1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اردوغان نتایج انتخابات شهرداری استانبول را باطل اعلام کرد!

نشریات ترکیه در یک نگاه؛ ابطال اراده ملی در استانبول

تسنیمخبرگزاری تسنیم
نشریات ترکیه در یک نگاه؛ ابطال اراده ملی در استانبول
انتخابات مجدد در استانبول تیتر مشترک اغلب روزنامه‌های امروز ترکیه است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بسیاری از روزنامه‌های ترکیه، امروز در عکس و تیتر صفحه نخست، حکم نهاد عالی انتخابات مبنی بر برگزاری مجدد انتخابات در استانبول را برجسته کرده‌اند. همچنین این روزنامه‌ها موضوعات دیگری مانند تشییع جنازه مورخ منتقد آتاتورک یعنی مصر اوغلو را مورد توجه قرار داده‌اند.

نشریات ترکیه در یک نگاه؛ ابطال اراده ملی در استانبول - 3

جمهوریت:

- تصمیم شرم آور و تسلیم شدن نهاد عالی انتخابات

- دیدار با اوجالان

نشریات ترکیه در یک نگاه؛ ابطال اراده ملی در استانبول - 7

ینی شفق:

- استانبول باز هم پای صندوق رای

- وداع با مصر اوغلو مورخ نامدار

نشریات ترکیه در یک نگاه؛ ابطال اراده ملی در استانبول - 11

استار:

- نتانیاهو باز هم خون می‌خواهد

- اردوغان: حقوق ما در مدیترانه، محل مناقشه نیست

نشریات ترکیه در یک نگاه؛ ابطال اراده ملی در استانبول - 15

ینی آسیا:

- شمار شهدای غزه به ۲۵ نفر رسید

- گرانی مجدد میوه و سبزیجات

نشریات ترکیه در یک نگاه؛ ابطال اراده ملی در استانبول - 20

ترکیه:

- علی باباجان در حال بررسی برای تاسیس حزب

- انتخابات مجدد در استانبول

نشریات ترکیه در یک نگاه؛ ابطال اراده ملی در استانبول - 24

آکشام:

- لعن و نفرین یک پدر کرد علیه پ. ک. ک

- سه پیام اردوغان برای ناتو

نشریات ترکیه در یک نگاه؛ ابطال اراده ملی در استانبول - 28

اورتادوغو:

- بهار روابط ترکیه و عراق

- اظهارات گستاخانه آمریکا در مورد حفاری نفتی ترکیه در دریای سپید

نشریات ترکیه در یک نگاه؛ ابطال اراده ملی در استانبول - 32

سوزجو:

- امام اوغلو در انتخابات پیروز شد، در نهاد عالی شکست خورد

- اظهارات تند سران حزب جمهوری خلق در مورد تصمیم نهاد عالی

نشریات ترکیه در یک نگاه؛ ابطال اراده ملی در استانبول - 36

ینی چاغ:

- ابطال اراده ملی در استانبول

- دیدار اردوغان با دبیرکل ناتو

نشریات ترکیه در یک نگاه؛ ابطال اراده ملی در استانبول - 40

ینی آکیت:

- هفتمین رمضان محمد مرسی در زندان

- هزاران نفر در تشییع جنازه مورخ تابوشکن

خواندن خبر در سایت منبع

تصاویر: اعتراض هواداران شهردار استانبول به ابطال انتخابات

انتخابخبرگزاری انتخاب
تصاویر: اعتراض هواداران شهردار استانبول به ابطال انتخابات
در انتخابات شهرداری‌های ترکیه حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان شهرداری استانبول را به رقیب خود، اکرم امام‌اوغلو از حزب مردم جمهوری‌خواه باخت اما علیه نتایج انتخابات به کمیسیون انتخابات شکایت کرد. کمیسیون انتخابات امشب اعلام کرده که با لغو انتخابات برگزار شده شهردار استانبول، برگزاری این انتخابات باید تکرار شود. همزمان با اعلام این خبر هواداران اکرم امام اوغلو به خیابان آمده و این اقدام اردوغان را محکوم کردند.

