اخبار روز بازار خودرو - سه‌شنبه 17 اردیبهشت‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار خودرو - سه‌شنبه 17 اردیبهشت‌ماه

علت نوسانات عجیب بازار خودروهای داخلی و راهکار علاج آن چیست؟

چرخانخبرگزاری چرخان
علت نوسانات عجیب بازار خودروهای داخلی و راهکار علاج آن چیست؟

به گزارش چرخان، بازار خودروهای داخلی در یکی دو روز گذشته شاهد کاهش قیمت‌های محسوسی بوده که بعضی از فعالان بازار معتقدند که این اثر حذف قیمت از سایت‌های نیازمندی بوده و دیگر خبری از افزایش قیمت‌های صوری در بازار نیست. این ادعا البته قابل نقد بوده و به نظر می‌رسد که اثر اقدامات دستوری این چنینی کوتاه مدت بوده و پس از گذشت مدت اندکی محو شده و بازار به همان منوال قبلی بازخواهد گشت.

علت نوسانات عجیب بازار خودروهای داخلی و راهکار علاج آن چیست؟ - 2

بازار خودروهای داخلی در یکماه گذشته چنان روند صعودی را به خود دید که عملا کف قیمت ۵۰ میلیون تومان را برای خودروها شاهد بودیم و یافتن خودروهای زیر این عدد بسیار سخت بود. بررسی سایت‌های خرید و فروش خودرو نیز در یکماه گذشته نشان می‌دهد که قیمت سازی در این سایت‌ها وجود دارد ولی مقصر دانستن تمام و کمال این سایت‌ها در مورد گرانی‌های اخیر از جمله اقداماتی بود که کاملا خنده دار بوده و منحرف کردن اذهان عمومی برای عدم عرضه مناسب توسط خودروسازان بوده است.

صعود قیمت خودروهای داخلی دلایل مختلفی داشت ولی مسئولین عملا تنها راهکارهای پیش روی خود را در بستن سایت‌ها و همچنین توصیه به نخریدن خودرو دیدند که عملا شاید تاثیر اندکی در بازار داشتند ولی به دلیل ریشه‌ای نبودن این راهکارها، طبیعتا همانند سایر بازارهای مالی شاهد بی تاثیری آنها خواهیم بود. مسئولین معتقد هستند که افراد دارای تعداد بالایی از خودروهای داخلی اقدام به درج آگهی‌های غیر واقعی کرده و بدین ترتیب قیمت‌ها را بالا می‌بردند ولی طبیعتا معاملات واقعی بازار چیزی است که عملا تعیین کننده قیمت تعادلی در بازار است.

علت نوسانات عجیب بازار خودروهای داخلی و راهکار علاج آن چیست؟ - 5

این راهکار در حالی در بازار خودرو عملیاتی شد که قبل از این سایت‌های مربوط به اعلام نرخ ارز نیز به همین سرنوشت دچار شده بودند ولی شاهد کاهش قیمت محسوسی در این بازارها نبودیم و حالا حتی با قیمت‌های بالاتر نیز در بازار واقعی در حال معامله هستند. قیمت‌ها در بازار سکه و ارز نیز در یک روند صعودی قرار داشته و کسی اقدام به بستن و یا محدود کردن اعلام کنندگان قیمت نبوده و بدون مشکل در حال فعالیت هستند، چرا که این موضوع در بازار ارز و سکه به خوبی تجربه شده و بی تاثیری آن به اثبات رسیده است!

مساله اصلی اینجاست که بایستی به سراغ ریشه یابی اصلی افزایش قیمت خودروهای داخلی برویم و مشکل اصلی را پیدا و رفع کرده تا ثبات را به بازار برگردانیم. اولین مساله در افزایش قیمت بحث افزایش هزینه‌هایی است که در همه بخش‌های صنعت خودروسازی کشور رسوخ کرده و عملا گریزی از آن نیست! افزایش هزینه‌ها از بابت افزایش نرخ ارز و همچنین مسائل مربوط به تحریم و هزینه‌هایی که از این طریق به این صنعت وارد می‌شود مهم‌ترین دلیلی هستند که خودروسازان با آن مواجه بوده و راهکار مشخصی برای آن ندارند!این رو هم بخون:

