مادورو به ماندن مطمئن و گوایدو به تغییر در ونزوئلا خوشبین است
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

مادورو به ماندن مطمئن و گوایدو به تغییر در ونزوئلا خوشبین است

امید ونزوئلا به دور زدن تحریم‌های ایالات متحده با همکاری چین و روسیه

تابناکخبرگزاری تابناک
امید ونزوئلا به دور زدن تحریم‌های ایالات متحده با همکاری چین و روسیه
طبق اظهارات اخیر خورخه آرئازا، وزیر امور خارجه ونزوئلا، این کشور به دنبال همکاری نزدیکتر با روسیه و چین با هدف توسعه یک سیستم تراکنش بانکی جدید برای دور زدن تحریم‌های مالی ایالات متحده است.

طبق اظهارات اخیر خورخه آرئازا، وزیر امور خارجه ونزوئلا، این کشور به دنبال همکاری نزدیکتر با روسیه و چین با هدف توسعه یک سیستم تراکنش بانکی جدید برای دور زدن تحریم‌های مالی ایالات متحده است.

به گزارش تابناک اقتصادی و به نقل از RT؛ آرئازا یک کنفرانس خبری در سفارت ونزوئلا در مسکو اظهار داشت: «ما به دنبال راه‌های جایگزین برای همکاری با روسیه چین و سایر کشورهای دوست خود هستیم تا بتوانیم از تحریم‌های ایالات متحده فرار کنیم».

وزیر امور خارجه ونزوئلا اعلام کرد که این کشور امیدوار است مسیرهای جدیدی برای نقل و انتقال دارایی‌های مالی برای جایگزین کردن مسیرهای تحت کنترل ایالات متحده ایجاد کند. البته آرئازا اعتراف کرد این روش‌های همکاری یک شبه به نتیجه نخواهد رسید.

امید ونزوئلا به دور زدن تحریم‌های ایالات متحده با همکاری چین و روسیه - 4

در ابتدای سال جاری ایالات متحده تحریم‌های مالی و اقتصادی گسترده‌ای علیه ونزوئلا وضع کرده است. این تحریم‌ها که شامل قطع دسترسی این کشور به دلار آمریکا نیز می‌شود، بخش معدن و فروش نفت خام ونزوئلا را هدف قرار داده است؛ منابعی که برای اقتصاد بحران زده این کشور نقش حیاتی دارد. پول حاصل از فروش نفت خام ۹۸ درصد درآمد حاصل از صادرات ونزوئلا را تشکیل می‌دهد.

به گفته مقامات عالی رتبه ونزوئلا، بعد از آنکه خوان گوایدو، رهبر مخالفان که مورد حمایت دولت ایالات متحده است، در اواخر ماه ژانویه خود را رئیس جمهور موقت این کشور خواند، بیش از ۵ میلیارد دلار از دارایی‌های برون مرزی این کشور در بانک‌های خارجی مسدود شده است. در ماه مارس ۲۰۱۹، خورخه رودریگز، وزیر ارتباطات ونزوئلا اعلام کرد که در دو ماه گذشته، بیش از ۳۰ میلیارد دلار به درخواست دونالد ترامپ، ریاست جمهوری ایالات متحده، به صورت غیر قانونی از خاک ونزوئلا خارج شده است.

آرئازا ابراز امیدواری کرد که روسیه واردات نفت خام از ونزوئلا را بیشتر کرده و همچنین سرمایه گذاری در بخش نفتی این کشور را افزایش دهد.

وزیر امور خارجه ونزوئلا در ادامه گفت و گوی خود با سرگی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ به خبرنگاران اظهار داشت: «ما نه تنها امید داریم روسیه واردات نفت ازونزوئلا را افزایش دهد، بلکه انتظار داریم روسیه با همکاری در کمربند نفتی Orinoco نفت بیشتر به صورت مشترک با ونزوئلا تولید کند».

» ما انتظار داریم میزان سرمایه گذاری روسیه در تولید نفت خام در ونزوئلا افزایش یافته و در انتظار سرمایه گذاری‌های مشترک جدید هستیم. ما تمام شرایط لازم برای سرمایه گذاری روسیه در ونزوئلا را فراهم خواهیم کرد».

خواندن خبر در سایت منبع

مادورو: آمریکا چشم به ثروتهای طبیعی ونزوئلا دارد

ایسناخبرگزاری ایسنا
مادورو: آمریکا چشم به ثروتهای طبیعی ونزوئلا دارد
رئیس جمهور ونزوئلا امروز سه‌شنبه عنوان کرد، واشنگتن به دنبال دستیابی به ثروتها و منابع طبیعی ونزوئلا نظیر معادن الماس و ذخایر گازی آن است.

به گزارش ایسنا، نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی راشاتودی تصریح کرد: چیزی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ونزوئلا به دنبالش است، نفت و ثروتهای ونزوئلا نظیر طلا، گاز، الماس و ثروتهای دیگر است.

مادورو خاطرنشان کرد: در ونزوئلا جنگ و مداخله نظامی اتفاق نخواهد افتاد اما معنی آن این نیست که ما برای دفاع از سرزمینمان آماده نیستیم. من از همه ابزارهای ارتباطی استفاده می‌کنم تا از کل جهان بخواهم تا دیوانگی دونالد ترامپ را متوقف کرده و آن را محکوم کنند. ونزوئلا هرگز تسلیم نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، روز یکشنبه خورخه آریزا، وزیر امور خارجه ونزوئلا اعلام کرد، تلاش مخالفان دولت این کشور تحت رهبری خوآن گوآیدو برای سرنگون کردن دولت مادورو کاملا شکست خورده است.

خواندن خبر در سایت منبع

مخبر سابق سازمان ملل: ممکن است آمریکا گوایدو را برای توجیه حمله به ونزوئلا ترور کند

ایسناخبرگزاری ایسنا
مخبر سابق سازمان ملل: ممکن است آمریکا گوایدو را برای توجیه حمله به ونزوئلا ترور کند
مخبر سابق سازمان ملل معتقد است ناکامی واشنگتن برای به قدرت رساندن رهبر اپوزیسیون در ونزوئلا ممکن است آمریکا را به ترور رئیس جمهوری این کشور آمریکای لاتین و یا حتی رهبر اپوزیسیون و جور کردن بهانه‌ای برای مداخله در ونزوئلا بکشاند.

به گزارش ایسنا، آلفرد دو زایاس، وکیل آمریکایی و مخبر سابق سازمان ملل در مصاحبه‌ای با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: من از منابع قابل اعتماد و موثق شنیده‌ام که برای چندین ماه آمریکا مبالغ هنگفتی پول و سایر موارد را به نظامیان ونزوئلا پیشنهاد کرده تا از ارتش جدا و به اپوزیسیون ملحق شوند. بی شک، آمریکا هر تلاشی برای کودتا را تأمین مالی کرده که شامل تلاش ناکام برای ترور نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور هم می‌شود. آمریکا به این روش ادامه می‌دهد و ممکن است در ترور مادورو موفق هم شود.

زایاس هشدار داد که حتی اگر آمریکا از دست مادورو هم خلاص شود، آنها به هدفشان در براندازی دولت کاراکاس نزدیکتر نمی‌شوند. بر اساس ماده ۲۳۳ قانون اساسی ونزوئلا، دلسی رودریگز، معاون کنونی مادورو، رئیس جمهوری موقت می‌شود و نه خوآن گوآیدو، رهبر اپوزیسیون.

وی ادامه داد: یک سناریوی دیگر هم وجود دارد و یک عملیات پرچم دروغین تحت رهبری سیا است که در آن گوآیدو کشته می‌شود و توجیه برای مداخله در ونزوئلا فراهم می‌آید. البته این مساله کاملا غیر مشروع است اما چه زمان قوانین بین المللی واشنگتن را باز می‌دارد؟.

خواندن خبر در سایت منبع

موگرینی: بحران ونزوئلا باید بدون دخالت نظامی حل شود

مهرخبرگزاری مهر
موگرینی: بحران ونزوئلا باید بدون دخالت نظامی حل شود
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید افق سیاسی برای حل بحران ونزوئلا کم‌رنگ است و راه حل هرچه که هست باید ونزوئلایی و به دور از دخالت نظامی باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید تحولات ونزوئلا حاکی از نبود افق سیاسی است که لازمه خاتمه‌بخشیدن به بحران جاری در این کشور خواهد بود.

وی افزود: شرایط موجود که نتیجه ناامیدی است تأکیدی است بر لزوم توسل به روند سیاسی و صلح‌آمیزی که به راه‌حلی دموکراتیک و ونزوئلایی (مبتنی بر خواست مردم ونزوئلا) منجر شود.

گفتنی است این اظهارت در نشست دو روزه گروه تماس ونزوئلا ایراد شد که از دیروز دوشنبه در کاستاریکا در حال برگزاری است.

موگرینی تاکید کرد: راه‌حل باید ونزوئلایی باشد حال آنکه جامعه بین‌الملل مسئولیت و وظیفه تسهیل (فرایند حصول) راه‌حل بدون هرگونه مداخله و به دور از اعزام هرگونه نیروی نظامی را دارد.

این مسئول اتحادیه اروپا افزود: وظیفه گروه تماس حفظ پل‌های موجود با بازیگران بین‌المللی ازجمله سازمان ملل، واتیکان، گروه لیما و اتحادیه کشورهای کارائیب است تا به‌این‌ترتیب، با حصول درک مشترک، مسیر را برای راه‌حلی دموکراتیک، صلح‌آمیز و سیاسی هموار کند.

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر خارجه ونزوئلا: ایران الگوی مقاومت در برابر تحریم‌های آمریکاست

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
وزیر خارجه ونزوئلا: ایران الگوی مقاومت در برابر تحریم‌های آمریکاست
ایران تجربه منحصربفردی برای مقابله با فشارهای – تحریمی- مداوم ایالات متحده آمریکا دارد و ونزوئلا برای مقاومت در برابر تحریم‌های آمریکا از این تجربه استفاده می‌کند.
وزیر خارجه ونزوئلا: ایران الگوی مقاومت در برابر تحریم‌های آمریکاست - 0

وزیر خارجه ونزوئلا گفت کشورش درس مقاومت در برابر تحریم‌های آمریکا را از ایران می‌آموزد.

به گزارش عصرایران به نقل از وب سایت شبکه خبری «آر تی» روسیه، «خورخه آرئاسا» وزیر خارجه ونزوئلا که به روسیه سفر کرده است، دیروز در یک نشست خبری درباره کمک ایران به کشورش برای مقاومت در برابر تحریم‌های آمریکا گفت: «ما باید چیزهای زیادی از ایران یاد بگیریم. ما مشاوران ایرانی در دولت ونزوئلا داریم که به ما کمک می‌کنند تا در برابر تحریم‌ها دوام آورده و تولیدات – داخلی - را افزایش دهیم.»

او درباره بی‌تاثیری تحریم‌های آمریکا طی چند دهه اخیر برای به زانو درآوردن ایران گفت: «ایران با وجود تحریم‌های آمریکا اقتصاد خود را توسعه داده و در تلاش برای توسعه صنایع مختلف بدون وابستگی به خارج است.»

او گفت: ایران تجربه منحصربفردی برای مقابله با فشارهای – تحریمی- مداوم ایالات متحده آمریکا دارد و ونزوئلا برای مقاومت در برابر تحریم‌های آمریکا از این تجربه استفاده می‌کند.

وزیر خارجه ونزوئلا با اشاره به اینکه طرح براندازی حکومت مادورو از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) برنامه‌ریزی شده و در حال اجراست، تاکید کرد کشورش این آمادگی را دارد که در صورت اقدام نظامی ایالات متحده آمریکا، مقاومت کرده و ارتش آمریکا را شکست دهد.

روسیه، ایران، کوبا، چین و ترکیه از حامیان بین‌المللی حکومت «نیکولاس مادورو» رییس جمهوری سوسیالیست ونزوئلا هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

گوآیدو: برخی حامیان ما، از عمل به وعده خودشان بازماندند

انتخابخبرگزاری انتخاب
گوآیدو: برخی حامیان ما، از عمل به وعده خودشان بازماندند
رهبر اپوزیسیون ونزوئلا می‌گوید، اشخاصی که به حمایت از شورش ناکام قول داده بودند از عمل به وعده خودشان و رویگردانی از نیکولاس مادورو بازماندند اما "این به معنای آن نیست که آنها در آینده نزدیک این اقدام را انجام نمی‌دهند."
گوآیدو: برخی حامیان ما، از عمل به وعده خودشان بازماندند - 0

رهبر اپوزیسیون ونزوئلا می‌گوید، اشخاصی که به حمایت از شورش ناکام قول داده بودند از عمل به وعده خودشان و رویگردانی از نیکولاس مادورو بازماندند اما «این به معنای آن نیست که آنها در آینده نزدیک این اقدام را انجام نمی‌دهند.»