واکنش ترکیه به انتقادهای خارجی درباره لغو انتخابات استانبول

ایسناخبرگزاری ایسنا
واکنش ترکیه به انتقادهای خارجی درباره لغو انتخابات استانبول
وزیر خارجه ترکیه، انتقادهای خارجی از تصمیم هیات عالی انتخابات ترکیه برای لغو نتایج انتخابات شهرداری استانبول را بی‌مورد دانست. براساس انتخابات ماه مارس نامزد اپوزیسیون پیروز شده بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، رجب اوزل، نماینده حزب حاکم عدالت و توسعه (آک‌پارتی) در شورای عالی انتخابات دوشنبه گفت این نهاد به لغو نتایج انتخابات به دنبال درخواست آک‌پارتی رای داده است. استناد آنها به عدم امضای ۲۲ پروتکل و این مساله بوده است که برخی از اعضای کمیسیون‌های محلی انتخابات جزو کارکنان دولت نبوده‌اند. تاریخ انتخابات جدید به ۲۳ ژوئن (دوم تیر) موکول شده است.

وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: همگان باید به تصمیم برگزاری دوباره این انتخابات که بر مبنای قانونی گرفته شده است، احترام بگذارند. ما انتقادهایی که از سوی برخی از مخاطبان خارجی با انگیزه سیاسی درباره این تصمیم و شورای عالی انتخابات مطرح می‌شود، نمی‌پذیریم. ترکیه بلوغ دموکراتیک خودش را نشان داده است. بی‌شک، تصمیم شورای عالی مستقل انتخابات با هدف تضمین تحقق اراده رای‌دهندگان بوده است.

اکرم امام اوغلو، عضو حزب اپوزیسیون مردم‌ جمهوری‌خواه در انتخابات شهرداری استانبول که ۳۱ مارس برگزار شد ۴۸٫۸ درصد رای به دست آورد و رقیب او از آک‌پارتی که بنعالی ییلدیریم بود ۴۸٫۵۵ درصد رای گرفت. امام اوغلو سابقا به عنوان رئیس شورای منطقه‌ای استانبول کار می‌کرد و ۱۷ آوریل روی کار آمد. در آن زمان شورای عالی انتخابات هنوز در حال بررسی درخواست حزب حاکم مبنی بر لغو نتایج انتخابات بود.

براساس نتایج انتخابات ماه مارس، حزب مردم جمهوری‌خواه برای اولین بار از ۱۹۹۴ در انتخابات شهرداری آنکارا هم پیروز شد. نامزدهای این حزب همچنین در شهرهای ازمیر، آنتالیا، آدانا و مرسین به پیروزی دست یافتند. در همین حال آک‌پارتی ۴۴٫۳۳ درصد از آرای انتخابات شهرداری در سراسر ترکیه را به دست آورد و حزب مردم جمهوری‌خواه ۳۰٫۱۲ درصد.

شهروندان اکثر مناطق شهر استانبول در اعتراض به تصمیم شورای عالی انتخابات به خیابان‌ها آمدند و با کوبیدن روی ماهی‌تابه و قابلمه نارضایتی خودشان را ابراز کردند. این تجمع اعتراضی از صبح دوشنبه از مناطق بشیکتاش و فری کوی آغاز شد و در سایر مناطق استانبول ادامه یافت. به گزارش خبرنگار اسپوتنیک، راننده‌ها هم در حمایت از معترضان بوق و چراغ می‌زدند. براساس گزارش‌ها، صدها تن از معترضان در بشیکتاش شعار «حق و عدالت» حزب مردم جمهوری‌خواه را حمل می‌کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

وزن کشی سیاسی احزاب ترکیه در استانبول

ایرناخبرگزاری ایرنا
وزن کشی سیاسی احزاب ترکیه در استانبول
تهران - ایرنا - باطل شدن نتایج انتخابات شهرداری استانبول بر اساس رای شورای عالی انتخابات براساس اعتراض حزب حاکم به نتایج این رای گیری، احزاب سیاسی ترکیه را یکبار دیگر برای نبردی تمام عیار و تصاحب کرسی شهرداری استانبول رو در روی هم قرار داد.

به گزارش ایرنا، براساس رای شورای عالی انتخابات ترکیه برای تعیین شهردار باید انتخاباتی جدید در شهر استانبول برگزار شود که احزاب می‌توانند با کاندیداهای قبلی در این انتخابات شرکت کنند و فهرست رای دهندگان نیز بدون تغییر و همانند فهرست انتخابات ۳۱ مارس (۱۱فروردین۹۷) خواهد بود.

شورای عالی انتخابات ترکیه با قبول اعتراض حزب عدالت و توسعه به نتایج انتخابات شهرداری کلانشهر استانبول، با بررسی اعتراض‌ها با ۷ رای موافق در مقابل ۴ مخالف نتایج این انتخابات را دراین شهر باطل اعلام کرد.

حزب عدالت و توسعه در ترکیه با ادعای موارد غیرعادی در روند برگزاری انتخابات شهرداری استانبول در ۳۱ مارس گذشته (۱۱ فروردین) خواستار برپایی انتخابات مجدد در این شهر شده بود.

