام نمای زمان خودش است، افزود: هنرمند می‌تواند پژواک درون آرام یا ناآرام خود را با ابزار هنر به نسل‌های آینده منتقل کند.

بهداشت روان؛ اولین رکن رسیدگی به نظام سلامت

نمکی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: اولین رکن رسیدگی به نظام سلامت به ویژه در کشورهایی مانند ایران، رسیدگی به بهداشت روان است و اگرچه اقتصاد یک جامعه می‌تواند بر بهداشت روان تاثیر گذارد، اما همه تاثیرگذاری با شرایط اقتصادی یک کشور نیست، چون انسان‌های پولدار غمگین یا بی‌پول شاد، کم نیستند.

وی افزود: برخی افراد معتقدند که اگر یک تکنولوژی جدید وارد کشور شد، می‌توانیم شاد و با نشاط باشیم، برای مثال مشاهده می‌شود که گوشی همراه و تلفن که زمانی ابزار شادمانی و گفتمان بودند، امروز به ابزار گسست جامعه ما تبدیل شده‌اند؛ به طوری که در میان جمع هستیم، اما حواسمان جای دیگر است و این ابزار که موجب پیوست اجتماعی بود، به ابزار گسست اجتماعی تبدیل شده است. تئوریسین‌ها در کشورهای مختلف هم، نباید دچار این تصور اشتباه شوند که اگر اتفاقی در معیشت و تسهیل در ارتباطات رخ داد، وضعیت بهداشت روان هم بهبود پیدا می‌کند.

ضرورت برگشت به شیوه‌های قدیمی زندگی

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اینکه توسعه زیرساخت‌های زندگی، در برخی موارد انسان‌ها را از همدیگر دور می‌کند، گفت: امروز با خصوصی سازی محیط زندگی حتی از وضعیت همسایه‌های خودمان نیز اطلاعی نداریم و برگشت به شیوه‌های قدیمی زندگی و زندگی با هم، بسیار ضروری است.

روان‌های افسرده به سوی مواد مخدر گرایش دارند

نمکی از افسردگی به عنوان یکی از عارضه‌های مهم جامعه یاد کرد و افزود: روان‌های افسرده برای انحراف، اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی، آمادگی دارند. چرا آمار مسمومیت با الکل دست ساز در کشور رو به افزایش است؟ چرا این واقعیت را نمی‌پذیریم که روح‌های افسرده به سوی مواد مخدر گرایش دارند؟ چرا روان پریشی‌ها را جدی نمی‌گیریم و برنامه‌ها را شاد نمی‌کنیم؟ مقام معظم رهبری بارها تاکید کردند که به جامعه یاس و ناامیدی منتقل نکنید و بذر ناامیدی در دل مردم نپاشید.

درخواست چند باره از صدا و سیما

وی تاکید کرد: بارها از دوستانم در سازمان صدا و سیما خواهش کرده‌ام که تولیدات خود را با پیام‌های شادمان کننده به جامعه عرضه کنید. اینکه آخر یک سریال از سازمان پزشکی قانونی، سازمان بهشت زهرا، مبارزه با مواد مخدر و فلان بیمارستان تشکر کنیم، اشتباه است و اینکه برای مثال از اخبار جهان، فستیوال‌های شادی را که در جهان برگزار می‌شود را کمتر به مردم نشان دهیم و در عوض تمام غم‌ها، غصه‌ها، انفجار و خونریزی را به ذهن خسته مردم منتقل کنیم، اشتباه است.

لزوم تقویت فضای شاد در جامعه

بنابر اعلام وبدا، وزیر بهداشت با اشاره به لزوم تقویت فضای شاد در جامعه، گفت: در عالم تشیع، ۱۴ تولد و ۱۳ وفات داریم؛ یعنی یک شادی اضافه برای مردم داریم، اما همه روزها را تبدیل به نوحه خوانی و روضه خوانی کردن، اشتباه است. بنده از کودکی با عشق اباعبدالله الحسین (ع) بزرگ شدم، اما می‌دانم که مردمان افسرده نیازمند فضای شادمان‌تر هستند.

نمکی یادآور شد: حدود ۳۰ سال پیش، پروژه شهر سالم را نوشتیم و در قالب آن، نرده پارک‌ها را جمع کردیم که شهروندان، فضای پارک‌ها را فضای خانه خود بدانند و به روح نوازی رنگ در فضاهای مختلف، توجه و تمرکز کردیم و الگوی روح نوازی رنگ، توانست مشکلات بهداشت روان کشور را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

سفر وزیر بهداشت به زنجان

ایسناخبرگزاری ایسنا
سفر وزیر بهداشت به زنجان
سعید نمکی، وزیر بهداشت، یکشنبه ۱۵ اردیبهشت با سفر به زنجان از کلینیک ویژه تخصصی و فوق تخصصی شفیعیه زنجان بازدید، و نمایشگاه عکس سلامت روان را در موزه کارخانه کبریت زنجان افتتاح کرد. وی در ادامه با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان، دیدار و گفتگو کرد.