بسته شدن دیوار و شیپور به کاهش قیمت خودروهای داخلی کمک می‌کند؟ اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۸

علت نوسانات عجیب بازار خودروهای داخلی و راهکار علاج آن چیست؟ - 10

دومین مساله در بحث افزایش قیمت خودروهای داخلی بحث نرخ ارز است که خودروسازان و قطعه سازان که قبل از این با دلار ۳۷۰۰ تومانی اقدام به واردات مواد و قطعات موردنیازشان می‌کردند در حال حاضر و در بهترین حالکت ممکن صرفا قادر به واردات با نرخ ارز نیمایی بوده و همین موضوع نیز یعنی افزایش قیمت ۱۰۰ درصدی در هزینه‌های این شرکت‌ها که اثر مستقیم بر روی قیمت خودروها دارد.

مساله سوم نیز عدم عرضه مناسب خودرو توسط خودروسازان است! این دلیل شاید با دلایل بالا در تناقض باشد ولی خودروسازان علیرغم مشکلات بالا، مجوز افزایش قیمت و آزادسازی قیمت را اخذ کرده‌اند و همان‌طور که در فروش‌های فوری این شرکت‌ها شاهد هستیم، در حال حاضر با قیمت‌های دو برابر و بعضا بیشتر اقدام به فروش خودرو می‌کنند و علیرغم این موضوع، بازهم از عرضه خودرو و فروش آن سر باز می‌زنند!

علت نوسانات عجیب بازار خودروهای داخلی و راهکار علاج آن چیست؟ - 13

مساله بعدی ایجاد تقاضای کاذب در بازار است که صرفا برای سفته بازی وارد این موضوع شده و قصدی جز خرید در قیمت پایین‌تر و فروش در قیمت بالاتر ندارند و این چرخه ادامه‌دار می‌شود! بدیهی است که ۶ میلیون متقاضی خرید محصولات سایپا نیازمند خودرو نیستند و این حجم از نقدینگی صرفا برای سفته بازی وارد بحث خودروهای داخلی می‌شود و البته در ماه‌های اخیر نیز این تقاضای سفته بازی سود کمی را نیز دریافت نکرده است! طبق شنیده‌ها چیزی در حدود ۷ هزار میلیارد تومان سودی است که دلالان از فاصله قیمتی کارخانه و بازار کسب کرده‌اند!

شاید بتوان دلایل دیگری را نیز برای بحث افزایش قیمت خودروهای داخلی نام برد ولی بسیاری از کارشناسان به این موضوع معتقدند که همه مشکلات فعلی بازار با عرضه مناسب خودروسازان حل خواهد شد و در صورتی که خودروسازان بتوانند به هر ترتیبی که شده فروش‌های خود را افزایش داده و تقاضای بازار را با قیمت‌های کارخانه‌ای پاسخ دهند تا دلالان فرصت عرض اندام نداشته باشند.

علت نوسانات عجیب بازار خودروهای داخلی و راهکار علاج آن چیست؟ - 16

مهم‌ترین راهکار برای خروج از این وضعیت ورود مجلس برای حمایت از صنعت خودروسازی کشور و همچنین تامین نیازهای این شرکت‌ها توسط دولت و از سوی دیگر اینکه تعهد خودروسازان برای به کارگیری حداکثر توان برای تولید خودرو خواهد بود تا از وضعیت فعلی خارج شده و در زمان ثبات، اقدامات ریشه‌ای و بنیادی برای بهبود وضعیت این صنعت اتجام داد.اخبار خودروهای داخلیافزایش قیمت خودروهای داخلیتحلیل خودروهای داخلیخرید خودروهای داخلیخودروهای داخلیفروش خودروهای داخلیپیش بینی خودروهای داخلیکاهش قیمت خودروهای داخلی۰اشتراکFacebookTwitterGoogle+WhatsAppPinterestپست الکترونیکTelegram

خواندن خبر در سایت منبع

خریدو فروش خودرو درسایت‌ها اتفاق نیفتاده است

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما
خریدو فروش خودرو درسایت‌ها اتفاق نیفتاده است
معاون امور صنایع وزیر صنعت: هیچ خرید و فروشی اتفاق نیفتاده و اگر موردی هم بوده، صوری بوده است
خریدو فروش خودرو درسایت‌ها اتفاق نیفتاده است - 0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ فرشاد مقیمی در حاشیه بیست و دومین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به تنش‌هایی که برخی سایت‌ها در بحث قیمت خودرو ایجاد کرده‌اند، گفت: هیچ خرید و فروشی اتفاق نیفتاده و اگر موردی هم بوده، صوری بوده است.

وی افزود: افزایش قیمت خودرو در بازار‌های کشور از نظر وزارت صنعت قابل پذیرش نیست و رسمیت ندارد زیرا در قیمت خودرو هیچ تغییری ایجاد نشده و مجموعه خودروسازی کشور افزایش قیمت نداده و خودرو‌ها به همان روال قیمت‌های گذشته در حال واگذاری است.

مقیمی گفت: البته بازیگردان‌هایی هستند که تلاطماتی در بازار ایجاد می‌کنند و می‌خواهند مردم را به سمت حضور بیشتر تحریک کنند و این اقدام موجب افزایش قیمت شده است در صورتی که ما هیچ خرید و فروشی در این بازار و سایت‌ها ندیده‌ایم و اگر خرید و فروشی هم بوده صوری بوده است تا نشان دهند قیمت خودرو افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: در سه روز اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت به اتفاق خودروسازان اقداماتی را در دستور کار قرار داده‌اند و روند نزولی کاهش قیمت خودرو در بازار دیده می‌شود.

مقیمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه برخوردی با بازیگردانان بازار خودرو شده است؟ گفت: برخورد‌هایی صورت گرفت و با آن‌ها که قیمت‌های صوری در سایت‌ها مطرح کرده بودند از طریق دستگاه‌های مربوطه برخورد شد چرا که حق ندارند قیمت‌هایی بگذارند که بازار متلاطم شود.

­

معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در بحث حضور سایت‌ها هم اقدامات دیگری از طریق سازمان فناوری اطلاعات انجام شده است که اثار آن را تا چند روز آینده حس خواهیم کرد.

مقیمی درباره تولید خودرو در شرکت‌های خودروسازی نیز گفت: در این بخش با افزایش مواجهیم و وزارت صنعت به دنبال تحویل خودرو‌ها به مردم است و برای مثال ۱۲ اردیبهشت امسال شرکت سایپا بیش از ۲ هزار خودرو و ایران خودرو نزدیک به ۱۸۰۰ خودرو تولید کرد.

وی به مردم توصیه کرد: آرامش خود را حفظ کنند چرا که دشمنان به دنبال فضاسازی و التهاب در بازار کشور هستند و از این طریق می‌خواهند در فضای مجازی قیمت‌های غیرواقعی اعلام کنند.

مقیمی افزود: با وجود همه محدودیت‌هایی که برای کشور ایجاد کرده‌اند تدابیر خاص و ویژه‌ای برای تحویل خودرو‌های متعهد شده در دستور کار داریم و از زمانی که برنامه‌های دهگانه وزارتخانه در بحث خودرو آغاز شد روند کاهشی قیمت نیز در بازار مشاهده می‌شود و ما تلاش خواهیم کرد در چند ماه آینده تعهدات خود را به طور کامل انجام دهیم.

خواندن خبر در سایت منبع

فروش فوری دو محصول پژو ۲۰۶ صندوق‌دار و پژوپارس سال ایران خودرو آغاز شد + شرایط

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
فروش فوری دو محصول پژو ۲۰۶ صندوق‌دار و پژوپارس سال ایران خودرو آغاز شد + شرایط
اقتصاد نیوز: فروش فوری دو خودروی ۲۰۶ صندوق‌دار و پژو پارس سال شرکت ایران خودرو از ساعت ۱۰ صبح امروز آغاز شد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از میزان، ایران خودرو اعلام کرد: در راستای تنظیم قیمت خودرو‌های این شرکت در بازار، بدینوسیله به اطلاع کلیه متقاضیان و نمایندگان محترم می‌رساند، شرایط فروش فوری تنظیم بازار مطابق جدول ذیل و از ساعت ۱۰ صبح امروز سه‌شنبه مورخ ۹۸٫۰۲٫۱۷ آغاز شد.

