اخبار روز بازار مسکن - سه‌شنبه 17 اردیبهشت‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - سه‌شنبه 17 اردیبهشت‌ماه

قیمت مسکن در زمستان ٩٧ چقدر گران شد؟ +جدول

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز
قیمت مسکن در زمستان ٩٧ چقدر گران شد؟ +جدول
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، قیمت فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی در زمستان ۹۷ نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن حدود ۸۱ درصد افزایش یافته است.

خبرگزاری تسنیم: بنگاه‌های معاملات ملکی کشور موظف هستند مشخصات کلیه‎ی معاملات خرید و فروشی که سند آن‌ها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند را در سامانه‎ی اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت نمایند.

با توجه به این‌که کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در مناطق شهر تهران باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در سطح کل شهر می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی) که در آن، وزن با استفاده از سهم واحد‌های مسکونی دارای سکنه محاسبه می‌شود، استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد.

قیمت مسکن در زمستان ٩٧ چقدر گران شد؟ +جدول - 4

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ١٤٥٤٦٦ هزار ریال با میانگین مساحت ٢٥٣ مترمربع بوده است که نسبت به فصل قبل٤٤,٦ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٤٢٫٦ درصد افزایش داشته است. بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، قیمت فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی در زمستان ۹۷ نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن حدود ۸۱ درصد افزایش یافته است.

خواندن خبر در سایت منبع

پیش‌بینی اجاره بهاء مسکن / کوچ از تهران چقدر محتمل است؟

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
پیش‌بینی اجاره بهاء مسکن / کوچ از تهران چقدر محتمل است؟
سیداحسن علوی گفت: نمی‌توان اظهار نظر دقیقی در خصوص کاهش یا افزایش قیمت مسکن در سال جاری کرد، اما شواهد حاکی از آن است که هر زمان مسکن با افزایش نرخی مواجه شده دیگر قیمت مسکن و اجاره‌بهای مسکن کاهش پیدا نکرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، تقاضای سرمایه‌ای و ترس از گران‌تر شدن مسکن در سال ۹۸ باعث شد که تورم ملکی و حجم معاملات مسکن در اسفند ماه ۹۷ صعودی شود، به طوری که میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در اسفند ۹۷ رقمی معادل۸٫۸ درصد نسبت به بهمن ۹۷ افزایش پیدا کرد و حجم ماهانه معاملات مسکن در تهران هم ۳۵ درصد نسبت به بهمن ۹۷ افزایش یافت و به نزدیک ۱۱ هزار واحد رسید. این روند در فروردین ماه امسال نیز تشدید شد و تورم نقطه به نقطه مسکن در این ماه به بیش از ۱۰۳ درصد رسید. با این روند آیا احتمال افزایش اجاره‌ بهای مسکن در سال ۹۸ وجود دارد؟

سیداحسن علوی، نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: با توجه به تجارب گذشته، اجاره‌بهای مسکن متاثر از قیمت مسکن است، به عبارتی هرچقدر که هر متر مربع مسکن گران‌تر شود به همان نسبت نیز اجاره‌بها افزایش پیدا می‌کند.

نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: زمانی که حجم تقاضا نسبت به حجم عرضه در بازار مسکن پیشی بگیرد قیمت مسکن افزایش پیدا خواهد کرد که افزایش قیمت مسکن باعث افزایش اجاره‌بها خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: زمانی که قیمت هر متر مربع مسکن افزایش پیدا می‌کند از تعداد افرادی که توانایی مالی کافی برای خرید مسکن دارند نیز کاسته می‌شود. این افراد برای تامین مسکن مورد نیاز خود مجبور می‌شوند که به اجاره مسکن بسنده ‌کنند که افزایش حجم تقاضا برای اجاره مسکن باعث افزایش نرخ اجاره مسکن خواهد شد.

علوی با بیان اینکه از سال گذشته سهم مسکن در سبد هزینه‌های خانوار بسیار افزایش پیدا کرده است، تاکید کرد: متاسفانه روند افزایشی اجاره‌بهای مسکن طی چند سال گذشته باعث شده تا اجاره‌نشینان مرکز شهر اقدام به اجاره مسکن در پایین شهر کنند و همچنین افرادی که در پایین شهر مسکن اجاره کرده بودند به دلیل عدم توانایی مالی و عدم تناسب بین میزان درآمد با میزان هزینه‌ها به بیرون از شهر یا در سایر شهرستان‌ها نقل مکان کرده‌اند.

نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر شرایط اقتصادی و سیاسی کشور به گونه‌ای است که نمی‌توان اظهارنظر دقیقی در خصوص کاهش یا افزایش قیمت مسکن در سال جاری کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: این‌روزها بازار مسکن متاثر از تصمیمات دولتمردان در سایر حوزه‌هاست؛ به طوری که هر نوع تصمیم عجولانه‌ای می‌تواند شرایط بازار را وخیم‌تر کند و هر نوع تصمیم عاقلانه و خردمندانه‌ای باعث آرامش و کنترل نوسانات قیمتی بازار مسکن خواهد شد.

علوی ادامه داد: افزایش نرخ حمل‌ونقل، قیمت مصالح ساختمانی، نرخ حقوق و دستمزد و هزینه پروانه ساخت خود به خود باعث افزایش قیمت مسکن می‌شود، متاسفانه تاکنون همانند سایر کشورهای توسعه ‌یافته نتوانسته‌ایم که اصل همپوشانی را رعایت کنیم، به عبارتی زمانی که قیمت یک بخش افزایش پیدا می‌کند قیمت‌ها در سایر بخش‌ها افزایش پیدا نکند.

نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمی‌توان اظهار نظر دقیقی در خصوص کاهش یا افزایش قیمت مسکن در سال جاری کرد، اما شواهد حاکی از آن است که هر زمان مسکن با افزایش نرخی مواجه شده دیگر قیمت مسکن و اجاره‌بهای مسکن کاهش پیدا نکرده است.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه در حال حاضر حفظ وضعیت موجود بازار مسکن بسیار ارجحیت دارد، گفت: وزارت راه و شهرسازی تصمیماتی برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی گرفته است که چنانچه این طرح هر سریعتر اجرایی شود باعث متعادل شدن قیمت مسکن در کشور خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان در منطقه ۲۲/ جدول

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
قیمت آپارتمان در منطقه ۲۲/ جدول
دنیای اقتصاد نوشت:در منطقه ۲۲و در محدوده انتهای بزرگراه شهید خرازی شهرک‌هایی متعلق به تعاونی‌های مسکن نهادهای دولتی و حاکمیتی قرار دارد که امتیاز آنها در حال حاضر به بهای ۴۰۰ تا ۹۰۰ میلیون تومان بر اساس موقعیت پروژه، زمان تحویل و امکانات بنا به فروش می‌رسد.

معدود پروژه‌های در دست تکمیلی نیز وجود دارد که به‌صورت مترمربعی و به بهای ۱۲ میلیون تومان به بالا به ازای هر مترمربع به فروش می‌رسند. در این منطقه البته می‌توان به بهای کمتر از این مقدار هم آپارتمان مسکونی جست‌وجو کرد، اما این واحدها عمدتا در پهنه‌های با سن بنای بیشتر واقع شده‌اند.

برخی از برج‌های واقع در شهرک‌های تعاونی مسکونی شده‌اند و به همین خاطر قیمت برج‌های مجاور با وجود اینکه تکمیل نشده، قدری بیشتر از سایر شهرک‌ها پیشنهاد شده است. همچنین شهرک‌های در آستانه تحویل که عمدتا در سال ۹۹ تکمیل می‌شوند، با قیمت‌های بیشتری نسبت به برج‌هایی که تاریخ تحویل آنها دیرتر اعلام شده، عرضه شده‌اند.

قیمت آپارتمان در منطقه ۲۲/ جدول - 4

خواندن خبر در سایت منبع

رکود تورمی در بازار مسکن ادامه دارد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
رکود تورمی در بازار مسکن ادامه دارد
خبرگزاری میزان- نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: آمار‌ها و پیش بینی‌ها حاکی از آن است که رکود در بازار مسکن همچنان ادامه خواهد داشت و اگر  تصمیمات بهتری اتخاذ نشود، سال آینده شاهد افزایش قیمت‌ها و رکود شدیدتری در بازار خواهیم بود.
رکود تورمی در بازار مسکن ادامه دارد - 0

حسام عقبایی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، در خصوص شرایط بازار مسکن اظهار کرد: در نیمه اول سال جاری، رشد و افزایش قیمتی نخواهیم داشت، اما بازار مسکن وارد دوران رکود تورمی سنگینی خواهد شد.

وی در ادامه افزود: شرایط بازار مسکن در سال ۹۷ نسبت به ۹۶ دارای رکود نسبی بسیار شدیدی بوده است.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تصریح کرد: میزان معاملات مسکن سال ۹۷ در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار بالا بوده به طوری که آمار‌ها نشان می‌دهد با کاهش ۷۰ درصدی معاملات رو به رو بوده‌ایم.

عقبایی با بیان اینکه در سه ماهه دوم سال ۹۷ رکود در بازار آغاز شد و در میانه تابستان میزان رکود و تورم شدیدتر شد، توضیح داد: تیر سال ۹۷ میزان معاملات ۲۴ درصد، مرداد ۳۶ درصد، شهریور ۴۵ درصد، مهر ۵۴ درصد، آبان ۶۳ درصد، آذر ۶۷ درصد و در فصل زمستان میزان رکود معاملات به ۷۰ درصد افزایش یافت.

وی تاکید کرد: ابتدای سال ۹۷ میانگین قیمت یک متر آپارتمان ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود، اما پایان سال میانگین قیمت آپارتمان به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافت؛ در حالی که میزان حقوق کارمندان افزایش نیافته و تسهیلات خرید مسکن هم جوابگوی این بازار نیست.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک اظهار کرد: گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد رشد قیمت مسکن در شهر‌های بزرگ صد در صد افزایش یافته و معاملات مسکن وارد رکود عمیقی شده است.

وی خاطر نشان کرد: آمار‌ها و پیش بینی‌ها حاکی از آن است که این رکود همچنان ادامه خواهد داشت و اگر تصمیمات بهتری اتخاذ نشود، سال آینده شاهد افزایش قیمت‌ها و رکود شدیدتری در بازار خواهیم بود.

خواندن خبر در سایت منبع

جهش ۱۴۲٫۸ درصدی بهای زمین در تهران؛ متوسط نرخ هر مترمربع آپارتمان: ۱۰٫۶ میلیون تومان

یورونیوزخبرگزاری یورونیوز
جهش ۱۴۲٫۸ درصدی بهای زمین در تهران؛ متوسط نرخ هر مترمربع آپارتمان: ۱۰٫۶ میلیون تومان

مرکز آمار ایران از جهش ۱۴۲٫۸ درصدی قیمت فروش یک مترمربع زمین، افزایش ۸۱٫۷ درصدی بهای فروش هر مترمربع واحد مسکونی طی یکسال منتهی به زمستان ۱۳۹۷ در تهران خبر داد.

بر پایه گزارش مرکز آمار ایران، متوسط قیمت هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان کلنگی در تهران طی زمستان گذشته با ۱۴۲٫۸ جهش نسبت به زمستان سال ۱۳۹۶ به بیش از ۱۴٫۵ میلیون تومان رسید.

مطابق این گزارش حداکثر قیمت هر متر مربع زمین نیز در شهر تهران ۶۳٫۸ میلیون تومان ثبت شده است.

همچنین متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران طی زمستان سال ۱۳۹۷ خورشیدی به ۱۰٫۶ میلیون تومان بالغ شده که حکایت از افزایش ۸۱٫۷ درصدی در مقایسه با زمستان سال ۱۳۹۶ دارد.

گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که در زمستان گذشته، گران‌ترین واحد مسکونی به نرخ هر متر مربع ۵۷ میلیون تومان در تهران معامله شده و متوسط مساحت آپارتمان‌های معامله شده ۸۸ مترمربع و متوسط عمر بنای آنها ۱۰ سال بوده است.

مطابق این گزارش طی یکسال منتهی به زمستان سال ۱۳۹۷ تعداد معاملات مسکن بیش از ۴۳ درصد کاهش یافته است.

متوسط مبلغ اجاره ماهانه به اضافه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجارهر یک مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران طی زمستان گذشته ۳۴ هزارتومان و حداکثر آن نیز ۱۷۱ هزار تومان بوده است.

مطابق اعلام مرکز آمار ایران متوسط نرخ اجاره در شهر تهران طی یک سال منتهی به زمستان سال ۱۳۹۷ نزدیک به ۲۱٫۷ افزایش یافته است.

قیمت مسکن در ایران در پی تشدید نرخ تورم و کاهش نرخ برابری ریال ایران در برابر دلار آمریکا، روند صعودی خود را طی دو ماه گذشته نیز حفظ کرده که در تازه‌ترین واکنش نسبت به ادامه حرکت موج گرانی در بازار مسکن، پلیس فتا انتشار قیمت در پایگاه اینترنتی معاملات مسکن را ممنوع کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

گرانفروشی، هم تقلب در عرضه برنج +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از وزارت جهاد کشاورزی؛ معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران با بیان این مطلب گفت: ۶۰ درصد تخم چشم زده مورد نیاز برای تولید قزل آلا بالغ بر ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون عدد از کشور‌های مختلف مانند فرانسه، ایتالیا و دانمارک وارد می‌شود. حسین علی عبدالحی واردات تخم چشم زده را یکی از مشکلات در حوزه تولید و پرورش ماهی قزل آلا عنوان کرد و اظهار داشت: تخم چشم زده تا کنون جزو یکی از نهاده‌های اساسی بوده و با ارز دولتی وارد شده است. وی افزود: هر چند قیمت نهاده تخم چشم زده، در مجموع هزینه‌های تولید ماهی قزل آلا عدد بالایی را به خود اختصاص نمی‌دهد، اما در افزایش قیمت این محصول در بازار مصرف بی تاثیر هم نیست. وی درباره تولید تیلاپیا نیز گفت: سال ۹۷ حدود ۱۰۰ تن تیلاپیا در چهار استان خراسان جنوبی، سمنان، یزد و قم تولید شد که عمده تولید مربوط به استان یزد است. وی با بیان اینکه دوره پرورش ماهی تیلاپیا شش ماه است پیش بینی کرد امسال یک یا دو مزرعه تولید تیلاپیا آماده و وارد چرخه تولید شود.
مهرمهر22 ساعت قبل
خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند اسرائیل دعوت نامه رسمی برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین را دریافت کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که کنفرانس اقتصادی بحرین مقدمه‌ای برای صلح است و صلح حقیقی با اشغالگری اسرائیل بر سرزمین‌های فلسطینیان و جولان و مزارع شبعا نشدنی است. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، فرماندهی کل تاکید کرد کنفرانس اقتصادی بحرین یکی از حلقه‌های توطئه علیه مساله فلسطین است. واشنگتن و متحدانش که تاکنون از راههای دیگر نتوانستند فلسطین و آرمان آنرا نابود کنند این بار از راه صلح اقتصادی وارد شده‌اند.
افتصادنیوزافتصادنیوز17 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: قرائنی مشاهده شده که حاکی از استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی از جمله در حمله ادعایی ۱۹ می‌با گاز کلر است. گروه‌های تروریستی و رسانه‌های نزدیک به آن‌ها ۱۹ می‌مدعی شدند که در شهرک کبانی در حومه لاذقیه ارتش سوریه از سلاح شیمایی استفاده کرده که به صورت قاطع از سوی دولت سوریه و ارتش این کشور این ادعا رد شد. وزارت خارجه آمریکا در ادامه تهدید کرد که اگر دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کند، واشنگتن و همپیمانانش به سرعت و به شکل مناسب پاسخ خواهند داد. وزارت خارجه سوریه نیز پیش‌تر اخبار منتشر شده از سوی رسانه‌های نزدیک به تروریست‌ها را فاقد صحت خوانده بود و قویا رد کرده بود. یک مقام در وزارت خارجه سوریه گفت: دمشق به صورت کامل با سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی همکاری کرده و سوریه عاری از سلاح شیمیایی است.
ایسناایسنا9 ساعت قبل
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، از توسعه خدمات الکترونیک به‌منظور کاهش مراجعه حضوری شهروندان پایتخت به مناطق برق و دسترسی آسان به خدمات خبر داد. به‌گزارش ایسنا، حسین صبوری با بیان این‌که توسعه خدمات الکترونیک این شرکت با هدف حذف مراجعه حضوری متقاضیان صورت گرفته است، افزود: حذف حدود ۶۰۰ هزار متقاضی دریافت خدمات فروش و پس از فروش، کاهش آلودگی هوای پایتخت، کاهش بار ترافیک شهری و افزایش سلامت اداری، توسعه هرچه بیشتر خدمات غیرحضوری و ترویج استفاده از آن توسط مشترکان از مزایای این طرح به‌شمار می‌آید. به‌گفته وی، کاهش تشریفات اداری، اطلاع‌رسانی مؤثر و پرسرعت الکترونیکی، تأمین رضایت شهروندان، افزایش بهره‌وری، توسعه مشارکت مردمی، شفافیت امور و کاهش تخلفات اداری احتمالی، تصمیم‌گیری سریع مبتنی بر اطلاعات و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی، تنها بخشی از دستاوردهای حاصل از برنامه‌های اجرا شده این شرکت است. صبوری ادامه داد: در این روش، نیازی به مراجعه حضوری مشترکان به هیچ‌یک از مناطق این شرکت نبوده و تمامی مدارک مورد نیاز، در محل متقاضی توسط نمایندگان این شرکت، دریافت می‌شود. انتهای پیام

اخبار بیشتر