اذعان وزیر بهداشت به هزینه‌های‌ بالای دندانپزشکی

تسنیمخبرگزاری تسنیم
اذعان وزیر بهداشت به هزینه‌های‌ بالای دندانپزشکی
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: متاسفانه هزینه دندان پزشکی درکشور بسیار بالاست که بسیاری از خانواده‌ها در تامین این هزینه بامشکل مواجه هستند.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، سعید نمکی در سفر به اردبیل اظهار داشت: متاسفانه هزینه دندانپزشکی در کشور بسیار بالاست که بسیاری از خانواده‌ها در تامین این هزینه با مشکل مواجه هستند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه «متأسفانه در حوزه بهداشت دهان و دندان با عقب‌ماندگی روبه‌رو هستیم»، گفت: در این زمینه وزارت بهداشت برنامه‌ریزی اساسی تدارک دیده تا بتوانیم به هدف مطلوب در حوزه بهداشت دهان و دندان برسیم.

نمکی تصریح کرد: یکی از ملاک‌های اساسی برای اینکه بتوانیم شاهد کاهش بیماری‌های مختلف باشیم شروع از آموزش و پرورش و مدارس بوده که در این زمینه باید فرهنگ‌سازی اساسی انجام شود و تاکنون در این حوزه اقدامات مناسبی توسط وزارت بهداشت و آموزش و پرورش انجام شده است.

وی بیان کرد: هم‌اکنون مرحله جدید در وزارت بهداشت و درمان شروع شده و با توجه به اینکه شاهد بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان، دیابت و حوادث جاده‌ای هستم نیازمند فرهنگ‌سازی هستیم که این طرح‌ها نیز باید از مدارس شروع شود تا شاهد کاهش چنین بیماری‌هایی در کشور باشیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با گرامیداشت هفته معلم گفت: معلمان و دانش‌آموزان سرمایه‌های اساسی هستند و ما باید بتوانیم از این سرمایه‌ها در راستای کاهش بیماری‌های مختلف در کشور استفاده کنیم.

نمکی خواستار آموزش درست استفاده از مسواک توسط خانواده‌ها به فرزندان شد و اظهار کرد: خانواده‌ها باید به این مهم توجه ویژه‌ای داشته باشند چرا که این مسئله در کودکان بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: با برنامه‌ریزی انجام شده و بعد از مدت‌های طولانی پروژه بیمارستان ترومای اردبیل تیرماه به بهره‌برداری می‌رسد.

نکی با اشاره به اینکه برخی مشکلات و موانع در بیمارستان ترومای اردبیل وجود داشت، افزود: با پیگیری وزارت بهداشت و مسئولان استانی این مشکلات برطرف شده و به زودی شاهد افتتاح این پروژه خواهیم داد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از پرداخت معوقات بیمارستان ترومای اردبیل خبر داد و افزود: این بیمارستان می‌تواند تحول عظیمی در حوزه بهداشت و درمان استان اردبیل ایجاد کند.

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر بهداشت: بهداشت روان نخستین رکن رسیدگی به نظام سلامت است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
وزیر بهداشت: بهداشت روان نخستین رکن رسیدگی به نظام سلامت است
وزیر بهداشت گفت: اگر چه که بهداشت روان متاثر از اقتصاد است اما نخستین رکن رسیدگی به نظام سلامت در رسیدگی به بهداشت روان است.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، سعید نمکی امروز در مراسم اختتامیه جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان اظهار داشت: اگرچه اقتصاد می‌تواند بر بهداشت روان جامعه تاثیرگذار باشد اما تمام بهداشت روان متاثر از فقط بحث اقتصادی نیست، چه بسا پولداران غمگین و فقرای شاد بسیار وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه تجهیز شدن به تکنولوژی جدید لزوما شادی‌آور نیست، تصریح کرد: چه بسا که گوشی‌های تلفن همراه که زمانی ابزار پیوست اجتماعی بود اکنون ابزار گسست اجتماعی شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه وقوع اتفاق در معیشت و تسهیل ارتباطات و تکنولوژی لزوما منجر به بهبود وضعیت سلامت روان نمی‌شود، افزود: توسعه زیرساخت‌های جدید لزوما منجر به دوری از یکدیگر و یا منجر به کنار هم بودن‌ها و برقراری پیوند اجتماعی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه امروز افسردگی عارضه بزرگی در کشور به شمار می‌رود، گفت: روان‌های افسرده مستعد حرکت به سمت انحراف و اعتیاد هستند.

نمکی با اشاره برگزاری جشنواره عکس سلامت روان گفت: هنر زبان زیبای گفتمان احساس است چرا که هنر مرز و جغرافیا نمی‌شناسد.

وی با اشاره به اینکه عکاسی هنر جاودانه و مانا کردن لحظات گذرا و تکرار نشدنی است، افزود: عکاسی لحظات تکرار نشدنی را زنده نگه می‌دارد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه هنر، آرام کننده روان جامعه نیست بلکه بیانگر درون آرام یا پریشان جامعه است، تصریح کرد: این همان ارتباط هنر با بهداشت روان است.

وی بیان کرد: هنر، آیینه تمام نمای احساسات یک جامعه و روح لطیف هنرمندان است بنابراین همیشه شادی نما نیست بلکه می‌تواند پژواک درون آرام یا ناآرام باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها