اخبار روز بازار مسکن - سه‌شنبه 17 اردیبهشت‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - سه‌شنبه 17 اردیبهشت‌ماه

قیمت مسکن در زمستان ٩٧ چقدر گران شد؟ +جدول

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز
قیمت مسکن در زمستان ٩٧ چقدر گران شد؟ +جدول
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، قیمت فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی در زمستان ۹۷ نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن حدود ۸۱ درصد افزایش یافته است.

خبرگزاری تسنیم: بنگاه‌های معاملات ملکی کشور موظف هستند مشخصات کلیه‎ی معاملات خرید و فروشی که سند آن‌ها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند را در سامانه‎ی اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت نمایند.

با توجه به این‌که کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در مناطق شهر تهران باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در سطح کل شهر می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی) که در آن، وزن با استفاده از سهم واحد‌های مسکونی دارای سکنه محاسبه می‌شود، استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد.

قیمت مسکن در زمستان ٩٧ چقدر گران شد؟ +جدول - 4

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ١٤٥٤٦٦ هزار ریال با میانگین مساحت ٢٥٣ مترمربع بوده است که نسبت به فصل قبل٤٤,٦ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٤٢٫٦ درصد افزایش داشته است. بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، قیمت فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی در زمستان ۹۷ نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن حدود ۸۱ درصد افزایش یافته است.

خواندن خبر در سایت منبع

پیش‌بینی اجاره بهاء مسکن / کوچ از تهران چقدر محتمل است؟

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
پیش‌بینی اجاره بهاء مسکن / کوچ از تهران چقدر محتمل است؟
سیداحسن علوی گفت: نمی‌توان اظهار نظر دقیقی در خصوص کاهش یا افزایش قیمت مسکن در سال جاری کرد، اما شواهد حاکی از آن است که هر زمان مسکن با افزایش نرخی مواجه شده دیگر قیمت مسکن و اجاره‌بهای مسکن کاهش پیدا نکرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، تقاضای سرمایه‌ای و ترس از گران‌تر شدن مسکن در سال ۹۸ باعث شد که تورم ملکی و حجم معاملات مسکن در اسفند ماه ۹۷ صعودی شود، به طوری که میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در اسفند ۹۷ رقمی معادل۸٫۸ درصد نسبت به بهمن ۹۷ افزایش پیدا کرد و حجم ماهانه معاملات مسکن در تهران هم ۳۵ درصد نسبت به بهمن ۹۷ افزایش یافت و به نزدیک ۱۱ هزار واحد رسید. این روند در فروردین ماه امسال نیز تشدید شد و تورم نقطه به نقطه مسکن در این ماه به بیش از ۱۰۳ درصد رسید. با این روند آیا احتمال افزایش اجاره‌ بهای مسکن در سال ۹۸ وجود دارد؟

سیداحسن علوی، نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: با توجه به تجارب گذشته، اجاره‌بهای مسکن متاثر از قیمت مسکن است، به عبارتی هرچقدر که هر متر مربع مسکن گران‌تر شود به همان نسبت نیز اجاره‌بها افزایش پیدا می‌کند.

نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: زمانی که حجم تقاضا نسبت به حجم عرضه در بازار مسکن پیشی بگیرد قیمت مسکن افزایش پیدا خواهد کرد که افزایش قیمت مسکن باعث افزایش اجاره‌بها خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: زمانی که قیمت هر متر مربع مسکن افزایش پیدا می‌کند از تعداد افرادی که توانایی مالی کافی برای خرید مسکن دارند نیز کاسته می‌شود. این افراد برای تامین مسکن مورد نیاز خود مجبور می‌شوند که به اجاره مسکن بسنده ‌کنند که افزایش حجم تقاضا برای اجاره مسکن باعث افزایش نرخ اجاره مسکن خواهد شد.

علوی با بیان اینکه از سال گذشته سهم مسکن در سبد هزینه‌های خانوار بسیار افزایش پیدا کرده است، تاکید کرد: متاسفانه روند افزایشی اجاره‌بهای مسکن طی چند سال گذشته باعث شده تا اجاره‌نشینان مرکز شهر اقدام به اجاره مسکن در پایین شهر کنند و همچنین افرادی که در پایین شهر مسکن اجاره کرده بودند به دلیل عدم توانایی مالی و عدم تناسب بین میزان درآمد با میزان هزینه‌ها به بیرون از شهر یا در سایر شهرستان‌ها نقل مکان کرده‌اند.

نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر شرایط اقتصادی و سیاسی کشور به گونه‌ای است که نمی‌توان اظهارنظر دقیقی در خصوص کاهش یا افزایش قیمت مسکن در سال جاری کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: این‌روزها بازار مسکن متاثر از تصمیمات دولتمردان در سایر حوزه‌هاست؛ به طوری که هر نوع تصمیم عجولانه‌ای می‌تواند شرایط بازار را وخیم‌تر کند و هر نوع تصمیم عاقلانه و خردمندانه‌ای باعث آرامش و کنترل نوسانات قیمتی بازار مسکن خواهد شد.

علوی ادامه داد: افزایش نرخ حمل‌ونقل، قیمت مصالح ساختمانی، نرخ حقوق و دستمزد و هزینه پروانه ساخت خود به خود باعث افزایش قیمت مسکن می‌شود، متاسفانه تاکنون همانند سایر کشورهای توسعه ‌یافته نتوانسته‌ایم که اصل همپوشانی را رعایت کنیم، به عبارتی زمانی که قیمت یک بخش افزایش پیدا می‌کند قیمت‌ها در سایر بخش‌ها افزایش پیدا نکند.

نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمی‌توان اظهار نظر دقیقی در خصوص کاهش یا افزایش قیمت مسکن در سال جاری کرد، اما شواهد حاکی از آن است که هر زمان مسکن با افزایش نرخی مواجه شده دیگر قیمت مسکن و اجاره‌بهای مسکن کاهش پیدا نکرده است.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه در حال حاضر حفظ وضعیت موجود بازار مسکن بسیار ارجحیت دارد، گفت: وزارت راه و شهرسازی تصمیماتی برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی گرفته است که چنانچه این طرح هر سریعتر اجرایی شود باعث متعادل شدن قیمت مسکن در کشور خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان در منطقه ۲۲/ جدول

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
قیمت آپارتمان در منطقه ۲۲/ جدول
دنیای اقتصاد نوشت:در منطقه ۲۲و در محدوده انتهای بزرگراه شهید خرازی شهرک‌هایی متعلق به تعاونی‌های مسکن نهادهای دولتی و حاکمیتی قرار دارد که امتیاز آنها در حال حاضر به بهای ۴۰۰ تا ۹۰۰ میلیون تومان بر اساس موقعیت پروژه، زمان تحویل و امکانات بنا به فروش می‌رسد.

معدود پروژه‌های در دست تکمیلی نیز وجود دارد که به‌صورت مترمربعی و به بهای ۱۲ میلیون تومان به بالا به ازای هر مترمربع به فروش می‌رسند. در این منطقه البته می‌توان به بهای کمتر از این مقدار هم آپارتمان مسکونی جست‌وجو کرد، اما این واحدها عمدتا در پهنه‌های با سن بنای بیشتر واقع شده‌اند.

برخی از برج‌های واقع در شهرک‌های تعاونی مسکونی شده‌اند و به همین خاطر قیمت برج‌های مجاور با وجود اینکه تکمیل نشده، قدری بیشتر از سایر شهرک‌ها پیشنهاد شده است. همچنین شهرک‌های در آستانه تحویل که عمدتا در سال ۹۹ تکمیل می‌شوند، با قیمت‌های بیشتری نسبت به برج‌هایی که تاریخ تحویل آنها دیرتر اعلام شده، عرضه شده‌اند.

قیمت آپارتمان در منطقه ۲۲/ جدول - 4

خواندن خبر در سایت منبع

رکود تورمی در بازار مسکن ادامه دارد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
رکود تورمی در بازار مسکن ادامه دارد
خبرگزاری میزان- نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: آمار‌ها و پیش بینی‌ها حاکی از آن است که رکود در بازار مسکن همچنان ادامه خواهد داشت و اگر  تصمیمات بهتری اتخاذ نشود، سال آینده شاهد افزایش قیمت‌ها و رکود شدیدتری در بازار خواهیم بود.
رکود تورمی در بازار مسکن ادامه دارد - 0

حسام عقبایی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، در خصوص شرایط بازار مسکن اظهار کرد: در نیمه اول سال جاری، رشد و افزایش قیمتی نخواهیم داشت، اما بازار مسکن وارد دوران رکود تورمی سنگینی خواهد شد.

وی در ادامه افزود: شرایط بازار مسکن در سال ۹۷ نسبت به ۹۶ دارای رکود نسبی بسیار شدیدی بوده است.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تصریح کرد: میزان معاملات مسکن سال ۹۷ در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار بالا بوده به طوری که آمار‌ها نشان می‌دهد با کاهش ۷۰ درصدی معاملات رو به رو بوده‌ایم.