به گزارش ایسنا، خوان گوآیدو، ‌ رهبر اپوزیسیون ونزوئلا در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: امروز آشکار شده است که نیروهای مسلح کشورم از اینکه مصونیت ندارند ناراضی هستند. گفت‌وگوهایی با مقام‌های مدنی و نظامی که حاضر به طرفداری از قانون اساسی ما شدند، صورت گرفته است. من بسیار خوش‌بین هستم که ما به دستیابی به هدف «تغییر» در ونزوئلا نزدیک شدیم.

گوآیدو را بیش از ۵۰ کشور به رسمیت شناختند؛ این رئیس ۳۵ ساله مجلس ملی تحت کنترل اپوزیسیون، مادورو را به غصب قدرت متهم می‌کند و ژانویه با استناد به قانون اساسی رئیس‌جمهوری خودخوانده موقت شد و ونزوئلا را که از قبل مشکلات اقتصادی عمیقی داشت، به بحران سیاسی هم کشاند. با این حال مادورو سفت و سخت کنترل را در دست دارد و از حمایت مداوم نیروهای مسلح کشورش برخوردار است.

با این حال گوآیدو امید دارد که ارتش در نهایت همراه آنها شود. او گفت: «ما همچنان منتظریم تا تعداد بیشتری از افراد اعلام نارضایتی کنند و در» عملیات آزادی «مشارکت داشته باشند.» از آن سربازانی که در کودتای ناکام اخیر شرکت داشتند، ۲۵ تن در سفارت برزیل پناه گرفته‌اند. گوآیدو گفت: امروز تمام آنچه لازم است اتفاق بیفتد، مربوط به نیروهای مسلح است و اطمینان داریم که کارمندان دولت می‌توانند به ترس خودشان غلبه کنند.

گوآیدو مدعی است رئیس‌جمهوری مشروع و قانونی ونزوئلا روز به روز «ضعیف‌تر» می‌شود. او تصویری از رهبری را ترسیم کرد که با اندک حامیان باقیمانده در کاخ ریاست جمهوری موسوم به میرافلورس مانده است. گوآیدو افزود: آنها می‌گویند مادورو در میرافلورس است اما آنها همچنین می‌گویند که او با حلقه امنیتی اصلی خودش شامل کوبایی‌ها در یک پناهگاه است و حلقه دوم متشکل از سربازانی از یگان ویژه حفاظت ریاست جمهوری است. او دیگر حتی به فرماندهان ارشد اعتمادی ندارد، حتی اعتمادی هم به اطرافیانش ندارد.

در همین حال رئیس‌جمهوری ونزوئلا شنبه در جمع حدود ۵۰۰۰ سرباز که به صورت زنده از تلویزیون دولتی پخش شد، گفت: من به ژنرال‌ها و آدمیرال‌ها گفته‌ام که وفاداری فعال می‌خواهم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴3 ساعت قبل
ساعت۲۴ - اواخر هر سال، بحث تعیین دستمزد سال آینده کارگران، داغ می‌شود. اواخر هر سال، بحث تعیین دستمزد سال آینده کارگران، داغ می‌شود. تمام تاکید گروه کارگری این است که ابتدا حداقل دستمزد کارگران را به رسمیت بشناسیم و حداقل مزد در روستاها را بپذیریم، بعد درباره مزد منطقه‌ای بحث کنیم. فراخبرمزیت دستمزد منطقه‌ای چیست؟ طی سال‌های اخیر، بحث منطقه‌ای شدن دستمزد در برخی محافل کارشناسی مطرح بوده است. در دو سال اخیر نیز با فرارسیدن ایام پایان سال و طرح دیدگاه‌ها درباره تعیین میزان حداقل دستمزد سال بعد، بحث درباره حرکت به سمت دستمزد منطقه‌ای همواره مطرح شده است.