حزب حاکم ترکیه در تاریخ ۳۱ مارس در سراسر این کشور بیشترین آرای انتخابات شوراها و شهرداری‌ها را به خود اختصاص داد، اما در شهرهای مهمی چون آنکارا و استانبول موفق نبود و در این شهرها در برابر حزب خلق جمهوری‌خواه ترکیه شکست خورد.

این حزب در آنکارا و استانبول به نتایج شمارش آرا اعتراض کرد بطوری که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه ۱۹ فروردین (هشتم آوریل) از 'بزهکاری سازمان‌دهی' شده در رأی‌گیری استانبول سخن گفت.

شورای عالی انتخابات ترکیه در آنکارا پس از بازشماری بخشی از آرا اعلام کرد که منصور یواش، نامزد حزب خلق جمهوری خوا برنده انتخابات این شهر شده است.

در استانبول بررسی‌ها ادامه داشت و شورای عالی انتخابات با درخواست حزب عدالت و توسعه برای شمارش مجدد تمامی آرا در تمامی مراکز انتخاباتی مخالفت و تنها با بازشماری آرای ۲۱ مرکز انتخاباتی موافقت کرد.

شورای عالی انتخابات ترکیه روز گذشته نتایج انتخابات شهرداری کلانشهر استانبول را که به پیروزی حزب مخالف دولت این کشور منجر شده بود، باطل اعلام کرد.

یورونیوز روز سه شنبه به نقل از خبرگزاری آناتولی اعلام کرد که مقامات این کشور به وجود ارتباط هایی میان یک «سازمان تروریستی» و مسئولان دفاتر رای گیری در انتخابات شهرداری استانبول پی برده‌اند.

بر اساس این گزارش بازرسان این پرونده به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد ۴۳تن از مسئولان دفاتر رای گیری در استانبول با شبکه فتح الله گولن، یکی از مخالفان سرسخت دولت اردوغان که آنکارا وی را به تدارک و سازماندهی کودتای نافرجام اخیر در این کشور متهم می‌کنند، در ارتباط بوده‌اند.

نامزد حزب عدالت و توسعه برای شهرداری استانبول بن‌علی ییلدریم، رئیس قبلی پارلمان و نخست‌وزیر پیشین ترکیه بود که از نزدیکان و معتمدان اردوغان محسوب می‌شود و رقیب اصلی او در این انتخابات نیز اکرم امام‌اوغلو از حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه (CHP) بوده که حدود ۲۵ هزار رای بیش از ییلدریم به دست آورده بود.

انورسال ادی‌گوزل، معاون رئیس حزب جمهوری‌خواه خلق در یک توییت به طعنه نوشته است: 'پیروزی بر حزب عدالت و توسعه امری است غیر قانونی'.

او می‌افزاید: «این سیستمی که اراده مرم را پایمال می‌کند و به قانون بی‌اعتناست، نه دموکراتیک است و نه مشروع. بلکه دیکتاتوری ناب است.»

مشارکت مردم ترکیه در انتخابات محلی شوراها و شهرداری در تاریخ ۳۱مارس (۱۱فروردین) بطور عمده میان دو جریان ائتلافی «جمهور' متشکل از حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و حزب حرکت ملی به رهبری دولت باغچه لی از یک سو و ائتلاف «ملت' متشکل از حزب جمهوری خواه خلق به رهبری کمال قلیچدار اوغلو و حزب نیک به رهبری خانم مرال آک شنر از سوی دیگر در جریان بود که حدود ۶۴/۸۴ درصد اعلام شد.

احزاب مربوط به دو جریان عمده نیز که حدود ۹۰ درصد آرای مردمی را از آن خود کردند، هر یک به ترتیب؛ (AKP) حزب عدالت و توسعه ۳۳/ ۴۴ درصد، (MHP) حزب حرکت ملی ۷/۳۳ درصد، (CHP) حزب جمهوری خواه خلق ۱۲/۳۰ درصد، (IYI Parti) حزب نیک ۴۵/۷ درصد و حزب دمکراتیک خلق‌ها (HDP) حزب متعلق به کردها نیز ۲۴/۴ درصد و سایر احزاب کوچک به همراه نامزدهای مستقل در مجموع ۵۵/۶ درصد آرای مردمی را ازآن خود کردند.