طبق اعلام ایران خودرو، ظرفیت ثبت نام برای هر کد ملی، از کل بخشنامه یک دستگاه خودرو است و در صورت ثبت نام از سوی مشتریان مغایر با این بند، قرارداد به صورت یک طرفه از سوی شرکت ایران خودرو لغو خواهد شد.

کلیه مشتریانی که در ۱۸ ماه گذشته نسبت به ثبت نام خودرو اقدام نموده‌اند، قادر به ثبت نام از این بخشنامه نیستند.

بدیهی است هر ثبت نام مغایر با شرایط این بخشنامه، از سوی شرکت یک طرفه ابطال خواهد شد.

در این بخشنامه امکان ثبت نام برای افراد بالای ۱۸ سال امکان پذیر است.

امکان ثبت نام صرفا برای مشتریان حقیقی فراهم است و امکان ثبت نام برای مشتریان حقوقی و کاردکس و ثبت نام با شماره مشتری دوم نمایندگی امکان پذیر نیست.

امکان انتخاب کد نمایندگی در زمان ثبت نام فعال است.

ثبت نام صرفا بصورت اینترنتی و از طریق سایت esale. ikco. ir امکان پذیر خواهد بود.

فروش فوری دو محصول پژو ۲۰۶ صندوق‌دار و پژوپارس سال ایران خودرو آغاز شد + شرایط - 10

این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

احتمال ورود رییس‌جمهور به پرونده ترخیص خودروهای وارداتی

ایبناخبرگزاری ایبنا
احتمال ورود رییس‌جمهور به پرونده ترخیص خودروهای وارداتی
وزیر اقتصاد توضیحاتی درباره خودروهای موجود در گمرک و احتمال ورود رییس جمهور به این موضوع ارائه کرد.

به گزارش ایبِنا به نقل از خانه ملت، فرهاد دژپسند درباره خودروهای مانده در گمرک و تصمیمات لازم برای ساماندهی و تعیین و تکلیف آنها، گفت: این موضوع باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری شود چراکه گمرک مجری سیاست‌های تجاری است و اگر کالایی ثبت سفارش شده و از پایانه‌ها و بنادر عبور کرده باشد هیچ دلیلی ندارد برای ترخیص آن اقدام نشود بنابراین باید دید این خودروها از نظر تعیین منشا ارز و ثبت سفارش در چه مرحله‌ای هستند.

همچنین وزیر اقتصاد در پاسخ به اینکه ممکن است رییس جمهور به موضوع تعیین تکلیف خودروهای مانده در گمرک ورود کنند، افزود: دنیا، دنیای ممکن و متحمل است نمی‌توان احتمال آن را صفر کرد.

وی درباره انتشار اخباری مبنی بر احتمال موافقت رئیس جمهور با ترخیص خودروهای در گمرک مانده بدون ثبت سفارش و اینکه وزارت اقتصاد به رئیس جمهور پیشنهاد کرده خودروهایی هم که ثبت سفارش بانکی نشده‌اند، ترخیص شوند، توضیح داد: اطلاعاتی از این موضوع ندارم و این موضوع را نشنیدم.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت خودروهای داخلی/ پژو ۲۰۰۸ به ۳۸۰ میلیون رسید

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز
قیمت خودروهای داخلی/ پژو ۲۰۰۸ به ۳۸۰ میلیون رسید

به گزارش وانانیوز، 

دنیای اقتصاد جدول زیر را که مربوط به تازه‌ترین قیمتها در بازار خودرو تهران است منتشر کرده است.

قیمت خودروهای داخلی/ پژو ۲۰۰۸ به ۳۸۰ میلیون رسید - 3

خواندن خبر در سایت منبع

آخرین قیمت خودروهای وارداتی در بازار

الفخبرگزاری الف
آخرین قیمت خودروهای وارداتی در بازار
روزنامه دنیای اقتصاد فهرستی از برخی خودروهای وارداتی منتشر کرده است. مرور قیمت خودروها نشان می دهد تفاوت قابل ملاحظه ای با روزهای قبل ندارد.