عقبایی با بیان اینکه در سه ماهه دوم سال ۹۷ رکود در بازار آغاز شد و در میانه تابستان میزان رکود و تورم شدیدتر شد، توضیح داد: تیر سال ۹۷ میزان معاملات ۲۴ درصد، مرداد ۳۶ درصد، شهریور ۴۵ درصد، مهر ۵۴ درصد، آبان ۶۳ درصد، آذر ۶۷ درصد و در فصل زمستان میزان رکود معاملات به ۷۰ درصد افزایش یافت.

وی تاکید کرد: ابتدای سال ۹۷ میانگین قیمت یک متر آپارتمان ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود، اما پایان سال میانگین قیمت آپارتمان به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافت؛ در حالی که میزان حقوق کارمندان افزایش نیافته و تسهیلات خرید مسکن هم جوابگوی این بازار نیست.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک اظهار کرد: گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد رشد قیمت مسکن در شهر‌های بزرگ صد در صد افزایش یافته و معاملات مسکن وارد رکود عمیقی شده است.

وی خاطر نشان کرد: آمار‌ها و پیش بینی‌ها حاکی از آن است که این رکود همچنان ادامه خواهد داشت و اگر تصمیمات بهتری اتخاذ نشود، سال آینده شاهد افزایش قیمت‌ها و رکود شدیدتری در بازار خواهیم بود.

خواندن خبر در سایت منبع

جهش ۱۴۲٫۸ درصدی بهای زمین در تهران؛ متوسط نرخ هر مترمربع آپارتمان: ۱۰٫۶ میلیون تومان

یورونیوزخبرگزاری یورونیوز
جهش ۱۴۲٫۸ درصدی بهای زمین در تهران؛ متوسط نرخ هر مترمربع آپارتمان: ۱۰٫۶ میلیون تومان

مرکز آمار ایران از جهش ۱۴۲٫۸ درصدی قیمت فروش یک مترمربع زمین، افزایش ۸۱٫۷ درصدی بهای فروش هر مترمربع واحد مسکونی طی یکسال منتهی به زمستان ۱۳۹۷ در تهران خبر داد.

بر پایه گزارش مرکز آمار ایران، متوسط قیمت هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان کلنگی در تهران طی زمستان گذشته با ۱۴۲٫۸ جهش نسبت به زمستان سال ۱۳۹۶ به بیش از ۱۴٫۵ میلیون تومان رسید.

مطابق این گزارش حداکثر قیمت هر متر مربع زمین نیز در شهر تهران ۶۳٫۸ میلیون تومان ثبت شده است.

همچنین متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران طی زمستان سال ۱۳۹۷ خورشیدی به ۱۰٫۶ میلیون تومان بالغ شده که حکایت از افزایش ۸۱٫۷ درصدی در مقایسه با زمستان سال ۱۳۹۶ دارد.

گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که در زمستان گذشته، گران‌ترین واحد مسکونی به نرخ هر متر مربع ۵۷ میلیون تومان در تهران معامله شده و متوسط مساحت آپارتمان‌های معامله شده ۸۸ مترمربع و متوسط عمر بنای آنها ۱۰ سال بوده است.

مطابق این گزارش طی یکسال منتهی به زمستان سال ۱۳۹۷ تعداد معاملات مسکن بیش از ۴۳ درصد کاهش یافته است.

متوسط مبلغ اجاره ماهانه به اضافه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجارهر یک مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران طی زمستان گذشته ۳۴ هزارتومان و حداکثر آن نیز ۱۷۱ هزار تومان بوده است.

مطابق اعلام مرکز آمار ایران متوسط نرخ اجاره در شهر تهران طی یک سال منتهی به زمستان سال ۱۳۹۷ نزدیک به ۲۱٫۷ افزایش یافته است.

قیمت مسکن در ایران در پی تشدید نرخ تورم و کاهش نرخ برابری ریال ایران در برابر دلار آمریکا، روند صعودی خود را طی دو ماه گذشته نیز حفظ کرده که در تازه‌ترین واکنش نسبت به ادامه حرکت موج گرانی در بازار مسکن، پلیس فتا انتشار قیمت در پایگاه اینترنتی معاملات مسکن را ممنوع کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اولین ویدئو از زلزله‌زدگان ترکیه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