بر اساس گزارش منتشره از شورای عالی برگزاری انتخابات ترکیه ۵۷ میلیون و ۹۳ هزار و ۴۱۰ نفر واجد شرایط رای دادن بودند که از این تعداد ۴۸ میلیون و ۳۴۰ هزار و ۱۸۴ رای ماخوذه از ۱۹۴ هزار و ۶۷۸ صندوق استخراج شد که از این تعداد ۴۶ میلیون و ۴۳۱ هزار و ۷۱۷ رای معتبر تشخیص داده شد.

نوزدهمین دوره انتخابات محلی ترکیه که در جریان آن شهرداران، شوراهای شهر و روسای مناطق به مدت ۵ سال انتخاب شدند، در روز ۱۱ فروردین ماه و با مشارکت ۸۴ درصدی مردم ترکیه برگزار شد.

خاورم**۱۲۱۱**۱۱۴۴

خواندن خبر در سایت منبع

برگزاری انتخابات مجدد در استانبول بیانگر دیکتاتوری آشکار است

مهرخبرگزاری مهر
برگزاری انتخابات مجدد در استانبول بیانگر دیکتاتوری آشکار است
حزب جمهوری خلق ترکیه اعلام کرد که برگزاری انتخابات مجدد شهرداری ها در استانبول بیانگر دیکتاتوری آشکار است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، جمهوری خلق ترکیه (حزب اپوزیسیون) اعلام کرد که برگزاری انتخابات مجدد شهرداری‌ها در شهرهایی مثل استانبول بیانگر دیکتاتوری آشکار است.

این حزب اعلام کرد که نظام حاکم در ترکیه اراده ملت را از بین برده است و قانون را نادیده می‌گیرد.

حزب اپوزیسیون ترکیه خاطرنشان کرد: نظامی که اراده ملت را نابود می‌کند و از قانون چشم پوشی می‌کند، دموکراتیک و مشروع نیست بلکه دیکتاتوری محض است.

گفتنی است شورای عالی انتخابات ترکیه روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد: نتایج انتخابات استانبول باطل است.

در بیانیه صادره از سوی شورای عالی انتخابات ترکیه در این خصوص آمده است: نتایج انتخابات در این شهر باطل اعلام می‌شود و باید دوباره برگزاری شود.

این درحالی است که در جریان انتخابات ۳۱ مارس، «اکرم امام اوغلو» نماینده حزب جمهوریخواه خلق از حزب مخالف جناح حاکم در این کشور به عنوان شهردار استانبول معرفی شد.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش اپوزیسیون ترکیه به ابطال انتخابات شهرداری استانبول

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز
واکنش اپوزیسیون ترکیه به ابطال انتخابات شهرداری استانبول
اقتصادنیوز: در حالی که کمیسیون انتخابات ترکیه به تازگی شکایت حزب حاکم به رهبری رجب طیب اردوغان را پذیرفت و انتخابات شهرداری استانبول را باطل کرد، اپوزیسیون ترکیه در واکنش، این اقدام را «دیکتاتوری ناب» قلمداد کرد.

به گزارش ایسنا، در انتخابات شهرداری‌های ترکیه حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان شهرداری استانبول را به رقیب خود، اکرم امام‌اوغلو از حزب مردم جمهوری‌خواه باخت اما علیه نتایج انتخابات به کمیسیون انتخابات شکایت کرد.

به گزارش خبرگزاری آنادولو، کمیسیون انتخابات امشب اعلام کرده که با لغو انتخابات برگزارشده شهردار استانبول، برگزاری این انتخابات باید تکرار شود.

در پی این تصمیم کمیسیون انتخابات، اپوزیسیون ترکیه این شیوه حزب حاکم به رهبری اردوغان را «دیکتاتورمنشانه» خوانده که با این کار خود، اراده مردم را زیر پا می‌گذارد.

انورسال ادی‌گوزل، معاون رئیس حزب مردم جمهوری‌خواه در یک توییت به طعنه نوشته است: پیروزی بر حزب عدالت و توسعه امری است غیر قانونی.

او افزود: این سیستمی که اراده مردم را پایمال می‌کند و به قانون بی‌اعتناست، نه دموکراتیک است و نه مشروع، بلکه دیکتاتوری ناب است.

شورای عالی انتخابات ترکیه با قبول اعتراض حزب عدالت و توسعه به نتایج انتخابات شهرداری استانبول، رأی به ابطال نتایج رأی‌گیری و برگزاری مجدد آن در تاریخ ۲۳ ژوئن داد.

در جلسه این شورا، اعضا با بررسی اعتراض‌ها به انتخابات شهرداری استانبول با ۷ رأی موافق در مقابل ۴ مخالف نتایج این انتخابات را باطل اعلام کردند.