پیام مقام معظم رهبری به اتحادیه انجمن‌های اسلامی در اروپا

مهرمهر14 ساعت قبل

لزوم راه اندازی مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
آقای رضا اردکانیان افزود: امروز با همکاری دانشگاه تربیت مدرس دو تفاهم نامه رسما امضا شد و قرارداد‌های اجرایی آن نیز برای شروع کار تدوین خواهد شد. اردکانیان منابع آب مشترک در حوضه‌های آبریز مشترک را از اولویت‌های وزارت نیرو دانست و افزود: با توجه به نیاز‌ها باید بتوانیم از ظرفیت‌های تخصصی که در دانشگاه وجود دارد بهره‌مند شویم و مقدمات تاسیس مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی را فراهم کنیم. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر نیرو با اشاره به اینکه تفاهم نامه دوم درخصوص بخش اجتماعی دو موضوع آب و انرژی است گفت: تاکید در این تفاهم نامه بر موضوع مدیریت مصرف و شیوه‌های بررسی طرح‌ها و پررنگ‌تر دیدن وجه اجتماعی موضوع آب و انرژی است. راه‌اندازی هسته متناسب با موضوع تفاهم نامه در دانشگاه، ظرفیت سازی انسانی برای تربیت نیرو‌های تخصصی در کشور با استفاده از ظرفیت‌های طرفین، ارزیابی و پایش فعالیت‌های موسسات ملی، منطقه‌ای و بین المللی پیرامون موضوع تفاهم نامه، تسهیل تبادل داده، اطلاعات و گزارشات مورد نیاز موضوع تفاهم نامه با لحاظ حقوق معنوی و طبقه بندی آن‌ها. بخشی از زمینه‌های همکاری مشترک وزارت نیرو و دانشگاه تربیت مدرس است.

افزایش قیمت دوباره به جان بازار خودرو افتاد

آخرین خبرآخرین خبر20 ساعت قبل
تسنیمتسنیم20 ساعت قبل
هادی شوشتری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با اشاره به تصمیم اروپایی‌ها برای فعال‌سازی «مکانیزم ماشه»، گفت: تصمیم اروپایی‌ها برای فعال‌سازی «مکانیزم ماشه» باعث شده تا جای شاکی و متشاکی در موضوع برجام و بدعهدی‌‌های اروپایی‌ها و آمریکایی‌‌‌ها تغییر کند. وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره پس از خروج یک‌جانبه آمریکایی‌‌ها از برجام، به مفاد آن پایبند بوده است، اظهار داشت: اروپایی‌‌ها با وعده‌های پوچ و توخالی در اجرای برجام، همواره وقت‌کشی کردند و زمانی هم جمهوری اسلامی ایران قصد اجرا نکردن برخی از تعهداتش ذیل برجام را گرفت، همه آنها ابراز نارضایتی کردند. عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: تصمیم اخیر ۳ کشور اروپایی حاضر در برجام برای فعال‌سازی «مکانیزم ماشه» موجب شد تا به جای اینکه ایران از بدعهدی آنها شاکی باشد، آنها از کاهش تعهدات برجامی ایران شاکی شده‌‌اند، این با کدام اصول و قواعد بین‌الملل همخوانی دارد؟! شوشتری اضافه کرد: اقدام جمهوری اسلامی ایران برای کاهش گام به گام تعهدات هسته‌ای، به‌خصوص در گام پنجم، دقیقا منطبق با مفاد برجام است و تصمیم اروپایی‌ها برای فعال‌سازی «مکانیزم ماشه» نیز نشان‌ داد که آنها توان مقابله با یک‌جانبه‌گرایی آمریکایی‌ها را نداند. وی با تأکید بر اینکه فعال‌سازی «مکانیزم ماشه» از سوی اروپایی‌ها نشانه انفعال‌شان در برابر آمریکایی‌هاست، گفت: رفتار اروپایی‌ها در برجام موجب شده تا جمهوری اسلامی ایران نگاه مستقلانه‌ای به اتحادیه اروپا در برابر آمریکایی‌ها نداشته باشد.

فیلم | برخورد جالب پوتین با سرباز فلسطینی گارد تشریفات که کلاهش افتاد

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، امروز نوشت: مردم فلسطین برخورد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در برخورد با افسر گارد احترام فلسطین که کلاه او را برداشته و سرش گذاشت، را تحسین کردند. رئیس جمهوری روسیه در تاریخ ۲۳ ژانویه (سوم بهمن ماه) برای مذاکره با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین وارد بیت لحم شد. پوتین در محل اقامت محمود عباس منتظر استقبال رسمی با حضور نیروهای نظامی فلسطینی بود. این خبرنگار یادآور شد که رئیس جمهوری روسیه با این حرکت، احترام خود برای گارد نظامی فلسطین را نشان داده است. در زیر این ویدئو جملاتی مانند: «با احترام و قدردانی از برخورد شما، خوش آمدید، مهمان عزیز رئیس جمهوری پوتین، احترام به شما» و مطالبی از این قبیل نوشته است.

اخبار بیشتر