افزایش قیمت دوباره به جان بازار خودرو افتاد

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

لزوم راه اندازی مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای رضا اردکانیان افزود: امروز با همکاری دانشگاه تربیت مدرس دو تفاهم نامه رسما امضا شد و قرارداد‌های اجرایی آن نیز برای شروع کار تدوین خواهد شد. اردکانیان منابع آب مشترک در حوضه‌های آبریز مشترک را از اولویت‌های وزارت نیرو دانست و افزود: با توجه به نیاز‌ها باید بتوانیم از ظرفیت‌های تخصصی که در دانشگاه وجود دارد بهره‌مند شویم و مقدمات تاسیس مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی را فراهم کنیم. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر نیرو با اشاره به اینکه تفاهم نامه دوم درخصوص بخش اجتماعی دو موضوع آب و انرژی است گفت: تاکید در این تفاهم نامه بر موضوع مدیریت مصرف و شیوه‌های بررسی طرح‌ها و پررنگ‌تر دیدن وجه اجتماعی موضوع آب و انرژی است. راه‌اندازی هسته متناسب با موضوع تفاهم نامه در دانشگاه، ظرفیت سازی انسانی برای تربیت نیرو‌های تخصصی در کشور با استفاده از ظرفیت‌های طرفین، ارزیابی و پایش فعالیت‌های موسسات ملی، منطقه‌ای و بین المللی پیرامون موضوع تفاهم نامه، تسهیل تبادل داده، اطلاعات و گزارشات مورد نیاز موضوع تفاهم نامه با لحاظ حقوق معنوی و طبقه بندی آن‌ها. بخشی از زمینه‌های همکاری مشترک وزارت نیرو و دانشگاه تربیت مدرس است.

مشکل بدهی تولیدکنندگان چگونه باید حل شود؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
تولیدکنندگان علاوه بر مشکل تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای و تامین نقدینگی با چندبرابر شدن نرخ ارز، به یک باره تبدیل به بدهکار کلان بانکی شدند. ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی خودروسازانبه عنوان نمونه براساس گزارش ارایه شده در مهرماه ۱۳۹۸ در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، شرکت‌های سایپا و ایران‌خودرو بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها و حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان به قطعه‌سازان بدهکار هستند. داشتن بدهی بانکی تولیدکنندگان منطقی استعبداله رضیان عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است: داشتن بدهی بانکی منطقی است اما فشار بانک‌ها و بگیر و ببندها راه چاره برای دریافت معوقات نیست. حمایت ناکافی «طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی» در مجمع تشخیص مصلحت تصویب شده است. حل مشکلات بدهی تسهیلات صنعتی در نظام بانکی، راه حل اساسی رونق تولید در ایران است.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرکل دفتر ارتباطات، اطلاع رسانی و امور بین الملل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) گفت: پرواز شماره ٩٧١٦ هواپیمای ایرتور از تهران به استانبول توسط یک فروند ایرباس ٣٠٠-٦٠٠ ساعت ١٩:٥٠ از فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) انجام شد، اما دقایقی پس از برخاستن، خلبان با اعلام بروز نقص فنی در هواپیما درخواست بازگشت به فرودگاه را به برج مراقبت پرواز اطلاع داد. کاشانی حیدری بیان داشت: به دنبال این مساله کلیه نیرو‌ها و تجهیزات اداره ایمنی زمینی شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) به حالت آماده باش صد در صدی درآمده و تمامی تمهیدات لازم برای فرود ایمن این هواپیما در فرودگاه امام (ره) مهیا شد. مدیرکل دفتر ارتباطات، اطلاع رسانی و امور بین الملل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) افزود: با وجود آمادگی صد در صدی در فرودگاه امام (ره) خلبان پرواز با بررسی وضعیت هواپیما مسیر خود را به سمت فرودگاه مهرآباد تغییر داد و در ساعت ٢١:٥٦ در این فرودگاه به سلامت به زمین نشست.

لینک اند کو ۰۵؛ فرمول سوئدی برای تولید یک شاسی بلند باکیفیت چینی! (+تصاویر)

20+
عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

سرمایه گذاری صباایده در استارتاپ فلایتیو؛ ‌مالک آپارات وارد بازار گردشگری آنلاین می‌شود

تکراتوچند ثانیه قبل

گواردیولا: مقابل فولام مصمم به کسب پیروزی بودیم/ هدف بعدی‌مان صعود به فینال جام اتحادیه است

تسنیم9 دقیقه قبل

دژاگه: کسی درباره انتخاب دایی از من سوال نپرسید/فحاشی؟ فوتبال همین است دیگر

قدس آنلاین9 دقیقه قبل

رونمایی از کیت جدید تمرینی بارسلونا در روز بازگشت عثمان دمبله (عکس)

طرفداری10 دقیقه قبل

برخی نقاط کرج حتی زمستان هم بوی تعفن می‌آید

ایسنا11 دقیقه قبل

ویدیو؛ تبریک تولد ژاوی توسط اکانت یوفا

طرفداری11 دقیقه قبل

بازدید ۲۵ هزار زائر غیر ایرانی از موزه آستان مقدس بانوی کرامت

مهر11 دقیقه قبل