این شورا فردا (سه‌شنبه) نیز به بررسی اعتراض حزب عدالت و توسعه و همچنین حزب حرکت ملی به نتایج انتخابات شهرداری‌ها در مناطق بویوک‌چکمجه و مال‌تپه خواهد پرداخت.

بر اساس رأی صادره احزاب شرکت‌کننده در انتخابات ۳۱ مارس حق شرکت در انتخابات مجدد را خواهند داشت و با کاندیداهای قبلی در این انتخابات رقابت خواهند کرد. فهرست رأی‌دهندگان بدون تغییر و همانند فهرست انتخابات ۳۱ مارس خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.

داستان سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری - «مارکوس لیسینیوس کراسوس» سردار بزرگ روم، از رود فرات در سوریه امروز که گذشت، پا به قلمروی تازه‌ای گذاشت. او از خیانت ارمنستان آگاه شده و همزمان پیشروی سپاه روم را می‌دید. پس سپاه ایران را به دو بخش تقسیم کرد تا بخشی به ارمنستان رفته و بخش دیگر مقابل روم بایستد. سپاه روم در تعقیب آن‌ها، وارد دشتی می‌شود که ۹ هزار کماندار اشکانی از هر سو آن‌ها را تیرباران می‌کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل
به گزارش مشرق، خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی، تصویری از دیدار خود با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا منتشر کرد. یک فعال فضای مجازی در توئیتر نوشت:
نامه‌نیورنامه‌نیور17 ساعت قبل
جواد طباطبایی علیه خاتمیسید محمد خاتمی چندوز پیش در دیدار با اعضای شورای شهر مناسب‌ترین شیوه اداره کشور را فدرالیسم دانست. مهم‌ترین واکنش مربوط به سید جواد طباطبایی، استاد سرشناس علوم سیاسی و ایران‌پژوه برجسته به این سخنان واکنش نشان داد. من اضافه می‌کنم: آقای خاتمی بعید نیست، حتمی است! ضرورت تحقق برجام داخلیمحمدصادق جوادی‌حصار باور دارد که محدودیت‌های موجود بر دولت روحانی به مراتب بیش از دولت اصلاحات است. جوادی حصار در گفت‌وگو با روزنامه آرمان درباره محدوده اختیارات حسن روحانی گفت: «من معتقدم بخش زیادی از این اتفاقاتی که رخ می‌دهد در دولت رقم نمی‌خورد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل
عادل الجبیر گفته عربستان برای جلوگیری از جنگ، تمامی تلاش خود را به کار خواهد گرفتعربستان سعودی ضمن تاکید بر اینکه خواهان جنگ در منطقه نیست، ضمن انتقاد شدید از ایران، از سران کشورهای عرب برای بررسی اوضاع خلیج فارس دعوت کرده است. هفته گذشته، در دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی و دو نفتکش دیگر متعلق به امارات و نروژ در آب‌های بندر فجیره در امارات عربی متحده انفجارهایی روی داد و خساراتی به بار آورد. در پی انفجار در این چهار نفتکش، وزارت امور خارجه ایران خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده بود. هفته گذشته همچنین عربستان سعودی گزارش کرد که چند پهپاد حامل مواد منفجره به خطوط لوله نفتی این کشور حمله کرده و خساراتی بر جای گذاشته‌اند. عربستان خواهان جنگ نیستآژانس خبری سعودی در گزارش دیگری در روز یکشنبه، اظهارات عادل الجبیر، وزیر مشاور سعودی در امور خارجه را در مورد حوادث اخیر در خلیج فارس منتشر کرده است.
افکارنیوزافکارنیوز11 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشدومین مرحله لیگ سری آ کاراته در حالی به میزبانی شهر استانبول ترکیه با حضور ۱۸۱۳ کاراته کا از ۱۰۲ کشور پیگیری می‌شود که نمایندگان کشورمان برای رسیدن به مدال در این مسابقات به روی تاتامی رفتند. مهدی خدابخشی، علی مسکینی وکاتای تیمی مردان با ترکیب (ابوالفضل شهرجردی، علی زند و میلاد فرازمهر) ۳ مدال برنز این مسابقات را بدست آوردند. رده بندی مسابقات به شرح زیر است: تیم ایران با کسب ۶ مدال طلا و ۳ برنز بر سکوی قهرمانی ایستاد. تیم‌های ایتالیا با ۲ نقره و یک برنز و چین تایپه با ۲ نقره پنجم و ششم شدند. در بخش مردان ۳ طلا و ۳ برنز قهرماندر بخش بانوان ۳ طلا قهرمان

اخبار بیشتر