نظرها

در ادامه بخوانید

جزئیات گازسوز کردن رایگان خودروها (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل

ذخیره مخازن سد‌های تهران ۶۳۴ میلیون مترمکعب است

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
سید حسن رضوی در گفتگوی اختصاصی باخبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: هم اکنون ذخیره مخازن سد‌های تهران معادل ۶۳۴ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته ۸۵ میلیون مترمکعب بیشتراستمدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه حجم مخازن سد‌های تهران در حال حاضر ۱۸ میلیون مترمکعب کمتر از سال‌های نرمال، برای مدیریت نگه داشته شده است، افزود: سد‌های تهران درحال حاضر بصورت دومنظوره مدیریت شده است یعنی هم برای کنترل سیلاب آماده هستند و هم امکان تامین آب شرب و صنعت را درصورت کاهش بارندگی‌ها می‌توانند تامین کنند. وی با بیان اینکه بارش‌های تهران بصورت سینوسی انجام شده و در دشت‌ها نسبت به ارتفاعات بارش بیشتری اتفاق افتاده است گفت: با وجود کاهش بارندگی‌ها بصورت برف در ارتفاعات تهران، برای تامین آب در تابستان سال ۹۹ مشکلی وجود ندارد البته به همراهی و صرفه جویی مردم مثل همیشه نیاز است.

ریزش قیمت خودرو از ماه آینده/پیشخوان

8+
افکارنیوزافکارنیوز21 ساعت قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فروش فوری و اقساطی «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. فروش فوری و اقساطی «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو جدیدترین طرح فروش این شرکت از ساعت ۱۱ صبح در روز یکشنبه ۲۹ دی ماه ۹۸ برای «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» " آغاز می‌شود. دریافت کد کاربری و کلمه عبور قبل از ثبت نام از الزامات ذکر شده و در صورت عدم دریافت کد کاربری امکان ثبت نام وجود ندارد. همچنین کلیه افرادی که در ۱۸ ماهه گذشته خودرو ثبت نام کرده‌اند امکان ثبت نام در این شرایط فروش را ندارند.
رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، هیوندای سانتافه موجود در تصویر، جز نمونه‌های فول آپشن این کراس اوور کره‌ای نیست. اما با این وجود سامانه‌های HTRAC و دوربین راداری پشت شیشه نیز در آن دیده می‌شود. همچنین با توجه به طرح رینگ‌ها و نوع سقف، می‌توان احتمال داد که هیوندای سانتافه مورد بحث در جایگاه یک خودروی نیمه فول قرار می‌گیرد. در حال حاضر کمپانی هیوندای، سانتافه نسل TM را با پیشرانه‌های بنزینی دو لیتری توربو، ۲٫۴ لیتری MPi و GDi تنفس طبیعی، ۳٫۵ لیتری شش سیلندر، ۲ و ۲٫۲ لیتری دیزل عرضه می‌کند. همچنین با توجه به نوع پیشرانه جعبه دنده شش سرعته دستی، شش و هشت سرعته اتوماتیک بر روی این کراس اوور تک و دو دیفرانسیل نصب می‌شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
فرش ماشینی یا فرش دستباف؟ هرچند فرش دستباف در نگاه اول ارجحیت دارد در مقابل فرش ماشینی، اما با نگاهی دقیق‌تر می‌توان پی برد که فرش ماشینی هم رقیبی چندان دست و پا بسته نیست. چرا فرش ماشینی از فرش دستباف بهتر است؟ قیمتاولین مزیت فرش ماشینی در مقابل فرش دستباف قیمت آن می‌باشد. اما ابعاد فرش ماشینی به صورت استاندارد ۳ سایز اصلی می‌باشد: فرش ۱۲ متری، فرش ۹ متری و فرش ۶ متری. ارتباط قیمت فرش ماشینی با ابعاد مختلف آنقیمت فرش ماشینی چطور محاسبه می‌شود؟ محاسبه قیمت فرش ماشینی بر اساس قیمت فرش ۱۲ متری محاسبه می‌شود. پس با توجه به مطالب بیان شده، قیمت فرش ماشینی ۶ متری نصف قیمت ۱۲ متری، قیمت قالیچه و کناره ۴ متری، یک سوم فرش ۱۲ متری، قیمت کناره ۳ متری، یک چهارم قیمت فرش ۱۲ متری و قیمت کناره ۲ متری، یک ششم قیمت فرش ۱۲ متری می‌باشد.

اخبار بیشتر